Autor Tema: Sta cuvati od fotografija?  (Pročitano 12020 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #20 poslato: Novembar 12, 2013, 10:33:29 pre podne »
:) Dobro, taj deo znam, a osim toga još nešto? Da li se oseća u radu sa aplikacijama?
Oseca se brzina u svemu, fenomenalno vreme pristupa, citanje, pisanje, 4k write/read brzina. To je dan i noc u odnosu na klasicni HD. PS6 sa gomilom plug-inova se dize kod mene za 4 sekunde. Rad u LR je pesma sa ssd-om ... itd, da ne hijackujemo temu sada. Pronadji na YT pa sam vidi kako to sve izgleda. SSD je nesto najbolje u svetu racunara u proteklih 10 godina.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #21 poslato: Novembar 12, 2013, 02:21:07 posle podne »
SSD tear down je jedna vrsta mita koji je skoro vrlo lepo demistifikovan.
Ko ima vremena da cita evo linkovi, ko nema da skratim - samo cepajte sa upisom i brisanjem na SSD-ove, nema sansi da ih iscepate u narednih mnoooogo godina.
http://techreport.com/review/25559/the-ssd-endurance-experiment-200tb-update
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

Ja imam par svojih SSD-ova i nemam problema sa njima, ali sam igrom slučaja u HW biznisu sam mnogo duže nego u fotografiji i otprlike mi je poznato kako se SSD-ovi kotiraju po pitanju MTBF-a. ;)
Sve bolje i bolje, ali ni malo im ne prija swap na sistemima sa iole manjom količinom memorije. Ne prijaju im ni baze podataka, a kamoli torenti. Sva tri faktora će ih ubiti pre nego klasične HDD-ove. Da je drugačije, odavno bi našli maksimalnu primenu u serveriima, a to ipak nije slučaj. Ne moram da napominjem da za dosta servera problem cene nije prisutan, pa taj aspekt treba izostaviti iz jednačine.

Nemam nameru da ikog plašim, ali otkaz SSD-ova nije mit, na žalost. Površni testovi koji se sprovode po sajtovima poput linkovanih, nisu relevantni, jer oni ne obuhvataju veću količinu diskova i njihovu eksploataciju u stvarno dugom periodu.

EDIT: Da budem ipak malo precizniji... Postoje dve vrste SSD-ova: MLC i SLC tip. MLC. MLC (Multi-level-Cell) se uglavnom kupuju za desktop, a odlikuju se nešto nižom brzinom, dosta kraćim vekom trajanja pre otkaza i najvažnije - nižom cenom. SLC (Single-level-Cell) su SSD-ovi koji su u principu bitno skuplji, MNOOOGO pouzdaniji i nešto brži i retko se sreću u prosečnim prodavnicama. Zato ne treba poistovećivati sve SSD-ove.

A fleš diskovi. Ja sam ih imam jedno 14-16 sahranjenih do sada. Ono što se retko koristi, naravno da retko i crkava. ;) Inače ih ne bacam, ne lomim, vadim samo sa safe-remove i tako to. Od prosečnog korisnika se razlikujem samo po tome što su mi fleševi u pogonu svakodnevno i baš intezivno.

EDIT2: Ako želite low-cost pouzdanost, držite se isključivo Samsung-a.

Pozdrav

« Poslednja izmena: Novembar 12, 2013, 02:42:50 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #22 poslato: Novembar 12, 2013, 02:59:28 posle podne »
I na koji tu upada Apple koji stavlja SSD-ove u svoje najbolje mašine već godinama?
A ovakve stvari?

Kakva su vam saznanja o tome što se tiče pouzdanosti?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #23 poslato: Novembar 12, 2013, 03:40:29 posle podne »
OCZ je ubedljivo najlošiji što se pouzdanosti tiče. Veruj mi. Zaobiđi baš široko. Nisam imao nikakvih iskustva sa linkovanim, ali jesam sa dosta drugih. Ubedljivo su prvi po broju otkaza.
Samsung je pre oko godinu dana izbacio seriju 840, a za razliku od serije 830, kod koje su se Pro i obična verzija razlikovale po pitanju integrisanog kontrolera, kod 840 se obična razlikuje po tome što je integrisana TLC memorija, umesto MLC. Ona je jeftinija, ali u teoriji možda manje pouzdana. Ja imam par takvih diskova (120 i 250gb) i zasad nemam nikakvih negativnih iskustava, mada na njima držim samo OS i ne vrtim nikakve baze podataka. Zapravo, trudim se da ih što manje pržim upisom. Najcrnje je što je OCZ nekad bio stvar prestiža. Njihova memorija i napajanja su uvek bili top-class. Izgleda da omasovljenje uvek donosi pad kvaliteta i to je jednostavno tako. Kako se Samsung drži tako visoko i pored ubedljivo najmasovnije proizvodnje, nije mi jasno. Nije ni logično, ali eto.

A što se Apple-a tiče... Zvuči kao da si pomenuo Bentley. :D
Apple je PC u skupljem pakovanju. SSD-ove stavlja i Dell, stavljaju i mnogi drugi... to ne znači ništa. Sve to ume da rikne, samo što se jedino Apple ne može srediti u kućnoj režiji. Mahom. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2013, 03:50:14 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #24 poslato: Novembar 12, 2013, 04:00:17 posle podne »
Storme, znam kakvi sve i koji ssd-ovi postoje i koja tehnika izrade mem.celija i slicno, sklapam kompove 30 godina... ne radi se o tome da ssd-ovi ne otkazuju, otkazuje SVAKA elektronika, govorimo o mitu u vezi gubljenja mogucnosti citanja-pisanja u memorijske celije mem.chipova. Nista vise, a sve se kvari naravno, ljudi najlakse... ;)
... i koliko znam Apple koristi Samsung SSD-ove... osim ako se nista nije promenilo u medjuvremenu (prosla godina)
... odosmo debelo u off, mozda neka tema o cuvanju, arhiviranju i sl da se skocka, ako ima vec, sorry, my bad..
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2013, 04:07:41 posle podne od strane alexlex »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #25 poslato: Novembar 12, 2013, 04:17:35 posle podne »
Ja brišem škart, i gledam da ostavim samo ono što zadovoljava kriterijume (visoke za mene) u tom trenutku.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #26 poslato: Novembar 12, 2013, 04:32:11 posle podne »
SSD je otkrovenje, bre :D
... godinama (da ne kazem i ja, decenijama ;D ) sam se namenjao gomile Ultra, Giga, Mega, brzih memorija, Grafickih kartica, procesora, ali HDovi su uvek bili usko grlo. Sa SSD-om se stedi i kinta i zivci. Inace i ja praktikujem samo OS i ove programe za rad, kao sto su PS, Corel Drow, Painter itd. na SSDu, a za cuvanje, jedan HDD u kompu i jedan eksterni USB-3, i to je to.
SSD, preporuka u svakom smislu. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #27 poslato: Novembar 12, 2013, 05:21:26 posle podne »
Storme, znam kakvi sve i koji ssd-ovi postoje i koja tehnika izrade mem.celija i slicno, sklapam kompove 30 godina... ne radi se o tome da ssd-ovi ne otkazuju, otkazuje SVAKA elektronika, govorimo o mitu u vezi gubljenja mogucnosti citanja-pisanja u memorijske celije mem.chipova. Nista vise, a sve se kvari naravno, ljudi najlakse... ;)
... i koliko znam Apple koristi Samsung SSD-ove... osim ako se nista nije promenilo u medjuvremenu (prosla godina)
... odosmo debelo u off, mozda neka tema o cuvanju, arhiviranju i sl da se skocka, ako ima vec, sorry, my bad..
Ako pričamo o tome da će se to desiti svakome, naravno da neće. Ali ako pričamo da ta pojava egzistira, onda se bojim da to nipošto nije mit.
Svaki SSD mogu da ubijem ako podignem DB server na njemu. To nije mit. To je činjenica. Dokazana, na žalost.

E sad, to što većina nas ovde (osim paćenika poput mene) ne pušta da im baze trče po SSD-u, to je druga priča. Sasvim sigurno da su fotografi i ljubitelji iste delimično izuzeti iz ove problematike, ali to ipak ne znači da SSD posle nekog vremena neće početi da prijavljuje IO error i početi da gasi pojedine blokove za novi upis.

Kažem, govorimo o donjem segmentu SSD-ova široke potrošnje.

Usput, da, Apple koristi Samsung i Toshiba SSD-ove, mahom. Čuo sam da se pojavljuje i SanDisk na nekim modelima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 12, 2013, 05:25:01 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #28 poslato: Novembar 12, 2013, 06:50:24 posle podne »
Malo offtopic.

Da li se priznaje garancija ako ssd otkaze u garantnom zbog prevelikog broja upisa?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #29 poslato: Novembar 12, 2013, 07:34:26 posle podne »
Storme, znam kakvi sve i koji ssd-ovi postoje i koja tehnika izrade mem.celija i slicno, sklapam kompove 30 godina... ne radi se o tome da ssd-ovi ne otkazuju, otkazuje SVAKA elektronika, govorimo o mitu u vezi gubljenja mogucnosti citanja-pisanja u memorijske celije mem.chipova. Nista vise, a sve se kvari naravno, ljudi najlakse... ;)
... i koliko znam Apple koristi Samsung SSD-ove... osim ako se nista nije promenilo u medjuvremenu (prosla godina)
... odosmo debelo u off, mozda neka tema o cuvanju, arhiviranju i sl da se skocka, ako ima vec, sorry, my bad..
Ako pričamo o tome da će se to desiti svakome, naravno da neće. Ali ako pričamo da ta pojava egzistira, onda se bojim da to nipošto nije mit.
Svaki SSD mogu da ubijem ako podignem DB server na njemu. To nije mit. To je činjenica. Dokazana, na žalost.

E sad, to što većina nas ovde (osim paćenika poput mene) ne pušta da im baze trče po SSD-u, to je druga priča. Sasvim sigurno da su fotografi i ljubitelji iste delimično izuzeti iz ove problematike, ali to ipak ne znači da SSD posle nekog vremena neće početi da prijavljuje IO error i početi da gasi pojedine blokove za novi upis.
Kažem, govorimo o donjem segmentu SSD-ova široke potrošnje.
Ja mislio da pricamo o consumer grade ssd-ovima a ne o enterprise grade ssd-ovima koji su faktor 3-10x skuplji od ovih prvih. Poenta moje price je da ssd slobodno mogu da se koriste u nasim masinama na kojima radimo sa fotkama i da ce proci mnogo sunaca pre nego pokazu bilo kakav znak slabljenja.
Jel ima tema o arhiviranju i tome slicno ili ne, ako ne da je dizemo!?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #30 poslato: Novembar 13, 2013, 12:20:19 pre podne »
Ma pazi, računa se tu sve... pričamo mi tačno o consumer klasi, ali sam ja napomenuo neke ekstremne situacije koje se ipak mogu preslikati i na klasičan desktop. Gledam iz okruženja bliskog sebi - malo ko kupuje različite konfiguracije za različite poslove. U poslu sa bazama sam primetio da mnogi na istom desktopu igraju igre, drndaju net, rovare po PS-u i vode knjigovodstvo svoje firme. To je čudo jedno. Kad u takvu kombinaciju ubaciš i fotografiju, otprilike imaš ideju dokle to vodi. Zato i kažem - pričamo o consumer grade-SSD-ovima, ali sa osvrtom i na ove skuplje. Consumer drajvovi imaju x puta veće šanse da ranije riknu, pa je i s te strane po meni bezbednije koristiti ga za OS i aplikacije, jer ako to ode gde ne treba, najveća šteta je sam trošak. Ne i ono što je na disku. A vratiti podatke sa SSD-a je malo ozbiljniji problem čak i za specijalizovane servise, od kojih jedan imamo i kod nas. A problem je u tome što inicijator otkaza uopšte ne mora biti opterećenje na nekoj jakoj mašini. Ako konfiguracija ima relativno malo memorije i trči na x86 OS-u, swap može non-stop da drlja po disku i sasvim ga efikasno ubije za kraće vreme nego na nekoj bržoj mašini. Teoretski naravno. Praksa može, ali i ne mora da bude drugačija. Zavisi od mnogo faktora.

@MladenD
To je dobro pitanje. Većina proizvođača u svojim garantnim uslovima napominje izuzimanje iz Workstation uslova rada, pa ti sad budi pametan šta to podrazumeva. Ako bismo cepidlačili, to bi onda moglo da znači da se sa njihovim SSD-ovima može samo drndati net i igrati pasijans, jer termin "workstation" je za nekog i obična office mašina, a za nekog programerski kutak ili database klijent, grafička radna stanica itd. Klizav teren.

E sad, ako gledamo po slovu zakona, zabole mene stručno koji su njhovi uslovi, kada država propisuje VREMENSKI rok trajanja, a ne nekakav boga-pitaj. Doduše, slične krive-drine su na snazi i u auto-industriji. I oni uslovljavaju način korišćenja (čitaj: pređenu kilometražu)  uslovima garancije, umesto da ona traje dve godine od kupovine. Nikad mi nije bilo jasno zašto se pojedinim branšama dozvoljava odstupanje od zakonom utvrđenih pravila. Ali eto, jednakost je rastegljiv pojam, kako je to primetio i Orvel svojevremeno.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 13, 2013, 12:26:08 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #31 poslato: Novembar 13, 2013, 12:27:08 posle podne »
@Storm  Hvala za info.

@ alexlex
Po meni je ovo vrlo blisko povezano sa glavnom temom. Džaba da utvrdimo šta treba čuvati, ako se čuva na pogrešan način.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D