Autor Tema: Sta cuvati od fotografija?  (Pročitano 12017 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Sta cuvati od fotografija?
« poslato: Novembar 10, 2013, 07:42:45 pre podne »
kao novi ponosni vlasnik dlsr-a, vec u prvih petnaest dana koriscenja, otkrio sam da sam na par decijih sportskih i medijskih dogadjaja snimio preko 500 fotografija. razdelio sam kome treba, po 1 cd ili po 2 cd-a za uspomenu. i to je ok.

sad vidim da se tu radi o gigabajtima na hard disku. juce sam malo snimao oko nebojsine kule i opet 1 Gb.

vidim da ce biti problema, pa da pitam kako selektujete sta je za cuvanje a sta za brisanje? nekako sam sujetan pa mi vecina nije za brisanje .

ili da proberem 10 snimaka,  a ostalo djuture da obrisem. mada, desava mi se da naknadno vidim na snimcima nesto sto nisam odmah spazio, da ipak imaju bar malo necega.

dileme, dileme
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 10, 2013, 12:30:03 posle podne »
1. Fotografije uglavnom ne brises. Nema veze da li su tehnicki ispravne ili ne. One pokazuju tvoj proces ucenja. Zadrzi najveci deo, 80-90%
2. Fotografije uglavnom ne brises jer neke fotografije ce ti se tek kasnije dopasti, jednostavno kako budes ucio fotografiju videces neke nove stvari u njima.
3. Fotografije uglavnom ne brises jer hard diskovi su danas veoma jeftini, i moras biti spreman da odvojis jedan samo jedan za svoj hobi.
4. Ne zaboravi da imas nezavisni eksterni backup. Pre ili kasnije ce ti se desiti da na glavnom hard disku ostanes bez fajlova i foldera i fotografija i backup je zato lekovitiji od svih bensedina zajedno. Pitanje backupa je pitanje normalne higijene u digitalno doba. Ja npr imam cak dvostruki bekap.

Van mreže Medicinski tehnicar

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 292
  • Pol: Muškarac
    • 131090451@N08/
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #2 poslato: Novembar 10, 2013, 12:30:53 posle podne »
Pozdrav pre svega.Pa znas kako,ja licno nisam za brisanje fotografija..svaka fotografija ima neku svoju draz,i svaka je lepa na svoj nacin.Nekad se veoma rado setim neke sitnice dok je ta fotografija nastajala...licno predlog napravi foldere pa rezi na cd jasno obelezi pa ako zatrebaju nekad tu su,ili neku investiciju oko externog hard diska?

Van mreže Goshke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 639
  • Pol: Muškarac
    • goshke
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #3 poslato: Novembar 10, 2013, 12:53:13 posle podne »
Cd-ovi vremenom prestaju da rade (oko 5god vek trajanja).

Zato za pocetak veci hard disk, a kasnije obavezan backup.
www.slobodangosic.com

https://www.facebook.com/goshkephoto

Nikon D750, Nikon D7000, Nikkor 24-70 f2.8G, Nikkor 70-200 f2.8 VR, Nikkor 85mm f1.4G, Sigma 35mm f1.4 ART, Nikon SB 910, Nikon SB 800

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #4 poslato: Novembar 10, 2013, 04:19:55 posle podne »
ok. hvala. resili ste mi dilemu. spoljni hdd. mozda za rodjendan

i naravno manje rafalne paljbe mitraljezom!
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #5 poslato: Novembar 10, 2013, 04:49:46 posle podne »
ok. hvala. resili ste mi dilemu. spoljni hdd. mozda za rodjendan

i naravno manje rafalne paljbe mitraljezom!
pazi, 500 fotki sa nekoliko rodjendana ili dogadjaja nije apsolutno nikakav poseban broj niti se brojevima uopste treba opterecivati. Tehnologija je dovoljno pouzdana i pristupacna, ona sluzi nama a ne mi da se opterecujemo takvim stvarima. Samo fotkaj, ne misli o broju vec o kompoziciji, svetlu i tim stvarima... ;)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #6 poslato: Novembar 10, 2013, 05:46:29 posle podne »
Ne mora spoljni. Utakni interni.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #7 poslato: Novembar 10, 2013, 06:00:53 posle podne »
Uglavnom sve ostavi. Ako imaš nekoliko vrlo sličnih fotografija iz rafala, možeš ostaviti samo jednu.
Backup praviš na posebom HDD, ne particiji.
Ako slikaš neke usputne ili manje bitne stvari, možeš smanjiti rezoluciju i eventualno kvalitet na samom aparatu pre slikanja.
Tako ćeš dosta uštedeti na prostoru, ali pazi da ti to setovanje ne ostane u ključnom trenutku.
Napravi dobru oragnizaciju foldera. Ima tema o tome na forumu. 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #8 poslato: Novembar 10, 2013, 07:30:20 posle podne »
ako ne komentarisem, da znate da pazljivo citam.
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže aleksa z.

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 297
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #9 poslato: Novembar 10, 2013, 07:48:07 posle podne »
okacicu nesto pod ostale. pa sta bude...
Nikon D3200, AF-S NIKKOR 18-105 3.5-5.6 ED VR
Canon Power Shot A590

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #10 poslato: Novembar 11, 2013, 03:31:09 posle podne »
Drzati fotografije na HDD-u koji je prikacen za napajanje upitnog kvaliteta... Neka hvala.
Kupis eksterni za backup i ne razmisljas, cak ne mora ni stalno da bude ukljucen, vec samo kada treba da se iskopiraju podaci.

Sto se tice brisanja fotki... Alex je upravu, mada se ne bih u potpunosti slozio da se ne brisu nikada. U principu se vratim na stare fotke posle 2-3god i onda pobrisem sta mislim da je visak, ako to nisam odmah to uradio, a opet imam i neke koji ni posle 5+ god nisam obrisao, niti cu ikada.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #11 poslato: Novembar 11, 2013, 05:00:05 posle podne »
To može da upali kada bi vlasnik jednom mesečno prekopirao najvažnije podatke, a onda vrati eksterni u vitrinu. 
Ljudi mahom tretiraju ekterni HDD kao USB Flash i takvim tretmanom mu i dođu glave.

Meni do sada nikada nije crkao interni HDD...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #12 poslato: Novembar 11, 2013, 05:06:30 posle podne »
To može da upali kada bi vlasnik jednom mesečno prekopirao najvažnije podatke, a onda vrati eksterni u vitrinu. 
Ljudi mahom tretiraju ekterni HDD kao USB Flash i takvim tretmanom mu i dođu glave.
Meni do sada nikada nije crkao interni HDD...
Nije to do tretmana vec do kvaliteta HD-ova danas. Garancije su sve krace, kvalitet sve losiji, bez obzira na format i broj ploca. Kad TB SSD postanu jeftini, stvar ce se promeniti, a do tada, backup je must have!.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #13 poslato: Novembar 11, 2013, 06:25:57 posle podne »
Meni do sada nikada nije crkao interni HDD...
Isto ovo izjave svi koji prvi put donesu na komp sa uginulim diskom na servis. ;D

Usput, SSD-ovi nisu imuniji na probleme. Čak je i obratno. Ako preživljavaju učestale cikluse pisanja, vek im neće biti naročito veliki. Zato je zasad i prihvatljiv njihov kapacitet, jer uglavnom služe za OS. Ne zvuči logično, ali tako je, na žalost.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2013, 06:31:41 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #14 poslato: Novembar 11, 2013, 07:29:23 posle podne »
Meni do sada nikada nije crkao interni HDD...
Isto ovo izjave svi koji prvi put donesu na komp sa uginulim diskom na servis. ;D

Usput, SSD-ovi nisu imuniji na probleme. Čak je i obratno. Ako preživljavaju učestale cikluse pisanja, vek im neće biti naročito veliki. Zato je zasad i prihvatljiv njihov kapacitet, jer uglavnom služe za OS. Ne zvuči logično, ali tako je, na žalost. Pozdrav
SSD tear down je jedna vrsta mita koji je skoro vrlo lepo demistifikovan.
Ko ima vremena da cita evo linkovi, ko nema da skratim - samo cepajte sa upisom i brisanjem na SSD-ove, nema sansi da ih iscepate u narednih mnoooogo godina.
http://techreport.com/review/25559/the-ssd-endurance-experiment-200tb-update
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?271063-SSD-Write-Endurance-25nm-Vs-34nm

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #15 poslato: Novembar 11, 2013, 07:42:21 posle podne »
Citat
SSD tear down je jedna vrsta mita koji je skoro vrlo lepo demistifikovan.
Slazem se!!
Nedavno sam menjao sistem, pa sam se i ove tematike dokacio. Istina je i ovo sto Storm kaze, ali su novije generacije dosta usavrsile ovu funkciju, tako da SSD moze da sluzi zaista dug niz godina.
U prevodu, zaboravis kad si je kupio. S druge strane, uvuce se u coveka neki crv, pa ga ne napusta predasuda. Na SSD-u imam samo Win i CS5, sve ostalo je na klasicnom hardu.

Sto se arhive tice, da se vratimo na temu, kol'ko para tol'ko muzike. SVE fotke cuvam duplo, na eksternom jedan, na internom drugi deo, duplikat.
Trudim se da cim prebacim fotke s aparata, obrisem krs, promasen fokus i sl., mada moram da priznam takvih je sve manje 8)
E sad, ako crknu u isto vreme, jbg... ;D
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #16 poslato: Novembar 11, 2013, 08:36:46 posle podne »
To može da upali kada bi vlasnik jednom mesečno prekopirao najvažnije podatke, a onda vrati eksterni u vitrinu. 
Ljudi mahom tretiraju ekterni HDD kao USB Flash i takvim tretmanom mu i dođu glave.

Meni do sada nikada nije crkao interni HDD...

Zelim da ti se nikada ne pojavi ni jedan jedini bad sector na HDD-u, a kamoli nesto vise.

Na konto SSD-ova... Pa sta su USB Flash memorije nego SSD-ovi samo manjeg formata (pojednostavljeno)? Naspram toga koliko ih ljudi koristi, znam tek za po neki da je otkazao, a SSD diskovi imaju znatno napredniji kontroler. Jedino je sa prvim generacijama moglo da se prica o pouzdanosti, ali sada je vec druga prica...
I moj licni predlog je da svako ko ima finansijskih mogucnosti da ubaci SSD u kompjuter/laptop, da to i uradi, posto ce se preporoditi.
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #17 poslato: Novembar 12, 2013, 12:14:30 pre podne »
Hvala :)

Nego kad si već na SSD-ovima, gde primećuješ najveću prednost?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #18 poslato: Novembar 12, 2013, 12:21:02 pre podne »
Citat
Nego kad si već na SSD-ovima, gde primećuješ najveću prednost?
Nema prednosti nikakve!!!
Pre, ukljucim kompjuter i dok Win. startuje ja lepo skuvam kafu...sad, ne stigne ringla ni da se zagreje ;D
Isto vazi i za Photoshop...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Sta cuvati od fotografija?
« Odgovor #19 poslato: Novembar 12, 2013, 01:08:18 pre podne »
:) Dobro, taj deo znam, a osim toga još nešto? Da li se oseća u radu sa aplikacijama?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D