Autor Tema: CANON EOS 70D ILI 7D  (Pročitano 16203 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
CANON EOS 70D ILI 7D
« poslato: Oktobar 09, 2013, 05:18:48 posle podne »
Pozdrav!

Prvo ću se predstaviti pošto sam novi na ovome forumu i ovo mi je prvi post. Amaterski sam fotograf iz Hrvatske koji voli fotografiju posljednje 4 godine. Aktivno pratim Vaš forum i testove oko 2 godine i moram priznati da mi sve djeluje vrlo profesionalno i uz vaše testove sam puno naučio o karakteristikama DSL fotoaparata, te sam se zato odlučio i sam učlaniti u Vaš forum,........i jer mi je u 4 godine fotografiranja došla prva velika dilema   ???

Naime, posjedujem Canon EOS 450D i odlučio sam napraviti korak naprijed u digitalnoj fotografiji, u smislu da kupujem novo tijelo fotoaparata. Kako posjedujem Canon opremu odluka mi pada na dva tijela...70 ili 7D (po istoj cijeni)  8)!!!

E sad, već sam toliko uspoređivao specifikacije, da točno znam prednost i manu svakog tijela....ali bi želio da me i vi kao profesionalci, pa i drugi s manje iskustva, uputite što bi bilo bolje za mene. Želio bi da mi svi vi kažete u kojim situacijama bi mi bilo bolje koristiti 70D, a u kojima 7D (prvenstveno mislim na okretajući touch ekran kod 70D i WIFI ili joystick, 5 modova AF-a, veći buffer kod 7D) !? Da li zbog novijeg senzora 70D ima bolji IQ? Znam da su MPixeli nebitni, ali me zanima daljnja obrada i naknadno izvlačenje dobrih fotografija u high ISO postavkama!?

Volim fotografirati najviše po rođendanima, lokalima, koncerte, i još tu i tamo neki izleti u svaštaru  :)

Evo, mislim da sam rekao sve pa mi molim vas pomozite!!!

LP :)
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 05:30:11 posle podne od strane dario084 »
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2013, 05:32:19 posle podne »
Zdravo i dobro dosao.
S'obzirom da u potpisu imas 24-105 ne bilo lose da razmislis o EOS 6D, jer mi se sve cini da ova prica na kraju ide ka tome  :D

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2013, 05:40:47 posle podne »
6D je bio jedna velika opcija, ali iskreno fali mi dodatnih 750eurića koji nikako da dođu do mene, a ova dva tijela mogu dobiti za 1000€ kod nas u Hrvatskoj!!! E sad, kod nas sam zvao po trgovinama i na lageru imaju samo verziju bez WIFI-a, a ovu s WIFI-jem treba čekati i plaća se još od 100-300€  :o ...tako da mi je razlika skoro duplo!!!...a za te novce mogu dobiti lijepa stakalca  :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:04:36 posle podne »
...zar nitko nema neku sugestiju??? :-\..ili su ta dva fotoaparata toliko jednaka da mi je svejedno koje kupim?
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:07:54 posle podne »
Pomno pratim sve na webu sto je u vezi 70D i mogu ti reci da sam na tvom mestu, uopste ne bih bio u dilemi, 70D apsolutno!

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:18:41 posle podne »
Pomno pratim sve na webu sto je u vezi 70D i mogu ti reci da sam na tvom mestu, uopste ne bio bio u dilemi, 70D apsolutno!

I ja pratim i citam razne strane forume (mada nisam s eng. bas na ti ::)  ), i ono zbog cega imam najvecu dilemu oko ova dva tijela sto sam citao da sa 7D puno lakse i brze se moze koristit autofokus i druge opcije zbog veceg broja fizickih gumbica i joysticka, dok po drugoj strani mi se cini zanimljiva opcija kod 70D touch screen koji se okrece i wifi..

A nigdje nisam bas citao o razlici kvalitete fotografije, osim malo boljeg dinamickog raspona, dok je high ISO slican..
Ispravite me ako grijesim!
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:23:35 posle podne »
E da, samo da kazem da me video uopce ne zanima, dok fotografiranje pod raznim kutevima da :)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:31:47 posle podne »
Dario,teško da ti neko može dati pravi odgovor na bazi ličnog iskustva. 70d se nedavno pojavio u prodaji i broj ljudi koji su imali priliku da ga koriste je na nivou statističke greške.Evo jedini koga ja poznajem da je imao priliku da ga propusti kroz šake je naš drugar stormm sa foruma.Možda on može da ti pomogne obzirom da je koristio i 7d  :)
Inače onako gledajući testove i neke primere meni je 70d favorit :)
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 08:34:24 posle podne od strane neo »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 09, 2013, 08:59:39 posle podne »
Dario,teško da ti neko može dati pravi odgovor na bazi ličnog iskustva. 70d se nedavno pojavio u prodaji i broj ljudi koji su imali priliku da ga koriste je na nivou statističke greške.Evo jedini koga ja poznajem da je imao priliku da ga propusti kroz šake je naš drugar stormm sa foruma.Možda on može da ti pomogne obzirom da je koristio i 7d  :)
Inače onako gledajući testove i neke primere meni je 70d favorit :)

HVALA Neo, u pravu si  :)

Pričekati ću iscrpan test Storma u kojem će biti nadam se svi moji odgovori...a onda sa svima vama krećem u raspravu  :D

LP

Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 09, 2013, 09:01:47 posle podne »
Ne znam da li će me neko pogledati popreko ,ali ja bi pre uzeo 7d, pre svega zbog daleko prijatniije ergonomije, a sve ostalo mislim da je prilično slično.
Možda je nekom manje telo zanimljivo iz nekog razloga, ali meni nije ni malo.
Iskreno ne znam što ga smanjiše toliko.

A i zamisli samo, daš 1100.-€ , a telo-ovolicno...pa kako da se praviš važan s njim ,muku mu...uh. ;)
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 09:08:53 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 09, 2013, 09:07:40 posle podne »
Ne znam da li će me neko pogledati popreko ,ali ja bi pre uzeo 7d, pre svega zbog daleko prijatniije ergonomije, a sve ostalo mislim da je prilično slično.
Možda je nekom malo telo zanimljivo iz nekog razloga, ali meni nije ni malo.
Iskreno ne znam što ga smanjiše toliko.

A i zamisli samo, daš 1100.-€ , a telo-ovolicno...pa kako da se praviš važan s njim ,muku mu...uh. ;)

I ja tako mislim, ako je IQ prilicno slican, 99% da cu uzet 7D!!! :angel:
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 09:26:58 posle podne od strane dario084 »
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 09, 2013, 10:40:06 posle podne »
Dobrodošao na forum Dario! :)

Teška dilema, moram priznati. Ni sam ne znam kako bih prelomio u sličnoj situaciji jer, kao što si primetio, oba tela imaju neka rešenja koja ih čine boljim izborom. Naravno da je sve to individualno upotrebljivo, ali je činjenica da se ergonomija 7D ne može tek tako zanemariti, ali samo po pitanju kontrola, jer je oblikom 70D bolje "izvajan" aparat, iako dimenzije govore da lošije leži u ruci. Zapravo je obratno, bolji oblik čini da je 70D udobniji za rad, ali mu fali više direktnih kontrola, pogotovo ona za korekciju WB-a, za čiji izostanak ne mogu da nađem adekvatnu psovku. Nije izmišljena. ;D

S druge strane, Wi-Fi je nešto što zlata vredi, pogotovo za one koji su konformisti, koji se trude da iskoriste sve potencijale onoga što imaju i kojima neće biti cimanje da se malo upuste u eksperimentisanje, pošto WiFi donosi mnogo više nego što većina misli, a pritom na 7D ni uz specijalizovani grip nije moguće ostvariti sve Wi-Fi funkcije koje 70D ima u svojoj (W) verziji. Dalje, touch-screen ja lično ne koristim previše, ali kad god sam ga dodirnuo, prosto sam bio oduševljen koliko olakšava neka podešavanja. Intuitivnost rada na taj način je jednostavno neprevaziđena i donekle anulira brzinski zaostatak po pitanju kontrola koje nedostaju novom aparatu. Dalje, i sam displej je bolji nego onaj na 7D, mada ne u toj meri da bi to činilo neku kapitalnu razliku.

AF je u principu sličan. Tačno je da 7D ima par režima više, ali isto tako - 70D ima neke stvari koje 7D nema, kao što je na primer automatska selekcija tačaka u Servo modu. 70D ovaj režim ima realizovan identično kao i 3D-Tracking kod Nikon aparata i pritom radi sjajno! Dakle, što se AF-a tiče, mirne duše mogu reći da su "on par". Čak, AF microadjustment je bolje realizovan na 70D, jer ima nezavisnu korekciju za širi i duži kraj kod zum objektiva. Ko se ikad bavio ovom problematikom, zna da ovo JAKO može da pomogne u slučaju problema sa pojedinim primercima objektiva.

Tražilo na 7D je i dalje u prednosti (mada manjoj nego ranije), a tu je i odlična zaptivenost jačeg tela. Robusnost takođe.

E sad... senzor... Možda se gomila nekih sajtova neće složiti samnom, ali ja ZASAD (kažem zasad, jer analiza svih snimaka još nije gotova) ja ne vidim neku posebnu razliku između ova dva senzora. Novi senzor pruža veći IQ na najnižim vrednostima, ali ta razlika je proporcionalna rezolucijskoj razlici. S druge strane, na najvišim ISO vrednostima se čak primećuje i kolebanje po pitanju kolornog šuma i sasvim upitno držanje u odnosu na stari 18MP CMOS. U konačnom skoru, rekao bih da napredak nije nešto što bi u konačnoj evaluaciji imalo naročitu težinu... osim ukoliko video i CDAF (fokus u LV modu) nije od ključnog značaja.

Dinamika... na žalost, taj aspekt još nisam proučavao, a kako ne volim da pišem na pamet, ostavimo to za naredne dane, kada će izaći i konačan test. ;)

Šta god da odlučiš, nadam se da ćeš nas počastiti i po kojom fotografijom u fotografskom bloku foruma. :)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2013, 10:43:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 09, 2013, 11:19:37 posle podne »
Ne znam da li će me neko pogledati popreko ,ali ja bi pre uzeo 7d, pre svega zbog daleko prijatniije ergonomije, a sve ostalo mislim da je prilično slično.
Nije mi jasno ovo pricanje o ergonomiji a nisi ga drzao u rukama ili radio sa njim, to ne razumem. 70D je u svakom smislu napredniji aparat, gomila novih tehnologija i tehnoloskih resenja. 7D je jedino, po svemu sudeci, malo robustnija masina a pitanje je koliko.
Sad tek vidim Stormov post, izvinjavam se.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 09, 2013, 11:55:18 posle podne »
ja u principu ne volim male aparate, šta ću...
A IQ im je ( kako maločas reče neko ko je oba aparata držao)  veoma sličan, što sam i pretpostavio...
tako da sam brzo izgubio neku želju za držanjem istog, ovo su mi glavni kriterijumi pa smatram da sveobuhvatni pomak i nije neki (i ako 70D pre treba porediti sa 60D,al ajd..)
7D sam sa druge strane držao. Aparatčina je to . Njemu treba staviti samo neki novi senzor iz današnjeg vremena i bio bi aktuelan još ejhaa...

by the way, a kad će 7D II, a..?   :-\
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 10, 2013, 09:54:48 pre podne »
Pa evo nekog aproksimativnog poredjenja, nisu to ne znam kako velike razlike.

« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2013, 09:57:39 pre podne od strane alexlex »

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 10, 2013, 10:06:15 pre podne »
^^^...slažem se sa svo troje što ste napisali i zato imam takve dileme.. Imao sam priliku fotografirati sa 60D cijelu noć, odnosno dva dana i bio sam super zadovoljan ergonomijom tijela, ma svime..ali prije nekoliko dana sam imao priliku držati u rukama 7D i moram priznati da "feeling" u rukama je bio božanski  :love7:

E sad, pošto mi je IQ najbitniji, a mislim da su podjenaki (mada ću ipak pričekati test prije kupnje), zato sam rekao da ću 99% uzeti 7D, ali onih 1% razuma koji radi u meni pitaju se ono što je Storm rekao, citiram: ".......koji se trude da iskoriste sve potencijale onoga što imaju i kojima neće biti cimanje da se malo upuste u eksperimentisanje, pošto WiFi donosi mnogo više nego što većina misli,..." da ću dobiti volju za eksperimentiranjem svega i svačeg, atu ja mislim na osim WIFI-ja na okretni zaslon i bolji fokus u LV modu, da ću se poslije tući po glavi da zašto nisam uzeo 70D kad je IQ slobodno ću reći jednak (mada se tu ograđujem do prvih pravih testova).

Nakon prespavane noći, mislim da će još najbolje biti što mi je  Crni_bombarder odmah na početku rekao...6D pa kud puklo da puklo  :D
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 10, 2013, 01:14:06 posle podne »
Što moja baba kaže: "Svaki ludi po sebi sudi" pa bih ja tako uzeo 70D. Iako sam ga imao u ruci samo par minuta, ne bih rekao da je ogromna razlika u odnosu na 7D. Lepo leži u ruci i ne mora da bude veće telo. U smislu potreba iz tvog prvog posta važan je obrtni displej. Ako mogu da poredim 500D (moj prethodni aparat) koji ima isti displej kao i 7D i sada moj 600D koji ima recimo vrlo sličan displej kao kod 70D, obrtanje displeja mi je vrlo bitno zbog različiti uglova snimanja, rada na stativu i videa ponekad. Dizati aparat iznad glave na slepo i pucati, pa šta uloviš, malo mi je retro/retard.
Eto, samo jedno lično viđenje jednog detalja.
P.S. Nisam ljubitelj touch screena na svemu i svačemu, ali ovde zna da bude korisno.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 10, 2013, 01:22:40 posle podne »
Hvala Pericha!

Volim i cijenim kada mi netko da komentar iz svoje perspektive i pogotovo zato što to koristiš u praksi :icon_thumright:
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Ivan

  • Član
  • **
  • Poruke: 229
  • Pol: Muškarac
  • Ivan Radić
    • 126512331@N06
    • Pogledaj profil
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 14, 2013, 12:45:47 posle podne »
Nisam imao prilike čak ni videti 70D uživo, ali 7D je veoma moćna mašina. Ja sam super zadovoljan njime a sledeći korak je 5D Mk III.

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: CANON EOS 70D ILI 7D
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 14, 2013, 08:55:37 posle podne »
70D KUPLJEN!!! 8) Na kraju je prevagnulo to što sa 70D hoću probat neke stvari koje sa 7D (...i 6D) ne mogu, a za 3-4 godine dok sve usavršim nadam se FF tijelu sa svim opcijama...6D mk2 ::)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT