Autor Tema: BLIC  (Pročitano 42216 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #80 poslato: Maj 29, 2013, 09:27:45 posle podne »
pre oko godinu dana sam resio da odradim oko 200 fotografija...

Ako si iz BG odneses u Color Foto preko puta Radio Beograda u Svetogorskoj. To je verovatno jos jedina radnja koja uradi fotke a da lice na nesto. Oni rade za gomilu svadbara, rade i za umJetnike duge kose itd... Za 200 fotki dobijes veoma ozbiljan popust.

Van mreže MaxFoto

  • Član
  • **
  • Poruke: 115
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #81 poslato: Maj 29, 2013, 09:36:03 posle podne »
Ja sam se prilicno iznenadio kad mi je rodjak rekao da mu svadbar(tezgaros) nije nista naplatio slikanje svadbe, cak je njemu i mladoj prodavao slike po ceni stampe (oko 12din kom), al je ustvari dobro zaradio na prodaji slika gostima.
Inace covek se ne bavi fotografijom, mislim da je zubar ili tako  nesto, samo je napravio dogovor sa foto radnjom da mu stampaju slike kad radi.


Kad smo vec kod izrade koliko se krecu cene od prilike kod vas 10x15cm?
znam kad sam isao malo juznije od Bg-a da su oko 12din kom, jos daju popust za vise. A ovde kod mene ispod 20din nema nista, a da ne pricam koliko je los kvalitet. :-\

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #82 poslato: Maj 29, 2013, 10:30:46 posle podne »
Sto se slikanja svadbi tice, sa digitalnom foto tehnikom to moze i moja baba. Naravno, sve zavisi od kriterijuma. Ako su klijenti zahtevni trazice takvog fotografa, ali su kriterijumi uglavnom najnizi moguci. To ti je 200 slika u neki budjavi album (sto kicastiji to bolji). To se polako menja, pogotovo u Beogradu, ali jos uvek bar 85% su ljudi sa jako niskim kriterijumima i svi hoce jeftino. To je najvazniji kriterijum, ako si skuplji 10% ispadas iz kombinacije. A kriterijum je (citiracu jednog lika, bio sam prisutan). Dakle napravis sliku sa lepom senkom, reci ce ti:"sta je bre ovo, pa ne vidi mi se lice".

Po meni slikanje svadbi ima par stavki i to su:

Oprema.
Sto se opreme tice imas razne nivoe svadbara. Vecina njih ne trosi puno na opremu, recimo 80% njih. Ima ih koji jos slikaju sa D60. Svaki novi digitalac ce to da zavrsi. Sad, sto je VECI aparat ostavices profesionalniji utisak (doziveo licno). Svadbari obino imaju i buster, sto zbog baterije da se ne akaju da stalno menjaju i da ti nestane struja u vaznom trenutku, a sto zbog utiska, kao sto rekoh malopre, povecava gabarit aparata pa samim tim i opsteg utiska. Ta kategorija svadbara koristi od objektiva SAMO 18-135 i nista vise. I zavrse posao i to bez problema. Kao sto rekoh pitanje kriterijuma je jako vazno, ali videvsi sta narod iste, to je obicno filozofija TUCI MU U FACU.
Neka srednja kategorija svadbara koristi, recimo Nikon D200 ili D300, D300s, D700 itd... Od objektiva obicno neki zum tipa 18-55 i telac tipa 80-200 f2.8 sa dva prstena, dakle ne slajder (70-200 im je skup, mada ga neki i imaju).
I treca kategorija su oni koji nose rasvetu imaju tri asistenta i svadbe naplacuju sa tri nule, oni ne prodaju fotke na svadbi vec samo book mladencima i ti su naravno jako retki i oni nemaju problem sa opremom i odrzavanjem iste.

Sto blica tice, TESKO da ces ista uraditi sa Nikonom bez SB900, odnosno SB910 koji je sad aktuelan. Blic ti je prakticno najvazniji deo opreme. Ja sam sa nekim ortakom slikao par svadbi, pa ovo govorim iz njegovog, a onda i iz svog iskustva. Cak se SB800 bolje pokazao, jer SB900 zna da se ugreje, pogotovo ako ga okrenes na gore, a stavis +0.7EV, tu bude problema, nas je bilo dvojica pa smo se pokrivali, ako si sam i ako nisi slikao mladu dok potpisuje, ili dok joj pop stavlja krunu, nista od posla. Za svadbu se opali od 500-800 slika, nekad i vise, zavisi od broja zvanica. Blic ti je sve vreme ukljucen i sve vreme se njim slika, dal je to dan i jako sunce ili sala ili crkva ili restoran, bez njega tesko da moze da se mrdne igde, pogotovo sto dan zna da bude mracan i oblacan kao da je sumrak.

Znanje.
Sto se znanja tice, kao sto rekoh ne treba ti neko posebno znanje (ovde ce da krenu masovni demanti drugih clanova), stavis sve na P i auto i TTL i AF i sta sve ima od automatike na aparatu, i uradices posao garant. Gledao sam ko sve slika svadbe to je prosto neverovatno. Ti ljudi UGLAVNOM ne znaju sta je blenda, AF, ekspozicija, a slikaju i zavrsavaju posao. Cesto ti koji se bave slikanjem svadbi na veliko (imaju zakupljenih 5 sala) unajmljuju neke klinke i one mlate aparatom dusmanski, tu nema kadra, nema pozadine, bokeha, vazno je samo da se vidi taj ko je na slici, mada su mi na svadbama nudili i neostre fotke i prosto se svadja sa tobom sto neces da uzmes. Sto vise znanja imas pomoci ce ti sigurno, ali i da ga nemas, mozes da zavrsis posao.

Na svadbi je najvaznije da nesto ne PROPUSTIS. Ako necega nema, nece da ti plate ili cak oce da biju sto nema slika, recimo, pukne ti kartica itd... Ima jedna andegdota vezana za to. Meni zena radi na televiziji, pa mi je pricala. Kaze dosao neki svadbar da mu neko od montazera "sredi video snimak". Sredjivanje je trebalo da bude UBACIVANJE tona koji on na svadbi nije snimio. To je naravno nemoguce, ali covek je preklinjao, kaze:"ljudi pomagajte, mladencime jure da me ubiju, evo krijem se vec 10 dana".

Neko je pre mene lepo rekao da ides sa nekim i da vezbas. To je stvarno pravi savet, ako nemas iskustva, PROPUSTICES gomilu stvari tu nema price. Cak i da volontiras to se isplati.

Prodaja slika.
Svadbari kazu - NAJBOLJA slika je PRODATA slika. Dakle, posebna je prica kako da prodas fotke. Ono sto ugovoris sa mladencima je sitna lova (osim ako nisi ona poslednja kategorija), pravi svadbari to i ne racunaju u zaradu, vec prodaju slika gostima. Dakle, kad sve snimis, trci da razvijes, pa trci nazad (ti ili neko drugi) pa treba da imas nekog ko to deli, pola gostiju je vec otislo dok si ti doneo fotke itd...
I ako si lepo vaspitan, nemoj ni da razmisljas da se time bavis.

Nalazenje posla.
E sad poslednja i najvazniaj stvar je NALAZENJE posla. Ova sposobnost ti je vaznija od vestine fotografisanja. Otprilike je odnos znanja 90% prema 10% u korsit nalazenja. Ne znam iz kog si grada, ali u Beogradu je to posebno tesko zato sto je svaka iole veca sala vec zakupljena od strane nekog svadbara, tako da tamo ne mozes da pridjes. U manjim gradovima to nije slucaj, ali se tamosnji svadbari uglavnom znaju sa svima, pa i tu teska situacija, sto ne znaci da je nemoguce.

I tako... kao sto vidis slikanje svadbi nije bas tako naivno i lako kao kad gledas nekog ko je pun love, a slika svadbe.
MA TEBI SVALA DALA I NA VREME DOBILA ZA TO... Naslusao sam se 500 saveta od svih al ti mi ulivas poverenje i razmisljas kao i ja, kad budem resio da slika Holivudske zvezde postaracu se da se posavetujem sa ostatkom ekipe koja se tripuje da slikam za prvu nagradu... :P
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #83 poslato: Maj 29, 2013, 10:34:55 posle podne »
@ andrej
Da dopunim dzuru - od opreme - 3 kartice manjeg kapaciteta jer stalno saljes po vozacu fotke na izradu, a i ako neka pukne nije strasno ako nije vencanje. Uglancane crne cipele, pantalone sa ispeglanim savom i kosulja na prugice, da delujes ozbiljnije /nije zajebancija, posebno ako si mlad/.
Slazem se apsolutno za sb-800, to pod odmah da nabavis, nema bolje sprave za nikon. Sledece 18-105 ili slicno, kasnije neki fiksni. Zatim bolje telo, a taj mali neka ostane kao bekap jer nesto moze da crkne a na svadbi nema popravnog.

Svdbari kazu `slika mora da bude kadar`- ne ukrivo, ne neostro ne previse praznog prostora..
Radi sa nekim i uci, stici iskustvo, citaj, gledaj internet, sve naporedo. Ako si resio da tako zaradjujes nikakav problem.

Ta vrsta fotografije ce te neizbezno odbiti od fotkanja buba, pejzaza, prizora na ulici i sl. zato ljudi, amateri i zaljubljenici, imaju otpor prema takvoj vrsti slikanja jer te mentalno okupira i ne dopusta da se razvijas u drugom smeru. I muzicari prestanu da sviraju dzez kad ih uhvati taj ritam /`sestra mi je porucila`/. Tesko da ces preko svadbi i matura videti Kambodzu

Izbor je dakle, na tebi.
Kako god da izaberes, nek ti je sa srecom.
Haha za oblacenje ne brini, mogu da se obucem ako zelim bolje i od mladozenje... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #84 poslato: Maj 29, 2013, 10:59:48 posle podne »
@dzura
Svaka čast. Nemam iskustva sa svadbarenjem, ali koliko vidim sa strane, to je to - suština.
U stavari imam.
Slikao sam nekoliko svadbi usput jer sam bio kao gost pa sam poneo aparat da mi ne bude dosadno.
A fotografi dignu nos i kuliraju. Ali bacaju pogled na kolor displej na blicu, nije im jasno šta je to, ali neće da priđu da pitaju.
A još kad ostavim blic pa se malo prošetam sa wirelessom, nije im dobro.
Ipak jedan fotograf me je odmah oslovio sa kolega i bio je maksimalno prijatan i komunikativan iako je tezgaroš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pele23

  • Junior
  • *
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #85 poslato: Maj 30, 2013, 12:48:16 pre podne »
@neo
Razmisljao sam ja o tom epsonu, ali sam proslog avgusta morao hitno da kupim stampac posto mi je stari otkazao posle 10-ak godina :) tako da nisam bio pri parama u momentu, pa sam uzeo HP 4500, koji za dati novac(7000) sasvim korektno radi, a i refilovanje nije skupo.
@Dzura
Nisam iz BG-a, tako da moram da se snalazim :)
Nikon D5100 + 18-55 VR + 18-105 VR + 55-300 VR
YN-465
Sony DSC-S60
Зенит ЕТ ГЕЛИОС 44-2

Van mreže dzura

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #86 poslato: Maj 30, 2013, 09:10:22 posle podne »
Nemam ni ja nesto puno iskustva. Slikao sam mozda desetak svadbi i to uglavnom kao drugi fotograf, jer me zvao jedan ortak iz Banja Luke kad je slikao svadbe od preko 200 zvanica. Zato sam i imao vremena da taj posao posmatram i filozofski, a ne samo ekonomski.
Jednom sam samo slikao samostalno sa zeninim kolegom sa televizije. Taj par je dobrostojeci i trazili su posebnog fotografa koji ce da ide za njima i samo njih da slika. To je sad vec bilo jako davno iako vrlo interesantno iskustvo. Tad sam tek dobio D200 i kupio SB600 cisto da slikam cerkine priredbe, kad me pozvao taj zenin kolega, jer ga je ispalio neki njegov fotograf. Svadbu je inace slikao neki lokalni fotograf (u pitanju je Velika Plana). Prvo se uplasio da su mene zvali da i ja prodajem fotke, pa me gledao prilicno neprijateljski, ali kad je shvatio za sta su me zvali, onda smo odmah postali ortaci. Tad mi je rekao
ako hoces ovim da se bavis, taj blic ti je SLAB, uzmi obavezno SB800, tad je on bio aktuelan. Posle me zvao taj ortak iz BL pa sam pazario i SB800, a kasnije i SB900. Kad dodjemo na teren sa 5 bliceva, stativi, kisobrani, dve putne torbe objektiva, ziberice i ostala fotografska pomagala, gleda nas narod ko marsovce, pogotovo njega. On stavi buster na D300s, pa na njega 70-200 f2.8, pa zonericu, sve zajedno ima preko pola metra, ne zna narod jel aparat ili rucni bacac :D. Mada su tamo, na zalost, gledali vise rucnih bacaca nego takvih aparata.
I tako, u svakom slucaju simpaticno iskustvo. Da ne gusim dalje, mogli bi da otvorimo posebnu temu o tome...

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Re: BLIC
« Odgovor #87 poslato: Maj 30, 2013, 09:39:42 posle podne »
Super ti pogled na problematiku Dzura ;D
Valjda sve zavisi od pristupa i filozofije, šta znam. Ja lično ovog dečka ne bih ništa ni savetovao, jer je njemu pre potreban neki bussiness "smuti pa prospi" forum, nego ovaj nas fotografski.
Ova mučena zemlja je puna sive ekonomije, pa što ne bi bila puna i "sive fotografije"... Zato je valjda na zapadu to wedding, a ovde svadbarenje. Po meni Srbija nije Srbistan, već su srbi srbistanci, i to ti je ;)

Inače, moja filozofija zastupa profesionalizam, a ne šišanje ovaca. Jebeš opremu, ali posao moraš da znaš pre svega. Autsajder sa d3xxx, koji ne zna šta je blic hoće da svadbari i još za to dobije podršku na foto forumu, mislim... Bedak, al' stvarno :(

I ko bi u Evropu?!

Moja 2 centa...

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #88 poslato: Maj 30, 2013, 09:46:28 posle podne »
@Andrey-blic ti je obavezna oprema, e sad je do tebe da izaberes blic prema svom novcaniku, ali uglavnom iole ozbiljan posao u zatvorenom je gotovo pa nemoguce odraditi bez blica.Ja sam pokusao u pocetku kad sam dobio na poklon od ovog foruma, tj. administratora Crnog bombardera da fotkam sa fiksnim objektivom f1.8 i sve se svodi da mi je uvijek falilo malo svjetlosti da dosvijetlim lica.I kad sam koristio taj objektiv na najvecoj blendi( f1. 8 ) onda se dobija to da je samo prvi plan u fokusu, sve iza je zamuceno, ako se smanji blenda na recimo f7.1 onda opet nema brzine za okidanje....tako da se sve svodi da je pod moranje blic(ako sam radis neki dogadjaj, osim ako neces nabavljati pomagace da ti nosaju rasvjetu....ali....to sve poskupljuje...).Osim toga blic moras imati recimo na sahranama(da, ovdje u Bosni i Hercegovini ima dosta fotografa koji fotografisu i sahrane!), pa moras samo sa blicem da dosvijetlis....tu je prosto nemoguce nosati rasvjetu i angazovati pomagace....i razne druge manifestacije gdje ces "morati"koristiti samo blic kao jedini izvor svjetlosti.....
« Poslednja izmena: Maj 30, 2013, 09:49:40 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #89 poslato: Maj 30, 2013, 09:51:20 posle podne »
E svasta i ja procitam ovih dana... fotografisu sahranu, ma jel... za sta?

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #90 poslato: Maj 30, 2013, 09:54:06 posle podne »
E svasta i ja procitam ovih dana... fotografisu sahranu, ma jel... za sta?
Kako za sta-pa za pare.... ;D
Ima dosta dijaspore vani, neko umre, mene angazuje(ustvari prosle godine sam imao vise fotografisanje sahrana od svadbi), i te slike salju rodbini koja nije uspjela stici na sahranu...
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #91 poslato: Maj 30, 2013, 09:55:11 posle podne »
Ova mučena zemlja je puna sive ekonomije, pa što ne bi bila puna i "sive fotografije"...

 :thumbsup:   E vala svaka ti je na mestu!

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #92 poslato: Maj 30, 2013, 09:57:57 posle podne »
Hahaha cudno zvuci kad cujes da neko zeli da slika sahranu, al ako placaju dobro sto da ne... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #93 poslato: Maj 30, 2013, 10:00:49 posle podne »
Hahaha cudno zvuci kad cujes da neko zeli da slika sahranu, al ako placaju dobro sto da ne... :D
Ma da, razni mentaliteti na prostorima bivse ex Yu....svako ima svoje obicaje....a para je sasvim dobra za nekih pola sata koliko se odradi sahrana....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #94 poslato: Maj 30, 2013, 10:03:01 posle podne »
Hahaha cudno zvuci kad cujes da neko zeli da slika sahranu, al ako placaju dobro sto da ne... :D
Ma da, razni mentaliteti na prostorima bivse ex Yu....svako ima svoje obicaje....a para je sasvim dobra za nekih pola sata koliko se odradi sahrana....
Pa to je onda milina... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #95 poslato: Maj 30, 2013, 10:17:27 posle podne »
Hahaha cudno zvuci kad cujes da neko zeli da slika sahranu, al ako placaju dobro sto da ne... :D
Ma da, razni mentaliteti na prostorima bivse ex Yu....svako ima svoje obicaje....a para je sasvim dobra za nekih pola sata koliko se odradi sahrana....
Pa to je onda milina... :D
Pa sad.....ljepse je ici na svadbe gdje je veselje i gdje je pjesma, muzika! ;) Prijatelj je tako jednom krenuo sa mnom zamolio me da ide sa mnom da covjek vjezba....na pola sahrane otisao u kola da sjedne-toliko ga potreslo....ne moze ni to svako raditi...kao sto ne moze svako fotografisati prosuti mozak nakon saobracajne nesrece....valja imati dobar zeludac za to....ali odosmo u spam....
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #96 poslato: Maj 30, 2013, 10:21:48 posle podne »
Ma kakav crni spam, i za prosut mozak treba BLIC  >:D
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže andrey1989

  • Junior
  • *
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Nikon D5100 18-105mm
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #97 poslato: Maj 30, 2013, 10:24:27 posle podne »
Ma kakav crni spam, i za prosut mozak treba BLIC  >:D
Hahaha bravo ti ga bate, sto bi reko gospoda Ekrem... :D
Fotografija nije hobi, to je životni stil.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #98 poslato: Maj 30, 2013, 10:40:24 posle podne »
kao sto ne moze svako fotografisati prosuti mozak nakon saobracajne nesrece....valja imati dobar zeludac za to....ali odosmo u spam....
jbt jel vi to tamo radite autopsije  :o

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: BLIC
« Odgovor #99 poslato: Maj 30, 2013, 10:54:50 posle podne »
kao sto ne moze svako fotografisati prosuti mozak nakon saobracajne nesrece....valja imati dobar zeludac za to....ali odosmo u spam....
jbt jel vi to tamo radite autopsije  :o
;D  ;D ;D
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L