Autor Tema: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...  (Pročitano 88370 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #60 poslato: April 15, 2014, 06:05:35 posle podne »
Jel ima neko Canon EF 100mm f/2.8 USM Macro, interesuje me kako se nosi sa CA, hteo sam da uzmem taj objektiv ali kad sam ga probao u radnji, napravio mi je tako velike CA da sam odustao. Sad opet nesto razmisljam da nisam naleteo na neki bas los primerak istog? Zato me zanima informacija iz prve ruke od nekog ko radi sa njim...

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #61 poslato: April 15, 2014, 06:10:15 posle podne »
To staklo ima Bole, ne znam koliko prati stock teme tako da je možda bolje da mu pošalješ PP  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #62 poslato: April 15, 2014, 06:12:04 posle podne »
Bole ima L verziju. On je koliko vidim pitao za obican. Ja sam koristio obican malo, nista lose ne mogu reci za njega, sa CA nisam imao problema
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #63 poslato: April 15, 2014, 06:38:25 posle podne »
Da, interesuje me jeftinija ne L verzija :)

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #64 poslato: April 15, 2014, 06:42:02 posle podne »
Izvinjavam se, ali ja sam 'ladno bila ubeđena da Bole ima "običnu" stotku  :o
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Dimitrijepix

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #65 poslato: Jul 30, 2015, 12:13:18 posle podne »
Da li moze da se pocne sa Nikon COOLPIX P530 240? Za pocetak bih fotografisao manje predmete...thx.

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #66 poslato: Jul 30, 2015, 12:31:06 posle podne »
Mislim da moze, iako im je (na SS) negde pre bilo napisano da preporucuju minimum DSLR sad to ne vidim nigde,

ali
sa tim aparatom npr na SSu odbijali su mi 80% fotki
sa DSLR odbijali su mi 50% 
sa FF mi odbiju 1%

realno, nisam nesto napredovao kao fotograf u medjuvremenu, a u pocetku sam cak mnogo vise paznje posvecivao obradi u PSu, tako da ono, kod stocka oprema igra bitnu ulogu...

Na IS je drugacije, tamo sad primaju skoro sve, tako da ne znam njihove kriterijume, ako uopste postoje :)

Da napomenem jos jednom, to je moje licno iskustvo.

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #67 poslato: Avgust 23, 2015, 02:28:35 pre podne »
Meni vec 3. put odbijaju fotke na SS. Sada sam odradio jednu seriju slika sa dimom i crnom pozadinom. Razmisljao sam da za sledecu prijavu posaljem 10 slika iz te serije.
Sta mislite da li ce da prodje to? :)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže Drezik

  • Član
  • **
  • Poruke: 116
    • drezik
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #68 poslato: Avgust 23, 2015, 09:50:25 pre podne »
Da ,meni su kupili.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #69 poslato: Septembar 29, 2015, 02:06:24 posle podne »
Evo jedan zanimljiv video. Cisto da se vidi koliko daleko su neki otisli u "opremi".

Lik ima ogrooooman studio, po potrebi sve moze da se preuredi... Uostalom, pogledajte video.

https://www.youtube.com/watch?v=VYkNKP96b84

Van mreže Zeleni

  • Član
  • **
  • Poruke: 245
  • Nikon
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #70 poslato: Septembar 29, 2015, 04:51:32 posle podne »
Najlaksi nacin da se prodje prijemni je upravo ono sto sam napisao sa dimom. Sve sto je potrebno su blic, crna pozadina i takozvani "mirisljavi stapici".
U ovom klipu je pojasnjeno kako postaviti sve to https://www.youtube.com/watch?v=Ld_ervQfKyM
:)
Moja oprema :
Nikon 7000
Nikon 50mm f/1.8G
Yongnuo 560 III

Van mreže smcbuki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #71 poslato: Decembar 09, 2015, 01:40:36 pre podne »
Zdravo, svima.
Pre godinu i po sam se presao i kupio Sony DSC-HX300. Daleko od toga da je to losa kamera. Zaradila mi je gomilu novca na YouTube-u, ali sam sada svestan nekih njenih mana i cinjenice da sam prevazisao njene mogucnosti. Tada sam se dvoumio izmedju nje i Nikon d3100 sa kit objektivom, jer su bile istih cena. Tada je mi je HX300 delovao zgodnije za YouTube, pa sam uzeo njega. Mozda i nisam pogresio, ko zna?
Elem, zelim da se oprobam sa stok fotografijom, jer su foto i video stvari koje volim, a lepo je da covek radi ono sto voli, pa jos ako zaradi pritom... milina. :)
Ovo su moje nedoumice:

1. Mislio sam da krenem sa ovim, Sonijem, na nekom od manje zahtevnih stok sajtova (recimo Pond5). Tako cu uciti, mozda uslikati neku kvalitetnu sliku koja ce biti prodavana i, sto je najvaznije, sticaću iskustvo. To bih radio do Marta-Aprila, do kada mislim da nabavim DSLR. Sta mislite o toj ideji? Da li to da radim ili da cekam kupovinu ozbiljnije kamere? Inače, HX300 nema RAW.

2. Koji DSLR? Canon ili Nikon? Ne zelim da napustim YouTube produkciju. Kamera MORA da snima i fantastican video. Gledam Canon 70D. Cini se da je idealan za video, a odlican i za stok foto. Moj budzet je oko 1200-1300 šišarki. :)

3. Da li, možda, Mirrorles? Sony i Panasonic su napravili čuda od aparata, ali je možda mali izbor objektiva, a opet, koliko mi objektiva treba za stock foto i YT?

4. Nov APS-C ili polovni FF? Možda glupo pitanje, ali svi potenciraju FF, pa me interesuje da li bih bolje prolazio sa nekim Canon 5D MKI, iako je 70D bolji u svemu?

5. Pošto bih snimao i video, da li (kasnije) da idem sa LED rasvetom ili da odvojim rasvetu za foto i video, što bi mi bila duplo skuplja varijanta?

6. Koliko MP zahteva stock? To mislim u komercijalnom smislu. Kapiram da ce mozda prihvatiti idealnu fotku od 3MP, ali mene interesuje vaše iskustvo.

7. Ukoliko je vaš odgovor da je i, recimo, 12MP sasvim ok, da li da idem sa polovnom kamerom, a da ulozim u rasvetu i objektive?

Da Bog poživi onoga ko je imao strpljenja da pročita ovaj post, a duplo onoga ko mi još i odgovori! :D
Canon EOS 100D
EF 50mm f1.8 STM
Sony DSC-HX300

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #72 poslato: Decembar 09, 2015, 02:29:26 pre podne »
i ako ne stockujem, na osnovu svega ovde napisanog mislim da ti ovaj pomenuti canon 70D završava sav posao koji si naveo... Nebitno da li je polovan ili nov...
5D1 zaboravi naravno ako hoćeš video.
Panasonik opet bolji za video, ali za YT ne znam baš koliko su bitne prednosti istog...to će ti bolje odgovoriti neki videofil.

Što vise mpx to veća mogućnost za prodaju. Nikad se ne zna za koji format kupcu treba tvoja fotka.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže quka

  • Junior
  • *
  • Poruke: 95
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #73 poslato: Decembar 09, 2015, 11:09:02 pre podne »
DSLR ti je obavezan za stock sajtove, ako zelis da se ozbiljno bavis tim poslom :)

Posto volis i vec snimas video, moja preporuka je i da nastavis u tom pravcu, uzmi neki aparat koji dobro radi video, i radi to sto volis, a usput na njemu ni fotke sigurno nece biti lose. Na Shuterstocku trenutno ima preko 60 mil fotki i oko 3 mil klipova, misljenja sam da je lakse naci svoje mesto sa klipovima ako ih radis kako treba nego sa fotkama :)

FF senzor ce ti uvek dati bolji kvalitet fotke u odnosu na manji senzor - kraj price oko toga, ali za video, pa jos ako hoces i 4k mislim da ti ne treba FF...
Min rez na SSu je 4mp na FT 5mp na 123 rf cini mi se 6mp, sto ne znaci da nece ubrzo dici te standarde, mada i ako dignu opet to nece biti nesto mnogo, Mp vise znace tebi da bi lakse mogao da kropujes fotke u potrazi za dobrim kadrom... Znaci Mp nikad dosta :)

Cela prica oko rasvete zavisi iskljucivo od toga STA ces snimati tako da u zavisnosti od toga, ti ces sam najbolje znati sta ti treba...

pozz

Van mreže smcbuki

  • Junior
  • *
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kako početi u stock fotografiji? Iskustva, saveti, mišljenja...
« Odgovor #74 poslato: Decembar 12, 2015, 09:33:58 posle podne »
Hvala na odgovorima!
Ukoliko jos neko ima nesto da doda... slobodno. :)
Canon EOS 100D
EF 50mm f1.8 STM
Sony DSC-HX300