Autor Tema: Na prvi pogled... Canon EOS M  (Pročitano 29652 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #20 poslato: Decembar 23, 2012, 01:48:08 posle podne »
TEST Canon EOS M je dopunjen ISO poredjenjem sa EOS 650D >> http://pcfoto.biz/Test_7766_Na-prvi-pogled-Canon-EOS-M

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #21 poslato: Decembar 24, 2012, 10:51:10 pre podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Takodje, bilo bi mi interesatno poredjenje Servo AF u toku snimanja videa izmedju Canon EOS M i Canon 650D.

Inace, sve pohvale za sjajan test (i tekst).

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #22 poslato: Decembar 24, 2012, 11:54:00 pre podne »
Mislio si mozda poredjenje 600D sa 650D? :D

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #23 poslato: Decembar 24, 2012, 12:12:31 posle podne »
Mislio si mozda poredjenje 600D sa 650D? :D

Nisam, mozda nisi video, postaljeno je naknadno  poredjenje EOSvs650D.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #24 poslato: Decembar 24, 2012, 01:09:41 posle podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Evo ja sada gledam, naravno RAW usporedbu, i meni je to jako slično ako ne i identično.

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #25 poslato: Decembar 24, 2012, 01:40:00 posle podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Evo ja sada gledam, naravno RAW usporedbu, i meni je to jako slično ako ne i identično.

Jeste, u pravu si za RAW da nije velika razlika, ali JPG jeste.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #26 poslato: Decembar 24, 2012, 01:46:55 posle podne »
@Mickland

Mozda takav prvi utisak dolazi od cinjenice da je EOS M ISO test  radjen sa EF-M 18-55 objektivom, dok je za 650d u igri bio referentni 50mm f/1.4.

Sto se tice karaktera suma, on  je identican.

PS
Hvala za pozitivnu kritiku ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #27 poslato: Decembar 24, 2012, 04:25:48 posle podne »
@Mickland

Mozda takav prvi utisak dolazi od cinjenice da je EOS M ISO test  radjen sa EF-M 18-55 objektivom, dok je za 650d u igri bio referentni 50mm f/1.4.

Sto se tice karaktera suma, on  je identican.

PS
Hvala za pozitivnu kritiku ;)

@Zoran Rodic
I da znas da sam odmah pomislio na to (razliciti objektivi), ali sam zaboravio da se ogradim.

Sta kazes za Af tokom snimanja videa?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #28 poslato: Decembar 24, 2012, 07:01:27 posle podne »
Pokusavam celo popodne da podignem jedan fajl na vimeo, ali nesto ne uspevam... pa ce na kraju ipak posluziti oficijelni Canon.jp primer. http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/player_conductor/movie.html?high

Dakle, misljenja sam da ce video na dSLR i mirrorles aparatima najbolje rezultate dati tek ako snimatelj planirano pristupi tom poslu. Stativ i video glava u kombinaciji sa tihim STM objektivom... kratki i dobro isplanirani kadrovi. Promasaja nema... moze da se snimi materijal dostojan muzickog spota, reklame ili kratkog dokumentarnog filma.

dSLR i milc ... ili uopste bilo sta slicno tome, pa i oni sony SLT surogati... u rukama amatera nece pruziti zadovoljavajuci rezultat ni za snimanje rodjendana, svadbe niti bilo kojeg neponovljivog dogadjaja. Zapravo hoce, ali ako se odreknemo igranja dubinskom ostrinom, bokehiranjem i brzim promenama smera ili daljine.

Dakle, stvar je u percepciji i ocekivanjima... i spremnosti na kompromis.

Da li je ovo bolje od onog sto nudi recimo 550d? (njega pominjem jer znam da si ga imao)
Jeste, bolje je ... daleko bolje.

Da li je AF video dobar? Nije, jer mislim da ni jedan dslr ili milc ili Sony SLT ne daje zadovoljavajuce rezultate. To naprosto nije dostiglo ocekivani stepen upotrebljivosti.

Primera radi, na rodjendan, svadbu ili sta vec... pre bih poneo G15 nego bilo koji aparat sa APS-C ili FF senzorom.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #29 poslato: Decembar 25, 2012, 12:14:47 pre podne »
Ovi ozbiljniji video snimak kada se koriste foto-aparati pa bilo svadbe il nešto još ozbiljnije je isključivo uz manualni fokus, jedino je Panasonic na m4/3 kolko tolko riješio AF kod videa i to na onim objektivima sa HD oznakom. Što je bit, ne koriste se čak L moderni objektivi na Canonu, nego su hit Nikkor ili koji već manual fokus objektivi u F-mountu koji se stavljaju preko adaptera i to prije svega fiksni objektivi. Bit je u tome što se na njima bolje može fokus namjestiti jer su primjereniji tome negoli su to AF objektivi. Ovo sve naravno govorim ako se nama novca za cine objektive. Ti pak se redovno označavaju u T stopama, znači točno koliko svjetla objekti primi je ovo sa F je pouzdano samo za dubinsku oštrinu dok na najvećim otvorima blendi može biti podosta gubitka svjetla. Još jedna bitna karakteristika onih boljih objektiva toga tipa da na svim blendama imaju apsolutno istu reprodukciju boja dok ipak ovi za SLR-ove variraju sa blendama i to je još jedan razlog ekstremne skupoće tih objektiva jer kod njih se cilja na optičku perfekciju.

Vjerujem da je nekima na forumu ovo što pišem i više nego jasno ali vjerujem da dobar dio ekipa ovo ne zna pa se nadam da sam dobro ovo sve elaborirao i da je jasno o čemu pričam.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #30 poslato: Decembar 25, 2012, 10:18:48 posle podne »
Sve je to u redu, ali onaj koji tebe razume sta pises nije ni targetiran kao kupac ovog aparata, i video tretira na sasvim drugaciji nacin nego sto je to predstavljeno prosecnom kupcu dslr ili milc aparata.

Da se razumemo Canon EOS M + 18-55 IS STM je vise nego bolja varijanta od recimo 550d ili 600d... ili sta vec kada je video zapis u pitanju. Stabilizacija i tih motor, nema stektanja pri fokusiranju... focus by wire... sve je to OK.
Ali treba razgraniciti ocekivanja amatera od znanja koje poseduje osoba verzirana za video zapis. Konacnu ocenu za ovaj aparat ne mogu izneti bez da ne kritikujem kompletan dslr/milc segment.

Mislim da me razumete sta zapravo hocu reci.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #31 poslato: Decembar 25, 2012, 11:08:50 posle podne »
@Bare
Pazi, to sa cine objektivima sam svojevremeno sebi pokušavao da demistifikujem i nisam uspeo.
Da, jasno je zbog čega se oni označavaju T, umesto F brojevima, ali to je više do tradicije i konkretnih potreba, nego do nečega drugog. Tehnički gledano, ne postoji nikakva prepreka da se i foto-objektivi označavaju T brojem, ali je fotografima on jednostavno manje bitan, nego F broj. U fotografiji je (skoro) sve u eksponiranosti, a ona se da kompenzovati ovako ili onako. U video domenu, to je malo teža rabota, pa snimatelj/rukovodioc unapred mora predvideti sve parametre koji neće biti "ugroženi" promenom objektiva.

Optički gledano, iako nisam bio u mogućnosti da probam, teško da su cine objektivi "oštriji" od foto-pandana. Uniformniji - verovatno da. Bolji na periferiji, moguće i to. Ali oštriji? To sumnjam, jer rezolucija na kojoj oni rade je najblaže rečeno smešna kada se uporedi sa fotografskim redom veličina. Što će reći, video ni na koji način ne može isprovocirati mutan snimak čak ni sa najgorim mogućim kit objektivom, prosto zato što čak i taj kit svojom razlučivošću višestruko prebacuje video potrebe. E sad, mehanička prilagođenost - to je ok, ali teško će me neko ubediti da je za to potrebno platiti sume kao i za polovan sportski avion.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #32 poslato: Decembar 26, 2012, 10:10:07 pre podne »
Pa valjda baš T broj daje tu točnu eksponiranost za razliku od F broja gdje se sve veže na DOF ili dubinsku oštrinu po domaći?

Cine objektivima koliko znam i nije namjena da 'razvaljuju' oštrinom nego kao što sam rekao da na svim T brojevima imaju istu reprodukciju boja, a druge stvari koje su se pokušavale dobiti kod njih su manje distorzija i manje aberacija. E sada zašto je i Canon izdao cine objektive ne znam, valjda su i oni u ovim navedenim pogledima boljim nego obični foto pandani.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #33 poslato: Decembar 26, 2012, 10:24:40 pre podne »
Jeste, upravo sam to i napisao - eksponiranost je tačnija sa T brojem, jer se upravo radi o transmisiji svetlosti, a ne o delitelju, kao što je to F broj. A pošto se u fotografiji sve može kompenzovati bez žurbe (jer ne postoji potreba da se bilo šta radi "u cugu", onda je to u fotografiji od manje važnosti, a F broj mnogo direktnije utiče na likovni aspekt rezultata. F broj utiče i u video zapisu, ali je videografima T broj bitniji, jer se simultane ispravke mnogo teže izvode. Barem ako je verovati onima od kojih sam pokupio taj zaključak. :)

Elem, Canon nije nov u video vodama, čak naprotiv, ali odluka da lansira nekoliko cine-objektiva meni ipak liči na onaj "porez na nepametne" i odličan način da se od određene grupacije potrošača izmuze ozbiljna svota novca. Jer, ja ne vidim na koji način bilo koji od tih objektiva (ako izuzmemo mehaničku prilagođenost i oznake po video standardima) odskače od standardnih L objektiva? Ne postoji tehnološka opravdanost da ti objektivi koštaju toliko koliko koštaju. Posebno jer se sa skupljom varijantom novih EOS kamera dobija i mogućnost kačenja PL objektiva, reference u toj branši.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #34 poslato: Januar 20, 2013, 09:50:21 pre podne »
Canon rummors najavljuje tri nova stakla. Na vise mesta sam procitao i 55-300 u najavi ... a novo telo ce sigurno imati viewfinder. Viewfinder me raduje, ali samo ako bude bolji od onog u G1X/G15 obliku. Jos vise bi me obradovao neki EVF, a i bio bi red da naprave nesto tako.

55-300 ... uf ... na sta ce to da lici?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #35 poslato: Januar 20, 2013, 12:32:44 posle podne »
Na stojka, da prostiš... kao i svi mirrorlessi sa bilo čime osim palačinkama.
Zato je meni celo to insistiranje na "malim gabaritima i masi" potpuno retardirano.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #36 poslato: Januar 20, 2013, 01:04:22 posle podne »
Ovi mirrorlessi u ovakvom obliku jedino i imaju smisla sa malim objektivima, recimo na OM-D je PanaLeica 25 1.4 maksimum skoro prihvatljive veličine objektiva, a sa tim se dobije jako moćno malo i lagano pakiranje. I to je po meni jedino sa čime ovaj tip aparata ima smisla, ali koji će to amater dati te pare za objektiv i još da je fiksan. ::)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #37 poslato: Januar 20, 2013, 09:32:00 posle podne »
Meni ovde samo nije jasno gde ce oni da uglave trazilo. Ili ce da raste aparat, ili ce displej da se smanjuje, sto je neprihvatljivo kao opcija.
Ako misle da ponude zuher, onda je to suludo ... jer ce isti kostati vise od EF adaptera.
Ako poraste malo, onda cemo dobiti trazilo kao u G1x ... a ako poraste mnogo, onda ce morati malo da se menja i dizajn, gde ispada da je retro dizajn zapravo jedino resenje. Rupa na saksiji se ne otkriva dva puta ... osim ako ne planiraju neki albino mutageni dizajn koji gaji nikon sa v1 ili j1
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #38 poslato: Februar 11, 2013, 11:19:33 pre podne »
EOS M Firmware Coming Soon

Citat
We’re told new firmware for the EOS M will be coming “soon”. Possibly in the next two weeks. The firmware will address various things in the camera, the biggest being improving AF performance.

Do not expect miracles about how much it can be improved, but the camera should “hunt a lot less” in lower contrast situations. We’ll also see an improvement in AF tracking.

Iskreno, voleo bih da vidim rezultate ovoga ...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #39 poslato: Novembar 22, 2013, 11:12:02 posle podne »
ne mogu da verujem, kad sam video 3 pages, pomislih, super, biće slika, komentara, vlasnici aparata daju savete..
isčitah sve i žali bože bačenih 10 minuta života.
naime, poklonio sam nex-3n sestri, tačnije, pokloniću čim nađem nešto za zamenu. kako ponovo imam 300€ na raspolaganju, u tu računicu mi skoro savršeno upada (EOS M + 18-55 + blic)  ~250€ + 22 objektiv ~ 60€
vredi li to 300€, da li su slike makar kao nex-3n (16-50) sa kojim sam (bio) zadovoljan. ono, iritira me externi blic, to me toliko izluđuje da mi dođe da ga ne kupim (EOS), ali kako za te pare ne vidim ništa kvalitetnije (možda vi vidite??), mislim da ću progutati knedlu i nositi sa sobom još jednu budžu u torbici. objektiv 18-55 mi takođe deluje užasno velik naspram 16-50, šta da se radi... valjda ću uspeti da budem 100% vremena na 22, i da 18-55 prodam.

ne treba da napominjem da sam "auto" šuter, uperim, ne razmišljam, i okinem, u skladu sa tim dal će mi ovaj eos kombo biti zadovoljavajuć?

ili da ponovo pokušam da se dokopam nex-3n za 300€, ali mislim da to neću uspeti ovaj put u neko dogledno vreme.

btw, vidim ovde neku pljuvačinu po video zapisu ovih naprednih aparata. ja stvarno ne znam o čemu vi pričate. video sa nex-3n + 16-50 je bio fantazija!!! ja sam (bio) prezadovoljan, ne bih kupio kamkorder pored nex-3n ni da su 10x jeftiniji.