Autor Tema: Na prvi pogled... Canon EOS M  (Pročitano 29301 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Na prvi pogled... Canon EOS M
« poslato: Decembar 09, 2012, 07:30:57 posle podne »

Sredinom prošle decenije situacija na polju digitalnih aparata je bila prilično jasno definisana, naročito ako gledamo na svaki brend pojedinačno i njihov udeo u podeli kolača zvanog – tržište. Canon i Nikon su spustili cenu dSLR aparata ispod magičnih $1.000, učinivši ih pristupačnim svima onima kojima je trebalo nešto iznad kompakta, a na korak bliže maksimumu koji je digitalna fotografija u to doba mogla pružiti. Dvojac je ponudio široku paletu digitalnih aparata, cenovno skaliranu a klasiranu na entry level, mid level i pro aparate, gde naprosto nije bilo mesta za druge igrače. Sa dosta suženim prostorom za delovanje, ostalim proizvođačima nije ostalo ništa osim da povuku  iznuđen potez, koji se morao bazirati na nekom novom profitabilnom koncetu, dovoljno posebnim i različitim od svega postojećeg. Održivo rešenje je nađeno u  ideji započetoj 2004. godine od strane  Epson-a  sa modelom R-D1. Četiri godine kasnije već se jasno iskristalisao jedan novi koncept, naizgled jednostavan:  napraviti digitalni aparat, koji bi po dimenzijama bio tek nešto iznad kompakt aparata a po karakteristikama tik do dSLR-a. Logično, prvo na udaru se našlo ogledalo, a za njim i optičko tražilo (OVF). Jasno, valjalo je  favorizovati live view, ponuditi elektronosko (EVF), te naći kompromis između faznog i kontrasnog fokusa. Smanjivanje registar distance je iznudilo rad na novoj liniji objektiva, jer stari nisu više bili kompatibilni osim ako se ne koristi adapter. Stvari su krenule svojim tokom, pa se u 2012. godini čak i jasno iskristalisao naziv za ovu klasu aparata -  MILC  (Mirrorless interchangeable lens camera). Da stvari budu zanimljivije, mirrorless klasa uprkos očekivanjama da postane direktan konkurent dSLR aparatima, svoj deo tržišta nalazi među potencijalnim kupcima kompakt aparata. Da je tako, svedoči i detalj o rastu prodaje dSLR aparata u 2011. godini od celih 30% što već samo po sebi sugeriše na ciljnu grupu mirrorless aparata. Da mirrorless koncept  ipak nije samo skup kompromisa, već idejno rešenje sa potencijalom, priznao je na kraju i Canon ušavši poslednji na teren sa svojim igračem. I ako poslednji, Canon je imao priliku da sagleda greške drugih i da prema analizama tržišta napravi sasvim konkurentan proizvod, uporediv sa postojećim modelima. Kako bilo, ispred nas je Canon EOS M, po definiciji punokrvni član mirrorless porodice,... a koliko je opravdao očekivanja, pokušaćemo da saznamo počevši najpre od nama poznate tabele sa specifikacijama:



Tehničke karakteristike Canon EOS M




Pakovanje koje smo testirali, sadrži sledeće:

-    EOS M u beloj boji
-    EF-M 22mm f/2 STM Lens
-    EF-M 18-55mm f3.5-5.6 IS STM
-    Canon Speedlite 90EX
-    Neck strap EM-100DB
-    Baterija LP-E12
-    Punjač baterija LC-E12
-    USB kabl IFC-130U
-    CD sa besplatnim softverom i uputstvom u elektronskom obliku

Kompletan tekst -->> Na prvi pogled... Canon EOS M

« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 07:47:06 posle podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2012, 07:54:11 posle podne »
Ne mogu ne postaviti pitanje. Zašto pobogu Canon M za prvi mirrorless test? OK jasno mi je da si Canon korisnik ali taj aparat ono po ničemu se nebi trebao izdvajati osim što je Canon. Radije bi vidio nove PEN-ove sa odličnim 16MP senzorom koji imaju AF riješen kako spada i širok izbor objektiva, a i prodaja tog sustava u Japanu je na zamjetnom nivou.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2012, 08:11:37 posle podne »
Pa šta bi ti?Oly  ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2012, 08:30:00 posle podne »
Pa mislim da je bilo dovoljno prilike da se ovo otvori sa nekim PEN-om ili NEX-om. Ono čini mi se da se ovome na ovom forumu i nije pridavala neka pažnja dok Canon nije stigao mada na najvećem tržištu za ovaj tip aparata što je Japan već odavno omjer prodaje njih i SLR-a je 50-50. Eto takav je moj utisak.
I da, prodaja DSLR-ova tamo pada(pa i na svjetskom tržištu pomalo od ove godine), jesu li tome uzrok MILC-ovi ili nešto drugo ne znam.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2012, 08:45:38 posle podne »
Vidiš da ovde samo furaju mainstream tj. Nikon i Canon  :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2012, 08:49:42 posle podne »
Citat
Zašto pobogu Canon M za prvi mirrorless test? OK jasno mi je da si Canon korisnik ali taj aparat ono po ničemu se nebi trebao izdvajati osim što je Canon.
Bare, zaista je steta, ako si od celog testa uspeo da svedes pitanja na ovo jedno.
Siguran sam da je @Zoran Rodic mogao da bira, da bi se odlucio za neku lajku ili mozda i nex, nebitno.
Onako drugarski, malo mi je mukica od prepucavanja razlicitih "tabora", vise bi voleo da vidim neke fotke iz tih istih, bilo koje firme.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #6 poslato: Decembar 09, 2012, 08:52:10 posle podne »
Vidiš da ovde samo furaju mainstream tj. Nikon i Canon  :)

Kako gdje, u ovom svijetu o kojem sada pričamo je PEN mainstream i lijepe prihode donosi Olympusu, nešto što im DSLR sektor nikada nije donosio, slična stvar i sa Sonyem.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #7 poslato: Decembar 09, 2012, 08:55:58 posle podne »
@Bare
Statistika Te demantuje, vrlo ubedljivo: Amazon Top100 best selling cameras

U prvih 100 najprodavanijih aparata nema BUKVALNO NI JEDNOG mirrorless modela. O ovoj klasi aparata se zasad još uvek mnogo više tupi, nego što se zaista prodaju. Nikakve statistike iz Japana, Gvineje ili sa Proksime Kentauri ne mogu da pobiju statistiku jednog od najvećih lanaca online prodaje. A DSLR-ova, čak i top modela poput 5D Mark III i D800 - koliko god hoćeš. Što se Pen-a tiče, cela ta priča mi deluje prenaduvano. Opet sam skoro lanzao po EU i opet videh svega 1-2 mirrorlessa, od toga je jedan 100% NEX, a drugi nisam mogao da prepoznam (rekao bih da je Panasonic). Zato sam DSLR-ova video bukvalno na tone, i to sa nikad korpulentnijim objektivima.

Sorry, but that's the way it is.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 08:58:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #8 poslato: Decembar 09, 2012, 09:01:43 posle podne »
Jesi gledao statistike za Japan, tamo već 3. godina za redom je 50-50. Slično je u cijeloj istočnoj i jugoistočnoj Aziji.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #9 poslato: Decembar 09, 2012, 09:05:05 posle podne »
Pa lepo ti rekoh - Japan je sa svojom statistikom bezvredan naspram ostatka sveta. Oni su oduvek bili čudniji što se prodaje BILO ČEGA tiče, pa ih treba smatrati za manje relevantne kao reper nečega, a pogotovo ovoga.
I sve je to super. A kako komentarišeš podatak da je prodaja DSLR-ova prošle (pardon) ove godine skočila za 30+ %?

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 09:08:32 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #10 poslato: Decembar 09, 2012, 09:15:42 posle podne »
@Bare
Pre sam sklon teoriji da prosecan kupac mirrorless-a vecinom dolazi iz sveta kompakt aparata. Naprosto, drugacije su navike, potrebe i ocekivanja, dok su korisnici dSLR aparata vise skloniji mastanju i diskusijama po forumima na tu  temu. Oni se teze odlucuju na kupovinu, upravo zbog nespremnosti na odricanje od benefita koje dSLR nosi sa sobom.

A Japan nikad nije bio neki reper za to... tamo cak i Pentax prolazi. Kad  i njega pomenuh, pomalo vezano za tvoje pitanje o brendu, setices se izvanrednog Pentax-a K5 . I ako je bio bolji... pamtice se Nikon d7000, a da ne pricam koliko je taj aparat imao dobru prodaju. Naprosto, ljudi pricaju i pisu po forumima svasta, a kad odu u radnju, pazare Canon ili Nikon.

EDIT:
I naravno da drugi brendovi imaju kvalitetne aparate, i da nije greska kupiti ih, napisati test o njima ... nego ti naprosto samo prenosim stvarno stanje stvari
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 09:31:59 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #11 poslato: Decembar 09, 2012, 11:05:58 posle podne »
Vec sam pisao o tome u jednoj drugoj temi. Potpuno je logicno da se nabavlja ono sto se najvise trazi, zasto bi neko nabavljao nesto da bi samo stajalo i skupljalo prasinu. Isto tako i za testove, radi se ono sto se najvise trazi, jer su to modeli za koje postoji daleko najvise interesovanja kod potencijalnih kupaca, i najveci deo potencijalnih kupaca ce biti zadovoljno i dobiti informacije koje bi zeleli. I ovo sto radimo je sve nategnutno, skupa je oprema u pitanju, ti aparati se nakon testa prodaju cesto ispod nabavne cene, a tu su i drugi izda'ci, pa ako obratite paznju videcete da su gotovo svi odustali od nekog ozbiljnijeg testiranja fotoaparata, ne isplati se bas... Da se ne ponavljam, jednostavno smo suvise malo trziste, i to utice na sve. Prilicno dobro poznajem situaciju na domacem trzistu, svi ti "No-C/N" brendovi ne cine ni 1% interesovanja kod nas (tek ponekad za NEX), svako ulaganje je cist gubitak, a takav luksuz danas niko nema. Takva je trenutno situacija kod nas, sve ostalo nije relevantno za razmatranje.
Kao sto rece Bole, ja sam zadovoljan ako bilo gde nadjem da je neko nesto okacio i napisao, dobio sam informaciju vise. Hvala Zokiu sto je ulozio svoj trud i vreme da bi nam predstavio EOS M.
Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #12 poslato: Decembar 10, 2012, 09:15:34 pre podne »
Pa lepo ti rekoh - Japan je sa svojom statistikom bezvredan naspram ostatka sveta. Oni su oduvek bili čudniji što se prodaje BILO ČEGA tiče, pa ih treba smatrati za manje relevantne kao reper nečega, a pogotovo ovoga.
I sve je to super. A kako komentarišeš podatak da je prodaja DSLR-ova prošle (pardon) ove godine skočila za 30+ %?

Pozdrav

Možda i je bezvrijedan možda i nije, činjenica je da je to 2. svjetsko tržište nakon onoga u SAD-u, jače i od EU tržišta. Znači ako tamo imamo preko 50% MILC-ova na tržištu aparata sa izmjenjivim objektivima onda je to odmah značajno i na sliku svjetskog tržišta. Statistike isto kažu da u nekim europskim zemljama MILC-ovi imaju značajan udio. Sve skupa je to na preko 20%. Za usporedbu ovi 6D, D600 i ne znam koji sve ne nemaju niti 5% prodaje.
Ti si vjerojatno gledao amazon.com? To bi trebao biti američki amazon i stvarno tamo je statistika porazna za MILC-ove, ali SAD je u svemu tržište koje se vodi logikom biger is better ppa tako i oko aparata. Isto kada sam krenuo oko Amazona, velika većina tamo 'prodanih' D800 nisu bili prodani nego rezervirani i od njih se odustalo, tako da tamo je dosta varljiva statistika.

U ovoj godini Canon koji je i dalje najveći proizvođać kaže da prodaja pada, zapravo samo Nikonu skače prodaja DSLR-a.


I pitanje za bombardera. Zar se EOS M traži? :o  Kod nas u Hrvatskoj su NEX i PEN imali i imaju dosta dobru prodaju, a još ne znam ko se namečija na EOS M iako ih valjda ima.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #13 poslato: Decembar 10, 2012, 09:25:04 pre podne »
Ne znam kakva je statistika u Japanu,niti kod Amerićana,ali pošto je ovaj forum namenjen prvenstveno korisnicima foto opreme iz Srbije kao i sa prostora ex YU,pretopostavljam da je Crni Bombarder kao jedan od najboljih prodavaca iste dobro upućen šta se traži i šta se prodaje te je odatle i rezultirao ovaj odličan tes'  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #14 poslato: Decembar 10, 2012, 09:39:55 pre podne »
Kao sto reko', jako dobro poznajem srpsko trziste. Logicno je da se nabavlja ono sto se trazi, a ne nabavlja nesto sto se ne trazi. Procenu drugih trzista prepustam ljudima koji su tamo. 'Ajde da se mi vratimo pocetnoj temi, a to je EOS M.

edit: pretece me Neonka  ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #15 poslato: Decembar 10, 2012, 10:47:28 pre podne »
@Bare, znaš šta je problem? Što Canon i Nikon prodaju toliko mnogo, da prodaja može da im pada i narednih 5 godina, pa neće biti bedna kao za celokupnu mirrorless scenu. Prodaja samo Nikonovih DSLR-ova je porasla u Indiji za 50% ove godine. Pošto je to tržište u ekspanziji (kao i kinesko), možeš samo da zamisliš koliko je smešno govoriti o Japanu kao o velikom tržištu.

Citat
So far, DSLR sales are not falling. The industry sold more DSLRs than ever before in 2011, and they will sell about 15% more than that in 2012. Unit totals have gone up every year since the late 1990s. Both Canon and Nikon have projected record DSLR sales for this year (2012) -- up about 10-20% in both cases.

It is also true that mirrorless CSC sales are going up dramatically, and that CSC market share is climbing.

How can both be true? They are both true because the market for ILC cameras overall -- both DSLRs and CSCs -- continues to grow rapidly (surprisingly so). CSC sales are not replacing DSLR sales; they are happening in addition to DSLR sales.

So the CSC share of the overall ILC pie is getting bigger, but the pie itself is getting bigger, too. (This won't last forever, and DSLR unit sales will eventually begin falling, but not in the immediate future.)

I još: Mirrorless v. DSLR

Ne treba brkati kvartalna poređenja sa prethonim godinama, nego treba pogledati kompletnu statistiku, a ona je vrlo ubedljiva. MILC prodaja ne potiskuje DSLR, već KOMPAKT prodaju i, ma koliko neko želeo da to bude drugačije, MILC-evi DSLR-ovima i nisu nikakva konkurencija, u bilo kojem smislu.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #16 poslato: Decembar 10, 2012, 12:13:55 posle podne »
I ja volim da pratim, Thoma, stvarno čovjek posebice ako je o statistikama riječ ima podataka koje nema nitko. Ali isto je činjenica da je ovo pisano u 5. mjesecu ove godine, a to je za foto kompanije tek 2. mjsec u poslovnoj godini(njima nije od 1. do 1. mjeseca). Što se dogodilo u toj godini? Pa većina kompanija je malo spustila svoje predikcije mada se svim silama trude ih ispuniti, a sada ih je još i Kina pogodila  sa bojkotom japanskih proizvoda. Na kraju će se vjerojatno dogoditi mali pad ili mali rast tržišta DSLR-a.

Po prodanim primjercima su stvarno SAD i Japan i dalje dva najveća tržišta oko fotoopreme.

Ali meni zanimljivo kako Nikon gazi ka 2. mjestu po prodanim kompaktima, a tu poodavno nisu napravili ništa specijalno ili se meni barem tako čini. Izgleda da i prodaja i DSLR marketing igraju svoje.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #17 poslato: Decembar 10, 2012, 02:40:45 posle podne »
Rado bih ga posedovao, u kombinaciji sa nekim širim objektivom i fiksnom 50-icom (ako i kada izađe), za šetnje po brdima. Za sada ipak ne.

Pozdrav!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #18 poslato: Decembar 10, 2012, 03:09:56 posle podne »
Ma, 22mm je sasvim dovoljna zizna daljina za livadarenje/planinarenje. Inace, obavezno bi mu prijao neki 43 mm CPL ...
A sirenje palete objektiva je opet stvar kompromisa dimenzija i kvaliteta.

Cudi me da 40mm palacinka nije nasla svoje mesto u inicijalnoj ponudi. Vise bih njega voleo da sam video nego 18-55.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #19 poslato: Decembar 10, 2012, 03:22:58 posle podne »
A kako sa Stare da u'vatim Suvu i Rtanj sa tih 22 :D
Šalim se naravno, ali da nedostaje jedno portretno staklo, nije šala ;)