Autor Tema: Na prvi pogled... Canon EOS M  (Pročitano 29298 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Na prvi pogled... Canon EOS M
« poslato: Decembar 09, 2012, 07:30:57 posle podne »

Sredinom prošle decenije situacija na polju digitalnih aparata je bila prilično jasno definisana, naročito ako gledamo na svaki brend pojedinačno i njihov udeo u podeli kolača zvanog – tržište. Canon i Nikon su spustili cenu dSLR aparata ispod magičnih $1.000, učinivši ih pristupačnim svima onima kojima je trebalo nešto iznad kompakta, a na korak bliže maksimumu koji je digitalna fotografija u to doba mogla pružiti. Dvojac je ponudio široku paletu digitalnih aparata, cenovno skaliranu a klasiranu na entry level, mid level i pro aparate, gde naprosto nije bilo mesta za druge igrače. Sa dosta suženim prostorom za delovanje, ostalim proizvođačima nije ostalo ništa osim da povuku  iznuđen potez, koji se morao bazirati na nekom novom profitabilnom koncetu, dovoljno posebnim i različitim od svega postojećeg. Održivo rešenje je nađeno u  ideji započetoj 2004. godine od strane  Epson-a  sa modelom R-D1. Četiri godine kasnije već se jasno iskristalisao jedan novi koncept, naizgled jednostavan:  napraviti digitalni aparat, koji bi po dimenzijama bio tek nešto iznad kompakt aparata a po karakteristikama tik do dSLR-a. Logično, prvo na udaru se našlo ogledalo, a za njim i optičko tražilo (OVF). Jasno, valjalo je  favorizovati live view, ponuditi elektronosko (EVF), te naći kompromis između faznog i kontrasnog fokusa. Smanjivanje registar distance je iznudilo rad na novoj liniji objektiva, jer stari nisu više bili kompatibilni osim ako se ne koristi adapter. Stvari su krenule svojim tokom, pa se u 2012. godini čak i jasno iskristalisao naziv za ovu klasu aparata -  MILC  (Mirrorless interchangeable lens camera). Da stvari budu zanimljivije, mirrorless klasa uprkos očekivanjama da postane direktan konkurent dSLR aparatima, svoj deo tržišta nalazi među potencijalnim kupcima kompakt aparata. Da je tako, svedoči i detalj o rastu prodaje dSLR aparata u 2011. godini od celih 30% što već samo po sebi sugeriše na ciljnu grupu mirrorless aparata. Da mirrorless koncept  ipak nije samo skup kompromisa, već idejno rešenje sa potencijalom, priznao je na kraju i Canon ušavši poslednji na teren sa svojim igračem. I ako poslednji, Canon je imao priliku da sagleda greške drugih i da prema analizama tržišta napravi sasvim konkurentan proizvod, uporediv sa postojećim modelima. Kako bilo, ispred nas je Canon EOS M, po definiciji punokrvni član mirrorless porodice,... a koliko je opravdao očekivanja, pokušaćemo da saznamo počevši najpre od nama poznate tabele sa specifikacijama:



Tehničke karakteristike Canon EOS M




Pakovanje koje smo testirali, sadrži sledeće:

-    EOS M u beloj boji
-    EF-M 22mm f/2 STM Lens
-    EF-M 18-55mm f3.5-5.6 IS STM
-    Canon Speedlite 90EX
-    Neck strap EM-100DB
-    Baterija LP-E12
-    Punjač baterija LC-E12
-    USB kabl IFC-130U
-    CD sa besplatnim softverom i uputstvom u elektronskom obliku

Kompletan tekst -->> Na prvi pogled... Canon EOS M

« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 07:47:06 posle podne od strane StORM48 »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #1 poslato: Decembar 09, 2012, 07:54:11 posle podne »
Ne mogu ne postaviti pitanje. Zašto pobogu Canon M za prvi mirrorless test? OK jasno mi je da si Canon korisnik ali taj aparat ono po ničemu se nebi trebao izdvajati osim što je Canon. Radije bi vidio nove PEN-ove sa odličnim 16MP senzorom koji imaju AF riješen kako spada i širok izbor objektiva, a i prodaja tog sustava u Japanu je na zamjetnom nivou.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #2 poslato: Decembar 09, 2012, 08:11:37 posle podne »
Pa šta bi ti?Oly  ;D

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #3 poslato: Decembar 09, 2012, 08:30:00 posle podne »
Pa mislim da je bilo dovoljno prilike da se ovo otvori sa nekim PEN-om ili NEX-om. Ono čini mi se da se ovome na ovom forumu i nije pridavala neka pažnja dok Canon nije stigao mada na najvećem tržištu za ovaj tip aparata što je Japan već odavno omjer prodaje njih i SLR-a je 50-50. Eto takav je moj utisak.
I da, prodaja DSLR-ova tamo pada(pa i na svjetskom tržištu pomalo od ove godine), jesu li tome uzrok MILC-ovi ili nešto drugo ne znam.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #4 poslato: Decembar 09, 2012, 08:45:38 posle podne »
Vidiš da ovde samo furaju mainstream tj. Nikon i Canon  :)

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2012, 08:49:42 posle podne »
Citat
Zašto pobogu Canon M za prvi mirrorless test? OK jasno mi je da si Canon korisnik ali taj aparat ono po ničemu se nebi trebao izdvajati osim što je Canon.
Bare, zaista je steta, ako si od celog testa uspeo da svedes pitanja na ovo jedno.
Siguran sam da je @Zoran Rodic mogao da bira, da bi se odlucio za neku lajku ili mozda i nex, nebitno.
Onako drugarski, malo mi je mukica od prepucavanja razlicitih "tabora", vise bi voleo da vidim neke fotke iz tih istih, bilo koje firme.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #6 poslato: Decembar 09, 2012, 08:52:10 posle podne »
Vidiš da ovde samo furaju mainstream tj. Nikon i Canon  :)

Kako gdje, u ovom svijetu o kojem sada pričamo je PEN mainstream i lijepe prihode donosi Olympusu, nešto što im DSLR sektor nikada nije donosio, slična stvar i sa Sonyem.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #7 poslato: Decembar 09, 2012, 08:55:58 posle podne »
@Bare
Statistika Te demantuje, vrlo ubedljivo: Amazon Top100 best selling cameras

U prvih 100 najprodavanijih aparata nema BUKVALNO NI JEDNOG mirrorless modela. O ovoj klasi aparata se zasad još uvek mnogo više tupi, nego što se zaista prodaju. Nikakve statistike iz Japana, Gvineje ili sa Proksime Kentauri ne mogu da pobiju statistiku jednog od najvećih lanaca online prodaje. A DSLR-ova, čak i top modela poput 5D Mark III i D800 - koliko god hoćeš. Što se Pen-a tiče, cela ta priča mi deluje prenaduvano. Opet sam skoro lanzao po EU i opet videh svega 1-2 mirrorlessa, od toga je jedan 100% NEX, a drugi nisam mogao da prepoznam (rekao bih da je Panasonic). Zato sam DSLR-ova video bukvalno na tone, i to sa nikad korpulentnijim objektivima.

Sorry, but that's the way it is.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 08:58:34 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #8 poslato: Decembar 09, 2012, 09:01:43 posle podne »
Jesi gledao statistike za Japan, tamo već 3. godina za redom je 50-50. Slično je u cijeloj istočnoj i jugoistočnoj Aziji.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #9 poslato: Decembar 09, 2012, 09:05:05 posle podne »
Pa lepo ti rekoh - Japan je sa svojom statistikom bezvredan naspram ostatka sveta. Oni su oduvek bili čudniji što se prodaje BILO ČEGA tiče, pa ih treba smatrati za manje relevantne kao reper nečega, a pogotovo ovoga.
I sve je to super. A kako komentarišeš podatak da je prodaja DSLR-ova prošle (pardon) ove godine skočila za 30+ %?

Pozdrav
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 09:08:32 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #10 poslato: Decembar 09, 2012, 09:15:42 posle podne »
@Bare
Pre sam sklon teoriji da prosecan kupac mirrorless-a vecinom dolazi iz sveta kompakt aparata. Naprosto, drugacije su navike, potrebe i ocekivanja, dok su korisnici dSLR aparata vise skloniji mastanju i diskusijama po forumima na tu  temu. Oni se teze odlucuju na kupovinu, upravo zbog nespremnosti na odricanje od benefita koje dSLR nosi sa sobom.

A Japan nikad nije bio neki reper za to... tamo cak i Pentax prolazi. Kad  i njega pomenuh, pomalo vezano za tvoje pitanje o brendu, setices se izvanrednog Pentax-a K5 . I ako je bio bolji... pamtice se Nikon d7000, a da ne pricam koliko je taj aparat imao dobru prodaju. Naprosto, ljudi pricaju i pisu po forumima svasta, a kad odu u radnju, pazare Canon ili Nikon.

EDIT:
I naravno da drugi brendovi imaju kvalitetne aparate, i da nije greska kupiti ih, napisati test o njima ... nego ti naprosto samo prenosim stvarno stanje stvari
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 09:31:59 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #11 poslato: Decembar 09, 2012, 11:05:58 posle podne »
Vec sam pisao o tome u jednoj drugoj temi. Potpuno je logicno da se nabavlja ono sto se najvise trazi, zasto bi neko nabavljao nesto da bi samo stajalo i skupljalo prasinu. Isto tako i za testove, radi se ono sto se najvise trazi, jer su to modeli za koje postoji daleko najvise interesovanja kod potencijalnih kupaca, i najveci deo potencijalnih kupaca ce biti zadovoljno i dobiti informacije koje bi zeleli. I ovo sto radimo je sve nategnutno, skupa je oprema u pitanju, ti aparati se nakon testa prodaju cesto ispod nabavne cene, a tu su i drugi izda'ci, pa ako obratite paznju videcete da su gotovo svi odustali od nekog ozbiljnijeg testiranja fotoaparata, ne isplati se bas... Da se ne ponavljam, jednostavno smo suvise malo trziste, i to utice na sve. Prilicno dobro poznajem situaciju na domacem trzistu, svi ti "No-C/N" brendovi ne cine ni 1% interesovanja kod nas (tek ponekad za NEX), svako ulaganje je cist gubitak, a takav luksuz danas niko nema. Takva je trenutno situacija kod nas, sve ostalo nije relevantno za razmatranje.
Kao sto rece Bole, ja sam zadovoljan ako bilo gde nadjem da je neko nesto okacio i napisao, dobio sam informaciju vise. Hvala Zokiu sto je ulozio svoj trud i vreme da bi nam predstavio EOS M.
Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #12 poslato: Decembar 10, 2012, 09:15:34 pre podne »
Pa lepo ti rekoh - Japan je sa svojom statistikom bezvredan naspram ostatka sveta. Oni su oduvek bili čudniji što se prodaje BILO ČEGA tiče, pa ih treba smatrati za manje relevantne kao reper nečega, a pogotovo ovoga.
I sve je to super. A kako komentarišeš podatak da je prodaja DSLR-ova prošle (pardon) ove godine skočila za 30+ %?

Pozdrav

Možda i je bezvrijedan možda i nije, činjenica je da je to 2. svjetsko tržište nakon onoga u SAD-u, jače i od EU tržišta. Znači ako tamo imamo preko 50% MILC-ova na tržištu aparata sa izmjenjivim objektivima onda je to odmah značajno i na sliku svjetskog tržišta. Statistike isto kažu da u nekim europskim zemljama MILC-ovi imaju značajan udio. Sve skupa je to na preko 20%. Za usporedbu ovi 6D, D600 i ne znam koji sve ne nemaju niti 5% prodaje.
Ti si vjerojatno gledao amazon.com? To bi trebao biti američki amazon i stvarno tamo je statistika porazna za MILC-ove, ali SAD je u svemu tržište koje se vodi logikom biger is better ppa tako i oko aparata. Isto kada sam krenuo oko Amazona, velika većina tamo 'prodanih' D800 nisu bili prodani nego rezervirani i od njih se odustalo, tako da tamo je dosta varljiva statistika.

U ovoj godini Canon koji je i dalje najveći proizvođać kaže da prodaja pada, zapravo samo Nikonu skače prodaja DSLR-a.


I pitanje za bombardera. Zar se EOS M traži? :o  Kod nas u Hrvatskoj su NEX i PEN imali i imaju dosta dobru prodaju, a još ne znam ko se namečija na EOS M iako ih valjda ima.

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #13 poslato: Decembar 10, 2012, 09:25:04 pre podne »
Ne znam kakva je statistika u Japanu,niti kod Amerićana,ali pošto je ovaj forum namenjen prvenstveno korisnicima foto opreme iz Srbije kao i sa prostora ex YU,pretopostavljam da je Crni Bombarder kao jedan od najboljih prodavaca iste dobro upućen šta se traži i šta se prodaje te je odatle i rezultirao ovaj odličan tes'  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #14 poslato: Decembar 10, 2012, 09:39:55 pre podne »
Kao sto reko', jako dobro poznajem srpsko trziste. Logicno je da se nabavlja ono sto se trazi, a ne nabavlja nesto sto se ne trazi. Procenu drugih trzista prepustam ljudima koji su tamo. 'Ajde da se mi vratimo pocetnoj temi, a to je EOS M.

edit: pretece me Neonka  ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #15 poslato: Decembar 10, 2012, 10:47:28 pre podne »
@Bare, znaš šta je problem? Što Canon i Nikon prodaju toliko mnogo, da prodaja može da im pada i narednih 5 godina, pa neće biti bedna kao za celokupnu mirrorless scenu. Prodaja samo Nikonovih DSLR-ova je porasla u Indiji za 50% ove godine. Pošto je to tržište u ekspanziji (kao i kinesko), možeš samo da zamisliš koliko je smešno govoriti o Japanu kao o velikom tržištu.

Citat
So far, DSLR sales are not falling. The industry sold more DSLRs than ever before in 2011, and they will sell about 15% more than that in 2012. Unit totals have gone up every year since the late 1990s. Both Canon and Nikon have projected record DSLR sales for this year (2012) -- up about 10-20% in both cases.

It is also true that mirrorless CSC sales are going up dramatically, and that CSC market share is climbing.

How can both be true? They are both true because the market for ILC cameras overall -- both DSLRs and CSCs -- continues to grow rapidly (surprisingly so). CSC sales are not replacing DSLR sales; they are happening in addition to DSLR sales.

So the CSC share of the overall ILC pie is getting bigger, but the pie itself is getting bigger, too. (This won't last forever, and DSLR unit sales will eventually begin falling, but not in the immediate future.)

I još: Mirrorless v. DSLR

Ne treba brkati kvartalna poređenja sa prethonim godinama, nego treba pogledati kompletnu statistiku, a ona je vrlo ubedljiva. MILC prodaja ne potiskuje DSLR, već KOMPAKT prodaju i, ma koliko neko želeo da to bude drugačije, MILC-evi DSLR-ovima i nisu nikakva konkurencija, u bilo kojem smislu.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #16 poslato: Decembar 10, 2012, 12:13:55 posle podne »
I ja volim da pratim, Thoma, stvarno čovjek posebice ako je o statistikama riječ ima podataka koje nema nitko. Ali isto je činjenica da je ovo pisano u 5. mjesecu ove godine, a to je za foto kompanije tek 2. mjsec u poslovnoj godini(njima nije od 1. do 1. mjeseca). Što se dogodilo u toj godini? Pa većina kompanija je malo spustila svoje predikcije mada se svim silama trude ih ispuniti, a sada ih je još i Kina pogodila  sa bojkotom japanskih proizvoda. Na kraju će se vjerojatno dogoditi mali pad ili mali rast tržišta DSLR-a.

Po prodanim primjercima su stvarno SAD i Japan i dalje dva najveća tržišta oko fotoopreme.

Ali meni zanimljivo kako Nikon gazi ka 2. mjestu po prodanim kompaktima, a tu poodavno nisu napravili ništa specijalno ili se meni barem tako čini. Izgleda da i prodaja i DSLR marketing igraju svoje.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #17 poslato: Decembar 10, 2012, 02:40:45 posle podne »
Rado bih ga posedovao, u kombinaciji sa nekim širim objektivom i fiksnom 50-icom (ako i kada izađe), za šetnje po brdima. Za sada ipak ne.

Pozdrav!

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #18 poslato: Decembar 10, 2012, 03:09:56 posle podne »
Ma, 22mm je sasvim dovoljna zizna daljina za livadarenje/planinarenje. Inace, obavezno bi mu prijao neki 43 mm CPL ...
A sirenje palete objektiva je opet stvar kompromisa dimenzija i kvaliteta.

Cudi me da 40mm palacinka nije nasla svoje mesto u inicijalnoj ponudi. Vise bih njega voleo da sam video nego 18-55.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #19 poslato: Decembar 10, 2012, 03:22:58 posle podne »
A kako sa Stare da u'vatim Suvu i Rtanj sa tih 22 :D
Šalim se naravno, ali da nedostaje jedno portretno staklo, nije šala ;)

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #20 poslato: Decembar 23, 2012, 01:48:08 posle podne »
TEST Canon EOS M je dopunjen ISO poredjenjem sa EOS 650D >> http://pcfoto.biz/Test_7766_Na-prvi-pogled-Canon-EOS-M

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #21 poslato: Decembar 24, 2012, 10:51:10 pre podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Takodje, bilo bi mi interesatno poredjenje Servo AF u toku snimanja videa izmedju Canon EOS M i Canon 650D.

Inace, sve pohvale za sjajan test (i tekst).

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #22 poslato: Decembar 24, 2012, 11:54:00 pre podne »
Mislio si mozda poredjenje 600D sa 650D? :D

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #23 poslato: Decembar 24, 2012, 12:12:31 posle podne »
Mislio si mozda poredjenje 600D sa 650D? :D

Nisam, mozda nisi video, postaljeno je naknadno  poredjenje EOSvs650D.

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #24 poslato: Decembar 24, 2012, 01:09:41 posle podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Evo ja sada gledam, naravno RAW usporedbu, i meni je to jako slično ako ne i identično.

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #25 poslato: Decembar 24, 2012, 01:40:00 posle podne »
Gledajuci predjenje ISO-a sa 650D, deluje da je slika sa manje detalja i makar za jednu blendu slabija od 650D. To me cudi, obzirom da je u pitanju isti senzor, procesor i 18Mp na oba aparata.

Evo ja sada gledam, naravno RAW usporedbu, i meni je to jako slično ako ne i identično.

Jeste, u pravu si za RAW da nije velika razlika, ali JPG jeste.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #26 poslato: Decembar 24, 2012, 01:46:55 posle podne »
@Mickland

Mozda takav prvi utisak dolazi od cinjenice da je EOS M ISO test  radjen sa EF-M 18-55 objektivom, dok je za 650d u igri bio referentni 50mm f/1.4.

Sto se tice karaktera suma, on  je identican.

PS
Hvala za pozitivnu kritiku ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže mickland

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #27 poslato: Decembar 24, 2012, 04:25:48 posle podne »
@Mickland

Mozda takav prvi utisak dolazi od cinjenice da je EOS M ISO test  radjen sa EF-M 18-55 objektivom, dok je za 650d u igri bio referentni 50mm f/1.4.

Sto se tice karaktera suma, on  je identican.

PS
Hvala za pozitivnu kritiku ;)

@Zoran Rodic
I da znas da sam odmah pomislio na to (razliciti objektivi), ali sam zaboravio da se ogradim.

Sta kazes za Af tokom snimanja videa?

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #28 poslato: Decembar 24, 2012, 07:01:27 posle podne »
Pokusavam celo popodne da podignem jedan fajl na vimeo, ali nesto ne uspevam... pa ce na kraju ipak posluziti oficijelni Canon.jp primer. http://web.canon.jp/imaging/eosd/samples/eosm/player_conductor/movie.html?high

Dakle, misljenja sam da ce video na dSLR i mirrorles aparatima najbolje rezultate dati tek ako snimatelj planirano pristupi tom poslu. Stativ i video glava u kombinaciji sa tihim STM objektivom... kratki i dobro isplanirani kadrovi. Promasaja nema... moze da se snimi materijal dostojan muzickog spota, reklame ili kratkog dokumentarnog filma.

dSLR i milc ... ili uopste bilo sta slicno tome, pa i oni sony SLT surogati... u rukama amatera nece pruziti zadovoljavajuci rezultat ni za snimanje rodjendana, svadbe niti bilo kojeg neponovljivog dogadjaja. Zapravo hoce, ali ako se odreknemo igranja dubinskom ostrinom, bokehiranjem i brzim promenama smera ili daljine.

Dakle, stvar je u percepciji i ocekivanjima... i spremnosti na kompromis.

Da li je ovo bolje od onog sto nudi recimo 550d? (njega pominjem jer znam da si ga imao)
Jeste, bolje je ... daleko bolje.

Da li je AF video dobar? Nije, jer mislim da ni jedan dslr ili milc ili Sony SLT ne daje zadovoljavajuce rezultate. To naprosto nije dostiglo ocekivani stepen upotrebljivosti.

Primera radi, na rodjendan, svadbu ili sta vec... pre bih poneo G15 nego bilo koji aparat sa APS-C ili FF senzorom.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #29 poslato: Decembar 25, 2012, 12:14:47 pre podne »
Ovi ozbiljniji video snimak kada se koriste foto-aparati pa bilo svadbe il nešto još ozbiljnije je isključivo uz manualni fokus, jedino je Panasonic na m4/3 kolko tolko riješio AF kod videa i to na onim objektivima sa HD oznakom. Što je bit, ne koriste se čak L moderni objektivi na Canonu, nego su hit Nikkor ili koji već manual fokus objektivi u F-mountu koji se stavljaju preko adaptera i to prije svega fiksni objektivi. Bit je u tome što se na njima bolje može fokus namjestiti jer su primjereniji tome negoli su to AF objektivi. Ovo sve naravno govorim ako se nama novca za cine objektive. Ti pak se redovno označavaju u T stopama, znači točno koliko svjetla objekti primi je ovo sa F je pouzdano samo za dubinsku oštrinu dok na najvećim otvorima blendi može biti podosta gubitka svjetla. Još jedna bitna karakteristika onih boljih objektiva toga tipa da na svim blendama imaju apsolutno istu reprodukciju boja dok ipak ovi za SLR-ove variraju sa blendama i to je još jedan razlog ekstremne skupoće tih objektiva jer kod njih se cilja na optičku perfekciju.

Vjerujem da je nekima na forumu ovo što pišem i više nego jasno ali vjerujem da dobar dio ekipa ovo ne zna pa se nadam da sam dobro ovo sve elaborirao i da je jasno o čemu pričam.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #30 poslato: Decembar 25, 2012, 10:18:48 posle podne »
Sve je to u redu, ali onaj koji tebe razume sta pises nije ni targetiran kao kupac ovog aparata, i video tretira na sasvim drugaciji nacin nego sto je to predstavljeno prosecnom kupcu dslr ili milc aparata.

Da se razumemo Canon EOS M + 18-55 IS STM je vise nego bolja varijanta od recimo 550d ili 600d... ili sta vec kada je video zapis u pitanju. Stabilizacija i tih motor, nema stektanja pri fokusiranju... focus by wire... sve je to OK.
Ali treba razgraniciti ocekivanja amatera od znanja koje poseduje osoba verzirana za video zapis. Konacnu ocenu za ovaj aparat ne mogu izneti bez da ne kritikujem kompletan dslr/milc segment.

Mislim da me razumete sta zapravo hocu reci.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #31 poslato: Decembar 25, 2012, 11:08:50 posle podne »
@Bare
Pazi, to sa cine objektivima sam svojevremeno sebi pokušavao da demistifikujem i nisam uspeo.
Da, jasno je zbog čega se oni označavaju T, umesto F brojevima, ali to je više do tradicije i konkretnih potreba, nego do nečega drugog. Tehnički gledano, ne postoji nikakva prepreka da se i foto-objektivi označavaju T brojem, ali je fotografima on jednostavno manje bitan, nego F broj. U fotografiji je (skoro) sve u eksponiranosti, a ona se da kompenzovati ovako ili onako. U video domenu, to je malo teža rabota, pa snimatelj/rukovodioc unapred mora predvideti sve parametre koji neće biti "ugroženi" promenom objektiva.

Optički gledano, iako nisam bio u mogućnosti da probam, teško da su cine objektivi "oštriji" od foto-pandana. Uniformniji - verovatno da. Bolji na periferiji, moguće i to. Ali oštriji? To sumnjam, jer rezolucija na kojoj oni rade je najblaže rečeno smešna kada se uporedi sa fotografskim redom veličina. Što će reći, video ni na koji način ne može isprovocirati mutan snimak čak ni sa najgorim mogućim kit objektivom, prosto zato što čak i taj kit svojom razlučivošću višestruko prebacuje video potrebe. E sad, mehanička prilagođenost - to je ok, ali teško će me neko ubediti da je za to potrebno platiti sume kao i za polovan sportski avion.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #32 poslato: Decembar 26, 2012, 10:10:07 pre podne »
Pa valjda baš T broj daje tu točnu eksponiranost za razliku od F broja gdje se sve veže na DOF ili dubinsku oštrinu po domaći?

Cine objektivima koliko znam i nije namjena da 'razvaljuju' oštrinom nego kao što sam rekao da na svim T brojevima imaju istu reprodukciju boja, a druge stvari koje su se pokušavale dobiti kod njih su manje distorzija i manje aberacija. E sada zašto je i Canon izdao cine objektive ne znam, valjda su i oni u ovim navedenim pogledima boljim nego obični foto pandani.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #33 poslato: Decembar 26, 2012, 10:24:40 pre podne »
Jeste, upravo sam to i napisao - eksponiranost je tačnija sa T brojem, jer se upravo radi o transmisiji svetlosti, a ne o delitelju, kao što je to F broj. A pošto se u fotografiji sve može kompenzovati bez žurbe (jer ne postoji potreba da se bilo šta radi "u cugu", onda je to u fotografiji od manje važnosti, a F broj mnogo direktnije utiče na likovni aspekt rezultata. F broj utiče i u video zapisu, ali je videografima T broj bitniji, jer se simultane ispravke mnogo teže izvode. Barem ako je verovati onima od kojih sam pokupio taj zaključak. :)

Elem, Canon nije nov u video vodama, čak naprotiv, ali odluka da lansira nekoliko cine-objektiva meni ipak liči na onaj "porez na nepametne" i odličan način da se od određene grupacije potrošača izmuze ozbiljna svota novca. Jer, ja ne vidim na koji način bilo koji od tih objektiva (ako izuzmemo mehaničku prilagođenost i oznake po video standardima) odskače od standardnih L objektiva? Ne postoji tehnološka opravdanost da ti objektivi koštaju toliko koliko koštaju. Posebno jer se sa skupljom varijantom novih EOS kamera dobija i mogućnost kačenja PL objektiva, reference u toj branši.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #34 poslato: Januar 20, 2013, 09:50:21 pre podne »
Canon rummors najavljuje tri nova stakla. Na vise mesta sam procitao i 55-300 u najavi ... a novo telo ce sigurno imati viewfinder. Viewfinder me raduje, ali samo ako bude bolji od onog u G1X/G15 obliku. Jos vise bi me obradovao neki EVF, a i bio bi red da naprave nesto tako.

55-300 ... uf ... na sta ce to da lici?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #35 poslato: Januar 20, 2013, 12:32:44 posle podne »
Na stojka, da prostiš... kao i svi mirrorlessi sa bilo čime osim palačinkama.
Zato je meni celo to insistiranje na "malim gabaritima i masi" potpuno retardirano.

Pozdrav

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #36 poslato: Januar 20, 2013, 01:04:22 posle podne »
Ovi mirrorlessi u ovakvom obliku jedino i imaju smisla sa malim objektivima, recimo na OM-D je PanaLeica 25 1.4 maksimum skoro prihvatljive veličine objektiva, a sa tim se dobije jako moćno malo i lagano pakiranje. I to je po meni jedino sa čime ovaj tip aparata ima smisla, ali koji će to amater dati te pare za objektiv i još da je fiksan. ::)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #37 poslato: Januar 20, 2013, 09:32:00 posle podne »
Meni ovde samo nije jasno gde ce oni da uglave trazilo. Ili ce da raste aparat, ili ce displej da se smanjuje, sto je neprihvatljivo kao opcija.
Ako misle da ponude zuher, onda je to suludo ... jer ce isti kostati vise od EF adaptera.
Ako poraste malo, onda cemo dobiti trazilo kao u G1x ... a ako poraste mnogo, onda ce morati malo da se menja i dizajn, gde ispada da je retro dizajn zapravo jedino resenje. Rupa na saksiji se ne otkriva dva puta ... osim ako ne planiraju neki albino mutageni dizajn koji gaji nikon sa v1 ili j1
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #38 poslato: Februar 11, 2013, 11:19:33 pre podne »
EOS M Firmware Coming Soon

Citat
We’re told new firmware for the EOS M will be coming “soon”. Possibly in the next two weeks. The firmware will address various things in the camera, the biggest being improving AF performance.

Do not expect miracles about how much it can be improved, but the camera should “hunt a lot less” in lower contrast situations. We’ll also see an improvement in AF tracking.

Iskreno, voleo bih da vidim rezultate ovoga ...
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #39 poslato: Novembar 22, 2013, 11:12:02 posle podne »
ne mogu da verujem, kad sam video 3 pages, pomislih, super, biće slika, komentara, vlasnici aparata daju savete..
isčitah sve i žali bože bačenih 10 minuta života.
naime, poklonio sam nex-3n sestri, tačnije, pokloniću čim nađem nešto za zamenu. kako ponovo imam 300€ na raspolaganju, u tu računicu mi skoro savršeno upada (EOS M + 18-55 + blic)  ~250€ + 22 objektiv ~ 60€
vredi li to 300€, da li su slike makar kao nex-3n (16-50) sa kojim sam (bio) zadovoljan. ono, iritira me externi blic, to me toliko izluđuje da mi dođe da ga ne kupim (EOS), ali kako za te pare ne vidim ništa kvalitetnije (možda vi vidite??), mislim da ću progutati knedlu i nositi sa sobom još jednu budžu u torbici. objektiv 18-55 mi takođe deluje užasno velik naspram 16-50, šta da se radi... valjda ću uspeti da budem 100% vremena na 22, i da 18-55 prodam.

ne treba da napominjem da sam "auto" šuter, uperim, ne razmišljam, i okinem, u skladu sa tim dal će mi ovaj eos kombo biti zadovoljavajuć?

ili da ponovo pokušam da se dokopam nex-3n za 300€, ali mislim da to neću uspeti ovaj put u neko dogledno vreme.

btw, vidim ovde neku pljuvačinu po video zapisu ovih naprednih aparata. ja stvarno ne znam o čemu vi pričate. video sa nex-3n + 16-50 je bio fantazija!!! ja sam (bio) prezadovoljan, ne bih kupio kamkorder pored nex-3n ni da su 10x jeftiniji.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #40 poslato: Novembar 23, 2013, 12:32:03 pre podne »
Tema je pokrenuta sa mini-testom aparata kao prvom porukom. Znači, u startu se ne radi o temi sa iskustvima korisnika i tako time, već o predstavljanju novog aparata u formi recenzije, koja (pazi sad) sadrži i fotografije.

Ako je to "žali bože vremena", onda bih rekao da si omašio poentu teme.

Što se videa tiče, mislim da ni u tom smislu nisi baš obratio pažnju šta se zamera, pa ono...

Pozdrav

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #41 poslato: Novembar 23, 2013, 09:46:48 pre podne »
ovo je eos m tema koja sadrži eos m review.
zdravorazumski je bilo očekivati da se priča o eos m aparatu, a ne o F vs T objektivima, prodaji dslr u japanu, usa, top 100 Amazon kamera i sl... žali bože bačenog vremena na čitanje toga na EOS M temi, slažeš se?

standardno srpsko, svi su najpametniji, svi sve znaju, a kad postaviš konkretno pitanje...

i nisi razumeo u vezi videa, nex-3n 16-50 pravi (skoro pa) savršen video. vrlo malo fokus jurnjave, 99% vremna sve je savršeno. nečujan zum, zum "klackalica" na telu, savršeno... treba da probaš video na 3n definitivno.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #42 poslato: Novembar 23, 2013, 10:13:24 pre podne »
Test je radjen vrlo brzo po izlasku tog aparata na trziste, tacnije... mislim da je prvi primerak u Srbiji upravo bio ovaj iz testa. Logicno, tema nije ni mogla da ima iskustva korisnika... pa se sasvim prirodno povela ''akademska'' rasprava na tu temu.
Sa druge strane, mislim da je dosta toga receno i u samom testu, a u samoj temi je malo toga off topic i generalno ima sta da se procita ... ako razumes na pravi nacin ono sto se pisalo. Da, Nex ce imati bolji video, tacnije AF tokom snimanja video snimka. Razlike su minimalne, i najvise ces ih osetiti ukoliko brzo prebacujes sa motiva na motiv, na nekih 2-3m razdaljene. Sve ostalo, sa tom dubinskom ostrinom ... a recimo da je to f/5.6 ... krene da se izjednacava. Na tih 16mm ili na Canonskih 18mm... imaces malo problema.

Problemi nastaju kad krenes da koristis veze zizne daljine, i vece otvore blende. Tu nece da te obraduje ni jedan milc a jos manje dslr.

Sto se tice tihog rada, i Canon je tih... a za to je zasluzan STM.

Na kraju, danas imamo novi firmware koji je dosta toga popravio po pitanju AF brzine, a povecana je i prodaja... tj. broj vlasnika ovog aparata. E sad, sto oni ne piskaraju po forumima... nemam pojma.

Sve u svemu, cena za ceo komplet EOS M + 22mm + 18-55 + EX90 je zaista postala pristojna, tako da mislim da se apsolutno isplati. Sa druge strane, ako nadjes Nex3 za te pare... i to ce te obradovati. Mada ja ne vidim svrhu kupovine aparata sa izmenjivim objektivima, ukoliko se ostaje na kit objektivu i forsira auto mod.


standardno srpsko, svi su najpametniji, svi sve znaju, a kad postaviš konkretno pitanje...

A cek, sta si pitao? Gde i koga?
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2013, 10:19:04 pre podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #43 poslato: Novembar 23, 2013, 03:13:57 posle podne »
ovaj topic je star godinu dana. za godinu dana nije napisan ni jedan jedini post o samom aparatu (ne računam prvi).

i vrlo je malo rečeno o samom aparatu. nisam hteo da spominjem, al si me sada naterao, tvoj review je ispod svakog proseka. doduše, još gori (pre/re)view je napisan na dpreview (http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m/) i Photography Blog (http://www.photographyblog.com/reviews/canon_eos_m_review/) tako da je tvoj i nije toliki fail kao njihov. ti nisi plaćen za to, oni jesu.
jedini dobar review koji sam našao je http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-eos-m/canon-eos-mA.htm ali i posle njega imam par nedoumica koje bih jedino sa vlasnikom mogao da otklonim, stoga sam se i nadao da će se neko, ko ima ili je imao aparat, javiti.
na žalost jedino se javljaju oni koji vole da razglabaju o top 100 amazon kamera ili procentu prodaje dsrl u japanu... takvi smo mi srbljevi, na žalost.


ja vidim veliku poentu "kupovine aparata sa izmenjivim objektivima se ostaje na kit objektivu i forsira auto mod" - bolja slika od kompakta. ni jedan kompakt ne može da mi pruži takvu sliku kao nex-3n sa 16-50 kit u auto modu. možda je sony rx-100 blizu, ali je đavolski skup. eto to je vrlo validna i realna poenta, slažeš se ?


i pitao sam na kraju druge strane, rečenice koje se završavaju sa upitnikom, svakoga.
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2013, 03:16:33 posle podne od strane dzukela »

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #44 poslato: Novembar 23, 2013, 03:15:46 posle podne »
mada nema ovo više poente, ti ćeš nešto napisati, pa možda ponovo ja, agonija ovot topica će se nastaviti.


molim vlasnika aparata (ako takog ima) da mi pošalje prazan mail ako je raspoložen da mi odgovori na par pitanja, hvala.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #45 poslato: Novembar 23, 2013, 03:41:14 posle podne »
...Laki je malo nervozan. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #46 poslato: Novembar 23, 2013, 04:09:44 posle podne »
mada nema ovo više poente, ti ćeš nešto napisati, pa možda ponovo ja, agonija ovot topica će se nastaviti.
molim vlasnika aparata (ako takog ima) da mi pošalje prazan mail ako je raspoložen da mi odgovori na par pitanja, hvala.
Pa da imam ne bih ti se javio, obzirom na tvoj stav prema ljudima ovde, bez ikakvog povoda. Ljudi ovde su sto se tice fotografije i fotografske tehnike, bogovi sa Olimpa za tebe, a vidim da i licna kultura im je na tom nivou, za razliku od tebe.
Ako se forum-upristojis, mozda i dobijes neki odgovor.
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2013, 04:13:06 posle podne od strane alexlex »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #47 poslato: Novembar 23, 2013, 05:11:54 posle podne »
Da se raspravljam sa tobom, nemam vremena. Da budem cinican, sarkastican, zajedljiv... opet je glupo, nepristojno i nevaspitano.

A da pokusam da ti odgovorim, ... besmisleno je. Ako nisi izvukao nista korisno iz svega do sada napisanoga, onda se bojim da ne postoji odgovor koji ce zadovoljiti tvoju radoznalost.

Mozda bi mogli da pricamo uz neki drugaciji tonalitet u obracanju, ali ovako... bojim se da nemam vremena za tako nesto.
« Poslednja izmena: Novembar 23, 2013, 05:31:23 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #48 poslato: Novembar 23, 2013, 05:15:06 posle podne »
izgleda da svako kome pocnje nik sa "Dzu..." malo je nervozan-ne?
...usput-nema nam nešto Dzure...? ;D
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #49 poslato: Novembar 23, 2013, 05:28:52 posle podne »
Na bilo koji nacin, generalizovanjem termina "DZU" praviti paralelu izmedju ovog dzukele i Dzure je vise nego neumesno.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #50 poslato: Novembar 23, 2013, 05:39:02 posle podne »
Na bilo koji nacin, generalizovanjem termina "DZU" praviti paralelu izmedju ovog dzukele i Dzure je vise nego neumesno.
Ma zezam se.... ;)
Ali da treba smanjiti tenzije-to stoji! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #51 poslato: Novembar 23, 2013, 07:05:24 posle podne »
Citat
ne treba da napominjem da sam "auto" šuter, uperim, ne razmišljam, i okinem, u skladu sa tim dal će mi ovaj eos kombo biti zadovoljavajuć?

Tebi će svaki aparat biti zadovoljavajuĆ. Nema potrebe da bacaš 300 evra. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #52 poslato: Novembar 23, 2013, 07:30:42 posle podne »
isčitah sve i žali bože bačenih 10 minuta života.
Jedan porn klip manje :D

Nego, sad si me nagnao da prođem ceo test na brzinu, i nejasno mi je na šta imaš zamerke. Što ne postavi čoveče neko konkretno pitanje?

Test aparata je inače vrlo dobro urađen, a i sam si konstatovao da je bolji od 2 strana "konkurentska" sajta. Pretpostavljam da razdvajaš review i preview. Test je autentičan, nije preveden i veliki broj građana iz regiona može sa lakoćom da ga čita; da ne pričamo o tome da probaš da nađeš slične testove na Grčkom, Bugarskom, Albanskom, Rumunskom....

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #53 poslato: Decembar 08, 2013, 11:25:57 posle podne »
pih, 8 postova posle mog zadnjeg, ni jedan eos m vlasnik ... ajd malo da prekinemo tradiciju.
kako se drži eos m? desna ruka mi je jasna, ali leva?
da li dlanom držim telo, a prstima zumiram? ovo mi deluje ispravno, jer mi je aparat nekako  stabilan, ali užasno sporo zumiram, moram 2-3 puta da puštam objektiv da bih ga ponovo uhvatio.
da uhvatim objektiv odozgo? mnogo se lepo zumira, lako, precizno i brzo, al mi se čini da je aparat mnogo nestabilniji.
ili postoji neka treća bolja varijanta?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #54 poslato: Decembar 08, 2013, 11:36:29 posle podne »
Citat
kako se drži eos m? desna ruka mi je jasna, ali leva?
da li dlanom držim telo, a prstima zumiram? ovo mi deluje ispravno, jer mi je aparat nekako  stabilan, ali užasno sporo zumiram, moram 2-3 puta da puštam objektiv da bih ga ponovo uhvatio.
da uhvatim objektiv odozgo? mnogo se lepo zumira, lako, precizno i brzo, al mi se čini da je aparat mnogo nestabilniji.
Ne razumem pitanje!?
Za pocetak, gledaj da ga ne ispustis iz ruke...
Citat
ili postoji neka treća bolja varijanta?
Moze i na stativ, ali sad se postavlja pitanje, kako se rasklapaju noge stativa...ili mozda gresim?
Bez zamerke, ovako kako si postavio pitanje, ne znam kako ce neko da te shvati ozbiljno.

Pozdrav
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #55 poslato: Decembar 08, 2013, 11:41:59 posle podne »
uopšte mi nije jasno kako ti nije jasno pitanje: kako se drži leva ruka dok se zumira/slika ?

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #56 poslato: Decembar 09, 2013, 12:19:56 pre podne »
Isto kao i DSLR, ovako:

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #57 poslato: Decembar 09, 2013, 12:40:42 pre podne »
hm, mislio sam da dlan drži telo radi stabilnosti, ali u verziji sa slike definitivno lakše zumiram. danke.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #58 poslato: Decembar 10, 2013, 12:46:29 pre podne »
Pa ne bas, EOS M nema trazilo tako da nema nikakvog prinosenja licu aparata.
Kad sam ga probao, polozio sam ga delimicno na levi dlan, prstima trazio zum kog nije bilo (22mm f2.0) a desnom okidao i drzao onaj gripic. Posle pola sata sve sam radio desnom rukom. Pretpostavljam da kad se nakaci zum objektiv da ce biti zumiranje levom rukom.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #59 poslato: Decembar 10, 2013, 10:17:36 pre podne »
nex-3n mi je bio savršen za rukovanje i slikanje, lakši je, zum klackalica na telu, manji objektiv, staje u džep od jakne, integrisan blic. savršen, skoro ko P&S za handling.
ali me je malo nervirao njegov auto mod. nije dobar, skin tones pod blicem ili slabim svetlom je loš, i još gore, često je expoziciju (valjda se tako zove) podizao u nebo za slikanje statičnog objekta, i sa njim i ISO. recimo: 1/200 + ISO 1600, umesto npr.: 1/100 + ISO 800.
uvek sam bio alergičan na loš skin tones, samo zbog toga sam se "odrekao" kompakta (ok, sony RX-100 mi je preskup)
o nekom firmware upgrade-u nex-3n korisnici mogu samo da sanjaju.
to me je nerivarlo kod njega.

sa druge strane, eos m: fantastičan skin tones uvek, odlični parametri u auto modu (baš taj primer gore: 1/100 + ISO 800), ali zato loš handling zbog većeg objektiva, težine i externog blica.
slike su preciznije i oštrije na 18mm nego na nex-3n 16mm.
jedina nada mi je taj 22mm objektiv, i sada jedva čekam mart da ortak dođe iz usa gde mi je već kupio 22mm za 90$.
« Poslednja izmena: Decembar 10, 2013, 10:19:52 pre podne od strane dzukela »

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #60 poslato: Decembar 10, 2013, 03:56:53 posle podne »
Pa sve sto mogu da ti kazem je da EF M 22 neces da skidas sa sokocala, rock solid IQ.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #61 poslato: Decembar 10, 2013, 08:07:14 posle podne »
i verujem i znam.

testirali su desetak objektiva u klasi, jedino canon 22mm ima punu oštrinu od centra do ćoška, tuče čak i 3x skuplje objetive: http://www.dpreview.com/forums/thread/3579361

ali ono što takođe znam je da će me izrazito nervirati kada budem menjao objektive da bih snimao video, ili kada mi baš treba zum.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #62 poslato: Decembar 16, 2013, 02:03:05 posle podne »
dva pitanja, nisu toliko eos m specific:

1. vidim da kamera svaki put radi čišćenje senzora kada se isključuje? da li bih trebao da isključim ovu opciju, jer 18-55 ne skidam sa kamere? da malo prištedim taj mehanizam. ili treba da ostavim. napominjem da manuleno mogu da pozovem opciju za jedno čišćenje iz menija.

2. minimalan fokus je očaj. posle 1cm kompakta, 25cm mi je katastrofa. video sam neke male i đavolski skupe nastavke na objektiv koji tu razdaljinu smanjuju. kako to, nemam pojma. da li ti nastavci nekako degradiraju sliku? pre par dana sam naleteo na neki baš skup, ne mogu da nađem link, preko 100$ je bio. da li postoji neki jeftin (a solidan) model za 10-20€ ? naravno za 18-55.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #63 poslato: Decembar 17, 2013, 08:23:55 pre podne »
Odgovor na pitanje br.2:

Imas dvije opcije. Obije su prilicno jeftine (ispod 20$). Prva, jeftinija (par dolara) je makro revers prsten, koji ti omogucava da okrenes objektiv. Po meni, nije bas najsretnije rjesenje, jer u tom slucaju moras prstom da upravljas otvorom blende... :D
Druga, mrvicu skuplja (mislim, skuplja od prve, ali je, kao sto sam rekao, ispod 20$) su makro tube. One se postavljaju izmedju objektiva i tijela. E sad, sa tim objektivom su ti ove jeftine beskorisne, jer nemaju elektricne kontakte, koji bi ti omogucavali da manje-vise normalno koristis aparat. Naravno, rucno fokusiranje se podrazumijeva u makro fotografiji. Razlog zasto su beskorisne je taj je danas vecina jeftinijih (a i vecina skupljih) objektiva bez prstena za otvor blende. Znaci, ne mozes rucno da podesis otvor blende na samomo objektivu.
Ja sam, bas iz tog razloga, kupio jedan stariji objektiv, koji ima prsten, tako da ga mogu koristiti sa makro tubama, i prezadovoljan sam. Za 60-ak eura imam, za moje potrebe, sasvim solidan sistem za makro. Naravno, on se ne moze porediti sa skupljim (i, naravno, neuporedivo boljim) makro objektivima i sistemima, ali cjenovno moze. :D

Usput, je li tebi treba zbog makro fotografije, ili neceg drugog?!

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #64 poslato: Decembar 17, 2013, 09:50:37 pre podne »
pa, ne znam baš šta je definicija makro fotografije, ali recimo da sam pre neki dan hteo sa slikam ručni sat koji sam kupio, prepun je detalja.
po (kompakt) navici, približim eos m na par cm, neće da fokusira, samim tim ni da slika. odaljim par cm, neće. na kraju nađem minimalnu distancu, ali tada slika više ne sadrži detalje sata.
uzmem nazad (prašnjavi) pana kompakt, opalim sa 2cm, i dobijem 10x bolju makro sliku.
eto, retko mi treba makro fotografija, ali ovaj eos m kombo mi je tada neupotrebljiv.



e sad, u vezi tvojih predloga, kontam, predlažeš nešto ovako?

www.ebay.com/itm/FOTGA-automatic-AF-macro-extension-tube-DG-set-10mm-for-Canon-EOS-M-EF-M-mount-/171149534755

mana, moram skidati objektiv, sve nameštati, opaliti sliku dve, ponovo sve skidati, i vraćati objektiv. mnogo cimanja, iskreno, baš bi me mrzelo da tako nešto radim.

e sad, u potrazi za tim 100+ $ nastavkom što sam našao prošle nedelje, naleteh na ovo:

www.ebay.com/itm/CLOSE-UP-MACRO-LENS-SET-1-2-4-10-for-CANON-EOS-M-EF-M-18-55mm-STM-KIT-/400360777858

koliko kontam, mada nigde nema slike, ovo se kači na onaj navoj na vrhu objektiva, i može se skinuti/staviti za sekund? ako je tako, to je idealno, baš ono što želim, brzo i bez komplikovane montaže/demontaže. ali, kako ovo ima staklo, interesuju me potencijalni problemi, tj. degradacija slike, ili nešto drugo?



e da, kad smo već kod navoja na vrhu, kakva je funkcija tzv. Lens Hood ?

http://www.tmart.com/Plastic-Bayonet-Lens-Hood-for-Canon-EW-54-Black_p219761.html

pretpostavljam nekakva zaštita od sunčevih zraka pod uglom, ali nisam siguran, niti mi je jasno zašto ovaj gore model ne izgleda kao pravilan paralelni presek valjka, već se na 4 mesta spuštaju skoro do objektiva?
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2013, 10:00:19 pre podne od strane dzukela »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #65 poslato: Decembar 17, 2013, 10:08:06 pre podne »
Funkcija zonerice je zastita od suncevih zraka kako ne bi doslo do flare-a.
Druga funkcija je zastita samog objektiva (ako udaris u nesto, udarices zonericom a ne objektivom)
Tog je oblika jer je mogucnost vinjetiranja najveca u uglovima, pa je zato u uglovima najmanja


Sto se tice close up filtera, omogucavaju ti da pridjes blize objektu, smanjuju minimalnu fokusnu distancu. Problem je sto je smanjuju sasvim neznatno da bi dobio upotrebljic makro snimak.
+1 i +2 toliko minimalno smanjuju distancu da nemoj ni da kupujes. +4 i +10 smanjuju vise ali vise i gubis na kvalitetu... S obzirom da te makro ne zanima nesto posebno, to je verovatno prihvatljivo
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #66 poslato: Decembar 17, 2013, 10:58:29 pre podne »
ok, poručio sam tu zonericu, za te pare i da je ne koristim neće mi biti žao.

što se tiče close up filtera, ok, naručiću ih, stvarno su jeftini. ne mogu mnogo pogrešiti sa njima, I guess.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #67 poslato: Decembar 17, 2013, 01:11:01 posle podne »
Ili kupis neki makro objektiv. Ne znam koje Canon ima, ali Nikon ima fenomenalne 105mm micro i, cini mi se, 180mm micro. Naravno, cijena je "nesto" veca... ;) Pogotovo ovog od 180. :D

Kao sto rekoh, makro u jeftinijoj varijanti se moze napraviti na gore opisan nacin. Jeste da treba malo vremena, ali kad krenes da ganjas makro snimke, onda je pretpostaka da ces samo to da ganjas u tom trenutku. Ili recimo, tih sat-dva-tri vremena (ili dok te zena ne zovne na rucak :D ), tako da ti je onda apsolutno svejedno sto ti treba 10-ak sekundi da sve to postavis/skines.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #68 poslato: Decembar 17, 2013, 01:23:01 posle podne »
prijatelju, nemam ja sat dva tri vremena za slikanje. voleo bih da imam, ali radim 1 full time posao + privatni.
kad se penzionišem, planiram punu torbu staklarije i 2 sata jurenja buba po parkovima, ali do tada, samo operacije od par sekundi dolaze u obzir :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #69 poslato: Decembar 17, 2013, 03:12:35 posle podne »
To ti onda neće poći za rukom. Za makro je pre svega potrebno srpljenje  tj. u tvom slučaju slobodno vreme.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #70 poslato: Decembar 18, 2013, 02:25:03 posle podne »
i niko nema neki savet da li da isključim čišćenje senzora na power off (pod uslovom da NE menjam/skidam objektive) ?


nego, nešto me iritira, neke opcije su skrivene u nekim modovima. opcija koja me najviše interesuje, ne postoji u 2/3 moda - asp.ratio (16:9). kad god ne postoji, podešen je na (za mene) očajnih 4:3. da li postoji nekakva mogućnost da se forsira 16:9? da se uključe skrivene opcije? pretpostavljam da je ovakvo ponašanje zajedničko za eos liniju, pa možda postoji neka fora koja funkcioniše i za eos m. tražeći odgovor, ja sam naleteo na neki program koji prave eos ljubitelji, koji se (valjda) stavi na karticu i omogućava podešavanje svega što je canon zabranio, ali sam odmah pročitao da to može zeznuti samu kameru, tako da ne bih sa njim da experimentišem.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #71 poslato: Decembar 18, 2013, 09:41:06 posle podne »
Slobodno ga isključi, neće ništa da mu fali. Ako si koristio kameru taj dan, uveče odeš u meni, klikneš jednom na clean sensor i to je to.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #72 poslato: Decembar 24, 2013, 12:10:33 posle podne »
malo sam se igrao sa video mogućnostima, 2 fantastične stvari koje ni jedan review na net-u nije spomenuo:
1. 1920p / 23.976 fps mod, genijalno, na kućno hdtv-u ovo izgleda bolje nego 25/30/50/60 fps, isto kao i Blue Ray filmovi, savršeno glatko.
2. posle snimljena 4GB, eos m nastavlja snimanje i automatski otvara nov fajl
na žalost, ima dosta fokus jurnjave, ako je kamera u ozbiljnijem pokretu ili se zumira, treba mu par sekundi da ponovo fokusira. mada ne verujem da bih se odrekao 23.976fps za bolje fokusiranje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #73 poslato: Decembar 25, 2013, 12:01:12 pre podne »
U pitanju je neka zabuna. To nije specifično za taj aparat, pa zato niko i nije pomenuo. Prosto, podrazumeva se da će ići glatko ako se pazi na korišćene parametre. Savršena glatkoća se još lakše postiže na 50/60fps, ali se mora znati sa kojim parametrima se mora snimati.

Prilično se razlikuje snimak koji je urađen na zatvaraču 1/30 i 1/125... broj frejmova je tu još i najnebitniji. Međutim, ako hoćeš slowmotion, to bez 50fps neće moći.

Po pravilu koje videografi uglavnom poštuju, za optimalnu brzinu zavesice ispod koje se ne treba ići je 1/(2xFPS), pa to grubo znači 1/50 za 24/25, 1/60 za 30fps i 1/100, odnosno 1/125 za 50 i 60fps respektivno. Brže može, ali opet treba znati kada i zbog čega.

Da bi shvatio o čemu pričam, podesi video na manuelne kontrole i snimi par sličnih kadrova sa sledećim brzinama zavesice: 1/30, 1/60 i 1/250. Videćeš upadljive razlike među njima, nezavisno od izabranog framerate-a (možeš i njega da izmenjaš na svim pomenutim parametrima i videćeš sličan efekat).


Pozdrav

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #74 poslato: Decembar 30, 2013, 02:56:08 posle podne »
jedva sam našao vremena da isprobam ovo što si rekao.

ovako, isprobao sam eos m video: auto i manual po tvom uputstvu.
"tvoja" varijanta može biti bolja ako su strogo kontrolisani uslovi snimanja. recimo snimao sam dete kako se igra. u prvom (manual) klipu slagalo je neke kocke i sedelo na jednom mestu. kameru sam minimalno pomerao. lepo je ispalo. u drugom klipu je dete krenulo da traži neki autić, i ja sam krenuo za njim. iz jedne sobe u drugu slabije osvetljenju, pa u treću gde je beba spavala i roletne bile spuštene. video je ispao loš, auto je mnogo bolji. Ipak ostavljam na auto mod.

drugo, snimio sam 3 skoro identična video klipa sa različitim fps: 1920 @ 25/23.976 fps, 1280 @ 50fps
na kompu, lcd monitoru, pobeđuje onaj sa više fps.
onda sam ih bacio na flešku, ubacio je u LG BlueRay player (kako i inače fledam sve na tv-u), i pusto na Panasonic plazmi. pobedio je 23.976 fps, jer je bio "najmirniji", bez nekih cikličnih "trzaja" koje su pravili 25/50.
i ima logike što je tako, svi BR filmovi su 23.976 fps.

e da, sunčano vreme za vikend me je izmamilo napolje, i uhvatio sam (između ostalog) neko seme i jednu bubu :)
ja sam prezadovoljan fotkama, detalja na slikama nezamislivo za 265€
buba bez PP, samo lens cor., seme uz malo PP igranja, ali bez izoštravanja.

što kaže kolega koji je isto samnom u segedinu kupio EOS M: "dođe mi da kupim još jedan i da ga uvek držim u kolima, a ovaj u kući".

http://i40.tinypic.com/xm0keu.jpg
http://i40.tinypic.com/24cfu3b.jpg

pozdrav

e da, sad vidim da je tinypic uradio resize, i "umekšao" slike :(
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2013, 02:59:04 posle podne od strane dzukela »

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #75 poslato: Januar 11, 2015, 08:30:37 posle podne »
Znam da je tema već stara, ali meni je EOS M tek sada baš upao u oči! :) Šta mislite, ima li smisla kupiti ga sada, ili je možda bolje sačekati da izađe novi model koji se spominje za ovu godinu? Da li je neki drugi aparat po vašem mišljenju bolji u ovom cenovnom rangu?

Pitanje za dzukelu - gde je najpovoljnije kupiti EOS M u Segedinu?

Hvala unapred!