Autor Tema: Na prvi pogled... Canon EOS M  (Pročitano 29632 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže alexlex

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 488
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #60 poslato: Decembar 10, 2013, 03:56:53 posle podne »
Pa sve sto mogu da ti kazem je da EF M 22 neces da skidas sa sokocala, rock solid IQ.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #61 poslato: Decembar 10, 2013, 08:07:14 posle podne »
i verujem i znam.

testirali su desetak objektiva u klasi, jedino canon 22mm ima punu oštrinu od centra do ćoška, tuče čak i 3x skuplje objetive: http://www.dpreview.com/forums/thread/3579361

ali ono što takođe znam je da će me izrazito nervirati kada budem menjao objektive da bih snimao video, ili kada mi baš treba zum.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #62 poslato: Decembar 16, 2013, 02:03:05 posle podne »
dva pitanja, nisu toliko eos m specific:

1. vidim da kamera svaki put radi čišćenje senzora kada se isključuje? da li bih trebao da isključim ovu opciju, jer 18-55 ne skidam sa kamere? da malo prištedim taj mehanizam. ili treba da ostavim. napominjem da manuleno mogu da pozovem opciju za jedno čišćenje iz menija.

2. minimalan fokus je očaj. posle 1cm kompakta, 25cm mi je katastrofa. video sam neke male i đavolski skupe nastavke na objektiv koji tu razdaljinu smanjuju. kako to, nemam pojma. da li ti nastavci nekako degradiraju sliku? pre par dana sam naleteo na neki baš skup, ne mogu da nađem link, preko 100$ je bio. da li postoji neki jeftin (a solidan) model za 10-20€ ? naravno za 18-55.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #63 poslato: Decembar 17, 2013, 08:23:55 pre podne »
Odgovor na pitanje br.2:

Imas dvije opcije. Obije su prilicno jeftine (ispod 20$). Prva, jeftinija (par dolara) je makro revers prsten, koji ti omogucava da okrenes objektiv. Po meni, nije bas najsretnije rjesenje, jer u tom slucaju moras prstom da upravljas otvorom blende... :D
Druga, mrvicu skuplja (mislim, skuplja od prve, ali je, kao sto sam rekao, ispod 20$) su makro tube. One se postavljaju izmedju objektiva i tijela. E sad, sa tim objektivom su ti ove jeftine beskorisne, jer nemaju elektricne kontakte, koji bi ti omogucavali da manje-vise normalno koristis aparat. Naravno, rucno fokusiranje se podrazumijeva u makro fotografiji. Razlog zasto su beskorisne je taj je danas vecina jeftinijih (a i vecina skupljih) objektiva bez prstena za otvor blende. Znaci, ne mozes rucno da podesis otvor blende na samomo objektivu.
Ja sam, bas iz tog razloga, kupio jedan stariji objektiv, koji ima prsten, tako da ga mogu koristiti sa makro tubama, i prezadovoljan sam. Za 60-ak eura imam, za moje potrebe, sasvim solidan sistem za makro. Naravno, on se ne moze porediti sa skupljim (i, naravno, neuporedivo boljim) makro objektivima i sistemima, ali cjenovno moze. :D

Usput, je li tebi treba zbog makro fotografije, ili neceg drugog?!

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #64 poslato: Decembar 17, 2013, 09:50:37 pre podne »
pa, ne znam baš šta je definicija makro fotografije, ali recimo da sam pre neki dan hteo sa slikam ručni sat koji sam kupio, prepun je detalja.
po (kompakt) navici, približim eos m na par cm, neće da fokusira, samim tim ni da slika. odaljim par cm, neće. na kraju nađem minimalnu distancu, ali tada slika više ne sadrži detalje sata.
uzmem nazad (prašnjavi) pana kompakt, opalim sa 2cm, i dobijem 10x bolju makro sliku.
eto, retko mi treba makro fotografija, ali ovaj eos m kombo mi je tada neupotrebljiv.



e sad, u vezi tvojih predloga, kontam, predlažeš nešto ovako?

www.ebay.com/itm/FOTGA-automatic-AF-macro-extension-tube-DG-set-10mm-for-Canon-EOS-M-EF-M-mount-/171149534755

mana, moram skidati objektiv, sve nameštati, opaliti sliku dve, ponovo sve skidati, i vraćati objektiv. mnogo cimanja, iskreno, baš bi me mrzelo da tako nešto radim.

e sad, u potrazi za tim 100+ $ nastavkom što sam našao prošle nedelje, naleteh na ovo:

www.ebay.com/itm/CLOSE-UP-MACRO-LENS-SET-1-2-4-10-for-CANON-EOS-M-EF-M-18-55mm-STM-KIT-/400360777858

koliko kontam, mada nigde nema slike, ovo se kači na onaj navoj na vrhu objektiva, i može se skinuti/staviti za sekund? ako je tako, to je idealno, baš ono što želim, brzo i bez komplikovane montaže/demontaže. ali, kako ovo ima staklo, interesuju me potencijalni problemi, tj. degradacija slike, ili nešto drugo?



e da, kad smo već kod navoja na vrhu, kakva je funkcija tzv. Lens Hood ?

http://www.tmart.com/Plastic-Bayonet-Lens-Hood-for-Canon-EW-54-Black_p219761.html

pretpostavljam nekakva zaštita od sunčevih zraka pod uglom, ali nisam siguran, niti mi je jasno zašto ovaj gore model ne izgleda kao pravilan paralelni presek valjka, već se na 4 mesta spuštaju skoro do objektiva?
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2013, 10:00:19 pre podne od strane dzukela »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #65 poslato: Decembar 17, 2013, 10:08:06 pre podne »
Funkcija zonerice je zastita od suncevih zraka kako ne bi doslo do flare-a.
Druga funkcija je zastita samog objektiva (ako udaris u nesto, udarices zonericom a ne objektivom)
Tog je oblika jer je mogucnost vinjetiranja najveca u uglovima, pa je zato u uglovima najmanja


Sto se tice close up filtera, omogucavaju ti da pridjes blize objektu, smanjuju minimalnu fokusnu distancu. Problem je sto je smanjuju sasvim neznatno da bi dobio upotrebljic makro snimak.
+1 i +2 toliko minimalno smanjuju distancu da nemoj ni da kupujes. +4 i +10 smanjuju vise ali vise i gubis na kvalitetu... S obzirom da te makro ne zanima nesto posebno, to je verovatno prihvatljivo
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #66 poslato: Decembar 17, 2013, 10:58:29 pre podne »
ok, poručio sam tu zonericu, za te pare i da je ne koristim neće mi biti žao.

što se tiče close up filtera, ok, naručiću ih, stvarno su jeftini. ne mogu mnogo pogrešiti sa njima, I guess.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #67 poslato: Decembar 17, 2013, 01:11:01 posle podne »
Ili kupis neki makro objektiv. Ne znam koje Canon ima, ali Nikon ima fenomenalne 105mm micro i, cini mi se, 180mm micro. Naravno, cijena je "nesto" veca... ;) Pogotovo ovog od 180. :D

Kao sto rekoh, makro u jeftinijoj varijanti se moze napraviti na gore opisan nacin. Jeste da treba malo vremena, ali kad krenes da ganjas makro snimke, onda je pretpostaka da ces samo to da ganjas u tom trenutku. Ili recimo, tih sat-dva-tri vremena (ili dok te zena ne zovne na rucak :D ), tako da ti je onda apsolutno svejedno sto ti treba 10-ak sekundi da sve to postavis/skines.

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #68 poslato: Decembar 17, 2013, 01:23:01 posle podne »
prijatelju, nemam ja sat dva tri vremena za slikanje. voleo bih da imam, ali radim 1 full time posao + privatni.
kad se penzionišem, planiram punu torbu staklarije i 2 sata jurenja buba po parkovima, ali do tada, samo operacije od par sekundi dolaze u obzir :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #69 poslato: Decembar 17, 2013, 03:12:35 posle podne »
To ti onda neće poći za rukom. Za makro je pre svega potrebno srpljenje  tj. u tvom slučaju slobodno vreme.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #70 poslato: Decembar 18, 2013, 02:25:03 posle podne »
i niko nema neki savet da li da isključim čišćenje senzora na power off (pod uslovom da NE menjam/skidam objektive) ?


nego, nešto me iritira, neke opcije su skrivene u nekim modovima. opcija koja me najviše interesuje, ne postoji u 2/3 moda - asp.ratio (16:9). kad god ne postoji, podešen je na (za mene) očajnih 4:3. da li postoji nekakva mogućnost da se forsira 16:9? da se uključe skrivene opcije? pretpostavljam da je ovakvo ponašanje zajedničko za eos liniju, pa možda postoji neka fora koja funkcioniše i za eos m. tražeći odgovor, ja sam naleteo na neki program koji prave eos ljubitelji, koji se (valjda) stavi na karticu i omogućava podešavanje svega što je canon zabranio, ali sam odmah pročitao da to može zeznuti samu kameru, tako da ne bih sa njim da experimentišem.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #71 poslato: Decembar 18, 2013, 09:41:06 posle podne »
Slobodno ga isključi, neće ništa da mu fali. Ako si koristio kameru taj dan, uveče odeš u meni, klikneš jednom na clean sensor i to je to.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #72 poslato: Decembar 24, 2013, 12:10:33 posle podne »
malo sam se igrao sa video mogućnostima, 2 fantastične stvari koje ni jedan review na net-u nije spomenuo:
1. 1920p / 23.976 fps mod, genijalno, na kućno hdtv-u ovo izgleda bolje nego 25/30/50/60 fps, isto kao i Blue Ray filmovi, savršeno glatko.
2. posle snimljena 4GB, eos m nastavlja snimanje i automatski otvara nov fajl
na žalost, ima dosta fokus jurnjave, ako je kamera u ozbiljnijem pokretu ili se zumira, treba mu par sekundi da ponovo fokusira. mada ne verujem da bih se odrekao 23.976fps za bolje fokusiranje.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #73 poslato: Decembar 25, 2013, 12:01:12 pre podne »
U pitanju je neka zabuna. To nije specifično za taj aparat, pa zato niko i nije pomenuo. Prosto, podrazumeva se da će ići glatko ako se pazi na korišćene parametre. Savršena glatkoća se još lakše postiže na 50/60fps, ali se mora znati sa kojim parametrima se mora snimati.

Prilično se razlikuje snimak koji je urađen na zatvaraču 1/30 i 1/125... broj frejmova je tu još i najnebitniji. Međutim, ako hoćeš slowmotion, to bez 50fps neće moći.

Po pravilu koje videografi uglavnom poštuju, za optimalnu brzinu zavesice ispod koje se ne treba ići je 1/(2xFPS), pa to grubo znači 1/50 za 24/25, 1/60 za 30fps i 1/100, odnosno 1/125 za 50 i 60fps respektivno. Brže može, ali opet treba znati kada i zbog čega.

Da bi shvatio o čemu pričam, podesi video na manuelne kontrole i snimi par sličnih kadrova sa sledećim brzinama zavesice: 1/30, 1/60 i 1/250. Videćeš upadljive razlike među njima, nezavisno od izabranog framerate-a (možeš i njega da izmenjaš na svim pomenutim parametrima i videćeš sličan efekat).


Pozdrav

Van mreže dzukela

  • Junior
  • *
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #74 poslato: Decembar 30, 2013, 02:56:08 posle podne »
jedva sam našao vremena da isprobam ovo što si rekao.

ovako, isprobao sam eos m video: auto i manual po tvom uputstvu.
"tvoja" varijanta može biti bolja ako su strogo kontrolisani uslovi snimanja. recimo snimao sam dete kako se igra. u prvom (manual) klipu slagalo je neke kocke i sedelo na jednom mestu. kameru sam minimalno pomerao. lepo je ispalo. u drugom klipu je dete krenulo da traži neki autić, i ja sam krenuo za njim. iz jedne sobe u drugu slabije osvetljenju, pa u treću gde je beba spavala i roletne bile spuštene. video je ispao loš, auto je mnogo bolji. Ipak ostavljam na auto mod.

drugo, snimio sam 3 skoro identična video klipa sa različitim fps: 1920 @ 25/23.976 fps, 1280 @ 50fps
na kompu, lcd monitoru, pobeđuje onaj sa više fps.
onda sam ih bacio na flešku, ubacio je u LG BlueRay player (kako i inače fledam sve na tv-u), i pusto na Panasonic plazmi. pobedio je 23.976 fps, jer je bio "najmirniji", bez nekih cikličnih "trzaja" koje su pravili 25/50.
i ima logike što je tako, svi BR filmovi su 23.976 fps.

e da, sunčano vreme za vikend me je izmamilo napolje, i uhvatio sam (između ostalog) neko seme i jednu bubu :)
ja sam prezadovoljan fotkama, detalja na slikama nezamislivo za 265€
buba bez PP, samo lens cor., seme uz malo PP igranja, ali bez izoštravanja.

što kaže kolega koji je isto samnom u segedinu kupio EOS M: "dođe mi da kupim još jedan i da ga uvek držim u kolima, a ovaj u kući".

http://i40.tinypic.com/xm0keu.jpg
http://i40.tinypic.com/24cfu3b.jpg

pozdrav

e da, sad vidim da je tinypic uradio resize, i "umekšao" slike :(
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2013, 02:59:04 posle podne od strane dzukela »

Van mreže mire

  • Junior
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Na prvi pogled... Canon EOS M
« Odgovor #75 poslato: Januar 11, 2015, 08:30:37 posle podne »
Znam da je tema već stara, ali meni je EOS M tek sada baš upao u oči! :) Šta mislite, ima li smisla kupiti ga sada, ili je možda bolje sačekati da izađe novi model koji se spominje za ovu godinu? Da li je neki drugi aparat po vašem mišljenju bolji u ovom cenovnom rangu?

Pitanje za dzukelu - gde je najpovoljnije kupiti EOS M u Segedinu?

Hvala unapred!