Autor Tema: Преглед слика на рачунару  (Pročitano 11153 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Преглед слика на рачунару
« poslato: Septembar 02, 2012, 08:28:46 posle podne »
Нисам сигуран да отварам ову тему на правој локацији на форуму, али нисам успео да нађем боље место.
Тема је потпуно банална, требало би да знам и одговор на моје питање, али то једноставно не функционише како бих ја хтео.

Наиме, интересује ме какву конфигурацију треба да има компјутер, и шта је у њој пресудно од компоненти, да бих нормално, као човек (без чекања током секунди и секунди), прегледавао ЈПЕГ слике у компјутеру (које су тешке од 12 до 21 МВ), да не чекам наведене секунде док се не отвори пун квалитет слике, већ да се отвори одмах у фул квалитету, без замагљивања и сличних Виндоузових фора... Када бих прегледавао само једну слику, чекање би било и подношљиво, али кад треба прегледати 500 фотографија и побрисати неодговарајуће, то је равно мучењу.

Иначе, имам следећу конфигурацију, али то што ја хоћу, једноставно не функционише:
Notebook HP Pavilion dv7, procesor i7 Q720 (1,6 GHz), 64-bit Windows 7 Home Premium, NVIDIA GeForce GT 230M sa 1 GB RAM, 4 GB RAM memorija 1333 MHz DDR3, 2 x 500 GB Hard disk

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #1 poslato: Septembar 02, 2012, 09:28:42 posle podne »
Jel` se ti hvalis masinom ili ...?
Procesor i7 i RAM treba su dovoljni oho ho, da nemas neki drugi problem sa kompom, drajveri itd?
A ne moze bas trenutno, veliki su fajlovi, nije aladinova lampa.
« Poslednja izmena: Septembar 02, 2012, 09:30:48 posle podne od strane bobanf »

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2012, 10:30:32 posle podne »
Ја сам заправо питао, шта може да имитира Аладинову лампу? Јер не знам.
А ово што имам јесте фино, али је за моје жеље и тако спорије од потребног. Ваљда компјутер треба да буде бржи од човека, и да ја јурим њега, а не он мене, као сада. И кад то кажем, не мислим само на преглед слика. То је само један сегмент.
Иначе, нема никаквих проблема, компјутер ради оно што треба да ради, али то није довољно. Чак, далеко је од довољног по мојим стандардима.

Веруј ми, највише сам био задовољан својим лаптопом купљеним чини ми се 2001. или 2002, не сећам се, који је радио на 2,8 GHz (Gericom Blockbuster), и ко год каже да није све у сировој снази, тај лаже, јер сирова снага је оно што је мене увек задовољавало по питању компјутера, мени шарене причице о томе како је важно нешто друго, не пију много воде. Јер, мени треба брзина, а баш ме брига да ли процесор има једно или 4 језгра (као овај сад лаптоп који имам), што не служи много чему данас, када софтвер то још увек не прати довољно (само произвођачи софтвера причају да прати).

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2012, 10:39:28 posle podne »
Treba ti jak procesor. Ovde kod tebe izgleda nesto drugo ne valja.
Za koje vreme ti ACDSee ucita jednu sliku?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2012, 10:53:19 posle podne »
Treba ti jak procesor. Ovde kod tebe izgleda nesto drugo ne valja.
Za koje vreme ti ACDSee ucita jednu sliku?

Нисте ме разумели. Све се одвија онако како и треба, али НИЈЕ ТРЕНУТНО. Ја питам има ли начина да буде тренутно? Јер, немам времена да по слици чекам пар секунди да је видим у пуном квалитету, и хоћу да смена слика иде тренутно. Без икаквог чекања.
Колико ја знам, за то је потребан брз хард и брза РАМ меморија. Али, ако је, рецимо (не знам), решење у SSD драјву, да купим такав лаптоп и пребринем бригу. Али, не бих да бацам паре, ако то није право решење. Једноставно немам где да испробам све варијанте у пракси, да бих знао.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #5 poslato: Septembar 02, 2012, 10:59:11 posle podne »
Eh sad i ti ga pretera, nije rec o sekundama vec o stotim delovima sekundi.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #6 poslato: Septembar 02, 2012, 11:01:56 posle podne »
Jesi li probao DPP?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #7 poslato: Septembar 02, 2012, 11:15:06 posle podne »
Ja koristim ACDSee.
Posto je tvoj komp duplo jaci od Rodoljubovog, ovih pola sekunde za sliku od 20 MB, bi trebalo da padne na jednu cetvrtinu sekunde.

« Poslednja izmena: Septembar 02, 2012, 11:21:30 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #8 poslato: Septembar 02, 2012, 11:21:38 posle podne »
Eh sad i ti ga pretera, nije rec o sekundama vec o stotim delovima sekundi.

Ево, сад сам пробао. Никад мање од 2, и никад више од 3 секунде. То је за мене много, да ми компјутер омогући да видим фул слику од 21 MB, без замућења, од како притиснем дугме за наредну слику. Вероватно сам погрешио што нисам написао на који преглед мислим, мислим на Windows Photo Viewer, најнативнији могући преглед слика, који је Microsoft предвидео. Често користим тај преглед, јер кад ми затреба нека слика из базе, одем до ње и кликнем на њу, а изабрао сам да се слике отварају у Windows Photo Viewer-у, баш зато што немам времена сад да чекам и да ми се неки програм отвори. А наравно да их прегледавам и кроз неке друге програме, пре свега ACDSee, али ситуација није превише боља. Слично је и кад увозим слику у 64-битни Photoshop, то једноставно мене нервира да онолико чекам, јер само причају о брзини и напретку компјутера, а овамо све иде само килавије него што је било.

Нисам пробао ДПП, да ли је много боље?
По мени би програм требао да, кад већ компјутер има толики РАМ, "увуче" наредну слику пре него што ја кликнем да идем даље, мислим да су програмери бар толико могли да ураде, јер слике се тако најчешће гледају. А кад се гледа појединачна слика, није много важно то трајање.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #9 poslato: Septembar 02, 2012, 11:28:57 posle podne »
Naravno da ima, jos od proslog stoleca.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #10 poslato: Septembar 02, 2012, 11:31:53 posle podne »
probaj pikasu...meni lepo radi :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #11 poslato: Septembar 02, 2012, 11:33:45 posle podne »
Naravno da ima, jos od proslog stoleca.

Зато ја питам тамо где има људи који знају!  ::) Хвала!

Има ли тако нечег код Windows Photo Viewer-a?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2012, 11:41:16 posle podne »
E pa ne bih znao, nisam ga nikad koristio.
Znajuci Microsoft, ne verujem da ima neka napredna podesavanja.
Ti si na Nikonu ili Canonu? Probao si fabricki software?

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #13 poslato: Septembar 02, 2012, 11:43:18 posle podne »
E pa ne bih znao, nisam ga nikad koristio.
Znajuci Microsoft, ne verujem da ima neka napredna podesavanja.
Ti si na Nikonu ili Canonu? Probao si fabricki software?

Nikon. Нисам пробао фабрички. Ево, управо скидам ACDSee Pro 5, јер сам имао старију верзију, па јављам има ли напретка.

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #14 poslato: Septembar 02, 2012, 11:58:34 posle podne »
Пробао сам управо трајал верзију ACDSee 5 Pro.
Јесте брже, али највећим сликама и даље треба доста, скоро цела секунда, није тренутно.
Иначе, ове опције које си малочас навео су аутоматски укључене, али не вреди, нема тренутног појављивања "тешких" слика.

Озбиљно питам, да ли би SSD решио проблем у потпуности или не би? Немам искуства.
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2012, 12:05:16 pre podne od strane Rodoljub »

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #15 poslato: Septembar 03, 2012, 12:11:47 pre podne »
Evo i od mene nesto ako ce pomoci... onoliko koliko se ja razumem u komp mislim da je do tvojih drajvera koje koristis ili cak sistema, ja imam komp slicnih konfiguracija i otvara slike momentalno u bilo kom programu, osim u ps-u jer prvo otvara RAW pa tek onda ostalo ali svi ostali perfektno rade. Proveri ti drajvere za svoj komp i sistem obnovi ako nisi dugo  ;) a SSD i RAM na kraju dodaj kad sve probas..
koji su ti HDD?

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #16 poslato: Septembar 03, 2012, 12:14:21 pre podne »
Evo i od mene nesto ako ce pomoci... onoliko koliko se ja razumem u komp mislim da je do tvojih drajvera koje koristis ili cak sistema, ja imam komp slicnih konfiguracija i otvara slike momentalno u bilo kom programu, osim u ps-u jer prvo otvara RAW pa tek onda ostalo ali svi ostali perfektno rade. Proveri ti drajvere za svoj komp i sistem obnovi ako nisi dugo  ;) a SSD i RAM na kraju dodaj kad sve probas..
koji su ti HDD?

Реинсталирао сам легални Windows пре месец дана, разлике нема. И наравно, имам редовни update Windows-а.
Не знам ко је произвођач хард дискова.
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2012, 12:17:59 pre podne od strane Rodoljub »

Van mreže mange

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 339
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #17 poslato: Septembar 03, 2012, 12:22:15 pre podne »
Не знам ко је произвођач хард дискова.
Mislio sam na brzinu HDD (5400 ili 7200rpm)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #18 poslato: Septembar 03, 2012, 12:26:51 pre podne »
Jesi li proverio u Device Manager-u da li su ti svi uredjaji instalirani?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Преглед слика на рачунару
« Odgovor #19 poslato: Septembar 03, 2012, 12:31:56 pre podne »
Jesi li proverio u Device Manager-u da li su ti svi uredjaji instalirani?

Који уређаји би могли бити проблем?

Што се тиче брзине хард дискова, не умем да видим у компјутеру, тражио сам, али не налазим.