Autor Tema: Canon Mirrorless  (Pročitano 28685 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #60 poslato: Jul 25, 2012, 09:49:49 posle podne »
e, ako bas za ovo nije namjenjen, onda nije za nista ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #61 poslato: Jul 25, 2012, 10:28:47 posle podne »
Ovaj... ne menja se dizajn senzora da bi se bilo u trendu, nego da bi se nešto time dobilo. Srećom, Canonovi senzori su odlični, a koncept aparata u raznim kategorijama postaje sporan od prošle godine.

Dakle, što se senzora tiče, Canon nema naročitih razloga da tu nešto menja. Najzad, tolike godine je bio neprikosloven u tom domenu, da ne treba sumnjati da ima kapaciteta i za mnogo više. Posebno što, iz gore navedenih razloga, ima potpunu slobodu od trenutka projektovanja, do trenutka ugrađivanja u aparat.

Da je razlika u kvalitetu drastična, kao što je nekad bila u korist Canona, onda bi imalo smisla tragati za radikalnijim dizajnerskim zahvatima. Ovako, za time još uvek nema potrebe. Što se pristupa tiče, mišljenja sam da je Nikon sa D800(E) zabeležio značajno bolji rezultat upravo jer je koristio Canonov recept: manje muljanja oko kolornog šuma, što je bilo uobičajeno na aparatima poput D3s, pa i D700, zbog čega nisam bio naročiti fan onoga što su oni pružali, i pored nesumnjivog napretka. D800, za razliku od njih, pruža čiste, nedirnute informacije, što je mnogo bitnije za krajnji rezultat, nego besomučno brljanje da bi aparat bio na top poziciji neke high-iso rang liste.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #62 poslato: Jul 25, 2012, 10:32:58 posle podne »
@Bole
Nekako mi malo taj kaiš deluje neodgovarajuće... :screaming:

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #63 poslato: Jul 25, 2012, 10:37:26 posle podne »
Mount Adapter EF-EOS M $199.99
Speedlite 90EX  $149.99
Speedlite Transmitter ST-E3-RT $470.00

I ne znam uopste odakle ima taj trip da jos forsiraju ove komicne kombinacije?

« Poslednja izmena: Jul 25, 2012, 10:39:03 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #64 poslato: Jul 25, 2012, 10:46:17 posle podne »
Pazario bi svaki od ovih sa slike, bez obzira na farbu, ako bi poklanjali i ova stakla pride ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #65 poslato: Jul 25, 2012, 10:54:27 posle podne »
Jbt, mozda ih daju gratis kao fensi zadnji poklopac od stakla???? :D
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #66 poslato: Jul 25, 2012, 11:00:07 posle podne »
Citat
Jbt, mozda ih daju gratis kao fensi zadnji poklopac od stakla?
To ne znam, ali kad bi mogao da biram izmedju onih "belaca" i cinjenice, da si se Ti nama vratio u "staro jato", znas za sta bi se odlucio ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #67 poslato: Jul 25, 2012, 11:04:20 posle podne »
Ovaj... ne menja se dizajn senzora da bi se bilo u trendu, nego da bi se nešto time dobilo. Srećom, Canonovi senzori su odlični, a koncept aparata u raznim kategorijama postaje sporan od prošle godine.

Dakle, što se senzora tiče, Canon nema naročitih razloga da tu nešto menja. Najzad, tolike godine je bio neprikosloven u tom domenu, da ne treba sumnjati da ima kapaciteta i za mnogo više. Posebno što, iz gore navedenih razloga, ima potpunu slobodu od trenutka projektovanja, do trenutka ugrađivanja u aparat.

Da je razlika u kvalitetu drastična, kao što je nekad bila u korist Canona, onda bi imalo smisla tragati za radikalnijim dizajnerskim zahvatima. Ovako, za time još uvek nema potrebe. Što se pristupa tiče, mišljenja sam da je Nikon sa D800(E) zabeležio značajno bolji rezultat upravo jer je koristio Canonov recept: manje muljanja oko kolornog šuma, što je bilo uobičajeno na aparatima poput D3s, pa i D700, zbog čega nisam bio naročiti fan onoga što su oni pružali, i pored nesumnjivog napretka. D800, za razliku od njih, pruža čiste, nedirnute informacije, što je mnogo bitnije za krajnji rezultat, nego besomučno brljanje da bi aparat bio na top poziciji neke high-iso rang liste.

Pozdrav

Ne, nema dokaza da je muljano išta kod D3s ili D700, jednostavno je to takav dizajn senzora koji da napomenem nije jeftin jer su korišteni jako skupi ADC van senzora. U osnovi dizajn sa ADC-om van senzora i to što boljim rezultira manjim kolornim šumom. Sa druge strane D4 ima ADC na senzoru, doduše ne tako rafiniran kao kod Sonya, i dobili su sada jako sličan rezultat kao D3s što se šuma tiče a usput su i blizu Sonya kada se radi o šumu u sjenama na baznom ISO-u ili DR-u.

Ja mislim da nebi bilo zgorega da i Canon unaprijedi dizajn ADC-a jer dosta bi to pomoglo ljudima koji rade pejsaže i dosta drljaju sa tone mapingom, za te stvari je ovaj Sony dizajn kakav imamo kod D800 dušu dao.

Ne znam, meni se 5D3 čini daleko zaokruženijim aparatom nego je to 5D2 bio, doduše cijena je paprena.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #68 poslato: Jul 25, 2012, 11:37:20 posle podne »
Pa nema dokaza direktnih, ali ima posrednih. Pisali su vrlo upućeni ljudi na DPR-u o tome (kad kažem upućeni, mislim na ljude koji su ceo život posvetili dizajnu senzora), a čak i da nikakvih dokaza nema, pa kakvi Ti dokazi trebaju pored činjenice da su fajlovi počišćeni od kolornog šuma. Svako ko se iole razume u način rada digitalnog senzora, zna da je to jednostavno nemoguće. U praksi, dokaz za to je i očigledno manja količina detalja na D700 u odnosu na 7 godina star 5D. NIKAD se ne može imati sve. Ako muljaš sa kolornim šumom, moraš da odfikariš i deo detalja. Ako hoćeš da sačuvaš što više detalja, ne možeš da peglaš šum. To se na D3s vidi iz aviona. Ako Ti nešto znači, još gori po ovom pitanju je Pentax, koji toliko pegla fajlove, da meni pripadne muka gledajući ih.

Drugo, Nikon već godinama ratuje sa Adobeom oko pružanja kompletnih specifikacija NEF fajla i bilo je nekoliko obostranih tužbi u tom smislu. Zato se Nikon korisnici strašno muče da dobiju željeni kolorit u ACR-u (nekima to ne smeta, a nekima prilično smeta), a očigledno je da Nikon nešto krije, kad je uporan u tome da ne dozvoli uvid u specifikacije NEF-a nezavisnim proizvođačima sofvera.

Što se 5d3 vs 5d2 tiče, u to nema sumnje, ali kao što si rekao - po kojoj ceni?
5D Mark II je trebao već da ima sve što je Mark III dobio. Ako i ne, 5D Mark III je trebao da se prodaje po ceni 5D Mark II, jer su unapređenja prirodna... tj. trebala bi da se podrazumevaju kao paket poboljšanja novog modela u odnosu na stari, jer - ako senzor nisu pipnuli, čemu onda nov model? Ako su pipnuli sve ostalo, onda zašto nova cena? Cela priča je totalno nelogična i neopravdana pored onoga što je Nikon upakovao u D700, a posebno u D800(E).

Pozdrav
« Poslednja izmena: Jul 25, 2012, 11:41:06 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #69 poslato: Jul 25, 2012, 11:52:41 posle podne »
Odgovor za D700 i D3s leži u relativno jakom AA filteru dok je jedan 5D imao baš blag, no svejedno ovi senzori u Nikonima imaju bolju kvantnu efikasnost ili drugim riječima primaju više fotona i baš su totalno dizajnom bili prilagođeni što boljoj optimizaciji performansi na visokom ISO-u. Ono što se pričalo o Nikonima je da odreže dio informacija u sjenama u RAW-u ali to vrijedi samo kod dužih ekspozicija, zato recimo Nikon nije za astro fotografiju.
Ne znam kolko si imao prilike vidjeti razliku između D3s i D700/D3 ali ovaj prvi nema ništa manje detalja na visokom ISO-u nego potonji, a ima vidno manje šumama naročito kada se radi sa umjetnom rasvjetom jer odziv šuma naravno ovisi i o rasvjeti.

Za RAW probaj sa Apertureom, meni draži od Adobeova softver.

Mislim, barem po onome što sam vidio, 5D3 je donio ogroman napredak po pitanju kvalitete u odnosu na 5D2 ali samo i isključivo za one kojima treba jako visoki ISO. Recimo 12800 ovisno o uvjeta na 5D3 je kao na 5D2 ISO4000 ili 6400. Meni se sviđa što nisu silovali rezoluciju ko Nikon.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #70 poslato: Jul 26, 2012, 12:03:17 pre podne »
Meni se sviđa što nisu silovali rezoluciju ko Nikon.

Meni se ne sviđa. Tolliki novac a dere ga i nokia sa mp. Posebno mi se ne sviđa zato što se tim modelom Canon izurinirao po svim stokerima, a 5d2 je bio sinonim za opremu u stock fotografiji.

Btw. molim administratora da Storma i Bareta preseli u odgovarajuću temu o senzorima ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #71 poslato: Jul 26, 2012, 04:56:01 pre podne »
... senzori u Nikonima imaju bolju kvantnu efikasnost ...

Definitivno treba sve preseliti u posebnu temu.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #72 poslato: Jul 26, 2012, 08:47:46 pre podne »
^ :D

Van mreže Vocko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 994
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • bud3 - rekreacija 3a ubr3anu generaciju
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #73 poslato: Jul 26, 2012, 11:59:02 pre podne »
Bare, ako si Windows korisnik za tebe tj mene ne postoji Aperature ;)
\m/(>.<)\m/
Rock on!

///Nikon (ab)user

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #74 poslato: Jul 26, 2012, 06:30:45 posle podne »
Citat
5D Mark II je trebao već da ima sve što je Mark III dobio.
Slazem se u potpunosti. MkIII je dobio AF koji "ubija", u poredjenju sa MkII, ali i cenu koja "sahranjuje".
Mozda bi se jos i nakanio da menjam, da komsiluk nije izbacio D800, sa rezolucijom zbog koje mi cura voda na usta.
Pozitivna strana u prici je, ustedeo sam lovu.
Sory za off...
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #75 poslato: Jul 26, 2012, 10:27:59 posle podne »
Nije M loš koncept, mada su mogli malo kontrola da izbace napolje. Ako su se već fokusirali na touch screen, revolucija bi bila da ga pogoni ICS i da ima sim slot :)
U suštini lepo bi mi legao za planinarske poduhvate, kada je svaki gram u rancu manje važan.

I tako, da se vratimo na temu ;)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #76 poslato: Jul 26, 2012, 11:10:42 posle podne »
Malo puno pogrešnih usporedbi, ako se već uspoređuje ili sve sa zoom kitom ili svi sa pancake kitom, u svakom slučaju miješaju se kruške i jabuke.

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #77 poslato: Jul 27, 2012, 04:16:55 posle podne »
Što si negativan? Gledaj samo telo ;)

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #78 poslato: Jul 27, 2012, 04:51:23 posle podne »
Tako govore za NEX vidi što je mali no po meni taj aparat gubi svaki smisao naspram SLR-a kada vidiš kolike objektiva ima. Ja ću reći i ostajem pri tome dok se neke stvari ne promjene, m4/3 je jedini mirrorless sustav koji ima smisla brojem i veličinom objektiva, a uz to je i AF i više nego zadovoljavajuće brzine što se opet za jedan NEX baš i ne može reći. E kakav će biti ovaj Canon M teško je reći, ima premalo objektiva za sada, ali ako je istina što govore oni koji su ga imali prilike probat da je AF spor(a i neka  videa na netu kod 650D koji koristi istu tehnologiju sa SMT objektivima to potvrđuju) znači da nije dobro iako su kao pravdanja da je to zato što FW još nije dovoljno zrel no živi bili pa vidjeli.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon Mirrorless
« Odgovor #79 poslato: Jul 27, 2012, 04:58:07 posle podne »
U suštini lepo bi mi legao za planinarske poduhvate, kada je svaki gram u rancu manje važan.

Zbunio si me bio u startu, trebalo je da izrotiras malo reci :)
Nego eto - tebi ne bi skodio jedan takav aparat sa onim 22 mm za kretanje naspram gravitacije.
Ja cak ne bi ni nosio zoom, jer 18 MP daje dosta prostora za kropovanje.

Moze da se desi da za 5 godina ti aparati budu potpuno standardni (kao dosadasnja G serija) i da imaju svoje potrosace.

"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D