Autor Tema: Pomoc kod kupovine - HITNO  (Pročitano 48969 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #80 poslato: Decembar 01, 2011, 11:30:04 posle podne »
Ја УОПШТЕ нисам мислио на притискање дугмића, јер то нико није ни поменуо, моје мишљење се односило на оно што су људи писали, а коришћење апарата је најшири могући појам.
У сваком случају, хвала на добрим саветима, итекако ће бити узети у обзир!

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #81 poslato: Decembar 01, 2011, 11:37:48 posle podne »
Да ли ја никад себи нисам требао да купим нова кола (па и мобилни телефон), јер пре него што сам их купио нисам знао да користим све команде које имају?
Meni možete da kupite najsavremenija i najskuplja kola,jer ja stvarno imam volju i želju da budem vr' vozač a i trudiću se i raditi na tome,ali džabe mi sve to kada jednostavno nisam talenat za to  ;)

A sada konkretno:
60d
15-85mm
100mm  macro
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #82 poslato: Decembar 02, 2011, 01:23:55 pre podne »
Roćko, rode, biću onakav kakav sam i na forumu i u real life: po tvom pisanju, ti blage veze nemaš sa fotografijom. Ne znaš šta bi kupio, ne znaš šta bi fotografisao (to je suštinski prevod "ja bih da slikam sve), ne barataš osnovnim pojmovima, a najbitnije ti je da je mašina koju kupuješ "najbolja" (iako nisi siguran šta bi to značilo) i najskuplja.
Evo ti mene živog: ja sam za aparat i opremu dao oko 2000 evra, sa sve torbom i karticama. Pošto sam Nikondžija, uzeo sam D7000, kao telo koje neću menjati bar sledeće dve godine i na kojem ću učiti da fotografišem, kažem učiti, jer ne smatram sebe fotografom, već učenikom. Neke fotke koje sam objavio na ovom forumu su dobile kritike, neke pohvale, neke i kritike i pohvale, i to je sasvim prirodan način učenja sa opremom za koju smatram da je dovoljna za moj level of expertise. Mogao sam da pozajmim još hiljadu ili dve evra recimo, pa uzmem neki D700 i odgovarajuće staklo, i onda se šetam okolo sa skupom opremom koju ne znam da iskoristim do maksimuma. A D7k je moj treći DSLR.

Evo ti moj savet od srca: ne bacaj pare uzalud, čak iako nisu tvoje, tim pre. Uzmi Nikon D3100 sa kit objektivom i nekim makro i zumom, i počni da učiš, najpre operisanje DSLR-om, pa onda osnove fotografije i slikaj, slikaj, slikaj i slikaj. Objavljuj fotke ovde, skupljaj kritike i pohvale, vidi šta valja, šta ne valja, ispravljaj se, onda stani i pogledaj koje si motive i na kojim žižnim daljinama najviše slikao i kupi odgovarajuća stakla, što bolja možeš, a promeni i telo.
Toliko.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #83 poslato: Decembar 02, 2011, 01:37:18 pre podne »
То се може да научи за неколико месеци до савршенства, ако човек има добру вољу.

Moze i Anatomija da se spremi za nekoliko meseci ako covek ima dobru volju, pa je ljudi spremaju po godinu dana i opet padaju, pa napustaju faks, pa...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #84 poslato: Decembar 02, 2011, 07:18:01 pre podne »
a najbitnije ti je da je mašina koju kupuješ "najbolja" (iako nisi siguran šta bi to značilo)

Ја сам овде и дошао управо да ми ви кажете шта то значи најбољи апарат.
Хвала најпре онима који су дали одговор на то питање са своје тачке гледишта! Хвала и онима који нису, мени је свака реч драгоцена, чак и кад ми кажу да немам везе са фотографијом, јер је то поприлична истина. Само што никако не може бити истина да се не може научити како направити добре фотографије за неколико месеци, и ја ћу вам то и доказати. Јер, ја ћу се већ некако снаћи да изаберем тело  :laugh:, још увек имам проблем око објектива, али сешћу ових дана да детаљно анализирам сваки савет овде, и донесем коначну одлуку.
Кад одлучим, јављам се.

Van mreže Nikol@

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 587
  • Pol: Muškarac
    • nivovic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #85 poslato: Decembar 02, 2011, 10:21:17 pre podne »
Pa ako si bas odlucio da odmah uzmes 'prvo pa musko' uzmi ono sto ti je Zoran Rodic predlozio na prvoj strani...
Pa onda pomalo uci, ovdje na ovom forumu imas dosta korisnih stvari da pokupis. Pozz...
Hard Work Never Killed Anyone, But Why Risk It?

EOS 60D // Tokina 12-24 f4 // Sigma 35mm ART // EF 70-200 f4 IS // Pentacon 135 electric // Samyang 8mm fisheye
Nissin Di622 Mk2

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #86 poslato: Decembar 02, 2011, 11:08:39 pre podne »
Rodoljube, samo jedno malo pitanje...
Da li si pre prvog digitalca, koristio neku SLR analognu kameru, znaci klasicni film!?
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #87 poslato: Decembar 02, 2011, 01:19:18 posle podne »
Niko ne trvrdi da neces nauciti da pravis dobre fotografije za par meseci, ali  da iskoristis prednosti jednog 7D u odnosu na 60D? 
Moze da se desi da prodje godinu dana a da se i dalje ne dotaknes nekih mogucnosti - bilo zato sto nisi imao vremena da stignes do njih, bilo zato sto nisi osetio potrebu za njima niti ces ikad.
Najgora stvar koja moze da se desi je da te tako komplikovan aparat u pocetku zbuni i dovede do toga da ti samo fotografisanje postane mucno, ili pak da kvalitet slika bude gori nego sto bi bio na obicnom 1000D. To je prvi razlog zasto ti je predlozeno 60D telo. Njegova prednost u odnosu na 550D je uglavnom ocigledna na prvi pogled. Kvalitet slike na sva tri je nominalno isti.

Drugi razlog je taj sto treba da ti ostane sto vise para za dobre objektive.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #88 poslato: Decembar 02, 2011, 01:24:41 posle podne »
Само што никако не може бити истина да се не може научити како направити добре фотографије за неколико месеци, и ја ћу вам то и доказати.

Nema dobre fotografije bez dobrih cipela!
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Emilijen

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1602
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #89 poslato: Decembar 02, 2011, 02:37:26 posle podne »
...bez jakih nogu.

Van mreže skocimish

  • Junior
  • *
  • Poruke: 49
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #90 poslato: Decembar 02, 2011, 03:12:50 posle podne »
Rodoljube, i ja sam bio u sličnoj situaciji kao i ti, nisam se direktno obratio nekome za savet oko kupovine (što mi je u neku ruku žao) , više sam doneo zaključak na osnovu onoga što sam pročitao na raznim forumima.
Dakle, težio sam da za novac koji imam, kupim što bolji aparat, misleći da će mi upravo on doneti dobre rezultate, bez obzira na moje prethodno, mizerno poznavanje fotografije.
Učim polako, naravno u skladu sa svojim slobodnim vremenom, ali povremeno imam utisak da više obraćam pažnju na obilje funkcija samog aparata, umesto na kompoziciju , tj. ono što slikam. Uvideo sam da me posedovanje ovog skupog i tehnološki naprednog čuda usporava u ostvarenju onog sto me zaista zanima, a to je fotografija.
Zaključak: sve što sam do sada postigao, mogao sam i sa upola jeftinijim aparatom, jer tehnički imam spravu koja je svemoguća, ali nisam u stanju da je maksimalno iskoristim.
Zato poslušaj savet iskusnih, kad već ja nisam, uzmi jeftiniju varijantu i pucaj  :)
Nikon D90 - AF-S DX NIKKOR 18-105mm (za sada) :)

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #91 poslato: Decembar 02, 2011, 06:09:50 posle podne »
Rodoljube, samo jedno malo pitanje...
Da li si pre prvog digitalca, koristio neku SLR analognu kameru, znaci klasicni film!?

Јесам, јако давно, до почетка 2004. године.

Заборавих да напишем шта сам тада користио, а користио сам га скоро десет година, ЗЕНИТ ЕТ.
Имао сам (тј. имам и данас) четири објектива:
ХЕЛИОС-44М-4   58мм 1:2   М52х0,75
ЈУПИТЕР-37А    3,5/135
ЈУПИТЕР-21М   4/200
МИР-1В           2,8/37
« Poslednja izmena: Decembar 02, 2011, 08:11:30 posle podne od strane Rodoljub »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #92 poslato: Decembar 02, 2011, 09:21:17 posle podne »
Pitao sam te to iz par razloga...
Analogni FF i digitalni FF, mozda ti crop telo ne legne onako kako bi zeleo,
Posto si vec vise puta naveo kako bi zeleo naj... i da ti novac "nije problem", moj predlog ti je
udri odmah po 5DmkII+24-105mm L. Na zapadu je cena ovog kita oko €2500, znaci ostane ti za blic, tasnu...
Ili ako neces kit staklo, koje je inace fenomenalno, mozes za slicne pare da probas 17-40L(€600)+50 1,4(€310)+100macro(€400)+telo, dodje mu na "isto".
Navedene cene su na zapadu, kako kod nas stoje stvari, ne znam.

Ne preporucujem ti ovo, zato sto se ne slazem sa prethodnim predlozima drugara sa foruma, jer su za tvoje potrebe i umece svi vise nego dobri.
Mejutim, cini mi se, iz tvog dosadasnjeg izlaganja, da ce te bilo koja druga "slabija" kombinacija usreciti.
..."znam sta zelim", "hocu najbolje moguce", "novac nije problem", "imam volju da ucim"...
Siguran sam da ces imati sa ovakvom kombinacijom puno zadovoljstva, ali nije iskljuceno da do istog pretrpis poprilicne frustracije.
Kao sto @Neo rece, "pare su tvoje"...razmisli. ;)   

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #93 poslato: Decembar 02, 2011, 09:37:00 posle podne »
Хвала за још једну конкретизацију!

Имам једно питање, да бар докажем да не знам ;D. На колико цм се са тим макро објективом може најближе прићи објекту сликања?

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #94 poslato: Decembar 02, 2011, 09:38:58 posle podne »
oko 20-30cm, a ako stavis tube, onda mozes i blize i dobices vece uvelicanje :D
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #95 poslato: Decembar 02, 2011, 09:48:07 posle podne »
Pazi, nije ti ta stotka bas moderna ... ima relativno novija iz oktobra 2009 godine. Ta ima i stabilizaciju ... ali opet, 2 godine ....  :P
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #96 poslato: Decembar 02, 2011, 09:49:57 posle podne »
A i jeftina je. Nije dobra za imidz... 8)


« Poslednja izmena: Decembar 02, 2011, 09:55:02 posle podne od strane beske »

Van mreže Rodoljub

  • Junior
  • *
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #97 poslato: Decembar 02, 2011, 10:13:04 posle podne »
Не знам. Али, ја још не нађох нешто добро, а јефтино, генерално кажем.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #98 poslato: Decembar 02, 2011, 10:22:12 posle podne »
"Bolje sto godina ziveti kao milijunas nego sedam dana u bijedi"

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc kod kupovine - HITNO
« Odgovor #99 poslato: Decembar 02, 2011, 10:26:30 posle podne »
A mozda da ipak kupis Sony?
''Ne moze da svane pre zore''