Autor Tema: Nikon D3100, Test  (Pročitano 41038 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D3100, Test
« poslato: Mart 05, 2011, 03:37:27 posle podne »


TIMELINE

Neko je jednom rekao: „konj najbrže trči kada ima druge da ih stigne i prestigne“. Ova čuvena izjava možda i najbolje opisuje važnost zdrave konkurencije za dobrobit tržišta, a kroz vekove je iznova dokazivana. Otvoreno laktanje za tržišne pozicije intezivirano je poslednjih godina na svim nivoima, a borba se vodi do poslednjeg kupca. Posebno žestoko je postalo upravo u najjeftinijem rangu ponude. Učestalo smenjivanje dva glavna konkurenta na vrhu liste najprodavanijih, pokazuje definitivni kraj dugogodišnje dominacije samo jednog proizvođača.

Skoro zanemarujući izvanredne rezultate koje, nezavisno od proizvođača, beleži prodaja najjeftinijih („entry-level“) DSLR-ova, Nikon je dugo odlagao pravljenje tehnološkog iskoraka ka modernijem dizajnu najjeftinijih tela, koji bi njihovom predstavniku osigurao još bolji tržišni udeo. Ako se i može zažmuriti na činjenicu da D60 nije doneo senzor koji značajno odskače od prethodnika (D40x), opravdanja je teško naći za D3000 koji je, suprotno tadašnjim očekivanjima, zadržao sada već prevaziđeni senzor u CCD tehnologiji.

Kako je D3000 bio prvi predstavnik nove Nikonove nomenklature, kojom je konačno trebalo dovesti u red, inače vrlo konfuznu hijerarhiju među klasama, zaostatak starih tehnologija u njemu je doveo do toga da je i najava D3100 propraćena izvesnom dozom skepse. Kontradiktornost i potpuno odustvo logike prilikom kumovanja aparatima, ostali su skoro zaštitni znak Nikona, a ovaj put su izgleda delovali i talično, pa su izmene u odnosu na D3000, slobodno se može reći – korenite. Možda ne u meri da ćete pasti u delirijum, ali sasvim lagodno možemo reći da je Nikon D3100 najava još žešće borbe na svim nivoima i vrlo verovatno, novi pretedent za titulu najprodavanijeg DSLR-a u narednom periodu.




SPECIFIKACIJE

Prvi korak u poređenju mogućnosti dva aparata, a posebno kada se radi o dve generacije modela iste klase, predstavlja „analiza“ specifikacija. One otkrivaju ono što se vizuelno ne može zaključiti:


Tehničke karakteristike: Nikon D3100 u poređenju sa D3000

...a kada se uporede D3000 i D3100, promene su sve, samo ne kozmetičke. Najveća je, bez dileme, senzor, a tu su i tražilo, režim „živog prikaza“ (live-view), mogućnost video zapisa, nova baterija i neka ergonomska unapređenja. Ipak, neke funkcije će sačekati unapređenje tek u budućnosti, pošto se Nikonu nisu učinile problematičnima. Idemo redom...



PAKOVANJE

Prepoznatljivo pakovanje je Nikonov zaštitni znak, a D3100 prati tradiciju:


Nikon D3100, sadržaj osnovnog „body only“ pakovanja

U osnovnom pakovanju, koje smo i mi imali na testu, osim tela i poklopca bajoneta, nalaze se nova EN-EL14 baterija i pripadajući punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), široki kaiš za rame, poklopac tražila, poklopac papučice blica, kratko, kao i detaljno uputstvo u štampanom obliku, diskovi sa pripadajućim softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvo u elektronskom obliku. Mere štednje su vidljive na primeru nedostatka audio/video, ali i klasičnog USB kabla, a kao zamenu (!?), Nikon je priložio par feritnih jezgara, kojim se obični USB kabl može prilagoditi tako da obezbedi siguran transfer materijala sa aparata na računar, bez posredstva namenskog čitača kartica. Moramo priznati – vrlo čudan način uštede.

Osim osnovnog pakovanja, u ponudi je i kit pakovanje sa poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, „kratkim“ ali prilično upotrebljivim standardnim zumom. Kao što to obično biva, ovakav početni paket je povoljniji od varijante odvojene nabavke, te na taj način predstavlja dobru ponudu, ukoliko već ne raspolažete standardnim zumom.



Ostatak teksta → Nikon D3100, Test


Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2011, 04:27:44 posle podne »
Kao i uvek, odlican i informativan test!
Na stranu, sto je kamera "samo" entry level, posle vidjenih mogucnosti i fotografija, mnogi ce
postaviti pitanje, treba li coveku nesto bolje?
Svaka cast Dragane ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2011, 06:41:23 posle podne »
Na stranu, sto je kamera "samo" entry level, posle vidjenih mogucnosti i fotografija, mnogi ce
postaviti pitanje, treba li coveku nesto bolje?

Ponuda je zgusnutija nego ikada, samo treba znati svoje potrebe i uskladiti ih u odnos potrebno/placeno/dobijeno.

Nema danas loših aparata, naročito NE u dSLR segmentu.

Što se tiče testa, već prepoznatljiva količina energije i vremena uložena u njegovo stvaranje, nezavisna od  klase aparata.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2011, 06:45:10 posle podne »
Ti si to Storme testirao kao da je rec o nekom ozbiljnom aparatu  ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2011, 09:01:59 posle podne »
Heh, steta koliko uporopastise aparat jednim dugmetom i losim firmware-om.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2011, 11:54:26 posle podne »
Pozdrav,


FW se ispravi, to ne bi trebalo da bude problem, sad, sa dugmicima je malo teze, naravno....

E vala ga Storm ispisa i islika do te mere da sam ga zvao i pitao nije li mi mozda ovo bolje resenje nego 550D (za video me samo interesuje, nizasta vise), ali stagod napisao i kakogod napisao nesto o nekom Nikonu, samo ga ne pitajte da li da uzmete Nikon ili Canon  ;D

Ispade na kraju da sam dzaba citao, dzaba zvao, dzaba pitao...kao da je hteo namerno da me navuce ovakvim sjajnim testom :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2011, 12:07:05 pre podne »
Ali, u testu sve lepo piše ... a i fotografije su tu. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #7 poslato: Mart 06, 2011, 12:23:55 pre podne »
Firmware izasao, ali nije resio postojece probleme, dotakao se samo nekih bugova.

A suludo ponasanje aparat je opisao gosn. Erik:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=37025973&changemode=1

Plus jos sto su CHDK i Magic Lantern ostavili Nikon svetlosnu godinu iza...

Gledao sam dosta Vimeo snimaka sa D3100 i kvalitet slike mi se stvarno svidja, ali je nemogucnost manuelne kontrole pri snimanju videa totalno out.

U tom pogledu 60D je bez premca.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #8 poslato: Mart 06, 2011, 01:58:46 pre podne »
Pozdrav,

problem videa je uvek autofokus. Rece Storm da su nesto na tu temu odradili bas na ovom Nikonu ali da nije zadovoljan time. Svako manuelno podesavanje za video je u praksi marginalna prica, uvek je problem autofokusa i WB-a, dok je ostalo resivo, pa cak i ta blenda. U sustini je blenda recidiv bavljenja foto problematikom a zatim prelaska na video pod istim setovanjima u poimanju videa. Kod realnog videa koji i nema previse dodira sa fotografijom, osnovno je autofokus i dobar WB, blenda se uglavnom redje dira, bas kao i manuelne komande. Ovo ne pisem za svadbare ali ni za filmsku produkciju, vec za vecinu onoga sto snima izmedju ta dva ekstrema. Svadbari sve snimaju na full-automatici, filmska produkcija je antipoidna tome, ne koristi je uopste. Zato nesto ne znam bas koji aparat je blizi onome sto bi covek hteo od videa - HD za male novce uz zrtvovanje ergonomije i uz vezivanje za staticni kadar itd. Barem prema onome sto Storm kaze, jer nemam vlastitih iskustava sem onoga kad je testirao 550D.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #9 poslato: Mart 06, 2011, 03:00:00 pre podne »
Canon 550D je dobio  single-servo AF, koji radi  pre ili tokom snimanja videa.
Znaci pritisnes okidac do pola, aparat fokusira izabrani objekat, i onda zapocne snimanje. Tokom snimanja bi korisnik morao da ponavlja istu radnju (da pritska okidac do pola), kada god bi zeleo da promeni daljinu fokusiranja. Lose je bilo to sto je to kontrastni AF te mu treba dosta vremena da uhvati fokus sto se jasno vidi na snimcima.
http://www.youtube.com/watch?v=BsVYolypW2I
http://www.youtube.com/watch?v=vj8gEOzoVvg

Nikon je u D3100 stavio full-time servo AF (znaci isto ono kao u 550D, samo sto ne moras sam da stisces okidac do pola, vec aparat to radi za tebe i to sve vreme). Osim toga moze se birati izmedju 4 polja fokusa - normal-area AF, wide-area AF, face-priority AF, and subject-tracking AF.

Sistem je prilicno inteligentan, i sposoban je da prati objekte koji se krecu i da ih drzi u fokusu. Naravno,  svi brzi pokreti mogu da zbune IQ. Vimeo i YT imaju dosta test shotova, te se moze videti sta je aparat u stanju da prati i pod kakvim svetlosnim uslovima.
Ne treba ocekivati cuda od ovog sistema, ali za prosecnog korisnika je vise nego koristan.
http://vimeo.com/16100328

Sto se tice manuelnog fokusa, Storm je u testu vec napomenuo da je Nikon na D3100 napravio glup propust jer nije dozvolio pravi zoom u Live view modu, vec samo digitalni. To mi je malo cudno, jer D3100 nema motor, pa bi mi bilo logicnije da Nikon svojim predanim korisnicima izadje u susret bar tako sto bi im olaksao koriscenje starih objektiva.

Nasuprot njih, Canon tu nije stedeo na pikselima :)

Za prosecnog korisnika (kojih je verovatno 90%) ovaj D3100  AF  je verovatno dobra stvar, ali za bilo kog entuzijastu koji zeli neku vrstu kontrole nad slikom, aparat je potpuno podbacio. Korisnici kazu da je cak nemoguce i znati koja je podesavanja aparat izabrao.

Ja bih ga odavno kupio da nije tako :)



« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 03:26:07 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #10 poslato: Mart 06, 2011, 10:51:26 pre podne »
Da, to sa kontrolama u LV/video modu je za posebnu diskusiju. Doduše, nije ni kod D7000 nešto mnogo bolje - jedino što je omogućeno da se parametri zaista izaberu ručno. Ne kontam uopšte koji su oni imali problem da naprave realtime setovanje parametara? Canon to ima doslovno od svojih prvih aparata sa LV-om (40D, 1Ds Mark III, 1D Mark III) i to funkcioniše savršeno. Kao i ono zumiranje prikaza.

Doduše, kako vidim, imaćemo dovoljno materijala za kritikovanje "rikverc-napretka" i kod Canona, kada je u pitanju najnoviji 1100D.

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #11 poslato: Mart 06, 2011, 12:02:44 posle podne »
Pozdrav,

pa sad...deluje mi kao da vodim diskusiju sa nekim ko je otkrio video tek kada je isti smesten na fotoaparat...i sto bi bilo OK, ako je tako, samo da onda stavimo stvari na posmatracke pozicije koji bi pripadale tom nivou diskusije. Dakle, ja sam jedan od tradicionalista, mozda cak i konzervativaca po pitanjim video Vs foto, odnosno smatram da bi svaki od tih modova morao koristiti zaseban, namenski uredjaj. Tradicionalnost&zelje su jedno, praksa je sasvim drugo. U praksi, hibrid zasnovan na kompromisu jeste prava stvar, to cak i ja shvatam i prihvatam lagano.

Sad imamo onu definiciju zahteva, tj. one pozicije sa kojih posmatramo stvari. Ono sto sam ja do sada video na 550D i nekim drugim aparatima, apsolutno NE ZADOVOLJAVA snimateljske potrebe nijednog nivoa koji zakoraci u zonu preko prvobitne definicije hibrida - imam kod sebe, a bas bih snimio nesto...zadovoljice kvalitetom, tu govora nema, ali samo u odredjenim uslovima kadra. Nema zuma, nema brzeg svenka, nema mrdanja kroz kadar i slicno. Sa time se ne moze SNIMATI, sa time se moze ponekad nesto SNIMITI. Ne mozes racunati na njega kao na snimateljsku spravu osim sa onim dodacima kojih ima sirom interneta koji ga zaista pretvaraju u kameru. Ipak, tu vec probijamo onaj cenovni okvir koji ga cini logicnom igrackom za kupovinu. Sve drugo nije vise snimanje jer ima dovoljno ogranicenja za tako nesto, koja pre svega pocinju sa neresenim AF, a da ne pominjem AWB koji ni kod skupljih kamera nije uvek resen kako valja. Dakle, kvalitet koji je prilicno zasnovan na rucnom podesavanju parametara, nece izostati, ali nece dobiti dovoljno sirok okvir da bi se iskazao u njemu, obzirom na vrlo skroman dijapazon upotrebljivih resenja koje nudi fotoaparat kao sredstvo za snimanje. Eto, to je onaj deo o kome ja procam, a ako posmatramo situaciju sa razlicitih pozicija, ja sam propustio da ga napomenem.

Ukoliko sada uskladimo posmatracke pozicije i krenemo dalje, sirenje broja upotrebljivih situacija za fotoaparat kao sredstvo snimanja, najpre zavisi od resenog AF-a. Kod videa se ne moze pritiskati dopola dugme za fokusiranje svaki put kada treba da se promeni zizna daljina za snimak, jer to je potpuno isto kao da te opcije i nema, vec se rucno traga za njom. Isto je u smislu upotrebljivosti. Finalni rezultat bi bio iskasapljeni snimak sa bezbroj sitnih rezova, blurovanih prelaza izmedju scena na kojima se gubio fokus i slicno, ili bi opet ostao u zoni upotrebljivosti za situacije bez brzih svenkova, zumova ili pomeranja u kadru.

Solidan primer je Panasonic FZ100. Taj aparat ima sasvim korektno resenje iako njegova kompresija utice na kvalitet, posebno u odnosu na 550D, ali zato ima solidno, iako jos uvek nedovoljno dobro resen AF sistem. Imam utisak da je naredni korak u resavanju ove problematike snimanje u dosta vecem FPS u HD rezoluciji cime bi se donekle mogli kompenzovati gubici AF-a pri pomeranjima, ali tu vec diskutujemo o nekoj od narednih generacija, a tema nam je upotrebljivost videa na 3100-tki. Dakle, ne sam kvalitet, vec upotrebljivost jer ona je i osnova za kvalitet. Plasticnije receno, ako ne izgradimo autoput, dzaba nam koja koja mugu ici preko 200 km/h, nemaju gde da to pokazu ;) Tako valja posmatrati AF kao osnovu za pokazivanje IQ-a.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #12 poslato: Mart 06, 2011, 12:32:37 posle podne »
Kada je u pitanju video na dSLR aparatima, ja ne vidim drugi način osim da se sve lepo prvo osmisli, stavi na stativ i prave kratki video zapisi od 2-5 sekundi koji se posle upakuju u nekom programu za video montažu.
Dobudžiš muziku i eto ga filmić, kakvih je Vimeo prepun.

Snimanje spontanih događaja bih ostavio za kamere.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2011, 12:56:48 posle podne »
Dva najbolja fotoaparata za video snimanje su:

eos 5d mk2 i NEX5.

Svako je na svoj nacin najbolji.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #14 poslato: Mart 06, 2011, 02:17:32 posle podne »
Ne bih se složio. U DSLR svetu, 60D je bez premca (5D nema video koji je doteran kao kod APS-C Canona, koji imaju i slow-motion mogućnost), a u mirrorles - Panasonic GH2. Njega nisam probao, ali s obzirom da ga ljubitelji videa najviše vole, rekao bih da ima razloga.

@lancia88
Mislim da to i nije baš tako.
Problematika je mnogo šira. U priči sa ljudima koji su DSLR usvojili, nakon što su se igrali sa mnogo vrlo mnogo jako puno skupim kamerama :P, zaključio sam da zapravo priča o "snimanju" počinje upravo sa DSLR-ovima. Tačnije, onda kada je predstavljen 5D Mark II. Sve ove "zamerke" koje se iznose, tiču se ljudi koji običan kućni kamkorder žele da zamene DSLR-om. Tada, zbog očekivanja koja "porodični kamermani" imaju, dolazi do spoznaje da je DSLR, ovakav kakav je, prilično neprilagođen klasičnom "point & shoot" video snimanju, a najveći problem je upravo AF.

S druge strane, oni koji rade ozbiljan video, a tu pre svega mislim na skuplju produkciju filmova, serija i POSEBNO reklama, mnogi su svoje skupe kamere, sa najblaže rečeno smešnim senzorima u odnosu na onaj u 5D Mark II, 7D ili 550D, zamenili upravo DSLR-ovima, i pored nedostataka koje takva zamena nosi sa sobom. Jer, nedostatke koje DSLR ima je lako prevazići nabavkom dodatne opreme, a nedostatke koje klasična kamera (sa senzorom veličine nokta) ima, ne daju se prevazići nikakvom magijom. 35mm adapter je nešto najgluplje što sam u svom životu video, pa ga ne bih razmatrao kao nekakvu "magiju". ;)

Dakle, kada se DSLR video posmatra kao pro kategorija, on jedva da ima nedostataka. AF je potpuno nepotrebna stvar i kao takav se ne koristi, a porast prodaje čitavih DSLR sistema, i to samo za video namenu, drastično je porasla u poslednje vreme, jer su mogućnosti neograničene.

@Zoran Rodić
Upravo tako nekako. Može da se snima iz ruke, samo je potrebna verziranost. Da podsetim, video je, kao i fotografija, postojao i pre AF-a. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 02:22:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #15 poslato: Mart 06, 2011, 02:47:53 posle podne »
Ne bih se složio. U DSLR svetu, 60D je bez premca (5D nema video koji je doteran kao kod APS-C Canona, koji imaju i slow-motion mogućnost), a u mirrorles - Panasonic GH2. Njega nisam probao, ali s obzirom da ga ljubitelji videa najviše vole, rekao bih da ima razloga.

Slagao se ili ne

Na FFu, ful HD sa 38 Megabits/sec jeste nesto o cemu se jos uvek moze samo mastati.

Isto tako Ful HD na APSCu sa AVCHD kompresijom od 17 Megabits/sec gde je Fps 60 treptaja u sekundi je nesto o cemu drugi proizvodjaci samo sanjaju.
Panasonic GH2 je odlican, ali Sony je brzi. Pored brzine Sony ima bolji senzor sa vecim dinamickim opsegom.

Rad sa NEX5 je nablizi radu sa kamerama.
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 03:44:04 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #16 poslato: Mart 06, 2011, 03:45:00 posle podne »
60D ide do 44Mbps, ali jeste tačno da je FF ipak FF, zbog plitkog DOF-a koji daje, ali i da baš toliko plitak DOF nije uvek poželjan.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #17 poslato: Mart 06, 2011, 04:12:56 posle podne »
Mene su zaintigirali ovi reklamni snimci u megamarketima sto se pustaju u HD rezoluciji pa samo poceo da rovarim trazeci nesto slicno a da pri tome ne moran iskesirati za neki Panavision.


Ova 2 koja sam spomenuo su na 99% do rezultata.

Narocito ovaj NEX ubija. Prosto neverovatno da se za sitne pare moze dobiti takav video.

Smo jos da nam daju odgovarajucu brzinu i mogu slobodno da ugase proizvodnju kamkordera.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #18 poslato: Mart 06, 2011, 06:26:06 posle podne »
Sto se tice 1100D, izgleda da ni sa njim nece biti puno srece.

Lancia, a mene bas cinjenica da imam izmenjivi objektiv sa manuelnim fokusom i visok kvalitet slike vuce ka DSLR videu.
Sve video kamerice koje mogu da se kupe za istu cenu koju kosta D3100 (ili550D) su daleko iza sto se tice toga.

Ja se slazem da tobom da bi bilo bolje za video/foto imati  specijalizovane uredjaj, jer znam iz drugih stvari da hibridi zaostaju za kvalitetom. Ali ja sam spreman na taj kompromis, jer:

http://www.petapixel.com/2010/04/09/house-season-finale-filmed-entirely-with-canon-5d-mark-ii/

http://blog.neotoxic.com/magic-lantern-turns-your-canon-dslr-into-independent-film-making-powerhouse/
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 06:38:47 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #19 poslato: Mart 06, 2011, 07:51:32 posle podne »
Pozdrav,

ne, ne, i ja sam spreman na kompromis, sve ostalo opisano je geneza nekog mog razmisljanja, obzirom da sam ja u DSL svet dosao tek kada sam (bezuspesno) odlucio da konacno napustim video svet. Moje razmisljanje se kretalo od neceg sto je konvergiralo ka izvesnoj ortodoksnosti, da bi se lagano povlacilo do nivoa prihvatanja kompromisa koje nudi DSLR kao sredstvo snimanja iz logicnih, pragmaticnih i objektivno primerenih razloga danasnjem vremenu. Stoga sam i ja itekako spreman na kompromis danas.

Storm, veliki hit je postalo snimanje DSLR-om, tu sumnje nema, ali prodaja DSLR-a, celokupna a ne samo onaj njen porast, apsolutno u nekom video svetu ne zauzima bogznakakav segment. Tako je i sa povecanjem prodaje DSLR-a u svrhe video koriscenja. Ja priznajem, primera radi, da sam prosle godine barem dva, a mozda i tri puta video na domacim oglasnicima prodaju nekog DSLR-a koji je prethodno koriscen samo u svrhe snimanja bez opaljene fotke (ma neka je i samo figurativno to za fotku, nebitno je), i to je fantastican rezultat i ogromno povecanje u odnosu na pretproslu godinu kada nisam video nijedan takav oglas. Istini za volju, primer je previse brutalan da bi se mogao kao analogija primeniti na ono sto si napisao o porastu prodaje DSLR-a u svetu u svrhe videa, ali moze donekle da ilustruje objektivni uticaj na sveukpni video segment svetskog nivoa. U isto vreme se vrtoglavo popela i prodaja kamera sa HD "mocima" i otisla cak dotle da se kod nas moze za celih 150 eura pazariti nova HD kamera koja cak i izgledom podseca na kameru a ne na kinesku tabakeru...

Ipak, te nas statistike udaljuju od fokusa, a on je jos uvek na ideji da se sistemom 2 u 1 dobije solidan DSLR aparat i prihvatljiv video u smislu svoje upotrebljivosti i kvaliteta snimka (upravo taj odnos je kljucan, da se ne ponavljam). Dodavanjem onih skalamerija za AF i za ergonomska poboljsanja, sasvim se sigurno dobija zamena za 35mm kamere u svakom pogledu, ali se cena, bez obzira sto depresira sveukupan izdatak za kvalitet filmske kamere, distancira onda od ove nase price. Kod nas figurise aparat takav kakav je, da bude cenom nesto nize od 800-1000 eura ukupnog izdatka (ovde racunam na objektive za onog ko ih nema), i da kao takav zadovolji DSLR kvalitet snimka, a pritom ima i mnogo sire podrucje rada od ovog koje je definisao Zoki malopre.

Eto sad citam da i Sony upada u igru, pa moram malko da procackam i to, a da pritom pitam Storma - kad ce Sony na testiranje :)