Autor Tema: Nikon D3100, Test  (Pročitano 40801 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #40 poslato: Mart 08, 2011, 10:17:07 pre podne »
Ja sam camere od 100 ojra pomenuo kao figurativni primer, jer već oni nemaju problem sa AF
BTW, onomad nisam imao problem ni sa AF na 720IS, jer je dof bio dovoljn dubok da ne pravi problem
Neće ga praviti ni dSLR, ali zaboga, zašto bi neko snimao sport sa širom odvrnutom blendom???
Dakle, mora kompromis ili jasno razgraničeno šta se hoće

A što se tiče boljitka AF sistema na dSLR-u ,ne znam kako se rešava problem zvuka objektiva
50mm f 1,8 bi se čuo ZZZZ ZZZZ ZZZZZ
a 35mm f2 bi se čuo BZZZZ BZZZZZ BZZZZZZZ

Zaboravih da napomenem da je snimak sa dSLR-a daleko bolji od bilo koje kamere sa kojom sa do sada snimao.
Da ne pričam o bojama.
Sve u svemu, meni ovo jako dobro radi posao.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #41 poslato: Mart 08, 2011, 11:06:14 pre podne »
Pozdrav,

....
BTW, ja ni jednog trenutka nisam pisao o "narodnim masama i kamerama od 100 evra" - zato i insistiram da AF nije potreban, jer - kakav god bio - uvek će imati slabiju kontrolu (posebno brzine fokusiranja, jer skokovito i brzo fokusiranje, karakteristično za fotografiju, skroz je neprikladno/prebrzo za video snimanja).

....

ma nisi konkretno Ti pisao, nego sve vreme odlazimo od onog podrucja u kome definisemo poziciju kamere sa 3 cipa i HD rezolucijom snimka kakva se danas pazari za 2-6K eura recimo. To su kamere koje snimaju vecinu video sadrzaja iz profesionalnog opusa. POvremeno zacinjavanje te price sirokim narodnim masama ili 100ojrovskom pricom marginalizuje taj segment do nivoa banalnosti i ispade da ja u tekstu zelim jeftinu zamenu za kamkorder koja ima sve sto i kamkoreder samo joj je snimak 20 puta bolji, a da ja to pritom i ne moram da priznam. Zato stalno insistiram na razgranicavanju te dve oblasti snimanja, porodicno-rekreativnu (narodne mase) od profesionalne reportazne i slicne. U obe je AF kljucna stavka, samo me ova prva ne interesuje uopste jer za nju DSLR sa jedne strane nudi previse a sa druge apsolutno nedovoljno. U onoj drugoj kompromis bi mogao da se nadje i treningom i dobra uvezbanost verovatno moze poprilicno da kompenzuje nedostatak funkcionalnog AF-a. Ja licno nisam spreman na takav kompromis dokle god postoji mogucnost da to odradi tehnologija, odnosno do trenutka da to tehnologija nece uopste odraditi ili barem ne u neko dogledno vreme. Meni je bas ovaj 3100, mereci tim vremenom jer bih uskoro ipak morao imati HD snimanje na raspolaganju, zvucao kao jedna od poslednjih sansi, a sad....izgleda da je to bila labava nada.

Juce sam gledao ovde momka kako snima sa 550D prilicno vesto, i to iz ruke. Uzeo je objektiv od mene, najverovatnije bas zbog snimanja a ne slikanja. Ko zna, mozda cu ipak morati da se odlucim na mukotrpan trening :)

Cronin, tesko je samnom ponekad, zaista, ali uglavnom znam sta hocu, a sa svojim zivotnim iskustvom garantujem da je to jedna od najdeficitarnijih ljudskih osobina danas ;)

Zoki, pricali smo, Tebi radi posao, problem je samo u tome ako trebas video skalameriju a ne znas kakav ce posao za nju da se pojavi. Za sve ostalo je OK. Konacno, videcemo, mozda ce resenje biti i u kupovini neceg treceg, Storm mi dade juce ideju, skupu doduse, ali mozda ce biti jeftinije platiti finalno resenje skuplje u startu nego ga skupo platiti tako sto kupim prvo pogresno ili nekompletno resenje.

http://pcfoto.biz/sony-vg10

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #42 poslato: Mart 08, 2011, 11:23:55 pre podne »
Problem je ako upotrebu raslojimo na samo dve kategorije. Osim te dve kategorije koje si nabrojao, fali Ti još jedna - a to je upravo segment u kome dominiraju igrani filmovi, serije, visokobudžetne reklame i, kao najnoviji član - stock video. E, upravo u tom segmentu, u kome su i do sada jedino 35mm kamere bile sve i svja, DSLR predstavlja revoluciju, jer se za mnogo manje para dobija visok kvalitet, a AF je upravo u tom istom segmentu - nepotreban. Da ne pominjemo količinu besnih objektiva koji su na raspolaganju, a koji ne koštaju kao nov auto, u proseku.

Ako se neko ne nalazi u ^ovoj kategoriji, bojim se da DSLR zasad nije dovršena priča, osim kada postoji momenat znatiženje i volje da se pomalo umjetničari i napravi (bez dileme) vrlo upečatljiv rezultat u nekoj kućnoj režiji. Ono - kada se VDSLR već poseduje, kao što je Zoranov slučaj.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 11:26:14 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #43 poslato: Mart 08, 2011, 11:38:45 pre podne »
A što se tiče boljitka AF sistema na dSLR-u ,ne znam kako se rešava problem zvuka objektiva
50mm f 1,8 bi se čuo ZZZZ ZZZZ ZZZZZ
a 35mm f2 bi se čuo BZZZZ BZZZZZ BZZZZZZZ

Resava se Ring-type USM-om ;).

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #44 poslato: Mart 08, 2011, 11:58:00 pre podne »
Pozdrav,

Storm, da, to je ocito onaj konacni zakljucak. Ja sam odmah eliminisao tu kategoriju videa jer mi je tu situacija bila jasna, i tu je superiornost uopste ideje da se takav rezultat dobije za tako malo para, tako ocigledna da nema potrebe da se o tome diskutuje. Kome treba za tako nesto, to je ta prica i poprilicno je resena. Ja sve ozbiljnije gledam u onaj Sony...

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #45 poslato: Mart 08, 2011, 12:09:39 posle podne »
Citat
fali Ti još jedna - a to je upravo segment u kome dominiraju igrani filmovi, serije, visokobudžetne reklame i, kao najnoviji član - stock video. E, upravo u tom segmentu, u kome su i do sada jedino 35mm kamere bile sve i svja, DSLR predstavlja revoluciju, jer se za mnogo manje para dobija visok kvalitet, a AF je upravo u tom istom segmentu - nepotreban. Da ne pominjemo količinu besnih objektiva koji su na raspolaganju, a koji ne koštaju kao nov auto, u proseku.

ja bih samo da potvrdim ovo. doduse "nepotreban" bih preinacio u "nije neophodan". sve ostalo stoji. i da, mrzi me da kucam velika slova na pocetku recenica.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #46 poslato: Mart 08, 2011, 07:33:51 posle podne »
D3100 je izgleda upao na deo trzista koji se bas ne poklapa sa svacijim potrebama.


Verovatno svako treba prvo da pogleda sledeci snimak, da bi bio svestan nacina na koji se aparat ne treba koristiti da bi njegov odlican kvalitet videa dosao do izrazaja. Ovde se vide svi negativni elementi DSLR videa:
http://www.youtube.com/watch?v=sqZJqSeYKsc

« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 08:05:43 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #47 poslato: Mart 08, 2011, 11:54:10 posle podne »
^Na otprilike 2:00 se može videti kako se gubi AF-F. Refokusira bez obzira da li za time ima ili nema potrebe. I to u potpuno statičnim uslovima.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #48 poslato: Mart 09, 2011, 12:13:43 pre podne »
U staticnim uslovima (na primar kamera na stativu) i krstene kamere rade "refokus".

Zbog toga je potrebno u takvim okolnostima iskljuciti AF.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #49 poslato: Mart 09, 2011, 12:36:13 pre podne »
Pa rade, ali kod njih otklon od 1 mm ne proizvodi blur kao kod DSLR-a sa velikim senzorom. To je ogromna razlika. Zato i kažem da CDAF nikad neće moći da napreduje na DSLR-ovima, jer koncept njegovog rada je nakaradan.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #50 poslato: Mart 09, 2011, 02:14:34 pre podne »
E, samo da primetim, da ne ocrnimo bespotrebno aparat :)
Na 1:54 kaze da koristi focus ring - izgleda da ga je pipnuo i shvatio da tokom snimanja moze direktno da uleti u MF.

Nego da ne nabrajamo sad sve negativnosti, za neki rad na terenu / iz ruke  nije bas kreativna kupovina.

P.S.  Funny moment - kada na 3:00 kaze: "WTF. There's so many of 'em everywhere" :)

Evo ga inace 'subject tracking' na D7000:
http://www.youtube.com/watch?v=f96PlMTnCLA
« Poslednja izmena: Mart 09, 2011, 02:40:41 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #51 poslato: Mart 09, 2011, 09:05:20 pre podne »
Na kritiku AF-F-a nikako ne bi trebalo gledati kao na pljuvanje aparata (za sve one koji ovo čitaju)!
Jer, D3100 već ima MF, kojim raspolažu i drugi VDSLR aparati. Jedino treba imati na umu da AF-F nije zreo za upotrebu, te da izbor ne treba bazirati na njemu.

U stvari, bilo bi dobro da se tema (ako je moguće) nekako splituje, pa da imamo temu o D3100 i temu o videu na DSLR-ovima, jer - i tako gomila pomenutog nema nikakve direktne veze sa D3100. ;)

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #52 poslato: Mart 09, 2011, 09:08:44 pre podne »
Pozdrav,

bravo, tema bi trebala kao zasebna da stoji sa adekvatnim naslovom jer moze da bude korisna bez obzira na ovaj zakljucak o trenutnoj uznapredovalosti DSLR-a kao univerzalnijem video resenju. Ja sam krivac za pogresan smer, izvinjavam se.

Van mreže Ivanhoa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #53 poslato: Maj 31, 2012, 12:00:49 posle podne »
Dobar vam dan svima, nov sam na forumu, nov u DSLR vodama. Skoro mi je stigo preko "bare" povoljno D3100 kit varijanta sa objektivom 18-55 mm VR, još upoznajem njegove funkcije i mogućnosti. Pročitah i dosta literature u međuvremenu (onako skroz laički Digitalna fotografija 1,2 i 3 Skota Kelbija me je oduševila).
Pitao bih nešto konkretno, nadam se da ne postavljam pitanje na pogrešnom mestu.
Da li koristite sledeće funkcije/podešavanja na aparatu-stalno, povremeni ili nikad i da li imaju uticaj samo na zapis u JPEG formatu ili i na RAW ?
Active D-lighting
Noise reduction
Sharpening
Auto distortion control
i na kraju koji mod AF i režim daju najbolje rezultate u većini situacija ?
« Poslednja izmena: Maj 31, 2012, 12:14:01 posle podne od strane Ivanhoa »

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #54 poslato: Novembar 25, 2012, 03:19:45 posle podne »
ja resio...samo zatupljujem mozak citanjem i skupljanjem podataka koji je bolji,itd,itd,imao sam d3000 pre 2 godine ali sam ga prodao,bolovao sam za dslr-om ovo vreme,navika je navika,razmisljao sam za promenu 1100d,ali...uzimam samo telo,preporucite mi neki jaci objektiv

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #55 poslato: Novembar 25, 2012, 03:21:06 posle podne »
e...da...i to crveni...fensi,a?protiv uroka

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #56 poslato: Novembar 25, 2012, 08:53:37 posle podne »
Jaci u kom smislu? Zoom, masivnost, po ceni ili nesto cetvrto?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #57 poslato: Novembar 25, 2012, 09:36:01 posle podne »
Mislim da ce 18-105 vr biti ok,imao sam 18-55,sad za promenu...
ili neki zoom mi preporuci,sad bas nisam toliko obrazovan sto se objektiva tice,ono osnovno,sirokougaoni mi nije potreban,kao ni makro,tako da...jos to da resim ...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #58 poslato: Novembar 25, 2012, 10:09:07 posle podne »
18-105 je sasvim pristojan objektiv. Nagledao sam se dosta kvalitetno zabelezenog materijala sa tim staklom. Oni koji ga imaju, sasvim su zadovoljni, i ne razmisljaju o drugim staklima. Eventualno 35mm f/1.8 ... cisto kao dodatak za neke drugacije situacije.
''Ne moze da svane pre zore''