Autor Tema: Nikon D3100, Test  (Pročitano 41009 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Nikon D3100, Test
« poslato: Mart 05, 2011, 03:37:27 posle podne »


TIMELINE

Neko je jednom rekao: „konj najbrže trči kada ima druge da ih stigne i prestigne“. Ova čuvena izjava možda i najbolje opisuje važnost zdrave konkurencije za dobrobit tržišta, a kroz vekove je iznova dokazivana. Otvoreno laktanje za tržišne pozicije intezivirano je poslednjih godina na svim nivoima, a borba se vodi do poslednjeg kupca. Posebno žestoko je postalo upravo u najjeftinijem rangu ponude. Učestalo smenjivanje dva glavna konkurenta na vrhu liste najprodavanijih, pokazuje definitivni kraj dugogodišnje dominacije samo jednog proizvođača.

Skoro zanemarujući izvanredne rezultate koje, nezavisno od proizvođača, beleži prodaja najjeftinijih („entry-level“) DSLR-ova, Nikon je dugo odlagao pravljenje tehnološkog iskoraka ka modernijem dizajnu najjeftinijih tela, koji bi njihovom predstavniku osigurao još bolji tržišni udeo. Ako se i može zažmuriti na činjenicu da D60 nije doneo senzor koji značajno odskače od prethodnika (D40x), opravdanja je teško naći za D3000 koji je, suprotno tadašnjim očekivanjima, zadržao sada već prevaziđeni senzor u CCD tehnologiji.

Kako je D3000 bio prvi predstavnik nove Nikonove nomenklature, kojom je konačno trebalo dovesti u red, inače vrlo konfuznu hijerarhiju među klasama, zaostatak starih tehnologija u njemu je doveo do toga da je i najava D3100 propraćena izvesnom dozom skepse. Kontradiktornost i potpuno odustvo logike prilikom kumovanja aparatima, ostali su skoro zaštitni znak Nikona, a ovaj put su izgleda delovali i talično, pa su izmene u odnosu na D3000, slobodno se može reći – korenite. Možda ne u meri da ćete pasti u delirijum, ali sasvim lagodno možemo reći da je Nikon D3100 najava još žešće borbe na svim nivoima i vrlo verovatno, novi pretedent za titulu najprodavanijeg DSLR-a u narednom periodu.




SPECIFIKACIJE

Prvi korak u poređenju mogućnosti dva aparata, a posebno kada se radi o dve generacije modela iste klase, predstavlja „analiza“ specifikacija. One otkrivaju ono što se vizuelno ne može zaključiti:


Tehničke karakteristike: Nikon D3100 u poređenju sa D3000

...a kada se uporede D3000 i D3100, promene su sve, samo ne kozmetičke. Najveća je, bez dileme, senzor, a tu su i tražilo, režim „živog prikaza“ (live-view), mogućnost video zapisa, nova baterija i neka ergonomska unapređenja. Ipak, neke funkcije će sačekati unapređenje tek u budućnosti, pošto se Nikonu nisu učinile problematičnima. Idemo redom...



PAKOVANJE

Prepoznatljivo pakovanje je Nikonov zaštitni znak, a D3100 prati tradiciju:


Nikon D3100, sadržaj osnovnog „body only“ pakovanja

U osnovnom pakovanju, koje smo i mi imali na testu, osim tela i poklopca bajoneta, nalaze se nova EN-EL14 baterija i pripadajući punjač MH-24, viljuška punjača za priključivanje na mrežu (priložena umesto naponskog kabla), široki kaiš za rame, poklopac tražila, poklopac papučice blica, kratko, kao i detaljno uputstvo u štampanom obliku, diskovi sa pripadajućim softverom za Windows i Mac OS, kao i uputstvo u elektronskom obliku. Mere štednje su vidljive na primeru nedostatka audio/video, ali i klasičnog USB kabla, a kao zamenu (!?), Nikon je priložio par feritnih jezgara, kojim se obični USB kabl može prilagoditi tako da obezbedi siguran transfer materijala sa aparata na računar, bez posredstva namenskog čitača kartica. Moramo priznati – vrlo čudan način uštede.

Osim osnovnog pakovanja, u ponudi je i kit pakovanje sa poznatim AF-S DX Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G VR objektivom, „kratkim“ ali prilično upotrebljivim standardnim zumom. Kao što to obično biva, ovakav početni paket je povoljniji od varijante odvojene nabavke, te na taj način predstavlja dobru ponudu, ukoliko već ne raspolažete standardnim zumom.



Ostatak teksta → Nikon D3100, Test


Pozdrav

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #1 poslato: Mart 05, 2011, 04:27:44 posle podne »
Kao i uvek, odlican i informativan test!
Na stranu, sto je kamera "samo" entry level, posle vidjenih mogucnosti i fotografija, mnogi ce
postaviti pitanje, treba li coveku nesto bolje?
Svaka cast Dragane ;)

Pozdrav Bole
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2011, 06:41:23 posle podne »
Na stranu, sto je kamera "samo" entry level, posle vidjenih mogucnosti i fotografija, mnogi ce
postaviti pitanje, treba li coveku nesto bolje?

Ponuda je zgusnutija nego ikada, samo treba znati svoje potrebe i uskladiti ih u odnos potrebno/placeno/dobijeno.

Nema danas loših aparata, naročito NE u dSLR segmentu.

Što se tiče testa, već prepoznatljiva količina energije i vremena uložena u njegovo stvaranje, nezavisna od  klase aparata.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2011, 06:45:10 posle podne »
Ti si to Storme testirao kao da je rec o nekom ozbiljnom aparatu  ;D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2011, 09:01:59 posle podne »
Heh, steta koliko uporopastise aparat jednim dugmetom i losim firmware-om.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2011, 11:54:26 posle podne »
Pozdrav,


FW se ispravi, to ne bi trebalo da bude problem, sad, sa dugmicima je malo teze, naravno....

E vala ga Storm ispisa i islika do te mere da sam ga zvao i pitao nije li mi mozda ovo bolje resenje nego 550D (za video me samo interesuje, nizasta vise), ali stagod napisao i kakogod napisao nesto o nekom Nikonu, samo ga ne pitajte da li da uzmete Nikon ili Canon  ;D

Ispade na kraju da sam dzaba citao, dzaba zvao, dzaba pitao...kao da je hteo namerno da me navuce ovakvim sjajnim testom :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #6 poslato: Mart 06, 2011, 12:07:05 pre podne »
Ali, u testu sve lepo piše ... a i fotografije su tu. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #7 poslato: Mart 06, 2011, 12:23:55 pre podne »
Firmware izasao, ali nije resio postojece probleme, dotakao se samo nekih bugova.

A suludo ponasanje aparat je opisao gosn. Erik:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=37025973&changemode=1

Plus jos sto su CHDK i Magic Lantern ostavili Nikon svetlosnu godinu iza...

Gledao sam dosta Vimeo snimaka sa D3100 i kvalitet slike mi se stvarno svidja, ali je nemogucnost manuelne kontrole pri snimanju videa totalno out.

U tom pogledu 60D je bez premca.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #8 poslato: Mart 06, 2011, 01:58:46 pre podne »
Pozdrav,

problem videa je uvek autofokus. Rece Storm da su nesto na tu temu odradili bas na ovom Nikonu ali da nije zadovoljan time. Svako manuelno podesavanje za video je u praksi marginalna prica, uvek je problem autofokusa i WB-a, dok je ostalo resivo, pa cak i ta blenda. U sustini je blenda recidiv bavljenja foto problematikom a zatim prelaska na video pod istim setovanjima u poimanju videa. Kod realnog videa koji i nema previse dodira sa fotografijom, osnovno je autofokus i dobar WB, blenda se uglavnom redje dira, bas kao i manuelne komande. Ovo ne pisem za svadbare ali ni za filmsku produkciju, vec za vecinu onoga sto snima izmedju ta dva ekstrema. Svadbari sve snimaju na full-automatici, filmska produkcija je antipoidna tome, ne koristi je uopste. Zato nesto ne znam bas koji aparat je blizi onome sto bi covek hteo od videa - HD za male novce uz zrtvovanje ergonomije i uz vezivanje za staticni kadar itd. Barem prema onome sto Storm kaze, jer nemam vlastitih iskustava sem onoga kad je testirao 550D.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #9 poslato: Mart 06, 2011, 03:00:00 pre podne »
Canon 550D je dobio  single-servo AF, koji radi  pre ili tokom snimanja videa.
Znaci pritisnes okidac do pola, aparat fokusira izabrani objekat, i onda zapocne snimanje. Tokom snimanja bi korisnik morao da ponavlja istu radnju (da pritska okidac do pola), kada god bi zeleo da promeni daljinu fokusiranja. Lose je bilo to sto je to kontrastni AF te mu treba dosta vremena da uhvati fokus sto se jasno vidi na snimcima.
http://www.youtube.com/watch?v=BsVYolypW2I
http://www.youtube.com/watch?v=vj8gEOzoVvg

Nikon je u D3100 stavio full-time servo AF (znaci isto ono kao u 550D, samo sto ne moras sam da stisces okidac do pola, vec aparat to radi za tebe i to sve vreme). Osim toga moze se birati izmedju 4 polja fokusa - normal-area AF, wide-area AF, face-priority AF, and subject-tracking AF.

Sistem je prilicno inteligentan, i sposoban je da prati objekte koji se krecu i da ih drzi u fokusu. Naravno,  svi brzi pokreti mogu da zbune IQ. Vimeo i YT imaju dosta test shotova, te se moze videti sta je aparat u stanju da prati i pod kakvim svetlosnim uslovima.
Ne treba ocekivati cuda od ovog sistema, ali za prosecnog korisnika je vise nego koristan.
http://vimeo.com/16100328

Sto se tice manuelnog fokusa, Storm je u testu vec napomenuo da je Nikon na D3100 napravio glup propust jer nije dozvolio pravi zoom u Live view modu, vec samo digitalni. To mi je malo cudno, jer D3100 nema motor, pa bi mi bilo logicnije da Nikon svojim predanim korisnicima izadje u susret bar tako sto bi im olaksao koriscenje starih objektiva.

Nasuprot njih, Canon tu nije stedeo na pikselima :)

Za prosecnog korisnika (kojih je verovatno 90%) ovaj D3100  AF  je verovatno dobra stvar, ali za bilo kog entuzijastu koji zeli neku vrstu kontrole nad slikom, aparat je potpuno podbacio. Korisnici kazu da je cak nemoguce i znati koja je podesavanja aparat izabrao.

Ja bih ga odavno kupio da nije tako :)



« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 03:26:07 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #10 poslato: Mart 06, 2011, 10:51:26 pre podne »
Da, to sa kontrolama u LV/video modu je za posebnu diskusiju. Doduše, nije ni kod D7000 nešto mnogo bolje - jedino što je omogućeno da se parametri zaista izaberu ručno. Ne kontam uopšte koji su oni imali problem da naprave realtime setovanje parametara? Canon to ima doslovno od svojih prvih aparata sa LV-om (40D, 1Ds Mark III, 1D Mark III) i to funkcioniše savršeno. Kao i ono zumiranje prikaza.

Doduše, kako vidim, imaćemo dovoljno materijala za kritikovanje "rikverc-napretka" i kod Canona, kada je u pitanju najnoviji 1100D.

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #11 poslato: Mart 06, 2011, 12:02:44 posle podne »
Pozdrav,

pa sad...deluje mi kao da vodim diskusiju sa nekim ko je otkrio video tek kada je isti smesten na fotoaparat...i sto bi bilo OK, ako je tako, samo da onda stavimo stvari na posmatracke pozicije koji bi pripadale tom nivou diskusije. Dakle, ja sam jedan od tradicionalista, mozda cak i konzervativaca po pitanjim video Vs foto, odnosno smatram da bi svaki od tih modova morao koristiti zaseban, namenski uredjaj. Tradicionalnost&zelje su jedno, praksa je sasvim drugo. U praksi, hibrid zasnovan na kompromisu jeste prava stvar, to cak i ja shvatam i prihvatam lagano.

Sad imamo onu definiciju zahteva, tj. one pozicije sa kojih posmatramo stvari. Ono sto sam ja do sada video na 550D i nekim drugim aparatima, apsolutno NE ZADOVOLJAVA snimateljske potrebe nijednog nivoa koji zakoraci u zonu preko prvobitne definicije hibrida - imam kod sebe, a bas bih snimio nesto...zadovoljice kvalitetom, tu govora nema, ali samo u odredjenim uslovima kadra. Nema zuma, nema brzeg svenka, nema mrdanja kroz kadar i slicno. Sa time se ne moze SNIMATI, sa time se moze ponekad nesto SNIMITI. Ne mozes racunati na njega kao na snimateljsku spravu osim sa onim dodacima kojih ima sirom interneta koji ga zaista pretvaraju u kameru. Ipak, tu vec probijamo onaj cenovni okvir koji ga cini logicnom igrackom za kupovinu. Sve drugo nije vise snimanje jer ima dovoljno ogranicenja za tako nesto, koja pre svega pocinju sa neresenim AF, a da ne pominjem AWB koji ni kod skupljih kamera nije uvek resen kako valja. Dakle, kvalitet koji je prilicno zasnovan na rucnom podesavanju parametara, nece izostati, ali nece dobiti dovoljno sirok okvir da bi se iskazao u njemu, obzirom na vrlo skroman dijapazon upotrebljivih resenja koje nudi fotoaparat kao sredstvo za snimanje. Eto, to je onaj deo o kome ja procam, a ako posmatramo situaciju sa razlicitih pozicija, ja sam propustio da ga napomenem.

Ukoliko sada uskladimo posmatracke pozicije i krenemo dalje, sirenje broja upotrebljivih situacija za fotoaparat kao sredstvo snimanja, najpre zavisi od resenog AF-a. Kod videa se ne moze pritiskati dopola dugme za fokusiranje svaki put kada treba da se promeni zizna daljina za snimak, jer to je potpuno isto kao da te opcije i nema, vec se rucno traga za njom. Isto je u smislu upotrebljivosti. Finalni rezultat bi bio iskasapljeni snimak sa bezbroj sitnih rezova, blurovanih prelaza izmedju scena na kojima se gubio fokus i slicno, ili bi opet ostao u zoni upotrebljivosti za situacije bez brzih svenkova, zumova ili pomeranja u kadru.

Solidan primer je Panasonic FZ100. Taj aparat ima sasvim korektno resenje iako njegova kompresija utice na kvalitet, posebno u odnosu na 550D, ali zato ima solidno, iako jos uvek nedovoljno dobro resen AF sistem. Imam utisak da je naredni korak u resavanju ove problematike snimanje u dosta vecem FPS u HD rezoluciji cime bi se donekle mogli kompenzovati gubici AF-a pri pomeranjima, ali tu vec diskutujemo o nekoj od narednih generacija, a tema nam je upotrebljivost videa na 3100-tki. Dakle, ne sam kvalitet, vec upotrebljivost jer ona je i osnova za kvalitet. Plasticnije receno, ako ne izgradimo autoput, dzaba nam koja koja mugu ici preko 200 km/h, nemaju gde da to pokazu ;) Tako valja posmatrati AF kao osnovu za pokazivanje IQ-a.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #12 poslato: Mart 06, 2011, 12:32:37 posle podne »
Kada je u pitanju video na dSLR aparatima, ja ne vidim drugi način osim da se sve lepo prvo osmisli, stavi na stativ i prave kratki video zapisi od 2-5 sekundi koji se posle upakuju u nekom programu za video montažu.
Dobudžiš muziku i eto ga filmić, kakvih je Vimeo prepun.

Snimanje spontanih događaja bih ostavio za kamere.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2011, 12:56:48 posle podne »
Dva najbolja fotoaparata za video snimanje su:

eos 5d mk2 i NEX5.

Svako je na svoj nacin najbolji.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #14 poslato: Mart 06, 2011, 02:17:32 posle podne »
Ne bih se složio. U DSLR svetu, 60D je bez premca (5D nema video koji je doteran kao kod APS-C Canona, koji imaju i slow-motion mogućnost), a u mirrorles - Panasonic GH2. Njega nisam probao, ali s obzirom da ga ljubitelji videa najviše vole, rekao bih da ima razloga.

@lancia88
Mislim da to i nije baš tako.
Problematika je mnogo šira. U priči sa ljudima koji su DSLR usvojili, nakon što su se igrali sa mnogo vrlo mnogo jako puno skupim kamerama :P, zaključio sam da zapravo priča o "snimanju" počinje upravo sa DSLR-ovima. Tačnije, onda kada je predstavljen 5D Mark II. Sve ove "zamerke" koje se iznose, tiču se ljudi koji običan kućni kamkorder žele da zamene DSLR-om. Tada, zbog očekivanja koja "porodični kamermani" imaju, dolazi do spoznaje da je DSLR, ovakav kakav je, prilično neprilagođen klasičnom "point & shoot" video snimanju, a najveći problem je upravo AF.

S druge strane, oni koji rade ozbiljan video, a tu pre svega mislim na skuplju produkciju filmova, serija i POSEBNO reklama, mnogi su svoje skupe kamere, sa najblaže rečeno smešnim senzorima u odnosu na onaj u 5D Mark II, 7D ili 550D, zamenili upravo DSLR-ovima, i pored nedostataka koje takva zamena nosi sa sobom. Jer, nedostatke koje DSLR ima je lako prevazići nabavkom dodatne opreme, a nedostatke koje klasična kamera (sa senzorom veličine nokta) ima, ne daju se prevazići nikakvom magijom. 35mm adapter je nešto najgluplje što sam u svom životu video, pa ga ne bih razmatrao kao nekakvu "magiju". ;)

Dakle, kada se DSLR video posmatra kao pro kategorija, on jedva da ima nedostataka. AF je potpuno nepotrebna stvar i kao takav se ne koristi, a porast prodaje čitavih DSLR sistema, i to samo za video namenu, drastično je porasla u poslednje vreme, jer su mogućnosti neograničene.

@Zoran Rodić
Upravo tako nekako. Može da se snima iz ruke, samo je potrebna verziranost. Da podsetim, video je, kao i fotografija, postojao i pre AF-a. ;)

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 02:22:03 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #15 poslato: Mart 06, 2011, 02:47:53 posle podne »
Ne bih se složio. U DSLR svetu, 60D je bez premca (5D nema video koji je doteran kao kod APS-C Canona, koji imaju i slow-motion mogućnost), a u mirrorles - Panasonic GH2. Njega nisam probao, ali s obzirom da ga ljubitelji videa najviše vole, rekao bih da ima razloga.

Slagao se ili ne

Na FFu, ful HD sa 38 Megabits/sec jeste nesto o cemu se jos uvek moze samo mastati.

Isto tako Ful HD na APSCu sa AVCHD kompresijom od 17 Megabits/sec gde je Fps 60 treptaja u sekundi je nesto o cemu drugi proizvodjaci samo sanjaju.
Panasonic GH2 je odlican, ali Sony je brzi. Pored brzine Sony ima bolji senzor sa vecim dinamickim opsegom.

Rad sa NEX5 je nablizi radu sa kamerama.
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 03:44:04 posle podne od strane Zarko Silic »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #16 poslato: Mart 06, 2011, 03:45:00 posle podne »
60D ide do 44Mbps, ali jeste tačno da je FF ipak FF, zbog plitkog DOF-a koji daje, ali i da baš toliko plitak DOF nije uvek poželjan.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #17 poslato: Mart 06, 2011, 04:12:56 posle podne »
Mene su zaintigirali ovi reklamni snimci u megamarketima sto se pustaju u HD rezoluciji pa samo poceo da rovarim trazeci nesto slicno a da pri tome ne moran iskesirati za neki Panavision.


Ova 2 koja sam spomenuo su na 99% do rezultata.

Narocito ovaj NEX ubija. Prosto neverovatno da se za sitne pare moze dobiti takav video.

Smo jos da nam daju odgovarajucu brzinu i mogu slobodno da ugase proizvodnju kamkordera.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #18 poslato: Mart 06, 2011, 06:26:06 posle podne »
Sto se tice 1100D, izgleda da ni sa njim nece biti puno srece.

Lancia, a mene bas cinjenica da imam izmenjivi objektiv sa manuelnim fokusom i visok kvalitet slike vuce ka DSLR videu.
Sve video kamerice koje mogu da se kupe za istu cenu koju kosta D3100 (ili550D) su daleko iza sto se tice toga.

Ja se slazem da tobom da bi bilo bolje za video/foto imati  specijalizovane uredjaj, jer znam iz drugih stvari da hibridi zaostaju za kvalitetom. Ali ja sam spreman na taj kompromis, jer:

http://www.petapixel.com/2010/04/09/house-season-finale-filmed-entirely-with-canon-5d-mark-ii/

http://blog.neotoxic.com/magic-lantern-turns-your-canon-dslr-into-independent-film-making-powerhouse/
« Poslednja izmena: Mart 06, 2011, 06:38:47 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #19 poslato: Mart 06, 2011, 07:51:32 posle podne »
Pozdrav,

ne, ne, i ja sam spreman na kompromis, sve ostalo opisano je geneza nekog mog razmisljanja, obzirom da sam ja u DSL svet dosao tek kada sam (bezuspesno) odlucio da konacno napustim video svet. Moje razmisljanje se kretalo od neceg sto je konvergiralo ka izvesnoj ortodoksnosti, da bi se lagano povlacilo do nivoa prihvatanja kompromisa koje nudi DSLR kao sredstvo snimanja iz logicnih, pragmaticnih i objektivno primerenih razloga danasnjem vremenu. Stoga sam i ja itekako spreman na kompromis danas.

Storm, veliki hit je postalo snimanje DSLR-om, tu sumnje nema, ali prodaja DSLR-a, celokupna a ne samo onaj njen porast, apsolutno u nekom video svetu ne zauzima bogznakakav segment. Tako je i sa povecanjem prodaje DSLR-a u svrhe video koriscenja. Ja priznajem, primera radi, da sam prosle godine barem dva, a mozda i tri puta video na domacim oglasnicima prodaju nekog DSLR-a koji je prethodno koriscen samo u svrhe snimanja bez opaljene fotke (ma neka je i samo figurativno to za fotku, nebitno je), i to je fantastican rezultat i ogromno povecanje u odnosu na pretproslu godinu kada nisam video nijedan takav oglas. Istini za volju, primer je previse brutalan da bi se mogao kao analogija primeniti na ono sto si napisao o porastu prodaje DSLR-a u svetu u svrhe videa, ali moze donekle da ilustruje objektivni uticaj na sveukpni video segment svetskog nivoa. U isto vreme se vrtoglavo popela i prodaja kamera sa HD "mocima" i otisla cak dotle da se kod nas moze za celih 150 eura pazariti nova HD kamera koja cak i izgledom podseca na kameru a ne na kinesku tabakeru...

Ipak, te nas statistike udaljuju od fokusa, a on je jos uvek na ideji da se sistemom 2 u 1 dobije solidan DSLR aparat i prihvatljiv video u smislu svoje upotrebljivosti i kvaliteta snimka (upravo taj odnos je kljucan, da se ne ponavljam). Dodavanjem onih skalamerija za AF i za ergonomska poboljsanja, sasvim se sigurno dobija zamena za 35mm kamere u svakom pogledu, ali se cena, bez obzira sto depresira sveukupan izdatak za kvalitet filmske kamere, distancira onda od ove nase price. Kod nas figurise aparat takav kakav je, da bude cenom nesto nize od 800-1000 eura ukupnog izdatka (ovde racunam na objektive za onog ko ih nema), i da kao takav zadovolji DSLR kvalitet snimka, a pritom ima i mnogo sire podrucje rada od ovog koje je definisao Zoki malopre.

Eto sad citam da i Sony upada u igru, pa moram malko da procackam i to, a da pritom pitam Storma - kad ce Sony na testiranje :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #20 poslato: Mart 06, 2011, 08:38:53 posle podne »
Ne, ne, ne... nisam kao reper prodaje uzeo primer sa oglasa. U pitanju su direktni kontakti sa kupcima. ;)

Primera radi, za seriju TNT je uzeto 5 tela 5D MarkII i brdo objektiva. Cela serija se u potpunosti snima tom opremom, a ne samo da izgleda jedna 20 puta bolje nego sa bilo kojom kamerom, nego im je cela video konfiguracija uštedela neku apsolutno nenormalnu cifru. Ne sećam se o kojoj se cifri radi - prošlo je više meseci od te konferencije/prezentacije.

BTW, Sony... pa biće, čim se proda barem jedan primerak godišnje :P

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #21 poslato: Mart 07, 2011, 01:43:51 pre podne »

"Video quality recorded by the Canon EOS 5D Mark II is nothing short of beautiful. Details are sharp, images are smooth, low light recording is amazing, and you can actually achieve shallow focus (depth-of-field) that has never been possible in a video camera at anywhere near this price range."

Naravno, na D3100 i 550D imamo kropovane senzore, pa je i DOF manji. Za nase uslove FF sistem staje previse novca za jednog entuzijastu, ali za zemlje u kojima je standard nekoliko puta veci od naseg to mu dodje sasvim izvodljivo.

Za obicne gradjane nedostatk auto-fokusa jeste negativna okolnost, ali ce se situacija povodom toga sigurno menjati. I Canon i Nikon implementiraju sve bolje sisteme fokusa u svoje poslednje modele, i pre ili kasnije ce na DSLR-ove prepisati taj deo programskog koda koji vec radi u njihovim video kamerama.

Kao sto kazes, profesionalcima je potreban dobar manuelni fokus sa zumiranjem. Sto se toga tice Greg Yaitanes kaze:

-Did you have to change any of your working practices to fit in with differences between the 5D and a typical setup?
GY: Some. Focus was hard with these lenses but more “cine-style” lenses are being made as we speak.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #22 poslato: Mart 07, 2011, 09:40:14 pre podne »
Pozdrav,

ih, pa sa primerom u oglasima sam hteo da naznacim koliko podatak o povecanoj traznji DSLR-a kao snimateljske naprave ne znaci nista u odnosu na sveukupan snimateljski milje. Apsolutno je tacno da DSLR ulazi vrlo samopouzdano na ovu scenu, ali ovde diskutujemo o jos uvek marginalnom procentu ucesca u sveukupnoj statistici. Ne postoji jos uvek formiran segment na polju videa, toliko je jos uvek malo prisutan. Sa druge strane, ukoliko imamo tradicionalnu opremu od par desetina hiljada eura suprotstavljenu alternativnom DSLR sistemu snimanja koji vuce za sobom jedva desetak, a mozda i koju hiljadarku vise, onda je jasno da u utakmici koja se igra u tako skupoj ligi, a pritom cak i ne poznaje problematiku AF-a (na ovom nivou se i ne koristi AF vec izuzetno skupi kamera-operateri koji rucno obavljaju kontrolu fokusa i cak nemaju drugu mogucnost), DSLR ima vec sada svoje jasno definisano mesto. To je OK i verovatno ce se pojaviti veci broj serija, a verovatno i filmova, koji ce biti snimani na ovaj nacin. Naravno, nista nece biti 20 puta bolje od neceg drugog jer to je obicna imaginacija i preterivanje...naravno da se gotovo svi filmski projekti (ukljuciv i serije) "omeksavaju" pre emitovanja u finalnoj montazi jer je to jedno od pravila tog zanata, da sada ne nabrajam razloge, nije nam to tema. Sa druge strane, posredstvom HD televizije, mogli smo zadnjih nekoliko godina da pratimo neke serije i bez tog omeksavanja, pa smo i sami mogli da se uverimo da omeksavanje (softfokus je u pitanju ako neko ne kapira o cemu pisem) uopste nije uzaludna stvar i da ostrina nije u svemu bas dobrodosla stavka. To ce, svakako, staviti pod znak pitanja upotrebljivost DSLR-a u ovom segmentu, sem na slicnom sistemu snimanja pa naknadnog omeksavanja do granice prijatnog gledanja.

Na drugoj strani imamo citavu pregrst daleko brojnijeg video segmenta koji zahteva ostru sliku, a to su reportaze, real-time prenosi, prirodnjacke emisije, obrazovni serijali, utakmice i slicno koje po svom sadrzaju mogu da se snimaju ali i emituju u visokoj rezoluciji, sa obiljem detalja. E ovde vec postoji itekakva logika ubacivanja DSLR-a u pricu, ali samo dok cenom moze da se ponudi kao alternativa. Nazalost, DSLR opremljen za snimanje sada vise nije suprotstavljen onako skupoj opremi, i odnos snaga ovde je drugaciji vec po tom pitanju. I ovde caka lezi u AF-u koji je resiv dodatnom opremom, dodatnom obukom i uopste problemima prelaska sa jednog standarda na drugi, a to je ono na sta video okruzenje danas ne samo da nije spremno, vec mu i ne vidi neku logiku. Dokupiti cage i resiti ergonomiju, to je OK, ali ostaje problem AF-a koji sustinski ne dozvoljava ulazak DSLR-a jos uvek u ovaj, izrazito najveci video segment.

.....
Za obicne gradjane nedostatk auto-fokusa jeste negativna okolnost, ali ce se situacija povodom toga sigurno menjati. I Canon i Nikon implementiraju sve bolje sisteme fokusa u svoje poslednje modele, i pre ili kasnije ce na DSLR-ove prepisati taj deo programskog koda koji vec radi u njihovim video kamerama.

...

Nisam skroz siguran da je rec o samo programskom kodu, ali duboko sam uveren da u smislu tehnoloske resivosti, nije ni daleko od tako uproscene definicije. Da, to je ono sto mene vec duze vreme muci, jer prosto ne mogu da verujem da se i danas moze ponoviti istorija vezana za pricu o tome da su DVD i CD vrsnjaci od kojih je onaj drugi imao radosno detinjstvo a drugoga sa hickokovski drzali godinama zatvorenog na tavanu i pustali ga samo nocu pri punom mesecu da komsije naslute da tu ima jos nekog, i to samo zbog moci filmske industrije (ukoliko je to zaista i bio razlog, a ne samo sroceni pamflet nelogicnog pojasnjenja nelogicnog postupka). Nadam se da i danas iz tako nekog relativno banalnog razloga nismo uskraceni za objektivnu mogucnost koriscenja u potpunosti pristupacnost hibrida koji bi podario i upotrebljiv AF na aparatima koji rade fantasticne fotografije. U tom nekom smislu, nesto sam spreman da stavim neku sitnu opkladu na Sony da bi oni mogli biti ponovo ti koji ce razbijati standarde ;)

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #23 poslato: Mart 07, 2011, 10:37:50 pre podne »
Video mod sa 5D mk2 nije za obicne gradjane.

Za obicne gradjane je kamera od 100 eura.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #24 poslato: Mart 07, 2011, 11:35:39 pre podne »
@lancia88
Vidi, nemam razloga da ne verujem onima koji to VDSLR kvalitet kvalifikovali na taj način. Ne misli se tu samo na sistem kompresije - omekšavanje je jedno, a kada iz kamere izađe materijal koji ne pati od viška piksela veličine kursora, meni je to vrlo opipljiv napredak.

E sad, ja zapravo i nisam mislio na to kada sam rekao "20 puta bolje", nego na plitak DOF koji je (posebno u poređenju sa FF senzorom 5D Mark II) apsolutno nedostižan za kamere sa senzorom veličine dečjeg nokta. :) A gde je dinamički raspon, upotrebljiv ISO raspon, reprodukcija boja i tome slično?

Gledao sam kakav rezultat daju oni 35mm adapteri (mislim - nebuloza) i to je najblaže rečeno - smejurija. Tek površno oponašanje ovog efekta još nekako i može da pruži privid da je to "slično" (iako nije, ni najmanje), ali se raspolaganje najbesnijom gamom objektiva u DSLR svetu, koja uključuje praktično sve što je na tržištu dostupno (jer izostanak AF-a u bilo kom scenariju čini i izbor objektiva znatno širim), ne može se nikako nadomestiti.

A rekao bih i da obični laici takođe mogu da vide sasvim očiglednu prednost - kada sam prvi put na fullHD LCD-u pustio snimak sa 5D Mark II, prosto sam ostao zatečen koliko je to bolje od "nazovi-hd" rešenja u kamerama tipa Sony Z7. HV-30 i slično da i ne pominjem. Jednostavno, mali senzor je inferioran i prednost ogromnog senzora je jednostavno, kako neki vole da kažu, vidljiva iz aviona. Posebno kada je manje svetla. Prosto je poražavajuće da kamera od više hiljada € izgleda tako patetično čim nestane reflektorske rasvete.

Primera radi (1D Mark IV, 1.3x senzor): http://www.youtube.com/watch?v=48Ig59zgQkM (prebaciti obavezno na 720p)

Sa konvencionalnim kamerama, ovo se snima isključivo sa rasvetom koja košta više od kvarta u kome se snima. Sa DSLR-om, taj problem je nepostojeći. ;)

A što se Sony-ja tiče, ubeđen sam da će oni tu proći kao i u svakoj drugoj branši - potpuno će banalizovati ideju videa, jer oni ogromne pare mlate upravo na kamerama i nemaju interesa da tu načine neki pomak. Pravi primer su komični pokušaji SLT-33 i 55 DSLR-ova, koji kao "imaju" AF, a zato nemaju svetla. S druge strane, direktna konkurencija im je Panasonic u m4/3 kategoriji, koji je podržan nemerljivo bolje. Dok svi grabe deo tržišta, Sony po običaju glumi veličinu.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 07, 2011, 11:44:51 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #25 poslato: Mart 07, 2011, 12:38:39 posle podne »
Čovek je kao i uvek najveći kamen spoticanja :)

http://vimeo.com/17056981

550d

Inače, valja jedno vikend pre podne provesti i gledati filmiće na vimeu, i tako shvatiti kako se izvlači maksimum iz dSLR videa.
Ko nema živaca i smisla za ovo, kamerica od 100 ojra i vozi miki. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #26 poslato: Mart 07, 2011, 02:26:23 posle podne »
Od samog testiranja takvog jednog video moda, mnogo veci je problem kako takav test uciniti dostupnim siroj javnosti.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #27 poslato: Mart 07, 2011, 03:08:23 posle podne »
Pozdrav,

eh ljudi, hajde da ako je moguce, ne preterujemo sa tim pricama o kamerama od 100 eura i obicnom svetu, nemam nesto ni vremena ni volje za gubljenje, pa ako mozemo nesto malko ozbiljnije ovde ili da se rzilazimo po drugim temama...ja ovde niti sam spomenuo neke obicne ljude, niti ista od svega navedenog ima dodirnih tacaka sa ljudima koji kupuju kamere od 100 eura. Jedino sto bi naizgled moglo da se dovede u vezu, jeste moje pominjanje toga da se danas nova kamera (Practica) moze u punoj HD rezoluciji naci i kod nas u prodavnicama za 150 eura, ali to je navedeno kao primer da se moze resiti i HD i AF za relativno mali novac, pa ako je to nadgradiva prica nad DSLR kvalitet HD videa, onda je stvar OK. Ukoliko je neko povrsno procitao sta sam napisao, ne treba ni da ovde svima trosi vreme nekom svojom povrsnom konstatacijom.

Storm, ja koliko vidim stalno se vrtimo oko jednog, veoma tankog video segmenta i sva upotrebljivost koju ima trenutno DSLR upravo u ovom segmentu i dolazi do izrazaja. Ovo sto si linkovao je svakako odlicno i mene upravo zato i zanima koliko je moguce danas izvuci iz DSLR-a, ali ovo je vec vidjeno na kamerama uglavnom. Svakako ne na Z5/Z7, ali je vec vidjeno. Stoji da te kamere u nabavci kostaju izmedju 3 i 6 hiljadarki i da za tu cenu mozes sebi da iskompletiras DSLR opremu koja ce pruziti superiorniji snimak, ali....

Da vidimo gde se pozicionirao ovaj video segment - on je pozicioniran upravo u onom umetnickom, kontrolisanom klasteru, recimo filmskom. Kontrolisani uslovi, glumci, ekipa snimatelja i slicno. Da, to je taj segment svakako, ali u ovom segmentu se po pravilu ne pojavljuju Z5/Z7 proizvodi. Naravno, ima uvek izuzetaka, pa nas najplodniji i najslavniji reziser je sa dve 102-jke snimio film umesto filmskim kamerama i pokazao da filmska kamera ne mora biti neophodna. Naravno, opet zato sto je sam birao sta ce snimiti....

Jedno multifunkcionalno video sredstvo mora biti sirokopojasno, odnosno, mora da ima mogucnosti da se izbori sa vise stvari odjednom, a ne samo sa "umjetnicarenjem" kao sto kaze Zoki. Naravno, pod uslovom da hoce da bude univerzalno video sredstvo. Specijalizacije su nesto drugo, i to je mesto gde je svrstava DSLR.

Ipak, sta onda danas ostaje na temu univerzalnoga, to je moje pitanje od samog pocetka?
Da li ovaj 3100 donosi video sa funkcionalnim resenjem AF problema ili ga ne donosi?
Ukoliko ga ne donosi, onda je DSLR jos uvek ogranicen za upotrebu na video polju i valja cekati jos. Opet, ukoliko je ovde AF funkcionalan, a kvalitet snimka inferioran u odnosu na Mk2 kvalitet (pitanje DOF-a, H-ISO-a itd.), ja licno nemam nista protiv jer to je onda odlicna alternativa trenutnoj ponudi univerzalnih kamera. Za tako nesto se isplati dokupiti cage i resiti pitanje ergonomije, cak je prihvatljivo i ogranicenje u duzini snimka.

Nema smisla dalje raspravljati sta je bolje jer ocito da sa razlicitih pozicija diskutujemo o necemu, kao kad ja kazem da je super FF i nije mi jasno zasto fotoreporteri koriste jednocifrene APS-C aparate prosto ne shvatajuci da on za njihov posao mora da reaguje sa zadovoljavajucim kvalitetom, a da mu skoro nikad nije prioritet da taj kvalitet mora biti vrhunski. Koliko vidim, ovde imamo bas takvu vrstu diskusije, pa da ne zaglibljujemo onda dalje...

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #28 poslato: Mart 07, 2011, 04:13:55 posle podne »
Well, diskusije i služe da razmenimo mišljenja. Ne kapiram oko čega se saplićemo?

Ja jednostavno ne mogu da pojmim kako možemo da kao HD posmatramo isključivo rezoluciju? To što neka "HD kamera" može da radi u rezoluciji 1920x1080 ne čini je HD kamerom (high-definition u pravom smislu). Prosto, poređenju sa bilo kakvom consumer HD kamerom nema mesta. Nema mesta poređenju ni sa pro klasom kamera sa onim smešnim senzorima.

Opet, ako je onaj film gore (Nocturne, by Vincent Laforet) moguće izvesti sa kamerom od 6-7k evra, voleo bih da znam kojom? Jedina kamera koja može DSLR-ovima stati na crtu, što se senzora tiče, zove se Sony NEX VG-10 (test). I dalje nisam video kameru koja ne košta barem kao RED sistem, a da može da se poredi sa DSLR-ovima.

Rad sam da čujem ako postoje takve, a pričajući sa ljudima koji rade (vrlo) ozbiljnu video produkciju, saznao sam da je VDSLR koncept za njih pravo otkrovenje, jer su cifre koje mogu doneti slično, najmanje petocifrene. Isto tako, nebrojeno puta mi je rečeno da dobar 35mm adapter (dakle, da budemo načisto - stvar koja OPONAŠA veliki senzor) košta više nego DUPLO u odnosu na 5D Mark II. A taman da košta i desetostruko, kvalitet takvog snimka će biti jednostavno krš u odnosu na Mrak2, jer veliki FF senzor ima sve što mali senzori nemaju (opet: DR, kolorit, high-ISO). Mislim - gde je ovde dilema?

Ja lično nisam ni pominjao DSLR priču kao nešto za "average Joe-a", već kao sistem čije mušice neće zasmetati, odnosno potpuno su irelevantne u ozbiljnoj produkciji, koja fakat - ne poznaje pojam AF-a.

Za obično kućno/porodično/turističko snimanje, bolje je uzeti neku od prosečnih consumer-HD kamera, kojih ima u ponudi više nego ikad. Ali treba imati na umu da njihova HD rezolucija nije ništa slično onome što daje DSLR.

Nije mi jasno samo - otkud priča o fotoreporterima ovde, a posebno u smislu korišćenja APS-C-a? Od svih fotoreportera koje sam upoznao i/ili video u životu, apsolutno dominantan je 1D, a za njim D3(s). Ni jedan od njih nije APS-C, te nema potrebe širiti priču u tom pravcu. Kada se priča o ozbiljnom videu, nema mesta kompromisima zbog kojih bi se fotoreporter teoretski odlučio za APS-C i time nadomestio nedostatak milimetara. Najzad, fotoreporteri rabe (u proseku) najskuplju opremu, jer je ne plaćaju iz svog džepa.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 07, 2011, 04:23:44 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #29 poslato: Mart 07, 2011, 04:31:27 posle podne »
Ova prica o fotoreporterima je prepuna raznih kontradiktornosti.
Pravo, nedefinisano je sta se pod pojmom fotoreporter podrazumeva,

drugo, zbog cega velika vecina njih koristi najskuplju opremu ako je jasno da bi i najjeftinija oprema udovljila 95% zahteva jedne takve reporterske fotografije,

trece, koja je to fotoreporterska disciplina u kojoj se zahteva stokerski kvalitet,

cetvrto, sportskoj fotografiji, dokazano bezbroj puta i teoretski i prakticno, bolje lezi APSC od FFa, a opet mnogi, da ne kazem vecina, kao sto Storm rece, koristi FF.

itd.

Ima toliko nelogicnosti u svim tim pricama da ih je nemoguce sve nabrojati.

 

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #30 poslato: Mart 07, 2011, 04:44:49 posle podne »
Pozdrav,

Storm, da, hajde da se ne hvatamo sitnica, skracivao sam pricu, ali se pitanje fotoreportera odnosi na 1D bez S na kraju...;)
Konkretno, danas je i 7D itekako u igri, ja sam sa nekoliko fotoreportera uzivo doziveo pricu o prelasku sa 5D/Mk2 na 7d zbog brzine rafala, "dobacivanja" u daljinu itd...nebitno, samo hocu da napomenem da dokle god se budemo igrali toga da opisujemo proizvod samo sa JEDNE tacke gledista, necemo ga pribliziti SVIMA, a nekako sam doziveo da je uzrok testiranja bas to.

Zamolio sam vec da se manemo diskusije o kucno-sobno-porodicno snimanje jer to je domen one Practice od 150 eura i ne uklapa nam se u diskusiju ovde. Sad, ukoliko ponestaje argumentacije pa kobajagi slucajno sa ovim rodjendansko-porodicnim trpanjem uz segment najviseg videa treba da preskocimo  onaj daleko najsiri segment profesionalnog videa koji nema veze ni sa jednim ni sa drugim, onda opet gubimo vreme i vozimo u one nase prethodne corsokake...da se onda radje zaustavimo?

Evo, ja jos jednom da pokusam da vratim pricu u izvorni smer:

DSLR kakav je, recimo, 550D nema dovoljno dobro resen AF i zbog toga ne moze da pruzi multifunkcionalnost video uredjaja, odnosno, ima velika ogranicenja u upotrebnom smislu. Njega bih kupio u dva slucaja:

1. ukoliko bih snimao samo ono sto ja hocu i nad cime mogu da imam totalnu kontrolu (filmovi, reklame, donekle video spotovi, stock-video i slicno)

2. ukoliko bih imao uz njega mogucnost da imam i relativno kvalitetom pribliznu HD kameru da mi pokrije ostatak nenabrojanog segmenta

Isti aparat ne bih kupio u bilo kom drugom slucaju jer nisam u situaciji da dam toliko novaca za ovaj relativno ogranicen segment videa jer takav sistem snimanja ne mogu koristiti za vecinu reportaza nad kojima nemam punu kontrolu, za vecinu sportskih desavanja, niti za jedno snimanje sa/iz vozila u pokretu, za snimanje vecine sadrzaja sa dinamicnim kadrovima i scenama i slicno.

Sve ovo zato sto je:

1. Kvalitet snimka iznad zahtevanog (HD video sa 3-cipne kamere) i egzistira u prostoru koji retko mogu da iskoristim

2. AF nije adekvatno resen


Moze li prostije?

Da li je D3100 mozda uklopiv u ovo sa svojim AF resenjima?

Ne bih sada o tome da si potpuno pogresno interpretirao moje pisanije o kamerama iz reda 6-7K eura, jer sam naveo da one NE DAJU kvalitet snimka adekvatan onome na linkovanom filmicu, ali da taj kvalitet vec jeste vidjen sa drugom, daleko skupljom video opremom, i tu, ali izgleda samo tu, DSLR predstavlja onu tvrdu alternativu, obzirom da se u tom segmentu i ne koristi AF recimo...a H-ISO je itekako pogodan. Dakle, to je napisano kod mene i ne nalazim logicnu vezu izmedju toga i ovoga sto si napisao o poredjenju sa kamerama, ali nebitno, ostanimo na onom mom pitanju. Konacno, ako dobijem odgovor, javno cu napisati da je DSLR video najbolja stvar na svetu i vise necu pominjati tu temu ovde... ;D Salim se, naravno, ali da razvedrimo malko, eto...

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #31 poslato: Mart 07, 2011, 06:45:43 posle podne »
Meni je samo zanimljivo da znam da li su u upravama ovih brandova imali predstave kakav ce haos da naprave kada ubace HD video u DSLR-ove :)

Jesmo se u diskusiji malo rastrkali po svim segmentima trzista, ali je dosta nezgodna tema.
Fora je ocigledno u tome da DSLR sto se tice osetljivosti, DR-a, kvaliteta slike, DOF-a prevazilazi deset puta skuplje kamere.
Sa te tacke gledista trebalo bi da bude pozeljan za svaku kategoriju snimatelja.

Sto se tice sirokih narodnih masa, trebaju im jednostavne kontrole i upotrebljiv AF.
Kada se na jednu stranu vage stavi full HD video kamera + dobar compact/prosumer a na drugu Nikon D3100 kit, te se uporedi sta se dobija sa Nikonom, a sta gubi, racunica po meni ide u njegovu korist. Morao bih stvarno malo da istestiram AF na D3100 da bih mogao bas da ga licno preporucim nekome za kucnu upotrebu, ali mi deluje da je vrlo blizu potrebne granice. A ako ne on, bice to reseno vec za godinu-dve.

Hobisti/entuzijasti traze manuelnu kontrolu nad parametrima.
Ni D3100 ni 1100D ocigledno ne zele da zadovolje ovu kategoriju.

Profesionalci traze sve. Njih, sto kazete, ima svakakvih - od onih snimatelja na Pink Citi-ju sto idu po nocnim klubovima i prate neku Jelenu Zezelj i Bokija 13 preko ekipe Jovana Memedovica do Lee Wang-a.
Ja se slabo razumem u njihovu oblast, pa mogu samo da pretpostavim da svi oni imaju najrazlicitije potrebe, i da se u zavisnosti od tih potreba i medju njima mogu pronaci odredjeni slojevi kojima ce DSLR video biti interesantan, sto zbog visoke osteljivosti senzora, sto zbog velike razlike u ceni.

Ne znam samo da li o njima treba uopste raspravljati, jer se pretpostavlja da bar oni znaju sta im treba i kakva su ogranicenja odredjene opreme?

p.s. Covece, treba mi brzi internet, ovaj HD materijal je bas neprijatan za vezu :)

Evo, pomerajte slajder, da vidite kako radi kontrastni autofokus :)
http://graphics.stanford.edu/courses/cs178/applets/autofocusCD.html


« Poslednja izmena: Mart 07, 2011, 07:09:38 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #32 poslato: Mart 07, 2011, 09:34:01 posle podne »
^U praksi, taj AF-F, nezavisno da li govorimo od D3100 ili D7000 je obični krš. Čini medveđu uslugu, jer vrši nepotrebne korekcije, čak i kada je meta u fokusu. Jednostavno, CDAF je u dosta slučajeva (da ne kažem - non stop) "nesiguran" da li meta u fokusu ili nije, a još ako se situacija na sceni i menja (čak i vrlo sporo), skakutanje napred/nazad poprima vrlo iritantne dimenzije. Da ne pominjemo što se u najmanje 50% situacija potpuno pogubi u vremenu i prostoru i napravi pravi šou sa potpuno mutnim prikazom.

Jednostavno, to je neupotrebljivo, čak i za najbanalnije namene. Krajnji rezultat uvek deluje neartikulisano... neozbiljno. A da li će ovaj biti rešen narednih godina? Verovatno da, ali korišćenjem CDAF-a, jer je to nemoguće - jednostavno - CDAF tehnologija svoj način rada i bazira na tom skakutanju napred/nazad i tome nema leka. Fuji je već napravio aparat koji može da koristi fazni fokus u LV modu, bez podizanja ogledala (AF senzor implementiran u okviru glavnog senzora) - ne sećam se tačno koji aparat je u pitanju, ali cenim da je to najlogičniji put razvoja. Od CDAF-a, kao što rekoh, nema ništa, a ni ona Sony-jeva fora, implementirana u SLT-55/33 aparate nije posebno inteligentna, jer desetkuje (i tako kritičnu) količinu svetlosti.

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #33 poslato: Mart 07, 2011, 09:51:58 posle podne »
Pozdrav,

....
Profesionalci traze sve. Njih, sto kazete, ima svakakvih - od onih snimatelja na Pink Citi-ju sto idu po nocnim klubovima i prate neku Jelenu Zezelj i Bokija 13 preko ekipe Jovana Memedovica do Lee Wang-a.
Ja se slabo razumem u njihovu oblast, pa mogu samo da pretpostavim da svi oni imaju najrazlicitije potrebe, i da se u zavisnosti od tih potreba i medju njima mogu pronaci odredjeni slojevi kojima ce DSLR video biti interesantan, sto zbog visoke osteljivosti senzora, sto zbog velike razlike u ceni.

....



najzad...pomerismo se malo od sirokih narodnih masa i kamera od 100 eura. Ovo je izrazito najsiri video segment u profesionalnoj praksi. O tome pisem.

Apropo 3100-tke, Storm mi je telefonski objasnio da ipak nije taj AF ono sto bi trebalo da bude pa ostaje da ili rizikujem sa 550D ili cekam nesto drugo. Zahvaljujem se na diskusiji svima, ne moze uvek da bude ono sto zelimo :(

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #34 poslato: Mart 07, 2011, 11:00:48 posle podne »
Sa EOS 550D sigurno ne rizikujes, jer kada je video u pitanju taj fotoaparat definitivno trenutno najvise daje za najmanje para. Pretpostavljam da ce se u narednom periodu na naslednicima aktuelnih modela implementirati neki pouzdan AF sistem tokom snimanja videa, jer jos samo to fali pa da se ozbiljnije uzdrma postojece trziste kamera (mislim na one ozbiljnije).
Pozdrav.

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #35 poslato: Mart 07, 2011, 11:09:40 posle podne »
Pozdrav,

jeste, tako sam i ja zakljucio, samo sam se nesto ponadao u ovaj 3100, ali...:(

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #36 poslato: Mart 08, 2011, 01:41:05 pre podne »
Hm, za moje potrebe bi recimo 550D bio OK, ali sam se bio ponadao da cu moci da prodjem sa jeftinijim modelom. Dosta bi mi bio i 1000D sa video modom, samo da se odmaknem od ovih kamkordera :)

Cini mi se da tebi, kao coveku sa iskustvom u ovoj oblasti, koji nema sta da vezba sa nekim prelaznim resenjima, jos uvek ni jedan DSLR ne zadovoljava potrebe. Pitanje je samo koliko ces morati da cekas da bi se pojavio model koji odgovara tvojim potrebama.

Proci ce sigurno dosta vremena dok nam u DSLR nam ubace 'global shutter' CMOS senzore, ili neki sofisticiraniji sistem autofokusa, a i to ce verovatno biti na kasicicu i nece biti bas jeftino.

Lepo si ti konstatovao, da postoje uslovi za koje DSLR moze da bude odlicno resenje:
" ukoliko bih snimao samo ono sto ja hocu i nad cime mogu da imam totalnu kontrolu (filmovi, reklame, donekle video spotovi, stock-video i slicno)"

... i oni drugi za koje je kupovina DSLR-a umesto video kamere promasaj. Sad, sve zavisi od afiniteta snimatelja :)
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #37 poslato: Mart 08, 2011, 09:32:31 pre podne »
Mislim da gubimo nit, iako smo već u debelom off-topicu spram teme u kojoj pišemo ;)

DSLR nema AF (to možemo da konstatujemo, čak i ako znamo da postoje neki pokušaji). Pro kamera sa malim senzorom ga ima. Pa gde je onda problem?

Sportska dešavanja, reportaže i tome slično, pojam plitkog DOF-a čine neprikladnim. Apsolutno je nemoguće snimiti sportski događaj (npr. fudbal ili tenis) DSLR-om i to ne zbog nedostatka AF-a, nego zbog preplitkog polja dubinske oštrine. Nisu džabe kamere sa malim senzorom dominantne u nekim sferama. Zato ja i ne kapiram insistiranje na AF-u, jer se te neke stvari potiru - ako imaš plitak DOF, radi se o kontrolisanom snimanju i za AF-om nema potrebe. Ako ti treba AF, onda on (sve i da je savršen) neće pomoći na npr. 550D, jer je DOF preplitak i snimak će ličiti na neuspešan pokušaj umjetničarenja, pre nego na sportsku reportažu. Te dve stvari su jednostavno - nespojive.

BTW, ja ni jednog trenutka nisam pisao o "narodnim masama i kamerama od 100 evra" - zato i insistiram da AF nije potreban, jer - kakav god bio - uvek će imati slabiju kontrolu (posebno brzine fokusiranja, jer skokovito i brzo fokusiranje, karakteristično za fotografiju, skroz je neprikladno/prebrzo za video snimanja).

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #38 poslato: Mart 08, 2011, 09:55:11 pre podne »
Ma sport može i  da prodje.

Nisi na terenu, među igračima već malo dalje, gde se već gubi taj problem sa AF.
Već sam se sit nasnimao svoje ćerkice u parkiću.
Namestim na 1280 x 720 (720P, 16:9) @ 60 fps , udaljim se 10-ak metara i snimam jurnjavu po parku, sa sve ljuljanjem i spuštanjem niz tobogan.
Problem je na bliskim udaljenostima i brzim promenama, napred nazad.

Ali kao što već rekoh, nedostaje nam tema koja bi se bavila dSLR video mogućnostima.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #39 poslato: Mart 08, 2011, 10:02:53 pre podne »
Postoje jos 2 vazna momenta vezana za DSLR i AF

1. Cak i da se napravi hiperbrzi AF sistem na DSLRu on nikada ne moze funkcionisati kao na kamkorder objektivima zato sto  takvo funkcionisanje ogranicava sama konstrukcija za takvu namenu neprikladnih "foto" objektiva i

2. Proizvodjci opreme znaju za ovu "falinku" pa namerno ne zele ponuditi "hiper" AF jer se time ne bi dobilo nista.


Osim toga, ako bi se takav AF i pojavio, doveo bi se u pitanje vek trajanja AF sistema u samim objektivima ovog tipa, samim tim i problem oko grancijskog roka.

Mozda postoji i onaj treci momenat, ekonomske prirode, vezan za gasenje jednog dobrog dela proizvodnje koji se odnosi na produkciju kamkordera.

« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 10:06:53 pre podne od strane Zarko Silic »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #40 poslato: Mart 08, 2011, 10:17:07 pre podne »
Ja sam camere od 100 ojra pomenuo kao figurativni primer, jer već oni nemaju problem sa AF
BTW, onomad nisam imao problem ni sa AF na 720IS, jer je dof bio dovoljn dubok da ne pravi problem
Neće ga praviti ni dSLR, ali zaboga, zašto bi neko snimao sport sa širom odvrnutom blendom???
Dakle, mora kompromis ili jasno razgraničeno šta se hoće

A što se tiče boljitka AF sistema na dSLR-u ,ne znam kako se rešava problem zvuka objektiva
50mm f 1,8 bi se čuo ZZZZ ZZZZ ZZZZZ
a 35mm f2 bi se čuo BZZZZ BZZZZZ BZZZZZZZ

Zaboravih da napomenem da je snimak sa dSLR-a daleko bolji od bilo koje kamere sa kojom sa do sada snimao.
Da ne pričam o bojama.
Sve u svemu, meni ovo jako dobro radi posao.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #41 poslato: Mart 08, 2011, 11:06:14 pre podne »
Pozdrav,

....
BTW, ja ni jednog trenutka nisam pisao o "narodnim masama i kamerama od 100 evra" - zato i insistiram da AF nije potreban, jer - kakav god bio - uvek će imati slabiju kontrolu (posebno brzine fokusiranja, jer skokovito i brzo fokusiranje, karakteristično za fotografiju, skroz je neprikladno/prebrzo za video snimanja).

....

ma nisi konkretno Ti pisao, nego sve vreme odlazimo od onog podrucja u kome definisemo poziciju kamere sa 3 cipa i HD rezolucijom snimka kakva se danas pazari za 2-6K eura recimo. To su kamere koje snimaju vecinu video sadrzaja iz profesionalnog opusa. POvremeno zacinjavanje te price sirokim narodnim masama ili 100ojrovskom pricom marginalizuje taj segment do nivoa banalnosti i ispade da ja u tekstu zelim jeftinu zamenu za kamkorder koja ima sve sto i kamkoreder samo joj je snimak 20 puta bolji, a da ja to pritom i ne moram da priznam. Zato stalno insistiram na razgranicavanju te dve oblasti snimanja, porodicno-rekreativnu (narodne mase) od profesionalne reportazne i slicne. U obe je AF kljucna stavka, samo me ova prva ne interesuje uopste jer za nju DSLR sa jedne strane nudi previse a sa druge apsolutno nedovoljno. U onoj drugoj kompromis bi mogao da se nadje i treningom i dobra uvezbanost verovatno moze poprilicno da kompenzuje nedostatak funkcionalnog AF-a. Ja licno nisam spreman na takav kompromis dokle god postoji mogucnost da to odradi tehnologija, odnosno do trenutka da to tehnologija nece uopste odraditi ili barem ne u neko dogledno vreme. Meni je bas ovaj 3100, mereci tim vremenom jer bih uskoro ipak morao imati HD snimanje na raspolaganju, zvucao kao jedna od poslednjih sansi, a sad....izgleda da je to bila labava nada.

Juce sam gledao ovde momka kako snima sa 550D prilicno vesto, i to iz ruke. Uzeo je objektiv od mene, najverovatnije bas zbog snimanja a ne slikanja. Ko zna, mozda cu ipak morati da se odlucim na mukotrpan trening :)

Cronin, tesko je samnom ponekad, zaista, ali uglavnom znam sta hocu, a sa svojim zivotnim iskustvom garantujem da je to jedna od najdeficitarnijih ljudskih osobina danas ;)

Zoki, pricali smo, Tebi radi posao, problem je samo u tome ako trebas video skalameriju a ne znas kakav ce posao za nju da se pojavi. Za sve ostalo je OK. Konacno, videcemo, mozda ce resenje biti i u kupovini neceg treceg, Storm mi dade juce ideju, skupu doduse, ali mozda ce biti jeftinije platiti finalno resenje skuplje u startu nego ga skupo platiti tako sto kupim prvo pogresno ili nekompletno resenje.

http://pcfoto.biz/sony-vg10

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #42 poslato: Mart 08, 2011, 11:23:55 pre podne »
Problem je ako upotrebu raslojimo na samo dve kategorije. Osim te dve kategorije koje si nabrojao, fali Ti još jedna - a to je upravo segment u kome dominiraju igrani filmovi, serije, visokobudžetne reklame i, kao najnoviji član - stock video. E, upravo u tom segmentu, u kome su i do sada jedino 35mm kamere bile sve i svja, DSLR predstavlja revoluciju, jer se za mnogo manje para dobija visok kvalitet, a AF je upravo u tom istom segmentu - nepotreban. Da ne pominjemo količinu besnih objektiva koji su na raspolaganju, a koji ne koštaju kao nov auto, u proseku.

Ako se neko ne nalazi u ^ovoj kategoriji, bojim se da DSLR zasad nije dovršena priča, osim kada postoji momenat znatiženje i volje da se pomalo umjetničari i napravi (bez dileme) vrlo upečatljiv rezultat u nekoj kućnoj režiji. Ono - kada se VDSLR već poseduje, kao što je Zoranov slučaj.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 11:26:14 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže milas

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 557
  • Pol: Muškarac
    • mmilanovic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #43 poslato: Mart 08, 2011, 11:38:45 pre podne »
A što se tiče boljitka AF sistema na dSLR-u ,ne znam kako se rešava problem zvuka objektiva
50mm f 1,8 bi se čuo ZZZZ ZZZZ ZZZZZ
a 35mm f2 bi se čuo BZZZZ BZZZZZ BZZZZZZZ

Resava se Ring-type USM-om ;).

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #44 poslato: Mart 08, 2011, 11:58:00 pre podne »
Pozdrav,

Storm, da, to je ocito onaj konacni zakljucak. Ja sam odmah eliminisao tu kategoriju videa jer mi je tu situacija bila jasna, i tu je superiornost uopste ideje da se takav rezultat dobije za tako malo para, tako ocigledna da nema potrebe da se o tome diskutuje. Kome treba za tako nesto, to je ta prica i poprilicno je resena. Ja sve ozbiljnije gledam u onaj Sony...

Van mreže Lord Ivanhoe

  • Član
  • **
  • Poruke: 185
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #45 poslato: Mart 08, 2011, 12:09:39 posle podne »
Citat
fali Ti još jedna - a to je upravo segment u kome dominiraju igrani filmovi, serije, visokobudžetne reklame i, kao najnoviji član - stock video. E, upravo u tom segmentu, u kome su i do sada jedino 35mm kamere bile sve i svja, DSLR predstavlja revoluciju, jer se za mnogo manje para dobija visok kvalitet, a AF je upravo u tom istom segmentu - nepotreban. Da ne pominjemo količinu besnih objektiva koji su na raspolaganju, a koji ne koštaju kao nov auto, u proseku.

ja bih samo da potvrdim ovo. doduse "nepotreban" bih preinacio u "nije neophodan". sve ostalo stoji. i da, mrzi me da kucam velika slova na pocetku recenica.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #46 poslato: Mart 08, 2011, 07:33:51 posle podne »
D3100 je izgleda upao na deo trzista koji se bas ne poklapa sa svacijim potrebama.


Verovatno svako treba prvo da pogleda sledeci snimak, da bi bio svestan nacina na koji se aparat ne treba koristiti da bi njegov odlican kvalitet videa dosao do izrazaja. Ovde se vide svi negativni elementi DSLR videa:
http://www.youtube.com/watch?v=sqZJqSeYKsc

« Poslednja izmena: Mart 08, 2011, 08:05:43 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #47 poslato: Mart 08, 2011, 11:54:10 posle podne »
^Na otprilike 2:00 se može videti kako se gubi AF-F. Refokusira bez obzira da li za time ima ili nema potrebe. I to u potpuno statičnim uslovima.

Pozdrav

Van mreže Zarko Silic

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #48 poslato: Mart 09, 2011, 12:13:43 pre podne »
U staticnim uslovima (na primar kamera na stativu) i krstene kamere rade "refokus".

Zbog toga je potrebno u takvim okolnostima iskljuciti AF.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #49 poslato: Mart 09, 2011, 12:36:13 pre podne »
Pa rade, ali kod njih otklon od 1 mm ne proizvodi blur kao kod DSLR-a sa velikim senzorom. To je ogromna razlika. Zato i kažem da CDAF nikad neće moći da napreduje na DSLR-ovima, jer koncept njegovog rada je nakaradan.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #50 poslato: Mart 09, 2011, 02:14:34 pre podne »
E, samo da primetim, da ne ocrnimo bespotrebno aparat :)
Na 1:54 kaze da koristi focus ring - izgleda da ga je pipnuo i shvatio da tokom snimanja moze direktno da uleti u MF.

Nego da ne nabrajamo sad sve negativnosti, za neki rad na terenu / iz ruke  nije bas kreativna kupovina.

P.S.  Funny moment - kada na 3:00 kaze: "WTF. There's so many of 'em everywhere" :)

Evo ga inace 'subject tracking' na D7000:
http://www.youtube.com/watch?v=f96PlMTnCLA
« Poslednja izmena: Mart 09, 2011, 02:40:41 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #51 poslato: Mart 09, 2011, 09:05:20 pre podne »
Na kritiku AF-F-a nikako ne bi trebalo gledati kao na pljuvanje aparata (za sve one koji ovo čitaju)!
Jer, D3100 već ima MF, kojim raspolažu i drugi VDSLR aparati. Jedino treba imati na umu da AF-F nije zreo za upotrebu, te da izbor ne treba bazirati na njemu.

U stvari, bilo bi dobro da se tema (ako je moguće) nekako splituje, pa da imamo temu o D3100 i temu o videu na DSLR-ovima, jer - i tako gomila pomenutog nema nikakve direktne veze sa D3100. ;)

Pozdrav

Van mreže lancia88

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 500
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #52 poslato: Mart 09, 2011, 09:08:44 pre podne »
Pozdrav,

bravo, tema bi trebala kao zasebna da stoji sa adekvatnim naslovom jer moze da bude korisna bez obzira na ovaj zakljucak o trenutnoj uznapredovalosti DSLR-a kao univerzalnijem video resenju. Ja sam krivac za pogresan smer, izvinjavam se.

Van mreže Ivanhoa

  • Junior
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #53 poslato: Maj 31, 2012, 12:00:49 posle podne »
Dobar vam dan svima, nov sam na forumu, nov u DSLR vodama. Skoro mi je stigo preko "bare" povoljno D3100 kit varijanta sa objektivom 18-55 mm VR, još upoznajem njegove funkcije i mogućnosti. Pročitah i dosta literature u međuvremenu (onako skroz laički Digitalna fotografija 1,2 i 3 Skota Kelbija me je oduševila).
Pitao bih nešto konkretno, nadam se da ne postavljam pitanje na pogrešnom mestu.
Da li koristite sledeće funkcije/podešavanja na aparatu-stalno, povremeni ili nikad i da li imaju uticaj samo na zapis u JPEG formatu ili i na RAW ?
Active D-lighting
Noise reduction
Sharpening
Auto distortion control
i na kraju koji mod AF i režim daju najbolje rezultate u većini situacija ?
« Poslednja izmena: Maj 31, 2012, 12:14:01 posle podne od strane Ivanhoa »

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #54 poslato: Novembar 25, 2012, 03:19:45 posle podne »
ja resio...samo zatupljujem mozak citanjem i skupljanjem podataka koji je bolji,itd,itd,imao sam d3000 pre 2 godine ali sam ga prodao,bolovao sam za dslr-om ovo vreme,navika je navika,razmisljao sam za promenu 1100d,ali...uzimam samo telo,preporucite mi neki jaci objektiv

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #55 poslato: Novembar 25, 2012, 03:21:06 posle podne »
e...da...i to crveni...fensi,a?protiv uroka

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #56 poslato: Novembar 25, 2012, 08:53:37 posle podne »
Jaci u kom smislu? Zoom, masivnost, po ceni ili nesto cetvrto?
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže railgrafija

  • Junior
  • *
  • Poruke: 8
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #57 poslato: Novembar 25, 2012, 09:36:01 posle podne »
Mislim da ce 18-105 vr biti ok,imao sam 18-55,sad za promenu...
ili neki zoom mi preporuci,sad bas nisam toliko obrazovan sto se objektiva tice,ono osnovno,sirokougaoni mi nije potreban,kao ni makro,tako da...jos to da resim ...

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon D3100, Test
« Odgovor #58 poslato: Novembar 25, 2012, 10:09:07 posle podne »
18-105 je sasvim pristojan objektiv. Nagledao sam se dosta kvalitetno zabelezenog materijala sa tim staklom. Oni koji ga imaju, sasvim su zadovoljni, i ne razmisljaju o drugim staklima. Eventualno 35mm f/1.8 ... cisto kao dodatak za neke drugacije situacije.
''Ne moze da svane pre zore''