Autor Tema: Canon R6 Mark II  (Pročitano 3366 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Canon R6 Mark II
« poslato: Mart 06, 2023, 04:30:37 posle podne »
Ovaj me video (link postavljam nadajući se da ne kršim neka pravila i prava) podsjetio na ona vremena kad su se ovdje pisali testovi aparata i vodile rasprave mirolless vs. dslr.

Ko zna, možda se opet vrate na forum ta dešavanja samo u novom ruhu.

https://www.youtube.com/watch?v=hDeUkcaqyR4

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #1 poslato: Mart 06, 2023, 09:47:11 posle podne »
R6 vec stigao do MK2 .. lepo lepo .. sporije do duse nego sam ocekivao
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #2 poslato: Mart 16, 2023, 11:49:57 pre podne »
Ovaj forum je prvenstveno bio mesto gde se raspravljalo o takvim stvarima. Interesantno je, ali i vrlo zapaljivo kad se krene u brend/tehnologije rasprave. Iz nekog razloga, ljudi to shvataju licno, a uticaj na sam kvalitet fotografija je nikakav, nikog brend ili tehnologija nije ucinila boljim fotografom.
Posto sam vlasnik Canon R6 (mark 1) modela, kao "gearhead" sam uvek zainteresovan sta je novo i bolje u odnosu na ranije i mogu da potvrdim da je Canon napravio ogromne korake napred sto se tice nekih kljucnih bolnih tacaka za pojedince. (recimo DR). Razlike izmedju konkurenata vise ne postoje sto se tice kvaliteta izlaznog fajla.
Uvek sam bio DLSR fan, ali sad kad sam presao na MILC, ne bih se nikad vratio. Jedna od osnovnih prednosti je subject tracking i phase detection AF preko celog senzora, 12/20FPS brzina okidanja. Jednom recju, fenomenalna kamera u svakom pogledu. Jedna ogromna stvar koji je veliki minus je nedostatak third party stakala za RF mount. Trenutno koristim samo EF objektive i adapter radi savrseno, bez greske.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #3 poslato: Mart 16, 2023, 09:23:19 posle podne »
cek kakav ti je onda benefit nemanja ogledala ako koristis em velike EF objektive em adapter ?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #4 poslato: Mart 16, 2023, 09:40:47 posle podne »
Mnogo veca brzina i mnogo bolji AF, ogledalo ili ne. Imao sam 5ds, a trebala mi je brza kamera sa boljim AF-om, da hvatam decu u pokretu. Razlika je nebo i zemlja. Ima tu jos nekih pogodnosti, ali nijedna nije vezana za ogledalo. Svejedno mi je.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #5 poslato: Mart 16, 2023, 10:38:50 posle podne »
... Jedna ogromna stvar koji je veliki minus je nedostatak third party stakala za RF mount. Trenutno koristim samo EF objektive i adapter radi savrseno, bez greske.

E pa vidiš, u celoj toj akciji ti se potkrala samo jedna mala greščica.... Da si iskoristio situaciju i prešao na Sony ne bi bilo ni ove zadnje zamerke..;D
Al ajd sad... mora čoveka nešto u životu i da zeza... ^-^
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #6 poslato: Mart 17, 2023, 12:01:22 pre podne »
Kostalo bi to mnogo, a malo bi dobio. Imam odlicnu kolekciju objektiva i taj adapter mi ne smeta ni malo :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #7 poslato: Mart 17, 2023, 04:16:56 posle podne »
ja sam gledao 5ds, cak sam imao neku ultra besnu ponudu od gazde foruma za 5ds ali se ispostavilo da je za moje potrebe bas los izbor pa sam upgradeovo mk3 na mk4 ... ali iskreno, sve je to .!. kada su deca u pitanju mobilajzer, 4k ili 8k video na kraju meni najbolje resenje, kada sam prestao da ih jurim fotoaparatom dosao sam do toga da imam stotinu super slika (za pamcenje, ne za izlozbu) umesto 10 isfrustriranih pokusaja :D ... a imam i keca sportskog i opet mi je bio spor za ove moje djavole :D :D

@argon, ja sam bio bliiiiiiiiiiiiiiiiiizu da predjem na sony, ali je cena prevelika, stakla, svetlo, adapteri, trigeri cuda muda .. gov1234ri sve bre svi prave odvojeno ... ako dobro vidim i unutar firmi su krenuli da menjaju stvari koje nemaju potrebe da se menjaju (citah neki dan da je neko opet promenio futer za blic)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #8 poslato: Mart 17, 2023, 06:07:43 posle podne »
Ok je telefon, ali nije to to :)

Eye AF je toliko dobar da mi je bilo tesko da poverujem da moze tako dobro da radi. Cak se i traljavi 85 1.2 podmladio. Toliko je plitak DOF na njemu da nikad nisam mogao da razlucim da li je u pitanju pogresna kalibracija ili prosto ne moze da pogodi tih par milimetara kako treba. Zatim pokrivenost senzora AF tackama i mogucnost da kadriras kako hoces u delicu sekunde ne razmisljajuci gde ti je fokusna tacka, preko celog kadra. Iskljucuje se greska kalibracije, a onda jos dodas pri tome da si sa 3-5 frejmova otisao na 10-20 i da je bar tri puta precizniji, dobijes potpuno drugi svet i mogucnosti za pokretne mete.
Za sve drugo, 5ds je bila fantasticna kamera i ne bih je menjao da nije bilo ovih razloga navedenih gore. Ah da, dobio sam i focus braketing koju koristim za makro koju nisam imao ranije i koja je dobrodosao upgrejd :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #9 poslato: Mart 17, 2023, 10:22:40 posle podne »
ceo problem sa skupoćom pada u vodu kada se pogleda cena RF objektiva koja je, ajmo reći pa - nikad brutalnija. :)
Tu sad već ti third party objektivi (čija cena koliko toliko još drži dodir sa realnošću) postaju isuviše važna stavka,a pogotovu što su optički nikad bolji.
A objektivi su uvek veći trošak u formiranju sistema nego sam fotoaparat, to ipak ne treba zaboraviti.

E sad razumem ja da ko je dugo ulagao u EF objektive ne može preko noći da ih se odrekne.
Ali evo koja je moja teorija, a živi bili pa videli...

Po meni trebalo je sve što je EF prodati odmah po izlasku RF objektiva, jer će im nadalje cena samo padati...Rasti neće pa sigurno.
Sve ono što neko nije prodao u tom momentu prodavaće u budućnosti, samo po znatno nižoj ceni.
A cela priča će se završiti tako što će stara cicija Canon izdati jednog dana šturo saopštenje o ˝tehničkim razlozima˝ zbog kojeg EF objektivi više neće zadovoljavati tehničke uslove za dalju upotrebu na nekom od najnovijih modela, pa će eto ˝teška srca˝ posavetovati svoje verne korisnike da što pre udju u čari RF objektiva, ako već nisu.

A kako Windows natera svoje korisnike da predje sa  verz.7 na verz.10...?... Pa veoma lako.
Ukine im teh. podršku i učini ga preko noći zastarelim.... I šta će ljudi, od tog dana svi krenu da kupuju verz.10.
« Poslednja izmena: Mart 17, 2023, 10:29:14 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #10 poslato: Mart 18, 2023, 12:37:36 pre podne »
ceo problem sa skupoćom pada u vodu kada se pogleda cena RF objektiva koja je, ajmo reći pa - nikad brutalnija. :)
Tu sad već ti third party objektivi (čija cena koliko toliko još drži dodir sa realnošću) postaju isuviše važna stavka,a pogotovu što su optički nikad bolji.
A objektivi su uvek veći trošak u formiranju sistema nego sam fotoaparat, to ipak ne treba zaboraviti.
A zasto bih insistirao na RF mount-u u ovom trenutku? Taj santimetar i po mi zaista ni malo ne smeta, kolika je debljina tog adaptera. Mislim da je veca muka nakaciti neki ART na ono malo Sonijevo telo. Tek to ne lici ninasta :) Ovako, prodao 5ds za 900, kupio novi R6 za 1950 i 100e adapter i gotovo. Nasrafif i pucas. Svaka druga kombinacija bi me izasla drasticno skuplje, ako bih zeleo kvalitet koji vec imam.
Po meni trebalo je sve što je EF prodati odmah po izlasku RF objektiva, jer će im nadalje cena samo padati...Rasti neće pa sigurno.
Sve ono što neko nije prodao u tom momentu prodavaće u budućnosti, samo po znatno nižoj ceni.
A cela priča će se završiti tako što će stara cicija Canon izdati jednog dana šturo saopštenje o ˝tehničkim razlozima˝ zbog kojeg EF objektivi više neće zadovoljavati tehničke uslove za dalju upotrebu na nekom od najnovijih modela, pa će eto ˝teška srca˝ posavetovati svoje verne korisnike da što pre udju u čari RF objektiva, ako već nisu.

A kako Windows natera svoje korisnike da predje sa  verz.7 na verz.10...?... Pa veoma lako.
Ukine im teh. podršku i učini ga preko noći zastarelim.... I šta će ljudi, od tog dana svi krenu da kupuju verz.10.
Ma analogija nema nikakve veze i kad bi to uradili, mislim da ne bi tako dobro prosli. Cene objektiva bi trebalo odavno da pocnu da padaju da je ikakve trzisne logike, sve vise kvalitetnih third party stakala, a native objektivi sve ludji i skuplji :)

Prelazak sa win7 na win10 je besplatan :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #11 poslato: Mart 18, 2023, 08:04:17 pre podne »
1. Nisam ovaj put potegao pitanje dimenzija (pa ne znam otkud one u priči), nego pitanje očuvanja vrednosti, ako je to nekom uopšte bitno.
Slažem se da bi inicijalno trošak u početku bio veći. Samo će kasnije on biti još veći, jer će cena EF objktiva sigurno padati...

2. Dal je besplatan prelaz sa windowsa 7 na 10,  i da li je besplatan prelaz sa 10 na verz.11 možda i nisam ispratio najbolje, ali da ne pomisli neko iz svega da će mu i prelaz sa EF na RF biti besplatan, jer bogme neće...^-^


Mislim stvorena formula je takva da sta god čovek uradi za njega kao korisnika to neće biti povoljno.

Ako bude zaglavio odmah u RF objektive trebaće mu kamara para.
A ako bude i suviše čekao da rasproda EF objektive, (koje je takodje platio kamarom para), njegovo kaliranje će rasti proporcionalno dužini čekanja, a zatim će opet morati da kupuje RF objektive.
Na duže staze meni ovo zvuči kao još gora opcija.
A da bi se Canon obezbedio da ne čeka beskonačno dugo na ovu drugu opciju , pobrinuće se on sam na neki način sličan kao u opisu mog prethodnog posta.
Prosto liberalni kapitalizam nema mnogo milosti sa te strane.

Ali dobro...opet kažem...Čiji su novci njegov je i problem. ;)
« Poslednja izmena: Mart 18, 2023, 08:26:28 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #12 poslato: Mart 18, 2023, 09:39:31 pre podne »
Sa svim ovim gore navedenim mogu da se usaglasim :) Sve se nadam da ce u jednom trenutku Canon dozvoliti third party objektive za RF, jer svi drugi to vec rade. Evo upravo su izbacili novi firmware koji daje podrsku za neke adaptirane third party EF.
Iskreno, nisam primetio neki pad jos uvek. Stoje cene kao sto sam ih ja platio. Cene RF alternative su toliko sulude, da samo onaj ko ne mari za pare i da ga neko muze ce da ih plati. Gledao sam ja Sony i cenu objektiva, razmisljao o a7r (koji god mark) i iako im je cena tela pristupacna, G serija objektiva koja je neki pandan L seriji Canona je takodje bezobrazno skupa. Nema idealnog resenja :)
« Poslednja izmena: Mart 18, 2023, 09:46:26 pre podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #13 poslato: Mart 19, 2023, 01:41:24 posle podne »
Po meni trebalo je sve što je EF prodati odmah po izlasku RF objektiva, jer će im nadalje cena samo padati...Rasti neće pa sigurno.

pa, ko je kupovao polovne - mozda
kome oni zaradjuju pare - svakako
ali za nas kojima je to cist hobi a koji smo kupili nove, ne pada mi na pamet da vrhunski objektiv koji sam platio skoro 2keur prodajem za neke "stotine" zato sto je izaslo nesto drugo... prosto, cak i da imam i da se prosipa ne mogu sebi tako nesto da dozvolim...

Sve ono što neko nije prodao u tom momentu prodavaće u budućnosti, samo po znatno nižoj ceni.

pa pitanje, ja ne vidim razlog da ikad prodam ovaj mk3 i ovaj mk4 i objektive koji idu sa njima ... za hobi potrebe ja ne vidim sta bi to trebalo da se pojavi da ovi aparati i stakla postanu nekorisni

posle 32 godine sa cannon-om i (d)slr aparatima sam zakljucio da u stvari meni
 - 24-70
 - 70-200
 - 35+50+100+135

zavrsavaju sve moje potrebe i vise od toga .. sto se mene tice ja mislim da sam sa kupovinom zavrsio ... mozda ako izadje neki laksi a jaci tripod od nekog space materijala - to bude zanimljivo, neka bolja tripod glava ... ali sto se mene tice ja sam zaokruzio dalje me interesuje onako informativno samo sta ljudi vide i sta im je super i zasto .. al meni def. ne treba bolje od ovoga ... ja fotkam za dokumentaciju za sebe .. eventualno ako uspem da nabavim neki adapter da mogu dslr da zabodem na mikroskop, mada vec ovi mikroskopski senzori rade toliko dobro da nema ni to potrebe
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #14 poslato: Mart 19, 2023, 02:27:32 posle podne »

.....ja ne vidim razlog da ikad prodam ovaj mk3 i ovaj mk4 i objektive koji idu sa njima ... za hobi potrebe ja ne vidim sta bi to trebalo da se pojavi da ovi aparati i stakla postanu nekorisni

....zavrsavaju sve moje potrebe i vise od toga .. sto se mene tice ja mislim da sam sa kupovinom zavrsio ...

Pretpostavljam Arhi da si nešto slično pomislio i kada si kupio svoj prvi 50D...;)

Ama ljudi ne vredi ta priča...Kad-tad čovek sebe ubedi u suprotno čim malo prodje vremena. ;D

« Poslednja izmena: Mart 19, 2023, 02:29:16 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #15 poslato: Mart 19, 2023, 08:14:22 posle podne »
Pretpostavljam Arhi da si nešto slično pomislio i kada si kupio svoj prvi 50D...;)

NE :D
kada sam kupio rebel-g 1996 rekao sam da mi je to poslednji SLR i da def. mora kupim sledece DSLR

12 godina kasnije 2008 sam kupio 50D kao "najnoviji crop" u tom trenutku jer nisam imao para za jednocifren full frame ali sam i tada znao da zelim full frame i uvek sam planirao da uzmem full frame ali nisam hteo odma da ulazem tolike pare, ali sve objektive koje sam kupovao sam gledao da budu full frame. Kada sam uzeo 5dmk3 nisam bio zadovoljan sa njim (realno uzasno lose ISO performanse po meni, svakako mnogo bolje od 50D ali realno mnogo losije od nikon pandama u tom trenutku) ali sam to mogao da priustim (ok, dobio sam aparat sa 3k okidanja za kikiriki novce) i hteo sam nesto bolje sve vreme dok sam imao taj 5d3 i non stop sam razmisljao sta cu, da li da predjem na nikon ili ne, onda se pojavio sony, pa sam bio u fazonu da predjem na sony onda kada sam skupio pare i bio u fazonu - prelazim na sony stavio sam sve na papir i skontao da moram SVE da menjam, da mi 10 baterija, 20 objektiva, 6 bliceva... sve nece radi na novom sistemu i da je bas bas skupo i da mi se ne isplati i onda se pojavio mk4, uzeo na dan, probao, pojavili se i oni ds/rs pa mi kolege ovde sa foruma objasnile da to nikako nije za mene, igrao se sa mk4 i zakljucio da mi radi posao, ISO je ok, u kombinaciji sa fotolabom perfektan, voleo bi da je malo laksi jer me bole zglobovi do jaja ali jbg nije, ali nije ni konkurencija znacajno laksa .. tako da .. ja ne vidim, za moje potrebe, sto bi ga menjao... da mi neko pokloni R6mk2, uzo bi ga, sto ne bi :D, ali da dam pare za njega, realno ne vidim poentu... video me ne interesuje niti me ikad interesovao dalje od onoga sto jeftini telefon moze, sve ostalo mi mk4 radi posao .. voleo bi da ga ML podrzi full kao sto podrzava mk3 (zato mk3 nikad nisam prodao iako je ovaj nov, mislim da ima manje od 10k fotki napravljenih, onaj stari mk3 sam prodao)

Ama ljudi ne vredi ta priča...Kad-tad čovek sebe ubedi u suprotno čim malo prodje vremena. ;D
nisi svestan koliki su mi mesecni troskovi zadnje 3 godine, mogao sam da dam 10keur na foto opremu ne bi ni primetio :( .. nije mi palo na pamet da kupim novo telo ... eventualno jos 70-200 mozda f2.8 da kupim mada iskreno ne kapiram koji ce mi jer mi na 200mm i F4 plitak dof, ne znam sta bi radio sa F2.8, nemam ja ni oko ni ruku za to, al eto mozda ga uzmem cisto "da se dojim da imam" ... pre bi mozda uzeo neki bolji krop od ovog M2 sto imam (bas je bljak) da mogu ovaj 8mm samayang da trosim kako treba ili mozda da kupim neki pandam tom 8mm fisheye za 5d4 i onda prodam i samayanga i m2 nego mi samayang bas lepo crta a kostao je kikiriki pa mi zao da ga se resim :D
« Poslednja izmena: Mart 19, 2023, 08:19:13 posle podne od strane arhi »
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #16 poslato: Mart 19, 2023, 11:03:15 posle podne »
A recimo najveci razlog po meni za kupovinu nekog novog ozbiljnijeg MILC-a danas, lezi u puno boljem AF.
A u kom smislu boljem. Pa u smislu da gotovo ne radis nista a da to uvek ispadne dobro.
Daleko da kod 5D4 autofokus ne radi kako treba, ali nije to ta priča.
Kod mene recimo na SONY-u zakucas AF nekom na oko i AF to oko prati neprestano.
Ako to ˝oko˝ izadje iz kadra pa se ponovo vrati, AF ga sam opet nadje i zaključa...
I sve to naravno funkcioniše od ćoška do ćoška kadra, jer je tih AF tačaka sada već toliko da ih je besmisleno i brojati.
Nije to više onaj uobičajeni lov nečeg u pokretu,  pa ti to uspe ili ne uspe iz ovoliko ili onoliko puta.
Ovo je baš laganica... Meni malo bude i dosadno iskreno, jer nema tu više ni neke neizvesnosti.

Eto to bi recimo moglo tebi da znači (ili čak izmeni trenutno mišljenje), s obzirom da fotkaš decu u pokretu...

 


« Poslednja izmena: Mart 19, 2023, 11:20:07 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #17 poslato: Mart 20, 2023, 05:16:57 pre podne »
ma decu sada fotkam mobilnim :D ispostavilo se mnogo lakse i uvek mi je pri ruci a ovaj gejfon13promax ima lidar i fokusira u mrklom mraku snima raw fotke etc etc, odradi stacking da izvuce vise svetla ... odlican video ... ja zadovoljan za decu ... a kad slikam radi slikanja onda mi vise jurenje nije problem :D ... a probao sam R (nisam Rmk2) i nista realno nije znacajno drugacije meni radio od mk4 :( .. a i sony sam probao .. u odnosu na mk3 da, u odnosu na mk4 .. njah, nisam primetio razliku .. ok oba su izbacila novi model od kada sam probao i sony i canon al.. teeeeeeeeesko da cu da se odlucim ponovo za novo telo .. mozda cak kupim jos neki matori bedza polovnjak posto su mi super za pravljenje timelaps videa kod 3d stampaca, mnogo bolje fotke nego sa kamere, jeftini manuelni objektivi, trenutno koristim neki 450d ili 350d vise ni ne znam :D i neki 1ds ili dx mk2 (losiji od ta dva) ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #18 poslato: Mart 20, 2023, 09:29:27 pre podne »
Ako sam dobro razumio tekst, Canon ce uskoro dozvoliti third-party objektive za svoju R liniju aparata.

https://www.digitalcameraworld.com/news/canon-will-approve-third-party-rf-lenses-on-a-case-by-case-basis

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon R6 Mark II
« Odgovor #19 poslato: Mart 20, 2023, 03:52:35 posle podne »
a probao sam R (nisam Rmk2) i nista realno nije znacajno drugacije meni radio od mk4 :(
Probao sam i ja obican R i razlika je nebo i zemlja sto se tice subject trakinga u odnosu na r5/r6. Sto kaze Argon, pritisnes dugme i ne razmisljas. Ja imam na jednom dugmetu eye tracking a na drugom klasicni AF sa tackom. Ne postoji scenario u kom cu da posegnem za tackom ako fotkam ljude ili zivotinje, toliko je dobar... Na R je mnogo frljao i zna to mnogo da frustrira, da ne pricam o pogadjanju trepavice umesto oka prilikom manjeg DOF-a. Ne moze mobilni da bude u ovoj prici uopste kao neka alternativa :)
« Poslednja izmena: Mart 20, 2023, 03:53:37 posle podne od strane smarko »