Autor Tema: adapter za canon na Sony NEX  (Pročitano 4072 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
adapter za canon na Sony NEX
« poslato: Decembar 08, 2021, 05:14:31 posle podne »
uzeo bi neki minijaturni sistem za stati u ˝kufer i džep˝, i to za nevelike novce....
Izbor je pao na Sony Nex-7 ili neki aparat iz Samsung NX serije.

Naravno tu se odmah javi problem sa objektivima, posebno ultraširokim (a posebno onim za nevelike novce :) )
Tu je naravno Canon tata sa njegovim 10-18mm i to za 150e polovnim....a dimenzijama skroz odgovarajućim.
Zato je moje pitanje, zna li neko kako radi ova NEX serija sa adapterom za Canon objektiv..? Da li je to neko probao...?


Sad ce neko pitati što ne uzmes i Canon aparat pa arči njihove objetive.... E pa....prosto ne bih, osim ako baš ne moram...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #1 poslato: Decembar 08, 2021, 06:00:24 posle podne »
Каквим адаптером... механичким или са smart адаптером са електонским везама, претпостављам да те такви занимају?

Ако је механички адаптер не треба узимати безимене произвођаче, а "K&F concept" адаптери су одлично направљени са ниском ценом и има их на КП огласима и ја их користим са м42 или Nikon бајонетом на Fuji X, као и бустер адаптер "ZY lens turbo II" и нисам приметио губитак у квлитету слике (не могу се користити на свим објективима - ограничење је дужина тубе која излази ван базе објектива при фокусирању)...

Смарт адаптери са или без оптике нисам користио, а спремам се ... цене су сличне или дуло веће од тог објектива који намераваш да купиш и има их код нас у продаји... Fringer, Metabones, Viltrox, Laowa... Треба прво проверити шта који подржава од електронике по испробати у радњи...овде ти нисам од помоћи!

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #2 poslato: Decembar 08, 2021, 09:27:47 posle podne »
hvala..
A uzeo bih ja neku bolju varijantu, sreća pa je to jednokratni trošak.
Najviše mi je bitno da nemam nikakvih problema u radu tj. da bude isto kao kada je u pitanju original.
U svim ostalim slučajevima, ako se to pretvori u neko zlopaćenje u smislu gubitka IQ , odaziva ili preciznosti fokusa i sl....onda je najbolje ne imati sa tim nikakava posla.
Sa druge strane kažem, nije mi frka da kupim koji god.
Da budem precizan, mene zanima samo ovaj UWA 10-18, neka 24 i 85....sve drugo gubi smisao ako su bitne dimenzije, kao što meni jesu bitne.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #3 poslato: Decembar 10, 2021, 02:10:16 pre podne »
Каквим адаптером... механичким или са smart адаптером са електонским везама, претпостављам да те такви занимају?

Mislim da prost, mehanički adapter ovde, na žalost, neće raditi posao, jer je objektiv eletronski - potreban je elektronski (''smart'') adapter, inače stabilizacija neće raditi, a ni blenda i vrlo verovatno ni fokus neće moći da se menjaju.
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #4 poslato: Decembar 10, 2021, 02:52:04 pre podne »
A uzeo bih ja neku bolju varijantu, sreća pa je to jednokratni trošak.
Najviše mi je bitno da nemam nikakvih problema u radu tj. da bude isto kao kada je u pitanju original.
U svim ostalim slučajevima, ako se to pretvori u neko zlopaćenje u smislu gubitka IQ , odaziva ili preciznosti fokusa i sl....onda je najbolje ne imati sa tim nikakava posla.

Bojim se da ti je ovaj zahtev malo teže ispunjiv, pre svega za odziv i preciznost fokusa - nije nemoguće, ali se takvi adapteri uglavnom svode na reverzni inženjering protokola oba proizvođača (u ovom slučaju Canon i Sony), i iako to može da radi dosta lepo (čak i neočekivano, da ne kažem isto ili retko i bolje nego na originalu), ipak se, za početak, možda ne treba nadati previše, a iskustvo se može i razlikovati od objektiva do objektiva (ili od tela do tela).

Da budem precizan, mene zanima samo ovaj UWA 10-18, neka 24 i 85....sve drugo gubi smisao ako su bitne dimenzije, kao što meni jesu bitne.

Za Canon na Sony konkretno ne znam, mada možda je to i najpopularnija kombinacija (Sony je na početku, mislim, dosta kuburio sa objektivima, pa je adaptacija Canon-a bila jedno od rešenja, a i danas se dosta praktikuje), valjda će se neko upućeniji već javiti.

Ja povremeno koristim Canon objektive na Fuji telu - imam Fringer-a (koji je, mislim, i najbolji, i radi zaista odlično), a i Viltrox (koji je prilično svojeglav, ali ima optiku - ''speed booster'', iliti ''focal reducer'', pa shodno tome i on posluži).

U tvom slučaju, možda ''Metabones'', recimo "Canon EF Lens to Sony E Mount T Smart Adapter (Mark V)"[1], $399. Ako je suditi po opisu, testiran je i sa NEX-7 telom, i sa Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM objektivom - mada ima stavka gde piše da EF-S objektivi mogu da imaju jače vinjetiranje po ćoškovima (jer su pravljeni za Canon 1.6x krop senzor, a Sony APS-C je 1.5x), tako da možda vredi prvo probati, ako je moguće, pogotovo na 10mm.

E sad, verovatno postoje i jeftinije varijante (Viltrox, Commlite, Fotodiox...), ali nisam siguran da postoje bolje (a možda ni blizu dobre), jer je ''Metabones'' jedan od prvih koji je ponudio Canon na Sony smart adapter, i i dalje je jedan od najozbiljnijih igrača na tom polju. Naravno, oni sa iskustvom iz prve ruke mogu slobodno da me dopune/isprave :)

p.s. Obzirom da si napomenuo da su ti dimenzije bitne, obrati pažnju na dužinu/težinu koje na objektiv dodaje sam adapter...
--
[1]: https://www.metabones.com/products/details/MB-EF-E-BT5
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #5 poslato: Decembar 10, 2021, 10:04:25 posle podne »
Zahvalan sam na iskustvu koje delite sa mnom, ali u vezi sa ovim neke stvari su u medjuvremenu kod mene malo evoluirale .

Prvo, trenutno najozbiljnijji kandidat za kupovinu je a6500 , koji je jedan od najmladjih naslednika popularnog nex-7, naravno sa dosta vise mogućnosti.
A drugo, kao UWA resenje nametnuo mi se bar po testovima fenomenalni, Rokinon 12mm F2.0, koji ladno oduvava svaki UWA zoom na 12mm.
On naravno nema AF, ali kod UWA objektiva to i nije nesto preterano bitno... za razliku od nekih drugih...
Srecom ima ga i za Sony system.
Ostali prajmovi se mogu resiti sa Sigmom za Sony , pre svega na 30 i 56mm (oba na 1,4), a koji su i sa dimenzijama,optikom i cenom fenomenalni..

Više od ovog mislim da mi na cropu i ne treba...U protivnom omasio bi poentu i što se tiče dimenzija a bogme i troškova...  ;)


Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže BugA

  • Član
  • **
  • Poruke: 238
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #6 poslato: Decembar 15, 2021, 05:26:23 posle podne »
Opa, dosta si ti porazmislio u dva dana ;D

Šalu na stranu, slažem sa sa tvojim izborom, a i najbitnije je da si ti sam zadovoljan.

Znam da je Rokinon (tj. Samyang) 12mm f/2 u varijanti za Fuji dosta popularan i hvaljen od strane ljudi koji se bave astro-fotografijom, pa bi to trebalo da ima svojevrsnu težinu.

Za pomenute Sigme sam (uz onu od 16mm) takođe čuo dosta pohvala, i neki Fuji fotografi ih željno iščekuju u svom sistemu (upravo pretpostavljajući najbolji odnos cene i kvaliteta... ako se ikad pojave, to jest).
Canon PowerShot G7 X, S120
Manfrotto MKC3-H01

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #7 poslato: Decembar 15, 2021, 09:00:46 posle podne »
pored svega obradovalo me sto ovaj samyang 12 f2 ima i svoju verziju sa autofokusom...nesto je malo i optički unapredjen koliko vidim, mada ima i onih koji kažu da je u njemu ista optika kao i na manuelnoj verz...ali sve u svemu dovoljno je to dobro kako god da okreneš..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #8 poslato: Januar 04, 2022, 09:52:54 posle podne »
samo da javim da se sve ovo nekako završi sa kupovinom a6400...  ;)
Neverovatno, izgleda kao kompakt...oduševljen sam dimenzijama. Ladno stane u dzep...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #9 poslato: Januar 12, 2022, 12:58:57 pre podne »
Znači ostade ti bez ogledala, a pre neku godinu nisi mogao bez njega ;)
Neka... stvari se menjaju.
Ima kolega takav aparat, malo sam probao, snimao... radi to super, mada iako primetno bolje od starijih modela, još uvek mi boje i/ili WB ponekad smeta.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: adapter za canon na Sony NEX
« Odgovor #10 poslato: Januar 12, 2022, 01:22:53 pre podne »
ogledalo mi jedino i fali...ovo drugo je dobro...  ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8