Autor Tema: DSLR do 300eur za foto/video  (Pročitano 25028 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
DSLR do 300eur za foto/video
« poslato: Novembar 07, 2019, 12:14:14 posle podne »
Поздрав свима и велико хвала на досадашњим темама, као и учествовању у овој, обзиром да сам доста тема листао ових дана и све ми се помешало :)

Да будем конкретан - почетник сам и потребан ми је апарат за снимање и фотографија и видео записа, рецимо у неком односу 70/30. Испред објектива би била природа или улица, оно што ми се у тренутку учини интересантно за овековечити на неком путовању или излету. Такође, фотографисао би и неке ситнице које правим од дрвета, попут неких кутијица, сталака, подметача...Или настајање уметничког дела сликањем. Биће потребно да се виде детаљи. Намена фотографија је првенствено за приватну колекцију, што сада радим телефоном или Canon Powershotom 150, али сав тај рад (нарочито уметнички) заслужује бољи квалитет записа, заслужује да се виде детаљи. Наравно да фотографије имају предност, али би ипак волео и да имам квалитетан видео, колико је то могуће. Притреба неретко. Обзиром да немам намеру да зарађум преко снимака и да се и дете интересује за фотографију (па нек се учи на јефтином), одредио сам буџет око 250 евра, са максимумом до 300. Са 300 се уклапам у најосновнији нови ДСЛР, али рачунам да је боље уложити у бољи половњак.
Читајући форум и гледајући огласе, некако сам дошао до Nikona D5300, који се таман уклапа у макс износ. Кажу да му је аутофокус мана код видеа, одгледао сам те снимке и чини ми се да то не би био неки проблем, а да се и искључити :)
Питам вас за препоруку - тај или неки други? Тело+кит објектив за 300, па онда учење и надоградња, или можда слабије тело за 200 а објектив за 100?
Знам да видео ту прави пометњу, али...
У сваком случају, квалитет који даје кит објектив би ми био довољан за почетак и учење.
Хвала свима унапред :)

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2019, 10:31:38 posle podne »
Dobro došao.
Sve si sam već rekao. 
Ja bih ti za te novce preporučio Canon EOS 650D ili 700D (koji su skoro isti). Ako dobaciš do 750D ili 70D još bolje.
Od modela 650D pa naviše imaš video AF vrlo upotrebljiv. Takođe je sa tim modelom došao i ekran osetljiv na dodir.
Canon ti preporučujem zbog fokusa u video modu. Nikon tu ni danas nije na nivou u toj klasi aparata.
Nema potrebe da živiš sa kompromisom ili još gore bez video AF.
Takođe Canon ima seriju STM objektiva koji se ne čuju dok fokusiraju, a cena im je skoro ista kao i obični.
Za tako male novce možeš uzeti EF-S 18-55 IS STM (samo ako moraš - zbog malog raspona i blende) ili EF 50mm f1,8 STM koji svaka kuća treba da ima.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #2 poslato: Novembar 08, 2019, 08:20:18 pre podne »
Хвала на добродошлици и конкретним саветима  :)
Ово за фокусирање без звука ми никад не би пало на памет да погледам, а може да буде незгодна ситница.
Да ли екран на додир може да се користи да се усмери фокус (да упоредим грубо, као код мобилних)?
Колико је видео бољи код ових које ми препоручујеш у односу на 600D? Његов видео ми се нешто није допао.
Сада мало да погледам огласе, да видим до чега од препорученог могу да се добацим.

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #3 poslato: Novembar 08, 2019, 02:02:17 posle podne »
После мало гледања огласа, видим да ми је 70D неодступан због буџета. За 750 би морао да се натегнем још 50-80, има пар варинајти од новог за 360 (што ми из неког разлога делује мало сумњиво), половног са 3к окидања за истих 360 (али од провереног продавца из НС) или половног са 9к окидања и грипом са 2 батерије, за 380 (вероватно би могло да се преговара). Сви са кит објективом.
Е сад, добио сам и савет да се фокусирам на налажење 700 са мањим бројем окидања (претпоставка је да може да се нађе за макс 250) и да се он упари са објективом 24mm STM, који би за почетак могао генерално да покрије све моје потребе-фото+видео. Разлика у односу на препручени 50mm STM, који би слабије покривао видео.
Кажу да 750 и није неки посебан напредак у односу на 700, можда има малу предност код слабијег осветљења и тих 24mp.

Ето, преносим шта сам чуо, још нисам формирао мишљење. Боље да чујем коментар од оних који се разумеју и имају искуство, јер разумем да 750 има новији сензор, што ми се лаички чини као јако битно.

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #4 poslato: Novembar 08, 2019, 02:20:46 posle podne »
И додао бих једно питање, пошто су мене питали зашто DSLR а не MILC, нарочито јер је видео у игри и нисам претходно везан за DSLR.
SONY Alpha 5100 TOUCHSCREEN 16-50mm je 390евра, нов, са годину гаранције (оглас из Бг). Да ли је то - то, за почетнике? Могу ли објективи да се купују по сличним ценама као за DSLR? Хоће ли квалитет фотографија да буде једнак Canon-у 700D или 750D?

Много питам и много се унапред захваљујем на помоћи :)

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #5 poslato: Novembar 08, 2019, 11:12:18 posle podne »
Ja cu samo da ti ukratko prenesem utiske Canon 750D posto sam vlasnik istog. A isto sam pocetnik u fotografiji. Sa njegovim kit objektivom meni daje dobre fotke. Najvaznije je se izvjestiti praviti dobre fotke a to mozes samo trudom i radom. Sto cesce da fotografises.
Neko ko nas dvojica, koji se ne razumijemo mnogo u fotografiju, tesko mozemo primjetiti te neke finese i detalje izmedju pojedinih modela.

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #6 poslato: Novembar 09, 2019, 07:33:49 posle podne »
Слажем се, не би требало превише компликовати, нарочито што је ово тек почетак. Али ко пита - тај не скита :)
Гледао сам мало синоћ о овим Sony MILC Alpha апаратима из А серије, А6000 ме одушевио квалитетом снимака, нарочито му је видео одличан, а онда кренем малко и да читам, а оно пун интернет писанија о грејању и прегревању... Све неке гимнастике :D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #7 poslato: Novembar 11, 2019, 10:47:50 posle podne »
Što se tiče pojma "kvalitet videa", malo pojasni šta je tebi tu primarno.
Da li se to odnosi na rezoluciju, nivo šuma, kolorit, ekspoziciju...?
Što se tiče oštrine videa, pomenuti Canon aparati ti neće dati maksimalnu Full HD rezoluciju u praksi i tome se ne priča dovoljno.
Takođe se nekim stvarima pridaje više negativnosti nego što je zasluženo.
Ja sam imao i dosta koristio i testirao foto i video modove na 500D, 600D, 700D, 70D i sada 80D.
Svaki od tih aparata ima svoje dobre strane i neke nedostatke, ali takođe svaki noviji je radio bolje, naročito video.
600D je imao malo više kolornog i grubog šuma u mračnim uslovima od 700D. Takođe nepostojanje video fokusa je skoro uvek rezultovalo malom greškom u fokusu pa je video izgledao mutnniji. Tako da njega preskoči za video.
700D ima nešto bolji senzor, malo više dinamike, malo oštriju sliku i bolju ekspoziciju.
Uz prilično upotrebljiv video AF, sasvim lep video može da se napravi. Naravno, većina snimaka koji se prikazuju u testovima su snimani u Standard picture style, koji ne izvlači maksimum iz aparata najviše u pogledu rezolucije.
Nisam siguran koliko bi dobio sa 750D jer mu AF nije mnogo bolji od 700D. Tek je 70D, koji je prvi Canon sa dual pixel AF, zadao domaći ostalima, a i dalje je konkurentan na tom polju.

650D i svi ostali sa ekranom osetljivim na dodir imaju touch focus kao na mobilnim telefonima, a to si mogao i videti na Youtube ;)

Da li je neki aparat za početnike ili ne, teško je reći. Meni lično je Canon najlakši za snalaženje.
Sony ima dosta opcija za ozbiljan rad, ali za početnike je svakako to prekomplikovano ako zađeš u manuelne modove.
S' druge strane auto mod ti neće uvek odraditi ono što želiš i moja iskustva su da ćeš imati više promašaja kod Sony aparata naročito kod balansa bele.

Što se tiče objektiva, mislim da je Canon dosta u prednosti kod nas s' obzirom na izbor, rasprostranjenost i cenu.

Kvalitet fotografije kod svih tih aparata, Canon, Sony, Nikon..., je sličan za normalno slikanje. postoje razlike ako kreneš u egzibicije teranja aparata do maksimalnih granica. 

Da dodam da sam 700D imao 3,5 godine, a to je najduže od svih drugih (nije bez razloga). Za sada posle godinu i po sa 80D još uvek ne nameravam da ga menjam. Iako je 70D bio odličan aparat, 80D nešto drugo u mnogim detaljima koji na kraju ispadnu prilično bitni. Ti detalji se primete tek upotrebom.
« Poslednja izmena: Novembar 11, 2019, 10:52:55 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #8 poslato: Novembar 12, 2019, 12:06:52 pre podne »
Ako je aparat statičan a i ono što snimaš ne vrluda mnogo napred nazad snimak može biti zaista vrhunski. Svako snimanje iz ruke nosi potencijalno mnogo problema.
Preporuka za tvoj slučaj je vrlo jednostavna... početniku će biti potrebno bar šest meseci redovnog snimanja, isprobavanja, testiranja, vežbanja i ostalih igrarija da ovlada osnovim tehnikama snimanja. Nema svrhe dati previše para za početak jer dok sve pohvataš, oprema će zbog vrtoglavog pada cene izgubiti na vrednosti, te je možda najbolje krenuti sa nečim minimalnim, polovnim u dobrom stanju, da stekneš osećaj i vidiš kako sve to ide. Pre 15 godina sam nabavio sony kamkoder i neki moj drugar, koji je video kakve snimke pravim kupi isti za sebe. jedva da je snimio sat video jer su njemu ruke previše drhtale i snimci uopšte nisu bili tako dobri kako se njemu činilo da će biti.
Ja lično ću ti uvek preporučiti canon za video iz bezbroj razloga...

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #9 poslato: Novembar 12, 2019, 09:56:32 pre podne »
Пре свега, хвала што се трудите да ми помогнете, незгодно је када се купује нешто што је непознаница. Трудим се и сам да прочитам и сазнам што више, али нажалост могу само интернет да користим, а од њега пуца глава :) Не познајем никог ко се озбиљније (па и на аматерском нивоу) бави фотографијом.
Једини озбиљнији контакт сам имао са 600D пре неку годиницу и знам да су фотографије сасвим добре, употребљиве за обраду, лепи детаљи са макро објективом. Што се видеа тиче, уз све варијанте подешавања, нешто ми се ту није допало. Ово остало што сам видео/држао у рукама није било довољно дуго да могу да имам било какво мишљење, осим што ми се чини да је код Canona мени некако згоднији, баш као што pericha каже.

Što se tiče pojma "kvalitet videa", malo pojasni šta je tebi tu primarno.
Да кажем да би 1080/60 са што мање шума било нешто што би било пожељно. Квалитет снимка такав да може без обраде да се смести у личну колекцију и евентуално понеки пошаље и покаже неком. Јасно ми је да и фотографије и видео морају на обраду (ту већ имам нека знања, па не бежим од тога), али бих ја то да избегнем кад не морам/не желим. Имам солидне видео снимке на телефону, али сам мислио да би апарат могао да буде корак напред, са већим сензором. 5-6 пута годишње имам потребу да снимим видео који би трајао до 15ак мин (пар њих у дану), и њега би уз одређени ниво обраде слао да се објави на тјубу. То би волео да буде мало бољег квалитета. До сад сам снимао телефоном и то је пролазило, обзиром да није намењено широком аудиторијуму, али опет - лепше је кад је лепше.
Ako je aparat statičan a i ono što snimaš ne vrluda mnogo napred nazad snimak može biti zaista vrhunski. Svako snimanje iz ruke nosi potencijalno mnogo problema.
Ово разумем у потпуности и да кажем да снимање видеа фотоапаратом из руке није нешто чиме ћу да се бавим, осим можда некад из зезања, и неће ми ни бити разочарење (а знам да би). Оно где би волео да имам квалитетан снимак јесу услови где ћу са 5-6 метара да снимам људе који су статични и говоре (чак је више важније шта се чује :)), тако да не би требало да буде проблема. Статив и решена ствар. Моја лаичка процена је да би се апарат боље снашао од телефона у затвореном простору, са светлом какво већ јесте на лицу места.

Али, да не буде да смо занемарили фотографије, ипак су оне приоритет и према њима ћу најпре да управљам куповину. Ако нема "и јаре и паре", телефон ће и даље да ради своје и то је то.

@ pericha
Уз све што си ми написао и образложио, дефинитвно ћу да послушам и да изаберем Canon. Огласи показују да могу да углавим у буџет 700D па и 750D. Да ли више пиксела и новији сензор код 750, оправдавају разлику у цени у односу на 700, или је боље да узмем 700 а за ту разлику да купим додатни објектив ако се уклапа? Ово стриктно за фотографију питам.
70D тело може да се нађе за 350евра са 60к окидања. Јел 60к много? Да ли се онда исплати узимати кит објектив за прво време и учење, или одмах тражити нешто друго? Ово пробија буџет сигурно, али ако је то -то, онда би размислио о начину.

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #10 poslato: Novembar 12, 2019, 11:31:35 pre podne »
Ovde imaš neke video snimke sa jedne promocije, možda ćeš moći da stekneš uvid o mogućnostima aparata u smislu zvuka i slike. Svetlost je bila slaba, polumrak, a zvuk rasut, snimanje obavljeno bez ikakvog koncepta, pripreme i odmeravanja, sam kvalitet okačenih snimaka je nešto smanjen u odnosu na ono kako to izlazi iz kamere, ali sve je to vrlo prihvatljivo za većinu amaterskih potreba. Aparat je canon 77d, a objektiv je bio 10-18, uglavnom na 10mm.

http://www.znaksagite.com/O/prozor/

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #11 poslato: Novembar 12, 2019, 01:49:16 posle podne »
 :icon_thumleft:
Погледао сам, обзиром на околности, сасвим коректни снимци. Два места где би ја потенцијално снимао те снимке који би били прослеђени даље су доста боље осветљена, оба су са скроз белим зидовима, једно има баш висок плафон и доста прозора. Рачунам да би резултати били добри.
Практичан проблем био био снимање квалитетног звука, али то је већ за неку другу причу, а и имам чиме да снимим квалитетан аудио, па се све да намонтирати.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #12 poslato: Novembar 12, 2019, 08:17:18 posle podne »
Što se tiče 1080/60p, za to moraš dobaciti bar do 800D. 750D još uvek snima samo 1080/30p.
Sve zavisi od potreba, npr. ja sam samo jednom koristio 50p zbog snimka koji je bio za TV. Sve ostalo radim u 30p.
Evo ti jedan primer iz ruke bez stabilizacije sa 20 godina starim objektivom Canon EF 28 mm f1,8 USM.
Video je snimljen da se ilustruje AF na 700D i to sa objektivom koji naravno nije STM i nije predviđen za video.
Takođe je snimano po najgorem suncu sa otvorenom blendom pa je ekspozicija 1/4000.
Na kraju, picture style je Canon C Log koji odlično podnosi velike kontraste.
Slika bi bila još oštrija da je bilo naknadne obrade i da YouTube ne zamućuje sliku.
https://www.youtube.com/watch?v=X2kT7mitrjc

A evo još jedan primer za koji iz pouzdanih izvora znam da je sniman sa 700D (krupni kadrovi), ali ne verujem da je korišten kit objektiv zbog primetne male dubinske oštrine i sigurno nije korišten standardni profil slike u aparatu.
https://www.youtube.com/watch?v=2IhtZaUAj6Q

Obrada videa ne mora da bude obavezna. Ako dobro podesiš aparat, nema tu puno šta da se radi, a i ne treba.
S' druge strane postoje kolorni stilovi (picture sytle) koje ubaciš u aparat i odmah dobiješ sliku po želji. Možeš ih čak i sam lako kreirati. 
Ja najčešće koristim Marvel Advance koji može i ne mora da se koriguje, sve zavisi od situacije.

Što se tiče šuma u mraku, mnogo zavisi od podešavanja aparata, ali o tome kad kupiš aparat.
Najbolji je 70D od ovih svih što sam imao, ali su to zaista nijanse. Nekada može biti stariji model bolji u nekoj situaciji.

Tako da moj preporuka ide za 700D (ili 650D) i ostatak novaca na dobre objektive.
Računaj da DSLR šmek kreće sa f2,8 ili većom blendom (manji f broj) na ovim krop telima.
Ne kažem da ne može i sa f5,6 ali vrlo retko.

60k okidanja je onako... nije malo, ali uglavnom ta tela prelaze 200000 bez problema.
Pitanje je kasnije prodaje zbog tog broja. Ja sam moj 70D kupio sa 62k i prodao sa 69k, tako da svaka roba ima svog kupca.
S druge strane kad sam (za mene) mnogo slikao, napravio sam 20k za godinu dana.

« Poslednja izmena: Novembar 12, 2019, 08:18:20 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #13 poslato: Novembar 12, 2019, 08:45:07 posle podne »
Zaboravih da dodam, za Canon imaš Magic Lantern za sve starije modele.
To je softver koji radi paralelno sa originalnim i preko njega možeš mnogo toga da uradiš što inače ne možeš fabrički.
 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #14 poslato: Novembar 13, 2019, 10:04:53 pre podne »
Ови снимци су сасвим добри и то би било то што се тиче мојих тренутних потреба. Не би ту било много динамичних кадрова и борба са аутофокусом би била мали проблем. За неку јурњаву, породично снимање и слично телефон ће и даље да врши посао, има и 4к леп видео, само кад се сетим да испразним картицу :)
Али ипак, добра фотографија као успомена нема алтернативу. Покојни деда ми је био фотограф, иза њега је остало небројено фотографија, може човек изнова и изнова да их листа, сваки пут са једнаком радошћу. Посебно црно-беле.

Што се обраде видеа тиче, имам неко мало знање, те то подразумева класично сецкање, прелаз овде-онде, прављење шпице, понекад неки текстуални потпис док траје говор, можда неки предефинисани шминкерај и ретко директно играње са бојама. Озбиљније од тога ми за сад није потребно. За личну колекцију бих то избегао, нема потребе ни за тим ако је видео коректан. 60фпс ако буде-буде, то је бонус, функционисаћу и без тога нормално.

Капирам да је 700D оптималан избор и њему сам најближи, али ћу погледати и неки двоцифрени, можда варијанта без кит објектива а са 50mm f1,8 STM за почетак (који сам чини ми се у тренутку видео полован за 80-ак евра, сада их нема у огласима). Генерално, објективи су ми највећи проблем, слабо капирам цифре и не могу ни да замислим шта који ради. Тако да је ова потоња варијанта можда и бесмислена.
Ако сам добро схватио предност тела двоцифрених Canon апарата је што су отпорнија на ударце и не пропуштају прашину и влагу. Ово за прашину ми се нарочито свиђа, јер онда могу да снимим и неке успомене у специфичним околностима. Али не би да звучим као неко ко не зна шта хоће и стално нешто измишља, једноставно свако мало нека нова информација дође.

Имам и једно сасвим ново и неочекивано искуство са MILC Fuji X-T1, ког сам видео на кратко, видео необрађене јпегове коју су одлични и спремни за употребу. Наравно ту су и фантастични портрети колеге с форума Далибора. Лепо лежи у руци и стварно, како он каже, стално зове да га држиш и нон-стоп шкљоцаш. Мале димензије, ретро дизајн (ко има довољно годиница значиће му), квалитет израде, лакоћа коришћења, могућност да се програмирају дугмићи... Баш ми се допао и најблаже речено сам заинтригиран. Посветићу му мало времена и размислити о њему. Али не и превише, ипак дебело руши замишљени буџет.

Evo ti jedan primer iz ruke bez stabilizacije sa 20 godina starim objektivom Canon EF 28 mm f1,8 USM.
Е да, замало да заборавим: глумица је фантастична :) Промена расположења је антологијска, баш сам се слатко насмејао. Унела ми је баш велику радост. Сјајно, баш сјајно!  :icon_thumleft: :icon_thumleft: :icon_thumleft:

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #15 poslato: Novembar 14, 2019, 09:29:02 pre podne »
Гледајући понуде, наишао сам и на ову:
Canon 700D
18-135 STM
40mm f/2.8 stm
2 baterije
grip
450евра

Како вам се чини? Да ли ови објективи могу да покрију све потребе за прву годину-две?

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #16 poslato: Novembar 14, 2019, 09:57:19 pre podne »
И ову:
Canon 700D
EF-S 18-55mm
EF-S 55-250mm
EF 50mm f/1.8 STM
430 евра

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #17 poslato: Novembar 20, 2019, 09:10:08 pre podne »
Коначна одлука је 700D из ове варијанте са 3 објектива. Хвала свима на помоћи (која ће тек да буде потребна :D)

Van mreže Langrenus

  • Junior
  • *
  • Poruke: 44
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #18 poslato: Novembar 20, 2019, 10:39:55 pre podne »
Ne očekuj nikakav spektakl od tog 50/1,8.
Takav objektiv ima mnogo više smisla za analogni aparat. Visoki ISO je potpuno neutralisao glavnu moć tog objektiva, ostaje zanimljiv bokeh i to je praktično sve.
Ja sam imao 50/1,4 na canonu 5d i to su bile razvaljujuće fotke, a onda sam u nekom trenutku shvatio da 24-105 na th 50 daje isto u dobrim svetlosnim uslovima. I krenuo da testiram, razne kombinacije objekta i svetlosnog okruženja. Na kraju sam prestao da koristim taj 50/1.4 i prodao ga.   
U tvom slučaju, on će biti nešto bolji od 18-55 jer je to relativno slab objektiv, ali svakako napravi testove, prvo u dobrim svetlosnim uslovima, fotkaš jedan za drugim neki statičan objekat. krupan, udaljen, ovakav, onakav, pa onda pri slabijem svetlu, pustiš da aparat diže ISO koliko mu treba, pa opet sve to uporediš.

Svi stalno okolo preporučuju taj 50mm kao obavezan, ali to je zaista relikt prošlosti. Fiksni objektivi su inače veliko smaranje, razmazili smo se, kvalitetan dobar ISO, solidni novi zumovi, sve to čini fotkanje opuštenijim, a jedan fiksni, vrlo ograničen u opsegu ume da nervira, tera na neprekidno približđavanje i odaljavanje, a na kraju, kada sve to posložiš nema razlike vredne tolikog truda.

Van mreže voanerges

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR do 300eur za foto/video
« Odgovor #19 poslato: Novembar 20, 2019, 06:11:18 posle podne »
Ова педесетица је, за почетак, квалитетне израде. Није онај пластиканер. Контакт прстен (стварно не знам како се зове) је од метала, као чаша је, степ мотор за аутофокус се практично не чује, аутофокус је брз и поприлично тачан. Ово све говори тотални лаик, после једног дана коришћења.
За сада сам и више него задовољан. Резултати су инспиративни и једино то.
Искрено, не знам да ли ћу ту навику морати да мењам, али мени је одувек било лакше да направим корак-два, него да терам зум. Мислим да се тако добија квалитетнији резултат.
Видећемо ускоро 😊