Autor Tema: Canon EOS R  (Pročitano 19204 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Canon EOS R
« poslato: Septembar 01, 2018, 11:14:20 pre podne »
Canon EOS R Specifications

30.3mp Full Frame CMOS
Dual pixel CMOS AF
100% vertical x 88% horizontal AF coverage (We think)
EV -6 low brightness autofocus
4K video
Touchscreen LCD
Articulating screen
Wi-Fi · Bluetooth
Dustproof
Drip-proof
Magnesium body
Battery: LP-E6N
Battery grip: BG-E22
Size: Width of about 136 mm × height of about 98 mm
Weight: Approximately 580 g
Mount: inner diameter 54 mm, flange back 20 mm, 12 pin
Mount adapter: “Mount adapter EF – EOS R” “Control ring mount adapter EF – EOS R” “Drop – in filter mount adapter EF – EOS R”

 Izvor Canonrumors
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Dionis

  • Član
  • **
  • Poruke: 244
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #1 poslato: Septembar 01, 2018, 10:39:45 posle podne »
Ovo bi trebalo da je full - frame mirrorless aparat. I očekuje se izlazak petog septembra.
Negdje sam vidio i neku informaciju i o sličnom Nikon proizvodu. Nikon Z7 .

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #2 poslato: Septembar 02, 2018, 11:38:07 pre podne »
Interesantno. Registar ili flange distance je 20 mm. To je više nego kod EOS M.

Dobra stvar je promjer mounta. Vidi se da je rađen za Full Frane kao i Nikon Z.

Oba će imati opcije velikih otvora blendi.

Canon čini se radi na 28-70 F2.0
Nikon na 58 F0.95.

Nikon ima dvije prednosti. Stabilizacija na senzoru. Optika će biti jednostavnija.
Registar od 16 mm naspram 20 mm kod Canona. To daje Nikonu malu prednost kod širokog kuta.
Prikazani Nikon 14-30 F4 je jako malo i prima filtere.

Što se tiče autofokusa. Canon na papiru ima više AF točki. No drugačija je tehnologija.

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #3 poslato: Septembar 02, 2018, 11:54:53 pre podne »
Sto se objektiva tice radi se na ovome

Canon RF 35mm f/1.8 M IS macro
Canon RF 50mm f/1.2L USM
Canon RF 28-70mm f/2L USM
Canon RF 24-105mm f/4L USM
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #4 poslato: Septembar 02, 2018, 02:23:34 posle podne »
Lele majko... milc teror se nastavlja, ovaj put iz dva glavna tabora  :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #5 poslato: Septembar 02, 2018, 02:33:38 posle podne »
Izgledaju mi sve više retro ova naša kloparala sa pokretnim ogledalima ;(
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #6 poslato: Septembar 02, 2018, 02:52:46 posle podne »
Meni se takva kakva su bas svidjaju.. za razliku ovih sa ekranom koji gledas sa udaljenosti od 1cm :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #7 poslato: Septembar 02, 2018, 10:20:27 posle podne »
Djani promasio si temu..ovo ide u MILC sekciju :)

Meni je ovaj Canon dosta zanimljiviji od Nikona Z. Pogotovu mi je interesantno staklo 28-70 F2L :)

Inace mirrrorless je buducnost. I Panasonic izbacuje FF milc.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #8 poslato: Septembar 02, 2018, 11:00:43 posle podne »
Ja da ti nisi spomenuo jos ne bih primetio da sam omasio sekciju  :) Nek je administratori premeste u sekciju Milc.
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #9 poslato: Septembar 02, 2018, 11:33:31 posle podne »
Aaa, pa evo sad ce to oni brzo...  :)
Cim se Klingonci provozaju na rolsulama kroz moje rodno mesto..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #10 poslato: Septembar 03, 2018, 02:10:08 posle podne »
Djani promasio si temu..ovo ide u MILC sekciju :)

Meni je ovaj Canon dosta zanimljiviji od Nikona Z. Pogotovu mi je interesantno staklo 28-70 F2L :)

Inace mirrrorless je buducnost. I Panasonic izbacuje FF milc.

Iskreno ne vidim smisla malog laganog aparatića sa velikim i teškim objektivom.

Znam dosta ljudi koji gonjaju D750 x2 i onda fiksne objektive.
Takvima novi Z6 sjeda ka budali šamar.
Z6 x2 i onda na njih recimo 35 i 85 1.8.
Nikon S kao silver tj. srebro stakla za Z sistem su brutalno oštra od ruba do ruba. Još izrada magnezij kao i tijelo.


Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #11 poslato: Septembar 03, 2018, 03:07:07 posle podne »
Uspešnost ove priče će zavisiti pre svega od toga da li je Canon stvarno sam sa sobom rasčistio oko toga šta planira... ili nije. Ako nije, ovo će imati sudbinu kao i EOS M - sistem koji se dobro prodaje (jer je solidan i jer je Canon), ali koji suštinski ne prati trendove i večito kaska nekoliko koraka iza društvanceta sa naočarama u boji.

S obzirom da će ovaj aparat navodno imati bateriju koju imaju i svi Canon FF DSLR-ovi (izuzev serije 1), biće kristalno jasno koliki je jaz u autonomiji između dva koncepta. I pored svih dobrobiti koje je MILC doneo, suština ipak ne dobacuje dalje od bolje prilagođenosti za video i sve što uz to ide. Fotografi većinom i tako gledaju da pronađu gde je čačkalica kojom je rafal ostao zaglavljen, pa ih isti ne impresionira skoro nikad... osim ako se ne bave akcionom fotografijom. Hoću da kažem da brz rafal ne čini aparat. Druge stvari ga čine. Canon je (možda) rešio da uvođenjem novog bajoneta i zadržavanjem najviše kompatibilnosti sa starom optikom, stavi tačku na EF i da polako izvrši tranziciju na MILC, gde će većina narednih modela biti bez ogledala, čak i onda kada telo bude gabarita klasičnog DSLR-a. Ja i dan-danas nisam naleteo na MILC čiji me EVF impresionira... tako da ne vidim kako to može biti naprečac rešeno. Nekome EVF odgovara, ali meni ne. Mogu da ga trpim, ali to onda ipak ne bi bilo uživanje, nego ozbiljan kompromis. AF gotovo da više i nije problem. Poslednjih par MILC-eva koje sam probao, uverili su me u to. Znači, može biti samo bolje. Gore ne može. Što je super. Cene moraju dole, jer je sad ovo berba ušiju na konto tržišne popularnosti. MILC u proizvodnji mora da košta najviše polovinu cene pristojnog DSLR-a, ako ne i manje, da bi se reklo da smo na istome, jer je to u elektro-mehaničkom smislu tek malo komplikovanije od telefona. Hiperbola ili ne, ako malo razmislite - to je to. Svaki kompakt je komplikovaniji, jer poseduje i objektiv. MILC ima senzor i procesor. Sve što ima i telefon, s tim da je senzor veći, a procesor (verovatno) sporiji.

Nikon je (po meni) konačno napravio rez koji im je odavno trebao. Čak, oni su u mnogo većem problemu nego Canon. Canon je sa svojim relikvijama raskrstio davne '87., dok Nikon mulja sa "hiljadugodišnjim bajonetom" već skoro celi vek. To toliko nema smisla, da samo onaj ko ne želi, ne vidi. Poslednjih par revizija F optike (AF-P i E sufiks) upravo pokazuje koliko mehanika ne može da nadomesti elektroniku, jer vertikalna kompatibilnost ostaje samo na papiru. Većina najnovijih Nikon objektiva prosto ne funkcioniše na starim telima. Kakva je to "kompatibilnost"? Nikonu očito treba i dobar tumač stranih reči i izraza, jer ne kapiraju šta ta reč znači. Ja drugačije ne mogu da objasnim toliki stepen autističnosti. S druge strane Z je dobar korak u pravcu zadržavanja korisničke baze, jer je već skoro godinu i po dana poznato da se komplet kompanija održava na prodajnim rezultatima D850 i pre njega D810 (!), što je blago rečeno - neverovatno. Obično top modeli služe za pokazivanje mišića i kupovinu pro korisničke baze, koja dalje reklamira brend. Međutim, oni su došli do toga da im profit donosi jedan model, što je suluda poslovna praksa. Zato im i treba Z i dobro je što su krenuli tim putem.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2018, 03:13:13 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #12 poslato: Septembar 03, 2018, 03:29:58 posle podne »
cek cek ... canon je uveo novi bajonet ?!?!?! znaci pored ovog sa eos aparata i ovo sa eos-m aparata jos jedan novi ?!?!?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #13 poslato: Septembar 03, 2018, 03:54:08 posle podne »
MILC u proizvodnji mora da košta najviše polovinu cene pristojnog DSLR-a

Jesi ti ozbiljan?

Pa dan danas daleko najskuplja stavka je full frame senzor.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #14 poslato: Septembar 03, 2018, 04:41:44 posle podne »
Veoma ozbiljan. Da, senzor jeste najskuplja stavka, ali je u MILC-u bukvalno i jedina koja nešto košta, pored memorijskog kontrolera i procesora. A i to "najskuplja" je u komparativnom smislu. Pa naravno da u aparatu koji se svodi na nešto metala, parče pertinaksa, ekrančić-dva i gomila plastičnih tastera sa mikroprekidačima, ne postoji ništa što je skuplje. Ostalo su displeji, plastika i nešto metala. A DSLR? Mehanizam ogledala (sam po sebi izuzetno kompleksan za napraviti, a da traje), AF senzor, svetlomer, prizma, TFT film. Sve to MILC nema.

BTW, struktura troškova je pre 10 godina (2008. godine, da budemo precizni) bila sledeća: $43 m43, $91 APS-C i $650 FF. Danas su veće serije i yield je (po rečima proizvođača) poboljšan, tako da bi cene morale biti BAREM iste, ako ne i niže. Pa ti sad to uporedi sa aktuelnim cenama FF MILC-eva i DSLR-ova. Ja bih voleo da mi neko objasni strukturu troškova za D850 vs A7R III... kako su došli do toga? Naravno da će po ekonomskim zakonima, cena biti upravo onolika, koliku je tržište spremno da plati, ali veći pritisak MILC-eva bez ozbiljnog pada krajnje cene, neće se desiti. Prosto. I DSLR je počeo da agresivno upada u svaku porodicu, kada je Canon započeo priču sa EOS-om 300D. Pre toga je DSLR bio prava egzotika. MILC-evi imaju slične ponude danas, ali za primerke koji su obična smejurija u odnosu na ono što je u svoje vreme predstavljao entry-level DSLR u odnosu na sve ostalo.

@arhi
Da. Bajonet je novi, ali je koncipiran tako da EF nastavlja da živi dok god je potrebno. Koliko je korak mudar, pokazaće vreme, ali ja mislim da drugog rešenja (a da je svrsishodno) nije ni bilo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 03, 2018, 04:47:04 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #15 poslato: Septembar 03, 2018, 07:41:20 posle podne »
BTW, struktura troškova je pre 10 godina (2008. godine, da budemo precizni) bila sledeća: $43 m43, $91 APS-C i $650 FF.

Koliko znam bilo je to tada kud i kamo skuplje. Sam senzor je bio skuplji. Nikon još tada D3 senzor spajao da bi dobio cijeli. LOL

Naravno imamo tu i troškove amortizacije. Ako netko ulaže u novi proizvodne pogone. Recimo za Nikon Z je 70% automatizirana proizvodnja. Vjerujem da je to veće početno ulaganje nego za DSLR kao D850 gdje je 50% proizvodnje automatizirano. Kasnije će se to moći srezati.

Meni zanimljiva usporedba cijene je Z6 i Z7. Jedan ima senzor kao neki Sony modeli, a drugi kao D850 koji je specijalan. Oba BSI CMOS. Z6 cijena oko 2000 dolara, a Z7 3400 dolara.
Napominjem. Jedina razlika senzor.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #16 poslato: Septembar 03, 2018, 09:20:18 posle podne »
aha znaci bajonet je 1:1 kompatibilan sa starim samo treba jeftini adapter i svi objektivi rade 1/1 ? zeznuli su se onda kod eosm tu su trebali taj novi da uvedu .. eosm ostaje onda slepo crevo
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #17 poslato: Septembar 03, 2018, 09:59:23 posle podne »
@Bare
Onda ne znaš dovoljno dobro. :)
Pronađi... znam da umeš. ;)

Citat
Thin disks of silicon called “wafers” are used as the raw material of semiconductor manufacturing. Depending upon its composition, (for example, high-resistivity silicon wafers have much greater electrical field depth -- and broader spectral response -- than low-resistivity wafers) an 8" diameter wafer could cost as much as $450 to $500, $1,000 or even $5,000. After several hundred process steps, perhaps between 400 and 600 (including, for example, thin film deposition, lithography, photoresist coating and alignment, exposure, developing, etching and cleaning), one has a wafer covered with sensors. If the sensors are APS-C size, there are about 200 of them on the wafer, depending on layout and the design of the periphery of each sensor. For APS-H, there are about 46 or so. Full-frame sensors? Just 20.

Što nas dovodi do proste matematike (primenjene na priloženi Canon CMOS whitepaper iz 2006. godine - znači sa bitno krupnijim litografskim procesom, koji je ujedno i skuplji) da uz yield of 95%, može se računati na 190 komada APS-C, tj. minimum 15 komada u slučaju najgoreg yield-a za FF wafer (75%). Kad maksimalno napucanu cenu ($5000 po waferu), podelimo sa 15, dobijamo koliko = $333. Cena koju sam prethodno naveo je važila za najskuplju varijantu. S obzirom da Sony proizvodi prilično veliku količinu senzora, možeš sam da pretpostaviš do čega veća serija dovodi.

Ne radi se ovde samo o cenama gotovih proizvoda, već i o cenama već ustaljenih klasa i njihovih generacija. Na polju cene se ništa ne pomera, jer sadašnja cenovna politika prolazi. Stvarno veruješ u to da dobar deo bezumne cene od preko 3000 dolara čine proizvodni troškovi? Za dvostruko više novca se kupuju automobili. Celi. Novi. Razmisli.

Uostalom, evo neka Arhi nešto doda, ako ga ne mrzi, jer je među nama najpozvaniji da priča o SMD elementima.

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #18 poslato: Septembar 03, 2018, 10:23:25 posle podne »
580g telo??? jos kad nakacis neko staklo, ode preko kilo...
Nije to po mom ukusu... milc polako dobija obrise svega onog sto mi se nije dopadalo kod dSLRa

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Canon EOS R
« Odgovor #19 poslato: Septembar 03, 2018, 10:24:54 posle podne »
Nikon godine 2007. tek pušta prvi Full Frame senzor u opticaj. I on tada nema veze sa Sonyem. Proizvodnja Renesas, dizajn Nikon. Dosta godina kasnije taj FAB biva kupljen od Sonya. To je razlog zašto je u D5 Toshiba oznaka senzora. Uostalom ti seznori arhitekturom i karakteristikama nemaju dodirnih točaka sa Sonyem.

Sony 2008. predstavlja Alphu 900. Sonyev prvi Full Frame CMOS senzor. Tek koncem 2008. dolazi D3x sa sličnim senzorom. I to je prvi Nikon koji je koristio Sony Full Frame CMOS senzor.

To je još doba kada se Sony mučio sa CMOS senzorima. CCD je bila njihova tehnologija.
A i sami Sony CMOS je imao dosta problema jer je od starta gurao kod CMOS-a ADC na senzoru. To je tehnologija koja će se tek godinama nakon pokazati kao pun pogodak.

No svakako ne vjerujem da je u to doba Nikon tabor bio konkurentan što se tiče cijene senzora.