Autor Tema: fotkanje negativa  (Pročitano 12796 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
fotkanje negativa
« poslato: Oktobar 09, 2017, 02:47:32 posle podne »
imam preko 200k negativa, svojih, koje hocu da skeniram .. tj verovatno manje, moram prvo da nadjem te kutije sa njima posto posle 3 kontinenta i mnogo selidbi ... elem, trebalo bi da ima bar 50k fotki tu koje treba digitalizovati, ako se dobro secam dobar deo negativa sam seckao i bacao sta ne valja i cuvao samo ok fotke.. u svakom slucaju stigao mi je duplikator i upravo stampam dvodelni nosac za film za njega, ima pozadi belu tablu i mogu da okacim blizu blic za svetlo, mada obzirom da je sve fiksno i expozicija od 30sec nece praviti problem.. sve u svemu dobijem ja negativ u CR2 i sta sad .. kada ga uvucem u PS ne mogu nikako da odradim invert u ACR-u, kad ga uvucem takvog onda u PS izgubim mnogo bita nemam vise mesa za igranje a nije mi bas da mogu da sredim fotku onako invertovanu glup sam za to ..

ako samo odradim "open", "invert", "fix colors" dobijem "zadovoljavajuc" izlaz ali daleko od onoga sta moze se dobije ... primer (ignorisite fokus, nisam jos zavrsio nosac, nisam turio blic etc.. ovo je sunce iza bele table)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2017, 02:48:17 posle podne »
elem, da se vratimo na pitanje ... najbolji nacin da se od negativa dobije valjana fotka? fotosop ili mozda neki drugi app?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2017, 04:06:30 posle podne »
cime brisem prste sa negativa?
gde da kupim one platnene rukavice da mogu lepo da imam osecaj u prstima a da ne ostavljam otiske?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2017, 05:14:44 posle podne »
mnogo nezgodno podesiti bilo sta u ACR-u dok je negativan a ako se pogresno sredi u negativu posle bude zez invertovati i nabosti kako treba... ne kontam sto film ima ovako jak cyan ton preko svega
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2017, 08:03:04 posle podne »
prva fora koju sam provalio... koristim belu crtu izmedju dve fotke da fokusiram film umesto da pokusavam da fokusiram negativ .. gzilion puta lakse :D

elem, da ne zna neko za neku tabelu kako se od date sa ivice filma moze izvuc koji je tacno film ... npr ove dve su sa KODAK 200-7 .. znam da je ISO200 posto sam uglavnom koristio iso200 film ali ovo -7 ne znam koji je .. gledam po raznim tabelama GOLD onaj je bio -2, -4 i -6 .. -7 nema na spisku, ni za super gold .. bem li ga, nisam nikad kupovao neke super skupe filmove uglavnom to kodak, agfa .. uglavnom iso200
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 09, 2017, 08:15:57 posle podne »
Jedino što mi pada na pamet, jer sam se vrlo malo zezao sa ovim stvarima, je da uvučeš sve u LR i svim slikama iz jedne serije ili rolne lupiš neki polazni tvoj lični defulat. Onda svaku pojednično doterješ ako te ne mrzi.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2017, 08:29:02 posle podne »
je da uvučeš sve u LR i svim slikama iz jedne serije ili rolne lupiš neki polazni tvoj lični defulat.

da, samo nisam nasao foru kako da odradim
 - invert
 - auto tone
 - auto color

u LR-u

umesto auto tone/color moglo bi rucno da se silji RGB kriva sto moze u LR-u (nisam siguran tacno kako ali sam siguran da moze), ali ne vredi to pre nego se odradi invert, a invert ne mogu nadjem da me ubijes :(

nasao sam sad neki "vue scan", mozes da mu das brdo fotki, kazes koji je film u pitanju i on odradi posao (ako sam dobro skontao ovo sto sam sad malo klikao), stim da mi sad tu problem, jbg ja znam da je kodak - pise na filmu "ta trane" ali pise KODAK 200-7 .. a tamo u ponudi imam KODAK za marku, pa onda 30 modela, pa za svaki model jos 5-50 vrsta ... sad se ti seti pre 25 godina koji je to kodak mogao da bude :( (tj, to je na prvoj kesi sa filmovima sto sam nasao, 5 filmova isecenih na trake, za 4 imam tu u kesi "index print" ne mogu da verujem 36 od 36 fotki ok na sva 4 printa, papir je "kodak royal paper" ali ne pise o filmovima nista osim sa strane filma sto pise kodak 200-7) ... ova kesa, to se secam to je ~2003 godina otprilike to je bilo ono doneses da ti urade fotke, oni ti za svaki film koji uradis daju jedan free.. def nisu davali neke mega skupe u toj free varijanti


5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 09, 2017, 08:36:05 posle podne »
Ja mogu samo da ti pomognem sa adresom gde sam pre par godina kupovao platnene rukavice. Ima ih naravno različitih i mora se videti i osetiti na licu mesta...
http://www.albo.biz/sr-rs/Zastitne-rukavice/Tekstilne-rukavice/Radne-rukavice-Cormoran
Pretopstavljam da i drugi prodavci htz opreme imaju sličnu ponudu, pogledaj na netu.
Za ostalo... čekam da prođeš celu proceduru, opišeš je, pa da i mi ostali krenemo...  :laugh:

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 09, 2017, 09:08:23 posle podne »
Zar ne postoji skener za to?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 09, 2017, 09:10:55 posle podne »
Zar ne postoji skener za to?

postoji, valjani kostaju ko bubreg i nisu bolji od ovog duplikatora sa dobrim dslr aparatom (ja vec skeniram grain na iso 200 filmu sa 5dmk3), a sw im uglavnom ne podrzava ove nove sisteme i onda opet zavrsis sa vuescan ili slicnim alatom ili fotosopom
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 09, 2017, 10:11:02 posle podne »
Ja mogu samo da ti pomognem sa adresom gde sam pre par godina kupovao platnene rukavice.
hvala idem ovih dana da proverim sta sve imaju, ko zna sta sve nadjem tamo :D HTZ uvek treba :D

Za ostalo... čekam da prođeš celu proceduru, opišeš je, pa da i mi ostali krenemo...  :laugh:

pa HW deo je jednostavan, taj "copy adapter" je relativno jeftin, ja sam uzeo neki koji ima M42 i minolta SR zavrsetak prema (d)SLR kameri iz Pariza preko bleja, 20eur je bila sprava i jos 15eur je bila postarina iz Francuske, stigao u nasu postu za 4 dana, onda bio na carini jos 5-6 dana i stigao meni, na to sam platio jos oko 1000din postaru (pdv, troskovi ovoga i onoga.. posto lepo uz njega dodje racun na 20eur ali posto je od fizickog lica ovi nasi naplate pdv + troskove raznorazne, svejendno, opet se isplati) .. znaci ispod 50eur te iskosta sprava. sprava je truba, u sredini trube ima socivo, kvalitetno, stakleno, u to vreme nisu pravili plasticna sra123 kao sada, i ima mogucnost da se "zoom" tockom to mrda tamo vamo (ili ima dva stakla unutra nemam pojma nisam otvarao) i tu ima oznaka x1 pa sve do x2 sto kada se sve spoji je x2 zoom na film, tako da moze da se zumne neki detalj (x2 max) ako zelis na filmu. ono za sta je taj tocak mnogo korisniji je fino fokusiranje..
sa prednje strane trube se nalazi nosac za slajd. kako je ovo "kopir za slajdove" taj nosac je napravljen po dimenzijama da idealno skljocne jedan slajd u njega, ima 2 opruge koje pritisnu slajd uz zadnju stranu metala, otvor velicine prozora na slajdu prema cevki i sa druge strane mutnu belu plastiku koja difuzuje svetlo koje prosvetljuje slajd. nema nikakav svoj izvor svetla. taj ceo nosac se rotira oko cevke 360 stepeni i ima sraf da se stegne u mestu (kako bi namestio da ti film koji skeniras bude paralelan sa filmom/senzorom u aparatu). sa strane trube koja ide u aparat se nalazi jos jedna truba, dakle teleskop, manja truba koja ulazi u vecu trubu, kako se izvlaci manja truba vide se oznake -1, -2, -3.. ne znam -cega. na kraju te manje trube je futer za aparat, u mom slucaju M42 pa na njega navuce minolta SR zavrsetak. ja sam skino minoltin i ostavio M42 koji sam zavio u M42-EOS adapter i zavrnuo u canona. e sad, ovaj M42 na njegovoj trubi ne ulazi bas "lagano" u adapter (imam 4-5 adaptera i ne ulazi ni u jedan bas lagano, moguce da je neki kvazi M42 ili da je plici ili dublji) no svakako moze da se zavrne "skoro skroz" vise nego cvrsto i vise nego zadovoljavajuce drzi. ona teleskopska manja truba / veca truba se izvuce da se odradi fokusiranje filma, za to je neophodno dovesti neko externo svetlo na belu plastiku, ja sam koristio neku jaku led lampu, prvo sam fokusiraju fotku ali to je gotovo nemoguce, onda sam skontao da je bolje da fokusiram "kraj filma" tj prostor izmedju dve fotke :) to je ostar ravan rez crne i lepo se fokusira, mala-velika truba spoj je vrlo grub i ima sraf da se fixira ali i kad se idealno fokusira stezanje srafa poremeti fokus :( tako da sam skontao da tu odradim grub fokus i onda fino fokusiram za zoom prstenom, to radi zadovoljavajuce, nije bas prijatna procedura ali generalno kad se odradi jednom i stegnu srafovi to je to, na dalje samo vuces film :D

e sad, posto ja ne skeniram slajdove nego film, ja sam napravio mali "futer" za film iz dva dela i pritno na stampacu, to lepo stisne i ispravi film, vodi ga lagano tako da rukom mozes da vuces film kroz to i skljocas jednu po jednu fotku .. moram da nadjem neki filc ili nesto da oblozim plastiku da mi ne bi grebala film mada ovo za pocetak sto sam probao ne vidim nikakva ostecenja (osim moje prste po filmu)

to je finalno to, stavim aparat sa trubom i filmom na stativ, na drugi stativ turim blic, spojim ih kablom i skljocam :D

znaci HW prica je vise manje gotova, ono sto sad treba da resim je SW prica, to je vec ozbiljniji problem..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 09, 2017, 10:15:15 posle podne »
da, sto se samog skljocanja tice, stavio sam ML da radi advanced bracketing 0 + - ++ -- znaci rokne 5 fotki a EV menja tako sto menja jacinu blica, stavio sam mu ISO 100 i 1/200 expoziciju. realno moze expozicija da bude i 10sec sve je fixno ali ne vidim poentu posto svakako pucam blic pozadi i on nema problema sa tom brzinom..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 09, 2017, 10:19:59 posle podne »
sad sto se SW dela tice, evo ako neko zeli da se igra da proba, evo su CR2 raw fajlovi dostupni ovde: http://elco.crsndoo.com/phone_uploads/CR2/NEGATIV/
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 10, 2017, 03:23:16 posle podne »
Ako budeš 200.000x opalio blic i zavesicu aparata ... :D
Kako bre košta toliko, zar se ranije nije to dobijalo džabe uz dobar skener?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 10, 2017, 04:27:51 posle podne »
Ako budeš 200.000x opalio blic i zavesicu aparata ... :D
blic cu zamenim bas zato nekim jeftinijim ili cu da upalim neku od ovih model lampi videcu kad krenem da radim dalje ozbiljnije, za zavesicu ne brinem a ogledalo je zakljucano ... a nece biti 200k, ne verujem da ce biti vise od 10k obzirom da za sada kako ih pronalazim svudam imam indexe tako da cu vadim samo slike koje bas hocu da sacuvam :D plus nemam pojma gde je dobar deo filmova, nasao sam fotke iz amerike, filmova nigde :(, sad sam nasao samo sitno nesto filmova sa kipra i iz egipta :(

Kako bre košta toliko, zar se ranije nije to dobijalo džabe uz dobar skener?

ako mislis na one adaptere ogledala i prizme za obican skener, to je uzas kvalitet to imam, zato sam i trazio nesto bolje .. profi film skeneri su druga prica ali su polovni svi preko 400eur + shipping (ne pricamo o kini, o je 30-100$ shipping bez problema) + Carina (opet nije kina, realna cena na deklaraciji) + vrlo cesto su poluispravni ili neispravni, fale im delovi ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 10, 2017, 08:33:12 posle podne »
ako mislis na one adaptere ogledala i prizme za obican skener, to je uzas kvalitet to imam, zato sam i trazio nesto bolje .. profi film skeneri su druga prica...
Jest', na to sam mislio, nego nikad nisam stigao da probam ni jedan. Znači svi su đubre?
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 10, 2017, 09:39:02 posle podne »
@arhi

Ja imam ovaj http://www.itsvet.com/skener_canon_canoscan_9000f_mark_ii-pdaa1-46.i?id=398

Nisam primetio razliku između skeniranih negativa i izrađene fotografije. E sad, ako tebi treba neki specijalan kvalitet...

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 10, 2017, 10:43:16 posle podne »
@cronin, ja provavo te prizme i adaptere i plac majke bozije, cak za moj hp4p ili hp3p da me ubijes sad negde je na ormaru ogroman scsi skener kupio za mnooogo para svetleci poklopac ... uzas :( kvalitet nula ..

@googie, pa vidi to je film skener, jedan od onih oko kojih sam razmisljao, 250eur je sad taj skener, to je 5* vise nego ovaj adapter zar ne :) .. mada, to mi je nesto cudna cena, ja kada sam ga gledao, mislim da je bila verzija 9000F bez mark2 i kostao je 400+ eur ... znam jer sam ja tada bio nasao nikon coolscan 5000 za 450$ ali nije imao drzac za film pa razgovarao sa drugarom da kupimo po pola pa da ja probam da napravim i otstampam taj drzac a u lokalu smo mogli nov canon 9000F da uzmemo za slicne pare .. (naravno onaj nikon je mnoooogo bolji) .. moracu da ga pogledam opet, nije on nista gori a svakako je laksi za koristenje od fotkanja, pazi mk3 kojim ja fotkam ima 22MP sto znaci da na 35mm duzoj strani fotke na filmu imam 5760px, ovaj canon ima 13228px sto je 2.3x vise :D ... jos ako mu sw icemu valja narucujem ga sutra :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 13, 2017, 10:03:33 pre podne »
Arhi, ja imam HP4670 sa dodatkom za skeniranje slajdova, ali ima problem sa novim drajverima za Win10, pa ako mislis da bi ti koristio mogu da ti pozajmim, samo da vidim gde sam ga turio jer sam se selio, pa je "tu negde". :-\
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 13, 2017, 10:14:05 pre podne »
@desha, hvala za ponudu no vec sam narucio canona :D

sto se drajvera za njega tice, pogledaj vue scan, podrzavaju skoro sve moguce i nemoguce skenere: http://www.hamrick.com/vuescan/supported-scanners.html
izmedju ostalog i taj tvoj :D https://www.hamrick.com/vuescan/hp_deskjet_4670.html#technical-information sad pitanje dal podrzava sve funkcije (vidim da pise bez filma, mada taj skener nije prvestveno film mozda zbog toga, probas fixovanu ili trial verziju pa vidis dal radi zadovoljavajuce :D )
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu