Autor Tema: fotkanje negativa  (Pročitano 12803 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 14, 2017, 10:58:58 pre podne »
Nema na cemu, hvala tebi za link. :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 18, 2017, 09:46:21 posle podne »
@arhi

Ja imam ovaj http://www.itsvet.com/skener_canon_canoscan_9000f_mark_ii-pdaa1-46.i?id=398

Nisam primetio razliku između skeniranih negativa i izrađene fotografije. E sad, ako tebi treba neki specijalan kvalitet...

bas za taj skener (inace narucio sam ga i ja sebi)

Citat
Resolution of the CAnon CAnoScan 9000F Mark II
Auflösung Canon CanoScan 9000f Mark II

The resolution test using the USAF-testchart yields an actual avarage resolution of approximately 1700 ppi according to our resolution chart, the same value as the predecessor CanoScan 9000F. This comes up to about 17% of the rated value of 9600ppi. The attained resolution value is hence still too low to scan 35mm material for an output size larger than 13x18cm without degradation.

A scan of a 35mm slide at 1700 ppi yields an image file of approximately 4 megapixels. In order to reach these 1700 ppi, it is necessary to scan at 4800 ppi or more. At 4800 ppi we obtain an image file with approximately 32 megapixels. Of these 32 megapixels only 4 million actually contain information. The remaining pixels are simply duplicates. That's why all resulting files are bloated and should be reduced to the actual 4 megapixels afterwards by means of an image editing software.

Talking image size, 4 megapixels stand for approximately 12 megabytes, while 32 megapixels account for almost 100 megabytes. Reducing the bloated files to the actual size will be best achieved in a picture editing software through bicubic interpolation, thus reducing loss to a minimum. A powerful computer and lots of time are needed for this task. Sadly, the production of such bloated files making necessitating a subsequent, extensive and time consuming condensing is a characteristic phenomenon of flatbed scanners.

The Canon CanoScan 9000F Mark II yields image files containing an actual 4 megapixels. Nowadays, even smartphone cameras outbeat this resultion by far.

Taking into account the fact that a sound 35mm slide contains as much as 20 million pixels of raw information, the actual 4 millioni pixels produced by the Canon CanoScan 9000F Mark II equal to only about 20% of the actual value. Proper film scanners delivering an actual resolution of 3000 ppi or more, make use of almost the entire information stored in the original.

dakle realno taj skener moze da izvuce 20% podataka sa filma, ekvivalent 4MP fotki :( .. mnogo lazu proizvodjaci za specifikacije jbg :(

source: http://www.filmscanner.info/en/CanonCanoScan9000FMark2.html
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 19, 2017, 12:40:13 posle podne »
Dosta ti je i to, Arhi? Daje 2400 x 1600 piksela, što daje nekih 20 cm x 13 cm printove.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 19, 2017, 04:24:48 posle podne »
pa sad, daleko od toga da je "dosta", dosta je kad biju... a i sto bi radio printove sa skena kad mogu da ih radim sa filma (i onda kao i sve ostale fotke da drzim po kutijama koje ne znam vise ni sam gde su?) .. ako hocu bilo sta da iskoristim sa fotke za digital nije bas upotrebljivo to je bas malecna slika :( ..

sad, nije beskoristan skener, sa njim prodjem kroz sve filmove, indexiram, obelezim i onda kad mi treba neka fotka koju mogu da iskoristim skeniram ili sa aparatom ili posaljem drugaru koji ima NIKON Super CoolScan 4000 ED koji ima pravih 4000dpi sto je vise nego dovoljno za svaki film koji ja imam ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 19, 2017, 05:17:13 posle podne »
Sve zavisi kako tebi odgovara. Ne bi bilo loše digitalizovati celu bazu u tih 4 MPix. Sasvim dovoljno za pristojan print i za gledanje na 1440p monitoru.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 19, 2017, 05:38:43 posle podne »
Sve zavisi kako tebi odgovara. Ne bi bilo loše digitalizovati celu bazu u tih 4 MPix. Sasvim dovoljno za pristojan print i za gledanje na 1440p monitoru.

pa upravo ono sto cu da uradim, skeniram sve sa tih 4mb koliko ovaj canon skener moze, indexiram sve dodam metatagove u fotke (gde se nalazi tacno koji film, broj filma, broj fotke...) .. ne treba mi 120MP sken svih fotki, mozda njih 10 zasluzi tako nesto :D, zato i rekoh - narucio sam sebi ovog canona, za te pare je vise nego ok ... nikon ed ima stvarnih 4000 dpi ali 400$ polovan na bleju + jedno 70-100$ postarina + na tih 500$ 10% carina pa 18% pdv jos jedno 50eur troskova spedicije .. 700 eur lagano

5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 25, 2017, 11:45:33 posle podne »
googie, prijatelju ovaj skener je tesko .... ne kapiram kako ti ne vidis "razliku izmedju uradjene fotke" jedino ako si radio ono 9x5 fotke tu je mozda ok ... software je uzas, nisam uopste nasao na cd-u nesto osim ovog "automatskog", njegov sw sa cd-a ne zna za res veci od 4800dpi, aj moze sa ovim vuescan da se skenira bolje i sa vecim res-om, mehanika je uzas, uopste ne moze lepo da drzi film, ako film nije idealno ravan krivi se i bezi iz fokusa plus tamni deo filma .. onako, bas kako rekose, plafon 4MP moze se izvuce odavde, kao obican skener sa adapterom :( ... dovoljno je jeftin za "vredi imati u kuci" i "skeniram sa njim milion fotki pa ih indexiram pa kad mi neka stvarno zatreba odnesem na normalan skener" .. bas razocoranje u canon :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže googie

  • Junior
  • *
  • Poruke: 55
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 26, 2017, 09:39:13 pre podne »
Ne znam šta ima na disku, imaš na netu MP Navigator, skenira negative u 9600dpi. Što se tiče kvaliteta, kao što rekoh ako ti treba nešto specijalno... Ja sam pričao o varijanti - nađem kod tetke stare filmove, skeniram ih, vratim i uradim fotke, recimo 10x15, 9x13...  :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 26, 2017, 11:14:40 pre podne »
ocekivao sam tacno ovo sto sam dobio ali sam se nadao necem drugom :D ... probacu mp navigator ali zar nije potpuno sumanuto da sw koji dolazi sa skenerom ne ume da skenira full res !? canon bas ima neki problem sa sw-om generalno :(
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #29 poslato: Novembar 05, 2017, 12:33:54 pre podne »
@arhi evo jedne relativno jeftinog Nikonovog adaptera za presnimavanje filmova  www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?A=details&O=&Q=&c3api=0272%2C198956078619&gclid=CKSbndv9oNcCFQ4R0wodZ-MG3A&is=REG&sku=1357884
Ako ga nabaviš, trebaju ti još dve spravice da ih natakneš na adapter i da te ne boli glava.
I onda ti ne traba skupi skener!  8) >:D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #30 poslato: Novembar 05, 2017, 01:10:31 pre podne »
@zook, to je kao ovo sto vec imam samo losije, uz ovo ti fali jos i "AF-S Micro 60mm f/2.8 Lens".. ja imam vec sa ugradjenim staklom.

radi to odlicno samo ima 2 problema

1. 1 sken == 1 skljoc zavesice na aparatu (idealno), sto znaci 100k fotki da skeniras je 100k zavesica sto je za dobar broj aparata vec vreme da zamenis zavesicu znaci parsto evra trosak
2. 1 sken == 1 skljoc blicem (idealno), sto opet znaci 100k fotki == 100k skljocanja blica .. retko koji to moze izdrzi, to je jos min 100eur troska

nije bas da se isplati... a ja imam (kad ih sve iskopam) oko 200k negativa... zato sam i uzeo ovaj skener, nebitno sto nema realno 9000dpi, i njegovih realnih 1200dpi je vise nego ok da skeniram i ubacim u bazu sve fotke, sotiram, obelezim, pa onih par koje vrede lako cu da fotkam (ili odnesem jaranu da mi skenira na drum skeneru ili na onom ludom nikonu) ... fotkanje sa 5D mk3 mi daje oko 4000dpi sto je otprilike taman malo vise nego sto imaju ti "standardni" filmovi koje sam ja koristio (posebno sto sam ja uglavnom trosio iso200 filmove oni su jos manje rezolucije)

stigle mi neki dan pamucne rukavice tako da ovih dana krecem u skeniranje u kopanje po kutijama da nadjem preostale filmove :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže zook

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #31 poslato: Novembar 07, 2017, 09:17:35 posle podne »
He... evo i današnjeg teksta na na istu temu http://www.refoto.rs/nikon-d850-kao-skener/
Ja sam hteo na naglasim, a neko je već to pomenuo , mislim cronin, da je korišćenje aparata za ovu namenu, a posebno vrhunskih neisplativo...Ipak su odlični film skeneri jeftiniju upola od potrebne foto opreme!

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: fotkanje negativa
« Odgovor #32 poslato: Novembar 07, 2017, 09:19:43 posle podne »
Ja sam hteo na naglasim, a neko je već to pomenuo , mislim cronin, da je korišćenje aparata za ovu namenu, a posebno vrhunskih neisplativo...Ipak su odlični film skeneri jeftiniju upola od potrebne foto opreme!

zato ja kupih skener .. zadovoljice osnovne potrebe a par dobrih fotki cu da slikam kroz duplikator :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu