Autor Tema: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe  (Pročitano 26519 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #40 poslato: April 09, 2017, 10:46:34 pre podne »
Za CHDK si u shvatio, osim što mi se čini da si naveo CHDK verzije, a u foto aparatu ćeš tražiti njegovu verziju firmvera i prema njoj odabrati CHDK verziju.
Resetuj aparat na default. Moguće je da ima nekih specifičnih podešavanja od prethodnog vlasnika.
Ovako napamet, skoro sam siguran da imaš samo jpeg u aparatu. Zato sam ti rekao za raw.
Još nešto razmišljam... Da bi bolje video snop, neka blaga izmaglica bi pomogla.
Tebi baš treba živa pomoć jer ovako preko foruma ide dosta sporo, a tek preko online tutorijala...
Ako nekad dolziš do NS, mogu ti pomoći koliko znam.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #41 poslato: April 09, 2017, 11:15:16 pre podne »
Da dodam... Na ostala pitanja imaš odgovore i uputstvu za aparat. Takođe imaš i dobre savete i uvek je preporuka pročitati celu uputsvo jer svaki model ima neke specifičnosti. Npr. Moguće je da ISO bude ograničen samo na 100, ako je ekpozicija preko 1s ili sl.

P. S. Nije ekpozitura, već ekpozicija. ;) ipak je suštinska razlika značenja reči.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #42 poslato: April 09, 2017, 02:29:20 posle podne »
Instalirao sam CHDK prema uputstvu sa linka :

https://www.youtube.com/watch?v=HYOaspc4Ohw
Kao sto se moze videti, znaci dobio sam neke nove stvari kao i ono recimo ovo procenat baterije i slicno, medjutim ama nista nisam dobio od podesavanja sve je ostalo isto, kod njega je potpuno drugacije kod mene je isto kao i pre instalacije :

http://i.imgur.com/amhCB4F.jpg

http://i.imgur.com/hQVCSGM.jpg

Uputstvo nisam dobio, aparat, futrolu i punjac, probacu da nadjem negde online makar na engleskom posto na srpskom neverujem da ima.

Tako da ovo ili ne radi ili se ne dobija nista, ne znam sta nije u redu, sve sam uradio isto kao i on i dobio to na pocetnom ali mi nema dodatnih podesavanja, takodje sam nasao snimak https://www.youtube.com/watch?v=SWDr53qFhWk, gde je neko uspesno sa ovim aparatom dobio dodatna podesavanja ali sa verzijom firmvera 1.01A, kod mene je 1.01B, sad kakve sam srece moguce da B ne podrzava i slicno...






Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #43 poslato: April 09, 2017, 02:36:07 posle podne »
Evo uslikao mi je sinoc ovaj sa Sony DSC-H300, neke slike kako to treba da izgleda otprilke na 70, 45 i 20m sa sledecim podesavanjima :

Width / 2592
Height / 1944
Horizonal / 300 dpi
Vertical / 300 dpi
Bit Depth / 24
F-stop / f/3
Iso 200
Exposure Time / 2.5 sec
Focal Length / 4mm
Max Aperture / 3.17
Metering Mode / Multi Spot
Exposure / Manual
NO FLASH

Doduse slike su mnogoo manje sigurno nego sto ih pravi aparat tako da su verovatno izgubile na to jest kompresovane kada ih je kacio.

Nista zakazao sam dva prijatelja veceras idu sa mom da mi pomognu posto ne mogu sve sam da uradim treba neko da mi drzi biciklu i slicno pa cu da pravim nesto nemam pojma...

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #44 poslato: April 09, 2017, 03:53:36 posle podne »
Uspeo sam za CHDK, zip koji se dobije treba da se direkno raspakuje na karticu a ne na HDD pa da se kopira na karticu, s tim da sam napravio sada da mi se automatski pokrece svaki put kada upalim.

U pravu si bio pericha za iso vrednost mogla je da se podesava prema ekpoziciji znaci nije moglo kako sam ja hteo, 100 je bio max posle 1 sekunde cini mi se ispod toga je mogla da se menja iso vrednost, preko ne.

E sada podesavanja milion cak i ne znam sta znace, ali se nadam da sada moze da se steluje sve i da nema ogranicenja, samo se treba snaci.  :o

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #45 poslato: April 09, 2017, 10:04:52 posle podne »
I kada odlično poznaješ foto aparat i tehniku, sa CHDK se treba dodatno potruditi jer nudi jako mnogo opcija.
Ti za sada iskoristi slikanje u RAW i ISO po želji. Ostalo ne diraj ako ne znaš čemu služi ;)
Probaj lampu da staviš što bliže aparatu, tj. pored njega. Znam da se laser tada vidi najbolje. Možda to važi i za lampu.
Vidim na gornjim slikama da je pozadina obasjana dobro. Trava i put su takođe osvetljeni i od njih se ne vidi svetlosni snop. Probaj da produžiš ekpoziciju i da pucaš negde u nebo pa da vidim kako će se videti svetlosni snop. To je ono što te priamrno interesuje koliko sam shvatio.
« Poslednja izmena: April 09, 2017, 10:07:50 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #46 poslato: April 10, 2017, 03:13:00 pre podne »
Da jasno, nista mi ne govori sa podesavanjima se snalazim nikako, komplikovao je ali sta ces i sa ovih par parametara eksperimentisem a ne nesto jos da ubacujem sto nemam predstavu sta je, doduse gledao sam danas par snimaka oko podesavanja ali ne vredi kada nemam nikakvo predznanje o ovome.

Sto se tice lampi ajde da malo napisem o tome posto mislim da ima veze sa fotografijom pa ce mozda nekada nekome da koristi a uzgred da bude jasnije sta se tu zapravo trazi. Snop nije prioritet, nego da se vidi kako ta lampa daje svetlost u to u sta je uperena ili ispred nje. Pre ne znam godinu, godinu i po, kontaktirali su me neki ljudi koji se bave fotografijom i slicno cini mi se nisam siguran, ali mislim da se u jednom od slucaja radilo o Petrovaradinskoj tvrdjavi gde su koliko se secam slikali neke podzemne tunele, pecinice ili sta god i trebalo im je dosvetljavanje ili kako se god kaze pa su onda te slike koje naprave iz raznih uglova sklapali u onaj 360 stepeni pogled itd. E sada njima su trebale lampe to se dobro secam sa neutralnom bojom svetlosti to jest diode koje isijavaju oko od 4000 - 5000 kelvina temperaturu, sto ja naravno nisam imao jer 99% radim sa hladno belim diodama, takodje posao im je igrala samo zumabilna lampa koja ima stelujuci snop od jako uskog i velikog dobacaja do totalnog rasirenja i pokrivanja ogromnog prostora ispred same lampe.

Onda sam od prijatelja cuo koji ima rodjaka na rts-u koji radi kao kemerman nesto nemam pojma, pa oni takodje u situacijama kada je uz pomoc stapa i kanapa dosvetljavaju odredjene kadrove sa slicnim lampama ( mnogo jeftinijim ali im verovatno zavrsavaju posao ). U sustini postoji nekoliko osnovnih vrsta lampi i namena, ukratko. Thrower i flooder, thrower je lampa koja koncentrise snop svetlosti u sto uzu tacku tako da bi imala sto veci dobacaj to jest da bi se svetlost videla na sto vecoj daljini to jest dosegnula nekih 300-500 m ( trenutno imaju lampe koje idu preko 1000 m ), flooder je ono sto bi potencijalno nekome trebalo ko se bavi fotografijom za dosvetljavanje to je lampa koja ima siri snop i rasprsava svetlost u sirem luku i nema neki dobacaj ali zato pokriva sa dosta vise svetla okolo. Zumabilne lampe su i ako ih dosta ljudi izbegava po meni ponajbolje, ona moze da bude i jedno i drugo ( primer je one prve dve slike sto sam okacio samo je tu slikan potpuni zum to jest dobacaj bez rasprsavanja svetlosti u svim pravcima ), prednost njih je kada rasirite snop on je ravnomerno rasporedjen svuda, dok kod floodera bez zuma imate situacije da svetlost ide okolo ali da je neravnomerno rasporedjena to jest jaca je u centru nego sa strane...
Uglavnom ako nekome treba pomoc oko lampi i dosvetljavanja za fotografisanje uputite ga kod mene, rado cu pomoci, posto sam imao dosta kvalitetnih lampi, pa ga mozda mogu uputiti sta da trazi.

Evo jednog primera sa lampom koja isijava 9000 lumena, lampa je toliko jaka da kamera mora da se postavi desetak metara iza jer da se stavi blize apsolutno bi sve bilo belo od ogromne svetlosti i sa ovakvim lampama recimo nikako nije moguce slikati sa metodom lampa i kamera sto blize.



Sto se tice CHDK saznao sam da ovaj aparat ne moze da menja podesavanja u video modu, medjutim ima neka skripta koja se stavlja pa se onda moze dobiti nesto od opcija, pretrazio sam forum ovde ali vidim da se o ovom CHDK nije uopste pisalo do sada ( bar pretraga ne izbacuje nista ), pa eto moracu sam da se pozabavim time u narednom periodu.

A sto se tice onoga sto sam veceras uslikao, jos uvek su mi potrebne vezbe da dodjem do onoga sto mi treba, ja licno smatram ove slike sto sam izbacio sa Sonijem sto su slikane da nisu zapravo takve medjutim covek mi kaze da mu je to napribliznije oku... Evo nesto od veceras, i mogu samo da kazem da mi se svidja ovaj raw sto sam onako bezveze na zadnoj slici promenio malo.

Flooder


Thrower


RAW

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #47 poslato: April 18, 2017, 03:52:09 pre podne »
Evo mene opet sa jednim pitanjcem.

Zanima me oko zuma u noc, da li ja ocekujem previse ili ima nesto da se cacne da bi to bilo bolje ?

Naime ovo je zumirano i kao sto se moze videti nekako nije izostreno, koristim ista podesavanja kao i kada slikam bez zuma, znaci fokus je na beskonacno takodje... Da ne postavljam sada ali u dan je sve odlicno cak i kada je zum skroz do kraja opticki a da ne kazem manje, doduse u dan slikam na auto.





Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #48 poslato: April 18, 2017, 07:09:09 posle podne »
Da li napre postaviš fokus na beskonačno pa onda menjaš zum ili obrnuto?
Moraš da probaš i preko dana, ne vredi u Auto modu porediti.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #49 poslato: April 18, 2017, 08:15:03 posle podne »
Da li napre postaviš fokus na beskonačno pa onda menjaš zum ili obrnuto?
Moraš da probaš i preko dana, ne vredi u Auto modu porediti.

Pa sa ovim podesavanjima sto slikam samo koristim zum na to, znaci fokus je na beskonacno pa onda ide zum na to, to je greska ?

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #50 poslato: April 18, 2017, 08:30:33 posle podne »
Može biti. Probaj nakon podešavanja zuma da ponovo podesiš fokus na beskonačno.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #51 poslato: April 19, 2017, 07:18:05 posle podne »
Evo ga u dan, sve isto samo naravno promeio sam parametre iso, f i ekspozicija jer sa onim nocnim u dan je potpuno bela slika.







Tako da po svemu sudeci ocigledno u noc nema dovoljno svetlosti kada se zumira da bi slika bila izostrena nego dodje onako mutna... slikao sam sa stativa tako da nije do toga.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #52 poslato: April 19, 2017, 08:14:30 posle podne »
Trebalo bi da postavšalj slike sa EXIF-om da bismo videil šta se dešava.
Po svemu sudeći, izgleda da je strešena slike, tj. nije ti dovoljno miran stativ.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #53 poslato: April 19, 2017, 08:24:06 posle podne »
Da to mislis direkt slike, pa nemam pojma ovo cudo ovde do 1200 limit, moram da smanjujem onda svaku sliku ajde izacicu veceras da napravim neke slike u mraku opet pa cu da postavim.

Stativ je miran 101% to je sve u istom polozaju kao i bez zuma, u pocetku sam koristio tajmer od 2 sekunde kako bih bio siguran da ce sve biti mirno 100 %, kasnije sam izbacio to kada sam malo usao u stos.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #54 poslato: April 19, 2017, 11:23:20 posle podne »
Ne, nisam mislio full size, dovoljna je i mala, samo kod tebe izgleda nema EXIF-a(podaci o parametrima slike), kao npr:
http://dutcheagle.com/learn/wp-content/uploads/2010/11/exif_example.jpg

Možda je do vetra ili nečega drugog, probaj još. Nema logike da po danu lepo odradi kad staviš manuelni fokus na beskonačno, a da po noću neće. Jedino bitno što se menja je dužina ekspozicije, i to ukazuje na to da je verovatno strešena slika.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #55 poslato: April 20, 2017, 01:32:38 pre podne »
Da jasno je sta hoces da vidis, izgubi se verovatno kada se uploaduje na image host, ajde sada cu ove da postavim direktno ali ih moram prethodno smanjiti da bi mogle da se okace, nadam se da se nece izgubiti u tom procesu smanjivanja, no neke slike moram smanjiti cak i na low da bi bile ispod 1200KB, kao recimo ove zumirane.

Prva stvar, kada sam na asfaltu mogu bez problema bez tajmera da slikam, jer stativ ne mrda nigde znaci zacemantiran, kada sam na travi ( kao ove slike sto cu sada da postavim ) nema sanse, em je mrkli mrak em je neravno em ne vidim nista sem aparata to jest ono malo sto mi displej osvetli tako da ne moze da se proredi slikanje u dan sa nocnim slikanjem i uslovima itd, znaci na travi mora da ide tajmer od 2 sekunde da bi to bilo to.

Sledece sto sam primetio a videce se dole iz slika je to da aparat i u noc radi sasvim dobro fokus na beskonacno kada ima vise svetla ovo sto sam slikao u ulici i ovu krosnju od drveta koja je blizu ili skolu koja je daleko... Prva slika je distanca 40 m, druge dve su 100 m, vrata od skole su oko 200 m, drvo je na 30 m.

E a problem nastaje kao ona slika sto sam postavio u jednoj od prethodnih poruka kada je distanca 120 m, ali nema toliko dovoljno svetla i nema konkretno sta da se fokusira nego ceo put nema tu na putu nista, nemam pojma cini mi se da je ovaj aparat sasvim sasvim ok za neke ovako srednje distance i da se tu moze napraviti nesto, no za nesto bolje mora da se ide na skuplje, ili da se cacka jos sa podesavanjima da se nadju idealna.

Ono sto je definitivno potvrdjeno do sada je da aparat kupi manje svetlosti u nizim modovima pri istim podesavanjima.
Recimo, potpuno ista podesavanja, ista distanca isto sve sve, samo razliciti modovi na lampi, slabo, srednje i jako, srednje i jako kupi dobro dok slabo uvek prikazuje slabije nego sto jeste, probao sam vise puta sa par lampi, no u razgovoru sa covekom koji slika sa vecim aparatom kada sam mu poslao slike i rekao situaciju on je odgovorio da objektiv pravi velike razlike u prikupljanju svetla, veci objektiv ( ako sam razumeo dobro fizicki ) moze da prikupi vise svetla i da verodostojnije prikaze tu jacinu u tim slabijim modovima gde islazi dosta manje svetla... Yes the lens makes a lot of difference for the light gathering. My new Sony camera has a much larger lens that lets me take pictures of all modes fairly accurate.Even the lowest of the moon modes will show pretty close to what I see.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #56 poslato: April 20, 2017, 01:33:59 pre podne »
Nije moglo sve da stane u prvu poruku.

Van mreže logitech

  • Junior
  • *
  • Poruke: 92
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira uredjaja za specificne potrebe
« Odgovor #57 poslato: Maj 04, 2017, 02:06:09 pre podne »
Sta je ovo na ovom forumu se nista ne desava, ovde samo ja pisem  ???

Treba mi opet ovaj put nadam se malo manja pomoc pa da ne otvaram novu temu, kratko je pitanje.

1.Panasonic FZ47
2.Sony DSC H300
3.FUJIFILM HS20exr

Tri aparata koji bi bio najbolji po vama ? Namena aparata je u vezi ove teme.