Autor Tema: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?  (Pročitano 19089 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #40 poslato: Mart 16, 2017, 01:35:02 posle podne »
Da ti kažem nešto... ljudi srljaju, masovno prelaze i šta već rade, jer je u prirodi čoveka da tripuje kako ga nešto stalno ograničava. Nema potrebe da se izvinjavaš... znam kako ti je... i sam sam u procesu neke važne kupovine i mozak mi se pretapa na dnevnom nivou, zbog neodlučnosti da li ovo ili možda bolje ono. U potpunosti te razumem!
Nećeš ti ništa dobiti ako direktno zagrizeš u FF, osim većeg troška. FF ima svojih dobrih, ali i svojih loših strana. Ništa nije toliko crno-belo, kako bi pojedinci koji pišu po netu voleli. Za ono čime planiraš da se baviš, a pogotovo u početku, dok se ne ispraksuješ za dobru kontrolu DOF-a, tamo gde treba, FF može više biti teret, nego prednost.

To je moje mišljenje. Ne mora da znači da se ti ne bi odma' snašao i krenuo da peglaš FF-om kao da fotografišeš 20-30 godina, ali u proseku to obično ne biva.

Na posletku, to što je grupacija "preletača" najglasnija, ne znači da to rade svi. Veruj mi da ne rade. Statistike prodaje govore da je FF danas zastupljeniji nego pre (mnogo zastupljeniji), ali da i dalje čini veoma mali procenat u ukupnoj prodaji. Štaviše, najveći broj tih kojima "treba sve bolje i sjajnije" su često filozofi kojima oprema češće zariba od stajanja, nego što biva iznesena na ulicu. Nikog konkretno ne prozivam (pogotovo ne odavde), nego samo konstatujem ono što vidim svojim očima.

E sad... Za 3000 se može skockati pristojan sistem (i više od toga), ali se onda opet vraćamo na ono s početka - D750, 24-120 f4 i 70-200 f/2.8 mk1. Taj raspon ima bitno drugačiji karakter od slične kombinacije na APS-C, a na sve ovo bi mogao eventualno da dodaš još neki jeftiniji prajm, poput Nikona 50 1.8G ili 85 1.8D (noviji je dosta skuplji). Mogla bi i neka Sigma Art, ali ne uklapaš se.

Druga varijanta je D750 (nov), 24-70 f2.8 (polovan) i opet set prajmova poput 50, 85 itd... eventualno Nikon 18-35 kao UWA rešenje. Ali onda ti ništa ne ostaje za drangulije koje su ti neophodne - rezervna baterija, koja kartica, torba i blic.

Ne znam... razmisli, vagaj... na kraju - uvek je nezahvalno raspoređivati tuđ novac, pa je najbolje da konačnu odluku doneseš samostalno, imajući u vidu sve što ti je rečeno.

Pozdrav

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #41 poslato: Mart 16, 2017, 01:42:10 posle podne »
Kad smo vec tu, jel ima neka realna prednost sb 800 u odnosu na sb 700..?
Pokušavam da se setim... ima, ali ništa što prosečnom fotografu baš nešto posebno znači.

Kažu da je SB-800 kvalitetnije izrađen... OK, papučica jeste bolja, ali se meni neke druge stvari (mehanizam rotacije glave, baterijski poklopac itd) više sviđaju na SB-700. User friendly? Pa, SB-700 je user-friendly, a SB-800 nema "friend" u svom rečniku. Ubi bože s onim ekranom iz praistorije. OK, navikneš se i teraš, ali do tada... tantalove muke. SB-800 ima asimetričnu rotaciju glave (u jednu stranu može valjda 180°, a u drugu samo 90, dok Sb-700 može u obe strane isto).

SB-800 može da kontroliše 3 grupe bliceva bežično, SB-700 "samo" sve. Pa sad, kome je bitno. I da, ima i PC-Sync konektor, dok SB-700 nema. To ne vidim kao neki hendikep.

Najbitnija razlika je da je SB-800 nešto jači, ali meni to manje znači nego normalno rotiranje glave. Koji se brže pregreva, to ne bih znao. Od toga je patio SB-900, a za SB-800 nisam siguran, jer nisam imao previše posla s njim. Pogotovo ne u nekoj sesiji brutalnog prženja blicem.  >:D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Mart 16, 2017, 01:45:57 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #42 poslato: Mart 16, 2017, 01:47:44 posle podne »
Da... ima smisla.
U momentu sam se pogubio i kao da mi je bilo potrebno da mi neko kaze nesto ovako razumno.    :icon_scratch:

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #43 poslato: Mart 16, 2017, 02:04:10 posle podne »
hvala..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #44 poslato: Mart 16, 2017, 02:41:24 posle podne »
Drug, to ti je rupa gotovo bez dna, i ako očekuješ da je napuniš iz prvog poteza nisam siguran da će ti to poći za rukom...
Već si skapirao da je 2000.-€ malo, a već se približavamo saznanju da nije dovoljno ni 3.000.-€.... (Po meni potrebno je oko 4500-5000.-€, ali ajde)..

Mislim kupi ti šta želiš, ali moj ti je savet ... ako hoćeš već da radiš, oformi neki minimalno potreban set opreme sa kojim ćeš moći da budeš funkcionalan.
Što pre otpočneš da zaradjuješ pre ćeš doći do svega što ti treba.
To nema veze sa fotografisanjem , već sa poslom uopšte...ko čeka da ima sve i za svaku eventualnost, taj obično ne krene nikad...
Svojom dosadašnjom ironijom upravo pokušavam da ti skrenem pažnju na to.

I bez brige....Neće ti sve pocrkati na prva dva-tri dogadjaja, siguran sam...

Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #45 poslato: Mart 19, 2017, 07:45:40 posle podne »
Oh... proradio forum, cool!  8)

Jos jedna stvar, znam da sam ovde dobio preporuku za blic Nikon SB 700 i 910, ali me interesuje vase iskustvo sa Yongnuo YN685 obzirom da mi je troje ljudi dalo preporuku za taj blic koji je prilicno jeftiniji od Nikonovih, a kako oni kazu da je sto identican sto se kvaliteta tice sa SB 700.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #46 poslato: Mart 19, 2017, 08:17:24 posle podne »
Pa teško da iko može da tvrdi nešto o kvalitetu jedno vs drugo, jer Nikon poznajemo kroz decenije rada u takvim uslovima, a YN je ipak zelen brend. Ja ne poznajem nikog ko time radi svadbe. Sigurno ih ima, ali tek nakon nekoliko godina eksploatacije i nekih opipljivih servisnih statistika može nešto da se kaže na tu temu.

U svakom slučaju, možeš da probaš... još jedan blic već imaš, pa ako baš zvekne, em ti je u garanciji, em imaš i rezervu. Ja lično bih probao. Sa blicem rizik nije isti kao sa objektivom. Blic ipak ili bljesne ili ne. ;)

Pozdrav

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #47 poslato: Mart 19, 2017, 08:31:11 posle podne »
I moja preporuka je da imaš dva blica i to bilo koja jer u početku ćeš, obzirom da si početnik, vjerojatno raditi samo u TTL-u gdje vjerojatno gotovo nikad neće raditi na maksimalnoj snazi pa neće biti ni pregrijavanja, ekstremno brzog okidanja bljeskalice, high synca i sl., a to će YN odraditi bez problema...

Kasnije će ti trebati jači blicevi, trigeri i šta već, ali kako je neko reko, to počinje biti rupa bez dna, pa samo ću da ti kažem SRETNO!!!! >:D

I DA, KUPUJ DOK SE NISI PREDOMISLIO!!! 8)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #48 poslato: Mart 19, 2017, 10:11:05 posle podne »
sva ta kineština od bliceva ti je manje više slična. Nije to loše za onoliko koliko košta ali uz ograničenja.

Ako koristiš samo jedan blic onda Nikon. Razlog bolji TTL i bolji rad AF lampe.
E sad žao mi je što nisam uspeo da nadjem par jako ilustrativnih slika gde se vidi razlika izmedju Nikon i YN blica. Postavljena je od člana jednog drugog foruma.
To je baš okom vidljiva razlika.
Nije tu poenta u snazi nego u njenoj kontroli .

Negde izmedju ovih kineskih i originalnih bliceve nalaze se Metz i Nissin, ali ja sam svoj bivši Metz platio skoro isto kao Canonov samo što je ovaj bio malo jači od njega.
To je bilo u vreme kada sam mislio da je snaga najbitnija pa sam gledao da kupim što jači za sve pare :)


Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #49 poslato: Mart 22, 2017, 05:40:35 pre podne »
Kupljeno  :D :D :D

- D7100 telo
- Sigma 18-35mm
- Nikon 18-140mm

Sada mi sledi experimentisanje i proucavanje opreme do iznemoglosti. :P

Hvala svima koji su ucestvovali u temi. Pomoc na ovom forumu mi je veoma znacila, tacnije bila je kljucna i dobio sam vise nego korisne savete.
Eto, sta da kazem...  Za moju frizuru se pobrinuo... a ne to...   ;D ;D ;D

Pozdrav,
Milos

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #50 poslato: Mart 22, 2017, 06:28:24 pre podne »
Pametno i kaci fotografije čim prije ;)
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #51 poslato: Jun 06, 2017, 08:42:14 pre podne »
Pozdrav ljudi,
evo nakon par meseci od kako sam uzeo ovde predloženu opremu i bitno mi je da kažem da sam ovde dobio zaista odlične smernice i savete za kupovinu sa kojom sam prezadovoljan.
Iskreno, malo sam i sam iznenadjen kvalitetom koji sam dobio i hvala svima na tome koji su mi davali savete.

Potreban mi je još jedan savet:
Pored tela: Nikon D7100, Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art, Nikkor 18-140mm... koji bi objektiv bi mi jos savetovali da pojačam portretnu fotografiju.
Čini mi se da sam ovde dobio savet za fixnim Nikon 85mm f/1.8G, ako se ne varam, ali bi voleo da mi to potvrdite kao dobru ideju ili ako mi predlažete nešto još bolje?

Hvala unapred,
Miloš

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #52 poslato: Jun 06, 2017, 11:25:17 pre podne »
nema bolje...bar za te pare.
Zgodne mogu da budu i 50 1,8 i 35 1,8 jel su skoro pa džaba, a ne cropu mogu dobro da ti dodju..
« Poslednja izmena: Jun 06, 2017, 11:26:47 pre podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #53 poslato: Jun 06, 2017, 12:23:25 posle podne »
Posto si sa articom pokriven od 18-35, logičan slijed bi bio 50mm 1.8 ili ako nisi ograničen novcem isto artica 50mm 1.4.
Mislim da će ti na cropu 85mm biti ograničavajuća, jer je to zapravo cca 130mm i mislim da ga nećeš tako često koristiti na vjenčanjima...
Sad sam se sjetio da postoji i 50-100mm 1.8 art serija Sigme ali iskreno ne znam kakva su iskustva s AF-om, optika je prema testovima na razini art serije..
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #54 poslato: Jun 06, 2017, 12:35:08 posle podne »
u principu zavisi ko sta voli, ali 135 na FF ili 85 na cropu je po meni idealno za portrete sa neke poludistance tj bez unosenja u lice modelu....
ali dobro...to je sad vec stvar afiniteta.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dario084

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 277
    • Pogledaj profil
    • INSTAGRAM
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #55 poslato: Jun 06, 2017, 02:50:34 posle podne »
Upravo to, ali ako on sam nije 100% siguran šta mu treba, najbolje bi bilo univerzalno riješene 50-100mm :)

O kolikom budžetu pričamo? ???
Canon EOS 5D mklll, 6D, Canon 16-35L f/4, Sigma 24 i 35 Art, Canon 85mm, Speedlite 600EX-RT, 430EX III-RT

Van mreže Shommyx

  • Junior
  • *
  • Poruke: 23
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon sa opremom za vencanja, ali koji?
« Odgovor #56 poslato: Jun 09, 2017, 04:29:35 posle podne »
Pa šta znam, što se budžeta tiče... recimo 500-600 eura, mada mi to nije primarno. Bitno mi je da dobijem nešto što bi pojačalo postojeću opremu u vidu portretne fotografije, a opet da bude nešto što bi bio "Best buy" u smislu odnosa cene i kvaliteta, eto.

Tako da na neki način i ja zaključujem da bi to bila 85-ica... :)