Autor Tema: Pomoc oko odabira aparata  (Pročitano 21097 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Pomoc oko odabira aparata
« poslato: Februar 17, 2017, 07:59:13 posle podne »
Pozdrav svima, Nov sam na ovom forumu i citao sam dosta postova. Posle svega,odlucio sam da postavim pitanje u vezi onoga sto me muci,cisto da ustedim vreme. Nadam se da cu dobiti poneki odgovor jer vidim da ima mnogo velikih poznavalaca ovde i vasa misljenja bi mi mnogo pomogla jer mi nista nije bas 100% jasno. :) Aparat bih koristio iz hobija,u slobodno vreme. Teskom mukom sam skupio i odvojio neke pare za to,pa mi nije bas najlakse da se odlucim. :) Zanima me koja je tacno razlika izmedju DSLR aprata i ovih extrazoom,jer su mi to dve najprimamljivije kategorije. Sto se tice DSLR, u budzet mi se uklapa samo Canon 1200D uz kit objektiv,a primetio sam da mu fale neke opcije koje bi mi bile korisne. Tu mislim na wifi,los autofokus prilikom snimanja videa,a realno,bice mi tesko skupiti pare za sledeci objektiv. Zato sam gledao i te ultrazoom aparate i dosta su primamljivi. Zanimaju me neke osnovne prednosti i mane. Da li je bas ogromna razlika u kvalitetu fotografije u korist DSLR? Cenovno bi mogao da prodje i extrazoom Canon SX 60 HS (nasao sam ga za 420e,mada mi i to prelazi budzet).  Voleo bih da vidim i neku vasu preporuku za 300, 400e. Hvala unapred. :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #1 poslato: Februar 17, 2017, 08:18:20 posle podne »
Samo nisi naveo mora li biti novo ili može i polovno? Ako bi aparat koristio kao hobi fotografisanje(a tu računam fotografisanje kućnih ljubimaca na otvorenom, fotografisanje sa izleta i sa mora), onda ti je pravi izbor superzum.Nije da navijam, ali ja sam prezadovoljan sa svojim superzumom Canon sx50 hs, koji se više ne proizvodi, ali meni za fotografisanje po danu kad ima dovoljno svjetlosti-sasvim dovoljan!Ovo sam boldirao jer tu upravo leži zec-te superzumove zbog veličine senzora(koji su mnogo manji od dSLR-a) možeš koristiti po danu kad je sunčan dan fotografišući iz ruke.Već kako pada veče i manje svjetlosti ima morat ćeš povećavati ISO, a povećavanjem ISO dobijaš upotrebom superzuma veliki šum na fotografiji(pronadji šta je ISO ako tek ulaziš u fotografisanje....), ako fotkaš iz ruke, a ako misliš fotografisati gradsku arhitekturu noću onda ti je neophodan stativ.Pretpostavljam da ćeš pitati da li se pozadina može "zamutiti"(DOF) sa superzumom-da, može, samo malo prakse treba.Sve u svemu, ono što si naveo ja bih na tvom mjestu kupio superzum, jer ako kupiš dSLR onda budi spreman da kupiš još i ekterni blic, 2-3 objektiva, fotoruksak ili fototorbu.......rupa bez dna sa dSLR-om..... ;)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 08:21:47 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2017, 09:46:46 posle podne »
Prvo,hvala na odgovoru. Veoma cenim vase misljenje zbog postova koje sam citao po forumu. :) Planiram da uzmem nesto novo,ne bih uzimao polovno. Moja najveca dilema je da li sa zoom aparatima (u idealnim uslovima za njih) moze da se uslika neka,da tako kazem,umetnicka fotografija? Da li je ostrina slike slicna kao na DSLR? Izvinjavam se sto postavljam za vas verovatno neka smesna pitanja,ali zanima me sve to. Lepo je pohvaliti se nekom ¨dobrom˝ slikom. :) I ako nije problem,ako na forumu ima slika koje ste vi slikali sa vasim aparatom,voleo bih da ih pogledam. :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #3 poslato: Februar 17, 2017, 10:27:31 posle podne »
Sa skoro svakim aparatom se može uslikati dobra ili umetnička fotografija. Za neke specifične kategorije treba skuplja oprema. Nema jednog rešenja sve pokriva sve, tako da ćeš morati da se odlučiš za jednu stvar. Ne možeš za puno para da dobiješ i dobar video sa odličnim autofokusom, i dobre makro fotografije i dobre portrete. Za to ti treba ekstremno puno para :) (edit: i vremena)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 10:29:47 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2017, 10:36:59 posle podne »
@Gox985....evo odavde samo počeo sa superzumom Canon sx50 hs.....

http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ulicna-i-urbana-fotografija/razne/740/

neke su sa vrlo malo obrade, ili nikakva obrada, a negdje sam "dotjerao" fotke u programu Lightroom-u.....  ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2017, 11:00:17 posle podne »
@Cronnin Hvala. Sigurno da bih fotografiju stavio ispred videa. Sto se tice aparata,zoom aparati su mi privlacniji upravo zbog zuma jer nisam u mogucnosti stalno ulagati u nove objektive koji mnogo kostaju. AKo cu sa njima moci da uradim i sasvim zadovoljavajuce fotografije,ja cu biti prezadovoljan. :) U sustini,brine me da imaju dobar zoom ,a mnogo losiju sliku pri normalnom slikanju. Zoom mi nije prioritet ali lepo bi ga bilo imati. Posto bi me na DSLR aparatima to mnogostruko vise kostalo,mislim da sam blizi kupovini nekog od zoom aparata.

@Tviti Hvala na linku. Pogledao sam sve fotografije sa tih desetak strana i stvarno ima fenomenalnih! :) Da li se mogu raditi macro fotografije na zoom aparatima? Kada razmisljam o sebi kao fotografu vise sam orijentisan na neke zanimljive detalje,macro fotografiju,zivotinje mozda i najvise,a najmanje na ljude. Jos sam ja daleko od fotografa,ali to je nesto sto me trenutno zanima. Da li postoji aparat koji bi mi preporucili,koji bi zadovoljio moje potrebe? Budzet mi je maksimalno 400e ako jedem pastetu mesec dana,a 300e - 320e najrealniji. :D

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #6 poslato: Februar 17, 2017, 11:06:14 posle podne »
recimo, nemoj bjezati ni od još manjeg aparata, a mnogo bolji po kvalitetu fotografija od ovog mog Canon sx50 hs-a to je iz serije G, ako još negdje ima da se kupe novi Canon G15 ili još bolje Canon G16-mali kompakti ali vrhunski, koje bi sigurno mogao nositi baš svaki dan sa sobom.....
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 11:11:42 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #7 poslato: Februar 17, 2017, 11:15:24 posle podne »
Canon G15 nema nigde, a G16 samo na jednom mestu,ali cena je oko 500e ... :/

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #8 poslato: Februar 17, 2017, 11:19:43 posle podne »
A za koje potrebe ti treba zoom? Koliki zoom? Pogledaj prvu fotografiju napravljenu ovim objektivom, dole je na ovoj strani. Imaš dole skalu u mm pa prošetaj po njoj. Ili ti treba više od toga?
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EF-24-105mm-f-4L-IS-II-USM-Lens.aspx
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #9 poslato: Februar 17, 2017, 11:21:21 posle podne »
I ja ti predlažem da ozbiljno razmotriš Canon G seriju. I njihov nazovimo skromni zum će ti biti skoro uvek dovoljan, ali ćeš zato imati bolji kvalitet slike. Može i neki iz S100 serije (110, 120). Gledaj veličinu senzora i otvor blende.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2017, 11:21:48 posle podne »
http://www.olx.ba/pretraga?trazilica=canon+g16

ovaj dole je nov(433 eura), a ovaj od 600KM (306 eura) je polovan (mada piše da je nov, kaže da imaš garanciju 3 godine.....)
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 11:28:06 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2017, 11:25:28 posle podne »
Obično se bolji aparati dosta čuvaju. Ja ne bih izbegavao polovne, kao što i nisam u početku ;)
Vidi ovog npr: http://www.kupujemprodajem.com/Canon-PowerShot-G15-42735283-oglas.htm
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #12 poslato: Februar 17, 2017, 11:33:36 posle podne »
Slažem se sa @pericha....ovi polovni a dobri aparati se i čuvaju, ja bih lično kupio polovno a dobro očuvano, a ako se i ne razumiješ u aparate-možeš povesti nekog ko se malo bolje razumije da to sve proba na licu mjesta.....recimo sve svoje aparate(a bili su svi polovni!) sam probao tako što sam ponio i laptop kad sam ih kupovao, pa probao aparate i odmah prebacio fotke na laptop, da vidim jel sve u redu sa senzorom....i ispostavilo se da je sve u redu....   ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #13 poslato: Februar 17, 2017, 11:41:51 posle podne »
Hvala svima na odgovorima! Što se tiče zoom-a,ne treba mi zbog nečega posebnog,ali pošto ne planiram kupovati skupe objektive,nije na odmet imati velik zoom,a i zabavno je. :) Mozda ce mi ovo biti i jedini fotoaparat u zivotu (nadam se da nece :D ) pa zelim sto vise stvari da uklopim u taj jedan koji cu kupiti. Svestan sam da ne mogu dobiti sve u jednom,ali neku sredinu da izvucem. :) Iskreno,nisam ljubitelj kupovine polovnih stvari zbog nekih losih iskustava koji,doduse,nemaju veze sa fotografijom ali bih ipak kupio nesto novo do 350e.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #14 poslato: Februar 17, 2017, 11:49:28 posle podne »
ako je baš do toliko para i novo-uslov, onda imaš kod Ljube-administratora ovog sajta baš slatkiš:

http://pcfoto.biz/panasonic-dmc-tz70.html

Raspon objektiva (mm)
4.3 - 129.0 mm (ekvivalentno 24 - 720 mm)

;)

dobro....prelazi budzet od 15 eura, ali nećemo sitničariti......  ;D
« Poslednja izmena: Februar 17, 2017, 11:51:25 posle podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #15 poslato: Februar 18, 2017, 12:00:37 pre podne »
Svakako cu sutra malo detaljnije pogledati o kakvom aparatu je rec. Malo sesti pred youtube i pogledati par video klipova. Ovako na prvu se čini zaista dobar. :) Izvinjavam se ako sam vas maltretirao veceras. Mogu da zamislim kako je vama slusati nas pocetnike. :D Hvala puno na strpljenju i zelji da pomognete. I ako naidjete na jos neke dobre aparate u tom cenovnom rangu,slobodno okacite ovde. I ovako vec 5 dana samo gledam razne aparate po netu. :)

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #16 poslato: Februar 18, 2017, 12:15:44 pre podne »
Citat;".... I ovako vec 5 dana samo gledam razne aparate po netu. :)"

eh, pričaj mi malo o tome....ja već mjesec dana čitam o Canon 60D, upoznao sam sve njegove funkcije, još samo da se odlučim da ga kupim.... ;D
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #17 poslato: Februar 18, 2017, 07:43:55 pre podne »
Prodaju se Sony RX100 za 380 EUR, a ovde ima i Fuji XF1  ili Fuji XQ2.
Meni se čini da su sva 3 bolji izbor od G15 ili TZ70? E sad, to sa kvalitetom ekrana, nedostatkom tražila...
« Poslednja izmena: Februar 18, 2017, 07:45:06 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Gox985

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #18 poslato: Februar 18, 2017, 09:34:08 pre podne »
@cronnin Sony mi se cini odlican,ali je oko 400e. Sta mi mozete reci o ovom modelu? http://pcfoto.biz/panasonic-dmc-fz200.html  Nasao sam ga za 340e. Iskreno,jos uvek me vise privlace ovi zoom aparati. Ako se mogu raditi macro i zadovoljavjuce ˝obicne˝ fotografije,mislim da bi takvi aparati pokrili vise polja koja su mi interesantna. Znam da sam jos pocetkom prosle godine gledao onaj Nikon B500,bio sam ubedjen da ako budem kupovao aparat,taj ce biti moj. :P  U istoj ceni je i ovaj Sony http://pcfoto.biz/sony-dsc-hx300.html
« Poslednja izmena: Februar 18, 2017, 09:36:45 pre podne od strane Gox985 »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc oko odabira aparata
« Odgovor #19 poslato: Februar 18, 2017, 10:43:57 pre podne »
Oba modela su sa malim senzorima. Jedini njihov argument je taj ultrazoom. Na tačno 60s ima primer i na 1:15 se vidi kako će to da izgleda
https://youtu.be/WKgCbJmPb6Y?t=1m

Jak zoom deluje interesantno na papiru, ali šta raditi sa ovako desaturisanom i zagađenom slikom? Kvalitet piksela je daleko od DSLR standarda i kad kreneš da natežeš nešto u Phiotoshopu,nećeš se usrećiti. Sa druge strane, ako hoćeš da po korektnom svetlu fotografišeš životinje, ptice, sportiste, demonstrante, muzičare na bini i slične stvari, gde sam kvalitet piksela nije presudan kao kod pejzaža, makroa ili portreta, onda ovo može da bude dobar izbor. Tviti dosta slika takve motive, neke momente, dešavanja, i pojedinačne trenutke i njemu ultrazoom radi dobar posao. Ova dva aparati nisu loša, samo treba da budeš svetsan njihovih nedostataka i da znaš gde briljiraju, a gde da ne očekuješ previše.

Makrou nemoj da se nadaš, ali mogu da daju korektne close-up fotke ovoga tipa:
https://www.flickr.com/search/?text=panasonic%20fz200%20macro

FZ200 deluje bolja kupovina. Vidim da nema HDMI, da mu je slabija rezoulcija displeja, i da ima duplo slabiji zoom, ali je po svemu ostalom je bolja sprava. Pogotovo je interesantna fiksna blenda f/2,8.
http://cameradecision.com/compare/Panasonic-Lumix-DMC-FZ200-vs-Sony-Cyber-shot-DSC-HX300
« Poslednja izmena: Februar 18, 2017, 10:45:09 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D