Autor Tema: kockast objektiv ??  (Pročitano 6567 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
kockast objektiv ??
« poslato: Septembar 14, 2016, 08:41:32 posle podne »
A evo, već mesecima me nešto muči ;)

Što jednom reče drugar Rodić, ˝svesno rizikujući da ispadnem glup u društvu˝ moram ipak da postavim jedno hm...pitanje  :)

Objektivi su takvi kakvi su dakle - okrugli.
E, ali zašto recimo nisu kockasti jer je i onako senzor je kockast  (tj pravougaon, ali na to i mislim kada kažem kockast), pa čemu mu onda pa služi okrugao objetiv ??

Po meni, em bi se trošilo manje stakla pa bi objektivi bili jeftiniji, em bi vinjetiranje kao pojava prestala da postoji, a možda bi bilo i nekih drugih koristi - ko zna...

Dakle, aj mi sad neko objasni za kojeg mog objektivi nisu kockasti nego su okrugli...e aj, ko to zna...  :toothy12:

(mislim ono...roknuću se ako je odgovor banalan  ;D ;D)
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2016, 08:46:47 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #1 poslato: Septembar 14, 2016, 08:50:17 posle podne »
da, bili bi i manjih dimenzija...to je već treća korist uz cenu i ne-vinjetiranje.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #2 poslato: Septembar 14, 2016, 09:55:32 posle podne »
Ako bi i fotke bile okrugle, foto-albumi bi ispadali s polica ;D

Salu na stranu...ako se dobro secam, negde sam citao da je mnogo "lakse" i jeftinije napraviti okrugle elemente(staklo) od pravougaonih tj. kvadratnih.
Sem toga, najkasnije kod fokusiranja ili zumiranja, negde bi pocelo da "skripi".
Mnogi su razmisljali o proizvodnji okruglog senzora...

...ali bi to cenu senzora ucinilo astronomskom.  ;)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #3 poslato: Septembar 14, 2016, 10:19:32 posle podne »
pa pazi nisam za to da senzor oblikom isprati objektiv, nego baš obrnuto.  :)

A sad da je lakse napraviti sočivo kruznog oblika (čak i ako je ono veće ) od onog kockastog oblika, ne vidim logiku.
Po pitanju čeone obrade sve što možeš raditi krugu možes i kocki...
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #4 poslato: Septembar 14, 2016, 10:33:11 posle podne »
slikovito za one koji lakše razumeju sliku od texta... ;)
Uštede bi bile značajne..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #5 poslato: Septembar 14, 2016, 10:33:25 posle podne »
Po pitanju čeone obrade sve što možeš raditi krugu možes i kocki...
...skuplje, komplikovanije... :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #6 poslato: Septembar 14, 2016, 11:11:48 posle podne »
šteta..ne znam mnogo o proizvodnji istih, pa sada ne mogu reći ni da jeste ni da nije.
Ali onako kako neko kome je obrada materijala ponajmanje strana imam razloga da sumnjam u to.

možda se pojavi neko da to rajasni...
« Poslednja izmena: Septembar 14, 2016, 11:13:15 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #7 poslato: Septembar 14, 2016, 11:49:29 posle podne »
Zasto bi bilo skuplje?
Okrugao element izrezu na Argon-ov pravougao i eto :) koliko bi to podiglo troskove, euro - dva :D

Salim se malo :D

Argnon, ono uzimi, rubrikovu kocku, pa zamisli da je srednji red fokus, pa probaj fokusirat, msm da ces sam dobit odg zasto ne :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #8 poslato: Septembar 15, 2016, 12:07:45 pre podne »
hm...evo trudim se i trudim, zamišljam...ali odgovor ne dolazi. :dontknow:
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #9 poslato: Septembar 15, 2016, 01:01:23 posle podne »
sa strane proizvodnje - tehnicki kako se prave sociva je komplikovano (skupo) da se radi odma na kocki tako da bi se opet radilo okruglo staklo pa bi se onda ono brusilo na kocku, to brusenje je dodatni proces koji kosta + moze da osteti povrsinu + treba nekako da "drzis" to socivo da ga ne ostetis da bi ga obrusio po ivici

sa mnogo bitnije, opticke strane, i konkavno i konveksno socivo su prilicno uniformna stakla, rez bi poremetio balans i dobio bi refleksije sa 4 strane koje nisu uniformne u staklu i to bi potencijalno pravilo problem tako da ne bi mogao da imas klasicne brusene kalote vec bi mora da imas neki ko zna kakav oblik da bi socivo zadrzalo uniformnost a to onda kosta ako je uopste moguce da se napravi ...

dalje, delovi koji se pomeraju u objektivu, u raznim objektivima je mnogo jednostavnije (neophodno u kompaktnim) da se neki opticki element rotira, jer bi pomeranje po sinama zahtevalo 10-20% vece gabarite istog i samim tim i cenu, sa okruglim staklom to nije problem, sa kockicom ...

da ne spominjemo da nisu svi mounti fixnog polozaja kao moderni canon/nikon mounti .. pogledaj M42 na primer ili razne druge gde lens ne mora uvek da bude na svakoj kameri u istom polozaju ...

znaci okruglo je lakse i jednostavnije i jeftinije ... sa kockicom bi skinuo jedno 2-3% na masi objektiva i to je to, mislis da se isplati?

e sad, ako pogledas "ne-standardna-stakla" tipa fresnelova sociva, tu se prave "na merku" zato sto je potpuno svejedno dal ces fresnel da seces na kvadrat, pravougaonik, trougao, elipsu ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #10 poslato: Septembar 15, 2016, 01:12:06 posle podne »
Bole rece sustinu,... mada ne znam koliko je uopste izvodljivo da se prave kockasta stakla, kako zbog zumiranja tako i zbog prikupljanja svetlosti.
Pa i SETI antene imaju kruzni oblik zbog prikupljanja zvukova, a verujem da je lakse skupiti svetlost u jednu tacku sa kruznim staklom. Pa i to kockasto staklo... kako bi ga napravio asfericnim ili sfericnim? Opet krug? Mislim, kako lomis svetlo kroz ravnu plocu?

Drugo, kockasta stakla su veca a time gabaritnija i skuplja.

Meni je tu logicnije da se napravi kruzni senzor, mada je to tek neisplativo zbog skarta i viska neupotrebljenog materijala.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #11 poslato: Septembar 15, 2016, 02:40:45 posle podne »
Zomiranje naravno moze da se resi kao sto to Archi npr rece sistemom vodjica, a o prednosti nerotiranja pred. elem. u tom slucaju kao kod nekih kruznih, i da ne govorim.
U ukupnoj ustedi u gabaritima ovaj dodatak bi bio polusmesan sto se dimenz. tice.
Sto se SETI- ja tice ja bi kao primer uzeo vojne radare koji takodje prikupljaju "zvukove" pa ih ima i okruglih, poluokruglih, kockstih ...dakle nema to veze.
Sociva za naocare takodje imate u svim oblicima i naravno...kockasta nisu ni malo skuplja od okruglih "lenonki" :) ,ili bar to meni nije poznato.
Na mom crtezu gore vidi se da kockas objektiv nije veci od okruglog vec naprotiv, manji je skoro za duplo.
Do teorije da je okrugli cak manji ili da je okrugli veci za svega 3-4% iskreno ne znam kako ste dosli uopste.

Ali ima tu jos zanimljivih i smisljenih pitanja za koje bi morao da obnovim neka znanja pa to nazalost ne mogu ovako preko mob.
Ali zapamticu.. ;)

« Poslednja izmena: Septembar 15, 2016, 02:46:16 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #12 poslato: Septembar 15, 2016, 02:52:07 posle podne »
Da...pa ja i pricam o danasnjim objektivima koji imaju fiksan polozaj, sem toga ima i raznih drugih nacina da se nesto kockasto zabravi osim navrtanjem.
Stavljali ste nekad okvir u automatsku pusku recimo ili blic na aparat.. Mada ima jos mnogo nacina, vec prema potrebi..
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #13 poslato: Septembar 15, 2016, 02:54:06 posle podne »
Sociva za naocare takodje imate u svim oblicima i naravno...kockasta nisu ni malo skuplja od okruglih "lenonki" :) ,ili bar to meni nije poznato.

i sva dolaze u originalu iz fabrike kao okrugla u 2 ili 3 velicine i to je to pa se seku na meru i to secenje na meru ti opticar debelo naplati
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #14 poslato: Septembar 15, 2016, 03:09:31 posle podne »
Naplati dabome... Svaki rad mora da se plati (sem u Srbiji) jer nesto vredi, ali u funkcijonalnom smislu nista se ne gubi. Dakle "rade" i kockasta, ili..??
 Ostaje pitanje da li su mogla biti odmah takva napravljena ili ih je lakse napraviti u 2, 3 standardne velicine pa nek secka kako ko hoce.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #15 poslato: Septembar 15, 2016, 04:09:25 posle podne »
sa strane proizvodnje - tehnicki kako se prave sociva je komplikovano (skupo) da se radi odma na kocki tako da bi se opet radilo okruglo staklo pa bi se onda ono brusilo na kocku, to brusenje je dodatni proces koji kosta + moze da osteti povrsinu + treba nekako da "drzis" to socivo da ga ne ostetis da bi ga obrusio po ivici

sa mnogo bitnije, opticke strane, i konkavno i konveksno socivo su prilicno uniformna stakla, rez bi poremetio balans i dobio bi refleksije sa 4 strane koje nisu uniformne u staklu i to bi potencijalno pravilo problem tako da ne bi mogao da imas klasicne brusene kalote vec bi mora da imas neki ko zna kakav oblik da bi socivo zadrzalo uniformnost a to onda kosta ako je uopste moguce da se napravi ...

dalje, delovi koji se pomeraju u objektivu, u raznim objektivima je mnogo jednostavnije (neophodno u kompaktnim) da se neki opticki element rotira, jer bi pomeranje po sinama zahtevalo 10-20% vece gabarite istog i samim tim i cenu, sa okruglim staklom to nije problem, sa kockicom ...

da ne spominjemo da nisu svi mounti fixnog polozaja kao moderni canon/nikon mounti .. pogledaj M42 na primer ili razne druge gde lens ne mora uvek da bude na svakoj kameri u istom polozaju ...

znaci okruglo je lakse i jednostavnije i jeftinije ... sa kockicom bi skinuo jedno 2-3% na masi objektiva i to je to, mislis da se isplati?

e sad, ako pogledas "ne-standardna-stakla" tipa fresnelova sociva, tu se prave "na merku" zato sto je potpuno svejedno dal ces fresnel da seces na kvadrat, pravougaonik, trougao, elipsu ..


Dobri razlozi, slažem se. 

@Argon
Daj da jedan plastik fantastik odnesemo kod optičara da ga iseče na "kockastu meru"  :) Zamisli reakciju samo.
« Poslednja izmena: Septembar 15, 2016, 04:10:39 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #16 poslato: Septembar 17, 2016, 12:28:42 posle podne »
Uh, voleo bih da vidim cetvrtast bokeh, mislim da nije napravljen sa posebnim filterom . . .
^_^
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #17 poslato: Septembar 17, 2016, 12:37:34 posle podne »


@Argon
Daj da jedan plastik fantastik odnesemo kod optičara da ga iseče na "kockastu meru"  :) Zamisli reakciju samo.

khm, ako si mislio na ovaj moj upravo sam ga prodao, pa ono.... ništa od seckanja  ;)
Ali si zato ti mogao da ga kupiš u istu svrhu.. :toothy12:
« Poslednja izmena: Septembar 17, 2016, 12:42:28 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #18 poslato: Septembar 17, 2016, 01:36:27 posle podne »
Plastik fantastik II, ne STM. Šteta bi bilo.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2687
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: kockast objektiv ??
« Odgovor #19 poslato: Septembar 17, 2016, 02:11:55 posle podne »
ma imam ja jedan helios, mogao bi da posluži...ali znaš kako, neće to ići bez motorne testere i švajs aparata  :laugh:
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8