Autor Tema: Uramljivanje fotografija  (Pročitano 54185 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Uramljivanje fotografija
« poslato: Decembar 13, 2015, 03:37:36 posle podne »
Pozdrav svima na forumu. Vec neko vreme samo pratim forum, pa evo da se ukljucim malo  :)

Za april, sledece godine, mi je potrebno da uramim nekih 35-40 fotografija. Posle uzimanja ponuda od lokalnih uramljivaca, vidim da je to jednostavno preskupo. Tako se odlucim da, jednostavno, sam sve uradim. I pravljenje ramova, i secenje paspatua, i secenje stakla i sve ostalo sto ide. A sve to,naravno, sto je moguce jeftinije, a da bude profesionalni ishod.

Prvi alati su mi stigli pre par dana tako da sam vec napravio nekoliko okvira sa kojima sam apsolutno prezadovoljan.

Posto je tema opsirna i ima tu mnogo caka, poceo bih sa samom izradom okvira. Ako ima jos neko na forumu ko se bavi izradom ramova, mozemo razmenjivati misljenja i iskustva  ;)

Najveci problem mi je bio: Kako iseci lajsnu na pravih 45 stepeni tako da se dobije perfektan spoj? Po radnjama gde sam trazio ponude za uramljivanje video sam da niko ne koristi elektricne masine za secu lajsni, vec svi koriste nozeve. Neko na manuelni nacin, pritiskom nogu, neko malo savremenijim metodama uz upotrebu hidraulike. Problem je u tome sto je jedna takva nozna masina oko 2K evrica a ne nalazim polovne.

Evo kako sam to resio masinicom od 300 evra.

Prvo isecem zeljenu duzinu lajsne sa jednom obicnom, jeftinom, rucnom testerom na tih nekih 45 stepeni (nebitno mi je u ovoj fazi). Evo kako izgleda tako rucno isecena.




E sad ulazi u igru tzv`` giljotina``. To je, u sustini, jednostavna, ali izvanredna alatka koja dovede lajsnu na perfektnih 45 stepeni i sam sek cini ravnim kao staklo.



Evo je kako izgleda:



I kako izgleda lajsna posle giljotine:



Da ne zaboravim, pre stavljanja lajsni na giljotinu, spajam onom papirnom trakom obe sirine i obe duzine, tako da jednim povlacenjem secnem obe lajsne, okrenem i secnem sa druge strane tako da  ne brinem o tome da li su iste duzine. Ispadnu perfektne.

Negde na netu nadjoh tips o prelazenju spojeva flomasterom i tako sredjeni spremni za sledeci postupak  :)



p.s. Za fotke sam koristio tinypic. Ako nije preporucljivo nek mi neko ukaze kako se drugacije postavljaju. Nisam bas nesto spretan oko kompjutera i raznih naziva  :)
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2015, 06:13:15 posle podne »
Sledece sta radim je nanosenje lepka. Odlucio sam se za Titebond Original jer se visak lako obrise vlaznom krpicom a dosta je jak.



Posle lepljenja ucvrstim i zategnem okvir u  Frameco-v Strap Klamp.




Odlicna alatka koja precizno spoji sve coskove. Cim ucvrstim uglove u SK-u uglomerom ih sredim na 90 stepeni i ostavim sve to da ostoji oko sat vremena da se lepak fino stegne.





Sad je okvir spreman za sledecu fazu  :)

``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #2 poslato: Decembar 14, 2015, 03:25:30 posle podne »
Retko ko zna da sam ja staklorezac i profesionalno se bavim uramljivanjem slika (fotografija, platna, akvareli, pasteli...). Imam preko 120 razlicitih vrsta lajsni i saradjujem sa umetnicima. Za uramljivanje najvise koristim ger masinu sa usisivacem (kostala je tada oko 3k maraka) i masinu za spajanje (oko 1k evra). Prijateljima sklapam ramove 100 din po komadu sa njihovom lajsnom i kada se spoje lajsne sve to izgleda perfektno.
Kome treba savet ili bilo koji drugi savet slobodno pitajte  :)

@hellenic, lepo si ti sve ovo odradio i nemam sta da dodam. Naravno, ja sve to radim na drugaciji nacin i bez lepka jer imam masine za to i formiranje rama traje 5min i ram je odmah spreman za uramljivanje. Moj savet ti je da za uramljivanje fotografija koristis antirefleks staklo koje umanjuje refleksiju  ;)

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #3 poslato: Decembar 15, 2015, 12:11:50 pre podne »
Hvala puno @DeVil. Sigurno je sasvim drugacije raditi sa profesionalnim masinama i dobro poznavati posao. Meni je ovo 5-6 ram koji sam uradio od kako mi je nesto alata stiglo pre neki dan, i bas vidim da to ide dosta sporo. Srecom pa se i ne zurim.

A pitanja imam na pretek :). U sredu ce mi stici paspatu, kartoni, lepljive trake... i najvaznije... staklo. Ono mi je za sad najveci problem jer ga nikad nisam sekao. Narucio sam nekih 30 kvadratnih metara. Ploce su 1X1.6 metra. Uzeo sam ono obicno od 2mm  jer mi je antirefleksno za sad preskupo. Mozda kasnije uramim neku sa njim al za sad moram da cekam.

Narucio sam i neki sekac stakla koji koristi i ulje. Gledao sam neke yutube klipove oko secenja stakla, ali me je bas strah da cu mnogo stakla upropastiti  :) Tu ce mi trebati malo pomoci a imacu preciznija pitanja oko secenja kad sve to dodje.

Sto se tice spajanja lajsni rama, dvoumio sam se izmedju Logan-ovog i Pushmaster sistema i odlucio se na kraju za ovaj drugi :

https://www.youtube.com/watch?v=6YiXTGFiAAA

Uzeo sam i stativ i bolje sto sam jer spajanje, iako sporo, ide bas fino.







Ova lajsna je 2cm siroka tako da stavljam V-nail od 1cm. U ovom Pushmaster sistemu mogu da nabavim samo V-nailove od 7mm i od 1cm. Pojma nemam sta cu ako budem imao deblju lajsnu.
Stavljam po dva V-naila, malo bi mi bilo previse da stavim tri.



I gotov okvir  :)


``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #4 poslato: Decembar 15, 2015, 02:52:33 posle podne »
Lepo si sve smislio, svaka cast. Za opusteno sastavljanje u kucnoj varijanti nista ti drugo ne treba. Za moj posao moram da koristim profi alatke jer sam nedavno morao da uramim 50 diploma za jedan dan i zahvaljujuci tim masinama sam u tome i uspeo.
 
Pushmaster veoma dobro radi i svidja mi se jer ima i dodatak za one limcice koji drze staklo+sliku+karton. Ja sam za to morao da kupim posebnu alatku od 60evra. Za ram sirine 1cm dovoljan ti je jedan V-nail od 10mm, sa ram sirine 2-3cm idu 2 V-naila, 4cm - 3V-naila (neko moje iskustvo). Lepak uopste ne koristim jer je spoj izuzetno jak, bas sa mojom masinom i lajsnama od lipe. Drugi razlog je da ako sastav lajsni popunim lepkom i onda udarim V-nail od vlage krene da korodira. I treci razlog je sto se nekad desi da pogresim meru pa se sve mnogo lakse rastavlja kada nema lepka.

Sto se tice lajsni vecih gabarita na pr. 4cmx4cm moram da ubacim V-nailove na 3mesta po 2. Znaci lepo fiksiras lajsnu i Pushmaster sa stativom jer ne sme biti nikakvih pomeranja i onda ukucas jedan V-nail i preko njega jos jedan koji ce prvi da ugura dublje, a drugi da zauzme njegovo mesto. Za to treba jaca masina poput moje, mada se i sa ruznom kao sto je tvoja to da izvesti pod uslovom da koristis lajsne od mekog drveta kao sto je samba. Lajsne se uglavnom prave od lipe, ali i od  afričkog drveta sambe koja je mnogo laksa i moze se prepoznati po sitnim rupicama koje ima u svom sastavu. Cini mi se da je tvoja lajsna na ovim slikama od sambe. Mislim da "Injac" pravi lajsne od sambe.

Sto se tice secenja stakla bas si se dobro pripremio kolicinski. Danas se sva stakla uvoze i prve su klase sto znaci da se lepo seku i zato verujem da neces imati vecih problema. Samo ne kupuj polovna koja su skidana sa starih prozora, i za mene je izazov da ih isecem kako treba. Najvaznija stvar je dobar sekac za staklo i ako si kupio varijantu od oko 30evra na kojoj pise Toyo Japan resio si problem. Ne kupuj nista jeftinije, ili kopije tipa Toyoshi ili dijamantske sekace jer sve to sece staklo, ali treba jako pritisnuti, a staklo 2mm lako puca pa eto problema. Ako si kupio pravu stvar treba kupiti i pravo ulje koje kosta oko 50 evra litar jer je bas prave gustine da moze da prolazi kroz sistem sekaca. Naravno da niko nije lud da tako baca pare pa mi profesionalci (mogu tako da kazem posle 20 godina rada) punimo sekace otprilike pola/pola masinsko ulje/petrolej, mada i tu iz iskustva treba pogoditi idelnu gustinu. I naravno, uvek uz sto za secenje stakla imamo ciniju (obicno limenka pica) na cijem dnu je sundjer i koji je natopljen petrolejem i u njoj drzimo sekace jer ako korodira vrh sekac se moze baciti jer se kod njega ne menja tockic od vidijuma. Moras da napravis i jednu "mazalicu" - alat koji se sastoji od drske (tipa drvene olovke) na cijem vrhu je komad filca i ta alatka uvek treba da stoji u vec pomenutu limenku. Ta mazalica sluzi da pre svakog secenja premazes putanju uz lenjir (vinkla za secenje stakla koju moras imati) i tim putem se skida prasina i talk koji se nalazi po staklu (koji se nabacuje u fabrici da se table stakla ne bi lepile jedna za drugu) i dodatno podmazuje mesto kuda ce ici rez. Dobro podmazivanje je pola obavljenog posla, zapamti to. Sledece sto treba da znas je da kod secenja moras da ukalkulises 3mm razlike u odnosu na pravu meru. To se radi jer se tockic za secenje nalazi na oko 3mm od ivice sekaca za staklo. Shvatices o cemu ti pricam kad dodje alat. Ja svakog dana secem gomilu stakla i takav sekac mi traje bar 5god. sto znaci da ces se dugo koristiti tvojim pod uslovom da ga pravilno koristis i cuvas (vrh da uvek bude zamascen). Samo secenje je prosto - napravis rez (jacinu pritiska ces vremenom ukapirati jer je to stvar osecaja i da znas da i taj alat treba da se razradi pa ce tek posle nekog vremena da radi idealno). Posle reza (koji je obicno grebanje stakla, ali fino) je najvaznije odsecno odlomiti staklo vukuci na dole. Ako si nekada gledao kako se seku gipsane ploce shvatices princip. Najvaznije pravilo je da se ne bojis i da lomis staklo odsecno kao da je drvo. Ako se razmisljas ili budes nezan i blag nista od secenja. Trebace ti mozda malo vremena dok upoznas materijal, a posle sve ide kako treba. Za secenje ti treba vinkla od nekih 120cm i jedna manja od 50-60cm. Prva je da tablu iseces po sirini od 1m i za neke vece slike, a duga za sitnije parcanje. Za pocetak ce i ta veca da posluzi kao univerzalna.
Eto mog duzeg odgovora na tvoj post. Nadam se da sam malo pomogao. Jedva cekam da vidi sta si zamislio za zavrsnicu uramljivanja pa da probam i tu da te dopunim, ako mogu  :)

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2015, 12:24:57 pre podne »
Hvala ti druze na iscrpnom odgovoru i ovi mi saveti znace veoma mnogo. Bas se lakse osecam jer sad vec nekako pravim sliku kako sve to treba da izgleda i na koji nacin resiti neke probleme.
Za Pushmaster sam se odlucio i zbog tih malih limova drzaca. Gledao sam i ovu Loganovu spravicu:
 http://www.amazon.com/Logan-Dual-Point-Driver-Elite/dp/B003BMFOJQ/ref=pd_sim_201_3?ie=UTF8&dpID=51kmjzydqFL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=1E84NT138AN50XHK3DQE  ali mozda je uzmem malo kasnije. nadam se da cu moci fino ucvrstiti staklo i kartone Pushmasterom.

Ovo za ukucavanje V-naila jednog preko drugog kod vecih lajsni mi nikad ne bi palo na pamet. Hvala puno!!!! Za ovu lajsnu sam dobio tips od jedne zene koja se bavi uramljivanjem. Sigurno je od te sambe jer je izuzetno laka i mekana. Svidja mi se i sto ima malo strukture. Ne znam da li mogao da uradim neki ram sa nekom mat-glatkom lajsnom. Ubio bih se od stresa da je ne ogrebem, kakav sam nespretan. Ova lajsna je dakle, 2X2cm. Sta mislis, do koje velicine rama bih je mogao stavljati bez da razmiljam o sigurnosti rama?
Planiram da imam dosta paspatua oko fotografije, tako da mi je ram za vodoravnu A4 fotku, velicine nekih 50X43cm.

Za fotografije A3 velicine ce ram biti jos veci... itd. Pored ostalog mi sutra stize i dosta onih probnih uglova od ramova razlicitih velicina i debljina tako da cu i tu imati malo bolju predstavu, sta i kako. A da nevolja bude jos veca, stize i nekih stotinak probnih uglova paspatua raznih boja. Za sad sam narucio nekih 25 ploca paspatua White/offwhite koje su 90X120cm.

Sto se sekaca stakla tice sigurno je taj koji koristis jer mu je cena bila oko 40 evra. Ulje je bilo nekih 7-8 evra a ne pise koja kolicina. Narucio sam i vinklu i mislim da je 105cm. Hvala za savete oko secenja i cuvanja sekaca to mi je bas potrebno!!!

Reci mi samo ovo, molim te. Kada stavim plocu stakla, koja je 1X1.6m  na sto i napravim rez, recimo na 50cm, kako da je tu na stolu odlomim? Da li da podmetnem neku lajsnu ispod stakla na rezu pa da pritisnem obe strane ili da nekako izvucem staklo i postavim rez na ivicu stola pa tu lomim gurajuci jedan deo na dole ujedno drzeci drugi stabilno na stolu? Ima tu i ona klesta za lomljenje ali to nisam narucivao.

Probacu da sto pre napravim ovu mazalicu od drveta i filca. Reci mi samo da li je malo natopis i uljem pre mazanja mesta secenja ili je dovoljan petrolej u kome lezi?
Videces uskoro nastavak, sta sam smislio za paspatu i ostalo   :D  ;).

Vec za vikend planiram da zavrsim prvu fotografiju....  :)
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2015, 02:07:52 pre podne »
Ja imam tu spravicu za limcice italijansku ROMA F15 FLEX i zadovoljan sam kako radi. Ako ti nekad zatreba dobra profi heftalica (meni treba za pricvrscivanje blind ramova za ram) samo kupi Rapid R33 http://www.amazon.com/Rapid-10582521-R33-Staple-Gun/dp/B005LV1XLS  Platio sam je oko 60 evra, ali vredi svaku paru. Vec 5 godina je svakodnevno maltretiram i kupio sam jos jednu koliko je dobra. Pre nje su mi one od 600-1000 din trajale po mesec -dva i to je to.

Slobodno probaj da spajas i te sjajne lajsne samo stavi neki meksi materijal na sto da se ne grebe. Ja imam italijansku Gielle masinu za V-nailove nesto kao ova samo je papucica za nogu sa desne strane, a gornji deo i nacin funkcionisanja je isti https://www.youtube.com/watch?v=sfmnLKI9_K8  Taj moj model zovu neunistiv i moj otac je kupio novu 1998 i jos uvek radi a da nije videla srafciger ili bilo sta  8)
Sto se tice velicine ramova ladno pravis 50x70, a mozes da ides i do 70x100 mozda cak i koliko je sam karton parspatu 90x120. Uglovi ce sigurno izdrzati i to sa 2 V-naila, treci bi mozda krenuo da unistava strukturu rama. Ta velicina rama i sigurnost ce na kraju zavisiti od tebe i tvoje zavrsnice koja odredjuje stabilnost. Zato i cekam da vidim sta si smislio za kraj. Uglavnom, one limcice stavljaj do dimenzija oko 40x50 i nesto malo vise, a sve preko toga je najbolje raditi ekserima (oko 3cm duzine) i specijalnim staklarskim cekicem. To se radi jer ti je lajsna relativno tanka i pri 50x70 golazi do uvijanja sredine duze strane i moze se desiti da limcici koji vire budu suvise kratki da zadrze karton na tom delu. Ne znam da li sam dobro objasnio.

Ne znam kakva ti je vinkla za secenje. Ako je u obliku slova L onda podmetnes nju ispod reza i pritisnes sa obe strane, ako je u obliku trougla podmetni neku lajsnu tipa 3x1cm. Mozes da koristis i tu drugu foru da odlomis parce koje viri sa stola, ali za to treba malo osecaja i za pocetak moze da bude malo stresno, bez ljutnje. Onu alatku za lomljenje nikako ne koristi jer ona sluzi za lomljenje debljih stakala. Tvoje od 2mm bi samo puklo kako ne trebe, to je bas nezno staklo i ja sva odlamanja radim rukom. Bukvalno uhvatim prstima mesta levo i desno od reza i podignem ih uvis i staklo puca. Docices i ti do toga, ali se za pocetak drzi najsigurnije varijante sa podmetanjem lajsne ispod reza ;)
Sto se tice mazalice dovoljan je samo petrolej koji mozes da stavisu neku staklenu teglu da ti ne bi mirisalo. Sundjer ili neki drugi vazdusasti materijal stavi na dno tegle i nalij petroleja da samo natopi taj materijal. Pritiskom mazalice na dno natopice ti se filc sa mazalice i to je to. Pre svakog reza potrebno je mazanje, ali tek toliko da bude mastan, a ne da sve pliva u petroleju. Taj namaz ujedno ti cuva i sekac ako mu ponestane ulja. U teglicu za mazanje ne mesam ulje vec samo petrolej jer se kasnije staklo lako brise, a sa uljem se sve komplikuje. A ako si mislio da li se koristi ulje koje si kupio za sekac odgovor je veliko ne jer je skupo. U principu nisi trebao da bacas te evre na ulje, ali ajde sad. Covek hoce uvek da sve odradi po pravilu da se ne bi nesto pokvarilo. Kad istrosis ulje za sekac koristi foru koju sam ti vec napisao, a ne moras posle ni da punis sekac jer je dovoljno to sto podmazujes mazalicom.
« Poslednja izmena: Decembar 16, 2015, 02:11:44 pre podne od strane DeVil »

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2015, 02:15:11 posle podne »
Samo jedna stvar mi se nije svidela kod ovog pravljenja rama, a to je razmak V-nailova. Ti si 2 komada grupisao u unutrasnju polovinu lajsne, a druga polovina je prazna i odmah u startu dobijas malo slabiji ram. Gledaj da te V-nailove rasporedis tako da isti razmak bude od unutrasnje ivice do V-naila i od spoljne ivice do drugog. Jednostavno podeli lajnu na trecine i onda imas dobar raspored, mada ja volim raspored kao na trecine i onda V-nailove jos malo pomerim ka ivici lajsne. Valjda sam dobro objasnio.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #8 poslato: Decembar 16, 2015, 03:50:42 posle podne »
moram oboici da vam postavim par pitanja

1. moze slika tog V eksera "nezabodenog"
2. koliki je max taj V ekser (dimenzije najveceg koji moze da se kupi, i okvirna cena)
3. od kog je materijala taj V ekser / koji materijal moze da probije - da li bi mogao da se ukuca recimo u neko tvrdje drvo (npr hrast, orah, bukva) ili neko tvrdo drvo (npr ironwood, snakewood, ebonovina)
4. kolika je ta sprava za ukucavanje, koji max profil moze da primi, kojom silom moze to da pritisne, koliko kosta
5. da li sprava ukucava V ekser pritiskom ili trzajem?

fala unapred :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #9 poslato: Decembar 16, 2015, 03:53:06 posle podne »
btw ako je taj V ekser ovo sa slike, kako se ne "rascveta" taj profil kad ovo utisnes unutra? posebno kad utisnes 3 komada
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #10 poslato: Decembar 16, 2015, 10:02:06 posle podne »
1. Vec si pronasao sliku tog V eksera.
2. Ja koristim od 10 i 7mm, a mislim da postoje i od 15mm. Nikad mi nije trebalo pa se nisam raspitivao. Cena je nekih 15 evra za par hiljada komada (kutija).
3. Ne znam od kog je materijala, ali je izuzetno jak metal i vrh koji ide u drvo je naostren tako da lakse probija drvo. Moze da probija i tvrdje vrste drveta, ali ne po dva (u isto mesto) i samo sa profi masinom (i za nju to predstavlja napor).
4. Ono sta ja imam je osnovna profi verzija, a izgleda ovako https://www.youtube.com/watch?v=sfmnLKI9_K8  i kosta oko 1000 evra. Pretpostavljam da moze 'ladno da puca municiju 20mm i vise. Pritisak koji vrsi na drvo je veoma veliki i probojnost je velika s obzirom koliko je tanak taj V ekser. Imao sam muke kada sam spajao hrast i javor. Ekseri su ulazili u drvo, ali sam pod nogom osetio da se ceo sistem poluga u masini napregao vise nego uobicajeno. Iskreno, pokusavam da izbegavam takve poslove pogotovu sto i moj ger sa teflonskom pilom krene da pali te tvrde vrste drveta pri secenju.
5. V ekseri se ukucavaju pritiskom (sistemom poluge) nozne papucice i moze se kontrolisati brzina probijanja (koliko pritiskas papucicu toliko ulazi u drvo). Postoje i pneumatska verzija koja verujem ubacuje eksere trzajem.

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #11 poslato: Decembar 17, 2015, 12:16:34 pre podne »
@DeVil - jos jednom moram da ti se zahvalim na nesebicnom deljenju saveta. Sta da kazem? Imas piće, ma kakvi, imas pića koliko mozes kad se vidimo  ;).

Ova Rapid heftalica izgleda bas dobro. Sa blind ramovima cu poceti posle Nove godine, i vec sam nasao odakle cu je poruciti  ;)
Odlicna ti je ova Gielle. Ja sam gledao po netu neke danske marke Mørso i italijanske Cassese, ali mi je ta masina zasad samo san. Uz Pushmaster mi je stiglo nesto eksera poste se njime i oni mogu stavljati. Ekseri su 2cm duzine i probao sam ih Pushmasterom tako da se fino uglave. Nemam taj cekic mada ce mi sigurno zatrebati kasnije iz razloga koje navodis.

Od svih stvari koje su mi danas stigle, nisu imali vinklu, sajlu za okacivanje rama i probne uglove lajsni. Umesto vinkle moracu koristiti neki metar od aluminijuma koji imam pri ruci. Sekac stakla je neki japanski  NIKKEN. Ima plasticnu drsku gde se sipa ulje, i bas stabilno izgleda. Za lomljenje cu definitivno koristiti ovaj tips sa lajsnom ispod koji navodis. Samo da mi bude jasnije, znaci lajsnica moze biti oko 3cm duzine i oko 1X1cm visine i sirine?

Reci mi samo ovo druze? Ne razmisljajuci, sekao sam ramove na plus-minus 0.5-1cm. Tj, jedan ram je 50.5cm sirok, drugi 50cm a treci 49,7cm...  Dakle imacu problema kad, recimo isecem staklo na 50,5cm, a sledece da oduzmem tih 0.5cm. Da li se tih 0.5 moze bez problema seci, ili postoji neki minimum koliko se treba udaljiti od ivice stakla dabi se fino odlomilo.

Hvala puno sto si mi ukazao na razmak V-nailova. Kao da se malo plasim da ``udjem`` V-nailom u drugu polovinu. Postupicu kao sto kazes na svim ostalim koje budem pravio.

@arhi - uz ovu moju spravicu za ukucavanje V-nailova bila je i neka brosura i tamo stoji da ima i nekih V-nailova sa oznakom HARD, i da oni nisu ostreni na vrhu i sluze iskljucivo za tvrda drveta, tj, ne preporucuju se za meka, ali je za njih sigurno potrebna neka kao DeVilova profy masina.
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #12 poslato: Decembar 17, 2015, 01:11:57 pre podne »
Pazi da ne izgrebes staklo sa metalnom vinklom. Nedavno sam kupovao vinklu od 120cm i mislim da je cena bila oko 60evra, a manje od 60cm negde oko 35. Mozda zvuci skupo, ali treba znati da su te vinkle skoro neunistive. Stvarno ne znam kakvog je kvaliteta taj sekac jer mi stakloresci uvek koristimo Toyo alat jer je savrsen za secenje stakla. Nema veze koliko stabilno izgleda alat, bitna je sama glava. Ona mora da sece staklo bez previse pritiska. Ja bih ako poznajes prodavca pokusao da vratim taj sekac i probao da narucim Toyo.
Staklo od 2mm mozes odlomiti i na 3mm od ivice. Da bi odlomio tako malo parce (trakicu stakla) bice ti potreban jos jedan sekac, ali najobicniji iz kineske radnje koji je sa strane nazubljen. Ti zupci su ono sto nama treba treba od tog sekaca (mi stakloresci zovemo sekac za staklo - radla) i zato nije vazan kvalitet samog seciva. Ova je odlicna za to http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_detaljno.aspx?item=0577391  Tih 5mm od reza sto viri ubacis u jedan od otvora na radli i povuces na dole i od stakla imitirajuci odlamanje stakla kao kod velikog komada gde je jedan deo na stolu, a drugi van stola vuces na dole. Znas vec na sta mislim.
Lajsna treba da bude malo duza od reza koji pravimo. Ako seces staklo sirine 100cm, onda lajsna mora da bude 110cm i da se podmetne ispod reza, znaci lajsna prati ceo rez. Ono 4x1 je presek, znaci sirina 3cm, visina 1-1,5cm, a duzina po volji (za tvoje potrebe 120cm).
Razmak V-nailova rasporedi kako sam ti opisao, ali nikako skroz do same ivice jer hoce lajsna da o odcepi.

Ja sam za kartonske paspartue kupi sekac Logan 450 https://www.youtube.com/watch?v=OqKlfzYTmR8  i prezadovoljan sam kako radi.

Slobodno pitaj sta ti jos nije  jasno.


Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #13 poslato: Decembar 17, 2015, 01:18:57 pre podne »
Ja ovo nikad necu raditi ali milina vas je citati:) Jako zanimljiva tema:) Samo napred helenic jedva cekam kad zavrsisi kako ce da ispadne i da nas pocastis nekom fotkom:) Devil svaka cast kako nesebicno delis znanje!!!! :)

Van mreže hellenic

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 389
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #14 poslato: Decembar 17, 2015, 01:31:57 pre podne »
Vinklu ce mi poslati cim stigne, mozda tamo negde sredinom januara. Sekac ovako izgleda:

 http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Glass-glass-tools-NIKKEN-GLASS-CUTTER-WITH-PLASTIC-HAND/32317078550.html

Pokusacu da nadjem Toyo negde i sigurno ga uzeti. Ako mi pukne staklo, bar da ne mislim da je do sekaca  :).

Ok sad sam shvatio ovo za lajsnu. Hvala opet. A pojuricu da negde nadjem  i ovu radlu. Od petka sam na odmoru nekoliko nedelja i tad planiram da se bacim na ova secenja. Danas mi ovaj dobavljac rece da zalepim neku tanku gumu ili nesto slicno ispod vinkle dok mi ne stigne ona druga.

Gledao sam ovaj Loganov 450 ali sam se ipak odlucio za 301 compact classic jer mi je bio tacno duplo jeftiniji. Uzeo sam i ono pakovanje od 100 nozica za njega.

@Serb- hvala. bice fotki samo da se malo ratosiljam ovih ``tehnickih stvari``  :)
``Ultimately, simplicity is the goal in every art, and achieving simplicity is on of hardest thing to do. Yes, it`s easily the most essential``-  Pete Turner

`` I didn`t write rools - why should I follow dem?`` - W. Eugene Smith

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #15 poslato: Decembar 17, 2015, 04:01:02 pre podne »
hvala momci, def. ovo sto mi je palo na pamet da bi mogao da radim sa V srafovima nije za ovu moju primenu :D to je bas fenseraj namenjen iskljucivo ramovima :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #16 poslato: Decembar 17, 2015, 02:43:20 posle podne »
Evo malo fotki od mene, kvalitet nije neki jer je slikano mobilnim telefonom.

Na #1 se vidi kako izgleda ta profi radla.
Na #2 se vidi kako izgledaju V-nailovi od 10mm kada se ukucaju vise komada za redom u siru lajsnu.
Na #3 se vidi razmak koji pravim kada spajam lajsne od nekih 2cm (lajsna je u losem stanju jer je to uzorak ugla koji se zbog pokazivanja mnogo puta dnevno skida sa metalnog panoa na koju se fiksira magnetnom trakom, to je to braon sa desne strane).
#4 - tako izgleda kada se odlama uska traka stakla od nekih 3mm.
#5 - kutija sa zakackama
Na #6 se vide slike koje sam uramio juce


Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #17 poslato: Decembar 17, 2015, 03:04:09 posle podne »
Dok cekamo kolegu sa zavrsnicom zelim da iskoristim priliku da pokazem kako ja zavrsavam slike.
Znaci u ram se prvo ubaci dobro obrisano staklo, pa slika, a sve to pritisnem jakom sivom lepenkom od 2mm. Sve to ukucam ekserima od 3cm. E sad ide ono najvaznija stvar koju sam ranije pomenuo da utice na jacinu cele uramljene slike. Ranije sam sve to pokrivao (zamaskirao) selotejp trakom, krep trakom ili papirom. Sve je to imalo neke svoje mane i nakraju sam dosao do idealnog resenja. Pozadinu (deo od rama do kartona koji pokriva eksere) sam prekrio lepljivom papirnom trakom. Ta traka je 6cm sirine i izuzetno je jaka. Sa jedne strane ima sloj lepka koji postane aktivan tek kada se navlazi (isti sistem kao kod postanskih markica). Znaci, odsecemo trake (dve duzine i dve sirine i malo se pusti preko toga), navlazimo lepljivu stranu mokrim sundjerom i zalepimo tako da traka bude zalapljena preko lajsne, eksera i kartona. Kada se traka navlazi imamo 10-tak sekundi da je zalepimo na pozadinu rama jer se posle tog vremena krece da se deformise usled vlage (ko proba shvatice). Treba malo vremena dok se covek uhada. Kada se ta traka (vec zalepljena) osusi zategnuce se i dodatno ucvrstiti ram. Pored svega toga ta traka je veoma jaka i ne moze se lako probiti prstima ako se ram uhvati pogresno.

Evo kako izgleda pozadina zalepljena tom trakom

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #18 poslato: Decembar 17, 2015, 03:06:46 posle podne »
Moji dobavljaci tu papirnu lepljivu traku zovu fuk traka. Ja kupujem rolnu sirine 6cm, a duzine 200m. Video sam da ima i ovde da se kupi http://ekotraka.rs/eko-traka/papirna-traka-za-zatvaranje-kartonske-ambalaze

Ovako izgleda


 

Van mreže DeVil

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1673
  • Pol: Muškarac
    • devil_macro
    • Pogledaj profil
Odg: Uramljivanje fotografija
« Odgovor #19 poslato: Decembar 17, 2015, 03:26:58 posle podne »
Pomenuo sam da se traka pre lepljenja pusti da bude malo duza. To je zbog toga da bi mogao da se lakse odsece visak (skalperom) kada se traka zalepi na pozadinu rama. Ta traka, kada se osusi, Zategne ceo ram i vise nema bojaznosti da ce duza lajsna rama da se krivi jer se ta traka idealno zalepi za ram i karton i nema tu vise mrdanja.
Sto se zakacki tice uglavnom stavljam vece jer su jace (fiksiraju se jednim malim srafom) i okrenem ih naopako (kao na prethodnoj fotki sa pozadinom) da ne bi virila van rama.
Sto se tice Logana za secenje paspartua i tvoj model je odlican, ali moza da sece kartone do 81.3cm sto je meni malo. Ova moja moze do 101cm. Naravno, kupio sam nju i po preporuci drugih ljudi. Logan 450 je nesto idealno sto se dobija za te novce. Kada kupujem neku stvar uvek gledam da kupim i skuplje, a ne posle da moram da kupujem tu bolju, a prodajem staru. Dobro, posto tek kreces u ove vode pretpostaljam da je novac taj koji diktira kupovinu.