Autor Tema: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji  (Pročitano 20185 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #20 poslato: Novembar 02, 2015, 10:58:14 posle podne »
sto se mene tice ja sad moram prvo da pogledam malo par tutorijala na yt (ako neko ima neki dobar link neka baci ako ne naguglacu ja to) oko toga kako obraditi te fotke pa cu da postavim za koji dan jos :D samo malo da ih "pipnem" :D uvukao sam ih danas u LR pa lagano ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže GovedoNS

  • Junior
  • *
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
  • Twisted mind, open hearted, looks at the life with
    • Pogledaj profil
    • 500px
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #21 poslato: Novembar 02, 2015, 11:06:35 posle podne »
Oldtimer pod zoran pretpostavljam da mislis na mene? :D
Ime je Milos, a promenicu nick :D

Inace prelepe fotke :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #22 poslato: Novembar 02, 2015, 11:07:55 posle podne »
Oldi, pa ovo je odlicno! Sad me mrzi da trazim neke ranije vodopade, cisto da se vidi koliki je to napredak! :) Imao bih par sitnica da kazem, ali cu to kad se budemo videli :)

Milose, oldtimer je previse lepo vaspitan da te zove po niku na forumu :D Prekrstavanje se desilo slucajno :)

Petko, nije sve u histogramu. Nije ga lose overiti, ali mnogo zavisi od same scene i nekad savrsen histogram moze da dovede do lose fotke, a histogram koji nema nikakvog smisla da legne savrseno. U ovom slucaju, originalna fotka je bolja nego sa preradjenim histogramom.
Ako vec hoce da se pozabavi sa citanjem histograma, mora prvo da razume kako histogram radi, da prepozna scenu koju fotka i kako bi histogram otprilike trebalo da izgleda prilagodjen toj sceni ili ono sto zeli da dobije. Najbolje je u PS-u da dodas curves adjustment lejer, a onda onom ikonicom sa sakom da izaberes deo fotke i vuces gore dole. Tacno ces videti u zavisnosti od osvetljenosti dela fotke kako ti automatski bira druge delove krive i samim tim ces razumeti gde se koji tonovi otprilike nalaze na histogramu. Tako ce si razumeti kako rade shadows i highlights slideri recimo u Lightroom-u ili ACR-u, a kako recimo u phase one-u. Iakos e zovu istu, algoritam za menjanje histograma ima potpuno drugaciju logiku. Nikad te ne bih savetovao da se previse oslanjas na histogram, bez prethodnog razumevanja sta to znaci i sta tacno dobijas pomeranjem histogram krive.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #23 poslato: Novembar 02, 2015, 11:34:08 posle podne »
Miloše(a ranije zvan Zoran) smarko hvala na komentaru. Arhi ma dobro smo nas dovjica mislili, krenuli smo na istok (hvala Tvom komlasu u mobilnom telefonu) samo što je put bio, kao i svi planinski putevi, usečen izmedju brda, pa sunce ode iznad naših glava. Tabasmo mi tako jedno 4 km, ali smo barem zagazili u lepi potok Golema reka a snimamo one brzake. Kasnije smo imali blještavo sunce, nebo skoro bez oblčaka, ne baš za fotografije. Ali, zato smo se baš lepo družili!

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #24 poslato: Novembar 02, 2015, 11:36:38 posle podne »
Zavidim vam na lijepom druzenju, lijepu ste fotoreportazu napravili, drago mi je da se forumasi druze/poceli druziti uzivo.... samo naprijed! ;)
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #25 poslato: Novembar 02, 2015, 11:42:26 posle podne »
Petko da samo dodam na smarkove reči: arhi mi je rekao da neće ništa obradjivati, jer žuri da obavesti cenjeni forum da smo se živi vratili i da je palo fotografisanje, a obradom će se baviti kasnije. A inače, fotografija ima na pretek, planina je divna, vreme nas je služilo što se planinarenja tiče, ali mi smo molili Boga za malo oblaka, dinamike na nebu, difuznog svetla kroz oblake, maglu ujutru makar, pa čak i za kišicu...umesto toga, baš je sijalo sunce.

Na mreži pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #26 poslato: Novembar 03, 2015, 12:20:41 pre podne »
Oldtimer, meni se sviđaju ove tvoje slike, zaista.
Ništa specijalno, da oduzima dah i ostavlja ukočenu vilicu, ali lepo prenešeno ono što je bilo tamo. Oslikava karakter autora.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #27 poslato: Novembar 03, 2015, 12:33:50 pre podne »
Axa, vrlo lepa serija od Oldija.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #28 poslato: Novembar 03, 2015, 07:08:52 pre podne »
to all prvo hvala na lepim rečima. I Arhi i ja smo bili svesni da neće to baš biti fotografije za izložbu i to smo komentarisali na visinama preko 1500 n/m. Učinili smo što smo mogli, tu nema šta da nam se zameri, a ostalo je krivo UV svetlo i drugo oštro svetlo....Najbolje fotografije su nam one sa brda Leskova, kada je sunce bilo pred zalaskom (još nije zašlo). Meni je ovaj izlet jako drag zato što se pokazalo da je moguće napraviti foto izlet. Jer, organizator je ovaj kratki boravak na Staroj planini nazvao "1000 boja Stare planine" i pozvao da se na izlet dodje da bi se učila pejsažna fotografija (to je izostalo, ali je svakako bilo mnogo ljudi sa kamerama, svi do jednog, od onih koji preziru digitalnu fotografiju i rade samo analognu c/b, do nekih skromnih kompakta), ali i ozbiljnih full frame-ova. Arhi i ja smo vukli rančeve sa gomilom objektiva i tripode. I Bogami, kretali smo se mnogo, čak mislim i više od drugih, jer smo imali zu famoznu neuspelu turu u zoru (pošao je i jedan treći čoovek, ali se vratio vrlo brzo da nastavi da spava).

Ono što sam pokušao u par navrata (ko se seća Patagonije gde sam naivno poverovao da po ovoj besparici ima kandidata, pa Obedske bare koju sam nažalost promašio) bilo je da organizujem izlet ljudi sa pcfoto.biz foruma. Mislim da je to moguče, treba samo izabrati temu i mesto. Ima dosta toga po Srbiji da se kombinuje izlet i fotografija. Recimo, i ova Stara planina na proleće, ali ima i Suva planina, ima i Rtanj, ima i Golubac...velika je Otadžbina. I onda, kad se dnevne aktivnosti završe, i svi naprave po gomilu odličnih fotografija, mogu na nekom zidu da se otvore fotografije i da se diskutuje, uči, savetuje, kritikuje,... napor oko rganizacije nije veliki. Pozove se neko etno selo, etno domaćinstvo, pita se kad se može, otvori se tema na forumu, pozovu ljudi za taj-i-taj datum, padne prijavljivanje do broja slobodnih mesta, padne razgovor oko prevoza, i eto...Na proleće ću, obećavam, pokušati da uradim nešto ovako, da ne ispadne da samo teoretišem. Usput, naši domaćini na Staroj planini rekoše Arhiju i meni da je Stara planina u proleće takodje fantazija puna cveća. Dodali su da će verovatno opet da organizuje ovakvo jedno idenje gore u selo Crna Reka. Ja svakako idem...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #29 poslato: Novembar 04, 2015, 05:06:20 posle podne »
Iz poštovanja prema Satroj planini, evo još nekoliko fotografija

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #30 poslato: Novembar 04, 2015, 06:12:34 posle podne »
Dobre ove poslednje fotografije  :thumbsup:

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #31 poslato: Novembar 04, 2015, 06:40:53 posle podne »
Vidim uzivali ste :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže physio

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 316
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #32 poslato: Novembar 04, 2015, 10:14:13 posle podne »
Prelijep dan, fino druženje, fine fotografije, šta ćeš ljepše! Dobro preneseno, svaka čast.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #33 poslato: Novembar 04, 2015, 10:34:08 posle podne »
tony, physio hvala puno
uživali smo svaki sekund dalibore. Za mene je Stara planina pravo otkriće, i uveren sam da ćemo arhi i ja tamo na proleće opet, a moguće je da će nam se pridružiti  neki prijatelji sa foruma. Evo još par fotografija

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #34 poslato: Novembar 04, 2015, 10:35:36 posle podne »
.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #35 poslato: Novembar 04, 2015, 10:36:15 posle podne »
Odlicno Oldi, narocito ova poslednja! Odlican odabir brzine okidanja, bas koliko treba :)

edit: mislio sam na brzake, a ni ove sledece dve ne zaostaju :) Ja se unapred prijavljujem za sledecu turu! :)
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2015, 10:37:36 posle podne od strane smarko »

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #36 poslato: Novembar 04, 2015, 10:37:06 posle podne »
.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #37 poslato: Novembar 04, 2015, 10:53:34 posle podne »
.

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #38 poslato: Novembar 04, 2015, 10:55:34 posle podne »
.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: stara planina, oldtimer & arhi u dvodnevnoj setnji
« Odgovor #39 poslato: Novembar 04, 2015, 11:03:20 posle podne »
Bravo Oldi :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress