Autor Tema: Canon 17-40 f/4 L  (Pročitano 11598 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Canon 17-40 f/4 L
« poslato: Oktobar 22, 2015, 02:06:21 pre podne »
Vec duze vreme traje neko moje tiho nezadovoljstvo ovim objektivom, iako je zbog prirode fotografije koja me najvise interesuje nakacen na aparat mozda oko 70% vremena.
Nisam nikad imao prilike da ga uporedim sa drugim primerkom ili cak drugim wide modelom, tako da ponekad pomislim da to tako mora i da preterujem, da se moraju pronaci nacini da se izbegnu falinke jedne takve konstrukcije kao sto je ultra wide objektiv. Nezadovoljstvo se pojaca kad uporedim fotografije na istoj ziznoj daljini sa drugim L objektivom, 24-105. Prosto, 24-105 objektiv ga bije u svakom pogledu, na svakoj blendi i ziznoj daljini gde se preklapaju. Ne da ga bije, nego su razlike toliko drasticne da ne mogu da se ne upitam sta to nije u redu.
Vec sam navikao da samo u krajnjoj nuzdi spustam blendu do f/11, a najbolji kvalitet fotke i pored difrakcije da dobijem na f/14. Verovatno sa ovim objektivom nisam okinuo fotku ispod f/11 vec godinama.

Nemogucnost da uhvatim nocne fotografije sa blendom f/11+, iako sam imao stativ (drveni pod na vrhu tornja Monparnasa sa koga se pruza lep panoramski pogled na Pariz se pomerao, a turisti su non stop prolazili), bio sam prinudjen da spustim blendu kako bih smanjio brzinu okidanja i smanjim verovatnocu da ce neki kineski indijanac da izigrava nindzu pored mene dok traje okidanje. Svaki pokusaj duze ekspozicije je rezultirao stresenom fotkom. Umesto da povecam ISO i napravim tu vrstu kompromisa, nisam hteo da idem preko ISO 200, jer je poznato da nocne fotografije i mracne scene generalno vise provociraju sum, povecao sam blendu.

Primeri ispod pokazuju kako jedna od tih fotografija (f/8) izgleda u centru, a kako na levom kraju u ravni fokusa (100% krop). Pa me zanima... Da li sam ja lud ili je ovo govno od primerka ili objektiva? Slicne rezultate dobijem i na drugim ziznim daljinama. Molio bih ljude koji su imali prilike da koriste ovaj objektiv ili drugi Canon wide zum (narocito me zanima novi 16-35 f/4 IS), da podele misljenje o ovim semplovima.



 
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2015, 02:09:59 pre podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:12:59 pre podne »
nisam slikao nista nocom sa mojim 17-40 ali nisam primetio takav problem ni blizu sa njim .. probacu veceras da skljocnem nesto kroz prozor pa da podignem pa mozes sam da pogledas dal vidis isti problem, hoces da bocnem neki F4 i F8 nocni na malom iso i duzoj exp? moguce da ja nisam primetio jer sam duze koristio taj objektiv na krop telu pa realno vidim samo sredinu objektiva, skljocnucu sad sa mk3 on je ff pa da vidimo koliko se razlikuje od tvog primerka
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:23:07 pre podne »
Hvala arhi. Ako nije problem, probaj i razlicite zizne daljine. Znam da svaki zum objektiv ima neku ziznu daljinu koja mu vise odgovara, ali iskreno, ovo mi je ispod svakog standarda. Kad se zatvori jos blenda, na f/11 se drasticno smanji problem, a nestaje tek na f/14.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 22, 2015, 03:29:31 posle podne »
Možda je najbolje da se nađete i završite to za dva minuta sa jednim stativom i laptopom
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 22, 2015, 03:31:35 posle podne »
....dva minuta sa jednim stativom i laptopom
i macolom :)
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2015, 03:33:31 posle podne od strane neo »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 22, 2015, 03:41:24 posle podne »
:D:D
Pa pazi, ukoliko utvrdim da sa objektivom nesto nije u redu, imam dve mogucnosti:
- Da ga popravim i prodam
- Macola ukoliko ne moze da se popravi

Da ga uvaljujem nekom, nema sanse...

Koliko sam upoznat, Arhi ne zivi u Beogradu? Ili se varam?

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 22, 2015, 06:33:25 posle podne »
Uporedi ti prvo da li ti je periferija jednake (ne)oštrine na levoj i desnoj strani kadra. Ako nije, onda je ovo decentriranost. 17-40L ima samo jedan univerzalan problem, a to je pad oštrine u krajnjim ćoškovima. I kad to kažem, zaista mislim na baš, baš krajnje ćoškove.

Pozdrav

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 22, 2015, 06:51:04 posle podne »
Vidis, nije ista leva i desna strana. Postavio sam ovu mnogo goru stranu. Nije cak ni cosak, nego bas u ravni fokusa na levoj strani. Sto ce reci, na donjoj trecini krajnje levo. Nisam trenutno kraj kompa, ali okacicu desnu stranu prvom prilikom.
« Poslednja izmena: Oktobar 22, 2015, 06:52:21 posle podne od strane smarko »

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:21:50 posle podne »
arhi (kad nije na sluzbenom putu) zivi na miljakovcu 2 evo trecu godinu (pre toga u zemunu, pa na kipru, pa u holandiji, pa kod starog merkatora, pa u usa, pa kod starog merkatora, pa na konjarniku, pa na banjici, pa na zvencu, pa u narodnog fronta pa kod keve u stomaku dok je ona bila na zvencu .. pre toga trco caletu iz jajeta u jaje da se ne rodim kod komsinice) ... sad dal je to beograd ili ne to zavisi od koga pitas, ja se slabo oko toga tangiram :D al opstina je rakovica

elem, sad cu u narednih par h to da fotkam, upravo stigoh kuci, pa reci kakav ti kadar najbolje radi posao? da vatam kroz prozor neku sumu / zgrade sa fokusom na daleko ili da gadjam ovaj krs u mojoj radnoj sobi sa fokusom na blizu ili i jedno i drugo .. ja slabo znam to oko "gledanja" objektiva pa reci sta je najkorisnije da fotnem to mi je na brzaka montiram na stativ i klikete klikete :)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:28:22 posle podne »
Al me nasmeja arhi :D :D :D

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:32:30 posle podne »
Al me nasmeja arhi :D :D :D

:D ma pusti zaboravio sam nis (2 godine) u celoj toj prici .. a kad bi jos nabrajao mesta/zemlje/kontinente gde sam bio po manje od godinu dana trebalo bi mi 2 strane :D

nego dajte ba ove upute kako da isfotkam nesto korisno coveku da uporedi to svoje staklo sas moje :D
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:36:42 posle podne »
mogu i beli gipsani zid da fotkam :( sad su mi svi zidovi beli, slike mi oteli ovi za izlozbu
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 22, 2015, 08:47:22 posle podne »
https://www.airbnb.co.uk/rooms/6240393
Ima nize galerija od 16 fotki - ne svidja mi se gazdaricin izbor od oko 70 fotki ali to je to.
Pozajmljen od rentaobjektiva, sve fotke na blendi 7,1.

Posle 28-105 3,5/4.5 ovo je avion od objektiva. Ima malo mutnoce po coskovima ali jbg.

Evo dve potuno neobradjene koje sam skljocnuo na putu do busa, obe na blendi 8.
Mogu da ti okacim i neke raw na dropbox.

Da ti nije malo vetar zaljuljao aparat

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:19:40 posle podne »
eve gi CR2 originali u mraku .. puno sekundi expozicije (bas je mrak jbg) .. par razlicitih ziznih daljina, uglavnom sve na F4 (par fotki na vise), ISO200 uglavnom

http://elco.crsndoo.com/phone_uploads/CR2/17-40TEST/

24-27M je svaka slicka pa da ne kacim na forum eno ih kod mene na serveru :) po povuci ... evo i malecnih jpg-ova ovde u poruci cisto da vidis sta je slikano
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:25:40 posle podne »
Hvala ljudi puno, sad cu da pregledam ovo Arhi :)

Ja sa ovim mojim mogu samo da sanjam f/4 :) Promenio bih mu bez ustrucavanja oznaku na f/11 ili jos bolje zakocio blendu da me moze da se otvori vise od toga :D

Pogledacu sad, pa cu da javim utiske.

Arhi, ako te bas ne mrzi ovakav kadar, ali sa malo pritegnutom blendom. Recimo f/8, ako nije problem :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:28:33 posle podne »
4805 (zadnja sa prozora) je sa F8
4806 (prvi zid) takodje F8
4807 i 4808 (drugi zid) je F22
...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:30:11 posle podne »
a ne mrzi me nista, te sa prozora mogu koliko oces, stavim aparat na klimu (ne moze stativ kroz prozor jbg, probao sam sa one prve dve al vatam zid sa obe strane) i pustim ga da odradim auto klik na 10sec reci samo koji oces F i koji zoom i ja cu skljocnem ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:40:58 posle podne »
Arci, nema potrebe za dodatne fotke. Definitivno je do objektiva. Ovo nisu idealni rezultati, ali su odlicni i neuporedivi sa mojim. Dva sveta. Da dobijem ovakve rezultate na potpuno otvorenoj blendi, ne bi mi palo napamet da se bunim.

Storm, nadao sam se da ces se ti javiti... Samo mi jos treba informacija, da li tu ima pomoci i da li je moguc servis?

Evo primera, levo, sredina, desno...

E da, ovo moze da bude za nauk ljudima koji se bune oko opreme. Ja godinama fotkam sa neispravnim objektivom i snalazio sam se nekako. Cisto kad neko nadje izgovor u opremi, neka otvori moju stranicu :D




Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:46:27 posle podne »
Da, tek sam sad video da si kacio i vece blende. Pozurio sam sa odgovorom da ne bi cekao, jer si se potrudio.

Rezultati na krajevima odgovaraju desnom delu mog objektiva. Levo je ocigledno sve u autu. Hvala svima na pomoci, a ja nosim ovo u servis sto pre :)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Canon 17-40 f/4 L
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 22, 2015, 09:56:27 posle podne »
Ovo je drastičan oblik decentriranosti. Dešava se kada je jedan ili više elemenata van centra uzdužne ose objektiva.

Dobra vest: MOŽE da se popravi, tako što se elementi centriraju.
Loša vest: servisi često umeju da izbegavaju ovo da rade, a 17-40L je često navođen kao model kod kojeg se u nekim slučajevima čak mora promeniti i zadnji element objektiva, što je veoma ozbiljna stavka (finansijska, naravno).

Probaj više servisa, jer nekima ovakva koska predstavlja izazov i voljni su da pokušaju da odrade maksimalno dobro, iako je posao veoma pipav i zahtevan.

Pozdrav i srećno!