Autor Tema: Mirisna jelkica  (Pročitano 14985 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #40 poslato: Oktobar 08, 2015, 09:07:04 posle podne »
E pa druže upravo si u drugom pasusu napisao ključnu polaznu  stvar za taj moj drugi model. Iskustvo nekog kao fotografa ne meri se brojem postova. Forum daje titule na osnovu toga i ništa više. Takođe i dužina članstva nije merilo.
Kada sam napisao gore za "nekog početnika" nisam mislio na pokretača ove teme jer iskreno nisam dovoljno pratio njegov rad da bih stekao neki utisak o (ne)iskustvu.
A za ovo drugo da jedni druge, "znalci" tapšu po ramenima i dižu u nebesa sa potpuno slažem. I mene to nervira.
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2015, 09:11:30 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #41 poslato: Oktobar 08, 2015, 09:22:24 posle podne »
On onda svejedno nije početnik, nego samo neko ko je slabo napredovao, namerno ili slučajno, potpuno je svejedno.

Mislim OK... neko i u školi slabo napreduje, pa će ga profesori u 8. razredu teško propitivati kao da je II. To je ta analogija. Za sve to vreme se ima dovoljno prostora da se uči od drugih. Ni ja ovim ne mislim na pokretača, već samo dajem primer. Tvoja ideja je jednostavno nedorečena - na koji način bi komentator onda trebao da se postavi racionalno? Da prvo provrti sve moguće teme i postove nekog člana, odnese to u Foto Savez da mu ocene napredak, pa na osnovu toga prebaci klapnu sa "početnik" na "pro" i obratno?

Da se bavimo analitikom? Ili da ga pozovem na propitivanje? Ne preterujemo li malo?

Pozdrav

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #42 poslato: Oktobar 08, 2015, 09:35:42 posle podne »
Pa ja rekoh "dajte". Nemam ja konačnu ideju. Da imam već bih je primenio ;) Samo mi se čini da merilo iskustva nisu brojke. A analitika kao što kažeš bi bila preobimna. Možda pretrčati nekoliko tema tog člana pa steći neki subjektivni utisak.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #43 poslato: Oktobar 08, 2015, 09:52:45 posle podne »
Pa ko je redovan na forumu i prati vecinu tema  moze da stekne utisak na kom nivou je neki forumas. Nije realno komentarisati na isti nacin i po istim kriterijumima smarkove , vitove pejaza i moje bez obzira koliko sam ja na forumu. Njih dvojica siju sa pejzazima a ja uradio 10 u zivotu :) Tako da kriterijum mora da se pravi u odnoau na samog forumasa a mislim da smo svi dovoljno pametni i fotografski obrazovani da mozemo da primetimo razlike izmedju kvaliteta samih forumasa i na taj nacin da komentarisemo pojedinacne radove :) Ne moze se napraviti neku formulu za kriterijum , tako da to ostaje na pojedincima bitno je da se kritka ne gleda kao omalovazavanje ili uvrda sve ce biti onda lakse :)

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #44 poslato: Oktobar 08, 2015, 11:09:34 posle podne »
Za fotografski forum mislim da je velika šteta što tolike teme sa fotografijama stoje bez ikakvog komentara, makar to bio i "glupi" lajk. Nema čoveka kome niije potrebno osim konstruktivne kritike da dobije i malo podrške, a Vi ste svakako tu da presečete ako to ode u skroz pogrešnom pravcu zar ne ?

Evo ja kao početnik i nov član foruma ako se oduševim nekom fotografijom i ne znam, ne umem ništa drugo sem tog oduševljenja da iskažem da li to znači da ni ne treba da komentarišem, nego samo u tišini da se divim ?

Imam i jednu kritiku za starije i iskusnije članove koji se vade da nemaju vremena da komentarišu fotografije ali kada se povedu rasprave eto komentara ceo dan.   ;)

Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #45 poslato: Oktobar 08, 2015, 11:25:33 posle podne »
Stariji iskusniji clanovi su umorni ponekad (i ja medju njima) da stoti put pisu isto i onda da dobiju odgovor da je tako zamisljeno da tako treba i jos puno slicnih floskula koji su karakteristicni za novajlije...I jos ispadnes grbav na kraju... Ja se trduim da svima odgvorim i preko pp i na forumu ali dosta tema mi promakne posto sam umoran od ponavljanja :)

p.s naravno da trebas da pises kad ti se nesto svidja ili ne svidja.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #46 poslato: Oktobar 08, 2015, 11:26:36 posle podne »
@goti
Naravno da nemaju vremena da ga gube u svakoj situaciji poput ove, gde se povede masa i napravi gungula oko SVAKOG NEGATIVNOG KOMENTARA.

S vremena na vremena neko nađe vreme ili ga čak i ne nađe, nego mu je pun kufer politički korektnih i kritički većinom bezvrednih postova, pa odluči da utroši jedan dan u besmisleno ispravljanje krivih drina (očigledno).

I ne, nije problem da početnici komentarišu. Problem je što se često ubacuju u klinč sa onima koji o materiji prosto znaju više i iskusniji su. Kada neko ne uviđa da nešto ne zna i da ima onih koji znaju kada pišu komentar, to je najgora moguća situacija. I za učesnike i za urednike, a pogotovo za one koji su se "drznuli" da kažu nešto makar sa prizvukom negativnog.

I kako onda očekuješ da se ti iskusniji jave i nešto napišu? Da se jave i budu etiketirani i maltene proganjani od strane sujetnih?

Pozdrav
« Poslednja izmena: Oktobar 08, 2015, 11:29:23 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #47 poslato: Oktobar 09, 2015, 12:06:37 pre podne »
Za fotografski forum mislim da je velika šteta što tolike teme sa fotografijama stoje bez ikakvog komentara, makar to bio i "glupi" lajk. Nema čoveka kome niije potrebno osim konstruktivne kritike da dobije i malo podrške, a Vi ste svakako tu da presečete ako to ode u skroz pogrešnom pravcu zar ne ?

Evo ja kao početnik i nov član foruma ako se oduševim nekom fotografijom i ne znam, ne umem ništa drugo sem tog oduševljenja da iskažem da li to znači da ni ne treba da komentarišem, nego samo u tišini da se divim ?



O ovome je pisano više puta, pa i u ovoj temi. Ajmo slikovito:
Zamisli da početnik 1 (u stvari neiskusni fotograf) postavi neku polunikakvu fotografiju. Dođu početnik 2 i 3 i njima se to učini lepo i "lajkuju".
Onda se pojave početnici 4,5 i 6 koji krenu da komentarišu, hvale ili sl. I tako nekoliko tema. Onda onaj jadni početnik 1 pomisli da zaista pravi dobre slike i ide dalje tim putem. Posle nekog vremena stiče neko nazovi (pogrešno) iskustvo pa i on komentariše druge radove itd...
Ishod pretpostavljaš - katastrofa. A toga ima i na ovom forumu. Lajkovi i snapovi su za Face.

Lično mislim da početnici, a i bilo koji drugi, treba da komentarišu samo ako su apsolutno sigurni u ono što pišu.
Nekoliko komentara "sviđa mi se" može autora navesti na pomisao da je postavio dobru sliku.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2015, 12:09:36 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #48 poslato: Oktobar 09, 2015, 10:59:45 pre podne »
Hteo sam da skrenem pažnju na drugu "sliku", ta je savršeno jasna, mislim da je još gore kada nečije fotografije ostanu bez komentara i toga ima dosta na forumu, slikovito, početnik 1 postavi fotografije - 0 komentara, a 100 pregleda, početnik 2 postavi fotografije - 0 komentara, a 100 pregleda, početnik 3 postavi fotografije - 0 komentara, a 100 pregleda i šta je rezultat ? Sve manje i manje fotografija. Čak su i stariji i iskusniji uskraćeni za komentare, a imaju još i više pregleda, takodje već rečeno u ovoj temi.

Kapiram da ste mnogo puta "loše" prošli zbog dobronamernih kritika i komentara ali nemojte nikako odustajati od istih jer iako taj kome je upućeno ne "čuje" trenutno, možda će "čuti" kasnije, a ima i mnogo onih koji će to pročitati i pokušati da primene na svojim delima, tako da od Vaših kritika ne može da ne bude koristi.

Ne pišem zato što nešto nisam zadovoljan količinom i kvalitetom komentara na moje fotografije naprotiv proći će još dosta vremena dok koliko je u mojoj moći uspem da savladam osnovne "zadatke" koji su mi dati.  :) Samo iznosim svoje vidjenje ...

blackbeast meni jeste zanimljivo to što si prikazao na fotografiji ali sama fotografija ipak nije bila za posebnu temu, možda da si preskočio drugu i treću rečenicu iz opisa pri postavljanju fotke ... Ne daj da te obeshrabri gorčina koju si osetio zbog ove teme i samo napred ka boljim rezultatima.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #49 poslato: Oktobar 19, 2015, 01:46:56 posle podne »
@Tviti
Pozdrav za tebe, pametno je sve sto si napsiao u ovoj temi...

Mislim da bi svi trebalo da se ugledaju na @Serb-a posto covek ostavlja najsadrzajnije kometare, tu je i kritika i savet...
« Poslednja izmena: Oktobar 19, 2015, 02:46:29 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Mirisna jelkica
« Odgovor #50 poslato: Oktobar 19, 2015, 05:46:08 posle podne »
Nije bas tako Nenade ima ovde clanova koji daju odlicne kritike i savete, neki su malo grublji neki malo blazi, ali sve u svemu mislim da se kritike primaju previse licno i zato dolazi do ovakvih problema ,pisem uopsteno ne na nekog konkretno.