Autor Tema: Grafička tabla  (Pročitano 36885 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #20 poslato: Septembar 23, 2015, 03:34:15 posle podne »
Da, lag se javlja i u zavisnosti od OS-a. Yosemite ima taj problem i nekad može, a nekad ne može da se reši.
Zato i kažem - najbolje je da proba, jer loša kombinacija OS/tabla može celu priču da učini besmislenom i da kao rezultat ima samo bespotrebno arčenje para.

E sad, kako probati u Srbiji... ne znam. Videh nedavno da su neke table bile izložene u BigBang-u u Ušću, pa možda može tamo da se proba. Druga varijanta je kupiti online, pa vratiti ako ne zadovoljava. Rok je 14 dana za online trgovinu.

EDIT: Eh da... ovaj video... Microsoft Research su jedni od najvećih, planeti poznatih kučkinih sinova... oni toliko inovacija imaju u svom portfoliu, da je to čudo neviđeno, a ništa ne puštaju u etar, za narod :D

Imao sam prilike da se malo poigram sa nekim njihovim eksperimentalnim izumima, poput Plural Input-a i ostao sam zbunjen činjenicom da se to jednostavno ne nudi u komercijalnom obliku: "Eto, imate ga za džabe, pa se drkajte, a mi ćemo možda jednog dana to da vam upakujemo u OS. A možda nećemo nikad".

EDIT2: Ovde se može videti jedan banalni test kašnjenja. Kada se brzo miče pointer cik-cak ili se brzo crta u krug, tada se kašnjenje relativno lako može uočiti. To kašnjenje treba da teži nuli, kao što to radi MS-ova varijanta, ali cenim da će to još dugo biti nedostupno. Što? Pa iz istih razloga zbog kojih su projektori uvek ostali egzotika, npr. Boli ih uvo. Isplati im se i ovako.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2015, 03:44:24 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #21 poslato: Septembar 23, 2015, 04:02:22 posle podne »
Ma kakvih cetvrt sekunde kasnjenja, ne dolazi u obzir da je toliko. Imam jeftin wacom tablet sa zicom i upravo sam probao, bolje radi nego na ovom videu sto je postabio Storm. Toliko je malo to kasnjenje da ga stvarno ni ne primetim u radu. Tek prilikom ekstremno brzih pokreta i ako posebno obratim paznju.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #22 poslato: Septembar 23, 2015, 04:21:20 posle podne »
Evo u kom je sada stadijumu moje istrazivanje:
Saznao sam da je Inutos prepakovan prethodni model "Pen and touch", s tim sto prethodni model ima vise velicina i gumicu na olovci.
Istrazicu jos, ali mislim da nema smisla uzimati neki od ovih novih modela ako je zaista tako kao sto kazu.
Oni su svakako po specifikacijama isti.
Sto se tice kasnjenja, pokusacu negde da probam.

Pozdrav.
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #23 poslato: Septembar 23, 2015, 04:26:35 posle podne »
ja kazem meni je 250ms max koliko mogu izkompenzujem u glavi, wacomi koje sam probao imaju svakako manje ... no nisu ispod 100ms ja bi rekao
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #24 poslato: Septembar 24, 2015, 01:45:34 posle podne »
pogledaj npr (to je tabla koju ja imam, ima ih polovnih cesto na netu napolju, nisam vidjao kod nas)
http://www.everythingusb.com/wacom-bamboo-capture-tablet-21406.html
https://www.youtube.com/watch?v=6-VrnCANOvw

sto se tice laga na njoj, ja je koristim wireless i ne mogu da procenim koliki je lag jer ga uopste ne osecam .. ja bi rekao da je na nivou 10tak ms ako ne i ispod .. dakle bukvalno ga ne osecam ni mrvicu ... storm, kad svrnes do mene probaces :D ... inace probao sam od 4k eura wacoma onog display i ima osetan lag u odnosu na ovog mog matorog bambusa (koji uz to moze da se koristi i umesto misa za klasican rad na racunaru) + moze da se koristi i kao graficka tabla (da ima absolutnu korelaciju tacaka na tabli sa tackama na ekranu) i normalno ...
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #25 poslato: Septembar 24, 2015, 02:24:51 posle podne »
Cek arhi, meni nista nije jasno sta pricas. U jednom postu kazes da wacomi koje si probao nemaju lag manji od 100ms, a onda das primer wacoma od 50-60e koji ti koristis (jos wireless) i kazes da nema laga uopste. Ne razumem koji je sad tvoj zakljucak? Nisam hteo da se nastavljam, ali opet ponavljam da jeftini zicani wacom koji ja imam ima neprimetan lag i to samo kad se ekstremno brzo povlace crte i isto bih otprilike tako ocenio, da to nije vise od 10ms.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #26 poslato: Septembar 24, 2015, 02:57:46 posle podne »
^Poenta je da nema pravila. Ja sam jednu istu tablu vukljao na nekoliko mesta i retko gde je osećaj bio isti. Jbg, neko tu ozbiljno pravi lom, a ne zna se ko. Neko kaže da su drajveri (istina, nekad se problemi sa lagom rešavaju na taj način), dok neko drugi upire prstom u OS. Najgrđa situacija je kad ništa ne pomaže, a i to sam video.

Zato sam i rekao - proba pre kupovine ili kupovina takvog tipa da je moguće vratiti robu.

Iskustva mogu biti drastično različita. Od objektivnih do subjektivnih.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Grafička tabla
« Odgovor #27 poslato: Septembar 24, 2015, 03:05:14 posle podne »
.
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2015, 03:08:23 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Grafička tabla
« Odgovor #28 poslato: Septembar 24, 2015, 03:05:46 posle podne »
Ni ja Serb ne kapiram o cemu pricaju, ja ne vidim razliku dal crtao grafitnom olovkom ili ovom elektronskom
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2015, 03:08:09 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #29 poslato: Septembar 24, 2015, 03:24:11 posle podne »
Razumem i uvazavam te subjektivne osecaje, zato i nisam komentarisao to. Znam po sebi da sam vrlo osetljiv na bilo kakve varijacije u radu racunara. Recimo, meni je 30-40fps brzih FPS igara neigrivo, dok 90% populacije uopste to ne vidi. Ludeo sam prilikom prelaska sa crt-a na lcd zbog odziva. Ali arhi je u dva posta kontradiktoran i to je vec objektivna stvar koja bi me zbunila da kupujem tablet. Dakle, wacom tableti imaju 100+ ili 10- lag?

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #30 poslato: Septembar 24, 2015, 04:18:50 posle podne »
Cek arhi, meni nista nije jasno sta pricas. U jednom postu kazes da wacomi koje si probao nemaju lag manji od 100ms, a onda das primer wacoma od 50-60e koji ti koristis (jos wireless) i kazes da nema laga uopste. Ne razumem koji je sad tvoj zakljucak? Nisam hteo da se nastavljam, ali opet ponavljam da jeftini zicani wacom koji ja imam ima neprimetan lag i to samo kad se ekstremno brzo povlace crte i isto bih otprilike tako ocenio, da to nije vise od 10ms.

cek da probam da pojasnim ... sorry za nejasnoce malo sam rastrzan a i inace sam malo netacan u pisanju jbg takva mi glava.

da krenemo sa ovom koja mi je u fioci i koju bas slabo koristim, ona recimo nema (po meni) primetan lag. svakako je ispod 100ms, koliko je ne mogu da procenim jer tamo negde ispod 70ms "za crtanje" meni sve isto .. mozda bi se dalo proveriti nekom specijalistickom aplikacijom (kao sto se da primetiti za misa da je neprecizan kada igras fps) ali generalno ne verujem da je znacano za crtanje dal je 20, 50 ili 70ms .. osim ako nisi posebno osetljiv, a vi umetnici ste osetljivi na svasta pa zato napomenuh - probaj pre nego kupis.

e sad to sto kazes "u drugom postu sam rekao" .. u drugom postu sam napisao da "(a brdo tabli ima 300+ms lag)" - tu mislim globalno, ne kazem za moderne wacom table vec globalno za table .. sto resistivne sto induktivne, stara wacom tabla, resistivna, imam je jos uvek negde po fiokama je imala preko 300ms lag. 3M touch panel je oko 250ms..

dalje kazem "latency na kvalitetnim mobilnim telefonima i tabletima je danas oko 100ms" sto nema veze sa wakom tablom vec sa uredjajem koji verovatno imas u ruci i mozes odma da probas da vidis koliko je to 100ms cisto da imas osecaj o cemu pricas.

kazem da mi lag na misu smeta (i to ispod 1ms lag smeta, kada se igra fps) a da mi na tabli ne smeta do 250ms (znam zato sto sam pravio neku elektroniku za neke touchscreenove te koristio iste i znam u ms koliki je kad bio lag i dokle mogu da kompenzujem u glavi a gde to pocinje da bude neuptrebljivo), ne kazem da wacom tabla ima 250ms!!!

takodje rekoh, sto ti je najverovatnije glavni problem - "wacomi koje sam probao imaju svakako manje ... no nisu ispod 100ms ja bi rekao" .. i to je verovanto unelo zabunu .. sorry sto nije bilo detaljnije. ja sam od novih wacoma proba bambuse i oba bambusa su imala tih nekih 100tinjak ms min .. dal je do same table ili do os-a ili do bem li ga cega ali oba bambusa (a bas sam gleado da bi mozda zamenio moj posto je moj povelik) su imala dosta veliki lag, ni priblizno znacajan da ne moze da se radi (0.1sec, retko kome to stvarno smeta), ali primetno veci od mog matorog bambusa.

e sad, posto se danas bas uvatih nesto za tog bambusa reko da nacukam ovde da ako mozes polovan da nadjes takav, za njega znam da mu je latency extremno mali, a nista na ovoj sedmici nisam budzio da bi wacom radio bolje/brze... kako sam ga ubo prvi dan tako je i danas, nisam cak ni neke drajvere instalirao, sta je doza instalirao kad sam zabo dongle u komp to je na masini (jedan jedini app za podesavanje levo desno i koji taster sta radi)...

nadam se da sam bio dovoljno jasan ovaj put :D

ako ti znaci nesto mogu da ti snimim video da se vide tablet i fotosop u istom frejmu da vidis direkt koliki je lag (i dalje ga ima naravno ali je jako mali) .. ne znam samo dal mk3 moze da snima neki veci fps u manjoj rezoluciji ili mora 25fps... bilo bi iskusno ako moze da se snimi u vise fps..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #31 poslato: Septembar 24, 2015, 04:24:15 posle podne »
@smarko
Nije u pitanju Wacom. Kod Wacom-a je situacija u proseku najčešće bolja, ali se dešava da postoji vidljiv i manje vidljiv delay/lag i to nekad primete svi (ređi slučaj), a nekad samo pojedini ljudi. Ja iz istog razloga npr ne mogu da svarim EVF. Meni svaki treperi - baš kao što tebi igre nisu igrive na graničnim brzinama 30-40fps. To je upravo taj osećaj.

@dalibor82
Dozvoli, molim te, da postoje drugačija iskustva od tvojih, savršenih. Koja ti je to tabla po redu? :)

@arhi
mk3 ima snimanje u 720p/50-60fps, pa bi to trebalo da bude dovoljno, ako si baš dokon. ;)


Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2015, 04:29:26 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #32 poslato: Septembar 24, 2015, 04:44:47 posle podne »
wacomi koje sam probao imaju svakako manje ... no nisu ispod 100ms ja bi rekao

sto se tice laga na njoj, ja je koristim wireless i ne mogu da procenim koliki je lag jer ga uopste ne osecam .. ja bi rekao da je na nivou 10tak ms ako ne i ispod .. dakle bukvalno ga ne osecam ni mrvicu ... storm, kad svrnes do mene probaces :D ... inace probao sam od 4k eura wacoma onog display i ima osetan lag u odnosu na ovog mog matorog bambusa (koji uz to moze da se koristi i umesto misa za klasican rad na racunaru) + moze da se koristi i kao graficka tabla (da ima absolutnu korelaciju tacaka na tabli sa tackama na ekranu) i normalno ...

Evo ovo je sve ono sto meni nije jasno. Da li sad pricamo o dve kategorije tableta ili o necemu drugom, nije mi jasnio... Govoris o Wacom bambusu da je ispod 10ms, a onda sve vreme tvrdis da svi wacomi imaju bar 100ms. Eto, to mi nije jasno. 


Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #33 poslato: Septembar 24, 2015, 04:49:13 posle podne »
@storm, bem li ga 60fps ume i ova moja mala kamerica, ne mora ustajem po mk3 :D dok nadjem kako se to radi ima me prodje volja ...

evo ga mov 720p 60fps sa kodak blog kamere (zi8): http://elco.crsndoo.com/files/PCFOTO/108_0154.MOV

ne obracaj paznju na "preciznost" drzim vrh olovke sa 2 prsta i tablet je naslonjen na monitor dakle samo je brzina tu realna sve ostalo nije .. i ovde je ako se secam dobro brzina spustena na min (ili skoro min) a tablet je u "mouse" modu (moze da bude i u absolutnom modu ali mene to nervira + sa tri monitora nikako nije zanimljivo :D... to ima smisla za crtace, za mene jok)
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #34 poslato: Septembar 24, 2015, 04:54:58 posle podne »
wacomi koje sam probao imaju svakako manje ... no nisu ispod 100ms ja bi rekao

zar nisam to razjasnio sa

takodje rekoh, sto ti je najverovatnije glavni problem - "wacomi koje sam probao imaju svakako manje ... no nisu ispod 100ms ja bi rekao" .. i to je verovanto unelo zabunu .. sorry sto nije bilo detaljnije. ja sam od novih wacoma proba bambuse i oba bambusa su imala tih nekih 100tinjak ms min .. dal je do same table ili do os-a ili do bem li ga cega ali oba bambusa (a bas sam gleado da bi mozda zamenio moj posto je moj povelik) su imala dosta veliki lag

dakle
1. moj matori bambus (connect, create kako ga vec zovu) ima mali lag (to je ovo sa filma)
2. novi bambusi koje sam probao imaju "veliki" lag (po mojoj proceni 100+ms)
  http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets/bamboo-pad-wireless
  http://www.wacom.com/en-us/products/pen-tablets/bamboo-pad-usb

i dalje nesto zbunjuje ili ?
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #35 poslato: Septembar 24, 2015, 04:55:58 posle podne »
@storm druga :)

Kapiram da ima bolje ali za moj posao ova savrseno radi i jako je pouzdana.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #36 poslato: Septembar 24, 2015, 04:59:30 posle podne »
Sad je jasno arhi, hvala na pojasnjenju :)

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #37 poslato: Septembar 24, 2015, 05:06:38 posle podne »
Sad je jasno arhi, hvala na pojasnjenju :)

nema na cemu, ja kapiram da su ove intuos kao ovaj moj stari bambus, mozda i brze od njega, ali ova dva nova bambusa koji su kapiram vecini interesantni (zgodni, mali, rade touch, kostaju smesne pare) a oni su mi bas bili uzasno spori .. i ovaj moj vidis na filmu da malo laguje ali to je bas minimalno, u realnom radu se uopste ne primeti... ali ovi novi bambusi (i jedni i drugi su bamboo iako je potpuno razlicit proizvod) su bas .. jbg .. no opet, treba to probati na svojoj masini, namontirati drajvere i setup kako kazu ljudi (Valjda treba se ugasi nesto u dozi da bi to radilo ok) .. meni najvise smeta sto ne mogu da podesim razlicito ponasanje za razlicite aplikacije kao sto mogu na 3d misu, ali sta je tu je ..
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Grafička tabla
« Odgovor #38 poslato: Septembar 24, 2015, 05:20:04 posle podne »
@storm druga :)

Kapiram da ima bolje ali za moj posao ova savrseno radi i jako je pouzdana.
Tim bolje! Kažem samo da ja (a ni dosta drugih likova po netu) nikako ne mogu da povežem po kom se pravilu dešava to što se dešava na nekim mašinama. Do performansi nije, jer su neke izrazito jake, dok su druge na nivou tableta (Intel Atom), pa radi dobro. A fascinira me činjenica da niko ne može da iznađe neko konačno rešenje i da to uvek radi dobro, na način kako je predviđeno, nezavisno od OS-a i konfiguracije. Aj reći će neko "to je do win-a". Ali nije, isto se događa i na Mac-u (na Yosemite je najizraženije, ali se najčešće može rešiti - nisam probao, već naleteo na takva iskustva). Trenutno nemam nikakvu tablu kod sebe, pa ne mogu da probam.

BTW, vidim da je Arhi pomenuo, pa samo da naglasim - BAMBOO više nije isti proizvod! Wacom Bamboo (prve verzije) su bile naprednije table od ovih danas. Onda je Intuos raslojen na više podvarijanti, neke su zauzele kategoriju koju je ranije držao Bamboo, a Bamboo je spušten za klasu niže. Čisto da se zna otkud to pojeftinjenje. Očigledno je da su slabije performanse odraz tog pojeftinjenja.

Meni npr. ovaj Arhijev snimak liči na lošije varijante koje sam imao prilike da isprobam. Meni je ovo neupotrebljivo. Nekom nije - poštujem. Nekom drugom to radi bolje nego na snimku - to je super, ali su češće ove situacije gde ne radi tako. A nirvana je ono što je Arhi okačio na početku teme, rezultat MS Research-a. Ali to nećemo gledati za neke sitne pare.


Pozdrav
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2015, 05:27:31 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Grafička tabla
« Odgovor #39 poslato: Septembar 24, 2015, 05:26:21 posle podne »
Ja sam samo primetio raliku kod win 8.1 da gubi konekciju tablet jer mi je usb transmiter u monitoru. Ali recimo na win 10 nemam tih problema. Doduse i novi drajver sam instalirao.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress