Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 153370 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #120 poslato: Avgust 16, 2015, 01:27:45 posle podne »
Termin ''polufabrikat'' je moj patent :)

Prvo se odnosio na Fuji Xpro1, koji je predstavljen na sajmu u formi bez senzora. Taj hajp, i lozenje me dovelo do ludila a hvalili su ga oni koji mu nisu ni specifikacije znali. Elem, trazilo bez dioptera i los softver su ga cinili polufabrikatom... i bilo je tu jos ponesto... ali hajd sad... aparat je u penziji.
Sledeci modeli su resili gomilu problema, i to je to. Ja fuji odavno ne zovem polufabrikatom.. Ima tamo tema na zoni gde sam se brutalno krvio sa nekima i jos onda napisao da cu ja kao najveci kriticar, imati fujia pre neko oni koji ga samo hvale na slepo. Tako je i bilo, a oni koji su se zaklinjali da ce kupiti fuji... vidim da nisu ni danas.

Drugi put upotrebljavam termin polufabrikat za Sony milceve, i to u smmislu toga da nemaju paletu objektiva koja bi obuhvatila svacije potrebe. Da ne bude kao sa Patkom Dacom, imam konzervu... nemam otvarac. Aparati su im odlicni, ali se to mora posmatrati kao sistem.

Uglavnom, to je to :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #121 poslato: Avgust 16, 2015, 01:36:58 posle podne »
Hahaha Zorane, cccc...

Ma nije ni bitno, bitno je da se svi lepo igramo sa nasim igrackama :P
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #122 poslato: Avgust 16, 2015, 01:54:44 posle podne »
Pa znas kako, postoje ljudi koji se emotivno vezu za svoj brend ili komad opreme, i kada napises nesto protiv... naprosto krenu nerazumno da se ponasaju.

Recimo, u momentu kada sam imao Sony milc, i ozbiljno razmisljao da odem na a6000... povela se neka diskusija, gde sam okarkterisan kao Sony hejter i Canon fanboj. Potpuno shizofrena situacija.

E da, kod Fujija me nervira taj ublazeni nikon alchajmer mod. to je ono, kad odaberes odlozeno okidanje od 2 sec, a on ti posle prvog okinutog snimka, vrati u normal. To samo nikon zna zasto je to tako.
Fuji ima trip da drzi odlozeno, sve dok ne ode u stendbaj ili se ugasi. A meni cesto na stativu ode aparat u stendbaj... pa moram opet u menije da rondam... i tako.  Sony ce da drzi sve dok ga ne promenis, pa i posle nedelju dana. E sad, moze biti da je Fuji neko posteno srednje resenje... ali hajde.

Druga stvar koja mi smeta jeste promena tacke fokusa (deo koji se zumira) dok je uvecan prikaz. Na soniju to radi odlicno... dok na Fujiju moram da izadjem iz uvecanog prikaza, pa da odem u AF izbor tacke, pa da je pomeram... pa opet nazad. Hocu reci i da su tasteri za levo i desno, prilicno neiskorisceni.

Mislim, ja sam donekle specifican jer najveci deo svojih fotografija radim sa stativa, uz odlozeno okidanje i manuelni fokus. Ko je slican meni, evo mu i ovaj info.

Smeta mi i sto je SD kartica sa donje strane, pa moram da skidam i plocicu od stativa. Sony recimo, forsira sa strane... pa i to moze biti razlika.

Eto , tako :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #123 poslato: Avgust 16, 2015, 02:41:27 posle podne »
@Storm:

Ma sve radi super, samo je problem kusur (LINK). Pre ćeš se saplesti o izgubljeni EF 500mm f/4L IS II na ulici u Donjem Strnjikovcu, nego što ćeš naleteti na vlasnika ovog Oly-ja (btw, ja sam prvobitno mislio na stariju verziju, koja ne radi dobro na većini MILC-eva, zbog CDAF-a).

BTW, je l' na ovog Robina Wonga misliš:

Mislim na njega. Zaposlen je tamo, jeste, ali to ne utiče na kvalitet fotografija koje kači, a koje ilustruju sposobnosti objektiva.

Šta sa kusurom? To staklo će kupiti neko kome treba, kome zarađuje pare, ili neko ko ima para da ga kupi pa će ga kupiti zato što mu se može. A šta ćemo sa OVIM ili OVIM kusurom? To nije skupo i preskupo?
Istina živa, pre ćeš da udariš u Golf u Mrduši Donjoj nego što ćeš naleteti na vlasnika Saab-a. Pa ja ipak vozim Saab a ne Golfa. >:D
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 02:45:53 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #124 poslato: Avgust 16, 2015, 02:43:08 posle podne »
@Rodic
Reci ti meni prilikom obrade fajla,  kakva/kolika je razlika u odnosu na c.550D
A kakva sa D7100...ako ti je isti poznat...a verujem da ti nije stran

Sve ovo drugo mi je... licne sklonosti .

Ako mozes da se izrazis u % to bi bila prednost..
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 02:46:39 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #125 poslato: Avgust 16, 2015, 04:14:12 posle podne »
Senzori su, u bilo kakvom poređenju, dok god format nije tema, potpuno irelevantni kao razlika.

Prosto zato što je to kategorija koja evoluira. Celu deceniju je Canon bio najbolji, pa sada nije. Hoću da kažem da je koncept sistema bitniji nego njegovi pojedinačni elementi.

@Stalker
Really? Poredimo FF i m43 stakla po ceni: :)
Koliko košta 11-24 ekvivalent za m43? Jao, pa ne postoji - šta ćemo sad? :)

Pozdrav

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #126 poslato: Avgust 16, 2015, 05:21:26 posle podne »
Ako mozes da se izrazis u % to bi bila prednost..

Pa nisam ja dXO da se grudvam nekim ocenama :) Kako mislis da ja moj vizuelni utisak pretocim u procenat, a da to opet ne bude rezultat neke licne sklonosti? :)
Okacis sada tri primera D800 , OMD EM tamo neki i Fuji tamo neki... i razliku vidis NIKAD. Ja ne znam da li smo dosli do stupnja da ovo razumemo i prihvatimo... iznad svega?

Generalno, navikavam se na Fuji, i imam osecaj da mi bolje lezi od Canon 18 mp. Naprosto, neke stvari vise ne radim u ACR da bih izvukao nesto... ali to je opet subjektivno... zar ne? :D

@ Arhi

Cekaj, zanima te AF u toj prici ili ne?
Ako te ne zanima AF... nema nikakvih anomalija, osim da uzmes los adapter koji nije u milimetar.

Za AF, ne znam... nisam probao sonijeve adaptere i njjihovu pouzdanost. Naprosto sam skeptican.
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 05:30:18 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #127 poslato: Avgust 16, 2015, 05:56:04 posle podne »
Ako mozes da se izrazis u % to bi bila prednost..


Generalno, navikavam se na Fuji, i imam osecaj da mi bolje lezi od Canon 18 mp. Naprosto, neke stvari vise ne radim u ACR da bih izvukao nesto... ali to je opet subjektivno... zar ne? :D




Potvrdjujem od reci do reci. Kada sam sa 60D presao na 5d bilo je wow, verovatno i zbog pliceg dofa, ali slike su bile ostrije, boje lepse, hajlajti se lakse izvlace i generalno petica ima neki svoj smek. E to nesto ima i fuji. Zato sam se tako lako odrekao i petice :P

Eto i mog nekog iskustva
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #128 poslato: Avgust 16, 2015, 06:16:53 posle podne »
Ako mozes da se izrazis u % to bi bila prednost..

Pa nisam ja dXO da se grudvam nekim ocenama :) Kako mislis da ja moj vizuelni utisak pretocim u procenat, a da to opet ne bude rezultat neke licne sklonosti? :)
Okacis sada tri primera D800 , OMD EM tamo neki i Fuji tamo neki... i razliku vidis NIKAD. Ja ne znam da li smo dosli do stupnja da ovo razumemo i prihvatimo... iznad svega?

Generalno, navikavam se na Fuji, i imam osecaj da mi bolje lezi od Canon 18 mp. Naprosto, neke stvari vise ne radim u ACR da bih izvukao nesto... ali to je opet subjektivno... zar ne? :D

@ Arhi

Cekaj, zanima te AF u toj prici ili ne?
Ako te ne zanima AF... nema nikakvih anomalija, osim da uzmes los adapter koji nije u milimetar.

Za AF, ne znam... nisam probao sonijeve adaptere i njjihovu pouzdanost. Naprosto sam skeptican.

pa ja te i pitam za taj subjektivan, a ne za DxO osećaj.. :)

hvala Maxo..
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 06:20:31 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Insanity

  • Junior
  • *
  • Poruke: 69
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #129 poslato: Avgust 16, 2015, 06:25:03 posle podne »
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu, ali zar nije Sony napravio MILC A7 Mark II , koji sa adapterom (ne znam tacno model) moze da radi sa svim Canon EF objektivima. Gledao sam par video klipova na YT kako radi njegov AF sa 70-200 2.8 i sigmom ART 50mm za canon i jos sijaset canon stakala, znaci totalni brutality.
https://www.youtube.com/watch?v=qp8k0Tpo0y4
https://www.youtube.com/watch?v=N522W_t6t1c
Dakle sonijev FF senzor od preko 40 mpx i Canon stakla... pa ne moze bolje :)

Meni ovo izgleda kao top kombinacija, jes da je skupo ali ako bi covjek sa ovim pravio pare dodje otrprilike isto kao da sad slaze novi sistem sa najjnovijim canon FF tijelima. A neko ko je vec posjeduje Canon stakla treba da kupi samo tijelo i adapter i da radi do mile volje sa senzorom koji definitivno nedostaje u Canon gami.
Vec ima dosta pro fotografa koji pored canon tijela imaju po jedno iz Sony A7 game (sto raniji modeli sto i ovaj poslednji)

Pozzz
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 06:32:20 posle podne od strane Insanity »
Canon 6D, Tamron SP AF28-75mm F/2.8 XRDi LD ASPHERICAL (IF) MACRO, Canon 50mm f1.4, Canon 85mm f1.8, Canon 70-200mm f4

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #130 poslato: Avgust 16, 2015, 06:53:47 posle podne »
@Storm: pa nećemo ništa. Ko ima para za lomaču daće 3000 evra za L umesto 500-600 za Sigmu 10-20 i opet se na 95% monitora na svetu neće videti nikakva razlika. Ali će zato po forumima moći da stavi u potpis kako ima wide dobriji od svih drugih. :)
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #131 poslato: Avgust 16, 2015, 07:47:29 posle podne »
Insanity, postoji ona narodna: ''ko ima slanine, taj i dupe maze" :)
Razmisljao sam i ja to, u nekoj tamo buducnosti kao opciju, ali sam shvatio da to kao primarna kombinacija nece da moze. Prvo, AF definitivno jos uvek nije ni blizu kao sa native telima, narocito preko 100mm i u losim uslovima (back light, low light). Znaci, moze za zajebanciju, ali nece bas da moze da radi kao sa canon dslr telima. S druge strane, ko hoce bas da se izivljava sa rezolucijom i detaljima, tu je 5ds(r) koji ima na pretek. Na kraju, dati preko 3k evra za bas kako je bec receno, poluproizvod... pre bih ulozio u stakla. A kao backup telo, to je taj deo o mazanju dupeta slaninom :)
Crop sigmu sad uporedjujemo sa ff monstrumom? :D pa to ni fokalna duzina nije cak ista, da ne idemo dalje sta tu sve ne stima u poredjenju :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #132 poslato: Avgust 16, 2015, 08:10:31 posle podne »
Dozvolicu sebi da budem blago umeren oko termina polufabrikat, kada je sony u pitanju. Termin se u ovom slucaju odnosi na kompletnu ponudu, a to znaci da u prodavnicu udjemo nas petorica... da svi kupimo isti aparat, ali razlicite objektive i da svi budemo srecni. Sony taj deo ne moze da ponudi.
Sa druge strane, najbolji primer je Vito koji je ocigledno pronasao dobru kombinaciju, sto koliko vidim... nije narusilo njegov ritam... stavise...
Dakle, ne mozemo bas grubo posmatrati na neke stvari. Ja slabo volim da tumaram po fullsize test fotkama, ali mi vise znaci da odgledam neciji portfolio na flickeru ili gde vec, i da tako najbolje upoznam sta se moze sa kojim komadom opreme. A kad pogledam ovo sto se kritikuje, i uporedim sa njihovim radom... rekao bih da mozda ponekad i preterujemo.

Zato, hajdemo ponekad i sire sagledati situaciju.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #133 poslato: Avgust 16, 2015, 09:01:09 posle podne »
Namerno sam uporedio crop Sigmu i Canon FF monstrum, upravo zato što se na 95% monitora neće videti nikakva razlika. Koliko ljudi na svetu gleda fotke na kalibrisanom Eizo od 2k evra? Pre će biti da fotku odmah iz aparata prebaci na web rezoluciju na monitoru od 100-200 evra i kači je na flickr, insta ili facebook. Ovde na forumu imaš ljude koji sa opremom od 500 evra sa sve staklom čine čuda. Da li je njima potreban FF monstrum od suludih i nerazumnih 3000 evra? Ne verujem.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #134 poslato: Avgust 16, 2015, 09:13:28 posle podne »
Videce se razlika i na telefonu od 3 inča ekranom, jer je razlicita fokalna duzina.
Ako tako gledamo, onda svi mozemo da uzmemo kompakt sa RAW mogucnosti i cepamo, jer ionako niko ne moze da vidi zbog masovnosti TN panela.
Ovo stvarno postaje smesno sta se poredi :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #135 poslato: Avgust 16, 2015, 09:34:40 posle podne »
Neverovatno kako neki ljudi priterani u ćošak objektivnim, skliznu u sferu subjektivnog i tako otpočnu jednu sasvim novu temu razvodnjenu u sadržaju do krajnjih granica...

Koga ovde zanima šta je meni bolje iz meni samo poznatih I poluracionalnih razloga..? Verovatno nikog.
Ovde možemo raspravljati samo o objektivnim stvarima a da to ima smisla...Sve ostalo je za PP po meni.

Kad dodjemo na teren da nečeg jednostavno negde drugde nema, onda krene priča da se to eto neće ni videti...možeš misliti.
Neće se videti 4-5mm više širine, neće se videti razlika FF vs Crop , neće se videti razlika hi-end objektiva od 3000.-€ vs prastari škart od 300.-€ itd..

Mislim, najbolje da svi raspalimo fotke mobilnom telefonom jer 95% ljudi neće videti razliku na svojim monitorima u odnosu na DSLR...

Kuda to vodi temu meni to nije jasno, sem zaključku da ima ljudi koji ne vide ama baš ništa. Pa to znamo.
Ni ja ne vidim 80% gluposti oko sebe... ne što ne postoje, nego što me ne interesuju...




Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #136 poslato: Avgust 16, 2015, 09:37:41 posle podne »
I, sem fokalne dužine, kako će da se vidi razlika? Mislim, ako dam 3k evra za staklo, hoću da razlika bude očigledan i nenormalno velika u odnosu na staklo od recimo 500 evra. Mislim, možeš da slušaš bluz i u mp3 na kompu, a možeš i kod mene na Marantzu iz '78. i Mordaunt Short...e ja bi da razlika bude takva, ako me razumeš.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #137 poslato: Avgust 16, 2015, 09:40:47 posle podne »
@Argon: pa vidi, ja da  hoću da isključim 100% gluposti oko sebe, ne bih ni pisao po forumima.

Zadatak: pogledaj Vitove fotografije rađene sa A77 i one rađene sa A7. Definiši mi, jasno, precizno i konkretno, razliku koja je vidljiva na fotkama ovakvima kakve su postavljene na forum. Dakle, bez palamuđenja FF je FF, objektivno, dslr truć bla, već mi navedi konkretne razlike. Može i po redu važnosti.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #138 poslato: Avgust 16, 2015, 09:47:25 posle podne »
Vidis, ja imam zvucnike od oko 100e na kompu i tesko da bih umeo da cenim tu razliku o kojoj pricas. Nisam zainteresovan, dovoljno mi dobro za moje potrebe i ni u snu mi ne bi vredelo da dam 2-3k evra za zvuk. Moramo vratiti ove stvari u malo objektivnije okvire. Nekom je i 5% dobitka mnogo, a nekom je i 40% malo ako mora da se da 100% vise para. 

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #139 poslato: Avgust 16, 2015, 09:54:40 posle podne »
druže, nevezano za Vita... ne sporim da nema situacija gde se to ne vidi, ali ima I te kako situacija gde se crop vs ff - VIDI.
Zbog te razlike ljudi kupuju FF.

Te razlike se najmanje vide po sred bela dana i na 1000px po dužoj strani. Ti si već neko ko bi to trebao da zna.
Ali ima tu ljudi koji to neznaju pa je stvarno bez smisla da im serviraš ovakav podatak.

Od čega da krenem ISO-a, DR, DoF-a, Color deptha, nečeg 5...?

Pa svi ti činioci koji tehnički daju bolju sliku su bolji kod FF a na kraju fotka je ista??? E pa neće da može....
« Poslednja izmena: Avgust 16, 2015, 10:09:47 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8