Autor Tema: Za ljubitelje Fuji X sistema  (Pročitano 153449 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #360 poslato: Januar 27, 2016, 09:59:12 pre podne »
E pa jbg... s obzirom da potpuno različiti timovi rade na tim elementima, nije postojala prepreka tehničkog, već više marketinškog tipa.  ;)

@Argon
Hvala...

Da dodam još jednu malu opservaciju - normalizovani snimci, osim što zamajavaju narod, visokorezolucijskim senzorima oduzimaju primarnu bit - detalje. I tako se u konačnoj evaluaciji fakat uzima potencijal snimka od 8MP, umesto potencijal onoga što senzor u osnovi zaista može. Treba biti zaista ozbiljno ograničen, pa verovati njihovim budalaštinama.

Ranije sam u ocenama njihovog rada još bio i taktičan... ali onda kada su na tržište izbacili sopstveni "aparat" (tj. dodatak za telefon koji funkcioniše kao zasebni aparat), izgubio sam i taj minimum respekta i političke korektnosti, jer su junaci 'ladno sebe iskovali na pijedestal i svoj proizvod predstavili u apsolutnom superlativu, boljim od DSLR-a, FF-a... čega već. E to je već dijagnoza, u paketu sa sukobom interesa.

Zamišljam sebe... testiram opremu i onda jednog trenutka napravim sopstveni aparat, a testove i dalje radim, s tim da je moj aparat u svakom poređenju superioran...

Kakav salto mortale DxO-a i teatralno sahranjivanje ionako njanjavog kredibiliteta... ko se seća one rubrike "Ripley - Believe or Not"... e pa ovo je za tu rubriku.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2016, 10:08:17 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #361 poslato: Januar 27, 2016, 10:14:07 pre podne »
Pa cekaj... izbaci li na kraju Dxo neka merenja za 5ds?  Znam da sam jedno vreme aktivno proveravao i iscekivao taj detalj :) ... ali ga nisam docekao, pa sam i odustao.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #362 poslato: Januar 27, 2016, 10:27:46 pre podne »
Pa izbacili su... u skladu sa svojom metodologijom, ispade 5Ds bolji od A7s II, a i od nekih drugih. Mada se vidi da su se iz sve snage upinjali da to koliko-toliko uravnaju i relativizuju. A Ispade 5Ds rame uz rame sa PhaseOne P40 MF leđima... budalaština za prepričavanje. Sećam se da smo ovde čitali (od nekih viđenijih članova) kako DxO nije ni predvideo da se porede senzori različitih klasa... međutim, ja vidim da DxO to itekako radi, što može da vidi svako kome čulo vida iole funkcioniše.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 27, 2016, 10:29:04 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #363 poslato: Januar 28, 2016, 12:17:51 posle podne »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #364 poslato: Januar 31, 2016, 01:18:51 posle podne »
Ja oduvek govorim da su DxO-u veoma masni prsti... međutim, nešto mi nije jasno ovo kačenje reklamnih pamfleta dva posta iznad?

Nije ništa "masno" nego ljudi ne znaju čitati rezultate. Evo već imam očekivanje kako će neki Canon korisnici bacati drkicu na te iste DxO rezultate po kojima pljuju kada Canon pređe na ADC koji je na senzoru.

No da ne mjeri samo DxO, ima i drugih:
http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm
, a koliko sam upoznat baš na tom web pageu(da nebi bilo brkanja sa websiteom).


Citat
Eto npr. Sony A7S II... ko je pri čistoj pameti mogao da pretpostavi da će jedan Canon potući (simbolično, ali ipak merljivo) jedan moderan Sony senzor? Kako se to desilo - pa tako što je cela metodologija sazdana na ideji da je "više-bolje", pa se gro izmerene superiornosti nekih senzora svodi na ogroman interpolacijski potencijal. Naime, za one slabije upućene u problematiku, DxO sve svoje testove bazira na normalizovanim semplovima (svi snimci se smanjuju na 8MP), tako da su merenja rađena fakat na već smuljanim fajlovima. Prirodno, kada fajl od 36MP smuljaš na 8, šum bude desetkovan i otud izuzetne ISO performanse Nikona D800. Ne kažem ja da je to loš senzor - svojevremeno sam ga i sam ocenio jednim od najboljih ikada... ali reći da on ima najbolje ISO performanse, samo zato što se na istom formatu bolje kotira od nekog nižerezolucijskog... to je totalna budalaština.

Budalaština je nešto uspoređivati za različiti print size.  ;)

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #365 poslato: Februar 01, 2016, 02:34:51 pre podne »
Ovaj Bare... ne pričamo valjda o nekim imaginarnim "ljudima"... ja (valjda) umem da čitam rezutate, umem da čitam i sve ostalo... godinama tražim tu "naučnu" metodologiju i nisam je našao. Pa - gde je?

Šta trebam da "čitam & tumačim" u svetu besmisleno nabacanih, neupotrebljivih informacija, sazdanih na teoriji da nam je svima najbitnije kako nešto izgleda na 8MP?

WTF? O čemu mi pričamo?

"Budalaština je nešto upoređivati za različiti print size"? To je argument? A ko je odredio da je baš 8MP prava mera? Zašto se ne poredi na 30MP? Šta bi onda bilo? Zašto ne na 2MP? Pa najviše printova je do 2-3MP? Mislim, glupost je samo ograničavati bilo kakav potencijal u odnosu na neki imaginarni print. U suprotnom, sva trtljanja o napretku, rezoluciji, šumu i bilo čemu drugom - padaju u vodu i potpuno su bezvredna.

Razmisli malo o ovome što sam napisao... nemoj samo tvrdoglavo slediti ranije zacrtana lična pravila. A o ovome što si rekao za hipotetičku situaciju gde će Canon biti ocenjen bolje... pa, nemam komentara. Ako bude takvih, biće ih pošteno smestiti u fioku za ovima koji DxO-u bezrezervno veruju. No less, no more.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 01, 2016, 02:39:14 pre podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #366 poslato: Februar 01, 2016, 10:22:50 pre podne »
Jedno vrijeme je na dpr forumu bio glavom i bradom Eric Fossum i ako je ovo sve znanstveno utemeljeno, a on kaže da je, onda i je. Uostalom sva mjerenja koja se mogu naći su jako slična kao kod DxO.

U biti kod DxO nikada nebi trebalo biti upitno je li točno mjere nego kako postavljaju konačne ocjene no to je nešto drugo.

Dao sam i stranicu photonstophotos.net. I on je neka svoja mjerenja radio. Naravno da Fuji ima tu i nešto je bolji nego Nikon D700 no ima čudnih pojava nakon ISO 2500 ili 3200. Zato ga ni kod njega nema u nekom konačnom skoru. No na sreću taj skor nije kod DxO da rangira senzore, on čisto stavi npr. koji je po njemu maksimalni kvalitetni ISO.


Što se veličine printa tiče. Pričao sam sa više ljudi iz više branši i svi kao finalni proizvodi koriste istu veličinu printa bilo sa 12 MP ili 24 MP aparatom. Znači neka normalizacija mora biti, nećeš i jedan i drugi fajl gledati na 100%. Uostalom da se gleda sve na 100% zbog dizanja pikselaže ne bi niti bilo napretka u šumu.




Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #367 poslato: Februar 01, 2016, 01:28:48 posle podne »
E pa to si ti Bare nešto žestoko pobrkao. Ali ono BAŠ, BAŠ! :)

Upravo je ON rekao da to NIJE naučno utemeljeno i da mu nije jasno na osnovu čega tvrde da jeste, budući da je metodologija tajna (iako tvrde da je javna, a nigde nema preciznih uputstava kao reprodukovati test uslove i parametre, što je u osnovi značenje reči "metodologija"). Kačio sam linkove sa tim njegovim izjavama i ovde, tako da... potraži.

Dalje, sadašnja priča o DxO se povela zbog upadljivog odsustva bukvalno svakog senzora i/ili objektiva od kojeg se očekuje nešto veliko. Obrazloženje zašto nema Fuji senzora je nešto najbljutavije i najneuverljivije što sam ikada pročitao. Ono samo veoma neinformisana osoba može da proguta. Pokušavaš da ih odbraniš, ali veruj mi na reč - ne ide ti. Sve je to veoma šuplje, baš kao i priča o normalizaciji je totalna budalaština, jer se za različite poslove koriste različite rezolucije. Ne možeš visokorezolucijskom senzoru izbiti glavni argument i onda ga kao porediti sa nekim koji ima daleko manje MP, aman!

Ne znam sa kojim ljudima iz kojih branši si pričao, ja sam u štampi bio aktivno dugi niz godina... od dizajna, preko separacije, pa i same štampe na ofsetu i situ, drndao se sa osvetljivačima (to se još zove i Image Setter) itd... dobro mi je poznat ceo proces i šta se kad radi, pa ne moram barem o tome da slušam koješta.

Ako uzmeš da štampaš plakat velikog formata, ne postoji ni teoretska šansa da ti za to u nativnoj rezoluciji bude dovoljno ni 150MP, pa se zbog toga radi ekstrapolacija, koja je najčešće dovoljna. E sad, ako uradiš ekstrapolaciju sa 50>150, daleko je manji gubitak kvaliteta nego sa 12>50. Shvataš? E baš zato se ne može teoretisati na tako nefleksibilan način i ocenjivati nešto na osnovu nekih imaginarnih potreba. Ko štampa klasične 10x15 i 13x18 formate, njemu svakako tih 36 ili 50MP ne znači ništa, ali to je POTPUNO IRELEVANTNA informacija kada se priča o IQ-u senzora. Da li je moguće da ne razumemo ove stvari?

Osim toga, pomenuo si "maksimalni kvalitetni ISO". E vidiš, i to je za mnoge potpuno irelevantna stvar, a godinama se uzima kao gotovo najbitnija. Pa MF senzori svi odreda imaju loš ISO, pa su ipak najbolji za ono čemu služe. Svaki pokušaj da u istu pregradu ubaciš gomilu veoma različitih proizvoda i tako ih klasifikuješ, mora biti osuđen na propast. I to je to. Najviše volim onaj čuveni argument "možda DxO i nije savršen, ali bolji trenutno nemamo". Naravno da nemamo, kad se niko s 2 grama mozga ne bi setio da radi nešto toliko besmisleno, a u praksi neostvarivo.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 01, 2016, 01:32:06 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Bare

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 570
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #368 poslato: Februar 01, 2016, 02:40:36 posle podne »
Mislim da je Eric dao malo dublju analizu i objasnio kako i kojim izrazima se on koristi. Činjenica je da je Canonu veliki read noise na niskom ISO-u i zna se radi čega je to. U biti Canon koliko znam ima manji read noise na visokom ISO-u od Sonya, no fale im neke druge stvari. Recimo da D7200 i dalje ima Toshibu, a ne Sony baš radi manjeg read noisea kod Toshibe.

No reći da je cijeli DxO test glupost je po meni jedna velika glupost. To Eric Fossum sigurno nije rekao.

Što se šuma tiče tu se postavi kriterij kvalitete koja se mora zadovoljavati. Što se plakata tiče tu ne ulazim i tu vjerujem da se većinom radi na baznom ISO-u.
Ono što me zanima je rad na terenu i fotografski print, a ne tiskara. Mislim da je to drugačije. Ako se ne varam tu je dugo najveći format bio "malih" 30x45 cm. Recimo da za neke svrhe jedan fotograf sa D300 tu preferira uobičajeno maksimalni ISO1000, a sa D7200 ISO2500. I to bi bilo to.

Što se tiče srednjeg formata u to ne ulazim no ako se ne varam i onu su otišli u neku drugu dimenziju visokog ISO-a sa prelaskom na Sony CMOS, tako da je teško reći da imaju loš visoki ISO i to svi odreda.

No opet se vraćamo na problematiku Fujia i jel se ono zove X-Trans. Nije to baš tako jednostavno. Normalno da Fuji neće imati ništa niži read noise nego recimo sličan drugi Sony senzor ali sa klasičnim Bayer filtrom. No pitanje je koliko korisnik vidi šuma. No kod testnih fotografija sa Fujiem iz LR-a ja dan danas vidim probleme ako je ista boja na slici

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #369 poslato: Februar 01, 2016, 03:21:33 posle podne »
Poslednji pasus ti je u skladu sa DxO "metodologijom"... ti nešto pretpostavljaš... šta nije jednostavno? Pa neka pređu u voćarstvo, ako im je to prekomplikovano. Oni se kurče da su "naučnici"... ne ja.

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #370 poslato: Februar 13, 2016, 09:46:15 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #371 poslato: Februar 15, 2016, 08:39:12 pre podne »
Fuji Managers: “IBIS? Not compatible with X-mount (Read Why)! We are Observing the Progress of Organic Sensor”

IBIS

“First of all, our XF mount is not compatible with IBIS. You may be thinking that our mount size is similar to competitors’ and why Fujifilm cannot do it. The answer is simple: for the sake of image quality.

IBIS has both advantages and disadvantages. IBIS moves the sensor in the mount to stabilize the image. To secure the amount of light at any position, the diameter of mount must cover the wider image circle considering the margin of sensor movement. The diameter of our mount was designed for the image circle without IBIS. It means the amount of light at the corners is reduced when the sensor is shifted. We could correct it digitally, but we don’t want to do it: we don’t want to compromise our image quality.

Organic Sensor

“We don’t have any specific plans of incorporating an organic sensor into our products at the moment, but yes we are observing the progress of this technology.

As of today, there would be No benefits to using an organic sensor. Our X-Trans III sensor is superior to the currently available organic sensor.”

http://www.fujirumors.com/fuji-managers-ibis-not-compatible-with-x-mount-read-why-we-are-observing-the-progress-of-organic-sensor/
« Poslednja izmena: Februar 15, 2016, 08:41:02 pre podne od strane blackbeast »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #372 poslato: Februar 19, 2016, 04:16:51 posle podne »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #373 poslato: Februar 19, 2016, 05:55:36 posle podne »
Vidi ga, isti onaj nas Dalibor sto je imao Canon :) :) Sta bi sa njime? nije propao? :) :)

Eh taj Fuji... nacisto iskvari ljude :) :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #374 poslato: Februar 19, 2016, 06:42:10 posle podne »
Doživeo prosvetljenje.
Lep i jasan tekst. Bitno da si ti zadovoljan.
(ako imaš mogućnosti, ispravi par stilskih/gramatičkih greška)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #375 poslato: Februar 19, 2016, 06:50:45 posle podne »
Ma bre, covek fotografisao... promenio brend, i nastavio da fotografise. Nisu mu otpale ni ruke ni noge, a zemlja i dalje rotira. :)

Meni se i dalje dopada Daliborov rad, a sad je primetno opusteniji... jer mi se nekako cini da je u pocetku Fuji ere bio pomalo opterecen, da li je pogresio ili ne... sto je naravno moj subjektivni utisak. Mislim da je sada sve leglo na svoje mesto...ruka vise nije stegnuta,  pa on eto... nastavlja da fotka, a mi da gledamo njegove radove.

Eto tako :) ...
« Poslednja izmena: Februar 19, 2016, 06:52:15 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #376 poslato: Februar 19, 2016, 08:33:56 posle podne »
Ja onako iz prikrajka čitam skoro sve na forumu, ali sve ne komentarišem...

Ako smem da budem vrlo iskren ovako sa odredjene vremenske distance, meni se nisu svidjale fotke s početka Daliborove ˝Fuji ere˝...Eto.
A vrlo su mi se svidjale one iz Canon ere, i zato sam to odmah pripisao fotoaparatu.
A onda malo po malo pa sve do ovih zadnjih serija koje sam imao prilike da pogledam, situacija se rapidno izmenila u mom gledištu.
Fotke su sjajne i više ne mislim da su lošije od onih iz Canon ere. Da li je to do aparata ili se skupilo iskustva kod autora uglavnom, sve je podjednako dobro.

Moje najiskrenije čestitke i želim još puno članaka...
« Poslednja izmena: Februar 19, 2016, 08:35:04 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #377 poslato: Februar 19, 2016, 10:32:06 posle podne »
Hvala ljudi, u pravu si Zorane, dosta sam opusteniji, a i trebalo mi je malo vremena da upoznam senzor i da ga prilagodim mom nacunu obrade. Voleo bih malo da fotografisem zivot nesto kao Twiti ili Djani, ali nemam vremena da se krecem toliko.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Crni_bombarder

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1536
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • PcFoto.Biz
Odg: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #378 poslato: Februar 21, 2016, 12:51:16 pre podne »
Bravo Dalibore! Devojke su prelepe, ili je do Fuji-a. Do tebe nije sigurno   ;D
Svaka cast!
« Poslednja izmena: Februar 21, 2016, 12:52:29 pre podne od strane Crni_bombarder »

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Re: Za ljubitelje Fuji X sistema
« Odgovor #379 poslato: Februar 21, 2016, 09:44:51 pre podne »
Hvala Ljubo :-D
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress