Autor Tema: DSLR na akciji ???  (Pročitano 22512 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #20 poslato: Avgust 26, 2015, 12:19:58 pre podne »
800e je fin budzet za nekoga ko prelazi sa kompakta na DSLR. Ja kada sam kupovao prvi dslr gledao sam da bude nov jer sam se plasio polovnih stvari, a i kupovao sam preko firme pa sam ionako morao novo da uzmem. Danas kada sam promenio 3 aparata, 2 nova i jedan polovan i jos dosta polovnih MILCeva koji su mi prosli kroz ruke uzimao bi iskljucivo polovno. I tela i objektive. Jednostavno DSLR-ovi su roba koja je napravljena da traje, nisu to televizori, sporeti itd itd. Za 800e mozes boli glava da se opremis sa polovnom opremom, a ako kupujes novo pa sta znam. Imao sam 1100D sa kitom, 60d sa 15-85 i 5d mk1 sa tamron 28-75 i pogodi koja kombinacija me je odusevila ? Pa 5d naravno.  Da ne pominjem da je npr 5d sa tamronom jeftiniji od 60d + 15-85 i bukvalno mozes da uglavis i 50icu 1.8 za ostatak para. Druga je stvar sto je 5d matora sprava, nema video, live view, tezak je itd.

Sto se nikona tice, nisam imao ni probao i ne mogu nista da tvrdim, poredim itd.

Sto se tice kit objektiva, nisu oni toliko losi, pogotovu sto dobijas sirinu i to vrlo upotrebljivu za malu doplatu, a trebace ti za neki pejzaz, neces stalno slikati decu.. Eto to je neko moje iskustvo i misljenje, i verovatno se razlikuje od drugih. Ima ovde i kompetentnijih pa neka se i oni jave. U svakom slucaju sta god da uzmes neces pogresiti, jer sve su to dobre spravice :)

Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #21 poslato: Avgust 26, 2015, 12:53:04 pre podne »
maxa151 hvala ti na odgovoru i podeli iskustva.

Nisam siguran da bi uzimao polovno, mozda kasnije neko staklo, od polovnih stvari jedino sam auto kupio :)
Nemam nikoga ko se dovoljno razume, a ne bi voleo da dodjem u situaciji da mi neko uvali nesto pa da posle i ja moram nekome da uvaljujem kako bi vratio novac. Mozda gresim ...
Od vecih tela probao sam Nikon d7000 i mislim da to nije za mene, bar ne za pocetak.

A skapirao sam vrlo brzo posto sam postavio pitanja da je u principu glupo da zaobidjem 18-55 jer je sa d5300 620e, a samo telo je 600e.

Samo da vidim koji jos objektiv bi bio najbolji za ovo sto ja hocu i za novce koje imam. I blic mi je negde u glavi, ide lose vreme i manje svetla ... :)
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #22 poslato: Avgust 26, 2015, 01:44:28 pre podne »
A da umjesto 55-200 uzmes 18-105? Dobijas na sirini a s druge strane 105mm ti je dovoljno za klince, barem dok su jos bebe i ne pocnu da trce napolju :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #23 poslato: Avgust 26, 2015, 09:32:39 pre podne »
Moj glas isto za 18-105 za tvoje potrebe. Slikam raznu decu godinama (sticajem okolnosti) i bez većeg raspona ne ide ako želiš da uhvatiš prave momente. 18mm na kropu je jedva dovoljna širina. S' druge strane 55 na blendi 5,6 je zaista malo, i za zumiranje i za bokeh.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #24 poslato: Avgust 26, 2015, 10:28:11 pre podne »
Pa da i ja sam razmišljao o 18-105, a kada krenu da trče neće mi pomoći ni 3D tracking af režim ni bilo koje staklo, neću moći da se odlučim koga da hvatam  ;D

pericha hvala što si mi skrenuo pažnju i na blendu znači na 18-105 je blenda 5,6 na 105, a na recimo 55 je neka veća ako sam ja dobro shvatio sve što sam čitao ?

A neki Canon predlog od tebe bi bio ovo što ti imaš 700d + 18-135 ? U toj kombinaciji bi možda mogao i neki prajm da uzmem ? Gledao sam 50 f/1.8 stm ...

Nisam ja odustao od Canona, više mi se dopada kod njih izrada, komande i te toplije boje, a razmišljao sam da mi je i to možda bitno s obzirom da nemam nikakvog iskustva sa obradom fotki, na kompu imam ACDSee pro5 ali plašim se da ni njega ne znam da koristim, LR i PS mi deluju jako komplikovano (što ne znači da se ne može naučiti), nemam ni neke ambicije i vremena da satima obradjujem fotke.
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #25 poslato: Avgust 26, 2015, 11:36:55 pre podne »
Za slikanje dece u pokretu ti treba iskustvo, pogotovo jer se kreću nepredvidivo. Neće sve slike biti upotrebljive, ali vremenom će biti više dobrih.
Za blendu si u pravu, mada je više pitanje raspona. Za takve situacije zaboravi menjanje objektiva.
Nisam detaljno upoznat sa D5300 pa ne mogu da ti preporučim da ga ne uzmeš. Siguran sam samo da ima bolji senzor od 700D.
Da li to nekom ima značaja je krajnje subjektivno jer realno nije velika razlika. Treba uzeti u obzir i mnogo drugih sitnica koje koje se primete tek u radu, a ne mogu se lako napisati u testovima. Mogu sad da nabrajam šta mi se sviđa kod 700D, ali ne znam kako je to kod D5300.
Lično Nikon bih uzeo zbog senzora, ali me sprečavaju video AF, STM objektiv i touch screen koji najviše koristim u Live view za odabir fokusa ili za brzo podešavanje nekih parametara.
Posle svih Canona koje sam imao (poslednji 600D), ovo je prvi koji može da se koristi kao kompakt ili MILC. To recimo nigde ne piše i ne vidi se na prvi pogled, ali shvatiš sam kad kreneš da radiš sa njim. Digneš ogledalo i daš bilo kojoj babi da slika i biće dobro.
Ovo govorim iz krajnje kućno/porodičnog aspekta, jer će i tih situacija biti svakako.
Boje i izgled jpeg-a iz aparata možeš kod svih modela da podešavaš po želji. Ne treba da se bojiš LR. Osnove stvari su lake.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #26 poslato: Avgust 26, 2015, 12:13:09 posle podne »

Posle svih Canona koje sam imao (poslednji 600D), ovo je prvi koji može da se koristi kao kompakt ili MILC. To recimo nigde ne piše i ne vidi se na prvi pogled, ali shvatiš sam kad kreneš da radiš sa njim. Digneš ogledalo i daš bilo kojoj babi da slika i biće dobro.
Ovo govorim iz krajnje kućno/porodičnog aspekta, jer će i tih situacija biti svakako.

Izvini meni ovo nije jasno, pogotovu podebljan deo, ali bas ne kapiram :)
Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #27 poslato: Avgust 26, 2015, 12:24:47 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D

Perichu za precednika...   ;)
« Poslednja izmena: Avgust 26, 2015, 01:19:35 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #28 poslato: Avgust 26, 2015, 12:26:05 posle podne »
Hvala lepo na ovako detaljnom odgovoru pericha !

Nisam ni mislio da me savetuješ da ne uzmem Nikon, više da mi preporučiš možda koji Canon za moje potrebe, mada sam mogao i lepše da sastavim pitanje.

Nikonov model me više privukao zbog boljeg AF sistema (39 tačaka, 9 krstastih, 3D tracking itd) nije toliko zbog senzora. Wi fi je korisna stvarčica ali ne i presudna. A 700d je jeftiniji 100e i ima touch screen, čini mi se da je i LV bolji.

U svakom slučaju sve što si napisao mi puno znači, pogotovu ovaj deo da je približan kompaktu ili MILC-u odnosno da može tako da se koristi, to nisam imao prilike nigde da pročitam, hvala još jednom !

Svakako ću se potruditi da naučim osnovne stvari oko obrade jer bez toga koliko sam shvatio nema smisla ni uzimati DSLR ...
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže maxa151

  • Junior
  • *
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
    • 95061529@N06/
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #29 poslato: Avgust 26, 2015, 12:37:01 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D

kakva diskriminacija :)

Canon 5D
Tamron 28-75mm F/2.8
Fujifilm X-E2
Carl Zeiss Jena Pancolar 50mm f/1.8
Helios 44m-4 58mm f/2.0
Jupiter 37A 135mm f/3.5

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #30 poslato: Avgust 26, 2015, 12:56:56 posle podne »
Ovo se odnosi na Live view - "digneš ogledalo" :) i poređenje sa 600D i 7D:

Fokus je dovoljno brz, radi tracking objekata ili lica koje obeležiš dodirom na ekranu. Ima auto muti point AF. Prikaz je vrlo tečan, 60 fps.
Takođe vrlo brzo dođeš do dela slike koji želiš da zumiraš i kada manuelno fokusiraš.
Ima i touch shutter - dodirneš ekran gde hoćeš, on tu fokusira i, što bi narodski rekli, okine sliku. Bolji (subjektivno) jpeg iz aparata.
Pola od ovoga je značajno za početnike ili kad nekom daš aparat da slika, isto kao da slika sa smart telefonom ili kompaktom.
Ukrako http://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-700d-rebel-t5i/7

Češće koristim LV nego na prethodnim telima iz čisto praktičnih razloga. Potpuno mi je jasan stav korisnika Fuji, tj. MILC-eva iz one teme.
Taj LV je prilično upotrebljiv čak i na ovom modelu koji je sada star već tri godine (EOS 650D).

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #31 poslato: Avgust 26, 2015, 01:00:23 posle podne »
khm...ma kaže da su MILC-evi za babe... ;D


Pa jesu. Daj babi taj 7D i ona će da ga stavi u natkasnu za ukras, a slika 0! :)
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #32 poslato: Avgust 26, 2015, 01:30:43 posle podne »
pa 7D i nije za babe.. ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #33 poslato: Avgust 26, 2015, 01:48:49 posle podne »
Pa znam, zato i kažem. Prvi put kad sam ga uzeo u ruke osećao sam se kao onaj praistorijski Paja Patak
https://www.youtube.com/watch?v=t0zOuP_Gz4k
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #34 poslato: Avgust 27, 2015, 12:53:11 pre podne »
ne znam koliko je 50D sporiji u odnosu na ove modernije aparate (u odnosu na 400D je mnogo bolji po mojoj proceni, bas mnogo bolji a kazes da si jnega probao) elem .. sa JEDNIM klincem iskustvo
uzasno ga je tesko navatati, brz je ... 50mm pravi do jaja slike na 1.8 (na 1.4 ili 1.2 bi verovatno pravio jos bolje) ali prime ma koliko je do jaja ostar i do jaja pravi bokeh i do jaja pusta svetla i ... sa prajmom ti treba da se bacas po kuci i da skljocnes jedno 200 slicki da bi uvatio 2-3 dobre .. sa 8 meseci nije problem posto verovatno tek krece da puzi i mislis da mozes da je stignes, sa godinu dana je skoro nemoguce uhvatiti sa prajmom bilo sta, sa 2 godine prijatelju ja sa prajmom legnem, i tako skljocam i skljocam i skljocam i ... i ispucam 300 slika i desi mi se cesto da obrisem svih 300 ... cool je ako ga nekad namolis da pozira ali to je meeeeeeeeeega za1234 ... ja sam uspeo 2 puta na foru i to nije trajalo dovoljno dugo da ga uslikam :( .. e sad tamo kad predju 4 kazu ljudi da je druga prica i zavisi od deteta do deteta ali ja mogu ti kazem da od 1 do 2 prime - nema svrhe.

tako da obzirom da pricamo o 8 meseci
kupi dobru KAMERU ne fotoaparat!
uhvatices mnooogo vise momenata... ja sam vise momenata uvatio sa krs kamerama nego sa dobrim aparatima

prime - nije za malji malji brzi brzi brzi deca .. meni je najbolji objektiv koji imam neka sigma koja ide od 20 do 200 .. da se razumemo objektiv je uzasno ispodprosecan, mutan, spor etc etc .. ali ti uhvatis "visinu" (sednes na neki tabure, kleknes, naslonis se na fotelju, stolicu ....) i mozes da "stignes" klinca gde god da je, trci tamo mozes dobacis, trci vamo mozes dobacis ... i dalje nije svaka slika ok, uglavnom je problem fokus, uvatiti ga u fokus zahteva ozbiljnu vezbu, ja sam slikao pre 20 godina trku automobila analognim aparatom i 90% fotki mi je bilo sa odlicnim fokusom, ako momira uvatim 30% fotki da je dobar fokus to je extra uspeh!! ... e sad tu su neki retki trenutci kada sedi mirno i nesto "silji" ... no tu je bitno da aparat bude tih, meni je silend mod koji mi magiclantern daje sa canonom do jaja koristan posto cim aparat skljocne on bezi iz tog siljenja i krece da juri nesto peto... tako da ta krs sigma proizvede mnogo vise fotki nego 50mm prime, 29mm prime i 14-40mm neki crveni profi lelemudija objektiv koji je ostar lep fin... zajedno ... sta mi vredi sto je ostar kad ne mgu stignem dete

brzina objektiva iliti max blenda meni nije toliko bitna ... sta je stos, decu retko slikas u nekim polumracnim zadimljenim prostorijama, decu se uvek trudis da stavis u osvetljen cist otvoren prostor, tako da dal je blenda 1.2 ili 3.5 ne pravi neku ludu razliku obzirom da i sa jednom i sa drugom slikas sa 1/200 ili 1/400 sekundi posto svetla ima dovoljno .. jos ako uzmes moderan aparat (50d koji ja imam je krsina bajata koji vec na iso 200 ima sum) gde navrtis iso na 1000+ i to je ok blenda nije bitna

e sad ovo je moje iskustvo sa jednim detetom, kazu ljudi da sa dva nije duplo zeznutije nego 4 puta zeznutije .. tako da .. porazmisli ti malo vise u upotrebnoj strani nego o tehnickoj.... ti dete juris na 30cm od poda, da li ti vredi da to radis sa objektivom od 2 kile i aparatom od 3 .. sa 5kg u rukama u klececem cucecem i svim mogucim aprijatno nenormalnim pozama ima poludis .. video kamera, dobra, extra stvar za capture tih momenata .. foto aparat - posle cetvrte ... ako bas oces fotoaparat gadjaj neki koji ima uzasno brz autofokus sa objektivom koji ima veliki raspon
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #35 poslato: Avgust 27, 2015, 08:00:00 pre podne »
Ma ja jos uvek objasnjavam babi (koja je u mom odsustvu procitala ranije odgovore) da joj je dovoljan moj stari kompakt da slika cvece i specijalitete iz kuhinje i da su se ljudi salili da je MILC za babe. Hvala Pericha i Argone !  ;D

Salu na stranu sto se kamere tice imam neku Sony sa hardom od 40gb koja je vec malo matora i pravi u poredjenju sa danasnjim kamerama krs snimke. E sad sta je fora kod kamere i video snimaka, to se retko gleda, bas retko. Barem je moje iskustvo takvo. Imam gomilu snimaka sa kojekakvih desavanja koje ne znam kada smo zadnji put gledali. A i trazi vise vremena, fotke se nekako brze i cesce gledaju i mogu se i uraditi i okaciti na zid. Daleko od toga da nisam vec i snimao decu i pregledao te snimke vise puta i da necu ih snimati jos ko zna koliko puta i uzivati u tim snimcima i svakako mnogo bolje neke momente uhvatiti ali bi ipak dao prednost fotografiji. A svakako koji god DSLR da uzmem imacu mogucnost i veoma dobre snimke da napravim. Snimao sam i sa ovim kompaktom sto imam (snima 1080 doduse 60i) i nama laicima su ti snimci vrh. :)

Hvala ti Arhi na odgovoru i podeli iskustva, sjajnim opisima koji su me cak i lepo nasmejali uz jutarnju kafu. Znaci mi i tvoje misljenje i definitivno si mi skrenuo paznju na jos neke stvari. Nekako mi se cini da jeste najbolja varijanta da uzmem prvo 18-105 a kasnije,pogotovu za slikanje napolju uzmem neko staklo sa vecom ziznom daljinom. A sto se tice prajma o njemu mogu razmisliti kada vidim kakvi ce biti klinci i koliko ce hteti da "saradjuju".

Auu zakasnicu na posao ...
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #36 poslato: Avgust 27, 2015, 12:21:59 posle podne »
Извини, али Ти мислиш да некога зајебаваш....

Van mreže Goti

  • Član
  • **
  • Poruke: 169
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #37 poslato: Avgust 27, 2015, 12:52:33 posle podne »
Petko30 ako je Tvoja poruka upucena meni odgovor je apsolutno NE.

Samo se nadovezujem na salu iz predhodnih odgovora. I sam sam gledao neke MILC varijante. Ako si Ti nesto drugacije shvatio ili se daleko bilo uvredio ja ti se izvinjavam, isto vazi i za druge ako su pogresno shvatili salu.

Pozdrav !
Nikon D5300
AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
AF-S DX 35mm f/1.8G

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #38 poslato: Avgust 27, 2015, 02:53:46 posle podne »
Извини, али Ти мислиш да некога зајебаваш....

Da li si ti promašio temu pa ulećeš bezveze?
A i da nisi nije u redu da psuješ zar ne?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže arhi

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 1798
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • mysql.rs
Odg: DSLR na akciji ???
« Odgovor #39 poslato: Avgust 28, 2015, 01:24:28 pre podne »
Hvala ti Arhi na odgovoru i podeli iskustva, sjajnim opisima koji su me cak i lepo nasmejali uz jutarnju kafu. Znaci mi i tvoje misljenje i definitivno si mi skrenuo paznju na jos neke stvari. Nekako mi se cini da jeste najbolja varijanta da uzmem prvo 18-105 a kasnije,pogotovu za slikanje napolju uzmem neko staklo sa vecom ziznom daljinom. A sto se tice prajma o njemu mogu razmisliti kada vidim kakvi ce biti klinci i koliko ce hteti da "saradjuju".

sta znam, meni je od kad je prohodao ludnica tesko da ga slikam .. 50D je bas spor na autofokusu za to sto ja hocu... ne znam koliko su svi ovi novi bolji ali mene ubi.. taman napravi do jaja pozu, ja drzim aparat u ruci i propustim, znaci dodje mi da ga sinem kroz prozor (aparat, ne dete) povremeno.. za manuelni fokus ... isto ne znam kako je na ovim boljim, na 50D je to komplikovano, kroz viewfinder ja ne vidim dal je nesto u fokusu ili ne, tj mogu da promasim fokus za dobrih 10cm i to se ne vidi, na kievu od pre 60 godina bodem fokus kako oces sa zutom tackom al na ovome nema teorije .. tako da zelim aparat sa brzim i dobri autofokusom, to mi je ono 65% razloga sto hocu novi aparat.. e sad ok meni su propale ruke, ramena, kolena pa mi je tesko u svim tim pozama da ga jurim da ga slikam pa mi je to jos dodatni problem ali kapiram da ti nemas sa tim problema...

e sad, za polovanjake, ako ne kupujes na slepo nego proveris sta kupujes, moze mnooooogo dobro da se prodje, ne savetujem ti nikako blej, ali i slicne otpade, ogromna sansa tamo je da ces da dobijes poluispravnu stvar, ali ovde lokalno, foto berza i slicno, moze cudo stvari za smesne pare da se uzme ... pa ja kapiram da ovaj moj 50D ne moze za 200eur da se proda a placen je krvlju i skljocno manje od 1% koliko moze takav aparat .. nije vido kisu, sneg, pazem i mazen ko da je od secera ... ok naravno necu ga nikad prodavati ali ljudi uglavnom paze svoju opremu, a pazi ovo, moj stari eos, analogni, realno isto osetljiv koliko i ovaj digitalni, sa nekim kit objektivom, posto ne vredi to nista realno para, dam ja njega klincu da se igra da ne smara mene da mi otima 50D, a ima tipa 1.5god znaci kad nesto oce.... i pazi on taj eos analogni baca, uvati za kais i vuce po kuci, digne ga igra se sa njim i sa visine ruku njegovih ga baci naparket (znaci sa ~60+cm) pa sedne na njega, pa ga digne na trosed, pa ga gurne sa troseda na parket, pa ga ubaci u kutiju veliku sa igrackama pa sve igracke prevrne na pod i tako ... dakle 60 meseci se on vec "igra" sa eos analognim canon aparatom ... i neki dan ja u radnji vidim prodaju cr123 baterije (nekad su kostale ko otrov sunce im poljubim) kupim jednu, gurnem u aparat .. sve radi 1/1, skljoca, vrti, fokus idealan, sve sljaka, i aparat i objektiv 1/1, jedino sam morao da skinem uv filter sa objektiva posto je bio mastan (znas kako dete non stop mackaju zene nekim sra1234.. i onda oni sta god pipkaju...) ... dakle ja nisam mogao da verujem kakav tretman je taj aparat preziveo ... dakle polovni dslr kontam da su u odlicnom stanju + za svaki mozes da iscitas tacno koliko je fotki uradio i odma znas koliko ima jos djusa u njemu (imas na netu tabelice koliko koji moze u proseku da skljocne pre nego mu zatvarac krene da glavi a i tada servis je nesto prilicno sitno)

ja sam do sada uzeo 5-6 polovnih objektiva, svi su do jaja, uzeo sam nekoliko polovnih ledja, jedna imaju neki sitan problem (i stigla su preko ebay-a u srbiju) a ostala sva rade i dan danas ko nova .. da mogu ovaj sony koji ganjam da uzmem u pola cene polovan ne bih razmisljao 10 sekundi
5DMK4, 5DMK3, M2, ...
--
koja ti je marka tog šporeta baš pravi dobru klopu