Autor Tema: Crnogorsko primorje  (Pročitano 11096 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Crnogorsko primorje
« poslato: Jun 26, 2015, 02:59:28 posle podne »
Motivi sa crnogorskog primorja. Fotografije nijesu obradjivanje i očekujem vase kritike.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #1 poslato: Jul 10, 2015, 04:05:47 posle podne »
 :)

Van mreže vanjaivana

  • Član
  • **
  • Poruke: 135
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #2 poslato: Jul 10, 2015, 05:36:24 posle podne »
Po meni su fotografije podeksponirane, kadriranje nije lose.
Mozda bi trebalo da ih malo sredis u PS-u.
 Ali tu su iskusniji da komentarisu :) Evo sredeila sam jednu u PS-u na brzaka da vidis sta moze da se izvuce. Nadam se da se ne ljutis ;)
Canon 60D
Samyang 8mm
Canon 50mm
Canon 18-135mm
Canon 55-250mm
Canon 10-18mm
Canon 580exII

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #3 poslato: Jul 10, 2015, 06:15:07 posle podne »
nisu za bacanje, pojedine da se malo srede i bice ok  :)

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #4 poslato: Jul 10, 2015, 06:16:03 posle podne »
.

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #5 poslato: Jul 10, 2015, 06:16:40 posle podne »
.

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #6 poslato: Jul 10, 2015, 06:17:11 posle podne »
.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #7 poslato: Jul 10, 2015, 09:01:57 posle podne »
Nemam iskustva u obradi fotografija u PS pa cu ubuduce eksperimentisati. Hvala na kritikama i pomoci.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #8 poslato: Jul 11, 2015, 05:54:37 pre podne »
Što se tiče ekspozicije, najveći deo u prihvatljivoj oblasti, odakle može da se počne obrada u PS-u. Što se tiče komentara, bolje da si za forum preimenovao fotke u redne brojeve da bi se lakše pričalo.

1. Malo curi u desno, bilo bi bolje da si mogao da izbegneš prvi plan.
2. Horizont po sredini je rešenje koje se izbegava. Ovo drvo je mnogo interesantno, ali mislim da si mogao da ga postaviš u bolji položaj u odnosu na kopno sa desne strane. Trebalo bi takođe malo da ga izvučeš iz mraka.
3. Mislim da imaš previše elemenata, a da ni jedan nije glavni.
4. Opet ti je kadar prenatrpan i gubi se fokus posmatrača.
5. Dobra ideja, ovde bi pravilo trećina bolje došlo do izražaja. Obaveza obrada da to malo bljesne.

II post:

1. Pazi na horizont, izbegavaj ovo u prvom planu osim ako nema jasnu funkciju na fotki.
2. Nema interesantnih boja i tekstura. (ovaj ponovljeni deluje mnogo bolje što se toga tiče)
3. Ova je kandidat za dalje.
4. Jako sunce, delimično kontra svetlo, isprane boje, preoštre senke - uvek nezgodno za obradu.
5. Ja bih tu tvrđavu malo krupnije.
6. To je ta.

Ovu što je VaIv uzela da obrađuje. Ona mi jedino deluje potpuno uspešna da bih se na njoj zadržao i obrađivao je dalje.
« Poslednja izmena: Jul 11, 2015, 05:57:44 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #9 poslato: Jul 11, 2015, 08:18:02 pre podne »
U zavisnosti od toga na kakvom monitoru posmatras ono sto je "VaIv" uradila od originalne fotke zakljucak moze biti i dijametralno drugaciji. Kod mene ona recimo (u svakom pogledu) deluje potpuno neuspesno. Boje su zasicenije nego sto bi trebalo, i sve je previse prosvetljeno. Malo je trebalo smanjiti saturaciju, a povecati dinamicki kontrast, ovako je to previse anemicno.

@Tony,

koja je poenta ovako primenjenog kasapljenja na DSCF0913, a pogotovo DSCF1596? Ako si hteo da pokazes kako to moze da izgleda i gore od originalnog, onda (i samo onda) su pogodio u metu.

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #10 poslato: Jul 11, 2015, 10:42:24 pre podne »
I kod mene na laptopu "VaIv" fotka izgleda kao sto je  tsuyoshi opisao, a i Tony se "malo" zaigrao sa seckanjem.  ???

@nodamjanovic, moj predlog je da postavljas manje fotki po postu i kao sto cronnin kaze, da ih obelezis brojevima, a sto se samih fotki tice, prvo obrati paznju na kompoziciju ili kadriranje (da li fotka curi), a onda ostalo. :) 
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #11 poslato: Jul 11, 2015, 02:23:41 posle podne »
@ tsuyoshi, poenta je bila da isecem ono sto je po meni nepotrebno sa tih par fotki i uskladim nekako elemente na fotki da nista ne "strci" i bude koliko-toliko privlacnije za oko (mozda sam sa bojama preterao, ipak je bilo na brzinu...) a i pogodim koje pravilo. nije nuzno u fotografskom procesu kao uostalom ni koriscenje PS, ali eto to je bio moj predlog. ne bih to nazvao kasapljenjem vec odvajanjem nepotrebnog sa fotografije. mozda su po tebi savrsene onakve kakve jesu...ja licno ne trpim visak sa strane i ako je on smetnja bolje ga nekako ukloniti ako je moguce, cesto je uzrok tome nedostatak opreme ili previdjanje na licu mesta ili sta god...

sa druge strane cronnin je dao dobre savete, seckajuci fotografije posmatranjem  ;)

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #12 poslato: Jul 11, 2015, 03:41:36 posle podne »
Na Netu ima bezbroj upustava i knjiga o fotografiji ali ovako interaktivno se najboje uči i hvala Vam jos jednom . a za sljedeci put put moram da se dodatno potrudim da ne ponavljam iste greske i da krenem " step by step " do bolje fotografije.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #13 poslato: Jul 11, 2015, 03:44:04 posle podne »
Na Netu ima bezbroj uputstava i knjiga o fotografiji ali ovako interaktivno se najboje uči i hvala Vam jos jednom . a za sljedeci put put moram da se dodatno potrudim da ne ponavljam iste greske i da krenem " step by step " do bolje fotografije.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #14 poslato: Jul 11, 2015, 03:45:12 posle podne »
Na Netu ima bezbroj uputstava i knjiga o fotografiji ali ovako interaktivno se najboje uči i hvala Vam jos jednom . a za sljedeci put moram da se dodatno potrudim da ne ponavljam iste greske i da krenem " step by step " do bolje fotografije.

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #15 poslato: Jul 11, 2015, 04:18:44 posle podne »
...poenta je bila da isecem ono sto je po meni nepotrebno sa tih par fotki i uskladim nekako elemente na fotki da nista ne "strci" i bude koliko-toliko privlacnije za oko (mozda sam sa bojama preterao, ipak je bilo na brzinu...) a i pogodim koje pravilo.

Poenta je da si to uradio jako lose i traljavo, i mislim da bi bilo bolje da ih nisi ni postavljao ovde, obzirom da kao takve mogu biti samo kontraproduktivne i zbunjujuce samom autoru.

Kada vec pominjes pogadjanje nekog pravila... pa ja bi jako bi voleo da cujem koje to pravilo mislis da si pogodio sa adaptacijom na DSCF0913, a pogotovo na DSCF1596, i sta je to na njima privlacnije TVOM oku nego na originalu?

Daleko od toga da su meni originalne slike savrsene ali su, u svakom slucaju, BOLJE od adaptacija koje si postavio. 
« Poslednja izmena: Jul 11, 2015, 04:21:06 posle podne od strane tsuyoshi »

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #16 poslato: Jul 11, 2015, 06:44:44 posle podne »
Nemam iskustva u obradi fotografija u PS pa cu ubuduce eksperimentisati. Hvala na kritikama i pomoci.

Obavezno da vežbaš PS. Danas je praktično neizbežan.

Ove ostale fotke možeš da radiš za vežbu, ali se po meni jedino vredi cimati za 1597. VaIv je jeste malo presvetlila, mada taj smer nije potpuno neobičnan za letnje-morsku atmosferu od koje se i očekuje da bude prozračna.  Ti sa ovim senzorom ne možeš previše da natežeš stvari u PS i teorijski si mogao da napraviš 2 fotke sa stativa i da eksponiraš jednu prema nebu i moru, a drugu prema objektima na kopnu, i da onda to spojiš u PS.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #17 poslato: Jul 11, 2015, 07:33:17 posle podne »
nodamjanovic Meni se većina fotografija dopada. Uvek, jasno, može i bolje i vremenom će to i biti. Neobično ce3nim a i Tebi sugerišem da pažljivo iščitaš ktake a opet korektne primedbe Cronnina on nikada ne piše tek da bi nešto formalno napisao. A kritika? Pa imam i nje. Lepota prirode često povuče i navuče nas da pravimo "razglednice", a i sam bolujem od te boljke. I u ove dve Tvoje serije ima fotografija tipa razglednice, tako da posmatrač ima utisak da ih je video bezbroj puta. Treba naći nešto specifično, detalj, biti drugačiji...i tome se posvetiti. Da, i svakako PS!

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #18 poslato: Jul 11, 2015, 08:13:21 posle podne »
@ tsuyoshidve sam kropovao na rule 1/3, ne bi trebalo da je problem da se uoci :)
e sad, da l' je traljavo za nekoga, moguce, ja sam ko sto rekoh po svom ukusu kropovao. mislim da moze da bude od koristi da se sledeci put obrati paznja na neki detalj i izbegne ako moze nesto nebitno.  :)
a da autoru moze da bude nesto kontraproduktivno? ne verujem, jer je covek rekao da je okacio fotografije da bi cuo koju kritiku, sugestiju...i niko za sada nije okacio nesto sto bi ga uvredilo. stavise par njih su uputili fine sugestije  :)

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #19 poslato: Jul 11, 2015, 11:07:08 posle podne »
Lepota prirode često povuče i navuče nas da pravimo "razglednice", a i sam bolujem od te boljke. I u ove dve Tvoje serije ima fotografija tipa razglednice, tako da posmatrač ima utisak da ih je video bezbroj puta. Treba naći nešto specifično, detalj, biti drugačiji...i tome se posvetiti. Da, i svakako PS!

Upravo. I mene stalno povuče da strpam sve u jedan kadar, kada je tako lep prizor. U glavi zvuči kao rečenica iz romana, ali se na maloj fotki ništa od toga ne vidi. Ni deca koja se igraju, ni fenomenalne boje koje se prelivaju, ni talasi i lelujave krošnje koje odliskavaju snagu vetra, itd. Kada sve to strpaš na malu fotku, a još obavezno ulete neplanirani elementi - automobili na parkingu i platične boce;  onda na tako zahtevnom i širokom kadru počnu problemi sa dinamičkim opesegom... Sve se to na kraju ode daleko od one početne ideje koju imaš na početku.



Probaj za početak da izdvojiš pojedinačne motive, i da ih predstaviš kako treba - ili samo zalazak sunca, ili jedrenjak koji plovi, ili iscrpljenog čovek koji se pentra uz stepenice po jakom suncu. Priđi osmišljeno jednom motivu, i razmisli o perspektivi, kadru i svetlu, jer naizgled male izmene na tu temu prave velike razlike u izlaznim rezultatima. Ako nisi siguran, opališ fotku, pogledaš je na ekranu, odšetaš 10 koraka levo i desno opališ po još jednu fotku - razmsliš o tome kako se menja kadar i senke, u kom se to pravcu kreće, šta ti uleće u pozadinu. Možda deluje kao puno stvari o kojima treba voditi računa, ali veruj da brzo uđe u rutinu. Ja verujem da ćeš već za nedelju dana, ako 2-3 puta budeš izašao sa ovakvim planom, praviti duplo bolje fotke.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D