Autor Tema: Crnogorsko primorje  (Pročitano 11291 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #20 poslato: Jul 12, 2015, 01:23:08 pre podne »
Hvala svima na pomoci a posebno Cronninu jer je svaku fotografiju pojedinačno komentarisao i ulozio vremena i truda da mi ukaze na greske i dao praktične savjete kako da ubuduce jednostavno pravim bolje fotke. Jos da pročitam sta pise Scott Kelby i da primijenim 3% iz njegovih knjiga i eto mene medju fotografe entuzijaste.

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #21 poslato: Jul 12, 2015, 09:13:21 pre podne »
@ tsuyoshidve sam kropovao na rule 1/3, ne bi trebalo da je problem da se uoci :)

Vrlo interesantan nacin shvatanja i primene "rule 1/3". Tacan bas onoliko koliko i uocljiv.   

« Poslednja izmena: Jul 12, 2015, 09:18:08 pre podne od strane tsuyoshi »

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #22 poslato: Jul 12, 2015, 02:03:49 posle podne »
da citiram samog sebe @ tsuyoshi
"@ tsuyoshi dve sam kropovao na rule 1/3, ne bi trebalo da je problem da se uoci  :) "

citaj odgovore/komentare od pocetka do kraja, i sve ce biti jasno  :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #23 poslato: Jul 12, 2015, 02:18:02 posle podne »
Tony, iako ne  podrzavam takav nacin komunikacije, jer sve to moze mnogo da se napise kao na primer cronnin sto pise, a onda je i efekat na citaoca mnogo bolji, tsuyoshi je u pravu.

Fotku si prilicno osakatio i ono jedino sto je moglo da prodje na originalnoj fotki (po meni), kadar, na tvojoj verziji nije dobar. Pomerio si horizont blizu sredine sto u principu ne treba raditi (ne mora da bude pravilo, ali u ovom slucaju jeste), odsekao donji deo koji je dosta doprinosio (kontekst cele fotke, leading lines, neka vrsta simetrije koja je postojala, prednji plan koji je davao dubinu fotki) i akcenat si bacio potpuno na najmanje interesantan deo fotke (nebo koje nema nista interesantno) tako sto si bacio jedino sto je ostalo na sam donji rub fotke, a ne na trecinu.
Originalna fotka ima problem sto se tice eksponiranosti prednjeg dela, doba dana kad je fotkano (sto doprinosi problemu eksponiranosti zbog presirokog dinamickog raspona) i vremena za fotkanje koji ga nije posluzilo.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #24 poslato: Jul 12, 2015, 02:31:07 posle podne »
Upravo. I mene stalno povuče da strpam sve u jedan kadar, kada je tako lep prizor. U glavi zvuči kao rečenica iz romana, ali se na maloj fotki ništa od toga ne vidi. Ni deca koja se igraju, ni fenomenalne boje koje se prelivaju, ni talasi i lelujave krošnje koje odliskavaju snagu vetra, itd. Kada sve to strpaš na malu fotku, a još obavezno ulete neplanirani elementi - automobili na parkingu i platične boce;  onda na tako zahtevnom i širokom kadru počnu problemi sa dinamičkim opesegom... Sve se to na kraju ode daleko od one početne ideje koju imaš na početku.

Probaj za početak da izdvojiš pojedinačne motive, i da ih predstaviš kako treba - ili samo zalazak sunca, ili jedrenjak koji plovi, ili iscrpljenog čovek koji se pentra uz stepenice po jakom suncu. Priđi osmišljeno jednom motivu, i razmisli o perspektivi, kadru i svetlu, jer naizgled male izmene na tu temu prave velike razlike u izlaznim rezultatima. Ako nisi siguran, opališ fotku, pogledaš je na ekranu, odšetaš 10 koraka levo i desno opališ po još jednu fotku - razmsliš o tome kako se menja kadar i senke, u kom se to pravcu kreće, šta ti uleće u pozadinu. Možda deluje kao puno stvari o kojima treba voditi računa, ali veruj da brzo uđe u rutinu. Ja verujem da ćeš već za nedelju dana, ako 2-3 puta budeš izašao sa ovakvim planom, praviti duplo bolje fotke.
Jedan od najboljih saveta za pocetnike koji sam cuo do sad. Mislim da ne postoji pocetnik koji nije pravio ove greske u pocetku, pokusavajuci da strpa sve u jedan kadar. Najcesci problem koji vidjam je kad neko pokusa da uradi portret, a da uhvati i zadnji plan, kako bi pokazao lepotu mesta gde se osoba koja fotka nalazi. Kao po pravilu, od 12:00-16:00 je omiljeno doba za takve fotke, sve sa telefonom i kompaktom... Kao rezultat, dobiju se odsecene noge ili deo nogu, ogroman prostor iznad glave, podeksponirana lica sa uzasnim senkama, prekeksponirana pozadina sa gomilom stvari koje su tu upale pride itd, sve to bez naznaka boje i atmosfere koja tu vlada... :) Sto je najgore, ljudi su se navikli na takve fotke i onda kad vide pravilnu fotku koja je mnogo bliza u svakom smislu nego direkt iz aparata, obavezno ide komentar - ah, to je obradjivano. Samo se nasmejem... :)

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #25 poslato: Jul 12, 2015, 02:53:47 posle podne »
da citiram samog sebe @ tsuyoshi
"@ tsuyoshi dve sam kropovao na rule 1/3, ne bi trebalo da je problem da se uoci  :) "

citaj odgovore/komentare od pocetka do kraja, i sve ce biti jasno  :)

Da si ti lepo citao komentare od pocetka do kraja, u oba moja prethodna posta upucena tebi AKCENAT je bio bas na ovoj koju sam postavio i slici sa oznakom DSCF0913.

Ili ti u samocitatu...

@Tony,

koja je poenta ovako primenjenog kasapljenja na DSCF0913, a pogotovo DSCF1596? Ako si hteo da pokazes kako to moze da izgleda i gore od originalnog, onda (i samo onda) su pogodio u metu.

...pa ja bi jako bi voleo da cujem koje to pravilo mislis da si pogodio sa adaptacijom na DSCF0913, a pogotovo na DSCF1596, i sta je to na njima privlacnije TVOM oku nego na originalu?

Dakle, ajd' sad kao malom detetu, sve ispocetka.


Ono sto sam ti prvo okacio je slika DSCF1596. Evo je opet.




Druga tebi pominjana slika je DSCF013, i evo sad i nje.




A ovo je treca, koju nigde nisam spominjao sa aspekta "rule 1/3", ali kod koje bi se itkekako imalo sta reci po pitanju SKRNAVOSTI upotrebe kvadratnog formata kod obrade neke slike.




Ukapirao sad?







« Poslednja izmena: Jul 12, 2015, 03:22:15 posle podne od strane tsuyoshi »

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #26 poslato: Jul 12, 2015, 03:56:19 posle podne »
@ tsuyoshi konacno si skapirao sta sam ti govorio da je na 2 primenjeno pravilo 1/3. na 2 od 3  :)
i kao sto rekoh poenta mi je bila da ukazem na detalje, sto i jesam ucinio, a ne da izvlacim remek dela

Van mreže tsuyoshi

  • Član
  • **
  • Poruke: 100
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #27 poslato: Jul 12, 2015, 04:16:54 posle podne »
a DRUGA je... ?  :D  :D  :D

Van mreže KaluPhoto

  • Junior
  • *
  • Poruke: 28
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #28 poslato: Jul 16, 2015, 02:57:47 posle podne »
Jos malo poradi na fotkama i ekspoziciji inace su dobre fotke uskoro idem u crnu goru.
« Poslednja izmena: Jul 16, 2015, 03:01:33 posle podne od strane KaluPhoto »

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #29 poslato: Jul 18, 2015, 07:23:01 posle podne »
@tsuyoshi gorim od zelje da vidim tvoje fotke... Mislim iskreno da vidim kako rade ljudi bez greske? :D

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #30 poslato: Jul 30, 2015, 09:45:05 pre podne »
Nocna slika plaze u Baru . Ovo je prva slika da sam je obradjivao u PS Lightroom .?

Van mreže nodamjanovic

  • Junior
  • *
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Crnogorsko primorje
« Odgovor #31 poslato: Jul 31, 2015, 01:58:02 posle podne »
Malo eksperimentisanja, ista plaza i isto vrijeme kao prethodna fotografija na prvoj fotografiji je Brzina zatvarača 30 sec a na drugoj auto mod 1/4 sec.