Autor Tema: Pet zemalja  (Pročitano 17450 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #40 poslato: Jul 01, 2015, 10:56:23 pre podne »
Jos par iz Porto venere-a, pa da promenimo malo :)


Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #41 poslato: Jul 01, 2015, 11:18:41 pre podne »
Lepo si se ti nasetao, al' isplatio se svaki korak.
Favorit mi je predzadnja na prethodnoj strani...bas mi legla :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #42 poslato: Jul 01, 2015, 11:47:46 pre podne »
Nikad vise nisam setao, prosuo vise znoja, manje fotkao (mereno u gigabajtima) i izgubio manje kilograma (mereno u gramima :D). Mogao bih posebnu pricu da ispricam o toj evoluciji, ali odavno sam shvatio da me mahnito fotkanje na svaki lep prizor nigde nece odvesti. Redovno sam, dok je jos sunce u zenitu, setao okolo i trazio mesta za fotkanje, gledao gde pada sunce. Mogao sam da biram doba dana ovog puta, ali dan bas i nisam. Sigurno bi bilo i bolje da sam mogao da se vracam na iste lokacije nekoliko dana, kad su uslovi jos bolji. Pomoglo je i sto sam taj objektiv toliko savladao, da vec napamet mogu da zamislim kako ce da izgleda fotka i bez aparata, pa cak i da pogodim podesavanja koja cu da stavim, tako da nisam bas uvek morao da nosim aparat pre fotkanja :D
Kad smo vec kod objektiva, ja ne mogu da se otmem utisku da ovaj objektiv ili pak moj primerak nije dovoljno ostar na krajevima. Ne vidi se to na ovoj rezoluciji, mozda sam preveliki perfekcionista, mozda to tako mora na ovoj sirini. Nikad nisam probao nijedan drugi sirokougaoni objektiv da mogu da uporedim (sem jako kratko Vanjinog 10-18, koji mozda to ima slicno izrazeno, ali ipak je druga klasa objektiva). To se vidi cak i na 24mm, a reper mi je 24-105 koji ga pokida na toj ziznoj daljini sto se tice uniformnosti fotke (bar sto se tice ostrine na krajevima). Mnogo bih voleo da probam drugi 17-40 ili novi 16-35 da uporedim. Ne govorim u blendama 5,6 ili 8, na 11 je isto jako lose, a tek na 14 mi daje neki za mene zadovoljavajuci kvalitet. To mi je i neki sweet spot za ovaj objektiv, sve preko toga pocinje izrazenija difrakcija, a ispod toga, ostrina na krajevima je diskutabilna.
« Poslednja izmena: Jul 01, 2015, 11:56:20 pre podne od strane smarko »

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #43 poslato: Jul 01, 2015, 12:42:40 posle podne »
Znas kako, 17-40mm ima svoje mane, koje si vec naveo. Ipak, za taj novac sjajno staklo. Vidi se iz tvojih fotki :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #44 poslato: Jul 01, 2015, 12:56:25 posle podne »
Vidi se i iz procenta mojih fotki koliko ga "garim" :)

Mene malo svrbi ta tvoja prva stavka, ali bih stvarno voleo da proverim kolika je razlika. Kad vec koristim tu ziznu daljinu u 70% slucajeva, a ako je razlika zadovoljavajuca... Na primer, imam 70-200 f/4 IS i prosto mi ga je zao koliko je to dobar objektiv, a koliko ga malo koristim. Od kad sam uzeo 135-u, veliki mi je problem da mu nadjem pravu primenu. Dakle, imam objektiv kome tesko mogu da nadjem manu, a gotovo ga ne koristim, a s druge strane koristim tu sirinu toliko i primecujem te nedostake. Navodi na pomisao da mi selekcija objektiva nije bas idealna.
Hvala na komentaru :)

Van mreže Emocija

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 929
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #45 poslato: Jul 01, 2015, 06:44:31 posle podne »
Prelepe su sve :thumbsup: ,ali  ipak mi  je najlepša ona nežno plava sa prethodne strane.

Na mreži Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #46 poslato: Jul 01, 2015, 07:14:56 posle podne »
hehe smarko, to je bar lako rešiv problem...
fotkaj sve to isto sa 70-200, samo se odalji jedno 100m  ;D
nemaš mesta? bez brige...ni to nije problem :)
prešaltaj se samo sa brda na ravnicu...  :)
« Poslednja izmena: Jul 01, 2015, 07:18:18 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #47 poslato: Jul 06, 2015, 11:50:06 pre podne »
Predobro si ovo sve pretstavio, znaci kao da sam gledao katalog gde otici na putovanje... Mislim u meni si probudio zelju da odem ovde... Sto se tice tehnickih stvari meni  je sve savrseno a ima ovde i strucnijih od mene za to... Meni ovako kao gledaocu ovo strava!

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #48 poslato: Jul 06, 2015, 12:18:19 posle podne »
Nemoj ti da me hvalis molim te, sad ce da dodju ovi koji te ne vole da me pljuju :)))
Salim se malo, ne zameri i hvala Goxy :)

Nije bilo korektivnih kritika za sad, tako da sam izgleda ja sebi najveci kriticar. Iako sam prilicno zadovoljan, mislim da moze i bolje, naravno. Sve ovo ako bih rangirao nekako bi bilo trojka ili cetvorka. Petice nema :)
Ono sto me posebno raduje je da sam ovaj put sebe oslobodio pripreme za lokaciju gledajuci druge fotografe, jer onda obicno podsvesno jurim slicnu fotku i poprilicno me sve to ogranici (sem ovog prozora, tu sam video i urezala mi se u pamcenje), a kad sam pogledao kasnije neke fotke top fotografa, gotovo identicne lokacije su izabrali za fotkanje. Cak sam u jednom trenutku prekocio ogradu, sto nije dozvoljeno i stajao bas na litici, a posle video da je Elia Locardi bas isto to uradio :D Jedino sto je on imao bolje svetlo i nebo kakvo je mogao da pozeli, jer cuci tamo danima, ode bas u pravo vreme godine itd...

Malo sam posustao sa temom, ali bice jos fotki :)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #49 poslato: Jul 06, 2015, 12:24:03 posle podne »
Ma vole mene svi, nisam ja u svadji nisakim samo onaj jedan momak je malo promasio... Pa kaci jos slika ja pratim temu ne pisem mnogo ali pratim, pa ti si meni super ovo odradio, i sad je red da dodju moji anti fanovi da te prozivaju na temi heheeheh

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #50 poslato: Jul 06, 2015, 12:27:06 posle podne »
Ja samo jedna o nekolicine koja od početka prati "Razvojni put Marka Š."  :) U početku sam ga zapazila po interesantnim destinacijama koje (relativno) često posećuje i lepo skockanom sistemu. Vremenom je svaka serija fotografija postajala bolja od one predhodne, što je bio očigledan rezultat truda i rada a ne neke nove ful opreme , obzirom da on tu od početka ništa nije dir'o, bar ne nešto spektakularno da bi mi upalo u oči  :) Sve te kvalitetne fotografije uspeo je da začini i prigodnim tekstom, kako bi nas još više približio destinaciji sa fotografija. Jeste, jedna fotografija je više od 1000 reči, ali, ja ipak volim i da pročitam po koju  ;)
Meni je ovo jedna odlična reportaža, ili putopis, svejedno... lepo upakovane odlične fotografije, vrlo interesantna destinacija i zanimljiv i informativni tekst - odličan 5!

P.S. Čekam nastavak  ;)


Edit. Sada videh predhodne komentare i samokritičnog Marka koji sebe ocenjuje sa 3-4... Iskreno, ja sam ovu temu posmatrala kao celinu, a ne svaku fotografiju ponaosob da sve merim i procenjujem i tražim mane...  Imam jako malo slobodnog vremena, i volim da ga trošim na kvalitetne stvari, a ova tema je baš takva. Da li su sve fotke za 5 i da li može bolje?
Paaaaa, verovatno sve nisu za 5 ali nemam nameru da ih procenjujem, nisam sudija  ;D Takođe, verovatno može bolje obzirom da kod svih nas uvek može bolje, ali zar je to baš uvek toliko bitno?  :)
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 12:32:10 posle podne od strane neonka »
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #51 poslato: Jul 06, 2015, 12:40:47 posle podne »
Lepo receno svaka cast, inace da ja sam isto fotografije gledao kao celinu i nije mi palo na pamet da kao sad tu nesto trazim mane meni je lepo pretstavljeno iz tekst, i fino sam se nagledao... Tako da od mene 5+ za ukupan rad!

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #52 poslato: Jul 06, 2015, 10:07:32 posle podne »
Ne padam na te fore,  necete me uljuljkati  :P

Hvala na lepim recima :)

Kad sam saznao da postoji staza koja povezuje svih pet sela, voda mi krenula na usta. Ali naravno da ne mogu bas toliko srece da imam, samo jedan deo je bio otvoren. Zbog specificnog predela, kise u poplave su jako ceste (strmi prdedeli i useci koji vode tacno do sela). Tako je nekoliko sela bilo tesko poplavljeno 2011 godine.
http://ngm.nationalgeographic.com/u/TvyamNb-BivtNwcoxtkc5xGBuGkIMh_nj4UJHQKuorcnqlqUo9gbpx1yFgPuwi2JLEhXsemX8iCQOw/
Zbog tih voda koje su nezgodne, cesti su odroni, a put kojim se ide nije u pravom smislu setaliste, u svakom slucaju. Raspitao sam se kod mestana i oni su mi rekli da u sustini nije toliko opasno, ali neki turisti su se ispovredjivali, uglavnom svojom krivicom (mozda ih je neki iskusniji fotograf motivisao da jure bolji kadar:D). Svojim ocima sam gledao koliko su neki ljudi nenormalni i neodgovorni. Drzeci one idiotarije od tableta i namestajuci se za selfije, ne mareci koga udaraju i u koliko jos mogu da idu unazad. U svemu tome prednjace Kinezi. Nisam rasista, ali majko moja koliko su to iritantni turisti, da sacuva Bog! 5 puta ce te udariti u roku od 10 sekundi, a ti se nisi pomerio ni makac, bez izvinjenja. Jedini je lek izbegavati ih u sirokom luku. Nekim tinejdzerkama iz engleske sam bukvalno spasao glavu, jer su se peli po vlaznom kamenjaru sa vlaznim nogama i sve sa japankama na nogama. Svojim ocima sam gledao kako se neka klinka 3 puta okliznula, cepa japanke, izvrce noge, a samo jedan pad moze da znaci sigurnu smrt, dok joj nisam dao genijalnu ideju da skine japanke i ide bosa preko vlaznog kamenja, savetujuci joj da ostavi flasu piva ili da se bar pridrzava jednom rukom. To se bas desavalo u Riomaggiore-u, odakle je i ova fotka. Svejedno, greota da nisam mogao da idem te ture, mogu da naslutim da je nezaboravno, jer sam isao tu jednu turu (od Monterosso-a do Vernazze). To je ujedno i najduza i kako kazu, najteza tura (meni je trebalo oko sat i 45 minuta ne bas lakog terena i uspona, uz sve predahe za fotkanje i odmor). Druge ture (misleci od grada da grada) su krace i traju od 20 minuta do sat i po. Ako se ikad neko pronadje u tom kraju, ima vremena i voli hiking, svaka preporuka. Verovatno bi to za Vita bila setnja po parku, ali ne govorim o toj vrsti fanatizma ovde (u najpozitivnijem smislu:)

Riomaggiore. Sta reci sto nisam vec. Svako selo je posebno, a takodje ima neku svoju car. Malo sam se igrao sa bojama ovde, jer ujedno eksperimentisem sa Lab kolornim profilom i mogu vam reci da sam jako iznenadjen mogucnostima manipulacije bojama :)


Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #53 poslato: Jul 06, 2015, 10:08:19 posle podne »
Uff sto mi se svidja ugao:)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #54 poslato: Jul 06, 2015, 10:11:02 posle podne »
Da, jos jedan savet :) probudite se ranije i jurite izlaske, inace cete morati da razgrcete turiste na zalascima... ili za zagazite malo u vodu i izvodite akrobacije da bi ih izbegli i dobili slican ugao :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #55 poslato: Jul 07, 2015, 02:46:25 pre podne »
Znam da je slicna, ali nije ista :) Posluzilo me nebo tog dana.

Van mreže Tony

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 491
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #56 poslato: Jul 07, 2015, 04:15:09 posle podne »
ne samo nebo, vec te je sve posluzilo koliko vidim. odlicne fotke  :thumbsup:

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #57 poslato: Jul 07, 2015, 06:48:34 posle podne »
.
« Poslednja izmena: Jul 07, 2015, 06:54:28 posle podne od strane smarko »

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #58 poslato: Jul 12, 2015, 01:52:59 posle podne »
Malo da osvezimo :)

Van mreže Hornet

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2014
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #59 poslato: Jul 14, 2015, 01:19:53 posle podne »
...