Autor Tema: Pet zemalja  (Pročitano 17434 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #20 poslato: Jun 24, 2015, 10:25:39 posle podne »
JAKO DOBRO!!!
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #21 poslato: Jun 25, 2015, 02:09:24 pre podne »
Samo ukratko i gradovima, iako ovo sve moze da se procita na netu. Mozda je interesantnije uz slicice.

Pretpostavlja se da su se prvi ljudi nastanili u ovim selima negde u 11.-12. veku i to u Monterossi i Vernazzi, a nedugo zatim da su nastala i druga tri, Riomaggiore, Manarola i Corniglia. Mesta od La spezie na jugu pa prema severu ka Djenovi idu ovim redom: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Mesta se nisu mnogo menjala sve do dana danasnjeg tako da postoje crkve cak iz 13. veka. Tvrdjave i tornjevi su izgradjeni kasnije, kao odbrana od napada Turaka. Razlog za to je prilicna izolovanost ovih mesta zbog jako nepristupacnog terena i iako su bile deo Republike Djenove, bogate i mocne drzave u to vreme. Tek razvitkom La spezie kao vaznog vojnog centra i luke i povezivanjem zeleznice izmedju ova dva mesta, ovaj region prestaje da bude izolovan. To dovodi to masovnog iseljavanja mestana i velikog siromastva u tim mestima, kao i napustanja tradicionalnih aktivnosti. To ce trajati sve do sedamdesetih godina obog veka, kada Cinque Terre postaje atraktivna turisticka destinacija. Verovatno je bas zbog svih ovih cinjenica, izolovanosti, a zatim masovne depopulacije tih mesta koja je trajala od 17. pa sve do 20. veka, Cinque Terre ostao takav kakav jeste. Interesantna stvar koju sam procitao, za koju moze da se posumnja je razlog zasto su im kuce razlicite boje. Navodno, ribari su namerno gradili kuce razlicite boje kako bi mogli lako da prate sta im zene rade (da prepoznaju kucu), dok oni nedaleko od obale ribare. Malo tesko za poverovati, ali nasao sam da je to mozda interesantno :)
Svako mesto je jako slicno, ali ujedno jako specificno. Jedno mesto nisam uopste stigao da posetim, a to je Corniglia. Jedino mesto koje uopste nema kuce na obali mora, nego je bas na samim liticama visoko iznad vode. Monterosso mi je bio najmanje privlacan, jer je izgradjen na malo klasicnijem i pristupacnije terenu. To je ujedno i najbolje mesto za kupanje, sa jedinom polu-pescanom plazom u celom regionu. Za najlepsa mesta na plazi suncobran sa dve lezaljke je 20e, nesto jeftinije je suncobran sa dve stolice. Koktel u obliznjem kaficu 6e, kugla sladoleda 2e, kafa 2-2,5 evra. Cisto ako nekog zanima :)
Dakle, nakon neuspesnog parkiranja u Riomaggiore-u prvog dana (prosto nije bilo mesta nigde, pa cak ni skroz gore), krenuli smo dalje i stigli u vec spomenutu Manarolu. Posto nisam ni video ta mesta, platili smo parking samo za dva sata (2e na sat kako sam vec rekao), a trebalo nam je barem 45 minuta da se spustimo i vratimo do kola, nismo se mnogo zadrzavali, da ne bi popili kaznu za parkiranje. Samo jedna fotka iz prethodne serije je tog prvog dana, a vratili smo se u Manarolu tek poslednjeg dana, jer nisam mogao da dopustim da ne ufotkam cestito i taj grad. Jos jedna informacija za Manarolu je da je poslednja fotka nastala direktno sa stola restorana. Odatle i ovo svetlo na travi u prednjem planu. Apsolutno fantastican restoran u formi otvorenog bara, sluze prsutu, slaninu, sireve i dobro vino, sa spektakularnim poglednom na Manarolu. Trazeci mesto za fotkanje preko dana, izabrao sam to kao lokaciju za fotkanje i vec se pripremio za cupanje usiju prilikom vadjenja novcanika... Na moje iznenadjenje, cene su bile skroz pristupacne i ne mnogo razlicite od drugih restorana u Cinque Terre-u. 16e velika porcija, sasvim dovoljna za nas dvoje. Nemojte zaobici taj restoran ako se nadjete u tom gradu. Ja sam konacno mogao da fotkam na miru, da me zena ne ceka sama negde. Imam  jedan timelapse sa tog mesta, postavicu ga verovatno na kraju :)
Nakon Manarole, dosli smo kolima do Corniglie, gde opet nije moglo da se pridje parkingu, pa nastavili za Vernazzu, gde smo nasli parking relativno daleko od samog grada. Relativno, jer 50m u tim mestima je kao 500m u Vojvodini. Vec sam rekao da tamo ni korak ne moze da se napravi, a da nije penjanje ili spustanje. Trazeci mesto za kupanje, zenina frustracija zbog parkinga, zatvorenih puteva i nedostatka normalnog mesta za kupanje, kao i spori poceci i ponovno navikavanje na fotkanje, nisu doveli do zadovoljavajucih fotografija, tako da mi je ostao zadatak da se vratim u Vernazzu jos jednom. Posto cu ovog puta da vam pokazem Vernazzu, samo da napomenem da su ove fotke nastale u tom drugom pokusaju :)
Vernazza je meni mozda i najintereantnije mesto i mislim da je mozda i najpopularnije medju fotografima.

Dakle, Vernazza :)




Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #22 poslato: Jun 25, 2015, 03:41:31 pre podne »
Svaka čast. Odlično urađeno. :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #23 poslato: Jun 25, 2015, 02:59:15 posle podne »
Hvala svima :)

Jos dve nocne iz Manarole :)


Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #24 poslato: Jun 25, 2015, 07:53:51 posle podne »
Sjajno Marko, :) lepo zacinjeno sa ove dve nocne. :thumbsup:
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #25 poslato: Jun 25, 2015, 09:40:17 posle podne »
Prelepe fotke  ;)

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #26 poslato: Jun 25, 2015, 10:57:42 posle podne »
Uzivao sam gledajuci ove fotografije. Uskoro idem u Italiju, a ovo sluzi kao lepa inspiracija.

Jedno pitanje (pocetnicko) - Da li se ovakav odsjaj u vodi, i svetlo na kucicama, nocu dobija dugim ekspozicijama (ako da koliko otprilike treba podesiti?) ili je to u obradi sredjivano ili ipak nesto trece?
Sony A6000 16-50

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #27 poslato: Jun 25, 2015, 11:34:28 posle podne »
Odlicno Mare :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #28 poslato: Jun 26, 2015, 01:09:30 pre podne »
Na vodi da, a svetlo na kucicama ne. Svetlo zavisi od same eksponiranosti fotke, a duzina ekspozicije nije jedini faktor, nego i otvor blende i ISO.
Kakva ce voda da ti bude, zavisi od duzine ekspozicije. Na fotki gde se vide brodici, uradio sam nekoliko fotki razlicite eksponiranosti i onda ih blendovao u PS-u. Mislim da sam u ovom konkretnom slucaju upotrebio samo dve fotke. Vise fotki uradim najvise zbog vestackog svetla razlicite jacine. Tako da jedna sijalica na jednoj fotki bude ok eksponirana, a druga previse pregori ili bude previse tamna. Takodje ono sto sam uradio je da sam okinuo jednu fotku sa vecom brzinom okidanja, zbog camaca koji se ljuljuskaju i prilikom duge ekspozicije, bude mrljava fotka. Posle onda samo taj deo spojio u PS-u. Na toj fotki se vidi razlicita voda desno od camaca, prosto me mrzelo da kloniram daj deo vode jer bi trazilo dosta rada u PS-u, jer taj deo fotke na duze eksponiranoj fotki je bio prekriven zamucenim camcima. Posto je sam kraj fotke, mislio sam da bi bilo previse truda, a da ne oduzima mnogo od fotke.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan :)

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #29 poslato: Jun 26, 2015, 01:27:46 pre podne »
Marko, hvala puno na detaljnom objasnjenju, znacice mi ovo dosta. Jos jednom svaka cast fotografije!
Sony A6000 16-50

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #30 poslato: Jun 26, 2015, 01:29:46 pre podne »
Nema na cemu i ako imas jos neko pitanje, ne ustrucavaj se :)

Van mreže Vito

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 635
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #31 poslato: Jun 26, 2015, 10:14:44 pre podne »
Lep putopis i lepe fotografije koje dočaravaju ovo prekrasno područje!
Bravo marko  :)
“Less is more” (Ludwig Mies van der Rohe)
Sony A7

Van mreže lecko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 318
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #32 poslato: Jun 26, 2015, 10:33:53 pre podne »
Mnogo volim kada se dobre destinacije spoje sa dobrim fotografom  ;)
Iskreno, do sada nisam znao ništa o toj destinaciji. Fantastično....

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #33 poslato: Jun 26, 2015, 11:17:33 pre podne »
Znace mnogo ovakve pohvale :) Mogu samo da kazem da sam daleko od toga da sam ispucao sve karte, nikako da docekam taj vikend pa da lepo zaronim u PS :)

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #34 poslato: Jun 26, 2015, 12:05:40 posle podne »
Cekam te cekam :) ... sa tobom i sa Vitom se nikad ne zalecem sa komentarima. Cekam da sve ispucate, pa onda :)

Btw, skoro je na 24 kitchen kanalu bila neka epizodica iz krajeva/mesta koji su ovde tema. Sa uzivanjem sam je odgledao, kao i ovu temu. :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #35 poslato: Jun 29, 2015, 03:03:10 pre podne »
Nisam stigao bas neki respektabilan broj fotki da uradim, ali bar nesto :)

Posto sam jako umoran, izvinjavam se unapred na pravopisnim greskama i neizrazajnom rukopisu...

Nakon par dana oko Cinque Terre-a, odlucili smo da pokusamo da nadjemo mesto sa pristupacnijim parkinzima i nakon saveta sa strane iz Srbije preko google maps-a gde bi mogli da odemo, posto cestit net nisam imao, zaputili smo se na krajnji jug, ka Porto Venere-u, gde smo na kraju isli dva dana za redom. Toliko nam se dopalo...

Potpuno neopravdano u zapecku 5 gradica Cinque Terre, ovo mesto nas je bukvalno ocaralo. Samo da napomenem, tu sam popio i kaznu za parkiranje (ukupno dve za 7 dana), jer Italijani imaju neki nakaradan sistem za oznacavanje mesta gde sme, a gde ne sme da se parkira. Znak za zabranjeno zaustavljanje i parkiranje u vecini slucajeva ne znaci da je zabranjeno od tog znaka ka napred, nego obrnuto. Nisam obratio paznju na neku strelicu ispod tog znaka, za koju sam na kraju zakljucio da upravo to znaci. Idiotizam. Svejedno, obratiti paznju na parking. Nakon silnih peripetija sa parkiranjem blizu tih atraktivnih lokacija, vise nisam isao tako kolima. Imaji savrsen zeleznicki sistem i relativno jeftino (2-2,5e po karti; moze da se kupe nedeljne ili dnevne karte, sto je mnogo jeftinije, narocito ako se obilaze vise mesta u jednom danu). Bukvalno ste od La spezie to Cinque Terre-a, bilo kog od tih gradica, tamo za 5-15 minuta u samom centru. Parking blizu glavne stanice u La speziji je 0,5-0,75e po satu. Najprakticnije je doci iznajmljenim biciklom ili motorcetom do stanice (imaju svuda mesta za parkiranje za bicikle i motorcikle) i onda vozom gde god pozelis... ja sam to prekasno naucio i iskreno savetujem, ako se neko nadje, postedite sebe zivaca, pa i para.

Dakle, Porto venere, mesto sa dosta manje turista, mnogo prostranije, mnostvom kafica, restorana, mesta za kupanje, a i prizora poput ovih na fotkama :)

Ovaj put malo kraci tekst, vreme je za spavanje :)

 

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #36 poslato: Jun 29, 2015, 02:21:45 posle podne »
Ekstra su fotke, nego ovaj galeb ti se namestio kao da si prepariranog stavio :D

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #37 poslato: Jun 29, 2015, 10:34:18 posle podne »
Jos jednom - predivne fotografije!
Sony A6000 16-50

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #38 poslato: Jun 30, 2015, 01:30:48 pre podne »
U pocetku je bio nepoverjiv, a na kraju je cak skoro iz ruke jeo kokice :)
Ocigledno da mu u pocetku nije bas bilo prijatno sto mu ugrozavam teritoriju koju je ocigledno zaposeo, odatle i ova fotka.

Hvala Pavle, Lecko :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #39 poslato: Jun 30, 2015, 03:57:51 pre podne »
.