Autor Tema: Pet zemalja  (Pročitano 17430 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Pet zemalja
« poslato: Jun 23, 2015, 12:56:53 pre podne »
Pretpostavljam da svakom amaterskom fotografu, iz raznoraznih razloga, dodju trenuci (pre)velike pauze u fotografisanju i manjka inspiracije. Nekoliko meseci gledam opremu kako stoji u cosku sobe i jedini cestiti smisao u pitanju uzeti ga u ruke ili ne je da li ocisim prasinu od nekog ranijeg fotografisanja. S vremena na vreme se okine koja fotka, ali to je vise pod prisilom, vodjena zeljom da se raspali zar za koji znam da je tu, ali nikako da se rasplamsa. Znam od prvog trenutka od kad me je ovaj hobi zaposeo, da me nece napustati do kraja zivota. Zbog toga mi je jos vise smetala bojazan da je mozda sve to evoluiralo u nesto drugo i da je ona pocetnicka histerija i glad zauvek nestala i da je kao i vecina stvari u zivotu, dobila neki drugaciji smisao.
Zato je i ovaj odlozeni "medeni mesec" sa svojom zenom, ne znajuci, ujedno bio i intimni odnos mene i fotografije. U takvom sam raspolozenju i spakovao gotovo svu opremu koju imam, vise po navici nego nekom realnom potrebom. Naravno, potajno sam se nadao da ce Italija, za mene najinspirativnija zemlja od zemalja koje sam video, izvuci nesto iz mene.

Verujem da je svako bar jednom u zivotu video fotografije Cinque Terre-a, obavezna stavka na "bucket listi" vecine pejzaznih fotografa. To je i bila finalna destinacija ovog putovanja, sa kojeg zelim da vam prenesem utiske. Ovu temu cu da podelim na dva dela, prakticni i estetski. Prakticni cu da opisem recima, a za estetski ce tu da budu fotografije. Namera mi je da ispunim jedno davno obecanje dato ovde na forumu, ali i da pomognem ljudima da ne izgube 2-3 dana upoznavajuci neke prakticne i logisticke stvari, jer je svaki dan na ovom mestu mnogo vredan i steta je odmah se fokusirati na bitne stvari. Naravno, odgovaracu i na sva moguca "dosadna" pitanja. Kritike, naravno, uvek dobrodosle. Posto sam stigao danas posle podne, tek sam prekopirao fotke na komp. Start malo sporiji, ali informacije ce stizati redovno :) Obaveze naravno ne cekaju i vec sutra krece svakodnevnica, pracena osmocasovnim radnim vremenom i gomila stvari koje su cekale nedelju dana na moj povratak.
Za pocetak samo jedna fotka, prvog dana boravka tamo. Bice ih jos dosta. Samo cu reci da sam zadovoljan sirovinama koje sam doneo odande :)

ps. Na fotki je Vernazza, jedno od 5 spomenutih mesta koje zajedno cine cuveni Cinque Terre.
« Poslednja izmena: Jun 23, 2015, 01:04:04 pre podne od strane smarko »

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #1 poslato: Jun 23, 2015, 01:18:20 pre podne »
Ooooo Mare :) Dobra fotka jedva cekam sledece fotke:)

p.s Ljut sam na tebe i vanju, vi po morima a ja fotkam u studiu hamburgere a vas nema da pomazete;D

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #2 poslato: Jun 23, 2015, 01:22:21 pre podne »
Kao neko ko obozava ovaj tip fotografije, ali sa jako malo fotografskog iskustva mogu da kazem da je prva fotka po meni odlicna :) Jedva cekam ostale, i nadam se da se vratila volja i inspiracija za fotografisanje :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #3 poslato: Jun 23, 2015, 01:24:09 pre podne »
Haha, da si zvao na hamburger, mozda bi i dosli :)

Bice, bice, dobrih, obecavam :)

Ovo je samo pocetna, ne bas pazljivo izabrana. Cisto za zamirise :)

One za koje mislim da imaju pravog potencijala, ostavljam kad budem malo odmorniji, jer zahtevaju malo pazljiviju obradu :)

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #4 poslato: Jun 23, 2015, 01:35:19 pre podne »
samo napred Marko.. :)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #5 poslato: Jun 23, 2015, 10:12:13 pre podne »
Prva je odlicna, sad si nas zagolicao heheh :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #6 poslato: Jun 23, 2015, 04:13:24 posle podne »
Sta bi ? ... zvao na gozbu, a posluzio samo grickalice. ;D
Ajde bre ubaci jos koju, jedna ko nijedna - sto kaze nas narod. ;) :D :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #7 poslato: Jun 23, 2015, 04:21:32 posle podne »
Odusevio sam se kad sam video fotku i gde je napravljena. Planirao sam ovog leta da obidjem taj deo Italije, al' mi se izjalovise planovi.
Jedva cekam nastavak!! :)
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #8 poslato: Jun 23, 2015, 04:46:45 posle podne »
Bio sam toliko nestrpljiv da napisem nesto posle puta, cak i bez fotki :)

Saljem veceras jedno 5-6, ali budite strpljivi. Bice tekst i fotki, mislim odlicnih :)

Bole, OBAVEZNO da odes tamo! To jednostavno - mora. Samo, u teretanu pre puta. Jake noge i ledja su potrebna koliko i cipele i aparat. Ovde ne moze korak da se napravi a da nije uspon ili stepenica. Prvi put u zivotu sam zazalio zbog DSLR-a i pomislio mirorless :D Racunao sam, ajde bar cu stesati malo liniju, posto u svoj toj zurbi nisam ni jeo kao covek. Kad ono, ista kilaza kao sto sam i otisao! Da covek ne poveruje, posle litre i litre znoja. Verovatno su to sad misici :D
Narocito kad se skace sa jedne litice na drugu i sa jednog kraja gradica na drugi. A onda kad potrosite tih 10 minuta na toj lokaciji i preskocite na drugu stranu, shvatite da bi bilo jos bolje da ste cekali sat vremena... ali onda nece biti fotke sa drugog neverovatnog prizora. Slatke i teske muke!
Jos jednu stvar sam shvatio. Ovo sto mi obicno radimo, nije klasicna landscape fotografija. Svako mesto na kojem sam bio zahteva nedelju dana minimum da se cuci za pogodan momentat i svetlo. Ovo je ipak travel fotografija. Ipak, zadovoljio sam se i sa ovim, a mene ce ovo mesto sigurno videti bar jos jednom u zivotu :)

Do veceras, nesto sto sam uradio na brzinu jutros... :)



Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #9 poslato: Jun 24, 2015, 02:55:49 pre podne »
Unapred se izvinjavam moderatorima zato sto nece biti iskljucivo pejzaznih fotografija, pa neka me upozore na vreme ako pravila ne mogu toliko da se "rastegnu".

Ovaj severozapadni deo Italije (jugoistocno od Djenove, severozapadno od Toskane) je udaljen od Beograda oko 1100km, otprilike 10 sati normalne voznje kolima, iskljucivo auto putem. Kad se predje 50km kaldrme od granice sa Hrvatskom ka Beogradu, put je savrsen. Centar ovog malog regiona je grad La spezia, velika vojna i civilna luka i drugi po velicini grad u celom regionu, odmah iza Djenove. Nakon Slovenije, ide se preko Trsta, Venecije, Padove, Bolonje i Parme, naravno sve obilaznicama pored tih gradova. U Italiji, prakticno se staje samo na pocetku na rampi i do izlaska na samu lokaciju, gde se plati jednom putarina, ne mora uopste da se staje, sem da se natankuje gorivo po potrebi. Preporuka je da se napuni rezervoar u Sloveniji, jer je cena goriva dosta niza (1.36 evra za 1l benzina, naspram 1,60-1.90 u Italiji, u zavisnosti od lokacije i benzinske stanice). Cena putarina - Srbija 340 dinara, Hrvatska 17,30 evra, Slovenija 15 evra nedelju dana, Italija 42,5 evra...
Mi smo bili stacionirani u srednjevekovnom seocetu Arcola, udaljenom 5km od La spezie ka brdima, dakle - ne na moru. Uglavnom vodjeni dosta nizom cenom (490e za dve osobe, nedelju dana), ali i zeljom da se izbegne guzva i buka, ispostavilo se kao pun pogodak. Prelepo malo selo, potpuno u starinskom ruhu, sa istinskim sarmom bez zelje za turistickom pretencioznoscu i izvestacenom, namestenom scenografijom, sto se vidja maltene svuda gde se ode, a u sustini je obicna predstava za turiste. Stvarno sam odusevljen tim mestom, odlicna je lokacija za potpuni mir i da se oseti pravi duh jednog italijanskog sela. Turista je bilo i tamo u nevelikom broju, primeceni samo u prolazu do kola kad negde krenu dalje. Izolovano je mozda cak i previse, jer nisam sreo domoroca koji prica Engleski, sto mi uopste nije smetalo, a internet mi je bila misaona imenica. Cak i sim kartica koju sam kupio nije pomoglo (20e - 2,5GB), jer jedva da se uhvati i mobilni signal, a "data" saobracaj prosto nije radio, bar ne u Vodafon kartica koju sam ubacio. Radilo je tek kad se spustis sa brdasceta. Uglavnom, obozavao sam rano ujutro da popijem espreso (1e) u malom, simpaticnom kaficu na jedinom trgu (na slici) gde sam kao u "Dan mrmota" gledao isti prizor svako jutro: Cetvorica sredovecnih muskaraca igraju karte u bastici, deda iza njih u stolici pazljivo posmatra partiju, konobar uvek raspolozen i glasan, dve babe stoje na sred trga i pricaju nesto jako bitno, sudeci po gestikulacijama koje sam mogao da vidim... svi pricaju u svi jako dobro raspolozeni. Predivno iskustvo :)
Ceo gradic izgleda kao da ga niko nije taknuo vekovima, sem instalacije struje koja napaja fenjere sa zutim svetlom koji su glavno osvetljenje u toku noci. Nocu je poseban dozivljaj. Kad se udje u apartman koji je u jednoj od tih starih kuca, iznenadio nas je kako je lepo uredjen, jer smo ocekivali raspadnut malter i buba svabe. Uopste ne odgovara slici spolja jer je sve cisto, sredjeno i bez zamerke. Jedino sto je mozda nedostajalo da bude savrseno je neka terasica, ali iz konstrukcije samih kuca se vidi da to nije gradjeno ni za kakav luksuz, vec samo za pocinak raje koja je tu zivela u nekim davnim vremenima.
Nismo mnogo isli po prodavnicama, nasli smo jedan supermarket u La Spezi-ji gde su cene od 30-100% vise nego u Beogradu. Znam da moze jeftinije da se prodje, ima jako mnogo marketa ukljucujuci Eurospin, ali nisam hteo da gubim dragoceno vreme trazeci ga. Italijani jako slabo govore Engleski ili ne zele da ga govore.
Prvi dan smo se zaputili kolima, naravno prema Cinque Terre-u i stigli u Manarolu, nakon sto nismo mogli da nadjemo parking u Riomaggiore-u, prvom mestu od La spezie. 2 evra na sat u Manaroli i u svakom drugom mestu, 500m udaljeno od samog grada uzbrdo. Da se covek lepo iskilavi, a narocito ako nosi 10kg foto opreme, stativ i jos kojesta za plazu... Sa sledecom turom fotografija cu reci nesto vise o samim gradicima i mnogo boljem nacinu da se obidje sve.

Na fotkama: Arcola glavni trg danju, ulicica sa fenjerom nocu (obratiti paznju na boju svetla druge sijalice koja je obicna sijalica bele boje), apartman i Manarola (drugi po redu grad od La spezie) par fotki u toku dana i jedna u sumrak.

Nastavak price i jos fotki uskoro... :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #10 poslato: Jun 24, 2015, 03:13:59 pre podne »
Ekstra pisanje i ekstra fotke:) Poslednja fotka mi je izuvanje :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #11 poslato: Jun 24, 2015, 03:17:57 pre podne »
Hvala druze moj, bice ih jos dobrih i nadam se korisnih informacija :)


Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #12 poslato: Jun 24, 2015, 06:01:41 pre podne »
marko putopis za svaku pohvalu, i tekstualni i vizuelni deo. Imamo nas dvojica istu zajedničku ljubav - Italiju, svakako jednu od najlepših zemalja sveta. Ja sam deset godina čekao da se vratim u Toskanu, i vratio sam se ovog proleća. To i Tebi želim, a u medjuvremenu form će Ti biti zahvalan za još putopisnih stranica!

Van mreže Specnaz

  • Član
  • **
  • Poruke: 195
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #13 poslato: Jun 24, 2015, 08:54:26 pre podne »
 :hello2: tekst ne stizem da citam ali fotografije..... :blob3:
Canon 600D
Canon 18-55mm 3.5-5.6 IS II
Canon 50mm 1.8

Van mreže sanja

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 504
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #14 poslato: Jun 24, 2015, 10:13:07 pre podne »
Daj još please.
Fantastičan fotopis.Samo nastavi.
“Fotografija, kao što znamo, uopšte nije realna. Ona je iluzija realnosti kojom kreiramo naš lični svet” – Arnold Njumen

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #15 poslato: Jun 24, 2015, 10:45:57 pre podne »
Odlicno :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #16 poslato: Jun 24, 2015, 11:00:40 pre podne »
Hvala svima :)

Bice veceras jos jedna serija. Obratiti paznju na vreme kad je post okacen, a u inboxu za nedelju dana 600 mailova :)

Eto toliko imam vremena trenutno, a ne bih bas da zbrzam obradu :) jedna serija dnevno je maksimalno koliko mogu trenutno :)

Van mreže Pavlee

  • Junior
  • *
  • Poruke: 26
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #17 poslato: Jun 24, 2015, 11:26:31 pre podne »
smarko,prelepa prica kao i fotografije,jedva cekam nastavak. :)

Van mreže AstraFoto

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1468
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #18 poslato: Jun 24, 2015, 09:11:54 posle podne »
Mozda malo jace boje a prica odlicna.
Naravno i fotke su odlicne.  :)
Nikon D7000
Tamron AF 17-50mm f2.8 IF
Tamron AF SP DI 90mm f2.8 macro
AF-S Nikkor 35mm f1.8G
AF-S Nikkor 18-105mm VR f3.5-5.6G ED
AF-S Nikkor 55-300mm VR f4.5-5.6G ED
Nikon SB-600 AF TTL Speedlight

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Pet zemalja
« Odgovor #19 poslato: Jun 24, 2015, 10:21:11 posle podne »
Odlican putopis i fotografije, sa zadovoljstvom pratim :) Cinque Terre, toliko puta vidjeno na fotkama, ali svaki put se odusevim kao da je prvi. Jako mi se svidja apartman :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3