Autor Tema: DxO mark epic fail 2  (Pročitano 19891 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
DxO mark epic fail 2
« poslato: Maj 29, 2015, 10:08:19 posle podne »
Krenem ti ja tako veceras da uporedim Fuji senzor sa nekim Nikonom,... ono.... ocekujuci da naravno Nikon ima bolji index, makar za promil :)
Kad ja tamo.... ono medjutim. Pa, gospoda cak nisu ni testirali fuji senzor. Ni Xpro1, XT-1, X E1 ili 2 .... ama nista. KAo sto nema Canon stakala, tako nema ni Fuji senzora :)

Algoritam se ocigledno samospalio u test fazi :)
 a mozda je ovaj Dxo fanboj u pravu?

Maybe it is because of the new technology in the X-trans sensor that the X-Pro 1 or X-E1 have not been tested yet. The DXO algorithms may just not work for this sensor!?

Kakav epic fail. :) Dakle, ako sam mislio da su pajaci i sarlatani... sad sam ih sveo na nivo Informera :) :)
« Poslednja izmena: Maj 29, 2015, 10:11:07 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #1 poslato: Maj 29, 2015, 11:24:16 posle podne »
 :thumbsup:
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #2 poslato: Avgust 03, 2015, 04:32:03 posle podne »
copy/paste  ;)

Vidim da je već horska hvala ovim Fujijima pa bi i mi mali ljudi da primetimo to nešto što nam promiče...  ;)
Ja recimo ne videh nista do sada što bi ga razlikovalo u rezultatu od bilo kojeg drugog cropa.
Ove zezalice sa koloritom  inače ubacis u PS dodavanjem filtera u boji po želji, dakle ništa bitno.
 Takodje ne videh ni u listi tehničkih specifikacija ništa što odudara od proseka, hm....

Mislim lične afinitete ne komentarišem, ali zanimaju me oni koji su objektivni.

Čak sam otišao sam na DxO da uporedim specifikacije ovog aparata sa drugima, recimo 7D... kad ono šipak... :)
DxO ovaj aparat nije čak ni uzeo u razmatranje...auuu.... ;D ;D   ;) ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #3 poslato: Avgust 03, 2015, 04:38:39 posle podne »
Ja se vec razgovaram sa Neom na tu temu, i istrazivao sam juce ceo dan sa skinutim RAW samplovima i ove koje mi je drug Neo poslao, progurao sam ih i kroz ACR i kroz LR i kroz Capture One i mogu var reci da je najbolji rezultat daje jpeg iz aparata i zaista sam zapanjen kojim dinamickim rasponom ovo cudo raspolaze i rezolucijom kojom pruzaju staklici (ne misli se na mekapixele).
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #4 poslato: Avgust 03, 2015, 04:48:31 posle podne »
Evo ja da probam da odgovorim na to :)

Toliko smo postali razmazeni kao kupci da je to nenormalno. Poenta je da sa aparatom star 3-4 godine, sa malo jacim kit objektivom i jos jednim prajmom sa jacom blendom moze da odgovori na 95% zahteva amaterskog korisnika (sa jednim velikim preduslovom da nauci da koristi to sto je kupio), a pocetnik ne moze da iscedni ni 5% od bilo kog aparata.  Nema mi tezeg pitanja nego da preporucim aparat pocetniku, jer nema teorije da im apstraktivno objasnim koje su razlike izmedju dve opcije i razlike od ~300-400e koja jedna donosi u odnosu na drugu. Toliko fantasticnih izbora ima, da mi prisedne muka kad me neko pita za savet. Uglavnom ljudi posegnu za skupljom opcijom, jer taj konzumeraski mentalitet nam se uvukao u pore naseg bivstvovanja, a sto me u poslednje vreme MNOGO nervira. Bitno je da taj neko zna u sebi da je kupio bolje i nece ga gristi crv sumnje, kao u slucaju da je kupio "losije".
Neo, pored toliko godina koristeci opremu koja je sigurno best buy i sa kojima je cuda pravio, sigurno vrlo dobro zna zasto je uzeo to sto je uzeo. Da li pravi bolje fotke? Fotke ce biti iste kao sto su i bile, jer sve zavisi od onog sto cuci iza viewfinder-a. Pretpostavljam da je glavni razlog gabariti, a onda i onaj mali potrosacki crv koji ljudima ne da mira gde ireacionalno dominira ispred racionalnog :)
Sto jes jes, aparat je verovatno nesto najlepse sto sam video, a to opet progovara iracionalno iz mene, jer mislim da estetici nema mesta u fotografskom alatu, jer je to na kraju treba da bude samo alat :)


Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #5 poslato: Avgust 03, 2015, 04:55:38 posle podne »
Gabariti i odlicni fajlovi su njegovi aduti, ja bih ovo nosio svaki dan sa sobom, obzirom da je telo sa baterijom oko 300gr
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #6 poslato: Avgust 03, 2015, 05:04:10 posle podne »
Prvi znaci da je Xtrans senzor ipak razlicit,  datira jos iz doba Xpro1 kada su njegovu dinamiku poredili sa d800 i sl. Nisam tada gledao dXO, ali je razlika u odnosu na ostale APS-c senzore bila evidentno vidljiva. Vremenom, poceo sam da… a jebi ga, pretenciozno je reci prepoznajem… ali dosta puta sam zastao na nekim fotkama, sa  uverenjem da je napravljena sa Lajkom M9 … a ispostavilo se da je fuji u pitanju. To mi je vec bio jasan znak, da to malo treba istraziti.
E  sad, Fuji  Xtrans senzor  nema Bayerov filter,  … dakle, razlika je prisutna i u tehnickom smislu. Nema aa filtera, ali nema ni anomalija koje ima d800e.
Milance je okacio malo fotografija, a nisam ni ja… ruku na srce, pa sad bas i ne vrvi od brutalnih ubedjujucih primera. Bice, tek smo ga uzeli … ali da ti kazem, nisam ga ni kupio da bih nekome nesto dokazivao :) . Ali ti mogu reci da ima bolji dinamicki raspon od Canon senzora,  i mogu reci da mu je jpeg neverovatno dobar. Pa sve i da nema bolji rezultat, opet je dobit ako u malom aparatu imam isto sto i kilo tezi aparat.
Crno beli preset, ja ne mogu da dobijem tako u obradi, pa sve i da sedim tri sata za PS. Provia je standard, odnosno normal preset, a Velvija je malo prejaka… ali Astija razbija.
U zivotu mi nije palo na pamet da slikam bilo sta osim raw. Prvi put mlatim jpeg i mogu ti reci da ne samo da nemam problema, nego sam presrecan.
Mogu samo da potvrdim ono sto su svi testovi do sada napisali.
Fuji Xtrans je najbolji APS-C senzor, i Fuji ima najbolji jpeg. Hajde da ne budem iskljuciv, pa da ponavljam to NAJBOLJI… ali je u svakom slucaju ODLICAN senzor, i odlican jpeg. RAW … sta znam, mislim da pati od istih boljki kao i canon ili nikon raw (u odnosu na ACR) .
A sto Dxo nema xtrans senzor. PA verovatno zato sto ni jedno Canon L staklo nije uslo u prvih 150 na njihovoj listi dobrih stakala. Stavise, malo sam stavio prst na celo..  ne finansira njih Nikon, nego Sony :)

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #7 poslato: Avgust 03, 2015, 05:12:10 posle podne »
pre nego tema potekne svojim tokom da skrenem pažnju učesnicima da ovakve teme uvek imaju izvesnu dozu šaljivog i ako bi se ona dovela na rang potpuno ozbiljne teme postala bi verovatno bespredmetna.
Na taj način će se usput izbeći i neke zamke iz prošlih sličnih tema koje su imale formu ˝ovo vs ono˝...


A uzgred i za početak da li bi i ja mogao da bacim pogled na te RAW semplove...
...možda me to, ko zna,  i poštedi daljeg pisanja...

----------------------------------------------------------------------------------------

Mada mi nije baš jasno ovo za jpeg i RAW,
pa koliko god da je dobar jpeg RAW bi uvek trebao da bude još bolji...ili..?
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 05:21:17 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #8 poslato: Avgust 03, 2015, 05:28:34 posle podne »
Ono sto Zoki napisa, svi su napisali ali bukvalno svi osim Ken Rockvela u svojim testovima :)  A sto se tice RAW, prvo sam se zapanjio da je velicina RAW (u MB) kao i kod mkIII, sto samo dokazuje da ima puno toga za izvlaciti, ali nekako kad ga provucem kroz ACR ili LR ne dobijam neke spektakularne rezultate, malo bolje u Capture Pro nego kao u jPeg-semplovima. Citao sam negde da namerno su izostavili podrsku Fuji-ju zbog odlicnog senzora. 
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 05:32:55 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #10 poslato: Avgust 03, 2015, 05:31:42 posle podne »
Pa kada se setam sa porodicom i drustvom, mlatim jpeg Proviu ili Astiu, odnosno BW preset uz odredjenja podesavanja u kombinaciji sa crvenim filterom.

RAw je raw... necemo sad izvlaciti iz konteksta napisano. Kad slikam table top ili nesto sto mi je ''bitno'' :), tucem raw... jer je to nesto drugo.

@Dalibor
Da bre, ladno mi izuje 24 mb za raw... ima mesa koliko hoces.
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 05:36:22 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #11 poslato: Avgust 03, 2015, 05:59:16 posle podne »
Mislim o medjunarodnoj zaveri protiv najmanjeg proizvodjača na sceni , šta reći...
Drugo evo sad gledam, moji raw-ovi na 7D u proseku imaju izmedju 22 i 30Mb... dakle Fuji ima 24mb RAW sa 16mpx... 2mpx manje od 7D .... opet ništa posebno ili mi se čini ?

Ruku na srce medju ovim semplovima ima sjajnih fotki, ali zar nema i sa Canonima...U obradi se u zavisnosti od znanja može dobiti toliko toga.
Za AA filter kapa dole, to nisam znao...Canon se još muči sa tim.
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 06:03:57 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #12 poslato: Avgust 03, 2015, 06:06:22 posle podne »
Meni ova priča nije pitanje ovo VS ono  :)  Nemam pojma dal je moje mišljenje bitno, a ni da li sam dovoljno potkovan tehničkim znanjem....Godinama se odupirem od ,za većinu entuzijasta, logičnog puta da kupim FF.Od masovne pojave nex serije onako iz prikrajka gledam neki milc kao aparat za svaki dan.Sony me ipak pored fantastične ponude nije takao izgleda dovoljno, možda zbog zapostavljanja priče sa staklima?
Posle deset dana tegljenja ranca prepunog opreme po ceo dan na Kopaoniku u glavi su počela da mi se vrzmaju neka kompaktnija rešenja :) Eto to rešenje je na kraju Fuji koji stvarno ima fantastičan IQ za jedan krop senzor.Telo nije pikolo kao nex ili a serija da bi moglo u džep sa nekom palačinkom.Telo ima više tastera i komandi nego li rebeli i sa te strane posle perioda adaptacije  korišćenje aparata je više nego udobno.EVF posle korišćenja dslr zahteva određen period od pola sata privikavanja  ;D Sama činjenica da imate simulaciju ekspozicije pored svih mogućih informacija u tražilu je fenomenalna  :) Mogu samo da zamislim kako to izgleda na nekim EVF poslednje generacije. I na kraju Fuji ima beskompromisnu gamu kvalitetnih objektiva.Nisu jeftini, ali koja kvalitetna stakla jesu.
Nemam sad pregršt nekih primera,ali evo jedan koji može biti zanimljiv.  JPG iz aparata sa nemam pojma  kojim stepenom skidanja šuma,verovatno +1.Inače podešavanje ide od -2 do +2.Prva je 100% krop,druga resize u PS.

« Poslednja izmena: Avgust 04, 2015, 10:44:01 pre podne od strane neo »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #13 poslato: Avgust 03, 2015, 06:14:17 posle podne »
Mislim o medjunarodnoj zaveri protiv najmanjeg proizvodjača na sceni , šta reći...
Prica je koliko se secam diskriminacijom Canona. :)
Citat
Ruku na srce medju ovim semplovima ima sjajnih fotki, ali zar nema i sa Canonima...

Naravno da ima. IMa sjajnih fotografija i sa Olymusom, Panasonikom... Sonijem :) ... Nije poenta da mi sada ovde glumimo Fuji sektu... kao sto to rade Olympusovci. Poenta je da su ovo sve upotrebljive sprave, pa cisto da se zna ... da kupovina ovoga ne znaci zajeb. Naprotiv.

A tema je da saljivi pajaci iz Dxo koji sebe predstavljaju kao referentnu i moralnu vertikalu za testiranje senzora i objektiva, nekako nemaju Fuji senzor ili Canon objektiv. :)

Ispada da samo valjaju Zeiss stakla i Sony senzor... sve ostalo je... :) :)
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 06:17:17 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #14 poslato: Avgust 03, 2015, 06:19:49 posle podne »
Moguce da se nisam dobro izrazio, ali najvise me odusevljava cinjenica da nosim aparat koji tezi 300 i kusur grama a pri tome ima slican ako ne i bolji IQ kao 70D, posto vidim da ga sa njim najcesce uporedjuju.  E sad mene zanima kako lezi u ruci i trajanje baterije. Mogli bi Neo i Zoki da razmene par reci o tome i o elektricnom trazilu
« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 06:22:41 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #15 poslato: Avgust 03, 2015, 07:22:10 posle podne »
@Rodić
E pa možda ono ranije ;D , pusti to... ali Dacha je sada nešto pročitao o diskriminaciji Fujija pa sam to prokomentarisao...
@Dalibor
Drugo šta mi u rečenom nije jasno:
citat:
 ˝nekako kad ga provucem kroz ACR ili LR ne dobijam neke spektakularne rezultate, malo bolje u Capture Pro nego kao u jPeg-semplovima.
kraj citata.

Pa sad se postavlja pitanje, a kroz šta da ga uopšte provučem (d, izvineš ) ako već ne kroz jedno od ta dva, a da bi se se videlo to što vi meni pričate :icon_scratch: :icon_scratch:

Ali da se razumemo i da ne odemo u pogrešnom pravcu....elem, ne sumnjam ja da je sve to dobro...sad vise ili manje, nebitno. Ima li danas nečeg uopšte da ne valja.
Nije to u pitanju...

Više me iskreno začudi prelazak sa velikog na nekog malog proizvodjača, kome se ne zna šta će mu tekuće finansije i udeo u tržištu dozvoliti u naredne  2-3 godine.
Za Fuji sad ne znam, ali recimo Oly je stalno na ivici noža. Sony jedva malo bolji. Ulagati u sisteme kod kojih važi parola da ˝Djekna srećom nije još, ali ne znamo ka' će....meni je to...hm, ono...
A onda i šta u Srbiji u slučaju kvara.
Objektiva ima ali su podjednako skupi, polovnih uglavnom nema, a obično su i gabaritno kao i ostali crop objektivi.
Sve se na kraju svodi na lakše telo uz trpljenje svega pobrojanog, jbga... opet hm... :-\

Da li je to tek rezultat neke želje za bilo kakvom promenom jer ustaljeni poredak ume i da dosadi, ili stvarno postoji neki utemeljen razlog je upravo ono što evo, pokušavam da shvatim.
Jer ako je samo ovo prvo, onda se sve svodi na neki subjektivni momenat i tu nema ničeg objektivnog - pa samim tim ni onog o čemu bi mi ovde diskutovali.
 
Čim se sve svede na subjektivno onda to i nije bitno za forum, eventualno za pp.

« Poslednja izmena: Avgust 03, 2015, 07:26:50 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #16 poslato: Avgust 03, 2015, 07:32:47 posle podne »
Igrom sucaja sam imao prilike da vidim fajlove sa olya i pozitvno sam se iznenadio  :) Fuji nisam imao prilike ni da vidim ni da probam ali drugar mi kaze da je prezadovoljan. Samo ne znam kako se naviknete na ono digitalno trazilo , koliko sam skapirao i fuji ga ima :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #17 poslato: Avgust 03, 2015, 08:13:25 posle podne »
Uopste me ne bi iznenadilo da je u pitanju "zavera", odnosno marketinski rat protiv Fujia i svega sto je Fujievsko. Jer, ako neko vidi test Xtrans senzora u poredjenju sa CaNikoSony senzorima, staklima i telima i spozna da isti ili bolji rezultat moze da postigne i ako da 700-1000 evra za Fuji umesto 2000-3000 za Canikon, pa to spozna jos sto iljade, pa pola miliona, pa milion ljudi...eto poremecaja ravnoteze univerzuma. ;D

Oly, Fuji, Pana...nisu to nimalo mali igraci. U poredjenju sa vodecim dinosaurusima svakako jesu, ali nisu u pogledu raspona tela i stakala.

Sto se tice izbora aparata...svako treba da kupi ono sto ga cini srecnim, jer samo ako sam srecan sa aparatom imacu inspiracije i volje da ga nosim sa sobom i radim ono sto je najvaznije, a to je da fotografisem. I ja sam razmisljao o Fuji opciji, ali pored stabilizacije i nekih drugih opcija, pobedio je Oly EM5 MarkII, zbog dizajna tela, odnosno izgleda. Ne ergonomije, nego samog dizajna. To je cisto moja licna subjektivna odluka koja, kao i bilo cija, ne podleze racionalnoj analizi i kritici. Oly na mene ima isti efekat koji su na Dpreview pripisali cini mi se bas XE-1: "Makes you wanna take pictures". I to je jedino sto je bitno.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #18 poslato: Avgust 03, 2015, 08:38:40 posle podne »
@Argon, htedoh da kazem da je najbolja RAW konverzija iz aparata u jPEG kod Fuji-ja nego manuelno preko softvera, dok recimo jpeg na 5d mkIII mi se nikako ne dopada.
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DxO mark epic fail 2
« Odgovor #19 poslato: Avgust 03, 2015, 09:00:33 posle podne »
Da li je to tek rezultat neke želje za bilo kakvom promenom jer ustaljeni poredak ume i da dosadi, ili stvarno postoji neki utemeljen razlog je upravo ono što evo, pokušavam da shvatim.

Sto sam ga kupio?
Nosim ga u torbi svaki dan... uvek uz mene, tacno koliko i novcanik i licna karta. To sa dslr aparatom nije bio slucaj. Sada imam daleko vise spontanih fotki sa druzenja, setnji i slicno. Gledam, od subote do veceras sam napravio 75 fotografija. A ti? :) Sto se tice jpega, naravno da sam odusevljen. Pa sta sam radio pre deceniju, nego mlatio velviju i kodachrome? Drugo, izlazni rezultat je odlican... pa ne vidim razloga zasto ga ne bih imao.
Sto se tice fujija i njihove poslovne politike, oni nisu u minusu i iz godine u godinu imaju rast prodaje. Sve su popularniji i to sa razlogom.

Dalibore, trazilo je odlicno. Nije kao sto ih sada forsira XT1, a7 i slicno... ali je funkcionalno i dobro skroz. U njemu imam od histograma pa do daljinometra, sa sve uvecanjem prikaza u dva koraka, sto je pogodno sa one manijake sto koriste mf stakla. :) :)

Sto se tice raw konverzije, rekoh vec... pati od istih problema kao i canon. Nije tajna da Canon DPP bolje razvija raw nego ACR. E sad, skoro je bio info kako su Fuji i Adobe napravili plan da pojacaju saradnju u cilju otklanjanja problema pri demozakovanja raw fajla. U svakom slucaju imas Fuji software, i jos gomilu drugih koji mogu razmotati taj fajl. Sad, koliko su oni user friendly... to je vec drugo pitanje... ali defitinivno, problem ima resenje.



''Ne moze da svane pre zore''