Autor Tema: Malo portreta od mene...  (Pročitano 157275 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #440 poslato: Avgust 24, 2015, 11:59:04 posle podne »
Prvo i najbitnije... zamolio bih te da fotografije kacis direktno na forum, a ne da ih linkujes sa flickr naloga. Rezultat toga je da tema vec izgleda kao da je poharao lokalni kasapin :) ... sve vise fotografija nedostaje, jer ti briskas nesto non stop na flickeru.

Drugo, meni i dalje na tvojim fotografijama nedostaje spontanost tvoje supruge/devojke, pa posto ste zajedno u ovome ... malo poradite na tome. Prvo, ona bi trebala da manje izvestaceno pozira, a ti bi opet trebao da lovis trenutke kada ona ni ne razmislja da je u objektivu.

Trece, pocni da obracas paznju na pozadinu. Pozadina je jednako vazna kao i ono sto je u fokusu. I ne samo to, nego probaj da iskoristis okolinu i okrenes je u svoju korist. Linije su cudo... a to opet vodi ka kompoziciji.
Da sad ne masem rukama, evo ti par primera sa flickera.

Untitled by Michaela Knizova, on Flickr

image by Qing Miao, on Flickr

img846 by mike pavlovsky, on Flickr

CHICAGO - DSCF1949 *EXPLORED by Jeff Vaillancourt, on Flickr

Street Portrait by Matt Osborne, on Flickr

i tako dalje... da ne linkujem sad sve. Mozda ti je blizi ovaj lik https://www.flickr.com/photos/dornveek-markkstyrn/page1 koji takodje kao i ti fotografise svoju suprugu. Provrti mu malo profil, narocito malo starije fotografije, ima tu svacega iz cega se moze nauciti ili upiti kao inspiracija.
Nije dovoljno samo fotografisati lice svoje drage, jer ce na kraju sve da se svedu kao da su za licnu kartu... samo bolje. Dakle, probaj da postavis znak jednakosti izmedju nje i pozadine, odnosno okoline, i pocni da posmatras senke, linije, putanju svetla... stepenice, gelendere, bandere... pa kada to osmotris, onda nju uglavi u kadar.

I da ne zaboravim, probaj da ispostujes tacku br. 1 ;)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #441 poslato: Avgust 25, 2015, 04:38:08 pre podne »
Za pocetak malo da se pohvalim posto su me kolege sa photography-on-the.net pocastile nagradom za poslednju fotografiji i svrstali je medju najbolje na forumu :)

http://photography-on-the.net/forum/bestofgallery.php

@Zoran Rodic
Trudim se oko svega ovoga sto si napisao. Takvo fotkanje cesto trazi malo vise vremena u potrazi za lokacijom, a to je nesto cega bas i nemam, isto tako to je nesto sto jednostavno treba videti, treba dosta prakse da bi se razvio dobar osecaj za takvu kompoziciju, tu edukacia ne pomaze mnogo. Sustinski meni je i zelja da mi portretne fotografije budu poput ovih koje si postavi, ali sam se fokusirao na ono sto mi je u trenutnim zivotnim okolnostima najdostupnije. Nedostatak prakse i mogucnost za malo vise kretanja tokom letnjih meseci rezultiraju najcesce fotografijama skromne kompozicije. Inace poceo sam i tako je manje vise na svakoj fotografiji pocev od 75. da lovim trenutak kada ona misli da je sve gotovo, tada je njen izraz lica opusteniji i mislim prirodniji. Nadam se da ce narednih mesec dana u Spaniji biti malo vise vremna i mogucnosti da poradim na tome :) Hvala ti na savetim i sto si uopste obrati paznju na moje radove, ovo mi dosta znaci u definisanju nekih mojih ideja i razmiljanja o tome kako dalje. Nadam se da sve ovo sto sam napisao neko nece shvatiti kao neko moje pametovanje, samo sam izneo kako ja razmiljam o nekim stvarima na temu komentara koji mi je upucen...

Od sad pa nadalje stvarno cu ispostovati pravilo foruma da postavim fotke direktno na forum. Bilo mi je lakse link pa na forum, ali sam skontao da to nije uredu i da ideju da tema bude korisna jos nekome kao sto je meni u osnovi kvari to sto mnoge fotke nedostaju, sto zbog mene sto zbog flickr-a, izvinjavam zbog toga.



« Poslednja izmena: Avgust 25, 2015, 04:45:59 pre podne od strane Nenad_Ristic »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #442 poslato: Avgust 25, 2015, 07:26:47 pre podne »
Eto vidis da tehnicki nesavrsena fotografija moze dobiti bambija i biti dobra. I to je lekcija.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #443 poslato: Avgust 25, 2015, 08:05:53 pre podne »
Pa naravno, i sam sam rekao "Fotka ima neku svoju posebnost, barem je ja tako vidim... Sto se ostrine tice fali u celosti, iso5000 na 50mpx i ss1/50 nisu bas dobra kombinacija pri slabom svetlu, ali to je nebitno po meni,"
Jeste da tezim i tome da fotke budu tehnicki na zavidnom nivou, ali po tome sto sam obradio i postavio ovu fotografiju mozes da zakljucis da mi je to na poslednjem mestu...

Odusevio me ovaj lik Dörnveek, na fotografijama se vidi sve ono o cemu si pisao u predhodnoj poruci...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #444 poslato: Avgust 25, 2015, 10:12:45 pre podne »
Cestitam Nenade :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #445 poslato: Avgust 25, 2015, 11:30:05 pre podne »
Hvala Dalibore :)

Argon

  • Gost
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #446 poslato: Avgust 25, 2015, 03:09:28 posle podne »
Slučajno sam sinoć na onom drugom forumu natrčao na istu ovu temu, pa vidim da je njih par onako u glas kao osnovnu karakteristiku ove fotke videlo da je ona strešena..hm..
Ma mislim jeste, u redu,  ali je to samo u jednom delu gde se to može rešiti obradom. Gospodja je pomerila malo levo rame u tom momentu, i eto...ne verujem da je tvoja greska.
Sve što se može rešiti obradom ja u principu i ne iznosim kao zamerku, pa sam zato i rekao samo za neoštrinu.
Šaljem primer...
Čisto da budem jasan, neoštrinu vidim kao nešto što stoji u vezi sa fokusom, a strešenost kao nešto što stoji u vezi sa nekim nevoljnim pokretom.
Ja bar tu pravim neku malu razliku.

Medjutim... sa jedne strane slažem sa tobom da onoj fotki koja ima mnogo dobrih strana ne treba isticati samo onu jednu negativnu, to mi je bezveze...
a sa druge, propusti koji su ugradjeni u fotografiju su deo nje pa se ne može reći ni da je to tek tako - nebitno. Ili bar nije kad isključimo ono subjektivno.
Objektivno ona sadrži propust, i to je tako...

Ja imam frtalj disca takvih slika u compu. Pa, em što ne mogu da ih pošaljem onom na koga se odnose, em što kao takve nisu ni za forum...
Dakle, služe mi samo da da se nerviram, šta ću... ( tj. za ˝ličnu analizu˝, jeli .... lepše zvuči  ;) )
« Poslednja izmena: Avgust 25, 2015, 03:15:18 posle podne od strane Argon »

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #447 poslato: Avgust 25, 2015, 03:38:34 posle podne »
@Argon
Radi se o tome da su ostalih 7-8 istog kadra koje sam napravio gotovo iste, ja ne vidim razliku, a inace je razlog da je napravim u ovim uslovima diskusija na temu iso performanis 5Ds, e sad to sto sam hteo da pokazem nisam uspeo zato sto je stresena, ali sam zato napravio dobru fotku :) To sto sam rekao da nije bitno, mislio sam samo u kontekstu toga da ne umanjuje vrednost fotografije, a bitno je da se tako ne radi inace i da ne bi trebalo da fotke budu stresene i sa omasenim fokusom...
« Poslednja izmena: Avgust 25, 2015, 04:37:48 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Argon

  • Gost
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #448 poslato: Avgust 25, 2015, 04:36:06 posle podne »
slažem se..

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #449 poslato: Avgust 26, 2015, 03:22:42 posle podne »
Takodje cestitke i od mene ;) 

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #450 poslato: Avgust 27, 2015, 09:12:31 posle podne »
i od mene!
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #451 poslato: Avgust 28, 2015, 07:49:06 pre podne »
Nenad Ristic zasluženo, i sve čestitke od mene. Sigurno Ti ovakav podstrek puno znači. Moj stav je da je portret jako teška disciplina, baš zato što je medju nama, ljudima, još od doba uljanih platna starih majstora, pa svi o portretu imamo neki svoj stav i šta je to što ga čini dobrim. Ali, sa ZR se slažem u jednom - portret mora da ima spontanost, a spontanost sa sobom nosi priču, neku intrigantnost. Ako toga nema, ma kako bio savršen, portret je "prazan". Primer neka bude Mona Liza. Dobar portret, OK, svi se slažemo oko toga, ali izvesno je da ima još dobvrih portreta iz tog perioda. Ali ljudski rod se ubi i nasekira već vekovima samo oko jedne stvari - šta krije Monalizin osmeh! Kakva je to priča iza, šta je to stari Leonardo, za prijatelje Leo, hteo da nam kaže? To je to "nešto" što odvaja tehnički savršenu fotografiju sa svim lementima namestu, od možda tehnički ne baš idelanu fotografiju ali sa tim "nećim". Ne verujem da sam pomogao, a ni nemogu, ovo je tek moje vidjenje stvari da podržim i ohrabrim. Što se pak Tvog rada tiče, napredak je ogroman, i ja Ti predvidjam još mnogo nagrada.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #452 poslato: Avgust 28, 2015, 09:07:52 pre podne »
@Asko
@VeNoM
@oldtimer
Hvala ljudi  :) Hvala oldi na izdvojenom vremenu i sadrzajnom komentaru... Daleko mi je blize slikarstvo od fotografije, tako da potpuno razume sve o cemu govoris.
Evo na temu spontanosti jedna koju sam odabrao bas iz tog razloga, totalno sponatana tokom presvlacenja na plazi. Snimio sam zanimljivu i jednostavnu pozadinu, kadrirao i sacekao da se okrene :)

96.



Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #453 poslato: Avgust 28, 2015, 11:31:22 pre podne »
reklama za "letujte u Grčkoj"
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Argon

  • Gost
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #454 poslato: Avgust 28, 2015, 11:48:41 pre podne »
ima dosta praznog prostora,fotka je centralno orjentisana...
možda malo drugačiji crop?
« Poslednja izmena: Avgust 28, 2015, 11:55:01 pre podne od strane Argon »

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #455 poslato: Avgust 28, 2015, 11:59:27 pre podne »
@VeNoM
Aaa samo je Spanija u pitanju :P

@Argon
Uvek moze drugacije, dilema je bila da li malo iznad pojasa sa vise neba iznad glave ili ovako, kadriranje u svakom slucaju centralno, a trudim se da bude sa sto manje cropa, ali crop je gotovo neizbezan zbog nemogucnosti rekadriranja pri vecem otvoru blende od f2...

Argon

  • Gost
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #456 poslato: Avgust 28, 2015, 12:05:03 posle podne »
razumem..

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #457 poslato: Avgust 28, 2015, 12:13:04 posle podne »
Argon eto što su ti ukusi, meni se recimo više dopada varijanta Nenada Ristića. Razlog - ima više prostora, svetla, a poruka fotografije (po meni) upravo jeste svetlo, sloboda, prostor, sunce...ergo, pripada malo širi rakurs. I opet, da ponovim po ko zna koji put, stvar ukusa, u umetnosti, što fotografija jeste, nema ničeg apsolutnog. To ima samo u matematici, mada i to nije dokazano.

Van mreže Nenad_Ristic

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 733
    • Pogledaj profil
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #458 poslato: Avgust 28, 2015, 12:19:32 posle podne »
@Argon
Nesto kilav net ovde, tek sad sam video crop sto si postavio :) Naravno to mi je prvo palo na pamet u tih desetak sekundi, ali sam sagledao lepotu i jednostavnost kompozicije, tako da sam se odlucio za ovu opciju uz to da naknadno odlucim vezano za crop... Ne moze se jasno razaznati gde je fotografija nastala, a ja sam zeleo kompozicijom sirinom kadra i obradom da docaram kroz toplije tonove vreo letnji dan i plazu kraj mora :)

@oldtimer
Hvala oldi, drago mi je da ti se dopada fotografija, pronasao si u njoj nesto sto sam zeleo da pokazem :)

Volim ovakve zdrave diskusije u kojima se razmenjuju misljenja o necemu sto svi mi podjednako volimo, hvala vam na tome posto to meni najvise koristi i nadam se ne samo meni...
« Poslednja izmena: Avgust 28, 2015, 12:27:56 posle podne od strane Nenad_Ristic »

Argon

  • Gost
Odg: Malo portreta od mene...
« Odgovor #459 poslato: Avgust 28, 2015, 12:29:47 posle podne »
u principu Oldy ni ja nisam nešto bio previše siguran pa sam na kraju stavio znak pitanja...
Samo mi se čini da bi u kompoziciji trebalo biti nešto drugačije.