Autor Tema: Kristina  (Pročitano 13601 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #20 poslato: Februar 18, 2015, 09:04:36 pre podne »
lepo lepo
sada će da bude rat modela...
što se mene tiče...može!!!
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #21 poslato: Februar 18, 2015, 10:43:59 pre podne »
Hvala vam ljudi na lepim komentarima a posebno na skretanju paznje, A sto se tice meni je bio upaljen sRGB i onda mi jedan prijatelj rekao da prebacim na RGB, ali evo poslusacu vas pa videcemo :) Hvala u svakom slucaju :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #22 poslato: Februar 18, 2015, 11:47:57 pre podne »
Old Goxy:



Drugo, sRGB je i dalje referentni kolorni prostor za distribuciju fotografija. To što gomila poluupućenih likova voli da se igra profesiJonalno i gruva ProPhoto ili Adobe profile, ne znači da znaju šta rade. Zapravo, u najvećem broju slučajeva će efektno ujebati i sebe i eventualne klijente, jer ti isti klijenti neće imati tehničkih uslova da sagledaju AdobeRGB profil (koji u potpunosti ne prikazuje skoro nijedan monitor, a da ne pominjemo tek ProPhoto), a napraviće opštu zbrku prilikom kalibracije, obrade i dalje distribucije.

Stormov citata da ne kucam isto sto i on :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #23 poslato: Februar 18, 2015, 12:06:10 posle podne »
Ili da citiramo Storma jos jednom, ako ne znas zasto tacno zelis neki drugi kolorni profil od sRGB-a, onda ga ostavi na sRGB i ne diraj.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #24 poslato: Februar 18, 2015, 12:13:19 posle podne »
I još da dodam da će prikaz kod većine monitora koji su u najvećem broju slučajeva podešeni na sRGB biti potpuno drugačiji.Adobe i ProPhoto može biti interesantan korisnicima koji kontrolišu ceo proces od nastanka fotografije pa sve do štampe.Pisali smo o tome X puta u raznim temama.

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #25 poslato: Februar 18, 2015, 12:39:42 posle podne »
Hvala ljudi, hvala :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #26 poslato: Februar 18, 2015, 12:51:33 posle podne »
Svima izgleda da sam nehotice napravio pometnju...Aaron Nace koji ima dosta dobre tutorijale o PHOTOSHOP-u decidirano insistira na radu u RGB, a sRGB preporučuje samo za WEB. Ne plediram da sam ekspert, i pošto to znam i priznajem, ja onda poslušam nekog ko to tvrdi a ko izgleda da zna o čemu govori. Ono, nije da sam se jednom prešao slušajući savete sa interneta, možda je to i do sada slučaj. I da zaključim, ja sam koristio sRGB (po jednom davnom Neoovom savetu) i od pre neki dan prešao na RGB (po savetu A. Nace-a). Iskren da budem, ili sam baš slep za boje, ili ja tu ne vidim neku veliku razliku, bilo koju od dve opcije da koritim... Meni je samo bilo logično objašnjenje bilo da kako A. Nace kaže da RGB ima širi spektar boja, pa sam po difoltu pomislio "od viška glava ne boli". I da na sve ovo dodam, da kako god da sam radio, kad fotografija ode na štampu (a menjao sam štampare Bog zna koliko) ona se upropasti i ne liči na sebe.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #27 poslato: Februar 18, 2015, 02:07:01 posle podne »
Uh, strašno ume da zaboli glava od tog viška. Zamisli da krenu igračima u nekoj sportskoj ligi  izražavati visinu u mikronima, a težinu u gramima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #28 poslato: Februar 18, 2015, 02:31:45 posle podne »
Pa pazi rgb colorni profil retko koji monitor moze i da prepozna , tako da ne vidim neku posebnu svrhu u njemu raditi...Ja sam greskom uradio par fotki u prorgb i prilikom upluda na net sve boje su bile desaturirane. Mislima ali  nisam siguran da prorgb cak vecina masina za stampanje ne moze da ocita, mislim colorni profil...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2015, 02:51:58 posle podne »
Bas je konfuzna tema, evo da uprostimo malo: Najbolje je raditi u ProPhoto colornom prostoru u PS-u iz vise razloga da ih ne nabrajam, po meni najznacajni je zbog lepseg prelvanja nijansi, ali ljudi grese najcesce i sacuvaju fotografiju sa tim kolornim profilom, koji kasnije na webu ne lici na nista. Obzirom da se najcesce koristi sRGB logicno je i konvertovati fotografiju u taj profil pre nego sto se sacuva. Ili opcija save for web gde postoji opcija konvertovanja u sRGB.  Ja licno moje fotografije obradjujem u ProPhoto kolornom prostoru. Isto je vazno da u aparatu bude sRGB kolorni prostor, jer kao sto rece Srb retko na sta moze da se koristi a ujedno RAW fajlovi sa Adobe RGB gube saturaciju kad se gledaju u sRGB okruzenju. UH!!!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #30 poslato: Februar 18, 2015, 03:00:03 posle podne »
Dalibore, pretpostavljam da imas wide gamut monitor? Ja sam radio isto jedno vreme, ali sam shvatio da mi sama konverzija u srgb nekad pravi probleme i razlicite aplikacije ne citaju srgb pravilno. Posto gotovo uopste ne stampam, a nisam ni posetio stampariju koja stampa u profilima sireg spektra, shvatio sam da mi je to samo muka i da stvaram sebi probleme.
Za bilo kakvu pripremu za web, ne postoji nijedan razlog zasto bi neko koristio bilo sta drugo sem srgb-a.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #31 poslato: Februar 18, 2015, 03:18:15 posle podne »
Da Dell U2413, ja do sada nikad nisam imao problema, a bavim se i grafikom. Sve radi kao podmazano. Recimo ja sam imao problema sa utapanjem boja u sRGB-u.
« Poslednja izmena: Februar 18, 2015, 03:21:17 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #32 poslato: Februar 18, 2015, 03:50:55 posle podne »
Bas je konfuzna tema, evo da uprostimo malo: Najbolje je raditi u ProPhoto colornom prostoru u PS-u iz vise razloga da ih ne nabrajam
Ovaj kolorni prostor je jako opasan zbog onog Pro   :laugh:

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #33 poslato: Februar 18, 2015, 03:51:00 posle podne »
ProPhoto RGB?

Čime? Monitorom od 300 evra? Neće to ići. Ti obraćuješ fotografiju bez ideje šta se na njoj realno vidi. To ti donosi ProPhoto. Slična je situacija i sa Adobe RGB profilom, samo prilično manje izražena. Kolorni prelazi? To je još jedno zamajavanje onih poluupućenih. Ako je panel 10-bitni npr, između Adobe RGB i sRGB će biti tek minorne razlike, ali će ih u distribuciji biti, i to u obliku problema.

ProPhoto se tu nikako ne uklapa. Za razliku od situacije gde ipak postoje monitori koji dobacuju do full Adobe RGB spektra, ProPhoto je praktično imaginaran. Ti teoretski znaš da je on šireg spektra, ali nema načina da to i vidiš.  Samo sebi i drugima praviš zbrku s tim, jer obradu baziraš na nečemu što je ekvivalent krečenju stana u potpunom mraku, a četku umačeš u jednu od 5 kofa boja, ne znajući koja je koja. ;D

Dakle, da ne bismo manje upućene još više zbunjivali, ProPhoto je za izbegavanje u najširem mogućem luku.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #34 poslato: Februar 18, 2015, 05:18:12 posle podne »
Zato čekamo da pravilno implementiraju quattron panele i da ProPhoto ode u zaborav kao prostor siromašan bojama :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #35 poslato: Februar 18, 2015, 05:53:51 posle podne »
Uz duzno postovanje Storm, ali ne slazem se sa tobom :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #36 poslato: Februar 18, 2015, 05:59:04 posle podne »
Dalibore, ne znam zašto bi imao potrebe da se slažeš samnom?

Možeš da se slažeš sa činjenicama ili ne. Ja sam o toj materiji napisao dosta da svakome bude jasno. Što nisam ovde, napisao sam na drugim viđenijim forumima. Što nisam ni tamo, ima da se nađe širom neta.
Dobronamerno ti kažem - ne možeš da profitiraš od korišćenja ProPhoto RGB-a... Insistiranjem na tome samo sebi činiš medveđu uslugu. Meni je svejedno.

U doba dok sam se aktivno bavio štampom, profilisanje, kalibrisanje i sve što uz to ide, bilo mi je svakodnevica. Batrgao sam se godinama, ne bih li do u tančine spoznao šta je šta, kako i zašto. Zato i pišem to što pišem. Nema potrebe da svako mora da prođe istu golgotu. Bolje je učiti na tuđim greškama i iskustvu. Ja isto tako radim. Kad ne znam šta je bolje, pogledam šta drugi rade.

Ako si ubeđen da nisam u pravu, iznesi neke argumente. Oni bi valjda morali da postoje?

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #37 poslato: Februar 18, 2015, 06:05:40 posle podne »
Samo kazem da se ne slazem sa tobom, nisam rekao da nisi u pravu :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #38 poslato: Februar 18, 2015, 06:43:45 posle podne »
A bre, pa nisi valjda mazohista da misliš da sam u pravu, a ipak se ne slažeš? ;D

Ma opušteno! NHF, ako tebi radi posao, meni je to sasvim u redu. Samo je zgodno da se uvek ogradimo kada nismo sigurni da bi se naše iskustvo pozitivno odrazilo i na ostale. Posebno na one koji slabo zalaze u domen kolornog profilisanja.

Eto toliko, da ne gušim dalje.

Pozdrav

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #39 poslato: Februar 19, 2015, 07:19:41 pre podne »
Dalibore, Storm mislimo sam da se ne javim ali me je pokrenula Stormovo pitanje o iznošenju argumenata pro  i contra, ovaj put RGB vs. sRGB, jer za taj proPhoto nisam uopšte ni čuo. Nisam ja stručan ni za pomenute verzije RGB-a ali se vodim sa dve stvari. 1) Na Internetu ima puno preporuka da se korisiti sRGB. Jednu sam naveo, mislim da mogu bar još tri, ali da sad ne kopam po Googlu. I to preporučuju ljudi kji rade tutorijale, prodaju ih, žive od toga 2) Zdrava logika. Ako sRGB ima više boja, pa valjda je to bolje. Od više lako napraviš manje, ali od manje da napraviš nešto više - teško. Onako laički, lako ja smanjim fotografiju sa 300 na 20 pixela, ali kad idem obrnuto, ode i oštrina i sve drugo.

U odbranu Stormovog stava stoje dve činjenice, koje ne mogu da osporim 1) ako je monitor jeftin, ne vredi ništa (Po principu crno beli monitor osta crno beli, pomoći nema. To važi i za lošu kalibraciju onog sa mnogo boja) i 2) možda naše oko nema tu rezoluciju da napravi neku razliku izmedju sRGB i RGB, kažem možda, jer mislim da je oko jedan prilično savršen instrument.

Bilo bi jako lepo kad bi se uveo neki standard, onda ne bi smo imali pojavu da fotografije nekog trećeg autora, gube kvalitet kad se prenesu na naš monitor. I onda bi se valjda i ti štampači lakše kalibrisali, pa ne bi smo imali pojavu da su sve odštampane fotografije otišle u kič roze varijantu!

A što se Oldtmera tiče,  njegov problem još uvek nije kolorni prostor. Njegov problem se zove "kako napraviti dobru fotografiju". Tek to je tema o kojoj se pišu enciklopedije i tomovi, poglavlja i cele knjige, prodaju skupi kursevi i za koju se kupuje nejeftina oprema...pa opet...