Autor Tema: Kristina  (Pročitano 13599 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Kristina
« poslato: Februar 17, 2015, 04:37:52 posle podne »
Evo od mene jedna :)

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #1 poslato: Februar 17, 2015, 05:04:27 posle podne »
Lepe boje, emocija, odlicno. Mala zamerka sa ramenima, previse se isticu u ovoj pozi, da ih je bar malo iskosila.
« Poslednja izmena: Februar 17, 2015, 05:09:10 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #2 poslato: Februar 17, 2015, 05:06:08 posle podne »
Hvalaaa :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #3 poslato: Februar 17, 2015, 05:13:15 posle podne »
Dobra :)

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #4 poslato: Februar 17, 2015, 05:46:59 posle podne »
Hvala brate moj!

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #5 poslato: Februar 17, 2015, 05:48:11 posle podne »
Mogao si npr da stavis blic sa druge strane, da ne bude na strani i pozadinskog svetla tj sunca kako ja vidim :D taman da razbijes tamu na desnoj strani slike :)

Dobra uglavnom, ali mislim da bi bila dinamicnija da je tako kako sam naveo iznad :D

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2694
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #6 poslato: Februar 17, 2015, 05:48:42 posle podne »
..najbolja dosad.
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #7 poslato: Februar 17, 2015, 06:15:21 posle podne »
Stefane hvala na komentaru ali ja sam svetlo pravio tako u obradi, jer mi je lepse ovako malo sa senkama :)

Argon hvala, nadam se :)

Takodje evo neobradjene Stefane

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #8 poslato: Februar 17, 2015, 07:46:02 posle podne »
Ne znam koja je ovo sad Kristina, al' fotka je super. Ekspozicija je na tamnoj strani kod mene.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #9 poslato: Februar 17, 2015, 07:48:24 posle podne »
Meni ovo super Goxy ;)
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže devke

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 532
  • Pol: Muškarac
    • devke
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2015, 08:57:07 posle podne »
dobra bogami :)
https://www.flickr.com/photos/82352785@N04/
Nikon D600, Tamron 28-75 f2.8 , Tokina 100mm f2.8 macro, Nikkor 50mm 1,8G , Nikkor 50mm f2.0AI, Helios 44M, Pentacon Electric 50mm f1.8 MC
Nikon SB800
Yongnuo YN560 - v2 i v3

Van mreže Stefan94

  • Član
  • **
  • Poruke: 130
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2015, 10:22:23 posle podne »


Ovaj fazon sam mislio :D

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #12 poslato: Februar 17, 2015, 10:37:28 posle podne »
Hvala vam ljudi puno :)

Pa dobro postujem ja sta si ti rekao, hvala ti puno super je ovo :)

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #13 poslato: Februar 17, 2015, 10:59:16 posle podne »
I ja mislim da ti je ovo najbolja fotografija postovana na forumu.Senka doprinosi boljoj dinamici fotografije.Zašto koristiš Adobe RGB (1998) kolorni prostor?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #14 poslato: Februar 17, 2015, 11:07:44 posle podne »
I meni se sviđa.
Najkompletnije do sada od tebe (što sam video).
Daću malu zamerku na njenu levu ruku. Da prostiš, malo mi liči na mušku ruku :)
Ispeglaj malo kožu i senke na njoj.
« Poslednja izmena: Februar 17, 2015, 11:11:33 posle podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #15 poslato: Februar 17, 2015, 11:14:18 posle podne »
Hvala vam svima, slazem se za ruku eto nisam primetio!

neo eto nisam znao da je to bitno, a sta da stavim?

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #16 poslato: Februar 17, 2015, 11:20:50 posle podne »
Evo od mene jedna :)
Lep model, dobro svetlo...los kadar! Poradi malo na proporciji, razmisli gde ces "smestiti" model.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #17 poslato: Februar 17, 2015, 11:54:51 posle podne »
Stavi na srgb mod...

Van mreže donworkinson

  • Junior
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
    • donworkinson
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #18 poslato: Februar 18, 2015, 05:38:31 pre podne »
Stvarno odlicna! Sve mi se svidja. Sminka, nakit, kosulja, i naravno prelepa devojka.

Slazem se za sake. Bas strci. Al to se da ispraviti.  ;)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #19 poslato: Februar 18, 2015, 08:03:53 pre podne »
Goxy sve je rečeno od strane prijatelja, ali i ja sam morao prosto da dodam svoje pohvale. Sjajna fotografija.
Neo neki preporučuju RGB umesto sRGB sa motivim da RGB ima mnogo širi spektar boja...to je ono što ja znam.

Van mreže VeNoM

  • Član
  • **
  • Poruke: 249
    • duci3d
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #20 poslato: Februar 18, 2015, 09:04:36 pre podne »
lepo lepo
sada će da bude rat modela...
što se mene tiče...može!!!
Sony A7m2 i A77m2.
Sony 18-55mm f/3.5-5.6 SAM; DT 55-300mm f/4.5-5.6 SAM; DT 16-105mm f/3.5-5.6; FishEye 11-18mm f4.5-5.6; 85mm f/2.8 SAM; 30mm M f/2.8 SAM; DT 35mm f/1.8 SAM; DT 50mm f/1.8 SAM; 100mm f/2.8 M; 50mm f/2.8 M;50mm f/1.4; FE 24-70mm/4; Sony HVL-F43AM; Sony HVLRL;

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #21 poslato: Februar 18, 2015, 10:43:59 pre podne »
Hvala vam ljudi na lepim komentarima a posebno na skretanju paznje, A sto se tice meni je bio upaljen sRGB i onda mi jedan prijatelj rekao da prebacim na RGB, ali evo poslusacu vas pa videcemo :) Hvala u svakom slucaju :)

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #22 poslato: Februar 18, 2015, 11:47:57 pre podne »
Old Goxy:



Drugo, sRGB je i dalje referentni kolorni prostor za distribuciju fotografija. To što gomila poluupućenih likova voli da se igra profesiJonalno i gruva ProPhoto ili Adobe profile, ne znači da znaju šta rade. Zapravo, u najvećem broju slučajeva će efektno ujebati i sebe i eventualne klijente, jer ti isti klijenti neće imati tehničkih uslova da sagledaju AdobeRGB profil (koji u potpunosti ne prikazuje skoro nijedan monitor, a da ne pominjemo tek ProPhoto), a napraviće opštu zbrku prilikom kalibracije, obrade i dalje distribucije.

Stormov citata da ne kucam isto sto i on :)

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #23 poslato: Februar 18, 2015, 12:06:10 posle podne »
Ili da citiramo Storma jos jednom, ako ne znas zasto tacno zelis neki drugi kolorni profil od sRGB-a, onda ga ostavi na sRGB i ne diraj.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #24 poslato: Februar 18, 2015, 12:13:19 posle podne »
I još da dodam da će prikaz kod većine monitora koji su u najvećem broju slučajeva podešeni na sRGB biti potpuno drugačiji.Adobe i ProPhoto može biti interesantan korisnicima koji kontrolišu ceo proces od nastanka fotografije pa sve do štampe.Pisali smo o tome X puta u raznim temama.

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #25 poslato: Februar 18, 2015, 12:39:42 posle podne »
Hvala ljudi, hvala :)

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #26 poslato: Februar 18, 2015, 12:51:33 posle podne »
Svima izgleda da sam nehotice napravio pometnju...Aaron Nace koji ima dosta dobre tutorijale o PHOTOSHOP-u decidirano insistira na radu u RGB, a sRGB preporučuje samo za WEB. Ne plediram da sam ekspert, i pošto to znam i priznajem, ja onda poslušam nekog ko to tvrdi a ko izgleda da zna o čemu govori. Ono, nije da sam se jednom prešao slušajući savete sa interneta, možda je to i do sada slučaj. I da zaključim, ja sam koristio sRGB (po jednom davnom Neoovom savetu) i od pre neki dan prešao na RGB (po savetu A. Nace-a). Iskren da budem, ili sam baš slep za boje, ili ja tu ne vidim neku veliku razliku, bilo koju od dve opcije da koritim... Meni je samo bilo logično objašnjenje bilo da kako A. Nace kaže da RGB ima širi spektar boja, pa sam po difoltu pomislio "od viška glava ne boli". I da na sve ovo dodam, da kako god da sam radio, kad fotografija ode na štampu (a menjao sam štampare Bog zna koliko) ona se upropasti i ne liči na sebe.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #27 poslato: Februar 18, 2015, 02:07:01 posle podne »
Uh, strašno ume da zaboli glava od tog viška. Zamisli da krenu igračima u nekoj sportskoj ligi  izražavati visinu u mikronima, a težinu u gramima.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #28 poslato: Februar 18, 2015, 02:31:45 posle podne »
Pa pazi rgb colorni profil retko koji monitor moze i da prepozna , tako da ne vidim neku posebnu svrhu u njemu raditi...Ja sam greskom uradio par fotki u prorgb i prilikom upluda na net sve boje su bile desaturirane. Mislima ali  nisam siguran da prorgb cak vecina masina za stampanje ne moze da ocita, mislim colorni profil...

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #29 poslato: Februar 18, 2015, 02:51:58 posle podne »
Bas je konfuzna tema, evo da uprostimo malo: Najbolje je raditi u ProPhoto colornom prostoru u PS-u iz vise razloga da ih ne nabrajam, po meni najznacajni je zbog lepseg prelvanja nijansi, ali ljudi grese najcesce i sacuvaju fotografiju sa tim kolornim profilom, koji kasnije na webu ne lici na nista. Obzirom da se najcesce koristi sRGB logicno je i konvertovati fotografiju u taj profil pre nego sto se sacuva. Ili opcija save for web gde postoji opcija konvertovanja u sRGB.  Ja licno moje fotografije obradjujem u ProPhoto kolornom prostoru. Isto je vazno da u aparatu bude sRGB kolorni prostor, jer kao sto rece Srb retko na sta moze da se koristi a ujedno RAW fajlovi sa Adobe RGB gube saturaciju kad se gledaju u sRGB okruzenju. UH!!!
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #30 poslato: Februar 18, 2015, 03:00:03 posle podne »
Dalibore, pretpostavljam da imas wide gamut monitor? Ja sam radio isto jedno vreme, ali sam shvatio da mi sama konverzija u srgb nekad pravi probleme i razlicite aplikacije ne citaju srgb pravilno. Posto gotovo uopste ne stampam, a nisam ni posetio stampariju koja stampa u profilima sireg spektra, shvatio sam da mi je to samo muka i da stvaram sebi probleme.
Za bilo kakvu pripremu za web, ne postoji nijedan razlog zasto bi neko koristio bilo sta drugo sem srgb-a.

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #31 poslato: Februar 18, 2015, 03:18:15 posle podne »
Da Dell U2413, ja do sada nikad nisam imao problema, a bavim se i grafikom. Sve radi kao podmazano. Recimo ja sam imao problema sa utapanjem boja u sRGB-u.
« Poslednja izmena: Februar 18, 2015, 03:21:17 posle podne od strane dalibort82 »
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #32 poslato: Februar 18, 2015, 03:50:55 posle podne »
Bas je konfuzna tema, evo da uprostimo malo: Najbolje je raditi u ProPhoto colornom prostoru u PS-u iz vise razloga da ih ne nabrajam
Ovaj kolorni prostor je jako opasan zbog onog Pro   :laugh:

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #33 poslato: Februar 18, 2015, 03:51:00 posle podne »
ProPhoto RGB?

Čime? Monitorom od 300 evra? Neće to ići. Ti obraćuješ fotografiju bez ideje šta se na njoj realno vidi. To ti donosi ProPhoto. Slična je situacija i sa Adobe RGB profilom, samo prilično manje izražena. Kolorni prelazi? To je još jedno zamajavanje onih poluupućenih. Ako je panel 10-bitni npr, između Adobe RGB i sRGB će biti tek minorne razlike, ali će ih u distribuciji biti, i to u obliku problema.

ProPhoto se tu nikako ne uklapa. Za razliku od situacije gde ipak postoje monitori koji dobacuju do full Adobe RGB spektra, ProPhoto je praktično imaginaran. Ti teoretski znaš da je on šireg spektra, ali nema načina da to i vidiš.  Samo sebi i drugima praviš zbrku s tim, jer obradu baziraš na nečemu što je ekvivalent krečenju stana u potpunom mraku, a četku umačeš u jednu od 5 kofa boja, ne znajući koja je koja. ;D

Dakle, da ne bismo manje upućene još više zbunjivali, ProPhoto je za izbegavanje u najširem mogućem luku.

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #34 poslato: Februar 18, 2015, 05:18:12 posle podne »
Zato čekamo da pravilno implementiraju quattron panele i da ProPhoto ode u zaborav kao prostor siromašan bojama :D
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #35 poslato: Februar 18, 2015, 05:53:51 posle podne »
Uz duzno postovanje Storm, ali ne slazem se sa tobom :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #36 poslato: Februar 18, 2015, 05:59:04 posle podne »
Dalibore, ne znam zašto bi imao potrebe da se slažeš samnom?

Možeš da se slažeš sa činjenicama ili ne. Ja sam o toj materiji napisao dosta da svakome bude jasno. Što nisam ovde, napisao sam na drugim viđenijim forumima. Što nisam ni tamo, ima da se nađe širom neta.
Dobronamerno ti kažem - ne možeš da profitiraš od korišćenja ProPhoto RGB-a... Insistiranjem na tome samo sebi činiš medveđu uslugu. Meni je svejedno.

U doba dok sam se aktivno bavio štampom, profilisanje, kalibrisanje i sve što uz to ide, bilo mi je svakodnevica. Batrgao sam se godinama, ne bih li do u tančine spoznao šta je šta, kako i zašto. Zato i pišem to što pišem. Nema potrebe da svako mora da prođe istu golgotu. Bolje je učiti na tuđim greškama i iskustvu. Ja isto tako radim. Kad ne znam šta je bolje, pogledam šta drugi rade.

Ako si ubeđen da nisam u pravu, iznesi neke argumente. Oni bi valjda morali da postoje?

Pozdrav

Van mreže dalibort82

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4416
  • Pol: Muškarac
  • Dalibor Tomić
    • dalibort82
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #37 poslato: Februar 18, 2015, 06:05:40 posle podne »
Samo kazem da se ne slazem sa tobom, nisam rekao da nisi u pravu :)
“I don't trust words. I trust pictures.” ― Gilles Peress

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Kristina
« Odgovor #38 poslato: Februar 18, 2015, 06:43:45 posle podne »
A bre, pa nisi valjda mazohista da misliš da sam u pravu, a ipak se ne slažeš? ;D

Ma opušteno! NHF, ako tebi radi posao, meni je to sasvim u redu. Samo je zgodno da se uvek ogradimo kada nismo sigurni da bi se naše iskustvo pozitivno odrazilo i na ostale. Posebno na one koji slabo zalaze u domen kolornog profilisanja.

Eto toliko, da ne gušim dalje.

Pozdrav

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #39 poslato: Februar 19, 2015, 07:19:41 pre podne »
Dalibore, Storm mislimo sam da se ne javim ali me je pokrenula Stormovo pitanje o iznošenju argumenata pro  i contra, ovaj put RGB vs. sRGB, jer za taj proPhoto nisam uopšte ni čuo. Nisam ja stručan ni za pomenute verzije RGB-a ali se vodim sa dve stvari. 1) Na Internetu ima puno preporuka da se korisiti sRGB. Jednu sam naveo, mislim da mogu bar još tri, ali da sad ne kopam po Googlu. I to preporučuju ljudi kji rade tutorijale, prodaju ih, žive od toga 2) Zdrava logika. Ako sRGB ima više boja, pa valjda je to bolje. Od više lako napraviš manje, ali od manje da napraviš nešto više - teško. Onako laički, lako ja smanjim fotografiju sa 300 na 20 pixela, ali kad idem obrnuto, ode i oštrina i sve drugo.

U odbranu Stormovog stava stoje dve činjenice, koje ne mogu da osporim 1) ako je monitor jeftin, ne vredi ništa (Po principu crno beli monitor osta crno beli, pomoći nema. To važi i za lošu kalibraciju onog sa mnogo boja) i 2) možda naše oko nema tu rezoluciju da napravi neku razliku izmedju sRGB i RGB, kažem možda, jer mislim da je oko jedan prilično savršen instrument.

Bilo bi jako lepo kad bi se uveo neki standard, onda ne bi smo imali pojavu da fotografije nekog trećeg autora, gube kvalitet kad se prenesu na naš monitor. I onda bi se valjda i ti štampači lakše kalibrisali, pa ne bi smo imali pojavu da su sve odštampane fotografije otišle u kič roze varijantu!

A što se Oldtmera tiče,  njegov problem još uvek nije kolorni prostor. Njegov problem se zove "kako napraviti dobru fotografiju". Tek to je tema o kojoj se pišu enciklopedije i tomovi, poglavlja i cele knjige, prodaju skupi kursevi i za koju se kupuje nejeftina oprema...pa opet...


Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #40 poslato: Februar 19, 2015, 07:46:10 pre podne »
ProPhoto obuhvata i sRGB i AdobeRG i  još deo palete koji nije obuhvaćen ovim prostorima. Taj deo palete možemo da podelimo na tri dela. Prvi deo boja je vidljiv i može da se prikaže na malom broju monitora (oni koji pokrivaj Adobe RGB), drugi deo boja je takođe vidljiv ali ga ne pokrivaju današnji monitori, i treći deo je nevidljiv ljudskom oku.

Držite se sRGB prostora. Što se tiče bendinga i preliva, najveći benefit pri natezanju RAW fajla donosi obrada u 16-bitnoj rezoluciji boja.
« Poslednja izmena: Februar 19, 2015, 07:49:00 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #41 poslato: Februar 19, 2015, 12:44:49 posle podne »
Lepi portreti ispadoše povod za diskusiju o čemu, čini se, nema definitivnog stava. Pošto je meni za moje neuspehe u fotografiji uvek krivo "nešto treće", tako sam okrivljavao  inter alia  i kolorni prostor. Jasno, pitao sam Internet.  I kako rekoh, mišljena su oprečna. Recimo, nama znani Ken Rockwell daje prioritet sRGB jednostsavnim rečima kako on to već radi. Medjurim, na ovom drugom sajtu https://fstoppers.com/pictures/adobergb-vs-srgb-3167 koji takodje zvuči dosta profesionalno (preporučujem da se pogleda), prednost je jasno na strani sRGB. I tako, mogu do u nedogled da citiram sajtove koji su za RGB i sajtove koju su za sRGB. Čovek onda uleti u konfuziju i zato sam se zalagao de nekada neko napravi standard i onda svi to radimo tako. Na kraju ispade - sve je to izbor ličnih preferenci, Canon, Nikon, Pentax, pa biraj...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #42 poslato: Februar 19, 2015, 01:10:17 posle podne »
Da bi se donela odluka i da bi bio neciji izbor, mora prvo da se razume materija. Meni je trebalo mnogo da shvatim neke osnove, pa i dalje mogu da kazem da postoje mnoge nejasnoce. Postoje prenosti jednog i drugog kolornog profila, ali samo ako se zna zasto se koristi jedan u odnosu na drugi. Za 95% korisnika je srgb logican izbor, jer finalna distribucija tih fotografija je iskljucuvo u srgb paleti (web). Sa te tacke je stvar vrlo prosta. Ako pripremas materjal koji ce se koristiti samo za srgb, nema nikakvog benefita raditi jedan deo workflow-a u sirem kolornom spektru, jer ces na kraju zavrsiti na ovom uzem.
Ja vidim dva moguca problema, jedan je da verovatno monitor ne prikazuje ceo kolorni spektar u kome se radi (cak i ako moze donekle da pokrije i ARGB), sto ce reci da farbas farbom koju ne vidis (kao sto je Storm objasnio), a druga je komplikacije prilikom konverzije u srgb (to jednostavno nekad ne radi uvek kako treba, bar sam ja imao problema sa razlicitim aplikacijama i browserima). Kao rezultat se dobiju ARGB fotke koje se prikaziju na srgb mediju, sto rezultira svakakvim pojavama :)

Znaci, nije to stvar misljenja ili stavova. Vise je stvar razumevanja materije i kad se koristi sta.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #43 poslato: Februar 19, 2015, 04:31:47 posle podne »
Ako sRGB ima više boja, pa valjda je to bolje. Od više lako napraviš manje, ali od manje da napraviš nešto više - teško.
sRGB ima MANJE izlaznih boja od ostalih pomenutih profila. Onog trenutka, kad neko sebi postavi pitanje sta da koristi, sRGB ili AdobeRGB, treba za prvi da se odluci.
sRGB ima jednostavno neuporedivo vecu kompatibilnost za NEKALIBRISANE sisteme, sto nikako ne znaci da treba izbegavati kalibraciju. Ipak, koriscenje sRGB kolornog profila smanjuje mogucnost
grubljih pogresnih interpretacija boja.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #44 poslato: Februar 19, 2015, 06:15:56 posle podne »
smarko hvala na racionalnom i razumljivom objašnjenju, mislim da je svima sve jasno. Idemo na sRBG, sorry Mr. Nace i ostali!

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #45 poslato: Februar 19, 2015, 09:14:57 posle podne »
Cim ja otvorim neku temu, mora da se stvori raspravka na 3 strane, samo neku pometnju pravim heeh :D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #46 poslato: Februar 19, 2015, 10:09:34 posle podne »
Nema na cemu Oldi, pokusavam da pomognem sa svojim skromnim znanjem. Zao mi kad vidim kako Storm pokusava sve da nas edukuje, pa da i ja dam neki doprinos :)

Da li imas slucajno taj tutorial od A. Nace-a? Gledao sam dosta njegovih tutorijala i od njega sam najvise tehnika pokupio za PS, pa me bas zanima sta je rekao...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #47 poslato: Februar 20, 2015, 08:20:01 posle podne »
smarko Aaron Nace je zaista hiperproduktivan. Ni sam ne znam koliko tutorijala ima, i čini mi se da dobro poznaje Photoshop. Iskreno, za moj ukus on ga malo i zloupotrebljava praveći neke nadrealistične fotografije, ljudi sa rogovima, ljudi sa krilima, u plamenu i tome slično... Ja Photoshop pre svega doživljavam kao elektronsku mračnu komoru, pre nego alat za vizuelne eksperimente. Ne dopada mi se nikakvo preterivanje, fotografija je pre svega ono što vidi kamera, ekstezivna obrada mi nije po ukusu. Nažalost, ne znam na kome od brojnih Naceovih tutorijala sam uočio njegovo vatreno zalaganje za sRGB. Ali, ako otkucaš phlearn tutorials pojaviće se veliki izbor dobrih tutoriala, pa polako...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #48 poslato: Februar 21, 2015, 12:51:10 posle podne »
Koliko god postujem Aaron Nace-a kao retusera, pa i sam imam jedno 10 njegovih pro tutorijala koji su izvrsni, za ovo moram da kazem da se pomalo nalupetao. Nasao sam taj deo gde objasnjava kolorne profile i to jednostavno nije skroz tacno. Da ne objasnjavam zasto nije dobar njegov savet, evo ovde je na primer prilicno dobro objasnjeno.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gfSVv-f0h70#t=1608

Ovo je duzi tutorijal, ali link vodi od dela gde covek prica o profilima za koji mislim da je dovoljno prosto objasnio kad i zasto se koristi koji profil.