Autor Tema: Kristina  (Pročitano 13603 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #40 poslato: Februar 19, 2015, 07:46:10 pre podne »
ProPhoto obuhvata i sRGB i AdobeRG i  još deo palete koji nije obuhvaćen ovim prostorima. Taj deo palete možemo da podelimo na tri dela. Prvi deo boja je vidljiv i može da se prikaže na malom broju monitora (oni koji pokrivaj Adobe RGB), drugi deo boja je takođe vidljiv ali ga ne pokrivaju današnji monitori, i treći deo je nevidljiv ljudskom oku.

Držite se sRGB prostora. Što se tiče bendinga i preliva, najveći benefit pri natezanju RAW fajla donosi obrada u 16-bitnoj rezoluciji boja.
« Poslednja izmena: Februar 19, 2015, 07:49:00 pre podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #41 poslato: Februar 19, 2015, 12:44:49 posle podne »
Lepi portreti ispadoše povod za diskusiju o čemu, čini se, nema definitivnog stava. Pošto je meni za moje neuspehe u fotografiji uvek krivo "nešto treće", tako sam okrivljavao  inter alia  i kolorni prostor. Jasno, pitao sam Internet.  I kako rekoh, mišljena su oprečna. Recimo, nama znani Ken Rockwell daje prioritet sRGB jednostsavnim rečima kako on to već radi. Medjurim, na ovom drugom sajtu https://fstoppers.com/pictures/adobergb-vs-srgb-3167 koji takodje zvuči dosta profesionalno (preporučujem da se pogleda), prednost je jasno na strani sRGB. I tako, mogu do u nedogled da citiram sajtove koji su za RGB i sajtove koju su za sRGB. Čovek onda uleti u konfuziju i zato sam se zalagao de nekada neko napravi standard i onda svi to radimo tako. Na kraju ispade - sve je to izbor ličnih preferenci, Canon, Nikon, Pentax, pa biraj...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #42 poslato: Februar 19, 2015, 01:10:17 posle podne »
Da bi se donela odluka i da bi bio neciji izbor, mora prvo da se razume materija. Meni je trebalo mnogo da shvatim neke osnove, pa i dalje mogu da kazem da postoje mnoge nejasnoce. Postoje prenosti jednog i drugog kolornog profila, ali samo ako se zna zasto se koristi jedan u odnosu na drugi. Za 95% korisnika je srgb logican izbor, jer finalna distribucija tih fotografija je iskljucuvo u srgb paleti (web). Sa te tacke je stvar vrlo prosta. Ako pripremas materjal koji ce se koristiti samo za srgb, nema nikakvog benefita raditi jedan deo workflow-a u sirem kolornom spektru, jer ces na kraju zavrsiti na ovom uzem.
Ja vidim dva moguca problema, jedan je da verovatno monitor ne prikazuje ceo kolorni spektar u kome se radi (cak i ako moze donekle da pokrije i ARGB), sto ce reci da farbas farbom koju ne vidis (kao sto je Storm objasnio), a druga je komplikacije prilikom konverzije u srgb (to jednostavno nekad ne radi uvek kako treba, bar sam ja imao problema sa razlicitim aplikacijama i browserima). Kao rezultat se dobiju ARGB fotke koje se prikaziju na srgb mediju, sto rezultira svakakvim pojavama :)

Znaci, nije to stvar misljenja ili stavova. Vise je stvar razumevanja materije i kad se koristi sta.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #43 poslato: Februar 19, 2015, 04:31:47 posle podne »
Ako sRGB ima više boja, pa valjda je to bolje. Od više lako napraviš manje, ali od manje da napraviš nešto više - teško.
sRGB ima MANJE izlaznih boja od ostalih pomenutih profila. Onog trenutka, kad neko sebi postavi pitanje sta da koristi, sRGB ili AdobeRGB, treba za prvi da se odluci.
sRGB ima jednostavno neuporedivo vecu kompatibilnost za NEKALIBRISANE sisteme, sto nikako ne znaci da treba izbegavati kalibraciju. Ipak, koriscenje sRGB kolornog profila smanjuje mogucnost
grubljih pogresnih interpretacija boja.
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #44 poslato: Februar 19, 2015, 06:15:56 posle podne »
smarko hvala na racionalnom i razumljivom objašnjenju, mislim da je svima sve jasno. Idemo na sRBG, sorry Mr. Nace i ostali!

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #45 poslato: Februar 19, 2015, 09:14:57 posle podne »
Cim ja otvorim neku temu, mora da se stvori raspravka na 3 strane, samo neku pometnju pravim heeh :D

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #46 poslato: Februar 19, 2015, 10:09:34 posle podne »
Nema na cemu Oldi, pokusavam da pomognem sa svojim skromnim znanjem. Zao mi kad vidim kako Storm pokusava sve da nas edukuje, pa da i ja dam neki doprinos :)

Da li imas slucajno taj tutorial od A. Nace-a? Gledao sam dosta njegovih tutorijala i od njega sam najvise tehnika pokupio za PS, pa me bas zanima sta je rekao...

Van mreže oldtimer

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3050
  • Pol: Muškarac
  • Oldtimer
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #47 poslato: Februar 20, 2015, 08:20:01 posle podne »
smarko Aaron Nace je zaista hiperproduktivan. Ni sam ne znam koliko tutorijala ima, i čini mi se da dobro poznaje Photoshop. Iskreno, za moj ukus on ga malo i zloupotrebljava praveći neke nadrealistične fotografije, ljudi sa rogovima, ljudi sa krilima, u plamenu i tome slično... Ja Photoshop pre svega doživljavam kao elektronsku mračnu komoru, pre nego alat za vizuelne eksperimente. Ne dopada mi se nikakvo preterivanje, fotografija je pre svega ono što vidi kamera, ekstezivna obrada mi nije po ukusu. Nažalost, ne znam na kome od brojnih Naceovih tutorijala sam uočio njegovo vatreno zalaganje za sRGB. Ali, ako otkucaš phlearn tutorials pojaviće se veliki izbor dobrih tutoriala, pa polako...

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Kristina
« Odgovor #48 poslato: Februar 21, 2015, 12:51:10 posle podne »
Koliko god postujem Aaron Nace-a kao retusera, pa i sam imam jedno 10 njegovih pro tutorijala koji su izvrsni, za ovo moram da kazem da se pomalo nalupetao. Nasao sam taj deo gde objasnjava kolorne profile i to jednostavno nije skroz tacno. Da ne objasnjavam zasto nije dobar njegov savet, evo ovde je na primer prilicno dobro objasnjeno.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gfSVv-f0h70#t=1608

Ovo je duzi tutorijal, ali link vodi od dela gde covek prica o profilima za koji mislim da je dovoljno prosto objasnio kad i zasto se koristi koji profil.