Autor Tema: 18-135 vs 18-200  (Pročitano 15739 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neo

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2890
  • Pol: Muškarac
    • 15250692@N05
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #40 poslato: Februar 16, 2015, 08:44:10 pre podne »
Naravno,sa kvalitetom raste i cena  :( Mislim da je to glavni uzrok što ne viđamo art sigme u nekom značajnijem broju.Ja sam imao samo jednom priliku da opipam staklo iz ove serije i ostao sam ,blago rečeno, zatečen u pozitivnom smislu.
Što se tiče priče o C 17-55 mislim da je u svakom slučaju reč o jednom sjajnom staklu.Dugo vremena mesto za to staklo bilo je rezervisano u mom rancu  :) Mislim da se cena polovnih primeraka kreće u granicama realnog.

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #41 poslato: Februar 16, 2015, 10:04:44 pre podne »
Ja sam pre neki dan opet probao drugi primerak sigme art 35mm i na mom telu je masala fokus opet, kao i na drugarovom 5d3. Da li ce MFA pomoci tek cemo isprobati. Kad pogodi fokus to je sjajno, ali dzabe ako to nije u najvecem broju slucajeva. Znam par ljudi sa sigmama 18-35, svi su odusevljeni i svi su ih slucajno koristili na 70D
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže Goxy89

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 623
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #42 poslato: Februar 16, 2015, 11:36:19 pre podne »
Kako mi je drago sad sto sam otvorio ovu temu, jer ako neko uzme i procita ovu temu svasta ce nauciti sto nije znao! Super ljudi, svaka cast!

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #43 poslato: Februar 16, 2015, 03:17:52 posle podne »
Ja sam pre neki dan opet probao drugi primerak sigme art 35mm i na mom telu je masala fokus opet, kao i na drugarovom 5d3. Da li ce MFA pomoci tek cemo isprobati. Kad pogodi fokus to je sjajno, ali dzabe ako to nije u najvecem broju slucajeva. Znam par ljudi sa sigmama 18-35, svi su odusevljeni i svi su ih slucajno koristili na 70D
To je na žalost surova realnost reverznog inženjeringa.

Pošto Canon i Nikon ne žele da prodaju licencu za fokusni algoritam i time dopuste 3rd party proizvođačima da se vode zvaničnim informacijama kada konstruišu AF modul, onda su Sigma, Tamron i ostale kompanije prinuđene da to toga dođu analizom funkcionisanja postojećih Canon/Nikon i ostalih objektiva. Naravno, čak i kada se reverznim inženjeringom skine praktično sve vidljivo u tehničkom smislu, uvek ostaje ono što proizvođač ljubomorno krije, kako bi zadržao monopol na pouzdanost.

Sigma je (srećom) značajno unapredila taj aspekt, kako obimnijim ulaganjem u tehnologiju (to se sasvim vidljivo odražava i na cene), tako i dodatnim rešenjima koja svakom korisniku beskrajno mnogo znače (USB dock). Naravno, sve ovo ima smisla ukoliko objektiv "baca" u okvirima konstantnog. Ako postoji i najmanji random efekat, onda je sve džabe. BTW, dotični USB dock košta praktično simboličnu cifru u odnosu na sreću koji jedna Art Sigma može doneti svom vlasniku, pa bih svima koji iole razmišljaju o makar jednoj Sigmi, preporučio da odma' u paketu uzmu i USB dock. Ako nikad ne zatreba - super. Ali ako zatreba, može biti zlata vredan! Posebno iz razloga što nijedan zvaničan servis velikih kompanija (C/N) neće prihvatiti da radi kalibraciju tela sa 3rd party objektivima.

Primerak 35-ice koji sam ja probao nije pokazao problem sa konstantnošću, ali je imao front-focus, pa sam morao da ga kalibrišem. Nakon toga, rezultat je očekivan, mada se tu i tamo desi promašaj bez očiglednog razloga. Sa 50-icom art nemam tih problema. Radi kao sat.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2015, 03:20:38 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #44 poslato: Februar 16, 2015, 03:22:57 posle podne »
Slazem se sve. Nije problem ako masa fokus, ako ga uvek promasi isto pa da moze da se kalibrise. Ako ne postoji nikakva pravilnost onda dzabe sve. Sutra cemo probati da uradimo MFA pa se nadam da ce biti bolje.
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #45 poslato: Februar 16, 2015, 03:38:39 posle podne »
Evo jednog predloga... prvo odštampajte fokus-chart (u prilogu posta).

Pucajte na maksimalnom otvoru i na (recimo) f/2.8. AF uvek radi na max otvoru, bez obzira koja je blenda izabrana, ali se nekad desi da je zgodno imati snimke na nekom manjem otvoru, jer se tada može lakše uočiti oštrina. Ta Sigma na f/2.8 reže, pa se lepo vidi i gde je oštro.

Onda uradite serije na različitim distancama, za svaku prvo CDAF, pa onda PDAF. Bitno je da se puca i na max distanci (kada objektiv ode u ∞ zonu), jer je tada stepen mašenja obično drugačiji nego za minimalnu fokusnu distancu. Za to već neće biti moguće koristiti focus chart.

CDAF mnogo pomaže, jer je u principu bezgrešan. Kad sam radio poslednjih par kalibracija, skontao sam da je često mnogo lakše porediti dva susedna snimka (jedan CDAF, a drugi PDAF), nego blejati u skalu i analizirati da li je oštrije na nuli, malo ispred ili malo iza. Poređenje je nekad zgodnije kada se skakuće sa snimka na snimak (recimo u Fast Stone-u), a ponekad je dobro otvoriti ih istovremeno (opet FastStone, prvo selekcija obe fotke, pa onda pritisak na P (image compare)).

Najgori scenario je kad objektiv ima FF/BF van opsega koji kalibracija dozvoljava. Takav slučaj sam imao sa Sigmom 70-200 (starom, non-OS), kojoj je trebalo barem +24 na maksimalnih 200mm, a na skali imam samo +20.

Srećno!

Ako ne upali, USB Dock je topla preporuka. Za tih 40-ak € ili koliko već košta, dobija se mogućnost "rovarenja" po podešavanju koje je nezavisno od aparata i skroz je nedostupno kroz AF-microadjustment.

Pozdrav
« Poslednja izmena: Februar 16, 2015, 03:42:43 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #46 poslato: Februar 16, 2015, 03:47:37 posle podne »
Da dodam još nešto - ja obično ispucam 41 snimak, koristeći ceo raspon setovanja od -20 do +20 u kalibraciji, pa onda to kasnije analiziram.

Kada nema vremena i volje za ovakve egzibicije, postoji jedan jako efektan štos. Postaviš aparat na stativ, namestiš na neku kontrastnu metu gledajući kroz tražilo, fokusiraš, pa prebaciš na LV. Onda nanovo fokusiraš i bez daljeg diranja isključiš LV. Gledajući u prozorče sa skalom distance na objektivu, pokušaš da potvrdiš AF kroz fazni fokus. Ako je sve kako treba na toj fokusnoj distanci, skala se neće pomaći sa pozicije koju je utvrdio LV (mislim, mrdnuće napred/nazad, zbog načina rada AF-a, ali se mora vratiti na istu poziciju). AKo se makne napred ili nazad i ne pokaže istu vrednost, znaš da se ne gađaju, pa makneš za poen napred/nazad i tako dok ne 'mreš :D

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #47 poslato: Februar 16, 2015, 04:06:52 posle podne »
...Leleee  ;D ;D ;D
A što ljudi ne kupite nekog canona da vas glava ne boli... ;)
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #48 poslato: Februar 16, 2015, 04:23:18 posle podne »
Ne vuci me za jezik. ;D
Ja sam u paketu sa Sigmom 70-200 kalibrisao i 2 Canona, pa ti sad vidi... Ako misliš da se to dešava samo na Sigmama, zapitaj se čemu onda kalibracija u aparatu. ;)

Kalibrisao sam nedavno i jednog Nikona.

To je prosto realnost. Veća rezolucija - veća mogućnost da se ispolji greška.

Pozdrav

Van mreže Argon

  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 2692
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #49 poslato: Februar 16, 2015, 04:48:37 posle podne »
pa ne znam dal sam ja nešto sretan čovek ili šta, ali ja koji god objektiv da nakačim meni radi i to bez greške...
Al nešto kažem sebi pre jedno mesec-dva ,hm...možda sam samo utripovao da je tako... :icon_scratch:

Odštampam ovaj fokus chart test, pogledam na netu kako se to radi, uradim sve kako treba, isprobam...kad ono - radi.
Dakle nisam utripovao  :)

---------------------------------------------
..sad nešto mislim, možda je to razlog što je meni onaj 17-55 oštar onoliko... :dontknow:
A jelte Vi momci koji se žalite da vam 17-55 nije dovoljno oštar?  Jeste li vi to "baždarili" pre testa, a... ;D
« Poslednja izmena: Februar 16, 2015, 04:55:25 posle podne od strane Argon »
Sony a6400  Samyang AF 12mm f2 , Sony 16-50 f3.5-5.6 , Sony 85 f1.8

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: 18-135 vs 18-200
« Odgovor #50 poslato: Februar 16, 2015, 08:03:24 posle podne »
Pa ni ja nisam imao problema ni sa jednim svojim.
Ali, znaš kako... to se ipak dešava. ;)

Danas se barem lako rešava bez servisa, a nekad...

Pozdrav