Autor Tema: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)  (Pročitano 11580 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #20 poslato: Februar 11, 2015, 02:54:15 pre podne »
Nisam u toku sa novim kamkorderima trenutno ;( ali mislim da ako uzemš Sony ili Canon nećeš pogrešiti.
Naravno neki normalan model, ne ono što si već kupio.
DSLR daje mnogo više mogućnosti, ali čak i za turističke snimke traži više angažovanja od snimatelja.
Možeš ti njega ubaciti u Auto mod i koristiti ga kao kamkorder od oko 1kg koji nije lako držati dugo u ruci.
Jer kad imaš mogućnosti da kretivno utičeš na snimak, onda i sam kreneš da snimaš i plairaš kako još bolje to uraditi.
Najbolje je da probaš negde pa vidiš šta ti odgovara.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #21 poslato: Februar 11, 2015, 03:00:43 pre podne »
@Cronnin
Kod STM objektiva je stabilizacija slike još bolja. Dovoljno da možeš da hodaš i snimaš.
Ovo govorim iz ličnog iskustva na 18-135 IS i 18-135 IS STM. Kod STM-a slika samo "pliva".
Osim toga objektiv softverski emulira da je parafokalni, tj. održava fokus kada zumiraš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #22 poslato: Februar 11, 2015, 03:15:57 pre podne »
Čitao sam na netu (nisam probao) da mnogo hvale 70D u kombinaciji sa SMT. Kažu da je snimak iz ruke veoma gledljiv čak i na velikom ekranu. Da li i 700d ima beše ima isti dual-pixel senzor sa tom AF forom?

Što se tiče početnog pitanja, meni Sony RX-100 deluje kao prvo lepo rešenje. Ima veliki senzor, pravi odlične fotke, i ima manuelnu kontrolu video parametara sa sve zumom tokom snimanja, autofokusom, trekingom, i navodno nekim mauelnim fokusom. Čak je i noćni video prilično detaljan i bez šuma.


https://www.youtube.com/watch?v=7k4mCbYdmiw
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #23 poslato: Februar 11, 2015, 04:45:21 pre podne »
Kao treće rešenje bi bio neki kamkorder. Najmanji senzor i zato lošija slika, ali najbolja stabilizacija slike i najbolja varijanta za snimanje iz ruke. Ovako snimiti ovčice i kuće u daljini nije izvodljivo fotoaparatom. Eventualno neki ultrazoom sa dobrom stabilizacijom, al za to mora da se javi neko sa više iskustva sa njima. Sad je samo pitanje šta će tebi biti najkorisnije.



"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #24 poslato: Februar 11, 2015, 09:55:17 pre podne »
Hvala svima na savetima, sjajni ste.

Evo ovako, ovaj Sony RX-100 deluje super. Takodje i onaj Nikon izgleda dobro.

Da li mislite da se sa njima moze lepo izostriti cak i ako se snima close up, tipa unboxing, review i tako to?

Pitam zbog brata koji bi voleo da snima tako neke stvari za YouTube. A ipak, ovo ce zavrsavati posao meni za snimanje i slikanje.

Ipak nekako sa pravim DSLR-om bih mozda ipak zakoracio u taj svet fotografije i imao vece mogucnosti da napredujem.

Canon 7D kao sto kaze cronnin, citao sam i ja da je odlican. Ali mislim da je on dosta skuplju od D700 (T5I Rebel).

Nije jednostavno uopšte. Toliko opcija. :)
Sony A6000 16-50

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #25 poslato: Februar 11, 2015, 10:00:30 pre podne »
Bez obzira na cenu, po mom skromnom mišljenju 7d nije telo za početnike, a ti se se sam tako deklarisao  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #26 poslato: Februar 11, 2015, 10:04:12 pre podne »
Mislim da mu je ispala jedna nula negde :)
Verovatno je mislio na 70D.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #27 poslato: Februar 11, 2015, 10:07:04 pre podne »
Hvala neonka! Tako je, početnik sam.

Verujem da će mi trebati dosta vremena dok savladam terminologiju, a još više dok naučim da pravim prosečne slike. Što se videa  tiče, nisam nikada snimao ništa profesionalno, ali stvarno bih voleo da pravim nešto tipa kratkih filmova prirode, putovanja, nešto što će me naterati da izadjem iz kuće, odem u prirodu i uživam.

Pitanje je samo, da li zakoračiti u svet DSLR-a ili ići na varijantu kamkodera.

Da li imate neko mišljenje o 700D? Moze li se naći polovan kod nas, po kojoj cen, gde i kakva bi vrsta stakla meni bila potrebna? Ne razumem sve ove oznake, tek sam pre par nedelja skapirao šta je iso, apperture i shutter speed :) Postoje li neki sajtovi osim Kupujem Prodajem i limunda gde se moze naci nesto tako? Ili cak neka prodavnica, mada u to sumnjam.

Ispravka

@Pericha, tako je mislio sam na 70D, čitao sam da je fantastičan ,ali naravno preskup za mene, a verovatno i previše komplikovan kao što reče neonka.
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 10:16:10 pre podne od strane pavle »
Sony A6000 16-50

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #28 poslato: Februar 11, 2015, 10:13:43 pre podne »
@cronnin
700D nema takav AF. Ima razbacane fazne pixele po senzoru izmedju redovnih pixela. Isti proncip kao 650D, 100D, EOS M.
Samo 70D ima dual pixel i sada novi 7D II ako se ne varam.
Radi AF sloidno, ali nekad zna da odluta bez meni logičnog razloga. Mada touch focus i tracking dosta pomažu.

Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #29 poslato: Februar 11, 2015, 10:21:28 pre podne »
Za ovo je idealan neki mirrorless, i to neki Micro Four Thirds. Dakle, ne Sony mirrorles... vec Panasonic ili Olympus.
Ako je cenovni raspon do 500 evra... onda i uklapas prema tome.

''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #30 poslato: Februar 11, 2015, 10:26:27 pre podne »
Moje mišljenje o 700D - sjajan aparat.
Imao sam nekoliko drugih ranije, ali ovo je primetan napredak čak i u odnosu na (mog voljenog) prethodnika 600D. 
Traži polovne 650D. To je praktično isti aparat kao 700D.
Ako si već rešio da ipak ideš u DSLR onda je ovaj model možda najbolja opcija za tebe i tvoje potrebe.
Ako si blizu Novog Sad ili možeš da dođeš, možeš probati moj aparat i objektive i osetiti kao to radi. Možda se i zaraziš, a onda slede ststiv, dodatni manuelni objektivi, video svetlo, zum mikrofoni, snimač, DSLR rig... - sretno :)
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 10:28:31 pre podne od strane pericha »
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #31 poslato: Februar 11, 2015, 10:33:11 pre podne »
Imaš sve ovo što smo pominjali u malo većim prodavnicama tehnike. Ne baš veliki izbor, ali se može naći.
Online je bolje ponuda. Imaš ovde na sajtu, samo idi skroz gore na Fotoaparati.
Slažem se da je MILC takođe odlična varijanta.
Na tebi je da odlučiš.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #32 poslato: Februar 11, 2015, 10:41:44 pre podne »
Hvala svima na savetima, verovatno ću morati da što kaže Pericha isprobam i vidim šta mi odgovara. Novi Sad mi je baš daleko, ali hvala puno na ponudi.
Nisam razmišljao o mirorless kamerama, verovatno i to vredi pogledati. Razlika izmedju mirorlessa i dslr za video je takodje nešto što moram istražiti. Biće tu dosta posla i čitanja, ipak nije malo para, a do tada ću snimati sa kineskom sj4000 i sony as100v koje me bas nerviraju zbog izostravanja i fokusa. Ali one su jednostavno za drugačiji vid snimanja.

Ako mi neko moze preporuciti konkretan mirorless model, pa da krenem u poredjenje, pros/cons svakog. Biće ovo duga zima :)
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 10:47:05 pre podne od strane pavle »
Sony A6000 16-50

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #33 poslato: Februar 11, 2015, 02:00:39 posle podne »
Hvala svima na savetima, verovatno ću morati da što kaže Pericha isprobam i vidim šta mi odgovara. Novi Sad mi je baš daleko, ali hvala puno na ponudi.
Nisam razmišljao o mirorless kamerama, verovatno i to vredi pogledati. Razlika izmedju mirorlessa i dslr za video je takodje nešto što moram istražiti. Biće tu dosta posla i čitanja, ipak nije malo para, a do tada ću snimati sa kineskom sj4000 i sony as100v koje me bas nerviraju zbog izostravanja i fokusa. Ali one su jednostavno za drugačiji vid snimanja.

Ako mi neko moze preporuciti konkretan mirorless model, pa da krenem u poredjenje, pros/cons svakog. Biće ovo duga zima :)


Јеси ли се коначно одлучио: оћеш да правиш видео садржаје или фотографије. Односно шта ти је приоритет: видео или фотографија.
Ако је видео сасвим јасно ти је човек рекао: панасоник.
Ако ти је фотографија можеш да размишљаш о дслр.
Да не грешим душу, али некако имам осећај да ти тераш шегу!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #34 poslato: Februar 11, 2015, 06:55:44 posle podne »
Citat: pericha
700D nema takav AF. Ima razbacane fazne pixele po senzoru izmedju redovnih pixela. Isti proncip kao 650D, 100D, EOS M.
Samo 70D ima dual pixel i sada novi 7D II ako se ne varam.
Radi AF sloidno, ali nekad zna da odluta bez meni logičnog razloga. Mada touch focus i tracking dosta pomažu.

Da, sad vidim. Bio je Hybrid CMOS AF prve i druge generacije (koji je za video opet bolji nego običan CDAF), a tek na 70D ima dual-pixel. Koliko vidim najbitnija razlika između 650D i 700D je baš taj video AF.

The EOS 650D was Canon's attempt to meet these challenges head on, with features aimed at improving its live view and video performance, which have been carried into the EOS 700D. One of the most noteworthy of these is the ability to offer continuous AF tracking while recording movies.(izvor)


Citat
Za ovo je idealan neki mirrorless, i to neki Micro Four Thirds. Dakle, ne Sony mirrorles... vec Panasonic ili Olympus.
Ako je cenovni raspon do 500 evra... onda i uklapas prema tome.

Može i to. Meni je ovaj compact Sony prvi pao na pamet zbog potpune kontrole  video parametara. Ako ti padne na pamet neki mirroless sa tim opcijama dodaj ga na temu. Ti si baš dobro zabrazdio u njihove specifikacije u poslednje vreme. Pretpostavljam da Panasonic GH2 ima sve to, samo nemam pojma, kakva je ponuda i koliko bi ispao sa nekim objektivom...

Citat: Petko30
Јеси ли се коначно одлучио: оћеш да правиш видео садржаје или фотографије. Односно шта ти је приоритет: видео или фотографија.

Ne tera šegu, rekao je čovek da mu treba prvenstveno za video, i ponovio u #5.

Citat: pavle
Da li mislite da se sa njima moze lepo izostriti cak i ako se snima close up, tipa unboxing, review i tako to?

Što se tiče close-upa, evo dva primera, prvi je samo Sony RX100, a drugi isti taj aparat sa Raynox-250 dodatkom.

https://www.youtube.com/watch?v=7_0qzkxbPc0

https://www.youtube.com/watch?v=hjFhF_M1FSE

« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 07:08:24 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #35 poslato: Februar 11, 2015, 07:46:14 posle podne »
Stvar je prosta. Sa vecim senzorom je teze drzati u fokusu objekte koji su u pokretu. Ako misli da zabode APS-C aparat na stativ, i da snima video... onda nema problema, osim svetla. Ali, ako krene da gadja nesto u pokretu, onda je APS-C takodje skakljiv.

Sto manji senzor, to bolje... sto nas vodi ka micro four thirds.
Kada kazem mali senzor, ne mislim na nista manje od pomenutog micro four thirds.

Po meni i sony mirrorles aparati imaju odlican AF za video, ali ipak dajem prednost micro four thirs aparatima u tu namenu.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže pavle

  • Junior
  • *
  • Poruke: 94
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #36 poslato: Februar 11, 2015, 08:53:00 posle podne »
Hvala svima na preporukama. Ne razumem baš ovu opasku da je ovo šega, ali nema veze. Da ne mislim ozbiljno, verovatno ne bih pitao za savet.
Review za YouTube koje bi radio brat, definitivno ce imati stativ. Landscape snimanje i snimanje portreta (nesto poput intervjua recimo).

Nisam imao prilike da čitam o "micro four thirds", da li bi preporučili neki konkretan model? Koliko sam shvatio Panasonic je dosta dobar za video.
Sony A6000 16-50

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #37 poslato: Februar 11, 2015, 08:54:25 posle podne »
Taj problem sam video AF-om Canon dosta ublažuje privrtanjem blende u auto modu. Radi prilično kao prioritet ekspozicije. ISO drži na malim vrednostima, ekspoziciju oko 1/50 ili 1/60 i privrće blendu do oko f16. To je po meni pametan pristup. ISO podiže tek kad je otvorio blendu i još fali svetla.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #38 poslato: Februar 11, 2015, 09:01:50 posle podne »
http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/ponuda/panasonic-lumix-dmc-gx-1-external-view-finder-dmw-lvf2/

Ovo je nedavno prodato, a mislim da bi ti tako nešto završilo pos'o  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Pomoc prilikom kupovine Canon EOS, Canon T5i ili nesto jeftinije (POCETNIK)
« Odgovor #39 poslato: Februar 11, 2015, 09:02:23 posle podne »
Pavle, jesi li razmisljao o superzoom aparatima kao na primer Panasonic DMC-FZ200 - http://www.dpreview.com/search?query=Panasonic+DMC-FZ200 .
Mislim da je odlican za pocetnike, a pogotovo ako ti je video prioritet. https://www.youtube.com/watch?v=9PvZk1VijAQ
https://www.youtube.com/watch?v=GO7wHzoIl2Q
Posto je mali i lagan, posao ce ti zavrsiti i najeftiniji stativ za snimanje videom. Ima  fiksnu f/2.8 blendu na čitavom rasponu (plitak DOF), rucne komande, raspon 24x (25 - 600 mm) i jos stosta.
Mnogi ne vole superzoom kompakte, ali ja mislim da su odlicni "trenazeri" za male pare. :)

Imas ga ovde kod Ljube - http://pcfoto.biz/1102_Panasonic-DMC-FZ200  :)
« Poslednja izmena: Februar 11, 2015, 09:08:27 posle podne od strane Desha »
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100