Autor Tema: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500  (Pročitano 15179 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #20 poslato: Januar 06, 2015, 08:00:51 posle podne »
Pa nema tu neke ispravne formule. Ili da odrede jednu oznaku koja će ostati trajno pa da sa svakim novim modelom lupe novi Mark broj ili da ovako tandrljaju i prave mešpajz za koji nam posle treba ozbiljno porodično stablo za pozicioniranje određenih modela.
Sad će i d900, a posle njega d910 i onda će verovatno izmisliti nešto što nikakve veze nema sa svim pre toga. A i ne znam kako će deklarisati naslednika d750? Jes luda kuća  :o

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #21 poslato: Januar 06, 2015, 08:32:33 posle podne »
:) Zaboravljas da je i broj 9 takodje baksuzan

ups,  d90 :D
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 08:34:47 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #22 poslato: Januar 06, 2015, 08:55:27 posle podne »
E pa nisam znao to za 9 :)
Onda jedino ostaje da pređu na slikovno pismo iz Mesopotamije. Dok iskoriste onih 3.500 (čini mi se) znakova ima da se naštancuju domaćinski.

Van mreže Fibonacci

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 767
  • Pol: Muškarac
    • 130430046@N02
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #23 poslato: Januar 06, 2015, 09:11:28 posle podne »
- pa, cela ova prica oko brojeva i ne bi bila toliko bitna da to zaista jeste nov model . . .
Ispade novina samo taj displej (?!), a zasto je broj za 200 veci, ko ce ga znati . . .
Realno, mogao je da se zove i 5310 ili stavec . . .
Ovo me strasno nesto podseca na starke koje (kao "nov model") kostaju 6500rsd (cini mi se), a svi vrlo dobro znamo da taj "nov model" postoji vec nekoliko decenija (od 1939., koliko ja znam) . . .
d750  d7k  gh4  F55  Nikkor 35 1.8  Nikkor 85 1.8  Tamron 17-50 2.8  Tamron 70-200 2.8 G2  sb700 Helios 44m

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #24 poslato: Januar 06, 2015, 09:22:03 posle podne »
Pa zato i tema nosi naslov kakav nosi :) ... a ne Waauuuuuuuuuu, novi model :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #25 poslato: Januar 06, 2015, 09:36:05 posle podne »
@Fibonacci
Canon je prvi počeo, kad je izbacio 700D. Pogledaj tabelu: http://pcfoto.biz/digitalnifotoaparati/dslr-i-mirrorless-aparati/na-prvi-pogled-canon-eos-700d/

Ovaj Nikonov skok sa D5300 na D5500 bi mogao biti (na primer) opravdan da su napravili neku epohalnu izmenu... tipa - stavili hibridno tražilo (EOVF), APS-H senzor i novi AF sa 75 tačaka... whatever. Ovako, em ljudi očekuju nešto novo, em to novo izostaje, a ime sugeriše da je iz budućnosti. ;D

Pozdrav
« Poslednja izmena: Januar 06, 2015, 09:38:08 posle podne od strane StORM48 »

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #26 poslato: Januar 06, 2015, 11:34:37 posle podne »
Dimenzije su nesto manje, laksi je i povecana je autonomija rada  sa 600 na 820 snimaka. ISO je otisao na vise... i to je to.
http://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=nikon_d5500&products=nikon_d5300
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #27 poslato: Januar 06, 2015, 11:43:22 posle podne »
...i izgleda da je D5500 izgubio GPS?

Pozdrav

Van mreže Petko30

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 368
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #28 poslato: Januar 07, 2015, 01:48:43 pre podne »
Прво: Моје скромно мишљење. Толико нових модела излази годишње да је борба непрестана. Јако је значајно да нечим излазак новог модела изазове бројне дискусије и расправе. Што је расправа жучнија више се прошири вест о новом моделу. А што су расправе жучније, а јесу, доказује да је произвођач у праву са својим марифетлуцима. Посебно када нови апарат у серији нема неке значајније садржаје у односу на свог предходника. А ово је још делотворније када има јако значајне новине.
Раније док са био млађи ложио сам се на производе Панасоника. Заинтересовао сам се о власнику Панасоника. И гле, срцепарајућа прича. Био је годинама радник Сонија, и то неки обичан, и онда решио да отвори властиту фирму у којој ће главни принцип бити да нема отпуштања раднике. Решио радник да за раднике направи конкурента Сонију. И успео радник. И тако се створио ''супарнички'' двојац Панасоник против Сонија.
Филозофија у САД је филозофија заснована на моћи државног апарата, а тај државни апарат је инструмент најмоћнијих (најбогатијих) и то је кружница која дрма цео свет.
Филозофија источњачких привреда је другачија. Да се не понављам већ сам у неком посту изрекао нешто о томе.

Друго: Никада нисам себи дозвољавао да будем нечији дрвени адвокат. Али има једно Правило за све форуме на интернету. Ако се неко представља ником који нема везе са његовим личним подацима, други форумаши не би требали да износе личне податке о том члану форума. Петко, нема везе са мојим именом. И ја бих реаговао да неко овде јавно саопштава моје личне податке. Не што их из неког разлога кријем, већ због принципа фер плеја!

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #29 poslato: Januar 07, 2015, 11:38:49 pre podne »
Bez obzira na sve ja nekako i ne očekujem da se novim modelima iz entry klasa uvode neke posebne novotarije ali da se preteruje malo sa prepakivanjem starih modela i lepljenjem novih etiketa apsolutno se slažem. Ovo nije praksa samo Nikona. Canon je u taj sport krenuo mnogo ranije pa su valjda i ovi skontali da im je isplativije da u jačim klasama nude konkretna poboljšanja, a u slabijim presipaju iz šupljeg u prazno.
Novi kupci tu sada treba da budu pametni pa da racionalno razmišljaju, a ne da lete za svakim novim modelom kao se njegovim izlaskom onaj stariji koji poseduju automatski pokvario. Međutim trenutna proizvođačka praksa nam govori da prosečan kupac ovih nižih klasa tako ne razmišlja.

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #30 poslato: Januar 08, 2015, 02:02:34 pre podne »
Istina... samo, izgleda je (nadam se) Canon naučio lekciju. Primetimo da od 700D nema novog aparata u toj klasi, više od dve godine (!), a frekventnost smene generacija je ranije bila na godinu dana! 100D takođe nije dobio svog naslednika, a ni 1300D se ne nadzire.

Moje informacije kažu da se 700D veoma loše prodavao, a da ni danas nije bolje.
To je upravo dokaz da su provaljeni (bolje ikad nego nikad) i da kupci više ne nasedaju na promenu amblema jednom godišnje. Po meni je poštenije da aparat košta malo više, da mu cena pada malo sporije, ali da bude dugovečniji, jer smene koje prate tempo glupih-pametnih telefona su neviđen kurvarluk!

Pozdrav

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #31 poslato: Januar 08, 2015, 05:56:03 posle podne »
khm khm,

evo citam malo temu pa sam moro da se javim  :)

bez da nekog branim ili ne daj boze napadam, vest o nomenklaturi i o sujeverju broja 4 je potekla od nikon rumors'a pa je za nemili nesporazum mozda zasluzan sam nikon rumors.

toliko od mene.  ;D

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #32 poslato: Januar 11, 2015, 02:40:01 posle podne »
^Nije potekao otud... o tome se priča već godinama kada su aparati u pitanju. Ali to veze s mozgom nema, jer je dokaza za to više nego dovoljno. Sam Nikon ima dovoljno aparata koji ne govore  u prilog toj ideji, pa su takva trućanja po NR-u (pa i bilo gde drugde) samo to - trućanja.

D40, D40x, D4, D4s...

Pozdrav

Van mreže c0re

  • Član
  • **
  • Poruke: 112
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #33 poslato: Januar 12, 2015, 01:02:40 pre podne »
pa ako je d5400 ( d5500 ) spominjan u tom kontekstu godinama unazad onda si u pravu da nije potekao od NR-a, jer koliko sam razumeo ovde se prica o d5500.

a da li ima veze sa mozgom to da nekoga broj 4 asocira na nesto "lose" ?

pa sa necijim mozgom sigurno ima veze - a sa necijim ne.

jedno je sigurno - u ovoj temi ste iznapusavali coveka najstrasnije zbog doticnog broja, kao da ga je on izmislio.

pa recimo da to meni nema veze sa mozgom. ( nekom verovatno ima )

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #34 poslato: Januar 12, 2015, 01:28:32 pre podne »
Naravno Core, neko misli i da su vanzemaljci sa nama, neko da je jacina kicmenog stuba proporcianlna, a neko obrnuto proporcionalna visini coveka, ali to treba potkrepiti nekim dokazom ako zelis da bude opsteprihvaceno i odobreno od zajednice.
Gde je i kad je neko "iznapusavan"?

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #35 poslato: Januar 12, 2015, 02:01:44 pre podne »
A ni 1300D se ne nadzire.
Moje informacije kažu da se 700D veoma loše prodavao, a da ni danas nije bolje.

Pozdrav

Zar se četvorocifrena tela nisu smenjivala na oko 3 godine. 1200D nema još ni godinu dana.
A za 700D - pa narod se nakupovao 600D, pa što bi menjao.  ;D  A ni on nema dve godine još.

P. S. Za D5500 ne mogu još da nađem logiku.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže StORM48

  • ... - --- .-. -- ....- ---..
  • Administrator
  • Veteran
  • ***
  • Poruke: 3712
  • ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●
    • StORM48_
    • Pogledaj profil
    • StORM48 flickr gallery
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #36 poslato: Januar 12, 2015, 10:07:57 pre podne »
jedno je sigurno - u ovoj temi ste iznapusavali coveka najstrasnije zbog doticnog broja, kao da ga je on izmislio.
Koliko me sećanje služi, ovde sam jedino sačekan na volej pričom o tome kako ja "ne razumem"... no dobro...

Pozdrav

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #37 poslato: Januar 12, 2015, 05:30:02 posle podne »
Vi se još uvek svađate oo brojeva? :) Koga bre briga za to...
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #38 poslato: Januar 12, 2015, 08:36:56 posle podne »
Citat
Naravno Core, neko misli i da su vanzemaljci sa nama, neko da je jacina kicmenog stuba proporcianlna, a neko obrnuto proporcionalna visini coveka, ali to treba potkrepiti nekim dokazom ako zelis da bude opsteprihvaceno i odobreno od zajednice.
Gde je i kad je neko "iznapusavan"?

Zašto bi nešto moralo da bude odobreno od zajednice? Zajednica odobrava razne stvari koje nisu dobre ili su,  štaviše,  čista laž nametnuta kao istina.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Nikon nomenklaturna ludnica: predstavljen D5500
« Odgovor #39 poslato: Januar 12, 2015, 08:36:59 posle podne »
Jes vala cronnin mudro zboriš! Oko brojeva... svašta! Ja sve čekam i nadam se da će C napraviti nekakav normalan senzor pa da se pretačemo oko ozbiljnih stvari. Međutim - ćorak! Zadnja nada su mi marketshare-ovi i L-kontrasti ali od toga slaba vajda u poslednje vreme ;D