Autor Tema: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga  (Pročitano 18540 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« poslato: Jul 16, 2014, 12:39:54 posle podne »
Pozdrav,

već duže vremena se ,,bavim'' poslom odabira i kupovine novog foto-aparata. Prelistao sam forum, i vidio sam sijaset tema koju postavljaju početnici, a tiče se odabira novog digitalca. Ne mogu da kažem da mi niti jedna od tih tema nije pomogla da riješim neke  dileme, ali ipak dosta toga mi je još teško za odlučiti.

Bavim se grafikom već jedno 10 godina. Bukvalno iz osnovne škole. Kad sam upisao srednju radio sam u nekim foto sekcijama, slikao za školske novine, takođe sada na faksu sam obavljao neke posliće za fakultetski list i sl. Moj prvi aparat bio je tzv.-ana ,,Smjena 8'' sa izmjenjivim filmom. Posle toga sam imao neki analogni samsung sa naprednim funkcijama. Prvi digitalac mi je bio Sony DSC -W100 sa Carl Ziess objektivom.

Taj soni imam i sada, nakon dugo vremena odlučio sam se da kupim sebi novi aparat. Ovaj soni ima opetički zum 4x, i ta mi se funkcija na njemu jako dopala. Stoga sam odlučio da tražim aparat sa boljim i jačim optičkom zumom i tako sam otkrio Canon SX50 HS powershoot. Sviđa mi se neki njegov ekstremni zum, mada nikada prije nisam korostio modele iz familije Canon. Njegova cijena u Bosni je negdje oko 400 evra +/-.

Pošto imam želju da se bavim fotografijom u budućnosti želio bih da sebi kupim fotić koji će mi duže trajati. Otišao sam u radnju, i vidio pomenuti Canon, i nije mi se dopala njegova veličina. Tj., previše je ,,sitan'', malan, lagan ... dosta me podsjeća na moj soni koji sada imam (po gabaritima) - iako je mnogo, mnogo bolji po mogućnostima.

Vratio sam se kući i sjeo za 'net i počeo listati ponude. Čitao sam malo o fotkama i saznao da je kupovina tzv. dSLR aparata neimonovna ako želim praviti iole ozibiljnije fotografije. Gledao sam neke modele takođe Canon-a i nisam baš siguran šta da uzmem.

Prvo, dSLR su mnogo skuplji, drugo vidim da postoje razni objektivi koji se mijanju. Postoje tzv. ,,osnovni'' ... Možda za početak, ja bih volio da slikam pejzaže, ljude i sl., a poslije bi sebi kupovao te objektive sa većim uvećanjima. Vidio sam dosta Nikona, ali me Canon-ovi modeli privlače iako ih nikada nisam koristio i nemam pojma kako se ponašaju u praksi. Nisam nikada uopšte baratao nekim dSLR aparatom.

Van mreže unique93

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1879
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #1 poslato: Jul 16, 2014, 05:40:52 posle podne »
Ako planiras malo ozbiljnije da se bavis fotkanjem, onda obavezno idi na dslr...za 400e mozes da uzmes nikon d3200 sa 18-55vr objektivom...to je pocetni objektiv, i sa njim mogu da se rade ok pejzazi, mozda malo arhitektura, cak mozes i ljude da fotkas, ali za njih ipak treba neki portretni objektiv, npr 50mm f1.8g, koji je oko 170e... :) ali za pocetak ce ti 18-55vr posluziti, dok ne odlucis sta ti jos treba. :)
Nikon d750 x2, Nikon 20mm f1.8G, Nikon 35mm f1.8G, Nikon 85mm f1.8G, Shanny SN600N, Yongnuo YN568
http://www.nemanjatacic.com

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #2 poslato: Jul 16, 2014, 08:26:45 posle podne »
Ne bih sada da pametujem ali ovo sto ti trazis sve se moze zavrsiti sa nekim kompaktom Canon G1x, Canon G15 ili Canon G16. Svi su odlicni, dovoljno mali da ga uvijek nosis sa sobom.Jedino mozda kasnije ako fotkas u zatvorenom da kupis neki laganiji stativ.Ulazak u dSLR vode ti je bure bez dna, znam to po sebi iako eto vidis iz potpisa da bas i nemam neku skupu opremu, ali ako vec imas dSLR sigurno neces imati samo jedan objektiv, sigurno je da ces morati kupiti onda i neki bolji kvalitetniji stativ da moze izdrzati tezinu dSLR-a, ako zelis fotkati pejzaze morat ces kupiti i neki kvalitetniji CPL filter, da bi to sve nosio morat ces kupiti neku bolju kvalitetniju fototorbu ili fotoruksak, onda i neki blic......itd, itd....ja licno da sam na tvom mjestu vise nikada ne bih kupio dSLR i ostalu opremu, sasvim dovoljan bi mi bio neki od ovih navedenih kompakta......sorry ako sam nekom povrijedio suetu.....  :(
(mogao bih sada govoriti i o prednostima kompakta nad dSLR, koji bi bio poduzi tekst/spisak.....).
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #3 poslato: Jul 16, 2014, 09:31:09 posle podne »
Ne mogu da se slozim sa izrecenim Tviti. On sve to dodatno za DSLR ne mora da uzme, a moze. Da je mamipara, jeste. Sa kompaktom je tu gde jeste i ako bude zeleo vise, imace ogranicenja, posto je limit za razvitak odmah tu iza coska.
Svako ko zeli iole ozbiljnije da se bavi fotografijom, nikad mu kompakt ne bih preporucio.

Jedina prednost je, po meni, kao sto kaze samo ime, kompaktnost.


Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #4 poslato: Jul 16, 2014, 10:09:45 posle podne »
Pa sad, kako se uzme. Jedna od "zamki" DSLR jeste što je to bure bez dna. Bure bez dna je i u slučaju da neko ko prvi put kupuje DSLR ne zna koja ga vrsta fotografije interesuje, pa hoće malo da proba pejzaže, pa ga zainteresuje makro, pa street, pa portreti, pa trebaju stakla za sve to, a to sve košta jako mnogo. Drugi razlog zbog kojeg ne bih odmah preporučio kupovinu DSLR-a jeste jako duga i teška kriva učenja: da, može da slika u A ili P modu, ali čemu onda DSLR? Zato glasam da čovek prvo kupi neki ozbiljniji kompakt koji će mu pružiti mogućnost da sazna šta ga konkretno interesuje i da li ga fotografija uopšte dovoljno interesuje da bi investirao u neki DSLR sistem.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #5 poslato: Jul 16, 2014, 10:11:11 posle podne »
@unique93; hvala ne preporuci. Naš'o sam preporučeni model preko 'neta i u BiH košta 450 evra. Samo, interesuje me šta si mislio pod ovim ,,možda malo arhitektura'' ? Da ću imati problema sa slikanjem nekih građevina, objekata ? Ili si mislio na materijal od kojeg je aparat izgrađen. Negdje sam pročitao, upravo sad dok sam čitao neke koemnatre na ovaj fotić da je ,,kao igračka'' sav plastičan i vinjav. Ne bih da ispanem neko ,,zanovjetalo'' u fazonu: teški amater, a traži dlaku u jajetu.  :D

@Tviti; Ne znam da li je ovo lamerski, ali meni se dSLR aparati dopadaju baš zbog svoje konstitucije. Komapktni su mi previše ,,vinjavi'' i zato ti kažem - baš sam se razočarao kada sam otišao u ,,BIScom'' u centru Banja Luke i vidio da je ovaj CanonSX50 powershot tako malen i sitan jer mi se preko neta činio većim.
Znam ja da bavljenje fotografijom nikada nije bio  jeftin sport i znam da valja otvorit budželar za opremu - mada mi to ne ide baš najbolje jer sam student i sve ide ,,na vrat, na nos''...  :D Al' kao što reko na početku, želio bih neki fotić koji bi mi bio malo duže i da se ne bi desilo ovo što kaže smarko... Da ne grunem pare, a da ostanem na ničemu. Pogledao sam ove tvoje preporučene modele. Sviđaju mi se kućišta.  ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #6 poslato: Jul 16, 2014, 10:56:08 posle podne »
Puno ljudi kupi DSLR aparat, naročito u razvijenijim zemljama, sa 18-55 objektivom i na tome i ostanu.
Koriste ga u Auto modu i to je to. Verovatno "zato što pravi dobre slike" ili "je to profi" ili možda još neki razlog.
U toj kombinaciji za obične korisnike više sreće bi pružio neki dobar prosumer.
Ako želiš nešto više po pitanju kvaliteta slike, dubinske oštrine, brzine u radu ili kreativnog svetla, itd... Onda je DSLR ili neki dobar MILC jedini put.
Pokušaj da probaš što više aparata lično, malo duže, koliko je to moguće i do koliko njih uspeš da dođeš. 
 
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #7 poslato: Jul 16, 2014, 11:43:07 posle podne »
Pa sad, kako se uzme. Jedna od "zamki" DSLR jeste što je to bure bez dna. Bure bez dna je i u slučaju da neko ko prvi put kupuje DSLR ne zna koja ga vrsta fotografije interesuje, pa hoće malo da proba pejzaže, pa ga zainteresuje makro, pa street, pa portreti, pa trebaju stakla za sve to, a to sve košta jako mnogo. Drugi razlog zbog kojeg ne bih odmah preporučio kupovinu DSLR-a jeste jako duga i teška kriva učenja: da, može da slika u A ili P modu, ali čemu onda DSLR? Zato glasam da čovek prvo kupi neki ozbiljniji kompakt koji će mu pružiti mogućnost da sazna šta ga konkretno interesuje i da li ga fotografija uopšte dovoljno interesuje da bi investirao u neki DSLR sistem.
Bez uvrede, ali meni je opet logicno nesto drugo. Zasto ne bi kupio za iste pare neki entry level crop i 18-135 recimo, pa neka puca u A i P do mile volje, a mozda se ipak seti nekad da prebaci na M, otkrije sta ga interesuje, a onda moze i dalje? Koliko vidim, ovde se prica o ne bas jeftinim kompaktima, a mozda samo malo vise dobio bi odmah u startu vise, pa makar nikad ne presao sa A i P. Sve to ako mu ne smeta velicina aparata, sto u njegovom slucaju uopste nije problem.
Bure bez dna je ta pasija prema fotografiji i opremi koja ide uz to. Ako ga uhvati to, imao ovog trenutka DSLR ili ne, pare odose :)
« Poslednja izmena: Jul 16, 2014, 11:45:29 posle podne od strane smarko »

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #8 poslato: Jul 17, 2014, 08:58:17 pre podne »
Čitam ovu temu i druge slične tematike koje otvaraju početnici, i ono što je očigledno, jeste da svaki fotograf ima svoju filozofiju šta, kako, gdje, kada i zašto.  :)

Želja da pravim fotke kod mene podstoji oduvijek, ali to je bilo slikanje familije, slava, svadbi, slikanje na moru i sl., nikada mi na pamet nije palo da kupim neki ozbiljan aparat. Išao sam u srednju tehničku školu, posjećivao razne foto-sekcije, diskutovao sam sa ljudima o aparatima, video kamerama i sl., i to mi je uvijek bila interesantna tema.

Odskora, u mome kraju su se pojavila 2-3 fotografa amatera, pokrenuli neka druženja fotografa, idu naokolo slikaju planine, jezera, druže se i slično. Osnovali su foto-društvo, najstariji od njih (u smislu rada bavljena amaterskom, umjetničkom fotografijom) je jedan momak koji fotka 4-5 godina i pravi poprilično dobre fotke - iznad prosijeka.

E sad, i moja je želja da pravim neke fotkice iznad prosijeka. Znam da nikada neću živjeti od ,,profesionalne fotografije'' i znam da se kvalitetne fotkice neće praviti same od sebe ako samo kupim neki dobar prozumer ili dSLR aparat. Svijestan sam da će biti potreno uložiti ,,vrijeme'' (novac :D), vrijeme, učiti i sl., da se postignu neki rezultati. Ali ja bih volio da se naučim praviti neke fotkice, koje kad pokažem nekom treće, da taj kaže ,,vau, dobre su''... U tom fazonu.

Usput, tražim sebi zanimaciju. Ranije sam probao razne sportove: fudbal, košarka, tenis, atletika, šah i sve sam napuštao. Sada sa 23 godine kasno je da se ozbiljno počnem baviti nekim sportom, ali zato mi se bavljenje fotografijom čini kao nešto u čemu bi se mogao usavršavati do 60tih godina životne dobi, do smrti. Naravno, ako mi se to dopadne.  ;D

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #9 poslato: Jul 17, 2014, 09:12:05 pre podne »
E sad, i moja je želja da pravim neke fotkice iznad prosijeka. Znam da nikada neću živjeti od ,,profesionalne fotografije'' i znam da se kvalitetne fotkice neće praviti same od sebe ako samo kupim neki dobar prozumer ili dSLR aparat. Svijestan sam da će biti potreno uložiti ,,vrijeme'' (novac :D), vrijeme, učiti i sl., da se postignu neki rezultati. Ali ja bih volio da se naučim praviti neke fotkice, koje kad pokažem nekom treće, da taj kaže ,,vau, dobre su''... U tom fazonu.

Moja dijagnoza - DSLR :)


Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže DOCTOR NO

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 290
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #10 poslato: Jul 17, 2014, 09:12:06 pre podne »
Nema se šta tu razmišljati, u prvom postu si rekao da želiš da se baviš fotografijom i da imaš lepe fotke, hoćeš da napreduješ. Znači odmah idi na DSLR.
Canon 6d, Canon 24-105 f4 L, Canon 100mm f2, Canon 50mm f1.8 II, Canon 430 ex II
Canon G9

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #11 poslato: Jul 17, 2014, 09:45:22 pre podne »
Slažem se sa članom smarko.
Kakvi crni kompakti... ja to u životu ne bi nikome preporučio ko zaista voli fotografiju i želi da se bavi time.
Što se tiče objektiva, mislim da ga kit objektiv može poslužiti oho-ho. Idi na flickr i ukucaj bilo Canon ili Nikon 18-55mm i vidjećeš šta ljudi rade sa tim objektivima. A u tom dužem igranju sa kit objektivom će i naučiti sve što treba oko M moda i ostalih podešavanja.
Možeš da slikaš šta god hoćeš sa kit objektivom osim makro fotografije ili neke wildlife fotografije gdje ti treba neki nenormalan zum.

Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan sa DSLR sistemom možeš da ga prodaš i uzmeš kompakt. Siguran sam da će bolje držati cijenu nego da uzmeš neki kompakt pa njega da prodaješ.

Prednost kompakta nad DSLR sistemom se svodi na jednu jedinu stvar, a to je kompaktnost.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #12 poslato: Jul 17, 2014, 10:28:09 pre podne »
Citat
Bavim se grafikom već jedno 10 godina.

To je vec znacajan pocetak. Kao neko, kome ne treba objasnjavati sta su paralele, dijagonale, perspektiva...verujem da imas predstavu kako se likovne ideje pretvaraju u dela.
Ono sto ti nedostaje, ocigledno, je alatka. Da li ce to biti DSLR ili neki MILC, manje je bitno. Postavlja se pitanje budzeta, koliko si spreman da izdvojis?
Dati mnogo novca za opremu koja ce da skuplja prasinu, steta je...s druge strane, kretati "na sitno" pa ustanovis da to ne zadovoljava tvoje potrebe/umece, svodi se na "ko ne plati na mostu...".
Nisi ni prvi ni poslednji, svi smo manje-vise prosli tu fazu, kojeg je potkacio fotografski entuzijazam...bitan preduslov za bavljenje fotografijom.
Da li sebe vidis kao "sprintera" ili "maratonca", moras sam da odgovoris. Ono sto fotografiju cini fascinantnom je cinjenica da pored nebrojenih pisanih i ustanovljenih pravila,
ista ne postoje i ne mora nista da znace.
"Koji objektiv preporucujete za portrete, pejzaze, arhitekturu, sport, lov i ribolov...?!" To je pitanje koje se ponavlja i ponavljace se i obicno ga postavljaju "entuzijasti", cesto se ispostave na posletku kao "sprinteri". Ljudi koji se razocaraju, ostanu bez daha, a nisu ni poceli...otud, u dobrom delu, nastaju po netu razne DEZINFORMATIVNE prepiske i rasprave o dobroj i losoj foto opremi.
Nemoj da te zavedu takve price...losa oprema ne postoji(narocito danas ne), ili je ispravna ili nije.
Sta moze biti "lose ili dobro" je samo ljudska kreativnost i umece da ideju pretvore u delo, umetnost.

Garantujem i stojim iza svojih reci, da svakim objektivom mozes da uslikas sve. Postoje fizicka ogranicenja, naravno...tamo gde te "alat" ogranici, stupa kreativnost i dobra doza samokritike, sta se moze, sta ne. Ne u smislu ostvarljivosti, vec estetike. Foto oprema je samo "kicica", ona te ne cini fotografom. Da sam u prilici da sednem pred stafelaj i uzmem uljane boje, verovatno bi kao i mnogi "sprinteri" zavrsio s platnom nabijenim na glavu. Pravom umetniku, stvaraocu je dovoljan i nenarezan plajvajz kome bi posle par poteza na papiru, posmatraci rekli "WOW"!

Ukratko, Canon SX50, odlican izbor ako umes da osmislis kako..."Size doesn't matter" ;)



http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #13 poslato: Jul 17, 2014, 10:36:25 pre podne »
Dobre fotografije....hmmmm.....tu sam pricu cuo dosta puta, mada mislim da u 98% slucajeva fotograf je taj koji pravi dobru fotografiju a ne aparat.Prije oko dvije godine kad je bilo takmicenje za "Moja slika Sarajeva" ja sam osvojio 3 mjesto i to kompaktom Canon G9.Naravno, bilo je i takmicara koji su fotkali sa skupim dSLR-ovima, 2 mjesto je osvojila jedna djevojka koja je fotkala sa kompaktom(ne znam tacno kojim!), a 1 mjesto je osvojila djevojka koja je fotografiju naravila sa mobilnim telefonom!!!??I svi smo za nagradu dobili dobre Olympus fotoaparate. Evo mali pregled za moje misljenje "dobrih"fotki koje su nastale sa starim kompaktom Canon G9(kao sto ga ja imam!)

https://www.flickr.com/cameras/canon/powershot_g9/

Htio bih jos naglasiti da sa dSLR-om ne mozete uvijek svuda i na svakom mjestu fotografisati, sto zbog zabrane, sto zbog "nepreporucljivosti od opasnosti od okoline", gdje ovo pod navodnicima podrazumijevam Auto pijacu(na koju ja idem redovno i zaradjujem za zivot sa svojim kompaktom Canon G9, -reklamirajuci aute na internetu, jer ni pod razno mi ne pada da ponesem tesku opremu dSLR-a, bio bih opljackan, mozda i napadnut fizicki, raznih profila ljudi dolazi na tu sarajevsku Auto pijacu).

A evo i usporedbe sa interneta(mada se i slazem sa Alexom da ne treba uvijek vjerovati recenzijama sa interneta), gdje se usporedjuju fotografije kompakta Canon G9 i FF dSLR Canon 5D Mk 1

http://www.thecleverest.com/canon-powershot-g9-and-canon-5d-comparison/

da ne pricam o kompaktosti sada, samo da iznesem svoje vidjenje da mnogi japanci(u 90% slucajeva) na Bascarsiji hodaju sa kompaktima i fotografisu znamenitosti! (Mislim da makar oni mogu sebi priustiti 5D mk...., ali eto....)

Isto tako jednom kad sam isao da fotografisem jednu biciklisticku trku koja se odvijala na padinama Sarajeva Mauntin bajkovima dosao sam da fotografisem kao fotoreporter sa kompaktom G9, (samo njega sam ponio tog dana!) pored mene su bile kolege koji su se "naoruzali" sa svom dSLR teskom opremom i oni su bez problema prosli pored zastitara/obezbjedjenja, dok mene nisu pustali misleci da sam dosao da fotkam za svoju dušu....morao sam pokazati svoju Press karticu i onda su me pustili ali sa čudjenjem-kakav sam ja fotoreporter sa tako malim aparatićem.... :)

Ovim mojim postom ne zelim nikoga da nagovaram da kupi kompakt, lijepo pricamo i iznosimo svoje misljenje i iskustva, na svakom je da sam odabere sta mu odgovara od fotoopreme!
Poenta moje price je da se odlicne fotografije mogu napraviti sa nekim kompaktom(to moze biti i polovan, ne bas skup iz serije G,) dok je dana i dovoljno svjetlosti! Da su veće mogućnosti sa dSLR-om-jesu! ;)
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 11:17:23 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #14 poslato: Jul 17, 2014, 11:12:00 pre podne »
Čitavo jutro čitam o objektivima i gledam ovo: ,,Nikkor objektiv 55-300mm'' ... Mene sad interesuje, pošto sam radio samo sa komapktnim aparatima, i kod njih uvijek je pisalo opetički zum 3x, 5x, 10x ... i sl. Kako ja sad mogu preračunati ovih 55-300mm u uvećanje ? Ako sam se dobro izrazio.

Nema predstavu koliko  je to  uvećanje 55-300mm dok ne pročitam 3x, 5x i sl.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #15 poslato: Jul 17, 2014, 11:17:11 pre podne »
Slažem se sa članom smarko.
Kakvi crni kompakti... ja to u životu ne bi nikome preporučio ko zaista voli fotografiju i želi da se bavi time.
Što se tiče objektiva, mislim da ga kit objektiv može poslužiti oho-ho. Idi na flickr i ukucaj bilo Canon ili Nikon 18-55mm i vidjećeš šta ljudi rade sa tim objektivima. A u tom dužem igranju sa kit objektivom će i naučiti sve što treba oko M moda i ostalih podešavanja.
Možeš da slikaš šta god hoćeš sa kit objektivom osim makro fotografije ili neke wildlife fotografije gdje ti treba neki nenormalan zum.

Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan sa DSLR sistemom možeš da ga prodaš i uzmeš kompakt. Siguran sam da će bolje držati cijenu nego da uzmeš neki kompakt pa njega da prodaješ.

Prednost kompakta nad DSLR sistemom se svodi na jednu jedinu stvar, a to je kompaktnost.


Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere. Ograničava samo neznanje. Ima čovek, beše li Vladimir Živančević, koji je sa starim Olympus kompaktom sebi obezbedio nekoliko naslovnih strana i duplerica u National Geographic-u. Ne u srpskom izdanju, da se razumemo.Uostalom, Bole i Tviti su ti sve rekli.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Tviti

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3840
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #16 poslato: Jul 17, 2014, 11:20:04 pre podne »

Nemoj da te zavedu takve price...losa oprema ne postoji(narocito danas ne), ili je ispravna ili nije.
Sta moze biti "lose ili dobro" je samo ljudska kreativnost i umece da ideju pretvore u delo, umetnost.



Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere. Ograničava samo neznanje. Ima čovek, beše li Vladimir Živančević, koji je sa starim Olympus kompaktom sebi obezbedio nekoliko naslovnih strana i duplerica u National Geographic-u. Ne u srpskom izdanju, da se razumemo.Uostalom, Bole i Tviti su ti sve rekli.


Lose sam citirao, ali dobro, prepoznat ce se, prvi citat je Boletov a drugi je Stalkera.....  ;) Sorry!
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 11:22:51 pre podne od strane Tviti »
Canon 6D Mark II, Canon 24-105mm f4 L, Canon 135mm f2 L, Canon 70-200mm f4 L, Canon 17-40mm f4 L

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #17 poslato: Jul 17, 2014, 01:00:16 posle podne »
Naravno da fotografiju pravi fotograf, nije to poenta onog sto sam napisao, niti sam rekao da sa kompaktom ne moze da se napravi dobra fotka. U pitanju su tehnicke mogucnosti koje jedno resenje nudi u odnosu na drugo i sta nudi za koje pare. Sa cenama i kvalitetom danasnjih osnovnih DSLR sistema, stvarno ne znam kome bih preporucio kompakt, sem ako mu nije vazna velicina. Za 450-500e koliko mislim da kostaju ti high end kompakti, moze da se kupi entry level DSLR cije cu mogucnosti daleko vece. Zasto onda uzimati kompakt, stvarno ne razumem. Pa makar stavio sve na auto, opet ce ogromna razlika biti u low light situacijama, dinamickom kontrastu, detaljima itd.

Twiti, ti sa G9 se nisi takmicio sa sobom, nego drugim forografima. Uvek ce dobar fotograf da napravi bolju fotografiju od loseg, makar koristio mobilni telefon. Pitanje je da li bi ti napravio bolju fotku sa DSLR-om ili ne bi.

Boletov tekst je sve lepo predstavio. Kreativnom coveku ne treba nista sem svoje kreativnosti da napravi nesto lepo. Ali, da li zavisi sta ce napraviti od alata koji ima na raspolaganju? Naravno da zavisi.

Stalker, ja stvarno ne znam zasto neki ljudi uopste vucaraju toliko kilograma opreme, ako nemaju ogranicenje u kompaktima...





Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2068
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #18 poslato: Jul 17, 2014, 01:49:40 posle podne »
Al' je živnuo forum ;)
55-300mm je oko 5,5x zum. Podeliš ta dva broja. 300:55 i dobiješ zum. Ali i 15-85mm je isto 5,5x zum samo mnogo širi. Zato zaboravi koliko je zum nego gledaj raspon u mm, tj. žižnu daljinu.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #19 poslato: Jul 17, 2014, 02:11:08 posle podne »
Slažem se sa članom smarko.
Kakvi crni kompakti... ja to u životu ne bi nikome preporučio ko zaista voli fotografiju i želi da se bavi time.
Što se tiče objektiva, mislim da ga kit objektiv može poslužiti oho-ho. Idi na flickr i ukucaj bilo Canon ili Nikon 18-55mm i vidjećeš šta ljudi rade sa tim objektivima. A u tom dužem igranju sa kit objektivom će i naučiti sve što treba oko M moda i ostalih podešavanja.
Možeš da slikaš šta god hoćeš sa kit objektivom osim makro fotografije ili neke wildlife fotografije gdje ti treba neki nenormalan zum.

Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan sa DSLR sistemom možeš da ga prodaš i uzmeš kompakt. Siguran sam da će bolje držati cijenu nego da uzmeš neki kompakt pa njega da prodaješ.

Prednost kompakta nad DSLR sistemom se svodi na jednu jedinu stvar, a to je kompaktnost.


Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere. Ograničava samo neznanje. Ima čovek, beše li Vladimir Živančević, koji je sa starim Olympus kompaktom sebi obezbedio nekoliko naslovnih strana i duplerica u National Geographic-u. Ne u srpskom izdanju, da se razumemo.Uostalom, Bole i Tviti su ti sve rekli.

Naravno da ograničava, nemoj da se lažemo.
Ja znam da ti ovdje na forumu furaš neki fazon kontriranja i antiestablišmenta, ali to malo koga može da impresionira.
DSLR po defaultu pravi bolje slike, daje više prostora za izvlačenje slika u PP, omogućava fino igranje sa gotovo svim parametrima koji utiču na konačni izgled fotografije, daje fleksibilost i raznovrsnost kroz objektive, tjera te na učenje dubljih koncepta oko fotografije itd.
Smiješno je navoditi konkretne primjere gdje je neko napravio bolju fotografiju sa kompaktom negoli neko sa DSLR-om. Pa naravno da ima takvih slučajeva i naravno da dobru sliku pravi fotograf a ne aparat. Mislim, to su stvarno dječji argumenti. Mogu ja da zatrpam moju babu sa DSLR opremom u vrednosti od 50000$ ali će bilo ko od nas da napravi bolju fotografiju od nje. I šta onda? 50k dolara opreme je u stvari smeće?? Važi se ::)

Ali DSLR je prosto moćniji u svakom smislu u samom startu od kompakta.
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 02:13:34 posle podne od strane Tyler Durden »