Autor Tema: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga  (Pročitano 18543 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bole

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3269
    • 96815207@N07
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #20 poslato: Jul 17, 2014, 03:48:30 posle podne »
Citat
Ali DSLR je prosto moćniji u svakom smislu u samom startu od kompakta.

Tyler, oko toga ne treba ni da diskutujemo, da je obrnuto ja prvi ne bi vucarao citavu skalameriju, vec bi se zadovoljio "dzepnim formatom"...sto inace nekad i radim.
Postavljac teme, nas novi drugar, mora prvo sebi da odgovori koliko je spreman da krene u DSLR vode, sto zbog finansija, sto ostalog.
Bogu hvala, te danas moze covek i dobar entry DSLR da kupi za pristojne novce. Tu se slazem i Smarko je dao primer, ne treba siriti raspravu...s jedne strane.
S druge strane, daj setite se svi koliko je tema otvarano i to samo na nasem forumu, gde su ljudi(uz duzno postovanje) trazili, molili za pomoc, ocekivali cudesa u dva-tri odgovora.

"Imam XY svotu novca, najvise me zanima fotografisanje XYZ motiva, nisam nikad drzao kameru u ruci, ali ja to mnogo volim, sta mi predlazete?"...naravno, uvek ce dobiti neki predlog, mozda i poslusati i nikad vise na forum pojaviti nece. Razocarenje, frustracija, ipak otkrivena ljubav prema biciklizmu...ko ce ga znati?

Pazi, kad te neko ozbiljno pita, sta je bolje DSLR ili kompakt kakav god bio...prvo sto bi se upitao je, cekaj razumes li ti razliku izmedja dva navedena, sem gabarita?!
Ljudi koji barem malo imaju iskustva, nece postaviti takvo pitanje.
Nema dva dana, pitala me koleginica, ruskinja, jer zna da se bavim fotografijom za savet. "Kupila sam Nikona s dva objektiva(preporucio joj prodavac, bio na akciji), ako mozes da mi objasnis cemu sluzi veliki, a cemu mali??!" Provali, "veliki i mali", znaci ona nije znala ni kako se nazivaju ta "dva"...pa jos treba i da se menjaju po potrebi.
Evo ne pomerio se ako lazem. Sta sad ja njoj da kazem, odakle da pocnem...pa jedva je jadna uspela bateriju da napuni.
Jel' bolji DSLR?? Pa naravno, tu barem ne treba polemisati.

p.s. Ja se izvinjavam pokretacu teme, mi volimo ovako nekad da se zanesemo i bude nam lepo ;D Ne bi voleo da se bilo koji pocetnik, kao ni sam pokretac oseti prozvanim.
Glupih pitanja nema i svi su dobrodosli, kao sto je uvek bilo i bice na ovom forumu :) ;)
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 03:50:44 posle podne od strane Bole »
http://www.flickr.com/photos/96815207@N07/

5DMarkII, EF 16-35mm f/4 L IS, EF 70-200mm f/2.8 L IS II, EF 100mm f/2.8 L IS Macro, TS-E 24mm f/3.5 L II

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #21 poslato: Jul 17, 2014, 04:23:43 posle podne »
Naravno da fotografiju pravi fotograf, nije to poenta onog sto sam napisao, niti sam rekao da sa kompaktom ne moze da se napravi dobra fotka. U pitanju su tehnicke mogucnosti koje jedno resenje nudi u odnosu na drugo i sta nudi za koje pare. Sa cenama i kvalitetom danasnjih osnovnih DSLR sistema, stvarno ne znam kome bih preporucio kompakt, sem ako mu nije vazna velicina. Za 450-500e koliko mislim da kostaju ti high end kompakti, moze da se kupi entry level DSLR cije cu mogucnosti daleko vece. Zasto onda uzimati kompakt, stvarno ne razumem. Pa makar stavio sve na auto, opet ce ogromna razlika biti u low light situacijama, dinamickom kontrastu, detaljima itd.

Twiti, ti sa G9 se nisi takmicio sa sobom, nego drugim forografima. Uvek ce dobar fotograf da napravi bolju fotografiju od loseg, makar koristio mobilni telefon. Pitanje je da li bi ti napravio bolju fotku sa DSLR-om ili ne bi.

Boletov tekst je sve lepo predstavio. Kreativnom coveku ne treba nista sem svoje kreativnosti da napravi nesto lepo. Ali, da li zavisi sta ce napraviti od alata koji ima na raspolaganju? Naravno da zavisi.

Stalker, ja stvarno ne znam zasto neki ljudi uopste vucaraju toliko kilograma opreme, ako nemaju ogranicenje u kompaktima...

Neki ljudi su odbacili kilograme opreme i uzeli MILC, mali MILC. Imas člana foruma Besketa koji je to uradio posle godina teglenja Canon FF i L opreme. Imaš i moju malenkost koja je posle godina tegljenja Nikon opreme odlučio da kupi mali MILC samo se još odlučujem koji, ali vidim da preteže Fuji X20.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #22 poslato: Jul 17, 2014, 04:25:18 posle podne »
Slažem se sa članom smarko.
Kakvi crni kompakti... ja to u životu ne bi nikome preporučio ko zaista voli fotografiju i želi da se bavi time.
Što se tiče objektiva, mislim da ga kit objektiv može poslužiti oho-ho. Idi na flickr i ukucaj bilo Canon ili Nikon 18-55mm i vidjećeš šta ljudi rade sa tim objektivima. A u tom dužem igranju sa kit objektivom će i naučiti sve što treba oko M moda i ostalih podešavanja.
Možeš da slikaš šta god hoćeš sa kit objektivom osim makro fotografije ili neke wildlife fotografije gdje ti treba neki nenormalan zum.

Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan sa DSLR sistemom možeš da ga prodaš i uzmeš kompakt. Siguran sam da će bolje držati cijenu nego da uzmeš neki kompakt pa njega da prodaješ.

Prednost kompakta nad DSLR sistemom se svodi na jednu jedinu stvar, a to je kompaktnost.


Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere. Ograničava samo neznanje. Ima čovek, beše li Vladimir Živančević, koji je sa starim Olympus kompaktom sebi obezbedio nekoliko naslovnih strana i duplerica u National Geographic-u. Ne u srpskom izdanju, da se razumemo.Uostalom, Bole i Tviti su ti sve rekli.

Naravno da ograničava, nemoj da se lažemo.
Ja znam da ti ovdje na forumu furaš neki fazon kontriranja i antiestablišmenta, ali to malo koga može da impresionira.
DSLR po defaultu pravi bolje slike, daje više prostora za izvlačenje slika u PP, omogućava fino igranje sa gotovo svim parametrima koji utiču na konačni izgled fotografije, daje fleksibilost i raznovrsnost kroz objektive, tjera te na učenje dubljih koncepta oko fotografije itd.
Smiješno je navoditi konkretne primjere gdje je neko napravio bolju fotografiju sa kompaktom negoli neko sa DSLR-om. Pa naravno da ima takvih slučajeva i naravno da dobru sliku pravi fotograf a ne aparat. Mislim, to su stvarno dječji argumenti. Mogu ja da zatrpam moju babu sa DSLR opremom u vrednosti od 50000$ ali će bilo ko od nas da napravi bolju fotografiju od nje. I šta onda? 50k dolara opreme je u stvari smeće?? Važi se ::)

Ali DSLR je prosto moćniji u svakom smislu u samom startu od kompakta.

Ako mi bude potrebna definicija mojih postupaka ili razlozi za iste obratiću se sam sebi, jer sam dipl. psiholog ili nekom kolegi ili koleginici, a ti se drži priče o fotografiji. OK?
Kako možeš da budeš siguran da će bilo ko od nas da napravi bolju fotku od tvoje babe? Tehnički smo obrazovaniji? Pa šta? Bresson je ionako izjavio da su fotografske škole i kursevi glupost.
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 04:30:15 posle podne od strane Stalker »
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #23 poslato: Jul 17, 2014, 05:51:09 posle podne »
Neki ljudi su odbacili kilograme opreme i uzeli MILC, mali MILC. Imas člana foruma Besketa koji je to uradio posle godina teglenja Canon FF i L opreme. Imaš i moju malenkost koja je posle godina tegljenja Nikon opreme odlučio da kupi mali MILC samo se još odlučujem koji, ali vidim da preteže Fuji X20.
Znaci i ti si sve ove godine bio pixel peeper, pa nam savetujes iz iskustva da to ne budemo?

Sto ubaci MILC u celu pricu?
« Poslednja izmena: Jul 17, 2014, 05:54:54 posle podne od strane smarko »

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #24 poslato: Jul 17, 2014, 06:56:54 posle podne »
@bole
pazi, te situacije gdje ljudi kupuju nešto bez imalo upliva u materiju, kao muve bez glave ja uopšte ne razmatram kroz ovu temu. To je nešto potpuno drugo što se mene tiče, i ja lično uopše neću ni da ulazim u takvu priču sa nekim. Nek kupuje šta god ko hoće, jer znam da takvim ljudima ja ne mogu da pomognem taman da im pričam danima o toj temi  :)
Ja se generalno uopšte ne bavim savjetovanjem šta ko da uzme, pogotovo ne ovako po forumima, nego mi eto ovaj put došlo :)
Ali nekad kad mislim da ima poente iz ovog ili onog razloga, mogu da kažem svoje mišljenje.




Slažem se sa članom smarko.
Kakvi crni kompakti... ja to u životu ne bi nikome preporučio ko zaista voli fotografiju i želi da se bavi time.
Što se tiče objektiva, mislim da ga kit objektiv može poslužiti oho-ho. Idi na flickr i ukucaj bilo Canon ili Nikon 18-55mm i vidjećeš šta ljudi rade sa tim objektivima. A u tom dužem igranju sa kit objektivom će i naučiti sve što treba oko M moda i ostalih podešavanja.
Možeš da slikaš šta god hoćeš sa kit objektivom osim makro fotografije ili neke wildlife fotografije gdje ti treba neki nenormalan zum.

Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan sa DSLR sistemom možeš da ga prodaš i uzmeš kompakt. Siguran sam da će bolje držati cijenu nego da uzmeš neki kompakt pa njega da prodaješ.

Prednost kompakta nad DSLR sistemom se svodi na jednu jedinu stvar, a to je kompaktnost.


Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere. Ograničava samo neznanje. Ima čovek, beše li Vladimir Živančević, koji je sa starim Olympus kompaktom sebi obezbedio nekoliko naslovnih strana i duplerica u National Geographic-u. Ne u srpskom izdanju, da se razumemo.Uostalom, Bole i Tviti su ti sve rekli.

Naravno da ograničava, nemoj da se lažemo.
Ja znam da ti ovdje na forumu furaš neki fazon kontriranja i antiestablišmenta, ali to malo koga može da impresionira.
DSLR po defaultu pravi bolje slike, daje više prostora za izvlačenje slika u PP, omogućava fino igranje sa gotovo svim parametrima koji utiču na konačni izgled fotografije, daje fleksibilost i raznovrsnost kroz objektive, tjera te na učenje dubljih koncepta oko fotografije itd.
Smiješno je navoditi konkretne primjere gdje je neko napravio bolju fotografiju sa kompaktom negoli neko sa DSLR-om. Pa naravno da ima takvih slučajeva i naravno da dobru sliku pravi fotograf a ne aparat. Mislim, to su stvarno dječji argumenti. Mogu ja da zatrpam moju babu sa DSLR opremom u vrednosti od 50000$ ali će bilo ko od nas da napravi bolju fotografiju od nje. I šta onda? 50k dolara opreme je u stvari smeće?? Važi se ::)

Ali DSLR je prosto moćniji u svakom smislu u samom startu od kompakta.

Ako mi bude potrebna definicija mojih postupaka ili razlozi za iste obratiću se sam sebi, jer sam dipl. psiholog ili nekom kolegi ili koleginici, a ti se drži priče o fotografiji. OK?
Kako možeš da budeš siguran da će bilo ko od nas da napravi bolju fotku od tvoje babe? Tehnički smo obrazovaniji? Pa šta? Bresson je ionako izjavio da su fotografske škole i kursevi glupost.

LOL, naravno da nije OK. Komentarisaću taman onako kako ti to radiš i sebi dozvoljavaš. Ali možda te poslušam ako mi to autoritativnije kažeš nego sada ::)
Ovaj drugi dio neću ni da komentarišem jer sad već prelazimo na nivo argumentacije u zabavištu...  s druge strane, šta znam, možda moja baba i pravi kvalitetnije fotke od tebe.
Zdravo.

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #25 poslato: Jul 17, 2014, 08:36:25 posle podne »
Uh što bi se zakuvala rasprava da je OP malo zakomplikovao slučaj tipa: Renault Megane 2004 + kompakt ili Daewoo Nubira '98 +5D3 + 24-105
Onda bi verovatno bilo pitanje čija baba bolje vozi kola...

Ajde ili konkretne odgovore ili otvarajte posebnu temu. Stvarno počinjemo da preterujemo, a čoveka koji je postavio pitanje verovatno ne interesuje da čita ovakva pisanija.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže Tyler Durden

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 497
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #26 poslato: Jul 17, 2014, 08:38:14 posle podne »
Evo konkretno. Treba da uzme neki entry level DSLR, Nikon ili Canon svejedno :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #27 poslato: Jul 17, 2014, 08:43:35 posle podne »
Neki ljudi su odbacili kilograme opreme i uzeli MILC, mali MILC. Imas člana foruma Besketa koji je to uradio posle godina teglenja Canon FF i L opreme. Imaš i moju malenkost koja je posle godina tegljenja Nikon opreme odlučio da kupi mali MILC samo se još odlučujem koji, ali vidim da preteže Fuji X20.
Znaci i ti si sve ove godine bio pixel peeper, pa nam savetujes iz iskustva da to ne budemo?

Sto ubaci MILC u celu pricu?

Nikad u životu nisam bio pixelpeeper niti ću biti.

A što da ne ubacim?
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #28 poslato: Jul 17, 2014, 08:58:40 posle podne »
Citat
LOL, naravno da nije OK. Komentarisaću taman onako kako ti to radiš i sebi dozvoljavaš. Ali možda te poslušam ako mi to autoritativnije kažeš nego sada ::)
Ovaj drugi dio neću ni da komentarišem jer sad već prelazimo na nivo argumentacije u zabavištu...  s druge strane, šta znam, možda moja baba i pravi kvalitetnije fotke od tebe.
Zdravo.

LOLOL, dozvoljavam sebi da iznesem svoje mišljenje. :laugh: Naravno da je tema postala zabavišna, jer kako rekoh, Bole i Tviti su rekli sve što ima da se kaže, a tvoji "argumenti" su ili ad hominem ili su dati u smislu "ja imam DSLR i zato mogu da pravim bolje fotografije i znam da DSLR odgovara svakome za sve poslove". Aj sad polako...
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže smarko

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 933
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #29 poslato: Jul 17, 2014, 09:21:41 posle podne »
Kompakt uopšte ne ograničava bilo koga sem pixel peepere.

Ajde prvo da se dogovorimo o cemu diskutujemo, pa da onda diskutujemo. Ovde se diskusija, kao i samo pitanje vrtelo izmedju kompakta i DSLR-a.
Moje pitanje u vezi pixel peeper-a je bilo vise retoricko, posto kazes da kompakt nikog ne ogranicava, sem njih. Teglio si tolike godine DSLR sistem, a jedino ko ima ogranicenja su pixes peeper-i. Samo citiram tebe... Kako onda kao diplomirani psiholog tumacis cinjenicu da si teglio tolike kilograme, a imao si na dohvat ruke i pri tom mnoooogo jeftiniju stvar, a nisi pixel peeper? Mazohizam?
Izvini na tonu, ali svaki komentar ti odise arogancijom, pa se tako i vraca. Pozivati se na Boleta i Tvitija koji komuniciraju jednim sasvim drugim jezikom, nije umesno.

Sa ovim zavrsavam, ujedno se izvinjavam pokretacu teme :)

Van mreže Stalker

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1709
  • Pol: Muškarac
  • Some cameras, some lenses...
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #30 poslato: Jul 17, 2014, 09:39:39 posle podne »
Premisa ti je potpuno pogrešna. Kilograme opreme sam teglio dok nisam shvatio da postoji i nešto što zadovoljava moje potrebe, a ne teži toliko kilograma. Čovek se uči dok je živ. Aroganciju vidiš jer si sam arogantan. Ta pojava se u psihologiji zove projektivna reaktivna formacija. Ako si to zaključio po mom odgovoru Tyleru, na post u kom on kaže da iznoseći svoje mišljenje o kompaktima "kontriram" i "protivim se establišmentu" žao mi je, ali to je vrlo umeren i primeren odgovor. Obaška što na ovom forumu ne vidim nekakav "establišment" ili DSLR lobi. Naravno da sam svestan da kompakt ne može da se koristi za slikanje lavova (mada i tu ima prednost u kompaktnosti i maloj težini ako treba da se brzo trči) ili portreta, ali moje mišljenje je da je za  nekoga ko ne zna apsolutno ništa o načinu funkcionisanja DSLR aparata niti se ikad bavio fotografijom, mnogo bolja opcija da da 200 evra za neki bolji kompakt i vremenom sazna da li ga fotografija uopšte interesuje i u kojoj meri. Toliko od mene na ovu temu.
To insult the fool is the price of wisdom.

Van mreže djaniru

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1170
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #31 poslato: Jul 18, 2014, 11:18:23 pre podne »
Nikad mi nije predstavljalo problem da teglim opremu da bih fotografisao, cak sta vise kad idem na posao plus vucem i ranac od desetak kila gde mi je oprema za posao. Ako nesto zaista volis nista nije tesko  :)
Canon 6D
Samyang 14mm f/2.8 IF ED UMC Aspherical
Canon 17-40 f4 L
Sigma 35mm f1.4 Art
Canon 50 f1.8 ll
Sigma 85mm f1.4 Art

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #32 poslato: Jul 18, 2014, 04:14:13 posle podne »
Prvo, dSLR su mnogo skuplji, drugo vidim da postoje razni objektivi koji se mijanju. Postoje tzv. ,,osnovni'' ... Možda za početak, ja bih volio da slikam pejzaže, ljude i sl., a poslije bi sebi kupovao te objektive sa većim uvećanjima.

E, u njima (objektivima) je kvaka. A gde su objektivi... tu su i vece blende. A kod malih kompakt aparata velika blenda ne biva.
Sa druge strane, nije bas uvek poenta u zoom staklima... kao sto planiras. Mozda pozelis nesto sire... a to takodje ne biva kod kompakt aparata.


E sad, cesto biva da ti ne treba UWA staklo (ultra siroko staklo)... a mozda ti ne zatreba ni brzo staklo (velika blenda). Sad, valjalo bi biti jako vidovit pa znati sta ti tacno treba. Veruj mi... corava posla. Postoje stotine vlasnika aparata koji ni posle mnogo godina ne znaju sta im treba :) ... pa ce se to na kraju, kao i uvek svesti na sopstveno iskustvo. A ono vodi ka kupovini dSLR aparata, a onda ... sve je na tebi, tvojoj finansijskoj situaciji i samokontroli.

EDIT:
I potrebama, jelte... koje ce se vremenom profilisati... valjda. :)
« Poslednja izmena: Jul 18, 2014, 04:18:40 posle podne od strane Zoran Rodic »
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #33 poslato: Jul 19, 2014, 09:24:49 pre podne »
Od kako sam otvorio ovu temu ovdje počeo sam drugačije razmišljati o foto-aparatima. Ipak, nije baš jednostavno napraviti 100% ispravnu odluku, niti je to izgleda moguće.

Ja sam studnet, sam se finansiram, i mogao bih neke novce izdvojiti za opremu. Tijelo, nekoliko objektiva, ali... Sinoć sam istraživao malo bliceve, i nije mi jasno zašto su neke stvari toliko preskupe. Neki, najjeftiniji, blic košta 250 evra... ostali modeli idu čak i preko 350., npr.,..

Ne znam da li je referentna, ali sam pronašao ovaj sajt gdje su navodno testirali Canon PowerShot SX50 HS i postavili neke fotke koje je navodno uslikao ovaj model. Imaju tekstovi uredništva, kao i impresije korisnika koji su ga već kupili.


Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #34 poslato: Jul 19, 2014, 11:01:08 pre podne »
 Bavljenje fotografijom iz hobija je skup sport. Kada si hobista, naprosto se ispred tebe postavljaju mnoga pitanja... a obicno u njima prednjaci dilema o visini cena. Kada jedes leba od fotografije, manje postavljas takva pitanja.
Ono sto bih ti sada preporucio, jeste da probas da dobro razmislis sta hoces i sta ti treba. Nasuprot mnogim stavovima, ja zagovaram tezu da kompakti, ultrazoom aparati, milc i dslr naprosto nisu bas tako lako uporedive kategorije, narocito kada je ovakva pocetnicka dilema u pitanju.
Mislim da treba vise da se fokusiras na objektive i razlike izmedju njih, kako po funkciji tako i karakteristikama.
Jer se plasim da ces uzeti kompakt/ultrazoom koji je ogranicen u krajnjem dometu u odnosu na dslr. Sa druge strane, moze biti da ce ti dSLR biti nepotreban izlet... a da je kompakt/ultrazoom upravo ono sto ti zadovoljava prohteve.
Sx50 spada u specificnu klasu aparata, koju karakterise velika zizna daljina. Osim gabarita, to je prvi i osnovni faktor koji ih izdvaja od malenih kompakt aparata, cija zizna daljina obicno ide do ekvivalentnih cc 135mm. Sta to znaci? Pa znaci da recimo, sednes na jednu obalu Save, pa probas da vidis sta ima preko puta... i to ''dijagonalno'' slikas.







Ova mogucnost moze biti zanimljiva i pticarima. Dakle, ako ti treba nesto ovog tipa... slobodno napred, jer ovo neces dobiti ni sa manjim kompaktom a  sa dSLR aparatom ni priblizno, jer govorimo o suludim ziznim daljinama. Sa druge strane, neke stvari je moguce skoro pa jednako izvesti sa kompaktom jednako kao i sa dSLR aparatom.
Sto se tice bliceva, mozes naci i jeftinija resenja od 100 evra, pa cak i manje... koja ce ti kao amateru raditi posao 100% . Teorijska potkovanost se podrazumeva.
Nezahvalno i neodgovorno je nekome pokazati stazu kojom treba da krene, a da nije bas jasno gde putnih zapravo zeli da stigne. Mozda malo gledas fotografije po netu, pa da ih okacis ovde i kazes... e ovako hocu. JEr fotografija Skotske obale napravljena sa UWA od 10mm staklom, nije ista kao kada je uslikas sa SX50... ili kao sto portret nije isti napravljen sa tim aparatom ili nekim dslr sa  50mm f1.8.
Ne znam, da li me uopste razumes sta ti pricam? Ne zato sto mislim da si neinteligentan ... daleko bilo, vec zato sto je ovo prilicno veliko more informacija, da bi se u par reci, pasusa ili postova razresilo kao dilema do kraja. Kroz neke stvari naprosto... moras da prodjes SAM.
Ako bih bas morao da ti dam savet, jeste da kupis sada neki polovan Canon 550d + 18-55 IS i da dodas na to Canon  50mm f1.8. Kada ti zatreba zoom, pazaris neki Canon 55-250 IS i blic... i kompletiras svoju amatersku kombinaciju na pravi nacin.
 
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #35 poslato: Jul 19, 2014, 01:30:44 posle podne »
Nisam imala vremena da čitam sve odgovore pa se sorinjavam ako se ponavljam  ;)
U tvom samofinansirajućem studenstskom slučaju ja bih po netu potražila neki 1000d (da, da, 1000d ne 1100d) sa 18-55 IS, i sve to za neke sitne novce, jer više i ne vredi. I onda bih to telo i taj kit cedila do besvesti dok ne skapiram kako funkcioniše taj DSLR svet,dok ne dođem do spoznaje koji je sledeći objektiv koji mi (ne)treba. A možda shvatim da mi DSLR i ne treba, pa onda prodam opet taj 1000d i kit objektiv za sitne novce, i kada podvučem crtu nisam na gubitku  ;) U međuvremenu ako porastu želje i mogućnosti ti nam se vrati po sledeći savet šta da kupiš  ;)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Aristotel999

  • Junior
  • *
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #36 poslato: Jul 21, 2014, 09:40:46 pre podne »
Ljudi, hvala Vam na odgovorima, savjetima, sugestijama i što ste mi skrenuli pažnju na neke bitne stvari.

Svaki dan se trudim da saznam što više o foto-aparatima čitajući razne tekstove po 'netu. Znam da se mnogo toga ,,saznaje'' tek u praksi, ali ni čitanje ne može biti od viška.

Evo, možda nekom bude od koristi: http://www.techhive.com/article/1167690/do-you-really-need-a-dslr.html

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #37 poslato: Jul 21, 2014, 11:44:11 pre podne »
Znas kako kazu: ''Ne moze da svane pre zore'' :)

Nikad ne znas kada ce se iskristalisati detalj koji ce te usmeriti u nekom pravcu. Mene je onomad.... davno (srednja skola kad je Stranac bio lektira) , jedna fotografija usmerila... i to je ostalo do dana danasnjeg. Tada sam se prvi put zapitao... cek, kako je ovo iza mutno... i zasto.

I eto... posledice vucem i danas :)
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Desha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 3249
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR ili kompaktni aparat višeg ranga
« Odgovor #38 poslato: Jul 21, 2014, 12:14:48 posle podne »
Citat
Ako bih bas morao da ti dam savet, jeste da kupis sada neki polovan Canon 550d + 18-55 IS i da dodas na to Canon  50mm f1.8. Kada ti zatreba zoom, pazaris neki Canon 55-250 IS i blic... i kompletiras svoju amatersku kombinaciju na pravi nacin.
+1 :)
Canon EOS 7D, Canon EF 24-70mm f4L IS USM, Canon EF 50mm f/1.8II, Raynox DCR-250, Vanguard Alta Pro 263AGH - GH-100