Autor Tema: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???  (Pročitano 18051 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« poslato: Januar 24, 2014, 01:05:09 pre podne »
 Planiram vec neko vreme da kupim neki DSLR,ali nikako da se odlucim. Taman mislim da je to to,ali procitam po nesto i opet sam u nedoumici,meni e trenutno zapao za oko Nikon D300 polovan naravno ali za te pare ima i nekih novih e pa sada dali uzeti nov ili polovan meni bi trebao  za slikanje portreta,prirode, za svoje potrebe cisto rekreativno , vi predlozite sta vi mislite itd. Ja sam gledao na ovom sajtu                                           http://www.pixel-peeper.com/cameras/?camera=774&p=3          i ako takve slike mogu da radim sa Nikonom D300 ja bih bio prezadovoljan e samo dali to sto je polovan itd menja stvari . Do sada sam koristio Fuji S3200 sa njim sam tek kasnije video da slika nije uopste ostra a i boje su mnogo blede sto sam nekako koregovao u  Lightroom-u.

Izvinjavam se ako postoji vec ovakva tema !!!

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #1 poslato: Januar 24, 2014, 01:42:01 pre podne »
Pazi, nije tu samo do kamere. Ima i do stativa, objektiva, filtera, dugotrajne obrade, dobrog oka, svežih modela, ranog ustajanja, dosta hodanja...
Bilo koji današnji DSLR ti daje mogćnosti za ozbiljne fotke, a da li ćeš ih i napraviti zavisi samo od tebe.

D300 je bio odličan model i ako možeš da nađeš proveren primerak po niskoj ceni onda je to OK.
Ako ti ne treba eksluzivnost koju on nudi (robustnost, zaptivenost, ekstra brz AF, CF kartice, itd), mogao bi se zadovoljiti i sa nešto manjim D90 koji ima isti senzor. Meni se D90 čini više odgovarajućim za obične korisnike.
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2014, 09:05:47 pre podne »
D3200. Nov ti dodje isto kao i D300 polovan, mozda cak i manje. I to sa objektivom (doduse, kit 18-55, ali nije ni on tako los), dok bi d300 vjerovatno samo tijelo platio toliko.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil

Van mreže neonka

  • Moderator
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 2542
  • Desperate Housewife
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2014, 10:29:16 pre podne »
Pošto nisi napisao da si gadljiv na Canon, može i nešto ovako:
http://pcfoto.biz/1746_Canon-EOS-600D-18-55-IS-II

Ja koristim upravo to telo i apsolutno nemam zamerki. Da li ima bolje? Pa naravno da ima, a pitanje je da li ti je potrebno  :)
Canon 600d
Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Canon EF 40mm f/2.8 STM
Canon Speedlite 430EX II

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2014, 11:57:45 pre podne »
Pazi, nije tu samo do kamere. Ima i do stativa, objektiva, filtera, dugotrajne obrade, dobrog oka, svežih modela, ranog ustajanja, dosta hodanja...
Bilo koji današnji DSLR ti daje mogćnosti za ozbiljne fotke, a da li ćeš ih i napraviti zavisi samo od tebe.

D300 je bio odličan model i ako možeš da nađeš proveren primerak po niskoj ceni onda je to OK.
Ako ti ne treba eksluzivnost koju on nudi (robustnost, zaptivenost, ekstra brz AF, CF kartice, itd), mogao bi se zadovoljiti i sa nešto manjim D90 koji ima isti senzor. Meni se D90 čini više odgovarajućim za obične korisnike.

Naravno da nije samo do kamere ime svega tu po malo a najvise do onog ko slika :) ove gore slike sam postavio cisto zbog boje i ostrine da vidite o cemu pricam. Sto se tice polovnjaka (D300 ) ne bih znao sta da gledam osim vizuelnog izgleda,pa bi verovatno i sa tim mozda rizikovao. Novo je najbolje svakako ali i D90 i D3200 su mi nekako kao igracke u odnosu na D300,naravno D7100 je vec mnogo ozbiljna stvar,ali treba dosta para za to. :(    U svakom slucaju voleo bih da to sto budem uzeo ne razmisljma neko duze vreme da menjam.

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2014, 12:04:12 posle podne »
Pošto nisi napisao da si gadljiv na Canon, može i nešto ovako:
http://pcfoto.biz/1746_Canon-EOS-600D-18-55-IS-II

Ja koristim upravo to telo i apsolutno nemam zamerki. Da li ima bolje? Pa naravno da ima, a pitanje je da li ti je potrebno  :)

Sto se tice Canon-a neznam ni sam zasto Nikon a ne Canon uglavnom sve sto sam gledao bilo je vezano za Nikon neznam zasto ali nekako mi se vise svidja oblik a i ozbiljniji je na neki nacin :)  neznam zasto sam stekao takav utisak.

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #7 poslato: Januar 24, 2014, 12:23:11 posle podne »
Ne bih se bas slozio da je d3200 igracka, a pogotovo d90... Naravno da d300 ima svojih prednosti, ali u kvalitetu slike vec gubi trku sa d3200.

D3200 ima visu rezoluciju, bolji dinamicki opseg, bolji kolorni opseg, dosta bolji iso (skoro duplo bolji rezultat, tj, na d3200 je pri iso 1600 sum otprilike kao na d300 pri 800), snima video (kome treba....) u full hd rezoluciji...
Sta su prednosti d300? Zaptiven, bolji AF (vise tacaka i vise krstastih tacaka, itd), ima motor, bolja baterija, brzi fps (6 naspram 4 kod d3200), visa maksimalna brzina zatvaraca (1/8000 naspram 1/4000), i ima bolje trazilo.


Sta je tebi bitnije od gore navedenih prednosti oba modela?!

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #8 poslato: Januar 24, 2014, 02:03:21 posle podne »
Ne bih se bas slozio da je d3200 igracka, a pogotovo d90... Naravno da d300 ima svojih prednosti, ali u kvalitetu slike vec gubi trku sa d3200.

D3200 ima visu rezoluciju, bolji dinamicki opseg, bolji kolorni opseg, dosta bolji iso (skoro duplo bolji rezultat, tj, na d3200 je pri iso 1600 sum otprilike kao na d300 pri 800), snima video (kome treba....) u full hd rezoluciji...
Sta su prednosti d300? Zaptiven, bolji AF (vise tacaka i vise krstastih tacaka, itd), ima motor, bolja baterija, brzi fps (6 naspram 4 kod d3200), visa maksimalna brzina zatvaraca (1/8000 naspram 1/4000), i ima bolje trazilo.


Sta je tebi bitnije od gore navedenih prednosti oba modela?!
Hvala ti na svemu napisanom i na oduzimanju vremena, ali kako da ti kazem :) ja razumem ali i ne razumem sve ovo sto ti pises :) jer nisam imao iskustva.Sto se tice ISO ja sam na Fuji-u S3200  koristio max 800 mada iskreno i nisam video neke razlike pa sam vratio na 100 jer mi je delovalo da je slika bolja :) mozda se to nije primecivalo toliko zato sto nije DSLR vec obican aparat tako da to sa ISO-m neznam koliko bi mi igralo ulogu jer nisam imao prilike da vidim osetim, drugacije je kada malo testiras na tom aparatu itd. kod D300 ok ima vise AF tacaka to razumem cemu sluzi,ali ne i motor :) sto se tice FPS ne planiram da slikam sportske dogadjaje mada nisam jos probao mozda mi se to i svidi :D ko ce ga znati . A kada sam rekao igracke nisam mislio da su igracke nego mozda su malo prostije odradjene, nemaju mnogo komandi dugmica itd. sto ne mora da znaci da ne prave dobru sliku jer sam primetio da fotografi dosta koriste D90 na proslavam itd . NA kraju zakljucak sta je meni bitnije ni sam neznam jer verovatno da bih bio siguran u to sto kazem morao bih da osetim probam pa tek da zakljucim ovako sam samo jedan obican pocetnik koji nezna bas mnogo toga.

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #9 poslato: Januar 24, 2014, 07:38:55 posle podne »
A da ti sačekaš malo još sa odlukom dok ne upoznaš bolje DSLR sistem.
Ako uzmemo početni budžet od 500E, tvoje nedovoljno poznavanje materije i želju da budeš najzadovoljniji izborom, mislim da je za tebe lično najbolje da dobro proučiš sve i probaš koliko je moguće više aparata uživo, i polako...
Imaš na Youtube sve moguće aparate i tutorijale pa odluči šta ti treba ako ne možeš lično da probaš.
Vreme radi u tvoju korist. Tehnika je sve bolje i jeftinija.

P. S.  A objektiv(i) ?
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže cronnin

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 4109
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #10 poslato: Januar 24, 2014, 07:44:45 posle podne »
Pazi ja sam nekako bio uveren da ti imaš neku varijnatu za taj D300 i ideju zašto ga kupuješ, ali izgleda da nije tako.
Ako nisi siguran da ti baš on treba, ili ti ga komšija koji ga je koristio u studiju ne prodaje za male pare, slobodno preskoči D300.

Ako ti je ovo prvi DSLR aparat i treba ti za standarno porodično i turističko fotkanje, slobodno idi na Nikon D3200 ili Canon 600D.
Ako baš insistiraš na nekom većem telu, onda nešto tipa Nikon D90 ili Canon 50D. Sve preko toga je zaista preterano za uobičajenog korisnika.

« Poslednja izmena: Januar 24, 2014, 07:47:06 posle podne od strane cronnin »
"Yes, I'd like to send this letter to the Prussian consulate in Siam by aeromail. Am I too late for the 4:30 autogyro?"  Canon 550D

Van mreže bobanf

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 558
    • bgd.boban
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #11 poslato: Januar 24, 2014, 09:32:47 posle podne »
Nisam probao, ali gledajuci fotke ovde i drugde, mislim da je canon 600 odlicna i prilicno dugorocna varijanta..

Van mreže Lackie

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 429
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #12 poslato: Januar 24, 2014, 09:50:25 posle podne »
I moj glas za 600D ili možda polovan 60D da pogledaš :)

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #13 poslato: Januar 24, 2014, 11:59:48 posle podne »
Hvala svima na odgovorima i oduzetom vremenu. Moracu da razmislim i bar da pokusam da nadjem nekog pa da isprobam neki DSLR jer verovatno neznam koje su njihove cari :). Npr pogledao sam slike kod blackbeast (hvala ) koje su radjene sa D3000 i one su takodje po meni dosta dobre i kvalitetne slike sto se ostrine tice itd i verovatno bi ja u pocetku bio zadovoljan sa bilo kojim DSLR-om,ali nebih da kasnije zalim  za nekim nedostatcima itd. Sto se tice optike i tu bi mi verovatno trebao neki savet za Portrete znam daj e najbolje a mozda i gresim 50mm 1,8F tako valjda :). e sada za ostalo slikanje vec nebih znao ili bi mozda prvo uzeo neki standardan pa tek posle ovaj od 50 mm mada mislim i da nije nesto skup ovaj od 50mm . 

Van mreže pericha

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • Imam problem za svako rešenje ;)
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #14 poslato: Januar 25, 2014, 12:17:47 pre podne »
Svaki DSLR će ti dati jako dobru sliku, pogotovo ako na Fuji S3200 nisi primetio neke bitne razlike sa ISO800 i 100.
Bolje pregledaj forum (i stare teme) i vidi šta je rađeno sa kojim objektivom.
Canon  EOS 500D                                         
Canon EF 35mm f/2                                      Opteka 420-800mm HD2        
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM                       Opteka 6.5mm f/3.5 Circular Fisheye
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM               Nissin Di866 Mark II

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #15 poslato: Januar 25, 2014, 12:27:34 pre podne »
Upravo cesljam :)

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #16 poslato: Januar 25, 2014, 08:41:01 posle podne »
Evo danas sam imao vremena pa sam gledao trazio i naidjoh na vrlo zanimljive cene NOVIH aparata naravno preko. Tako da cu najverovatnije sacekati jos par meseci za uzimanje nekog kada sma vec do sada cekao pa i da dodam nesto para ali da uzmem kvalitetnije e sada evo do jojih cena sam ja dosao pa cu morati da razmislim posto se sada pojavljuju i drugi neki medeli u opticaju :)  npr :
D90 telo 387e
D300s telo 718e
D7100 telo 685e sa objektivom 18-140 AF-S VR 894e e sada nisam bas siguran za ovu optiku kakva je itd itd,ali sam naisao na jedan objektiv sa kojim su uradjene slike koje oduzimaju DAH u pitanju je  Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC koji verovatno nenormalno kosta :(  pa ako neko zna nesto o ovom objektivu cena itd itd dobro bi mi doslo.
A sto se tela tice sada razmisljam o D300s ili D7100 gledao sma neke testova i raznorazne video materijale ali i dalje neznam za koji bi se odlucio.


Van mreže Bugarin

  • Senior
  • ****
  • Poruke: 537
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #17 poslato: Januar 25, 2014, 09:41:38 posle podne »
D90 i D300s su stariji modeli i slabijih mogucnosti i kvaliteta od D7100 koji vazi za jedno od najboljih (ako ne i najbolje) APS-C tela trenutno.
Inace navedeni Tamron je oko 1400 evrica,cena prava sitnica :)

Van mreže blackbeast

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1013
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #18 poslato: Januar 25, 2014, 10:59:49 posle podne »
@Asko

Da ti nisi nasao D7000? Jer cijena od 685e za D7100 je nesto nerealno niska...

Van mreže Asko

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 288
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: Koji DSLR do 500e polovan ili nov ???
« Odgovor #19 poslato: Januar 25, 2014, 11:46:10 posle podne »
@Asko

Da ti nisi nasao D7000? Jer cijena od 685e za D7100 je nesto nerealno niska...
Imas pravo pogresio sam neki br kod racunanja verovatno, u pitanju je 766 e za telo :)