Autor Tema: DSLR za stock  (Pročitano 13159 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MladenD

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 251
  • Pol: Muškarac
    • mladjad
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #20 poslato: Decembar 07, 2013, 05:00:35 posle podne »
Znas li cemu ce ti ti objektivi za stock?
Da zaboravimo to sto su to jeftini zoomovi ne bas dobrih optickih karakteristika, znas li cemu?
Canon 5D mark IV, 8-15L f4, 16-35L f4 IS, 24-70L 2.8 II, 70-200L 2.8 IS II, 35L 1.4 II, 100L IS Macro, 135L f2, 85L 1.2 II, Sigma 50mm art

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #21 poslato: Decembar 07, 2013, 05:46:34 posle podne »
Od navedenh objektiva ni jedan nije za stock. Jedina jeftina, a dobra varijanta za stock što se optike tiče su fiksna stakla.

Van mreže Zoran Rodic

  • Blogger
  • Veteran
  • *
  • Poruke: 5061
  • Pol: Muškarac
    • zrodic
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #22 poslato: Decembar 07, 2013, 06:27:46 posle podne »
Savetujem ti da ne bacas pare na zoom objektiv, barem ne u ovom trenutku. Sacekaj da ti dodje aparat, i kreni da fotografises  to sto si zamislio sa ovim sto imas. Ubedjen sam da ces vrlo brzo uociti problem sa svetlom, a ako si ogranicen budzetom... eto problema.

Nemoj da se uvredis, ali ti trenutno jako slabo baratas terminologijom i uopste osnovnim pojmovima u fotografiji, pa se bojim da bi to moglo na pocetku da se pretvori u neko besmisleno bacanje para. Da si kompletan fotograf amater... pa da pravis neki sistem za slikanje letovanja u Paraliji, Rimu, Alpima i sl. pa da razumem... ali ti ovde koliko te shvatam, pokusavas da krenes sa nekim ''poslom''.

Nekako mi se cini da bas i ne znas sta te sve ceka po ulasku u stock vode. Da li si razmisljao o obradi u photoshopu, monitoru,  kalibraciji monitora, sivoj karti, Gretag Macbeth Color Checker, podloge, motivi... ideje.

Poenta moje price jeste da opremu kupuje ONDA KADA SPOZNAS DA TI JE ODREDJENI KOMAD POTREBAN. Nista napamet.
Mozes imati opreme u vrednosti od 10.000 eura i ne napraviti ni jednu dobru sliku, a mozes sa 600d +60mm makro napuniti solidno svoj budjelar.

Dakle, ne zaleci se ... i dobro razmisli zasto nesto kupujes. U svakom slucaju, tvoje su pare,... ali kad si vec pitao... da eto, nesto i kazemo.

PS
A da ti odgovorim i na pitanje, od ova tri stakla 55-250 IS je najboljji izbor.
''Ne moze da svane pre zore''

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #23 poslato: Decembar 07, 2013, 10:22:09 posle podne »
Znas li cemu ce ti ti objektivi za stock?
Da zaboravimo to sto su to jeftini zoomovi ne bas dobrih optickih karakteristika, znas li cemu?

Polako...samo sam rekao da razmišljam o zumu, natravno da znam da nije za stock. Ako bih ga i kupio, koristio bih ga samo za rekreativno slikanje prilikom šetnji kroz prirodu.

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #24 poslato: Decembar 07, 2013, 10:46:17 posle podne »
Savetujem ti da ne bacas pare na zoom objektiv, barem ne u ovom trenutku. Sacekaj da ti dodje aparat, i kreni da fotografises  to sto si zamislio sa ovim sto imas. Ubedjen sam da ces vrlo brzo uociti problem sa svetlom, a ako si ogranicen budzetom... eto problema.

Nemoj da se uvredis, ali ti trenutno jako slabo baratas terminologijom i uopste osnovnim pojmovima u fotografiji, pa se bojim da bi to moglo na pocetku da se pretvori u neko besmisleno bacanje para. Da si kompletan fotograf amater... pa da pravis neki sistem za slikanje letovanja u Paraliji, Rimu, Alpima i sl. pa da razumem... ali ti ovde koliko te shvatam, pokusavas da krenes sa nekim ''poslom''.

Nekako mi se cini da bas i ne znas sta te sve ceka po ulasku u stock vode. Da li si razmisljao o obradi u photoshopu, monitoru,  kalibraciji monitora, sivoj karti, Gretag Macbeth Color Checker, podloge, motivi... ideje.

Poenta moje price jeste da opremu kupuje ONDA KADA SPOZNAS DA TI JE ODREDJENI KOMAD POTREBAN. Nista napamet.
Mozes imati opreme u vrednosti od 10.000 eura i ne napraviti ni jednu dobru sliku, a mozes sa 600d +60mm makro napuniti solidno svoj budjelar.

Dakle, ne zaleci se ... i dobro razmisli zasto nesto kupujes. U svakom slucaju, tvoje su pare,... ali kad si vec pitao... da eto, nesto i kazemo.

PS
A da ti odgovorim i na pitanje, od ova tri stakla 55-250 IS je najboljji izbor.

Itekao sam svestan svog neznanja u ovoj oblasti, ali sam spreman da učim, polako i strpljivo(ništa na brzinu). Samo ti piši sve što misliš da treba da mi kažeš, uvrediti se ne mogu ni kad neko stvarno vređa, a ne kad piše dobronamerno kao ti i svi ostali na forumu.

Ne zalećem se u kupovini, samo sam razmišljao da kupim zum za neko neobavezno "rekreativno" slikanje u prirodi.

Naravno da sam razmišljao o PS, još pre par godina sam počeo polako da ga "studiram". Kalibracija monitora baš i nije jeftina, tako da za sad to nije prioritet. Ideja ima dovoljno...

Van mreže Serb

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2444
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #25 poslato: Decembar 07, 2013, 10:49:47 posle podne »
kalibracija ti je 10 - 15 evra koliko sam video u oglasima :)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #26 poslato: Decembar 07, 2013, 11:09:48 posle podne »
Ne treba ti zum, msm mnogo cesce ses koristit 18-55 na 18mm nego na 55, plus sto ce ti ponekad zatrebat i sire, al otom po tome.
Razliku od para ulozi u rasvjetu, bez rasvjete tesko da ista mozes, dobre rasvjete, ne 1 blic!

Dakle ja sam u stock vodama ali svi znaju da ne fotkam mnogo, postoji mnogo razloga za to, jedan od njih je sto nmg da ponudim sliku za koju smatram da bi trebalo da nudim, dakle nedostaje mi opreme, zato i crtam Ilustracije, sreca je da to znam :)
Evo vec ravnu godinu imam DSLR i tek prije par dana shvatim da brzina shutera ne utjece na blic nego na samo ambijetalno svjetlo, milion sam ja to puta procitao ovdje, ali jednostavno il nisam mogao ili nisam zeljeo da shvatim :)
A ti pocinjes od 0, bas kao i 60% nas ovdje, vidjet ces koliko je put tezak da dodjes do dobrih tj zeljenih rezultata :)
Da ne bude zabune, fotkam ja, ali ne u opsegu u kom bih zeljeo :)
« Poslednja izmena: Decembar 07, 2013, 11:29:10 posle podne od strane IgorM88 »

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #27 poslato: Decembar 07, 2013, 11:21:51 posle podne »
kalibracija ti je 10 - 15 evra koliko sam video u oglasima :)

U pravu si. Video sam malo pre da je kalibracija 10€ na teritoriji Bgd-a i N. Sada, a šta ćemo mi koji nismo iz ta dva grada? Od Bgd-a sam 140km, a od N.Sada 60km. Nazvaću ih i pitati da li dolaze i u druge gradove i koliko košta usluga?

Van mreže beske

  • Iskusni član
  • ***
  • Poruke: 396
  • Pol: Muškarac
  • Statler
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #28 poslato: Decembar 08, 2013, 12:25:20 posle podne »
Prvo se raspitaj (u zavisnosti kom rangu pripada) da li je uopste moguce kalibrisati monitor koji posedujes.

Ne bi bio ni prvi, ni poslednji...  ;)

Pozz



« Poslednja izmena: Decembar 08, 2013, 12:27:38 posle podne od strane beske »

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #29 poslato: Decembar 08, 2013, 12:54:42 posle podne »
Prvo se raspitaj (u zavisnosti kom rangu pripada) da li je uopste moguce kalibrisati monitor koji posedujes.

Ne bi bio ni prvi, ni poslednji...  ;)

Pozz

Poznat mi je taj problem i mislim da neće baš moći da se kalibriše, jer nije ni sa jednim kvalitetnim(IPS, MVA, PVA)panelom, u pitanju je Benq 24" sa TN panelom.

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #30 poslato: Decembar 08, 2013, 12:57:51 posle podne »
Znači ložiš vatru i delješ ražanj, a zekonja u šumici keca zečice. ;)

Stock sa nekvalitetnim monitorom ti je kao da igraš pikado u mrklom mraku. Nekad ćeš pogoditi, mnogo češće nećeš.

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #31 poslato: Decembar 08, 2013, 02:06:39 posle podne »
Znači ložiš vatru i delješ ražanj, a zekonja u šumici keca zečice. ;)

Stock sa nekvalitetnim monitorom ti je kao da igraš pikado u mrklom mraku. Nekad ćeš pogoditi, mnogo češće nećeš.

Poznajem jednog stock-era koji ima isti model monitora, pa mu to ne prestavlja problem da prodaje fotografije. Najbitnije u tom "poslu" je ideja, a ne monitor...;)

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #32 poslato: Decembar 08, 2013, 02:23:53 posle podne »
Grijesis, no naravno to jos ni ne znas :)
Saznat ces ubrzo :)

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #33 poslato: Decembar 08, 2013, 02:27:18 posle podne »
Da, znam da grešim. Jednako važno je kako tu ideju materijalizovati, odnosno pretvoriti u komercijalnu fotografiju. :)
« Poslednja izmena: Decembar 08, 2013, 03:00:02 posle podne od strane Zoran M. »

Van mreže DuxX

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 1455
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #34 poslato: Decembar 08, 2013, 02:54:24 posle podne »
Vidi, stalno ponavljam ljudima koji žele da započnu stock posao da to više nije što je bilo nekad. Nekad je moglo pomoću štapa i kanapa. Razapinjali su čaršafe, pravili kućne zilberice, fotkali sa svim i svačim... danas to više nije tako. Lepo ti je Zoran Rodić rekao još na početku ali ti ga izgleda nisi shvatio do kraja.

Za stock je danas potrebna zaokružena priča. Od aparata, preko objektiva, do studijske tehnike vrlo dobrog kvaliteta i monitor je tu takođe jedna od najbitnijih stvari jer na kraju sve završava u obradi i ako monitor nije u stanju da ti prikaže stvari onakvima kakve su, onda cela priča pada u vodu. To će da prođe na nekim fotkama prirode i sl. ali čim dođeš do studija dobijaš kroz obradu koloritet koji nisi hteo, a da to i ne znaš. Nekad ćeš ubosti nešto da valja, često ćeš omašiti i to je to. Negde gde ćeš dobiti artefakte to nećeš ni videti. Negde gde vidiš posterizaciju nje neće biti i nikad nećeš znati kakvo je pravo stanje stvari.

Mnogo ljudi pitalo me je da počne sa stock-om i mnogo njih je odustalo praktično i pre nego što je počelo jer su krenuli nespremni i samo džabe potrošili vreme i novac. Ako nisi spreman da zaokružiš priču bolje ne ulaži ništa jer džaba bacaš pare. To je neko moje mišljenje i dobronameran savet, a ti naravno kako hoćeš.

Van mreže IgorM88

  • Veteran
  • *****
  • Poruke: 2029
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #35 poslato: Decembar 08, 2013, 02:59:09 posle podne »
Problem je u tome sto kad pocnes da citas o stocku citas o onom dobu referala i nekih pocetaka, 2005, 2007 itd, dakle ti blogovi nisu obrisani. Tad je islo sve, oblaci se prodavali kao ludi, cvijece, mogao je i bolji kompakt, sve je islo.
Danas vise nije tako, ni priblizno, danas je to ozbiljan posao i ako se ne shvati tako i jos ozbiljnije ti ces njega radit ali para neces imati.
Kad pocens fotkat kacaj nam slike ovdje da vidimo u kom smijeru ides, dobit ces pomoc, to je sigurno.
Problem je sto ti jos ni ne shvatas na koje ces nevolje sve naic u tome poslu.
To je jednako kao da ja sada odlucim tek tako da otvorim automehanicarsku radnju a kupim rucnu dizalicu i set kljuceva :) bez znanja, ne ide :)

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #36 poslato: Decembar 08, 2013, 03:15:30 posle podne »
Znam da je svaki vaš savet dobronameran i veoma sam vam zahvalan zbog toga, u ostalom zato sam se i registrovao da pitam za savete i mišljenja iskusnijih. Probaću, pa ako ne ide i nije neka šteta...ostaće mi relativno dobar aparat, par objektiva i moći ću bez grča da fotkam prirodu, decu, itd...volim fotografiju i uživam slikajući. Za mene je fotografija zamrznuti trenutak u vremenu i prostoru, koji se nikad ne ponavlja...

PS: a da kupim Olympusa OMD E-M5 i oslobodim se tereta od par kila ;)

Van mreže Petarje

  • Junior
  • *
  • Poruke: 46
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #37 poslato: Decembar 08, 2013, 11:24:57 posle podne »
O.K sad sam ovo našao, pratiću i ovdje :)

Van mreže Zoran M.

  • Junior
  • *
  • Poruke: 19
    • Pogledaj profil
Odg: DSLR za stock
« Odgovor #38 poslato: Decembar 13, 2013, 11:15:21 pre podne »
Ima li između ova dva ista objektiva još neke razlike osim u USM motoru?